Zamjenica Tepšić zahvalila Mariji Nikšić-Ivančić na vrijednoj donaciji Dubrovačkim muzejima

Dubrovački su muzeji donacijom i otkupom stekli vrijednu zaštićenu zbirku inventara nekadašnjeg ljetnikovca Nikšić u Dubrovniku. Tim je povodom organiziran prijem za donatoricu Mariju Nikšić-Ivančić s obitelji, na kojem su prisustvovale predstavnice Grada Dubrovnika, zamjenica gradonačelnika Jelka Tepšić, pročelnica Upravnog djela za kulturu, baštinu i turizam Julijana Antić Brautović te predstavnici Dubrovačkih muzeja, v.d. ravnateljice Ana Kaznačić Skurić, predsjednik Upravnog vijeća Nikša Raspopović te voditelj Kulturno-povijesnog muzeja Dino Lokas.

 

U ime Grada Dubrovnika i gradonačelnika Mata Frankovića, zamjenica Jelka Tepšić zahvalila je gospođi Nikšić-Ivančić na ovoj vrijednoj donaciji. Zbirka je, naime, procijenjena na 150.000 eura, od koje je gospođa Nikšić-Ivančić darovala svoj idealni dio, dok je Grad Dubrovnik Dubrovačkim muzejima osigurao 75.000 eura za otkup druge polovice zbirke.

 

Ana Kazančić Skurić, v.d. ravnateljice Dubrovačkih muzeja, uručila je zahvalnicu gospođi Nikšić-Ivančić na ljubaznoj i plemenitoj gesti darovanja zbirke umjetnina od osobitog kulturno-povijesnog značenja, koja dokumentira jedan stil života dubrovačke građanske obitelji od kraja 19. stoljeća pa sve do kraja 20. stoljeća, čime je obogaćen fundus Dubrovačkih muzeja.

 

Zbirka koja broji 83 predmeta datirana od 17. do 20. stoljeća, bit će pohranjena u Kulturno-povijesnom muzeju. Radi se o slikama, namještaju, kao i uporabnim i ukrasnim predmetim od keramike i porculana te metala. Među najvrjednijim djelima svakako je slika „Ekstaza sv. Franje“ napuljskog baroknog slikara Francesca Solimene (1657. – 1747.) iz 17./18. stoljeća, potom portreti članova obitelji Račić jednog od naših najvećih slikara Vlaha Bukovca (1855. – 1922.) te portreti članova obitelji Nikšić Bukovčevih kćeri Jelice (1897. – 1967.) i Ivanke (1899. – 1978.), također slikarica, s kojima su bili i rodbinski povezani. Zbirka uključuje primjerke od baroknog namještaja iz 17. i 18. stoljeća, preko klasicističkog s kraja 18. stoljeća i bidermajera iz prve polovice 19. stoljeća, do namještaja izrađenog u prvoj polovici 20. stoljeća. Predmeti od keramike i porculana mahom su izrađeni u 19. stoljeću u europskim te japanskim i kineskim radionicama, a među predmetima od metala ističe se mjedeni tanjur izrađen u 17. stoljeću u Nürnbergu.

 

Osim pojedinačne vrijednosti predmeta, zbirka je polazište za istraživanje i interpretaciju višeslojnog dubrovačkog kulturnog supstrata dugog trajanja, od vremena Dubrovačke Republike do razdoblja nakon Drugoga svjetskog rata. Veći dio restauriranih predmeta ove vrijedne donacije, odnosno otkupa, bit će predstavljen na izložbi u Kneževu dvoru krajem 2025. godine.

lijevo
desno