U Zagrebu održana konferencija Krajobraz, prostor za život
Zavod za prostorni razvoj u Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine organizirao je dvodnevnu konferenciju Krajobraz, prostor za život koja se održala 10.-11. listopada 2024. godine u Zagrebu. Konferencijom je obilježen Međunarodni dan krajobraza Vijeća Europe, a cilj je bio upoznavanje svih dionika s izradom Krajobrazne osnove Republike Hrvatske.
Potpredsjednik Vlade i ministar Bačić u svom je pozdravnom govoru naglasio kako su politike prostornog planiranja danas, možda više nego ikad, od iznimne važnosti za očuvanje prostora za buduće generacije. "Gledajući na razini Vlade i resornih ministarstava napravili smo jako puno na donošenju strateških dokumenata i u naše smo zakonodavstvo uveli europske direktive koje se dotiču zaštite prirode, zaštite okoliša i zaštite krajobraza. Donijeli smo gotovo sve zakone kojima smo propisali i zaštitu kulturne baštine, zaštitu prirode, zaštitu okoliša, zaštitu morskog područja" - kazao je ministar.
Na konferenciji je na poziv Zavoda za prostorni razvoj sudjelovao i pročelnik Upravnog odjela za urbanizam, prostorno planiranje i zaštitu okoliša Grada Dubrovnika Božo Benić koji je izložio postupak sveobuhvatnih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika te predstavio Krajobraznu studiju za administrativno područje Grada Dubrovnika.
Podsjetimo, Grad Dubrovnik je za potrebe sveobuhvatnih izmjena i dopuna Prostornog plana uređenja i Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika naručio izradu predmetne studije kao stručne podloge kojom se dobiva uvid u karakteristike, raznolikost, stanje i kvalitete svih krajobraza na cjelokupnom administrativnom području. Vrijednost studije leži u činjenici da se prostor sagledava i vrjednuje integralno, temeljem sveobuhvatne analize različitih prirodnih i antropogenih čimbenika, kao i sinteze njihovih pojedinačnih utjecaja i kvaliteta. Cilj studije je pružiti detaljan uvid u inventar krajobraza, njegovo postojeće stanje i očekivane razvojne pritiske, dati procjenu krajobraznih kvaliteta kao i detaljne smjernice za daljnju integralnu zaštitu, održivo planiranje i upravljanje krajobrazima područja Grada Dubrovnika.
Program prvog dana uključivao je hrvatske i inozemne predavače, dok je glavni dio drugog dana bio organiziran kroz interaktivne radionice o pojedinim pitanjima krajobraza i izradi krajobraznih osnova nižih razina, njihovom korištenju u različitim sektorskim politikama, ali i propitivanju utjecaja recentnih europskih propisa na promjene krajobraza (Uredba o obnovi prirode i Direktiva o praćenju i otpornosti tla).
Konferencija je bila namijenjena kreatorima politika na svim razinama, službenicima i stručnjacima koji se bave poslovima prostornog uređenja, zaštite kulturne baštine, prirode i okoliša, poljoprivrede, šumarstva, vodnog gospodarstva, gospodarstva te prostornim planerima arhitektima, krajobraznim arhitektima, ostalim zainteresiranim stručnjacima i najširoj javnosti, a organizirana je uz podršku programa međuregionalne suradnje ESPON.
Fotografije: Zavod za prostorni razvoj