JAVNO SAVJETOVANJE - Plan za zdravlje Grada Dubrovnika od 2025. do 2030.
Projekt Zdravi grad pokrenuo je 1986. godine Regionalni ured za Europu Svjetske zdravstvene organizacije kao dugoročni međunarodni razvojni projekt kojem je cilj postaviti zdravlje pri samom vrhu dnevnog reda političkih čimbenika u europskim gradovima te promicati sveobuhvatne lokalne strategije za zdravlje i održivi razvoj zajednice zasnovane na principima Agende 2030. za održivi razvoj Ujedinjenih naroda, koja naglašava značaj sve tri nedjeljivo povezane dimenzije održivog razvoja: ekonomski, socijalni i okolišni razvoj.
Zdravi grad je definiran procesom, a ne ishodom. Zdravi gradovi su oni koju su predani zdravlju, koje su spremni kontinuirano unapređivati. To nisu nužno gradovi koji su postigli određenu razinu zdravlja. Svaki grad može biti zdravi grad, neovisno o trenutnom stanju zdravlja svojih stanovnika. Preduvjet je postojanje predanosti ideji zdravlja te jasan proces i struktura kako bi se izazovu boljeg zdravlja lakše odgovorilo.
Zdravo-gradski pristup podrazumijeva pozicioniranje zdravlja visoko na ljestvici političkih čimbenika i izgradnju snažnog javnozdravstvenog pokreta na lokalnoj razini. Zdravo-gradski pristup naglašava pravičnost, solidarnost i participativno rukovođenje, međuresornu suradnju i poduzimanje akcije kojom se adresiraju društvene odrednice zdravlja. Uspješna implementacija ovog pristupa zahtjeva inovativan i proaktivan pristup svim aspektima zdravlja i života te umrežavanje među gradovima u Europi i svijetu.
Hrvatska mreža zdravih gradova je udruga osnovana 1992. godine koja danas okuplja 26 hrvatskih gradova i županija oko ideje promicanja zdravlja. Suportivni centar Hrvatske mreže zdravih gradova je savjetodavno i koordinativno tijelo koje pomaže pri organizaciji i provođenju djelatnosti članova Udruge, a djeluje pri Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Njegova je zadaća međusobno povezivanje i koordinacija djelatnosti članova Udruge te zagovaranje i zastupanje njihovih interesa prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, referalnim ministarstvima, institucijama i predstavnicima nevladinog sektora na nacionalnoj i međunarodnoj razini kao i pružanje stručne pomoći u pokretanju i provođenju projekta Zdravi grad na lokalnoj i Zdrava županija na regionalnoj razini.
Grad Dubrovnik je prihvatio projekt zdravi grad već 1988. godine i jedan je od osnivača Hrvatske mreže zdravih gradova (1992. godine) te svakako jedan od najaktivnijih članova Mreže već duže od tri desetljeća. Kroz niz projektnih aktivnosti, Zdravi grad Dubrovnik djeluje na unapređenju zdravlja i kvalitete života svih svojih stanovnika, posebno djece i mladih, starijih sugrađana, osoba s invaliditetom i obitelji. Razvoj grada u smjeru zdravije i sretnije zajednice te poželjnog mjesta za život moguć je jedino kroz suradnju svih dionika - iz politike i uprave, profesije (zdravstvo, obrazovanje, socijalna skrb, urbanizam itd.) te građanskog, gospodarskog i nevladinog sektora.
Ovo savjetovanje je otvoreno od 18. ožujka do 18. travnja 2025. godine, a do kada svi zainteresirani mogu dati prijedloge i sugestije na predloženi tekst Plana za zdravlje na obrascu za sudjelovanje u javnom savjetovanju, na mail adresu kmatusko@dubrovnik.hr s naznakom: „ javno savjetovanje- Plan za zdravlje Grada Dubrovnika od 2025. do 2030. „ Nakon isteka roka neće biti moguće ispuniti obrazac za sudjelovanje u javnom savjetovanju. Svi prijedlozi, komentari i mišljenja biti će razmotreni, a po završetku savjetovanja objaviti će se Izvješće o provedenom javnom savjetovanju.