Završna konferencija u Orlandovoj godini: predstavljen proces monitoringa oštećenja na stupu
Završna konferencija „Orlandove godine“ održana je u ponedjeljak u Maloj vijećnici, a ovom prilikom predstavljen je i proces monitoringa oštećenja na Orlandovom stupu koje provodi Hrvatski restauratorski zavod.
Presjek događanja u sklopu ove cjelogodišnje manifestacije iznijela je zamjenica gradonačelnica Jelka Tepšić, ujedno i predsjednica Povjerenstva za proslavu obljetničke godine, istaknuvši kako je tijekom 2019. održano preko 50 različitih programa u kojima su sudjelovale brojne udruge i pojedinci, sportska i kulturna društva te ustanove u kulturi u vlasništvu Grada Dubrovnika. Zamjenica Tepšić svima je zahvalila na uključenju i sudjelovanju u Orlandovoj godini, a posebno dubrovačkim vrtićima i osnovnim školama.
Na konferenciji je govorila i ravnateljica Zavoda za obnovu Dubrovnika Mihaela Skurić koja je podsjetila kako je ovaj Zavod u dogovoru s Hrvatskim restauratorskim zavodom bio zadužen za izradu skele oko Orlandovog stupa.
-„Monitoring je potrebno provoditi minimalno godinu dana kako bismo raspolagali s podacima u svakom godišnjem dobu jer je i utjecaj vremenskih prilika bitan čimbenik. Konkretne podatke trebali bismo imati nakon jednogodišnjeg snimanja, u lipnju 2020. godine, a potom će uslijediti analiza podataka te na osnovu zaključaka analize dat ćemo prijedloge konačne restauracije“, objasnila je predstavnica Hrvatskog restauratorskog zavoda dr. sc. Vinka Marinković, viši konzervator-restaurator i voditeljica aktivnosti monitoringa na stupu.
Naime, u godini kada Grad Dubrovnik posebnim cjelogodišnjim programom obilježava 600. obljetnicu postavljanja Orlandovog stupa započeo je i složeni proces monitoringa pukotina, preduvjet budućih radova na sanaciji oštećenja na stupu. Zaštitna skela oko Orlandovog stupa postavljena je u siječnju s ciljem dvogodišnjeg monitoringa postojećih pukotina i umanjenja rizika od nastanka daljnjih oštećenja. Ugovor o izradi i postavi zaštitne skele Zavod za obnovu Dubrovnika sklopio je s Hrvatskim restauratorskim zavodom, kojemu je i povjeren projekt sanacije oštećenja. Nakon postavljanja radne skele dogovorena je suradnja Hrvatskog restauratorskog zavoda s Laboratorijem za ispitivanje konstrukcija Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Uslijedio je postupak nabave uređaja za mjerenje pomaka te njihovo laboratorijsko testiranje. U lipnju su mjerni uređaji, njih šest, montirani i aktivirani in situ, a danas su isti predstavljeni i novinarima.