Totemi i senzorska tehnologija u posebnom rezervatu Lokrum
U sklopu projekta „Povijesni vrtovi dubrovačkog područja" završene su aktivnosti iz grupe 1 nabaveIKT rješenja Izvođenje strukturnog kabliranja, ukupne vrijednosti 84.513,00 kuna te grupe 3: uspostava jedinstvene IoT platforme, instalacija senzorske infrastrukture s analitikom i prezentacijom te instalacija interpretacijskog punkta u povijesnim vrtovima otoka Lokruma, ukupne vrijednosti 1.214.880,00 kuna.
Izvođenje strukturnog kabliranja podrazumijeva nadogradnju postojeće svjetlovodne, lokalne računalne mrežne (LAN) u svrhu povezivanja svih funkcionalnih objekata na otoku Lokrumu u jednu cjelinu te intergracijeistih preko optičke mreže u digitalne servise.
Uveden je napredni sustav za praćenje sastavnica okoliša na otoku Lokrumu na 6 lokacija, odnosno senzori koji mjere kvalitetu zraka i mora te detektiraju dim. Senzorska infrastruktura povezana je s informativno – prezentacijskim panelom koji uz informacije o stanju okoliša pruža informacije o prirodnim vrijednostima otoka Lokruma, plovidbenom redu i projektu.
Ujedno je postavljen senzor za praćenje broja posjetitelja s ciljem učinkovitog korištenja i upravljanja zaštićenim područjima. Završetkom navedenih aktivnosti uspostavljeno je tehnološko okruženje koje će dugoročno osigurati strateški razvoj Lokruma kao inteligentnog/kognitivnog sustava,uz efikasno upravljanje vlastitim kapacitetima i očuvanje prirodne baštine i okoliša.
Projekt "Povijesni vrtovi dubrovačkog područja" je trogodišnji projekt ukupne vrijednosti 15.5 milijuna kuna. Prijavljen je i prihvaćen u ograničenom postupku dodjele bespovratnih sredstava za promicanje održivog razvoja prirodne baštine i sufinanciran sredstvima u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija za financijsko razdoblje 2014. – 2020. Europskog fonda za regionalni razvoj.
Pridonosi stvaranju novih iskustava za posjetitelje te podizanju svijesti o potrebi i važnosti zaštite prirode, a korištenjem suvremenih tehnologija interpretacije i praćenja sastavnica okoliša omogućava suradnju s domaćim i inozemnim znanstvenim institucijama te dodatno odgovara na suvremene zahtjeve posjetitelja za novim doživljajima prirodnih vrijednosti.
Svrha projekta je održivo korištenje prirodne baštine i upravljanje zaštićenim područjima kroz interpretaciju i prezentaciju zaštićene prirodnih vrijednosti, s dugoročnim ciljem doprinosa održivom društveno-gospodarskom razvoju na lokalnoj i regionalnoj razini.