Konferencija o Palati - Prve analize upućuju da onečišćenje dolazi od nepropisne proizvodnje maslinovog ulja

Gradonačelnik Grada Dubrovnika Mato Franković sa suradnicima održao je danas konferenciju za medije na temu izvorišta Palata, odnosno neugodnog mirisa i netipične boje vode u dijelu tog sustava.

 

Gradonačelnik je uvodno rekao da je Vodovod Dubrovnik poduzeo sve potrebne radnje kako bi se utvrdio uzrok problema u sustavu vodoopskrbe izvorišta Palata te kako je do sada poduzetim izvidima jasno utvrđeno da se ne radi o fekalnom, odnosno bakterijskom onečišćenju te da prve analize upućuju da je mogući uzrok gospodarska djelatnost. Poručio je i da je otklonjena mogućnost da je uzrok onečišćenja odlagalište Grabovica, jer su se u javnosti pojavile i takve indicije, a koje su potpuno neosnovane. Rekao je kako se provode svi potrebni izvodi i analize te da su na terenu inspekcije Državnog inspektorata - sanitarna vodopravna i inspekcija zaštite okoliša kako bi se utvrdio točan uzrok ove situacije.

 

-„Za budućnost Palate ključna je investicija spajanja tog sustava sa sustavom izvorišta Omble kako bi se i potrošači s ovog područja opskrbljivali vodom s Omble odnosno, u slučaju onečišćenja, s izgrađenog pročistača pitke vode u Komolcu“, rekao je te dodao kako je do sada izgrađeno gotovo pet kilometara mreže, a preostalo je još izgraditi crpnu stranicu i oko tri kilometra mreže, što će se u sljedećih godinu i pol dana provesti kao dio sustava EU Projekta Aglomeracije.

 

Na konferenciji su još govorili zamjenik ravnateljice Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije Mato Lakić, direktor Vodovoda Dubrovnik Lukša Matušić te zapovjednik JVP Dubrovački vatrogasci Zdravko Kovačić.

 

Doktor Mato Lakić rekao je kako je Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije u stalnom kontaktu s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Stručnim povjerenstvom za vodu namijenjenu ljudskoj potrošnji Ministarstva zdravstva te kako prve analize uzoraka upućuju na to da onečišćenje može biti posljedica nepropisnog odlaganja u okolišu nusprodukata proizvodnje maslinovog ulja, tzv. komina. –„Ne možemo to sa sigurnošću tvrditi dok se ne provedu dodatne analize i inspekcijski nadzor, ali dosadašnji rezultati upućuju upravo na taj potencijalni uzrok, dok je fekalno onečišćenje isključeno“, rekao je dr. Lakić. Podsjetio je na preporuku da se voda s ovog izvorišta na područjima Vrbice, Štikovice, Malog i Velikog Zatona iz preventivnih razloga ne koristi za bilo koju namjenu – ni za konzumaciju, kao ni za kuhanje, pranje ruku, tuširanje, pranje zubi i slično.

 

Direktor Vodovoda Dubrovnik Lukša Matušić rekao je kako je Vodovod poduzeo sve potrebne aktivnosti od prve pojave zamućenja i neugodnog mirisa u dijelu sustava Palate te da su odmah obavijestili Hrvatske vode jer su vodocrpilišta u njihovoj nadležnosti. Kazao je kako je u posljednjih osam godina proveden niz ulaganja u sustav Palate kako bi se spriječilo bilo kakvo bakterijsko onečišćenje, a što ni sada nije slučaj. –„Stanje je još sinoć bilo znatno bolje, a Vodovod ispire mrežu i vodospreme da bi se ta voda što prije voda izbacila iz sustava“, rekao je. 

 

Problem nije prisutan u ostalim dijelovima sustava Palate (Orašac, Brsečine, Trsteno, Gornja sela, Majkovi i Elafiti) gdje je voda ispravna za svaku konzumaciju jer se ti potrošači opskrbljuju iz vodosprema koje dopunjuje JVP Dubrovački vatrogasci.

 

Zapovjednik JVP Dubrovački vatrogasci Zdravko Kovačić rekao je ako Vatrogasna zajednica raspolaže s opet vatrogasnih cisterni za prijevoz pitke vode ukupnog kapaciteta 35 kubika što je dostatno za redovitu opskrbu građana.

 

Vodovod i dalje aktivno radi na istraživanju uzroka ova pojave. Kontrola i dezinfekcija i dalje se odvijaju redovito, a o svim promjenama Vodovod će pravodobno obavijestiti potrošače.

lijevo
desno