Grad Dubrovnik kreće s uređenjem Domobranskog groblja u Gospinom polju
Kako bi ovom mjestu vratio dignitet, čineći ga simbolom pomirenja s prošlošću, čuvajući uspomenu na identitete i događaje koji su oblikovali Dubrovnik, ova gradska uprava pokrenula je projekt obnove Vojnog groblja u Gospinom polju.
Glavni projekt uređenja groblja je izradio arhitektonski ured Proto–arch u suradnji sa krajobraznim arhitekticama dr.sc. Marom Marić i Miom Erak te obuhvaća konzervaciju, parkovno uređenje i valorizaciju, uz naglasak na očuvanju povijesne autentičnosti. Planirana obnova uključuje čišćenje okoliša, obnovu grobnih mjesta i uređenje staza, uz dodatak rasvjete i informativnih sadržaja. Ujedno predviđa uvođenje križnih postaja te uređenje centralne staze koja zaokružuje prostor za prigodne komemoracije. Informativni natpisi i signalizacija osigurat će dostupnost posjetiteljima, podižući svijest o značaju ovog povijesnog prostora.
Površina predmetnog obuhvata je 3.760 m2, a obuhvaća ograđeni dio groblja i pristupnu zonu. Projektantska procjena vrijednosti radova iznosi 550,000,00 eura bez PDV-a, odnosno 687.500,00 eura s PDV-om. Nakon što se osiguraju financijska sredstva za realizaciju, raspisat će se natječaj za izvođenje radova. Očekivano vrijeme trajanja radova je do 12 mjeseci.
Prezentaciju arhitektonskog glavnog projekta s krajobraznim uređenjem gradonačelniku Matu Frankoviću i suradnicima predstavila je projektantica Lea Đurović Ruso iz Proto-arch d.o.o., naglašavajući kako je posebna pažnja posvećena upravo povijesnom značaju groblja, koje svjedoči o raznolikosti društvenih slojeva, naroda i vjera, čineći ga mjestom kolektivnog sjećanja i pomirenja.
Groblje u Gospinom polju čuva se kao vrijedan, ali nedovoljno prepoznat dio dubrovačke spomeničke baštine, svjedočeći o povijesnim promjenama tijekom 19. i 20. stoljeća. Vojno groblje u Gospinom polju je utemeljeno Odlukom Skupštine Općine Dubrovnik 12. rujna 1832. godine. Od 1859. god. groblje služi za pokop vojnika, časnika i stranih vojnih diplomata. Tijekom Drugog svjetskog rata groblje je prošireno i uređeno s kosturnicom, a 1944. god. partizani ga uništavaju i devastiraju te pretvaraju u stratište na kojem su ubijeni mnogi hrvatski domoljubi. O groblju danas brine udruga Hrvatski domobran Dubrovnik koja obilježava i prigodne komemoracije na tom mjestu koje od osnutka domobranstva 1868. godine nosi ime Domobransko groblje u Gospinom polju.