Dubrovačke mjere priuštivog stanovanja predstavljene kao primjer djelovanja lokalnih vlasti gradova EU
Pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika Ivana Brnin sudjelovala je u srijedu na webinaru koji je na temu priuštivog stanovanja u gradovima Europske unije organizirala Udruga gradova kao kontakt točka za programe Europske urbane inicijative i URBACT-a gdje je predstavila dubrovački model stanogradnje i mjere stanovanja, po čemu je Grad Dubrovnik jedinstven u Republici Hrvatskoj.
Uz pročelnicu Brnin u panel diskusiji sudjelovali su Laura Colini (URBACT), viša savjetnica i stručnjakinja inicijative i programe priuštivog stanovanja u EU te Balasz Humayer, voditelj projekta pristupačnog stanovanja Grada Budimpešte „Affordable Housing for All“.
Pročelnica Ivana Brnin istaknula je uvodno kako je Dubrovnik razvio vlastiti program stanovanja za svoje građane. Pod zajedničkim nazivom "Dubrovačka stanogradnja", ovaj program uključuje nekoliko modela s istim jedinstvenim ciljem – građanima omogućiti priuštivo stanovanje i rješenje stambenog pitanja, što je jedan od najvećih izazova za mlade obitelji.
Osvrnula na izgradnju i dodjelu prva 43 stana za mlade u Mokošici, kupovinu zemljišta za stanogradnju na Pobrežju, program kreditiranja 30 mladih obitelji iznosom od 30 tisuća eura koji je nedavno dobio svoje prve korisnike, dok je poseban naglasak stavljen na novu demografsku mjeru obnove stambenog fonda u vlasništvu Grada unutar gradskih zidina. –„Ustupanjem u najam stambenih jedinica u povijesnoj jezgri obiteljima s više djece izravno doprinosimo demografskoj revitalizaciji, što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja“, rekla je pročelnica.
Zahvaljujući ovom programu, do sada su tri obitelji s ukupno 12 djece uselile u gradske stanove u povijesnoj jezgri. U svibnju 2024. ključevi su uručeni prvim dvjema obiteljima, dok je treća, peteročlana obitelj uselila sredinom srpnja. Sve stanove, Grad Dubrovnik prethodno je uredio, a u tijeku je javni natječaj za obnovu još tri stana u vlasništvu Grada.
Tijekom trajanja webinara istaknuto je kako visoke cijene nekretnina i sve veći nedostatak dostupnih stanova sprečavaju europske građane u pristupu stanovanju te se jasno ističe potreba za jačim javnim djelovanjem Europske komisije, država članica, privatnog i civilnog sektora kao i lokalnih vlasti. Webinar se bavio programima podrške URBACT-a i Europske urbane inicijative koje pružaju gradovima u ovom području, s ciljem podizanja svijesti lokalnih vlasti o mogućnostima stanovanja koje su im dostupne i motivirati ih na akciju.