2025. – GODINA VELIKIH OBLJETNICA

UO kultura

Dubrovnik s pravom nosi titulu kulturnog središta Hrvatske i šire regije sa vlastitim kazalištem, kinopoduzećem, simfonijskim orkestrom, folklornim ansamblom te 9 različitih muzeja organiziranih u 5 muzejskih ustanova. Uz to je široko poznat po Dubrovačkim ljetnim igrama, ambijentalnom festivalu utemeljenom još 1950. godine u okviru kojega se od 10. srpnja do 25. kolovoza svakodnevno održavaju različite glazbene, dramske i plesne izvedbe, kao i izložbeni te drugi popratni programi.  U Dubrovniku se također tijekom cijele godine održavaju i brojni drugi prepoznatljivi festivali poput festivala Dubrovačko glazbeno proljeće, Dubrovnik Classic, Dubrovnik u pozno ljeto, Midsummer Scene festivala, Dubrovnik Jazz Outbreak Festivala, Festivala svjetlosti Lumiart. 

 

Kulturna produkcija u 2025. godini posebno je bogata budući da se obilježavaju četiri velike obljetnice – 100 godina postojanja Dubrovačkog simfonijskog orkestra, 80 godina Umjetničke galerije Dubrovnik, 60 godina Folklornog ansambla Linđo te 45 godina zbora Libertas.

 

Dubrovački simfonijski orkestar, osnovan 1925. godine, nastavlja dugu glazbenu tradiciju koja se razvila već u razdoblju Dubrovačke Republike. Ovaj stogodišnji orkestar danas je važan dio kulturnog nasljeđa Hrvatske i dobitnik niza nagrada. Uz koncerte u svom gradu, u jedinstvenom ambijentu Kneževa dvora, DSO gostuje i diljem zemlje i inozemstva. U obljetničkoj godini publiku očekuju brojna programska događanja, među kojima i izložba starih fotografija te posebno značajan Zvjezdani ciklus koji će u Grad dovesti proslavljene dirigente i soliste. Raspored koncerata može se pronaći na web stranici DSO-a, a svi istinski ljubitelji glazbe zasigurno će uživati u koncertnim večerima koje je naš orkestar pripremio u velikoj jubilarnoj godini.

 

Umjetnička galerija Dubrovnik osnovana je 1945. godine i u početku smještena u ljetnikovcu Crijević Pucić, da bi 1948. godine preselila u vile Banac na Pločama, građevinu koju su od 1937. – 1939. projektirali Lavoslav Horvat i Harold Bilinić i koja predstavlja iznimno ostvarenje međuratne hrvatske arhitekture. Umjetnička galerija Dubrovnik u ovoj, 2025. godini slavi veliku obljetnicu, 80 godina od svog osnutka i danas predstavlja krovnu instituciju koja se bavi modernom i suvremenom umjetnošću na širem dubrovačkom području. Kao muzej koji prezentira lokalnu, nacionalnu, ali i međunarodnu kulturnu scenu, prepoznat je i van granica grada i države.  U obljetničkoj godini planirano je izdavanje Vodiča kroz Zbirku koja broji preko 2800 umjetnina, kao i velika izložba 80 godina Umjetničke galerije Dubrovnik na kojoj će se predočiti bogata povijest ustanove koja od svog osnutka prikuplja, čuva, obrađuje, izlaže i publicira umjetničku likovnu građu, nastojeći u svim segmentima svog djelovanja uspostaviti i održati visoki nivo kvalitete. Iz bogatog izložbenog programa važno je izdvojiti i dvije retrospektivne izložbe, izložbu jednog od najznačajnijih hrvatskih umjetnika, Josipa Vanište čije jedno djelo uskoro odlazi i u postav MOMA-u u New Yorku te izložbu poznatog dubrovačkog umjetnika, Josipa Škerlja. Uz sve to, planirana je i jedna velika međunarodna izložba, za koju su pregovori još u tijeku. 

 

Folklorni ansambl Linđo u 2025. godini obilježava veliki jubilej – punih šest desetljeća uspješnog djelovanja. Programe ansambla čine plesovi i pjesme iz svih krajeva Hrvatske, a nastupi razigrane i raspjevane dubrovačke mladosti su „lišeni svake baletizacije, rutinske profesionalizacije i koreografsko-scenskih patvorina“, kako Linđove umjetničke dosege ocjenjuju hrvatski i inozemni folklorni i etnostručnjaci.

 

Najbolji koreografi i glazbenici, originalne narodne nošnje i instrumenti, bogatstvo različitih izvoditeljskih stilova i različitost repertoara popraćeno mladim ljudima koji zrače pozitivnom energijom – postulati su na kojima se Linđo razvijao i koje njeguje i danas. Linđo je dobitnik brojnih međunarodnih priznanja i nagrada, a najveći uspjeh Linđa ogleda se u tome što je u Dubrovniku tijekom proteklih šezdeset godina stvorena primjerena sredina koja stalno okuplja 200 do 300 mladih djevojaka i mladića u dobi od 12-30 godina. Upravo ta činjenica predstavlja temelj današnjeg djelovanja Folklornog ansambla Linđo koji se od 1998. godine razvija kao Ustanova u kulturi Grada Dubrovnika i kao neodvojivi dio sveukupnog kulturno-turističkog života Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije.

 

Centralna proslava je planirana za mjesec studeni kad će se održati obljetnički koncert na kojem će sudjelovati sve generacije Linđa. Kroz cijelu godinu održat će se serija predavanja o ansamblu i o svim drugim etnokoreološkim temama uz sudjelovanje gostujućih predavača. Koncertom ispred katedrale na Dubrovačkim ljetnim igrama 22. kolovoza 2025. godine ćemo također obilježiti našu obljetnicu, a za sam kraj godine planirano je predstavljanje monografije ansambla.

 

Zbor Libertas u 2025. godini obilježava 45. obljetnicu djelovanja. Od prosinca 1980., kada je nakon osnivanja održana prva audicija, do prvog koncertnog nastupa u svibnju 1981. pa sve do danas, zbor je ostvario stotine nastupa u Dubrovniku, Hrvatskoj i brojnim gradovima u inozemstvu.

 

Ova vrijedna amaterska organizacija redovito sudjeluje u programima proslava blagdana, humanitarnim događanjima, kulturnim priredbama, a priređuje i samostalne koncerte. Predani rad, entuzijazam i kvaliteta glazbenog izričaja, uz zanimljiv repertoar, prepoznati su od strane glazbenih stručnjaka i publike pa je zbor dobio Nagradu Grada Dubrovnika 1983.  i Nagradu Dubrovačko-neretvanske županije 2000. godine.

 

Zborom su u različitim prigodama ravnali mnogi svjetski poznati dirigenti, a dugogodišnji umjetnički voditelj zbora je profesor Viktor Lenert. Članovi zbora su Dubrovčani različitih profila, zanimanja i dobnih skupina, amaterski pjevači koji rado odvajaju vrijeme pripremajući nove nastupe. Posebno se raduju gostovanjima izvan Dubrovnika jer tada predstavljaju svoj voljeni grad, stječu nova prijateljstva i imaju dovoljno vremena za druženje.

 

 

 

lijevo
desno