Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 13. - 5. studenog 2019.Objavljeno: 06.11.19.

132. Odluka o donošenju izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika

Na temelju članka 109., stavak 4. Zakona o prostornom uređenju („Narodne novine“, broj 153/13, 65/17, 114/18 i 39/19) i članka 32. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13, 6/13-pročišćeni tekst, 9/15 i 5/18), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 25. sjednici, održanoj 4. studenoga 2019., donijelo je

 

 

O  D  L  U  K  U

o donošenju IV. Izmjena i dopuna

Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika

 

 

 

Članak 1.

 

Donosi se Odluka o donošenju IV. Izmjena i dopuna Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj: 10/05, 10/07, 8/12, 3/14, 9/14-pročišćeni tekst, 4/16-odluka o obustavi i 25/18), u daljnjem tekstu: Odluka.

 

 

Članak 2.

 

IV. Izmjene i dopune Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika (u daljnjem tekstu: Izmjene i dopune Plana) sadržavaju:

I.     Tekstualni dio: Odredbe za provedbu

II.    Grafički dio, Kartografski prikazi:

1. Korištenje i namjena prostora                                                                 1:5.000

Prometna i komunalna infrastrukturna mreža            

3.1. Promet                                                                                                 1:5.000

3.2. Telekomunikacije                                                                                 1:10.000

3.4. Vodogospodarski sustav – Korištenje voda                                         1:10.000

3.5. Vodogospodarski sustav

                   – Odvodnja otpadnih (fekalnih) voda,

         – Obrada, skladištenje i odlaganje otpada                                           1:10.000

      III. Obrazloženje

 

 

Članak 3.

 

Izmjene i dopune Plana izradio je Zavod za prostorno uređenje Dubrovačko-neretvanske županije, Petilovrijenci 2, Dubrovnik.

 

 

ODREDBE ZA PROVEDBU 

 

Članak 4.

 

U članku 20., stavku 2., iza riječi „stavka 1.“ dodaju se riječi „točke 1., 2. i 3.“

 

 

Članak 5.

 

U članku 31., stavku 1., alineji 1., iza podalineje 1.1.3. dodaje se nova podalineja 1.1.4. koja glasi: „ribarska luka Sustjepan“.

 

 

Članak 6.

 

U članku 69., stavku 5. nakon riječi „na kolovozu.“ dodaje se tekst koji glasi: „Ulica Kardinala Stepinca na dijelu od Svačićeve ulice do križanja sa ulicom Iva Dulčića u kategoriji ostale ceste određena je sa karakterističnim poprečnim profilom G1. Na dijelovima na kojima širina izvedenog stanja Ulice Kardinala Stepinca ne zadovoljava karakteristični poprečni profil G1 poprečni presjek će se sastojati od kolne trake širine 3,50 m i jednostranog pješačkog hodnika minimalne širine 1,50 m, dok će se na dijelovima na kojima postoji prostor u izvedenom stanju prometnice dodavati nogostup ili uzdužna parkirališna mjesta.

Predmetnim projektom ne smije doći do sužavanja postojećeg izvedenog stanja ulice Kardinala Stepinca.“

 

 

Članak 7.

 

Iza članka 69. dodaje se novi članak 69a. koji glasi:

 

„Članak 69a.

 

Trasa spojne ceste, priključka gradskog naselja Nuncijata na državnu cestu D8, na nijedan način ne smije ugroziti povijesne strukture dubrovačkog renesansnog vodovoda iz prve polovice 15. stoljeća.

Iako predmetna lokacija dosada nije istraživana, poznato je da gravitacijski vodovodni sustav uključuje kanal pravokutnog presjeka (dimenzija oko 30x40cm), izveden od polu obrađenog kamena. Unutarnje strane su mu obrađene mortom od crvenice i gašenog vapna te je prekriven kamenim poklopnicama. Osiguranje trase kanala bilo je ostvareno uspostavom puta duž njegovog pružanja, prosječne širine 1,5m i podizanjem potpornih zidova koji su slijedili konfiguraciju terena.

 

U svrhu izrade što kvalitetnijeg prometnog rješenja, predlažu se prethodna probna arheološka sondiranja u trupu ceste Ulice od Nuncijate, kojima bi se definirale/očuvale izvorne nivelete gravitacijskog vodovodnog sustava.

 

Pozivajući se na preporuke Misije UNESCO-a iz 2015. godine, koja je zapadne padine Srđa proglasila od vitalnog značaja za postav dobra svjetske baštine, kod planiranog zahvata spojne prometnice od naselja Nuncijata do državne ceste D8 uključujući sve ceste unutar planiranog zahvata (Idejno rješenje, Proposta d.o.o.) nužno je onemogućiti veliko zasijecanje ili nasipanje terena izbjegavajući pritom negativan utjecaj na izvanrednu univerzalnu vrijednost dubrovačke cjeline i krajobraznu vrijednost područja.

 

Uz prometnicu oblikovati podzide koji visinom slijede konfiguraciju terena, a izborom materijala neće dominirati u gradskim vizurama; predvidjeti nužnu sanaciju zasječenog terena i krajobraznu rekultivaciju.

Trasa predložene spojne prometnice nalazi se u obuhvatu proširene kontaktne „buffer“ zone kulturnog dobra Svjetske baštine (odluka Odbora za svjetsku baštinu od 2. srpnja 2018. godine). Stoga je nužno procijeniti utjecaj planiranog zahvata na iznimnu univerzalnu vrijednost dobra Svjetske baštine (OUV). Smjernice za izradu Procjene utjecaja na dobra Svjetske kulturne baštine (HIA) izdalo je Međunarodno vijeće za spomenike i spomeničke cjeline (ICOMOS, 2011.).

 

Kod planiranog zahvata spojne prometnice od naselja Nuncijata do državne ceste D8, prometna mreža unutar zahvata određena je sa karakterističnim poprečnim profilom G3. Prilikom rekonstrukcije prometnica unutar naselja Nuncijata profil je moguće prilagoditi situaciji na terenu te omogućiti uži profil na mjestima gdje karakteristični profil G3 nije moguće izvesti.“

 

 

Članak 8.

 

U članku 76., stavku 9., u tablici: „Benzinske postaje unutar obuhvata plana“ nakon riječi „Sustjepan II“ dodaje se riječ „Shell*“ te se iza tablice dodaje obrazloženje koje glasi „*postojeće pretakalište goriva i planirana benzinska postaja“

 

Iza stavka 9. dodaje se novi stavak 9a. koji glasi:

„Benzinska postaja Sustjepan II. - Shell za potrebe morskog prometa planira se uz postojeće pretakalište goriva u obuhvatu luke otvorene za javni promet Sustjepan – Shell.

Na području luke namijenjenoj benzinskoj postaji reorganizirat će se prostor pretakališta da bi se omogućio smještaj novih sadržaja. Moguća je izgradnja pratećih sadržaja (npr. objekata usluge, spremnika goriva, prometnice, parkirališta i sl.). Proširenje obale za potrebe benzinske postaje i pretakališta može se izvesti gradnjom obalne konstrukcije na pilotima ili postavljanjem plutajućih pontona ili njihovom kombinacijom.“

 

 

Članak 9.

 

U članku 79., stavku 3., tablici: „Morske luke otvorene za javni promet“, stupcu 4., retku 9. riječ: „putnička“ mijenja se i glasi: „ribarska**“, te se u stupcu 5., retku 9. iza riječi: „lokalna“ dodaje riječ: „/županijska***“

 

U obrazloženju iza tablice, iza riječi: „privremeno rješenje“ dodaje se tekst koji glasi: „**ribarska infrastruktura i suprastruktura u luci otvorenoj za javni promet

*** trenutno po Naredbi o razvrstaju luka otvorenih za javni promet na području  Dubrovačko-neretvanske županije luka lokalnog značaja ali po izgradnji ribarske infrastrukture i suprastrukture županijskog značaja“

 

U članku 79., stavku 7. u tablici: „Ribarska luka“ u stupcu 3 retku 1, iza riječi „Sustjepan“ dodaje se :“*“ Dodaje se obrazloženje iza tablice koje glasi:“* moguća lokacija čija će se potreba ocijeniti nakon realizacije ribarske infrastrukture i suprastrukture unutar luke otvorene za javni promet Sustjepan – Shell.“

 

 

Članak 10.

 

Iza stavka 81. dodaje se novi članak 81a. koji glasi:

 

„Članak 81a.

 

Luka Sustjepan-Shell

 

U okviru luke otvorene za javni promet Sustjepan je na kartografskom prikazu 1. i 3.1. označeno lučko područje Sustjepan-Shell kao infrastukturno područje na kopnu i u moru, a namijenjeno je za izgradnju ribarske infra i suprastrukture te pretakališta goriva i benzinske postaje.

 

Dio kopna prema jugozapadu namjenjuje se za sadržaje gradnje infrastrukture i suprastrukture ribarske luke, a dolazi do manje izmjene postojeće obalne linije tj. formira se obala i infrastruktura za privez ribarskih brodova koji ribare na području ribolovnog mora južnog Jadrana sa svim pratećim sadržajima: veletržnica ribe, opskrba brodova, uslužne djelatnosti i ostalo. Izmijenjena obalna linija utvrditi će se u postupku izdavanja akata za provedbu sukladno projektu.

 

Gradnja operativne obale podrazumijeva rekonstrukciju postojećeg gata te izgradnju nove privezne obale.

Rekonstrukcija postojećeg gata i izgradnja nove obale planira se izvesti kao armirano-betonska konstrukcija položena preko armirano-betonskih pilota. Nova obala će biti opremljena potrebnim instalacijama za predviđene sadržaje tj. strujom, vodom i javnom rasvjetom.

 

Planirani zahvat unutar luke Sustjepan - Shell namijenjen ribarskoj infrastrukturi i suprastrukturi sa svim pratećim sadržajima obuhvaća:

   kopneni dio površine cca 6145m2 (otvoreni i zatvoreni prostori) i

   morski dio.

Zatvoreni prostori kopnenog dijela luke obuhvaćaju:

   građevinu u službi ribarske luke – hladnjače ribe i ostalog morskog ulova, skladište ribarskog i ostalog materijala s pratećim uredskim prostorima uprave ribarske luke

   tipske objekte / kontejnere - spremišta i nadstrešnice za potrebe ribara uz internu prometnicu na jugozapadnom dijelu predmetnog zahvata (mogu biti montažne)

Otvoreni prostori kopnenog dijela luke obuhvaćaju:

   interne prometnice za potrebe ribarske luke,

   parkirališta za osobna vozila i kamione i

   zelene površinena na rubnim područjima obuhvata luke i prema javnoj cesti.

 

Planirane strukture infra i suprastrukture ribarske luke mogu se graditi tako da se osigura:

1.    najveći koeficijent izgrađenosti građevinske čestice iznosi 0,2,

2.    katnost građevine P+1,

3.    minimalna udaljenost građevine od ruba građevinske čestice iznosi 3,0 m,

4.    najmanje 20 % građevinske čestice potrebno je hortikulturno urediti,

5.    uklopljenost planiranih struktura u karakterističan krajolik Rijeke dubrovačke.

 

Infrastruktura

1.   Promet, ceste

   Prometno rješenje obuhvaća uređenje internih prometnica za potrebe ribarske luke.

   Unutar obuhvata ribarske luke planiraju se dvosmjerna prometnica koja vodi u smjeru jugozapad-istok od spoja na javnu nerazvrstanu cestu do glavnog objekta luke i parkirališnih površina, te završava okretištem i jednosmjerna prometnica položena uz novu operativnu obalu u smjeru istok -zapad do spoja na javnu nerazvrstanu cestu.

   Križanje dvosmjerne interne prometnice s nerazvrstamom cestom Lozica (D8) - Mokošica-Komolac-Sustjepan (D420) planirano je kao ulaz u ribarsku luku, dok je izlaz moguć jedino u interventnim slučajevima.

   Kao izlaz sa platoa ribarske luke koristiti će se križanje jednosmjerne interne prometnice s javnom nerazvrstanom cestom.

2.   Telekomunikacija

   U zoni obuhvata predviđa se elektroničko-komunikacijska infrastruktura sa zdencima na glavnoj trasi raspoređenim na određenoj udaljenosti prikladnoj za jednostavno provlačenje instalacija.

   Ista će se graditi sa PEHD cijevima promjera Ø50mm i montažnim zdencima (MZ) tipa D0, a na mjestu spoja na javnu elektroničku komunikacijsku mrežu se predviđa MZ D1 zdenac.

   Mjesto konekcije na javnu elektroničko komunikacijsku infrastrukturu je na rubu  zapadnog dijela obuhvata na poziciji planiranog zdenca.

   U zoni obuhvata, u blizini kabelskih zdenaca predviđa se mogućnost postavljanja vanjskog kabineta-ormarića za uvođenje novih tehnologija odnosno operatora ili rekonfiguraciju mreže.

   Obuhvat ribarske luke pokriven je signalom mobilne radijske mreže sa dvije bazne postaje u bližoj okolici.

3.   Elektroopskrba

   Priključak ribarske luke na elektroenergetski sustav je postojeći. Elektroopskrba se osigurava spojem planirane interne elektromreže na postojeći priključno-mjerni ormar.

4.   Javna rasvjeta

   Javna rasvjeta mora u noćnim satima i uvjetima smanjene vidljivosti omogućiti pješacima i automobilima pouzdanost prepoznavanja potencijalnih zapreka u njihovom vidnom polju u pravcu kretanja.

   U cilju zaštite ekosustava podmorja koristiti usmjereno noćno osvjetljenje.

5.   Vodoopskrba i odvodnja

   Za potrebe vodoopskrbe potrebno je izvesti priključak na javnu vodovodnu mrežu u postojećem spojnom oknu. Vodovodna instalacija se polaže paralelno s protupožarnom instalacijom.

   Za potvrebe odvodnje otpadnih voda potrebno je izvesti priključak na postojeću javnu kanalizacijsku mrežu, sve prema uvjetima nadležnog komunalnog poduzeća; mogućnost spajanja na kanalizacijski sustav na postojeće okno u neposrednoj blizini internom crpnom stanicom ili gravitacijski, ovisno o kotama izlazne cijevi otpadnih voda s lokacije ribarske luke.

   Utvrđuje se obveza predtretmana otpadnih voda čija je kvaliteta različita od standarda komunalnih otpadnih voda do standarda komunalnih otpadnih voda

   Za potrebe odvodnje oborinskih voda sa parkirališta i internih prometnica planira se mreža oborinskih kolektora sa sabirnim oknima, te izgradnja (postavljanje) separatora ulja i masti za tretman prikupljenih oborinskih voda prije upuštanja u recipijent (ispust u more).

   Vodove oborinske kanalizacije i fekalnih voda potrebno je ugraditi na nižoj koti od protupožarne i vodoopskrbne mreže.

 

Gospodarenje otpadom

        U zoni obuhvata planira se postavljenje komplet kontejnera kojeg sačinjava po jedan spremnik za staklo, papir, PET ambalažu, MET ambalažu, stare baterije i stare ljekove. Prethodno navedeni kontejneri, zajedno sa kontejnerom za stara ulja te IBC kontejnerom će se smjestiti u sklopu dvorišta ograđenog zidom visine 1,6 m. U sklopu zahvata postavit će se pocinčane kante za otpad pravilno raspoređene.

 

Gradnja Luke Sustjepan-Shell vrši se izdavanjem akta za gradnju neposrednom primjenom ovog Plana.

 

Mjere zaštite prirode

 

Tablica 1.Strogo zaštićene vrste na području obuhvata Luke Sustjepan – Shell

 

 

VRSTA – znanstveni naziv

VRSTA – hrvatski naziv

MAMMALIA - SISAVCI

Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800)

Mali potkovnjak

REPTILIA - GMAZOVI

Podarcis melisellensis (Braun, 1877)

Krška gušterica

 

Mjere zaštite u cilju očuvanja strogo zaštićenih vrsta

-          U što većoj mjeri očuvati prirodnost i povoljne stanišne uvjete na područjima i u neposrednoj blizini recentnih nalazišta strogo zaštićenih vrsta,

-          Ne planirati objekte koji uzrokuju svjetlosno onečišćenje I štetno djeluju na floru i faunu područja.

 

Tablica 2. Ugroženi i rijetki stanišni tipovi na području obuhvata Luke Sustjepan – Shell

 

*NKS kod

Naziv

G.2.4.1.

Biocenoza gornjih stijena mediolitorala

G.2.4.2.

Biocenoza donjih stijena mediolitorala

G.3.6.

Infralitoralna čvrsta stijena dna I stijene

*NKS – Nacionalna klasifikacija staništa (Anonymus, 2018.)

 

Mjere zaštite u cilju očuvanja ugroženih i rijetkih stanišnih tipova

-          Ugrožene i rijetke stanišne tipove očuvati na što većoj površini I u što prirodnijem stanju, ne planirati zahvate kojima se unose strane (alohtone) vrste,

-          Osigurati propisno zbrinjavanje otpada te sakupljenje I pročišćavanje otpadnih voda.

 

Tablica 3. Zaštićena područja na području obuhvata Luke Sustjepan Shell

 

Kategorija zaštite

Naziv područja

Godina proglašenja zaštite

Značajni krajobraz

Rijeka Dubrovačka

1964.g.

 

Mjere zaštite u cilju očuvanja temeljnih vrijednosti zaštićenih područja

-          Izgradnju objekata prilagoditi okolnim prirodnim uvjetima I osobitostima krajobrazne slike odnosno ne narušiti karakteristične prirodne značajke zaštićenog područja

-          Infrastrukturne koridore (prometna, komunalna i dr.) u što većoj mjeri planirati duž prirodne reljefne morfologije.

 

 

Članak 11.

 

U članku 114., stavak 4. u tablici Građevine za odlaganje otpada na području Grada Dubrovnika u stupcu Površina(ha) za Tehničko-tehnološki blok Osojnik (Pobrežje) dodaje se „17,00“.

 

 

Članak 12.

 

Donošenjem Izmjena i dopuna Plana izmijenjeni dijelovi kartografskih prikaza navedenih u članku 2. Odluke zamjenjuju odgovarajuće dijelove kartografskih prikaza Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj: 10/05, 10/07, 8/12, 3/14, 9/14-pročišćeni tekst, 4/16-odluka i 25/18), u daljnjem tekstu: Plan.

 

Ostali dijelovi Plana ostaju nepromijenjeni.

 

 

Članak 13.

 

Izmjene i dopune Plana izrađene su u pet (5) izvornika + CD (pdf, doc, dwg). Izvornici su ovjereni pečatom Gradskog vijeća i potpisani od Predsjednika Gradskog vijeća.

 

 

Članak 14.

 

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Službenom glasniku Grada Dubrovnika“.

 

 

KLASA: 350-02/18-01/02

URBROJ: 2117/01-09-19-127

Dubrovnik, 4. studenoga 2019.

 

Predsjednik Gradskog vijeća:           

mr.sc. Marko Potrebica, v. r.

------------------------------------------------