Projekt ReDu - održane radionice za djecu
U sklopu projekta “ReDu-provedba Programa izobrazno-informativnih aktivnosti o gospodarenju otpadom Grada Dubrovnika”, a u suradnji s udrugom DEŠA, provedene su radionice „Odvajanje i recikliranje otpada“ u dječjem vrtiću Pčelica u Mokošici za djecu iz mješovite vrtićke skupine.
Tema radionica je bila odvajanje otpada kako bi djeca naučila da otpad nije smeće te da bi stvorila naviku sakupljanja, razvrstavanja i iskorištavanja otpada u vrtiću i u obitelji. Mališani su radionice odlično prihvatili te nakon kratke prezentacije i sami sudjelovali u odvajanju otpada stavljajući pojedine vrste otpada u kontejneriće odgovarajuće boje.
Projekt “ReDu – provedba Programa izobrazno-informativnih aktivnosti o gospodarenju otpadom Grada Dubrovnika" ukupno je vrijedan 1.386.980,00 kuna, od čega Europska unija putem Kohezijskog fonda, kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020. sufinancira 1.178.933,00 kuna. Projekt predviđa niz aktivnosti koje će doprinijeti povećanju stope odvojeno prikupljenog komunalnog otpada, smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagališta i izgradnji svijesti građana grada Dubrovnika o važnosti gospodarenja komunalnog otpada.
Bez obzira na vašu dob nije loše podsjetiti se na ova pravila:
U zeleni spremnik odlažemo staklo
DA!
- staklene boce svih boja (vino, alkoholna pića, sokovi i sl.)
- staklenke svih boja (voće, povrće, marmelada i sl.)
- staklene čaše
NE!
- prozorsko, medicinsko i automobilsko staklo
- ambalaža jakih kemikalija i zapaljivih tvari
- kristal, ogledala, porculan
- keramika
- žarulje i neonske svjetiljke
Zašto odvojeno prikupljati staklo?
Recikliranjem staklene ambalaže štedimo prirodna bogatstava, energiju i prostor te smanjujemo onečišćenje zraka, vode i tla. Energija koja se uštedi recikliranjem jedne staklene boce dovoljna je da žarulja od 100 W gori 4 sata. Staklo se može bezbroj puta reciklirati bez da izgubi svoju kvalitetu.
U žuti spremnik odlažemo plastičnu i metalnu ambalažu
DA!
- ambalaža deterdženata
- ambalaža šampona
- ambalaža prehrambenih proizvoda (boce, posudice i sl.)
- limenke, konzerve
- metalni poklopci
- navojni i krunski zatvarači i poklopci
- tetrapak ambalaža
NE!
- ambalaža jakih i zapaljivih tvari
- plastične igračke
- ambalaža sprejeva
- ambalaža boja i lakova
Zašto odvojeno prikupljati PET ambalažu?
Plastični otpad čini više od 30 posto kućnog otpada. Od toga velik dio čini PET ambalaža. Za 1 kg PET-a treba utrošiti 1,9 kg nafte.
U plavi spremnik odlažemo papir i karton
DA!
- novinski i uredski papir
- časopisi i katalozi
- prospekti, bilježnice
- papirnata i kartonska ambalaža
NE!
- tetrapak ambalaža
- plastificirani papir
- metalizirani papir
- zauljeni papir
- fotografije
Zašto odvojeno prikupljati papir?
Recikliranjem papira čuvaju se šume, štedi energija, smanjuje onečišćenje vode i zraka. Reciklažom jedne tone otpadnog papira spasili smo 20 mladih stabala, uštedjeli oko 60.000 litara vode, potrošili upola manje energije i 15 puta manje onečistili otpadne vode.
Sadržaj publikacije isključiva je odgovornost Grada Dubrovnika.