GRUŽ NA PROLJEĆE DOBIVA 78 NOVIH STABALA Potpisan ugovor za uređenje novih drvoreda

Grad Dubrovnik uskoro kreće s uređenjem novih drvoreda listopadnih i zimzelenih stabala koji će se formirati uz Obalu Stjepana Radića i Obalu pape Ivana Pavla II. u Gružu. Uz to će se izvesti i radovi zamjene opločenja na dijelu Rive u Gružu od Jadrolinije do Place, sanacija rubnih kamenih elemenata i sanacije obalnog stepeništa, izvedba pripremnih radova za polaganje cijevi za buduće instalacije. Gradonačelnik Mato Franković potpisao je danas s izvođačem, Perom Račićem u ime tvrtke Texo gradnja, ugovor o izvođenju radova.

 

Do kraja mjeseca izvođač će biti uveden u posao, predviđeno trajanje radova je osam mjeseci, a uz sve ostale radove sadnja stabala obavit će se na proljeće te bi trebala biti dovršena do travnja, kada će biti vidljive i potpuno nove gradske vizure.

 

Gradonačelnik Franković detaljno je pojasnio faze projekta i vrste stabala koje će sa saditi, s napomenom kako se radi o vrstama prilagođenima za mikroklimatske i zahtjevne urbane uvjete.

 

Sadnja u Gružu podijeljena je na tri cjeline:

 

1. Od Solske baze do rive u Gružu, gdje će se unutar prometnog otoka preko puta Hotela Petka posaditi niz od četiri stabla Celtis australis (košćela).

 

2. Pristanište za lokalne brodske linije i dio obale duž zone parka Luja Šoletića je nešto veća intervencija, a sadit će se listopadno stablo Gleditsia triachanthos inermis (gledičija) s prozračnom krošnjom koja je pogodna za urbane krajolike. Duž ove zone predviđa se postavljanje urbane opreme. Uz sami rub rive i parkinga Lučke uprave sadi se drvored od 27 stabala, a unutar ove zone planira se formirati i zeleni pojas zasađen halofitnim grmljem i trajnicama.

 

Gledičija je pogodna zbog toga što dobro podnosi onečišćenja u urbanim sredinama, kao i sol, visoke temperature, sušu te zbijena i alkalna tla. Podnosi posolicu i slanu zemlju. Zbog brzog rasta i otpornosti na loše uvjete odličan je izbor za područja na kojim se brzo želi dobiti hladovina. U Dubrovniku je sadnja gledičije bila osobito popularna krajem 19. i početkom 20. stoljeća.

 

3. Treća cjelina odnosi se na rivu od gruške place do parka na Batali. Unutar zone, u rivu planira se zasaditi 47 stabala palme Washingtonia robusta, vrste koju krase visoka i tanka debla koja neće ometati odvijanje prometa i pješačku komunikacije. Na dubrovačkom području palme su prisutne još od renesanse, a prva zabilježena palma bila je upravo u Gružu, u Dominikanskom samostanu.

 

Autorica projekta je krajobrazna arhitektica Mia Erak iz studija Landa.

 

Vrijednost danas potpisanog ugovora s PDV-om iznosi 1.859.871,26 eura, uz sufinanciranje dijela radova od strane Županijske lučke uprave i Lučke uprave Dubrovnik s iznosom od cca 800.000,00 eura (S PDV-om) i bespovratnim sredstvima Fonda za zaštitu okoliša 275.500,00 eura (s PDV-om).

 

Uz projekt novih drvoreda u Gružu, prošli tjedan krenuli su i radovi na sadnji novog drvoreda u Lapadu, gdje se uz uređenje Ulice kralja Tomislava formira i novi drvored s 32 stabla brijesta.

 

lijevo
desno