Održana druga radionica stručne podrške sudionicima projekta Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom

Kvaliteta života

Druga radionica stručne podrške sudionicima projekta "Športske aktivnosti za osobe s invaliditetom" održala se 28. kolovoza u prostoru Centra za djecu, mlade i obitelj Dubrovnik.

 

Voditelji radionice su bili članovi stručnog tima projekta: fitness trener Elvis Agović, mag. sporta u edukaciji, psihologinja Lea Burić, mag. psych. te edukacijska rehabilitatorica Ana Radišić, mag. rehab. educ.

 

Stručnjaci su u projekt uključeni od svibnja ove godine s ciljem pružanja stručne podrške trenerima tijekom upisa novih korisnika, kreiranja ciljeva i planova provedbe treninga s djecom s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom te evaluaciji postignuća i napretka.

 

Na radionici su obrađene tematske cjeline “Nepoželjna i izazovna ponašanja u trenažnom procesu” te “Vizualna podrška djeci s teškoćama u razvoju tijekom treninga” uz praktične primjere. Sudjelovalo je 14 trenera. Treneri su se educirali o funkcijama izazovnih ponašanja te kako do njih dolazi, metodama prevencije i intervencije tijekom trenažnog procesa. Objašnjena im je uloga i funkcija vizualne podrške djeci s teškoćama u razvoju te načinima na koje se može koristiti tijekom treninga. Treneri su aktivno sudjelovali u radionici, dajući konkretne primjere iz rada na terenu. Treneri su kroz radionicu imali priliku izraditi materijale za vizualnu podršku djeci te na taj način praktično primijeniti dobivena teorijska znanja.

 

Na kraju radionice sudionici su dobili informacije o Orijentacijsko inovacijskom kampu, koji će se održati u Dubrovniku 4. rujna 2024. te informacije o daljnjim edukacijama i stručnoj podršci.

 

U ime Grada Dubrovnika radionici su nazočili djelatnici Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Miho Katičić i Andrej Drobac.

 

Potreba za provođenjem ovog programa proizlazi iz činjenice da je redovito vježbanje jedno od najprirodnijih metoda za očuvanje sposobnosti organizma, sprječavanje i ublažavanje razvoja kroničnih i degenerativnih promjena i bolesti.

 

Opći cilj programa je povećanje kvalitete života djece i mladih s invaliditetom kroz provođenje športskih programa treninga i natjecanja u športskim klubovima Grada Dubrovnika i na taj način omogućiti zdraviji život kroz razvoj športskih aktivnosti na području Grada Dubrovnika, a sve u skladu sa Strategijom razvoja športa i športske infrastrukture Grada Dubrovnika od 2018. do 2028. godine.

 

Podsjetimo, Grad Dubrovnik je prvi grad U Hrvatskoj koji je u svom proračunu izdvojio posebnu stavku za financiranje športskih aktivnosti za osobe s invaliditetom, koja je od 2022. naovamo višestruko rasla. Tako je u 2023. godini za sufinaciranje šporskih aktivnosti u dubrovačkim klubovima te za poslove stručnog tima izdvojeno 73.181 eura, dok je taj iznos u proračunu za 2024. uvećan na 130.000 eura.

 

 

 

lijevo
desno