Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 8 - 24. lipnja 2015.Objavljeno: 30.06.15.

111. Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu

 

Na temelju članka 32. Statuta Grada Dubrovnika (“Službeni glasnik Grada Dubrovnika”, broj 4/09., 6/10., 3/11., 14/12., 5/13. i 6/13. – pročišćeni tekst) i Zakona o financiranju javnih potreba u kulturi („Narodne novine“, broj 47/90., 27/93. i 38/09.), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 4. sjednici, održanoj 15. lipnja 2015., donijelo je

 

 

P R O G R A M

javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu

 

 

 

1. UVOD

 

Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu donosi se na temelju zakonskih odredbi o utvrđivanju i osiguravanju sredstava za razvoj i unapređenje kulturnog života, u skladu s ustrojem državne uprave i lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu utvrđuju se aktivnosti, poslovi i djelatnosti u kulturi od značaja za Grad Dubrovnik, kao i za njegovu promociju na svim razinama međugradske, međužupanijske i međunarodne suradnje.

Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika sukladno zakonskim propisima proveo je natječaj po Pozivu za predlaganje javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu. Sve programe koji su u propisanom roku prijavljeni na natječaj ocijenilo je Kulturno vijeće sukladno važećem Pravilniku o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika.

 

Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu usmjeren je na zaštitu umjetničkog nasljeđa i baštine, poštovanje tradicionalnih umjetničkih izraza, ali i na afirmaciju nezavisne kulturne scene i različitih kulturnih inovacija. Program se ostvaruje u suradnji javnog i privatnog sektora, u partnerstvu Grada Dubrovnika i gradskih kulturnih ustanova, udruga, samostalnih umjetnika, umjetničkih obrta i ostalih kulturnih institucija.

 

Prioritet u osiguranju sredstava u Programu javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu imat će:

        redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač,

        programi kulturnih akcija, manifestacija i festivalski program,

        podupiranje velikog broja aktivnih udruga civilnog društva, 

        programi međunarodne kulturne suradnje,

        poticanje pojedinaca, društava i drugih organizacija kulture na kreativno stvaralaštvo u   glazbeno-scenskoj, likovnoj, muzejsko - galerijskoj, knjižnično-izdavačkoj, filmskoj i kinematografskoj djelatnosti, novim medijskim kulturama, kao i u programima zaštite i očuvanja kulturnih dobara.

 

Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu obuhvaćene su sve kulturne aktivnosti koje doprinose zadovoljavanju kulturnih potreba građana Dubrovnika, obogaćivanju kulturnoga života i podizanju kulturne ponude Grada kao i poboljšanju materijalnih uvjeta za razvoj kulture. Pored etabliranih kulturnih programa u 2015. godini, podržat će se i veliki broj manjih projekata (klapski susreti, koncerti, izložbe, skupovi, izdavački poduhvati), koji će upotpuniti dubrovačku kulturnu ponudu. Zajedničko obilježje svih kulturnih projekata je visoki standard i kvaliteta primjerena kulturnom središtu kao što je Dubrovnik, a njihovo ukupno vremensko trajanje i vremenska distribucija zasigurno će doprinijeti približavanju tome da razina i kvaliteta kulturnih događanja bude razlogom dolaska u Dubrovnik. 

 

U usporedbi s drugim gradovima u Hrvatskoj i svijetu, Dubrovnik ima ogromni razvojni potencijal, njegova bogata povijest, urbane povijesne cjeline, kulturno-povijesni lokaliteti i kulturno stvaralaštvo iznimna su konkurentna prednost u današnjoj unificiranoj turističkoj ponudi. Kulturnim kalendarom Grada Dubrovnika s jasno profiliranim kulturnim manifestacijama i njihovom distribucijom kroz cijelu godinu, nastoji se upotpuniti bogatstvo dubrovačke materijalne baštine kvalitetnim kulturnim manifestacijama.

 

Današnji kulturni život Grada Dubrovnika ima jasne konture razvoja i programske ekspanzije u budućnosti. Naš grad u mnogim svojim sastavnicama pruža jedinstveni ambijent za sastajalište kulturnih djelatnika, kao i za realizaciju najkvalitetnijih kulturnih programa. Njegova urbana perspektiva izuzetne ljepote, baš kao i samo mjesto koje na veličanstven način komunicira s prirodnim okruženjem, opravdavaju upis u Listu svjetske baštine. Dubrovnik je danas domaćin vrhunskih glazbenih, izložbenih, filmskih i kazališnih događanja, koje odlikuje visoki standard i kvaliteta primjerena ovom kulturnom središtu.   Dubrovačka gradska uprava aktivno sudjeluje u poticanju najkvalitetnijih kulturnih projekata, trudeći se u naš grad dovesti najeminentnija imena svjetske kulture i umjetnosti, u suradnji s dubrovačkim kulturnim ustanovama, institucijama i udrugama.

 

 

2. TEMELJNI CILJEVI PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI

Temeljni ciljevi Programa u suglasju su s vizijom razvoja kulture i odnose se na:

 

        održivo upravljanje kulturnom baštinom,

        razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije;

        razvijanje publike kroz približavanje kulturnog proizvoda Grada najširem građanstvu

        oblikovanje kulturne politike Grada kroz podizanje razine kulturne ponude u svim gradskim kulturnim ustanovamai drugim umjetničkim organizacijama, usmjerenih prije svega na usklađivanje repertoarne politike s potrebama građana i posjetitelja Dubrovnika, kao i na kreiranje projekata koji će povećati razinu samofinanciranja.

 

2.1. Održivo upravljanje kulturnom baštinom, čuvanje prostora i razvijanje infrastrukture za kulturne potrebe podrazumijeva jačanje održivog korištenja materijalne i nematerijalne kulturne baštine, unaprjeđenje upravljanja prostorom i korištenje prostornih resursa za potrebe razvoja kulture, poboljšanje postojeće i izgradnja nove kulturne infrastrukture (pokrenuti i provoditi projekte urbane revitalizacije i regeneracije povijesne jezgre  grada i kulturne baštine u ostalim dijelovima Grada, promicati očuvanje i korištenje nematerijalne kulturne baštine i tradicionalne kulture življenja, planirati kulturni razvoj usklađujući potrebe povijesne jezgre i ostalih dijelova grada (prigradska naselja i otoci), obnavljati postojeće te izgraditi nove objekte  koji odgovaraju suvremenim potrebama kulturnih djelatnosti i kulturnim interesima te  potrebama građana i turista).

 

2.2. Razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije podrazumijeva poticanje kulturnog stvaralaštva jednako zanimljivog građanima  i turistima, razvitak kulturnog poduzetništva, kulturnih industrija i tradicijskih obrta, kao i osnaživanje mobilnosti i međunarodne suradnje za razvoj stvaralaštva u kulturi (poticati razvoj postojećih i stvaranje inovativnih  kvalitetnih kulturnih programa i projekata, poticati stvaralaštvo na temelju kulturne baštine i ulagati u suvremenu prezentaciju kulturne baštine, poticati razvoj poduzetništva u kulturi, posebno razvoj kreativnih industrija s naglaskom na suvremenu arhitekturu i dizajn, promovirati suvremeno umjetničko oblikovanje i intervencije u javnim prostorima, razvijati restauratorsku djelatnost s ciljem stvaranja međunarodnog centra izvrsnosti, poticati mobilnost dubrovačkih aktera u kulturi, umrežavanje i suradnju u okviru domaćih i međunarodnih projekata, poticati programe koji u Dubrovnik dovode (izvedba i radionice/edukacija) najbolje svjetske i domaće umjetnike cijele godine).

 

2.3. Razvijanje publike, kulturnih potreba građana i posjetitelja grada podrazumijeva poticanje sudjelovanja publike u razvoju kulture, kao i razvijanje projekata poticanja kulturnog turizma (sustavno provoditi projekte razvoja publike i razvoja edukativnih programa za mlade i druge ciljane skupine građana i posjetiteljao kulturi, unaprijediti informiranje o kulturi Grada, poticati kulturni i umjetnički amaterizam s ciljem aktivnog sudjelovanja građana u kulturnom životu, poticati aktivnosti koje podižu i jačaju svijest i ponašanje  građana i turista o kulturi Dubrovnika kao općem, zajedničkom dobru, razvijati kulturni turizam koji se, osim iskorištavanja kulturne baštine, temelji na kvalitetnom suvremenom umjetničkom stvaralaštvu).

 

2.4. Oblikovanje kulturne politike Grada podrazumijeva unaprjeđenje modela upravljanja kulturom Grada, poticanje razvoja ljudskih resusra u kulturi te unaprjeđenje financiranja razvoja kulture (unaprijediti planiranje, praćenje, provedbu i vrednovanje kulturnih programa i projekata, osigurati i osnažiti participaciju predstavnika kulturnog sektora u procesima donošenja odluka poticati stvaranje novih radnih mjesta kroz kulturno stvaralaštvo, razvoj kulturnih/kreativnih industrija i održivo korištenje kulturne baštine, osnažiti kapacitete aktera u kulturi za pronalaženje financijskih sredstava iz nacionalnih javnih i privatnih izvora te korištenjem fondova EU-a i drugih međunarodnih fondova).

 

 

3. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA OSTVARIVANJE PROGRAMA JAVNIH 

    POTREBA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA

 

Na temelju članka 6. Zakona o kulturnim vijećima (“Narodne novine” broj 48/04, 44/09 i 68/13) i članka 32. Statuta Grada Dubrovnika (“Službeni glasnik Grada Dubrovnika   4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13 i 6/13 - pročišćeni tekst) Gradsko vijeće Grada Dubrovnika, na sjednici održanoj 30.11.2013. godine donijelo je Odlukuo osnivanju Kulturnog vijeća Grada Dubrovnika. Vijeće je osnovano radi:predlaganja ciljeva kulturne politike i mjera za njeno provođenje,predlaganja programa javnih potreba u kulturi za koje se sredstva osiguravaju u Proračunu Grada Dubrovnika,ostvarivanja utjecaja kulturnih djelatnika i umjetnika na donošenje odluka važnih za kulturu i umjetnost.Po jedan član Vijeća imenovan je iz slijedećih područja umjetničkoga i kulturnog stvaralaštva: glazbene i scenske djelatnosti, muzejsko-galerijske djelatnosti, likovne umjetnosti, knjižnično-izdavačke djelatnosti, filmske i kinematografske djelatnosti, novih medijskih kultura i kulture mladih, zaštite i očuvanja kulturnih dobara.

 

Sukladno odredbama Pravilnika o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, programe i projekte koji su pristigli na temelju Poziva za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu, stručno je ocijenilo Kulturno vijeće Grada Dubrovnika.Financijska sredstva za ostvarivanje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, osiguravaju se u Proračunu Grada Dubrovnika za 2015. godinu. Raspodjelu financijskih sredstava obavlja Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno mišljenju Kulturnog vijeća te sukladno Odluci o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2015. godinu. Plan raspodjele sredstava za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu po korisnicima nalazi se u privitku i čini sastavni dio ovog programa. Grad Dubrovnik sklopit će posebne ugovore o sufinanciranju programske djelatnosti temeljem Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu, sa svim korisnicima Proračuna Grada Dubrovnika čije financiranje ne podliježe zadanim zakonskim aktima ili već prije ugovorenim obvezama.

 

Odjel gradske uprave za kulturu i baštinu može odobriti prenamjenu sredstava utvrđenih Planom raspodjele sredstava za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2015. godinu za pojedinog korisnika samo iznimno, na temelju pisanog zahtjeva korisnika. O izvršavanju Programa i utrošku odobrenih sredstava, korisnik podnosi izvješća Upravnom odjelu za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, koji prati namjensko trošenje odobrenih sredstava. Osim navedenog, Grad Dubrovnik, preko svojih nadležnih odjela, sufinancira rad brojnih udruga i kulturnih manifestacije, na način da im pruža mogućnost besplatnog korištenja gradskih prostora, kako bi realizirali svoje umjetničke programe.

 

Sukladno zakonskim propisima i uputi Ministarstva uprave, u prva tri mjeseca godine u kojoj nije bio usvojen gradski proračun, mogli su se financirati samo nužni i redovni rashodi, pri čemu se restriktivno pristupalo planiranju rashoda. Temeljem Odluke o privremenom financiranju, usvojen je Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2015. Godine. U privremenom financiranju prioritet je imala  redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač, pri čemu su se iz gradskog proračuna u prva tri mjeseca financirali samo nužni i ugovoreni rashodi ustanova, u skladu s proračunskim mogućnostima, odnosno prihodima temeljem kojih je Upravni odjel za kulturu i baštinu dobio limit za rashode. Kao nužni rashod ustanove Dubrovačke ljetne igretim su aktom priznati i troškovi pripreme kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture.Programom javnih potreba u kulturi za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2015. godine pokrivenaje i ugovorna obveza Grada Dubrovnika prema Zavodu za povijesne znanosti HAZU-a za projekt „Povijest stanovništva“.Također, u okviru privremenog financiranja kroz Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2015. godine, bila su osigurana sredstva za financiranje nužnih rashoda kulturnih programa koji se ne odnose na gradske ustanove u kulturi. Riječ je o programima koji su pozitivno ocijenjeni od strane Kulturnog vijeća, a koji su bili planirani za prva tri mjeseca 2015. godine te su bilifinancirani iz gradskog proračuna i u prva tri mjeseca prethodne godine.  

 

 

4. PROGRAMI JAVNIH USTANOVA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA

 

Dubrovačke ljetne igre

 

Dubrovačke ljetne igre, najstarija, najveća i najuglednija kulturna manifestacija u Hrvatskoj, utemeljene su 1950. godine, a od 1956. godine učlanjene su u Europsku udrugu festivala (EFA - European Festivals Association). Ovaj međunarodni glazbeni, scenski i plesni festival koji se održava u gradu stoljetnog civilizacijskog naslijeđa, u 2015. godini doživjet će svoje 65. izdanje. Zamisao o spajanju renesansnog i baroknog ugođaja Dubrovnika sa živućim duhom drame i glazbe zapravo je proizašla iz intelektualnog načina življenja samoga grada, iz njegove kreativne tradicije koja je obogatila hrvatsku kulturnu i znanstvenu povijest, pogotovo u sferi kazališta i znanosti, iznjedrivši brojna velika imena i djela i omogućivši joj neprekidno praćenje suvremenih trendova u Zapadnoj Europi.

 

Za vrijeme trajanja Dubrovačkih ljetnih igara u jedinstvenom ambijentu zatvorenih i otvorenih scenskih prostora renesansno-baroknog grada Dubrovnika održat će se veliki broj dramskih, opernih, plesnih predstava, koncerata, promocija, izložbi, pjesničkih nastupa i drugih programa. Pripremajući dramski program u Igrama se drže ključnih odrednica; dubrovačke ambijentalnosti i okupljanja Festivalskog dramskog ansambla, koji je svojevrsna reprezentacija hrvatskog glumišta. Najboljim dostignućima u glazbenom, odnosno dramskom programu dodijelit će se nagrada ''Orlando''. U 2015. godini planira se zadržati kontinuitet umjetničkog i produkcijskog rasta Festivala. Na taj način, Dubrovačke ljetne igre moći će održati davno izboreno mjesto među najprestižnijim europskim festivalima. Javna ustanova u kulturi "Dubrovačke ljetne igre" tijekom čitave godine sudjelovat će u organizaciji i izvedbi raznih programa od značaja za Grad Dubrovnik, kao i drugih glazbeno-scenskih i zabavnih manifestacija, izložbi i promocija multimedijalnih izdanja.

 

Dubrovački simfonijski orkestar

Dubrovački simfonijski orkestar je profesionalni glazbeni orkestar Grada Dubrovnika i glavni nositelj glazbenih zbivanja u Dubrovniku. Kroz godine, Dubrovački simfonijski orkestar nastavlja dugu i značajnu dubrovačku glazbenu tradiciju, koja se kao takva počela organizirano razvijati još od vremena nekadašnje Dubrovačke Republike. Danas, Dubrovački simfonijski orkestar predstavlja važan dio bogate i raznolike kulturne tradicije Dubrovnika i Hrvatske. U 2015. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira zadržati već postojeću programsku koncepciju te ponuditi vrlo atraktivne projekte s najljepšim djelima iz glazbene povijesti. Uz djela iz klasične glazbene literature, za sljedeću godinu planira se i organizacija posebnih edukativnih koncerata za mlađu publiku. Programska shema DSO-a bazira se na pažljivo odabranim djelima, uz nastupe renomiranih solista, a realizirat će se izvedbom velikog broja koncerta tijekom cijele godine. Strateški cilj djelovanja Dubrovačkog simfonijskog orkestra je razvoj i promocija Orkestra, koji se umjetnički i organizacijski razvija surađujući s kvalitetnim umjetnicima. Uz simfonijske koncerte, Orkestar tijekom godine planira organiziranje koncerata komorne glazbe, recitala, suradnju s ostalim ustanovama u kulturi Grada,  razvijanje umjetnika iz Dubrovnika, upoznavanje međunarodne javnosti s kvalitetnim Dubrovačkim umjetnicima, laureatima međunarodnih glazbenih natjecanja, upoznavanje međunarodne javnosti s vrhunskim hrvatskim interpretima i hrvatskom glazbenom baštinom, suradnju s međunarodno relevantnim glazbenim umjetnicima te promociju grada Dubrovnika kao međunarodne destinacije kulturnog turizma.

 

Dubrovački simfonijski orkestar posebnu pažnju posvećuje koncertima za mlade, koje je potrebno educirati. Kako bi se rad Orkestra što više približio našim sugrađanima, u  programe su uključeni i slijedeći koncerti: koncerti jazz glazbe, koncerti filmske glazbe, koncerti s klapama. Edukativni koncerti tijekom veljače, ožujka i travnja organizirat će se za različite dobne skupine osnovnih i srednjih škola; a u suradnji s Dubrovačko - neretvanskoj županijom nastavit će se program nastupa komornih sastava po školama Županije. Planiran je i tradicionalni koncert sa učenicima Umjetničke škole Luke Sorkočevića krajem veljače 2015. Godine. Za Dan Europe i Dan Županije Orkestar nastupa sa mladim solistima, dobitnicima natjecanja s područja Županije.

 

Dubrovački simfonijski orkestar u 2015. godini organizirat će prigodne koncerte i to: tradicionalni Novogodišnji koncert na Stradunu, koncert za Festu Sv. Vlaha i Dan Grada Dubrovnika, koncert za Valentinovo, koncert povodom obilježavanje Svjetskog dana voda 20.03., koncert povodom 330. obljetnice rođenja J.S. Bacha, koncert sjećanja na Antonia Janigra, koncert sjećanja na Nina Obradovića, koncert za Dane kršćanske kulture, Uskrsni koncert, koncert za Dan Europe i Dan Dubrovačko neretvanske županije, koncert prigodom obilježavanja Svjetskog dana glazbe, koncert ''Pozdrav ljetu'', koncert za Blagdan Svih svetih, koncert za Sv. Nikolu i Dan Dubrovačkih branitelja, tradicionalni Božićni koncert.

 

Dubrovački simfonijski orkestar sudjelovat će u programu ''Dubrovnik Zimi''. Od početka svibnja do početka Dubrovačkih ljetnih igara te nakon njihovog završetka, Dubrovački simfonijski orkestar će izvoditi u Kneževom dvoru dva koncerta tjedno, a povremeno će organizirati i treći koncert (komorna glazba, jazz i recitali). Dubrovački simfonijski orkestarsudjelovat će u festivalima, koje organiziraju drugi organizatori (Festa Dubrovnik, Festival Dubrovnik fest 2015, Dubrovnik Lazareti Music Festival, koncerti u programu Dubrovačkih ljetnih igara, koncerti u sklopu Wine and Jazz festivala). Kao i proteklih godina, i u 2015. godini Dubrovački simfonijski orkestar organizirat će Festival opernih arija ''Tino Pattiera'' te Međunarodni glazbeni festival ''Dubrovnik u pozno ljeto''. U suradnji s Dubrovačko – neretvanskom županijom, Dubrovački simfonijski orkestar će tijekom 2015. godine  održati koncerte u više općina naše županije, a također planira i održavanje turneje po Italiji, koncem godine, u najvažnijim talijanskim gradovima i kulturnim centrima. Planiran je i nastup u Makedoniji, kao i nastup u Mostaru na Manifestaciji ''Večernjakov pečat''.

 

U 2015.godini  Orkestar planira koncert u suradnji s Austrijskim kulturnim forumom, koncert u suradnji sa Hrvatsko –armenskim društvom, kao i koncert organiziran u suradnji sa Hrvatsko – ruskim društvom ''Umjetnost bez granica''. Nastavit će se i suradnja s ustanovama i udrugama u kulturi grada Dubrovnika pa tako Orkestar planira sudjelovanje na koncertima povodom 35. obljetnice rada Mješovitog zbora Libertas i 50. obljetnice rada Folklornog ansambla Linđo.

 

Kazalište Marina Držića

 

Sukladno usvojenom programskom okviru, Kazalište Marina Držića i u ovoj će sezoni raditi na prezentiranju najboljih djela klasika domaće i svjetske dramske baštine, prezentiranju programa i projekata koji promiču stvaralaštvo suvremenih hrvatskih autora,  kao i na prezentiranju moderne hrvatske i svjetske dramaturgije i kazališta 20. stoljeća. Kazalište Marina Držića jedino je profesionalno kazalište na području Dubrovačko-neretvanske županije i zbog toga mora zadovoljiti kazališne potrebe cjelokupnog pučanstva na prostoru gdje djeluje, vodeći računa o različitim kazališnim ukusima i uzrastu svojih posjetitelja. Ipak, bogata dramska i kazališna tradicija te njegovanje izričaja na dubrovačku, moraju biti glavnim zadatkom Kazališta Marina Držića.

 

U sljedećem četverogodišnjem razdoblju Kazalište Marina Držića planira znatno veći naglasak staviti na istraživanje i prikazivanje baštine i oživljavanje igranja ''na dubrovačku''. Da bi se taj zadatak ispunio, nije dovoljno samo u beskraj repetirati kanonska scenska djela dubrovačkih autora (Dundo Maroje, Skup, Kate Kapuralica, Dubrovačka trilogija), nego treba inovativno osmisliti pristup ponovnom oživljavanju scenskog izraza ''na dubrovačku'', služeći se klasicima koje je dubrovačka kazališna tradicija već pridružila stožernom autoru Marinu Držiću (Shakespeare, Moliere), a zatim istražiti i prikazati odnose i reflekse duboke i bogate dubrovačke umjetničke tradicije i suvremenosti u djelima suvremenih Dubrovčana, koji su se posljednjih desetljeća 20. i početkom 21. stoljeća najsnažnije izrazili u prozi, kao što je to slučaj s romanima Feđe Šehovića, Luka Paljetka, Milana Milišića i Rade Jarka.

U predloženom repertoaru Kazališta Marina Držića za 2015. godinu publiku očekuju četiri premijerna naslova i osam repriznih predstava. Sezonu otvara jedna od najljepših Shakespearovih komedija ''Na tri kralja'', adaptirana ''na dubrovačku''. Nakon nje slijedi predstava ''Scapinove spletke'' J.B.P. Moliera, koja će biti pridružena korpusu dubrovačkih frančezarija. Treća premijera nosi naziv ''Igre – show'' poigrat će se najslavnijim predstavama iz povijesti Dubrovačkih ljetnih igara, po uzoru na predstave post-dramskog kazališta, s elementima stand-up komike. Posljednja premijerna izvedba planirana za 2015. godinu je ''Dundo Maroje'' Marka Foteza. Riječ je o predstavi koja se u Dubrovniku i Hrvatskoj nije vidjela još od sredine 50 – ih godina prošlog stoljeća. Fozet je svoju preradbu napisao na suvremenom hrvatskom standardu i čudesnim je darom protkao izvornim Držićevim frazemima. Od repriznih predstava na repertoaru će biti predstave F.M. Dostojevskog ''Braća Karamazovi'', M. Krleže ''U agoniji'', J. Boka ''Mate s onoga svita'', M. Santanellija ''Kraljica majka'', A. Camusa ''Nesporazum'', H. Pintera ''Ljubavnik'', A. Nenadića ''Prikazanje muke Isusove'', D. Harmsa ''Humoreske''.

 

Folklorni ansambl "Linđo"

Kao ustanova osnovana u svrhu trajnog obavljanja folklorne djelatnosti s ciljem promicanja narodnog glazbenog i plesnog stvaralaštva, Folklorni ansambl ‘''Linđo’'' nastavlja kontinuitet očuvanja narodne umjetnosti, nošnji i glazbala, kao i djelovanje u pravcu buđenja što masovnijeg interesa mladih za bavljenje folklornom djelatnošću. FA ''Linđo'' prezentira hrvatsku kulturnu baštinu putem svojih koncerata u zemlji i inozemstvu.

 

U 2015.godini planira se intenzivna izvođačka aktivnost sa oko 130 nastupa, od čega bi bilo 120 komercijalnih nastupa (60 redovnih nastupa i 60 nastupa putem ugovora s agencijama, hotelima i ostalim poslovnim subjektima). Za vrijeme Dubrovačkih ljetnih igara planira se izvesti 5 do 7 festivalskih nastupa. S obzirom na veliki i zahtjevan projekt obilježavanja 50. obljetnice Linđa, u 2015. godini nisu predviđena postavljanja novih koreografija, koje zahtjevaju nabavu narodnih nošnji. Sukladno uobičajnoj praksi, nastavlja se sustavni rad s B i C sastavom, a raspisat će se i audicija za nove članove plesače i glazbenike.

 

Posebnu brigu FA ''Linđo'' posvećuje očuvanju kulturne baštine te uključivanju što većeg broja djece i mladih u folklorne aktivnosti, kroz projekt ''Linđovo blago''. Tijekom godine FA ''Linđo'' održavat će svoje redovite koncerte, sudjelovati na svim važnijim gradskim manifestacijama, surađivati sa svim ostalim turističkim, kulturnim i folklornim subjektima s područja Grada i Županije, čime na najbolji mogući način upotpunjuju turističku i kulturnu ponudu Grada. Zbog brojnih nastupa u zemlji i inozemstvu, ''Linđo'' je potpisao sporazum o suradnji s Institutom za promidžbu mira kroz turizam te je dobio počasni naslov ''Ambasador mira''. ''Linđo'' posebno njeguje i održava veze s Hrvatima izvan Domovine, putem promotivnih turneja u inozemstvu. U 2015. godine planirane su turneje FA ''Linđo'' u Ohridu, Bruxellesu i Ninu, gdje će ''Linđo'' sudjelovati na ''Ninskom kulturnom ljetu''.

 

Povodom obilježavanja 50. obljetnice osnivanja ''Linđa'' planira se organizacija cijelog programa proslave, postavljanje koreografije ''Ero sa onoga svijeta'', uspostavljanje suradnje sa Dubrovačkim simfonijskim orekstrom i zborom ''Libertas'' za izvedbu koreografije na svečanom koncertu, organizacija obljetničke turneje po Hrvatskoj, kao i osmišljavanje suvenirskog programa za potrebe obljetnice.

 

Dubrovački muzeji

Dubrovački muzeji će i u 2015. godini nastaviti promicati stručne standarde, razvijati muzejsku djelatnost, raditi na promidžbi i unaprjeđivati stručni i znanstveni rad kroz skupljanje, čuvanje, stručno i znanstveno istraživanje i prezentiranje muzejske građe, a putem stručnih, znanstvenih i drugih obavijesnih sredstava i dalje će komunicirati podatke i spoznaje o muzejskoj građi kao segmentu hrvatske i svjetske baštine.

 

Organiziranjem središnje godišnje i povremenih izložbi iz fundusa, ugošćavanjem izložbi iz drugih muzejskih ustanova te dopunama i osuvremenjivanjem postava, Dubrovački muzeji će, uz stalan rad na podizanju kvalitete i atraktivnosti programa, nastojati povećati zadovoljstvo i broj posjetitelja. Dubrovački muzeji kontinuirano provode sustavnu skrb o nepokretnim spomenicima kulture u kojima su smješteni. Dubrovački muzeji će nastaviti raditi na popunjavanju i obogaćivanju postojećih zbirki i tematskih cjelina predočenih u okviru izložbenih postava putem otkupa, terenskih istraživanja, darovanja, nasljeđivanja, zamjena i ustupanja. Arheološki muzej planira programe na sondažnom istraživanju lokaliteta Viline spilje iznad rijeke Omble, rekognisciranju Stona i Janjine te pomorskim arheološkim istraživanjima, samostalno i u suradnji s drugim institucijama. Muzej suvremene povijesti planira nastavak rada na prikupljanju građe iz Domovinskog rata. Zaštita građe nastavljat će se obavljati u sljedećoj godini i kroz predviđene konzervatorske i restauratorske radove na odabranim ugroženim predmetima iz muzejskog fundusa, i to uvlastitim radionicama, a dijelom angažiranjem vanjskih suradnika. Nastavit će se rad na inventarizaciji i katalogiziranju fundusa Dubrovačkih muzeja u integralnom muzejskom informacijskom sustavu M++. Planira se i osuvremenjivanje, nadopuna, izrada novih predmetnih legendi stalnog postava ustrojbenih jedinica Dubrovačkih muzeja.

 

U 2015. godini planirano je otvaranje sljedećih izložbi iz fundusa Dubrovačkih muzeja: „Anđeli“, ''Ciparska zbirka iz fundusa Arheološkog muzeja u Dubrovniku'', ''Brodovi okovani u ledu'', ''Dubrovnik u Prvom svjetskom ratu 1914.-1918.'', ''Hrvatska ratna fotografija – 20.obljetnica vojno-redarstvene akcije Oluja''. U cilju upoznavanja drugih sredina s bogatom kulturnom i povijesnom baštinom Dubrovnika i dubrovačkog kraja, planirana su gostovanja izložbi Dubrovačkih muzeja u drugim muzejskim i kulturnim institucijama: ''Stolna keramika u Dubrovniku: Arheološki nalazi 14.-17. stoljeće'' (gostovanje Arheološkog muzeja u Muzeju Grada Kaštela), ''U stabru ti ljuti zmaje, u granam'ti soko sivi'' (gostovanje Etnografskog muzeja u Muzejima Hrvatskog zagorja), ''Lloydovi slikopisi'' (gostovanje u Pomorskom i Povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci i Hrvatskom pomorskom muzeju u Splitu), ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991.-1995.'' (gostovanje u Imotskom i Trilju), ''Ljubav zna što joj je činit – Imoćani u obrani i oslobađanju hrvatskog juga 1991.-1995.'' (gostovanje pokretne izložbe Muzeja suvremene povijesti u Imotskom).

 

Planirano je i gostovanje izložbi iz drugih kulturnih ustanova u Dubrovniku: ''Antički Sikuli'' (Izložba iz Muzeja Grada Kaštela), ''Boydellov Shakespeare'' (izložba Muzeja Grada Šibenika), ''Tradicijska arhitektura Hrvatskog zagorja – Dodirnimo i upoznajmo tradicionalnu zagorsku hižu'' (Muzej Hrvatskog zagorja), ''Himalaja Stipe Božića'' (Etnografski muzej Split), ''Prvi trajekti na hrvatskom Jadranu'' (Hrvatski pomorski muzej iz Splita). U okviru izdavačke djelatnosti Dubrovačkih muzeja za 2015. godinu, osim tiskanja kataloga uz izložbe, predloženo je i tiskanje kataloga muzejskih zbirki, muzejskih vodiča i monografija te izrade video materijala i vodiča.

 

Dubrovački muzeji u 2015. godini nastavljaju već ustaljenu suradnju s dubrovačkim obrazovnim ustanovama. Uz stručna vodstva kroz stalne postave i izložbe te predavanja za sve dobne skupine, planiraju se vodstva i predavanja za učenike, studente. Pripremljena su sljedeća predavanja u 2015. godini: predavanje u okviru Noći Muzeja 2015. na temu ''Predromaničko svjetlo, izrada replike kamenog pluteja iz Crkve sv. Petra Velikog u Dubrovniku'' uz prezentaciju replike, predavanje dr.sc. Dinka Radića o novim nalazima na gradini Kopili blizu Blata na Korčuli za ''Međunarodni dan muzeja'', predavanja u sklopu manifestacije ''Noć muzeja 2015.'' (''Ptolomejski novac u numizamatičkoj zbirci'', ''Karneval – nekad i danas; tradicija maskiranja u Dubrovniku'', ''Kružna putovanja parabroda Kraljica Marija i Princeza Olga Jugoslavenskog Lloyda 1930-ih godina, Mediteran kakav je bio 1930-ih godina'', predavanje na temu Domovinskog rata, predavanje o privatnoj zbirci stakla), predavanje ''Kompas'' za ''Međunarodni dan muzeja'' ili ''Europski pomorski dan'', predavanja u sklopu obilježavanja značajnih datuma iz Domovinskog rata, po pozivu i u suradnji s udrugama proisteklim iz Domovinskog rata, kao i satovi povijesti za učenike u prostorima izložbe ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991.-1995.''. Planiraju se i edukativna predavanja na teme: Stjepan Gradić: otac domovine, Sveti Vlaho, Ruđer Bošković, Prostorije Kneževa dvora, Znameniti Dubrovčani iz Kneževa dvora, Dubrovnik i Osmanlijsko carstvo, Dubrovačka Republika u Kneževu dvoru, Tradicijska pomagala, obrada tla.

 

U 2015. godini planirane su i sljedeće radionice i igraonice: kreativna muzejska radionica izrade pokladnih maski ''Baš se lijepo maškaravat!'', uskršnje radionice, primjena keramike s uskršnjim motivima, pletenje poma, izrada golubice, radionica u suradnji s Umjetničkom školom Luke Sorkočevića za ''Međunarodni dan muzeja'', radionice za predškolsku dob i učenike od 1. do 4. razreda osnovnih škola ''Što je muzej i tko radi u njemu?, ''Upoznajmo Knežev dvor'', ''Upoznajmo Rupe'', ''Upoznajmo sv. Ivana'', radionice i igraonice za učenike viših razreda osnovnih škola uz već izrađeni didaktički materijal i didaktički materijal u planu: ''Sv. Vlaho'', ''Kako je Grad dobio vodu'', ''Stjepan Gradić: otac domovine'', ''Od zrna do pogače, uz izradu kocke s eksponatima'', ''Nikolica Bunić: podvig i žrtva poklisara''.

 

Umjetnička galerija Dubrovnik

Umjetnička galerija Dubrovnik je, usmjerivši svoj interes na likovnu produkciju realiziranu u vremenu od pojave Vlaha Bukovca do danas, u svom višedesetljetnom trajanju uspjela prikupiti vrijedan fundus od oko dvije i pol tisuće umjetničkih djela: slika, skulptura, grafika, crteža, fotografija, video radova, umjetničkih instalacija i video dokumentacije te se afirmirati kao presudni činitelj likovno-umjetničkog života Dubrovnika i šireg regionalnog okvira. Fundus Galerije sadrži djela sistematizirana u trima različitim zbirkama - regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj. Među sakupljenim i čuvanim umjetninama, djela su gotovo svih najvažnijih dubrovačkih i hrvatskih slikara, kipara i grafičara. Umjetnička galerija Dubrovnik u svom sastavu ima Galeriju Dulčić Masle Pulitika. Na prvom katu zgrade nalazi se stalni postav ove trojice slikara, dok se na drugom katu izmjenjuju izložbe važnih umjetnika, modernih klasika, najčešće iz fundusa Umjetničke galerije Dubrovnik.

 

Izložbenu sezonu u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik otvorit će retrospektivna izložba Naste Rojc, slikarice koja je stvorila djela presudna za razvoj moderne hrvatske umjetnosti u panorami slikarstva prvih triju desetljeća dvadesetog stoljeća. U veljači 2015. godine bit će postavljena izložba Aleksandra Bezinovića pod nazivom ''Slike'' u Galeriji Dulčić-Masle-Pulitika. Izložba Aleksandra Bezinovića, akademskog slikara koji živi i djeluje u Zagrebu, predstavit će nove slike nastale tijekom 2014.godine. U svojim dosadašnjim radovima koji pripadaju figurativnom slikarstvu, Bezinović  se obilato referira na povijest umjetnosti, sferu enigmatike i simbola. U prvoj polovici travnja u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik otvorit će se izložba suvremene hrvatske slikarice Anabel Zanze. Riječ je o njenom prvom samostalnom izlaganju u Galeriji koje će obuhvatiti oko sto i trideset slika. U prvoj polovici godine planira se i izložba Josipa Lalića pod nazivom ''Dubrovačko razdoblje'' u Galeriji Dulčić Masle Pulitika. Cilj ove izložbe je predstaviti i kontekstualizirati djelovanje Josipa Lalića u Dubrovniku na temelju radova koji se čuvaju u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, Dubrovačkim muzejima i privatnim dubrovačkim zbirkama te na temelju arhivskog istraživanja. Izložba fotografija Ivana Posaveca ''Lica mjesečinom obasjana'' postavit će se u Galeriji Dulčić Masle Pulitika i Atelijeru Pulitika. Riječ je o jednom od najistaknutijih fotografa srednje generacije, koji je u fotografiji razvio poseban, izrazito poetičan izričaj. Izložbom ''Ritmizirane mape'' umjetnica Lada Vlainić po prvi će se put predstaviti u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik i to serijom monokromnih slika sugestivnog linearnog izraza. U svojim apstraktnim kompozicijama izražava se tehnikom crteža, akrila na platnu ili na papiru.  ''Reljefi i skulpture'' naziv je izložbe Fabijana Kneževića koja će se moći pogledati u Galeriji Dulčić Masle Pulitika i Atelijeru Pulitika u kolovozu i rujnu 2015.godine. Riječ je o umjetniku koji pod utjecajem geometrijske apstrakcije, stvara svoje gotovo monokromatske reljefe i objekte u obojanu drvu i metalu, stvarajući vlastitu, poetsku inačicu ''Novih tendencija''. U listopadu je planirano postavljanje izložbe Antuna Masle ''Animalni prizori u djelima obiteljske kolekcije''. Riječ je o radovima koji u sebi sadrže likovne zapise životinjskog svijeta. U stvaralaštvu ovog zanimljivog hrvatskog umjetnika često se susreću prizori svakodnevnice, ljudske intime, sakralni motivi, scene s ulice, ''kadrovi'' interijera obiteljskog doma, a u njima se pojavljuju često minimalistički prikazi životinja. Izložba ima za cilj (djelomično, jer je riječ o užem izboru autorovih djela kojima se bavi ova izložba) podsjetiti na zanimljivu slikarevu percepciju pojavnog svijeta, kao i onog unutarnjeg.

 

Umjetnička galerija Dubrovnik u rujnu i listopadu planira ugostititi retrospektivnu izložbu Vojina Bakića ''Svjetlosne forme'', koja je održana u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu. Realizacijom ovog izložbenog projekta obilježila bi se stogodišnjica rođenja Vojina Bakića i ostvarilo njegovo premijerno predstavljanje dubrovačkoj publici. Vojin Bakić umjetnik je s bogatim stvaralačkim opusom te se ubraja među najbolje hrvatske kipare 20. stoljeća, a svjetska kritika ga ubraja i među najvažnije europske kipare modernizma. U 2015.godini planira se i postavljanje izložbe ''Suvremena japanska grafika''. Riječ je o odabiru trideset najistaknutijih predstavnika japanske suvremene grafike koji je, na poticaj Umjetničke galerije Dubrovnik, obavio slovenski grafičar Leon Zakrajšek. Izložba uključuje 25 članova glasovitog Japan Print Association – japanskog grafičkog udruženja i petorice nezavisnih članova moderne japanske grafike. U studenom i prvoj polovici prosinca 2015. godine u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik postavit će se izložba multimedijalne umjetnice dubrovačkog podrijetla Tine Gverović. Riječ je o umjetnici koja je aktivno prisutna na međunarodnoj likovnoj sceni, a njena nova dubrovačka izložba predstavila bi izbor iz njenih ranijih radova koji u sebi sažimaju iskustva postmodernog slikarstva, kao i nekonceptualnog pristupa koji se vrlo rijetko bazira na izravnom društvenom angažmanu, već je okrenut intimnoj autoričinoj sferi. U drugoj polovici prosinca u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik na programu je retrospektivna izložba Vanje Radauša. Izložba Vanje Radauša, jednog od najvećih hrvatskih kipara, retrospektiva je koja nudi presjek kroz razne umjetnikove stvaralačke faze, nova čitanja već poznatih djela, predstavljanje djela koja do sada nisu izlagana te analizu djela koja su tek nedavno atribuirana Radaušu.

 

Dom Marina Držića

 

Ustanova u kulturi Grada Dubrovnika Dom Marina Držića, ustanovljen 1989. godine, koncipiran je kao posebna sinteza svih iskustava iz oblasti kazališne znanosti, scenografije i kostimografije, konceptualne umjetnosti i informatike. U svojoj ukupnosti Dom Marina Držića postoji kao kazališni muzej i znanstveno-dokumentaristički institut, izložbeni prostor, kulturni i turistički doživljaj jednog segmenta dubrovačke prošlosti.  Cilj programa Doma Marina Držića i u 2015. godini je omogućiti svakom posjetitelju što bolji uvid u živopisnu biografiju Marina Držića na način da se stalni postav permanentno obogaćuje novim eksponatima, ali i da se organizacijom izložbi, radionica, koncerata i okruglih stolova predoči život renesansnog Dubrovnika.

 

S tim ciljem, Dom Marina Držića u 2015. godini planira nastaviti s prikupljanjem građe otkupom predmeta iz razdoblja kasne renesanse, prvenstveno onih sa Držićeve zadužnice, u svrhu što bolje ambijentalnosti Držićeve kuće. Također se planiraju poduzimati terenska istraživanja radi prikupljanja materijala za nadopunu muzejske zbirke, kao i otkup skulpture Marina Držića kipara Ivana Rendića. Provodit će se redovite aktivnosti u svrhu preventivne zaštite građe i nastaviti sa stručnom i znanstvenom obradom građe i vođenjem dokumentacijskih zbirki. U skladu s financijskim mogućnostima planira se omogućiti stalno stručno usavršavanje kao i  poticanje znanstvenog rada djelatnika. U svrhu bolje prezentacije građe Doma, posjetiteljima će se omogućiti i preuzimanje elektronske knjige sa sabranim djelima Marina Držića. Dom Marina Držića ima želju postati i centar za istraživanje lika i djela Marina Držića, a prvi korak prema tom cilju je bio izrada online izdanja leksikona Marina Držića, u suradnji s s Leksikografskim zavodom Miroslav Krleža. Daljnji koraci u tom smjeru bi bili optimizacija Leksikona za mobilne uređaje/tablete, izrada Leksikona u obliku elektronske knjige, online objava knjižničkog kataloga knjižnice Doma Marina Držića.

U 2015. godini Ustanova planira organizirati izložbu likovnih radova o Marinu Držiću. Riječ je o skupnoj izložbi dvadeset likovnih umjetnika, čiji su radovi nadahnuti Marinom Držićem. Također se planira postaviti izložba crteža, slika i skulptura na temu djela Marina Držića i Miguela Cervantesa, autora Dubravka Kastrapelija, kao i izložba ''Dundo Maroje iz fundusa Doma Marina Držića''. U 2015. godini Dom Marina Držića planira nastaviti sa nizom edukativnih programa i radionica te će posebnu pažnju posvetiti pedagoškoj djelatnosti i edukaciji djece kroz iskustveno doživljajno učenje. Prvenstveni cilj radionica je da se u svrhu poticanja kreativnosti kod mladih ljudi te znatiželje i potrebe za stjecanjem novih znanja dočara život renesansnog Dubrovnika, a posebice da ih se zainteresira za život i djelo najvećeg hrvatskog komediografa Marina Držića. U 2015. godini Dom Marina Držića planira realizirati više edukativnih radionica koje istražuju različita područja kulture i umjetnosti: likovna radionica ''Držićev Grad'', radionica ''Hrana u Držićevim djelima'', radionica ''Muško-ženski dijalozi u Držićevim djelima'', radionica ''Plesovi i ljubavne pjesme u Držićevo doba'', glazbena radionica ''Jednoglasne pjesme u Držićevo doba'', filmska radionica (radionica će rezultuirati snimanjem igranog filma o Marinu Držiću). Dom Marina Držića u 2015.godini nastavit će sa nizom zanimljivih predavanja književnih povjesničara, držićologa, jezikoslovaca i teatrologa o životu i djelu Marina Držića. 

 

Prirodoslovni muzej Dubrovnik

 

Prirodoslovni muzej Dubrovnik otvoren je za javnost 2009. godine kao nasljednik Dubrovačkog domorodnog muzeja osnovanog daleke 1872. godine. Zbirke ovoga muzeja nekoliko su puta selile, zadnji put u vrijeme Domovinskog rata, da bi se 2003. godine iz zagrebačkoga Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja konačno vratile u Dubrovnik. Današnja muzejska građa sastoji se od najmanje 4500 inventarnih brojeva prirodnina, među kojima su najvećim dijelom predmeti iz zbirki puževa i školjkaša, minerala i ruda, ptica, morskih algi, okamina i riba. Predmeti prirodoslovne građe imaju pretežito povijesni značaj, ali velik dio zooloških zbirki je dragocjena dokumentacija sastava faune u okolici Dubrovnika i njenih promjena.

 

U 2015. godini Prirodoslovni muzej Dubrovnik planira aktivnosti skupljanja nove građe, terenskog rada, zaštite i dokumentiranja postojeće muzejske građe, stručne obrade građe, stručnih usavršavanja, suradnje s pojedincima i ustanovama u svrhu davanja stručnih obavijesti i mišljenja, kao i realizacije izložbi u autorstvu kustosa Muzeja. Između ostaloga, planirana je suradnja s preparatorom Zlatkom Kalazićem u svrhu izrade modela dubokomorskih vrsta za Zbirku riba. Modeli bi se izložili za javnost u sklopu izložbe ''Dubokomorske ribe Jadranskog mora''. Na ovaj način osiguralo bi se dovoljno modela koji bi uz preparate činili novi stalni postav Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik. Prirodoslovni muzej tijekom 2015. godine planira postaviti izložbu ''Na čast gradu II.'' Ovom izložbom želi se pokazati burna povijest i najistaknutije ličnosti Muzeja. Osim biografija prirodoslovaca/amatera, izložbu će pratiti vremenska linija događanja u Gradu Dubrovniku, koja su utjecala na Muzej i njegovu sudbinu. Izložba ''Dubokomorske ribe Jadranskog mora'' posjetitelje će upoznati s nekim vrstama riba koje obitavaju u dubokom moru, vidjeti vanjski izgled vrsta pri danjem svjetlu, a potom i njihovu sposobnost bioluminiscencije.

 

Putem flash aplikacije s animacijom, posjetitelji će dobiti više informacija o biologiji vrsta. Izložbu će prtiti i didaktični predmeti koji će temu približiti najmlađim posjetiteljima. U 2015.godini postavit će se i izložba fotografija ''With compound eyes''. Riječ je o izložbi fotografija kukaca u njihovim vlastitim biotopima. Najveći dio izložbenog materijala čine dvokrilci. Fotografije se mogu svrstati u dvije različite skupine: preparirani člankonošci s velikim povećanjem te žive životinje u njihovom prirodnom okruženju. U 2015. godini Prirodoslovni muzej Dubrovnik planira provedbu edukativnih programa koji su osmišljeni kako bi se popularizirala muzejska djelatnost i prirodoslovlje, izravno povezao znanstveni rad s ostalim disciplinama u svrhu poticanja entuzijazma za znanost, ukazalo na važnost i posebnost edukacije u Muzeju, u svrhu ostvarivanja kontinuirane komunikacije s ciljanim skupinama posjetitelja i određivanja smjernica za stalni postav muzeja. Osim edukativnih programa i stalnih radionica prvenstveno namijenjenih učenicima osnovnih i srednjih škola, održavat će se edukativni programi namijenjeni obiteljima s djecom i osobama u trećoj životnoj dobi.

 

U 2015. godini planira se i predavanje u sklopu ''Noći muzeja'' o riječnoj kornjači, predavanje ''Prilagodbe dubokomorskih organizama'' u sklopu izložbe ''Dubokomorske ribe Jadranskog mora'', namijenjeno učenicima srednjih škola, a održat će se pet stručnih predavanja u sklopu programa ''Nastava u muzeju''. Planirano je i održavanje brojnih radionica i igranioca, kao sastavnog dijela većih edukativnih programa. Prirodoslvni muzej će i 2015.godine biti glavni nositelj organizacije i koordinator manifestacije ''Festival znanosti 2015.''.

 

Dubrovačke knjižnice

Dubrovačke knjižnice sastoje se od dvije ustrojbene jedinice: Znanstvene i Narodne knjižnice koje imaju zajedničku upravu i opće službe. Znanstvena knjižnica je među najvažnijim ustanovama ove vrste u Republici Hrvatskoj. Ona je riznica pisane kulturne baštine koja čuva materijalne dokaze o dubrovačkoj, odnosno hrvatskoj kulturnoj stvarnosti, o postanku i identitetu naroda. Djelatnost narodne knjižnice obuhvaća nabavu, stručnu obradu, čuvanje i zaštitu knjižnične građe, izradu informacijskih pomagala, sudjelovanje u izradi skupnih kataloga i baza podataka, omogućavanje pristupa knjižnične građe i informacija korisnicima, osiguravanje korištenja i posudbe građe te protoka informacija i druge stručne aktivnosti. Aktivnostima obiju knjižnica, i Znanstvene i Narodne, koje su komplementarne, zajedno se pokrivaju sve kategorije korisnika, od predškolske djece do umirovljenika, od osnovnoškolaca do akademika. Narodna knjižnica Grad vrši funkciju matične knjižnice za područje Dubrovačko-neretvanske županije.

 

U prostorijama Knjižnice redovito se organiziraju razne kulturne aktivnosti i radionice, što je još jedan doprinos unapređivanju kulturnog života u Gradu. Narodna knjižnica posjeduje polivalentnu dvoranu, jednu od najljepših čitaonica u Hrvatskoj, poznatu kao "Saloča od zrcala", koja se uz osnovni sadržaj koristi za mnoga kulturna događanja u Gradu, počevši od koncerata, manjih scenskih priredbi, predavanja, promocija do različitih izložbi.Dubrovačke knjižnice u 2015. godini planiraju nastaviti s redovitom nabavom i obradom knjižnične građe (tehnička obrada, barkodiranje, inventarizacija, klasifikacija, katalogizacija, preuzimanje zapisa i vlastita obrada elektroničkim putem). U Znanstvenoj knjižnici će se nastaviti digitalizacija knjižnične građe, obrada knjižnog fonda Spomeničke zbirke i elektronička obrada periodike. Uz temeljnu djelatnost Knjižnice, organizirat će se okrugli stolovi, javne tribine, čitaonice, književne večeri, koncerti, prigodne izložbe i promocije, posebno za manifestacije Noć knjige i  Mjesec hrvatske knjige. U sklopu programa međunarodne kulturne suradnje planira se suradnja s Gradskom bibliotekom i čitaonicom u Kotoru, Kulturnim centrom u Kotoru i s Društvom  crnogorsko-hrvatskog prijateljstva Dubrovačko-neretvanske županije. U okviru ove suradnje predstavljala bi se izdavačka djelatnost iz obiju regija u Dubrovniku, u Kotoru i na Cetinju, kao i izlaganje na međunarodnoj konferenciji. U 2015. godini planira se nastaviti rad na poticanju  cjeloživotnog učenja promicanjem čitanja i promicanjem knjižnica, rad na promicanju vještina informatičke pismenosti.

 

Ogranci Narodne knjižnice nastavit će djelovati kao mali kulturni centri na svom području. Program restauratorsko – konzervatorskih radova na preventivnoj zaštiti rukopisa u vlasništvu DKD obuhvaća izradu pisane i fotodokumentacije, mehaničko čišćenje, ispravljanje uvrnuća, konsolidaciju i učvršćivanje rukopisa te izradu zaštitnih fascikli, kao i kutija za fascikle. Znanstvena knjižnica je ove godine dobila značajnu donaciju vizualne građe – oko 700 crteža i mapa Antona Perka, a već je u posjedu oko 100 plakata te velikog broja razglednica i sitnog tiska. Planira se izgraditi zasebna grafička zbirka (unutar Zavičajne zbirke Ragusina), koja bi bila na primjeren način čuvana, obrađena i dostupna javnosti. Klub čitatelja nastavlja sa radom, a okupljat će svoje članove jednom tjedno. Nastavit će se i s programima edukacije i stručnog usavršavanja djelatnika Dubrovačkih knjižnica, posebno u smislu informatičkog osuvremenjivanja rada Knjižnice.

 

Kinematografi Dubrovnik

 

Kinematografi Dubrovnik su ustanova u kulturi Grada Dubrovnika i kao takvi čine nezaobilazni dio kulturne ponude Grada Dubrovnika, kako za lokalno stanovništvo, tako i za posjetitelje Dubrovnika. U prostorima unutar stare gradske jezgre kojima Ustanova raspolaženastoje pomiriti kulturnu i komercijalnu programsku koncepciju. Pored osnovne djelatnosti, posljednjih nekoliko godina se zbog zahtjeva tržišta sve više počelo raditi i na popratnim sadržajima, koji su tako postali sastavni dio redovite ponude. Veliku ulogu u godišnjem planu rada imaju i programi edukativnog karaktera iz razloga što je stvaranje, odnosno ''odgoj'' i razvoj publike od malih nogu, temelj za kreiranje ukusa djece i mladih te jako bitan element koji utječe na njihovo profiliranje kao zrelog konzumenta kulturnih događanja u budućnosti.

 

Filmski program u 2015. godini koncipiran je u skladu s Ugovorom o programskim obvezama između Kinematografa Dubrovnik, Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Hrvatskog audiovizualnog centra, u sklopu projekta digitalizacije nezavisnih kino dvorana te vodeći računa o obvezama koje ustanova ima kao članica Europa Cinemas (Program Media). Program će uključivati izbor aktualnih komercijalnih hitova svjetske produkcije, kao i filmske cikluse ''u gostima''. Okosnicu programa će i dalje činiti filmski program iz europskih zemalja (35 % naslova godišnje iz najmanje 11 europskih zemalja.). Program će uključivati filmove iz ciklusa ''Frankofonija 2015.'', izbor iz nezavisnog programa europske produkcije, kao i europski program Pulskog filmskog festivala. Također će se prikazivati premijere dugometražnog hrvatskog filma, s naglaskom na program ''Filmskog festivala u Puli'', ''Zagreb film festivala'' i ''Dana hrvatskog filma'', kao i izbor dokumentarnih filmova (program pod nazivom''Okusi drugačije kino!''– projekcije popularnih dokumentaraca uz popratna događanja), filmski dio ''Festivala fotografije i dokumentarnog filma'' i filmski dio ''Good Food Festivala 2015.''. Upriličit će se i projekcije posvećene hrvatskom baštinskom filmu (ciklus produkcije ''Croatia filma''), a obilježit će se i ''Noć hrvatskog filma i novih medija 2015.''.  Festivalski program uključivat će program ''Vukovarskog filmskog festivala 2015.'', filmski program festivala ''Treće uho 2015.'' i ''Kina Mediteran''. Ciklusi kratkometražnog programa uključuje program ''Kockice'' ''Zagreb film festivala'', kratki program ''Filmskog festivala u Puli'' i ''Treći maraton kratkih filmova''. U planu je i održavanje programa za djecu (matineje, organizirane projekcije za škole i vrtiće, cjelokupni program ''DUFF-a'', ''Filmski forum mladih'', program u sklopu dana ''Dječjeg tjedna'').

 

Planirana je i organizacija edukativnog programa (program za škole ''Sedmi kontinent'', radionice animiranog filma – gostovanje animatora ŠAF-a i Vanime, ''Mala škola filma'' uz gostovanje predavača iz HFS-a, radionički program DUFF-a. S obzirom na veliki interes dubrovačke djece za povremenim radionicama animacije koje se organiziraju u Dubrovniku, Ustanova je odlučila otvoriti cjelogodišnju školu animacije u Lazaretima. Nastavlja se s programom HD live spektakla koji sastoji od prijenos auživo kulturnih događanja i spektakla sa svjetskihpozornica. Godišnjim programom predviđeni su i različiti kulturni i edukativno-zabavni programi za djecu i odrasle(lutkarske predstave, program nezavisnih kazališta, program amaterskih kazališnih družina, ciklus blagdanskih radionica za djecu, plesni, izložbeni i koncertni program te književne večeri).

 

Posebni programi su cjeloviti programi unutar godine koji su koncipirani kao samostalna događanja, a zajednički nazivnik im je to što su kulturnog karaktera, namijenji građanima, a organizator ili suorganozator je ustanova Kinematografi Dubrovnik. Tako program pod nazivom ''Coolturno ljeto – Mokošica 2015.'' obuhvaća kulturno-zabavni-edukativni program za sve generacije koji ima primarni cilj obogatiti kulturnu i zabavnu ponudu najvećeg dubrovačkog naselja (filmski program za sve generacije, filmska radionica, večernja zabava za djecu, kazališne predstave na otvorenom, plesna predstava, koncerti). Projekt ''Kino pod zvijezdama – film u gostima'', projekt je putujućeg kina koji bi trebao zaživjeti u ljetnim mjesecima 2015. godine, a kojem je primarni cilj prošetati filmskim programom kroz dijelove krajnjeg hrvatskog juga, koji nemaju dvorane sa cjelogodišnjim filmskim programom.

 

U 2015. godini planira se nastaviti s organizacijom Festivala filmskog stvaralaštva djece i mladih - DUFF 2015. Festival filmskog stvaralaštva djece i mladih obuhvaća dvije dobne skupine djece i mladih i na neposredan način "govori" o mediteranskom multikuturalizmu - problemima, zajedništvu  i odrastanju djece unutar različitih društvenih i socijalnih skupina. Festival povezuje djecu iz mediteranskih zemalja i gradova koji imaju slične kreativne sklonosti te im pruža priliku da na neposredan način razmijene svoja iskustva u radu i upoznaju se sa načinom odabira i obrade motiva mladih ljudi koji dolaze iz zemalja punih različitosti, ali istih potreba.

 

Edukativni filmski program, nazvan prema igranom filmu Dušana Vukotića ''Sedmi kontinent'', namijenjen je djeci vrtićke i osnovnoškolske dobi te se sastoji od prikazivanja selektiranih filmskih naslova europske produkcije, popratnih tematskih radionica i analiza filmova te stručnih vođenja kroz iste. U 2015.godini planira se i organizacija minifestivala nezavisne glazbe u Dubrovniku pod nazivom ''IndieDu!2015.''. Sličan je festival postojao u prošlosti, ''Reakcija'' u udruzi mladih ''Orlando'', koja je osvježavala dubrovačko ljeto sa novim glazbenim zvukovima. Ustanova svoje brojne programe organizira u kinu Sloboda, u prostoru Luže, kinu Jadran, kinu Slavica, kinu Visia i kinu Lapad za koji je potrebno realizirati idejni projekt uređenja i buduće namjene prostora na način da isti bude dostupan građanima, odnosno otvoren za javnost sa svim kulturno-kreativnim sadržajima koje može ponuditi.

 

Zavod za obnovu Dubrovnika

 

O spomeničkoj baštini Grada posebno skrbi Zavod za obnovu Dubrovnika, kao jedinstvena ustanova ovog tipa u Republici Hrvatskoj. Glavni cilj Zavoda je obnova spomeničke cjeline uključujući i pripremne radnje (snimke postojećeg stanja, arheološka i druga istraživanja, suglasnosti i dozvole nadležnih institucija), poslove nadzora (odabir izvoditelja, stručni nadzor), osiguranje sredstava (zakonski izvori financiranja, drugi izvori kao koncesije, donacije itd.), te promociju (povijesne jezgre, metoda i rezultata obnove). Prijedlog programa obnove spomeničke cjeline Dubrovnika za 2015. godinu izrađen je temeljem objektivnih kriterija za izbor prioriteta: prema uvidu o dokumentaciji o stupnju oštećenja niza zgrada od potresa, prema iskazanom interesu Grada, Županije i Konzervatorskog odjela u Dubrovniku vezano za određenu javnu funkciju ili kulturno-povijesnu vrijednost oštećenog spomenika, prema prijavi vlasnika i korisnika o stanju zgrade. Temeljem ovih kriterija predlaže se izbor novih projekata za aseizmičku sanaciju, sanaciju krovova i pojedinačnih objekata. Pojedinačni projekti koji su dosad bili u Programu nose se i dalje do dovršenja obnove svakog od njih (Biskupska palača, palača Restić, Crkva sv. Vlaha i sv. Križa), nastavlja se dugoročni plan detaljnog arhitektonskog snimanja i digitalizacije, a na inicijativu Grada Dubrovnika u program je od 2011. godine uključena sanacija atrija Kneževog dvora.

 

Kroz program obnove za 2014. godinu, zbog latentne opasnosti od potresa, započeta je suradnja sa Seizmološkom službom RH, u cilju što skorijeg početka uspostave Srednjoročnog plana praćenja seizmičke aktivnosti na području spomeničke cjeline Dubrovnika, izvršenjem nabave i instaliranjem dva akcelografa. U 2015.godini planiran je nastavak radova na sanaciji muzeja Rupe u cilju sprječavanja daljnjeg vlaženja u objekt. Planira se izraditi detaljni program i provesti postupak javne nabave za izradu dokumentacije konzervatorsko-restauratorskih istraživanja na trijemu Kneževog dvora. U tijeku je postupak ishođenja potvrde na glavni projekt za realizaciju podzemne muzejske etaže ispod Katedrale i Bunićeve poljane. Po ishođenju navedene potvrde planira se provesti revizija glavnog projekta te potom provesti postupak javne nabave i ugovoriti izradu I. faze Izvedbenog projekta za izvedbu zahvata na spojnom prostoru između katedrale i palače Bassegli-Gozze. Nakon izrade ''Stručne studije o stanju i načinu sanacije Orlandovog stupa'' planira se izraditi projekt konstruktivne i konzervatorsko-restauratorske obnove stupa, a sve u dogovoru sa nadležnom konzervatorskom službom. U 2015.godini, planira se i nastavak digitalizacije i dopune arhitektonske snimke za blokove na Stradunu i Pustijerni, kao i pripremni radovi za sanaciju Crkve sv. Roka na Boninovu, Crkve Gospe od Karmena i Crkve sv. Roka u povijesnoj jezgri Grada.

 

U 2015. godini planira se čišćenje ljetnikovca Rastić-Đanović u Rožatu i ljetnikovca Lazarević-Gučetić u Mokošici, nakon čega bi se pristupilo izradi digitalizirane snimke postojećeg stanja, reviziji Konzervatorskih smjernica iz 1988. godine te izradi projekta obnove. U 2015. godini predviđa se i izrada digitalizirane snimke postojećeg stanja ljetnikovca Sokčibuha na Boninovu, kao i projekt konstruktivno-građevinske sanacije i projekt interijera. Planira se i izrada geodetske i arhitektonske snimke postojećeg stanja kompleksa Benediktinskog samstana na Lokrumu te projekt obnove krovišta, a planira se i naručiti izradu dopune konzervatorskog elaborata, uz provedbu konzervatorskih, restauratorskih i arheoloških istražnih radova. U dogovoru s Rezervatom Lokrum, planira se pokrenuti projekt uređenja Lokrumskog lazareta, iznimno vrijednog kulturnog dobra, kako bi se prostori lazareta sačuvali od propadanja, primjereno obnovili i postali dostupni posjetiteljima. Tijekom 2015.godine planiraju se realizirati svi pripremni radovi koji prethode izradi projekta: geodetska i arhitektonska snimka postojećeg stanja, uključivši analizu postojećeg zelenika te izradu konzervatorskog eleborata.

 

U 2015.godini planiraju se i radovi na istočnom dijelu kompleksa Lazareti na Pločama, lađe 8, 9 i 10. U svrhu sanacije zidina i novih spoznaja razvoja fortifikacijskog sustava vršit će se iskop predziđa Pile – Minčeta te će se pristupiti arheološkim istražnim radovima. Na temelju rezultata istraživanja, arheološkog elaborata te mišljenja konzervatora odlučit će se o eventualnoj prezentaciji ili potrebi za nekim drugim projektnim rješenjem. Palača u Polačama na otoku Mljetu jedan je od najsačuvanijih antičkih spomenika. Sagrađena je u 5.stoljeću te se nalazi unutar castrum-a u koji je smještena još i kasnoantička crkva iz 5.Stoljeća. Lokalitet nije istražen te predstavlja veliki arheološki potencijal. Palača je fotogrametrijski snimljena. Planira se izraditi studija o načinu prezentiranja tog arheološkog lokaliteta i palače. Zavod za obnovu Dubrovnika trebao bi pristupiti izradi Plana upravljanja Grada Dubrovnika, u suradnji s UNESCO-om i Gradom Dubrovnikom, u smislu koordinacije pri izradi svih potrebnih studija i planova koji bi bili sastavni dio konačnog plana upravljanja.

 

 

5. OSTALI PRIJAVLJENI KULTURNI PROGRAMI

 

Hrvatsko – austrijsko društvo Dubrovnik – godišnji glazbeni program

 

Hrvatsko austrijsko društvo bavi se poticanjem međunarodne suradnje između prijateljskih zemalja Austrije i Hrvatske. Društvo u svom djelovanju posebnu pozornost posvećuje suradnji stručnih i znanstvenih institucija koje djeluju u oblasti kulture, kao i pojedinaca, studenata, znanstvenika ili kulturnih djelatnika, čija se aktivnost dijelom odvija u suradnji ili uz pomoć ovog društva. U 2015. godini Društvo planira sljedeće aktivnosti:

 

        Koncert povodom Feste sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika. Koncert će se izvesti u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i Austrijskim kulturnim forumom iz Zagreba.

        Koncert u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i Austrijskim kulturnim forumom iz Zagreba, u sklopu festivala ''Dubrovnik u pozno ljeto''.

        Glazbeni program ''Druga strana povijesti''. Program će se izvesti u suradnji s udrugom ''Sve ostalo je glazba'', tijekom ožujka 2015.godine u Beču i Eisenstadtu. Cilj ovog kolaža je educirati publiku, ne samo glazbom, već kroz likove istaknutih Dubrovčana, ispričati priču o bogatoj materijalnoj i nematerijalnoj baštini našeg grada.

 

Glazbeni festival Park Orsula 2015.

 

Godine 2011.pokrenut je glazbeno-scenski projekt ''Glazbeni festival Park Orsula''. Organizator Festivala je udruga ''Ambient Croatia'' u suradnji s obrtom Tehno servis. Projekt Park Orsula temelji se na društvenoj afirmaciji i objedinjenju sadašnjih vidikovaca (ugibališta uz magistralu) i ovog povijesnog lokaliteta te, dodatno, na stvaranju unikatne, ljetne, javne, scenske pozornice Dubrovnika. Osim topografske i povijesne atraktivnosti, ova pozornica je u velikoj prednosti nad ostalim dubrovačkim pozornicama, jer se nalazi izvan naselja i ne remeti odvijanje ostalih izvedbi na otvorenim scenskim prostorima užeg gradskog područja. Festival svojim unikatnim ambijentom i koncepcijom nudi poseban, pamtljiv doživljaj glazbeno-scenske umjetnosti i tipičnog mediteranskog ambijenta. Glazbeni festival Park Orsula u 2015. godini održat će se u vremenu od 1. lipnja do 1. listopada. Za vrijeme Festivala na ovoj jedinstvenoj pozornici održat će se oko 20 koncertnih izvedbi. U planu je ostvariti i razvijati suradnju sa što većim brojem partnera iz kulturno – umjetničke branše kojima bi se ponudili iznimno povoljni uvjeti za organizaciju scenskih priredbi. Dogovorena je suradnja s Dubrovačkim ljetnim igrama, planiraju se i koprodukcije s Art radionicom Lazareti te suradnja s brojnim hrvatskim udrugama.

 

Udruga Dječji zbor ''Dubrovnik'' – godišnji program

 

Osnovna ideja kod onivanja ovog zbora bila je pokretanje kvalitetnog dječjeg zbora na gradskom nivou, koji bi njegovao kultivirano dječje pjevanje uživo,a  acapella i uz instrumentalnu pratnju. Repertoar Zbora gradio bi se postupno, s posebnim naglaskom na njegovanje tradicionalnih dubrovačkih pjesama i pjesama iz okolice Dubrovnika, pjesama dubrovačkih skladatelja, kao i skladatelja klasike zborskog dječjeg pjevanja. S vremenom se predviđa mogućnost postavljanja dječjih mjuzikala i sličnih glazbeno-scenskih oblika. Dječji zbor ''Dubrovnik'' uključivat će djecu uzrasta osnovne škole, s mogućnošću da, kad najstariji članovi postanu srednjoškolci, njegovo djelovanje uključi taj uzrast. Projekt uključuje i glazbenu radionicu za najmlađe, koja bi uključivala djecu predškolskog uzrasta. Program te radionice imao bi karakter igraonice-zbora-orkestra, iz koje bi se regrutirali pjevači koji bi se kasnije uključivali u sam Zbor. U radu svakog glazbenog tijela (radionice) sudjelovat će po jedan voditelj – Viktor Lenert kao umjetnički vositelj Zbora, Sanja Dražić kao autor programa i voditelj edukativne glazbene radionice za najmlađe te Paola Dražić Zekić, kao voditelj scenske koncepcije u radu obaju radionica te njihove programske koordinacije. Cilj ovog kulturnog projekta je razvijanje kvalitetnog i kreativnog odnosa prema glazbi kod djece najšireg raspona uzrasta.

 

Dubrovački pjevački zbor Amorette – program gostovanja u inozemstvu

 

Pod umjetničkim vodstvom prof. Maje Marušić  zbor ''Amorette'' djeluje od 2008.godine, a nastao je iz zbora Anđeli koji djeluje u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića. Članice zbora su učenice dubrovačkih osnovnih i srednjih škola koje imaju glazbenu naobrazbu. Repertoar kojega izvode obuhvaća široki raspon skladbi od gregorijanskog korala, starih majstora te dalmatinskih i crnačkih duhovnih pjesama. Zbor je imao veliki broj nastupa u zemlji i inozemstvu, a najznačajniji su koncerti s Dubrovačkim komornim zborom, Djevojačkim zborom Blagoje Bersa iz Zadra, turneje u Mađarskoj, Austriji, SAD-u, Francuskoj. Posebno treba izdvojiti nastup u prošlogodišnjoj emisiji HTV-a „Do posljednjeg zbora“ gdje su se kao uvjerljivo najmlađe sudionice u konkurenciji 75 zborova plasirale u poluzavršnicu među 15 najboljih. Amorette redovito sudjeluju u programima TZ Grada Dubrovnika i na svečanostima u organizaciji Grada ili Županije. Surađuju s pjevačkim zborovima iz Hrvatske i inozemstva koje ugošćavaju u Dubrovniku i održavaju zajedničke koncerte. Za 2015. godinu Zbor prijavljuje sljedeće programe:

        gostovanje zbora ''Amorette'' u Rimu. Navedeno gostovanje rezultat je suradnje s papinskim hrvatskim Zavodom sv. Jeronima u Rimu i Župnim uredom Katedrale Dubrovnik. Ovaj koncert bit će namijenjen hrvatskoj katoličkoj misiji i njihovim gostima, a koristit će se u promotivne svrhe i za upoznavanje stanovnika glavnog talijanskog grada s Dubrovnikom.

        gostovanje zbora ''Amorette'' u Makedoniji. Zbor će nastupiti u Skoplju i na Ohridu. Navedeno gostovanje realizira se u suradnji s hrvatskim iseljenicima, a koncerti će imati dobrotvornu namjenu.

 

Udruga Festa - FESTA 2015.

 

Udruga Festa Dubrovnik, u sklopu proslave sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika organizira višednevnu kulturno-zabavnu manifestaciju sastavljenu od različitih programskih sadržaja. Manifestacija će se održati od 28. siječnja do 02. veljače 2015. godine, a sastoji se od sljedećih programa:

        Festa od klapa, u četvrtak 29.01.2015. u Kazalištu Marina Držića koja će okupiti petnaestak muških i ženskih klapa s područja naše županije. Koncert će se održati u čast 90 obljetnice osnivanja Dubrovačkog simfonijskog orkestra, pa će tako na kraju koncerta sve klape nastupiti uz dubrovačke simfoničare.

        Festa 2015. Dubrovnik – središnji veliki koncert 30. siječnja u tvrđavi Revelin pod nazivom: Festa od mjuzikla! Uz slavljenički Dubrovački simfonijski orkestar, angažirat će se i priznati domaći dirigenti i instrumentalisti te hrvatski i inozemni interpretatori mjuzikla.

        Koncert dubrovačkih opernih diva, 31. siječnja u Crkvi sv. Vlaha.

        Dubrovačka Rock-parada u subotu 31. siječnja u tvrđavi Revelin (svoje skladbe izvest će dubrovački rock glazbenici uz Dubrovački simfonijski orkestar).

        Koncert dubrovačke klape ''Kaše'' uz pratnju Dubrovačkog simfonijskog orkestra, 1. veljače u tvrđavi Revelin. Na repertoaru će biti glazbene uspješnice Dubrovačkih trubadura.

        Izložba Josipa Ivanovića, 28. siječnja u Kazalištu Marina Držića, u suradnji s Hrvatskom maticom iseljenika Dubrovnik.

 

Udruga Aklapela – Festival ''Aklapela''

 

Udruga je nastala na temelju višegodišnjeg iskustva njenih utemeljitelja na poslovima organizacije kulturnih događaja, kao i na iskustvu utemeljenja, pokretanja i organiziranja festivala izvornog klapskog pjevanja ''Aklapela''. Udruga je osnovana s prvenstvenim ciljem da organizirano promiče i njeguje tradicionalno klapsko ''a capella'' pjevanje koje predstavlja visoko vrijedni hrvatski pučki glazbeni izričaj te je kao takvo upisano na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. U 2015.godini Udruga planira organizirati festival ''Aklapela – a capella na klapski'' u vremenu od 10.-12. travnja. Nakon uspješno ostvarena tri izdanja ovog festivala izvornog klapskog pjevanja na kojima su, pod umjetničkim vodstvom maestra Joška Ćalete, nastupile ponajbolje hrvatske klape iz svih krajeva Hrvatske, Udruga je odlučila svoje djelovanje proširiti na veći dio godine, s time da središnji događaj i dalje ostane trodnevni festival koji se tradicionalno održava u uskršnje vrijeme u Dubrovniku. U sklopu Festivala, na prijedlog maestra Ćalete planira se održati i majstorska radionica za voditelje klapa koje njeguju izvorno klapsko pjevanje. Osim festivala „Aklapela“ i majstorske radionice, također im je namjera u razdoblju od svibnja do listopada svakoga mjeseca u atriju Kneževa dvora organizirati po jedan cjelovečernji koncert na kojima bi nastupile dvije do tri izvrsne klape po izboru maestra Ćalete. Na svim koncertima pjevat će se izvorno, bez pomoći i pratnje instrumenata i bez korištenja elektronskih pojačala.

 

Dubrovnik Partner d.o.o. - Festival ''Ana u Gradu''

 

Dubrovnik Partner d.o.o. privatno je trgovačko društvo koje se bavi odnosima s javnošću, marketingom ali i organizacijom raznovrsnih kulturnih i zabavnih manifestacija, pa su tako u svom desetgodišnjem djelovanju organizirali izložbu „Faberge – Blago carske Rusije“ 2007. godine, Festival Julian Rachlin & Friends od 2007. – 2010. godinei Festival „Aklapela“ od 2012. godine Društvo je na natječaj prijavilo program ''Ana u Gradu''koji će se po peti put održati u Dubrovniku na početku ljetne glazbene sezone, u vremenu od 20. do 22. lipnja 2015. godine. Festival predstavlja poznatu violončelisticu prepoznatljivog glazbenog stila Anu Rucner u dvojakoj ulozi klasične glazbenice i crossover instrumentalistice. Festival će slijediti svoju već tradicionalnu koncepciju: nezaobilazni koncert ''Pozdrav ljetu'' na Srđu u svitanje na prvi dan ljeta, humanitarni koncert za jednu od gradskih ustanova ili potrebitih pojedinaca te koncert iznenađenja za Dubrovčane i goste.

 

Le Petit Festival du Theatre 2015.

 

Udruga ''Le Petit Festival du Theatre'' već niz godina organizira festival koji u Dubrovnik donosi različite programe iz kazališne, glazbene i likovne umjetnosti i koji se referira na najsuvremenije estetske tijekove iz svijeta kazališta, glazbe, likovnosti i dizajna te omogućava svim smjerovima umjetnosti i umjetnicima izražavanje na originalan i jedinstven način. Kako mu i samo ime govori, ''Le Petit Festival du Théâtre'' maleni je, ali poseban i prepoznat kulturni događaj koji svake godine otvara zastor pred kreacijama pažljivo izabranih i talentiranih umjetnika. U 2015. godini Festival će se održati u vremenu od 26. do 28. lipnja. Riječ je o jedanaestoj godini Festivala, čija će glavna tema biti ''Ljubav prema Majci Zemlji'' Također se planira izdati i tiskano izdanje Le Petit Festivala, magazin u kojem bi dosadašnji sudionici festivala pisali o svojim uspjesima, radu i aktualnim temama u znanosti i umjetnosti. U planu je i održavanje edukativnih i interaktivnih radionica.

 

Muška klapa Atlant – gostovanje u Sloveniji

 

Muška klapa Atlant nastala je 2007. godine, na inicijativu nekolicine glazbenih entuzijasta. Pod vodstvom prof. Nika Baće, a kasnije istaknutog glazbenika Nevia Končića, klapa njeguje izvornu dalmatinsku klapsku pjesmu i duhovne napjeve, pomno izgrađajući svoj repertoar. Cilj djelovanja ove klape je pjesmom čuvati baštinu, održavati tradiciju, širiti ljubav prema pjesmi i klapskom amaterizmu, napose među mlađim generacijama. Klapa sudjeluje na različitim glazbenim manifestacijama u Dubrovniku i okolici, a u 2015. godini prijavila je program nastupa u Republici Sloveniji. Na poziv Mešanog pevskeg zbora Oljka iz Polzele, Klapa namjerava u studenom 2015. godine, zajedno s domaćinima i samostalno, održati tri koncerta u Polzeli, Vranskom i Ljubnom ob savinji.

 

Ibrica Jusić – ljetni koncertni program

 

Ibrica Jusić ugledni je dubrovački i hrvatski kantautor, koji je nastupao na vodećim svjetskim glazbenim pozornicama kao što je Carnegie Hall, Sydney Opera House, Montreux Jazz Festival. Već 50 godina na skalinima ispred Dominikanskog samostana održava noćne nastupe/recitale na radost brojnih domaćih i stranih posjetitelja Grada. Isto tako, deset godina održavao je i godišnje koncerte na Skalinima od Jezuita. U 2015. godini prijavljuje projekt koncertnih nastupa u Dubrovniku u periodu od 01. lipnja do 01. listopada (dva nastupa tjedno na Skalinima od Dominikanaca (ukupno 32 nastupa). Isto tako, planira održati i svoj tradicionalni koncert na Skalinima od Jezuita. Svojim koncertima želi obogatiti dubrovačku kulturnu ponudu, ali i održati gotovo sasvim iščezlu tradiciju tzv. trubadurske glazbe u našem gradu.

 

Dubrovački gudački kvartet - koncerti  u ciklusu ''Dubrovački  glazbeni salon''

 

Umjetnička organizacija Dubrovački gudački kvartet, u suradnji s drugim dubrovačkim glazbenim umjetnicima, prijavila je projekt komornih koncerata pod nazivom ''Dubrovački glazbeni salon''. Riječ je o projektu zimske koncertne sezone, koja će objediniti sve raspoložive snage dubrovačke glazbene scene i krenuti u realizaciju kvalitetnog i osebujnog koncertnog programa tijekom zimskog perioda. Planiraju izvesti šest koncerata u poznatim dubrovačkim prostorima, koji bi po programu i namjeni, bili jedna vrsta zimskog festivala, prilagođena kako dubrovačkoj tako i stranoj publici. Osim dubrovačkih umjetnika za nastupe su zainteresirani i mnogi hrvatski umjetnici.

 

Udruga ''Kapja'' – snimanje nosača zvuka

 

Udruga ''Kapja''osnovana je u cilju promicanja, razvitka i unaprjeđenja života ljudi u Nacionalnom parku Mljet. Dosad su uspješno organizirali tečaj plesa, tečaj izrade tradicionalne mljetske vrše, a u suradnji s udrugom ''Deša'' organizirali su radionicu o značajkama samoniklog bilja. U planu su i organizacija tečaja jedrenja, izrade suhozida i tradicionalnog mljetskog košica. U 2015. godini udruga planira snimanje glazbenog albuma dubrovačke glazbene skupine ''Schizophrenia'', u kojoj djeluje i njihov član Nikola Stražičić. Riječ je o dubrovačkom heavy metal bendu, čija je jedna pjesma izdana na kompilacijskom CD-u časopisa ''Terrorizer'', najutjecajnijem  britanskom časopisu u žanru heavy metala. Tako se ime ovog dubrovačkog benda našlo u društvu brojnih afirmiranih bendova iz cijelog svijeta. Reakcije na pjesmu bili su izuzetno povoljne, kao i recenzija njihove demo snimke u istom časopisu, gdje je i objavljen mali članak o sastavu. Sve navedeno, dalo im je poticaj da upornim radom i predanošću napišu dovoljno materijala za njihov debitanski album. Tekstovi pjesama su na engleskom jeziku, jer se bend želi promovirati i izvan granica Republike Hrvatske. Album će se snimati u riječkom studiju ''Megaphone''.

 

Dubrovački plesni tetar – plesna predstava ''Ribarske priče''

 

Ivica Bago višestruki je prvak Hrvatske u sportskoj gimnastici, koji se nakon završetka sportske karijere priključuje svjetski poznatim plesnim kompanijama. Nakon povratka u Hrvatsku postaje umjetnički ravnatelj, koreograf i osnivač udruge ''Dubrovački plesni tetar''. Riječ je o udruzi koja je osnovana u ožujku 2014.godine. Cilj udruge je promicati baletnu i suvremenu umjetnost na profesionalnoj razini. Od svog osnivanja ''Dubrovački plesni teatar'' gostovao je na Zadarskom plesnom festivalu, odigrao premijernu izvedbu u HNK Šibenik te imao deset izvedbi predstave ''Music Box'' u dubrovačkom kinu ''Sloboda''. Sudjelovao je i na Dubrovačkim ljetnim igrama u predstavi ''Dundo Maroje''. ''Dubrovački plesni teatar'' ima i svoj edukativni program u kojem Ivica Bago, u suradnji s umjetničkom ravnateljicom Limor Ziv, kao plesni pedagog u suvremenom plesu, baletu i akrobatici, podučava mlade naraštaje plesača. U njihovim dosadašnjim projektima sudjelovalo je više od 1200 djece iz više od deset škola iz dubrovačke regije. Organiziraju različite plesne radionice te sudjeluju na nacionalnim i međunarodnim plesnim festivalima.U 2015.godini Udruga je prijavila program pod nazivom ''Ribarske priče''. Riječ je o profesionalnoj plesnoj predstavi koja kombinira klasični balet, suvremeni ples i akrobatiku. ''Ribarske priče'' cjelovečernja je plesna predstava koja će koristiti klasičnu glazbu, suvremene autore i tardicionalnu glazbu specifičnu za ovo podneblje.

 

Udruga Capoeira Amazonas Dubrovnik – 3. Capoeira weekend''

 

Udruga se bavi promicanjem, proučavanjem i prakticiranjem brazilske i afro-brazilske kulture, prvenstveno kroz specifičnu vještinu capoeira. Capoeira i brazilska kultura općenito predstavljaju jedno iznimno bogato, šaroliko i kompleksno kulturno nasljeđe koje se dobilo miješanjem običaja raznih naroda (starosjedioci, Portugalci, Afrikanci). Udruga trenutačno broji dvadesetak članova i provodi dva programa capoeire: za odrasle i za djecu. Cilj im je u budućnosti organizirati i druge programe vezane za brazilsku kulturu: programe sambe, batucade, maculele, puxade de rede, afro dance  i dr. Udruga je dosad organizirala različite događaje iz područja njenog djelovanja te je imala više javnih nastupa. U 2015. godini Udruga planira realizaciju programa pod nazivom ''3. Capoeira weekend''. Ideja ovog festivala zasniva se na promoviranju vještine capoeira, kao važnog dijela brazilske kulture s ciljem obogaćivanja života građana Dubrovnika i okolice. Riječ je o specifičnoj vještini koja objedinjuje ples, glazbu, borilačke vještine i akrobaciju. Program Festivala trajat će tri dana (od 13.3. do 15.3. 2015.), a sadržavat će filmske razgovore, satove capoeire, radionice, javne tribine.

 

Francuska alijansa Dubrovnik - program ''Frankofonija''

 

Francuska alijansa Dubrovnik bavi se unapređenjem položaja francuskog jezika, promicanjem hrvatsko-francuskih kulturnih veza, međusobnog upoznavanja i zbližavanja te razmjene hrvatskih i francuskih znanstvenih, stručnih i kulturnih djelatnika. Od svog osnutka ova udruga organizira brojne kulturne manifestacije na području Grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, kroz koje se francuska kultura približava našoj sredini i obrnuto. U 2015. godini Alijansa planira prigodni scenski program u izvedbi učenika francuskog jezika pod nazivom ''Frankofonija''. Program će se odvijati u kinu ''Sloboda'', u okviru Međunarodnog dana frankofonije. U realizaciji programa uz Francusku alijansu, sudjeluju učenici dubrovačkih osnovnih i srednjih škola. U 2015. godini Alijansa planira u okviru programa ''Dani Frankofonije'' prikazati ciklus frankofone kinematografije u kinu ''Sloboda'' tijekom mjeseca ožujka. U pripremi ovog projekta, koji će dubrovačkoj publici približiti djela iz frankofone kinematografije, uz Francusku alijansu, sudjeluju i Kinematografi Dubrovnik i Francuski institut u Zagrebu.

 

KUD Komolac – godišnji rad udruge

 

Kulturno umjetničko društvo "Komolac" vuče tradiciju iz 1937. godine i njeguje tradiciju kulturnog amaterizma na području Rijeke dubrovačke. U rad Udruge uključen je veliki broj djece s prostora cijele Rijeke dubrovačke i šire. Osnovna djelatnost KUD-a je pokretanje raznovrsnih kulturno-športskih aktivnosti građana. KUD Komolac sadrži 4 sekcije: Glazbenu, Dramsku, Športsku i Sekciju za očuvanje kulturne baštine Rijeke dubrovačke. Glavnina aktivnosti odnosi se na glazbenu sekciju, Glazbu Komolac. U 2015. godini KUD Komolac pored redovnih nastupa po pozivu i nastupa u vlastitoj organizaciji, planira i edukaciju novih članova raspisivanjem poziva za upis u Glazbu Komolac. Tom prigodom mladi članovi pohađat će tečaj edukacije, učenja glazbenih osnova i sviranje glazbenih instrumenata. Zbog neriješenog stanja oko osiguranja prostorija za rad Udruge, Gradsko poglavarstvo Grada Dubrovnika donijelo je zaključak koji se obvezuje pokrivati troškove najma privatnog prostora za potrebe KUD-a Komolac, do iznalaženja trajnog rješenja.

 

Dubrovački komorni zbor – godišnji program

 

Dubrovački komorni zbor broji tridesetak pjevača amatera mahom mlađe generacije. Od svog osnutka 1994. godine uspješno djeluje kao ambasador kulturnog stvaralaštva Dubrovnika i Hrvatske te surađuje s uglednim orkestrima, dirigentima i solistima. Repertoar Zbora je širok, pa tako izvode djela od Gregorijanskog korala pa do skladbi 20. stoljeća, a posebnu pažnju posvećuju hrvatskoj zborskoj literaturi. Dubrovački komorni zbor dobitnik je i nekoliko državnih i međunarodnih nagrada i priznanja, uključujući i nagradu Milka Trnina za izuzetna umjetnička dostignuća. DKZ je jedini hrvatski amaterski zbor koji je član ''Europa Cantat'', najvećeg europskog udruženja pjevačkih zborova. Zbor djeluje pod umjetničkim vodstvom prof. Frana Krasovca i korepetitorice prof. Maje Marušić. U 2015. godini Dubrovački komorni zbor prijavljuje sljedeće programe:

        Zajednički koncert Dubrovačkog komornog zbora sa zborom ''Ronjgi'' iz Rijeke

        Zajednički koncert Dubrovačkog komornog zbora i Dubrovačkog simfonijskog orkestra. Dubrovački komorni zbor, u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, izvest će oratorij G.F.Handela – Mesija u 3 odvojena nastupa od kojih su dva nastupa u 2015. godini (travanj i prosinac).

        Božićni koncert u Dubrovniku. Navedenim koncertom čuva se tradicija izvođenja božićnih pjesama te se pridonosi blagdanskom ozračju Grada.

        Koncert Zbora na 66. Dubrovačkim ljetnim igrama.

        Dva zajednička koncerta Dubrovačkog komornog zbora s gostujućim zborovima.

        Koncert Zbora u Skoplju.

        Ljetni koncerti Dubrovačkog komornog orkestra.

 

Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai - Festival ''Treće uho - Italija''

 

Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai osnivač je Volonterskog centra koji je započeo s radom 2010. godine s ciljem pobuđivanja, promoviranja i sustavnog organiziranja volonterstva u Dubrovniku. Udruga potiče suradnju mladih na umjetničkim projektima i projektima nesebičnog služenja, radi poboljšanja kvalitete života lokalne zajednice. Ideja festivalskog programa ''Treće uho'' je upoznavanje, povezivanje i predstavljanje stranih kultura u Dubrovniku. U 2015. godini Udruga planira realizirati multimedijalni program ''Treće uho - Italija''. Riječ je o 4-dnevnom festivalu, koji bi se odvijao od 04. do 08.11.2015. godine na raznim lokacijama u Dubrovniku, gdje bi bogatim i raznolikim programom predočilo neke od odrednica talijanske kulture. Prikazom suvremenih umjetničkih i kulturnih kretanja, organizatori Festivala nastojat će se približiti Italiju danas, koja razmišlja i komunicira s Italijom jučer i sutra. Festivalski program uključuje: koncert talijanskog trija s irskom adrsesom – BiancoSporco, glazbeno-plesni nastup i radionicu Allessandre Belloni – talijanske pjevačice, plesačice i udaraljkašice, izložbu ''La Terza Venezia'' Silvie Camporesi, filmski program u suradnji s udrugom Kinookus (projekcija 5 do 7 filmova), izložbu originalnih stripovskih radova – Gallieno Ferri, predavanja o suživotu Talijana i Hrvata u Italiji i Hrvatskoj, predavanja o najznačajnijim romanima mladih talijanskih autora posljednjih godina, skateboarding susret kao primjer urbane regeneracije grada.

 

Slovensko kulturno društvo ''Lipa'' – godišnji program

 

Slovensko kulturno društvo ''Lipa'' bavi se uspostavljanjem novih te razvijanjem i produbljivanjem postojećih kontakata između Republike Slovenije i Slovenaca nastanjenih u Dubrovačko – neretvanskoj županiji, njegovanjem slovensko-hrvatske suradnje i razvijanjem slovenske narodne svijesti, jezika, identiteta i kulturnog nasljeđa. U 2015. godini udruga planira realizaciju projekta lutkarske predstave za djecu ''Maca papučarica – ''Muca copatarica'' na hrvatskom i slovenskom jeziku. Ovo autorsko djelo spisateljice Ele Peroci je dugogodišnja obvezatna lektira za prve razrede osnovnih škola u Hrvatskoj. Dramaturgiju i prilagodbu teksta odradit će članica Društva i voditeljica njegovog kulturnog programa Tanja Baletić. Za scenski dio zadužena je članica Društva, akademska slikarica Ivona Šimunović, dok je za glazbeni i tehnički dio predstave zadužen Tonči Baletić. Predstava se planira izvesti u rano proljeće 2015.godine, u svim dubrovačkim vrtićima te nižim razredima osnovnih škola. Cilj projekta je prikazati redovnu lektiru na lutkarski način, prilagođenu dječjem uzrastu. U 2015. godini udruga u likovnoj djelatnosti planira realizaciju projekta izložbe ''Dodir stvarnog - II dio''. Riječ je o izložbi akademske slikarice Ivone Šimunović, članice Društva koja je planira za mjesec lipanj 2015. godine. Izložba će se održati u palači Sponza. Ivona Šimunović diplomirala je 2002. godine u klasi prof. Zlatka Kauzlariča Atača. Do sada je imala tri samostalne izložbe. Radi kao vanjska suradnica Europskog doma iz Dubrovnika i Dubrovačkih muzeja.

 

Udruga ''Stara dubrovačka glazba'' – tiskanje knjige ''Glazba u Dubrovniku za vrijeme austrijske uprave''

 

Osnovana 2012.godine s ciljem promoviranja različitih razdoblja glazbene baštine. Udruga se bavi istraživačkim radom, prvenstvo tematikom iz dubrovačke povijesti i glazbene baštine. Udruga je izdala važno muzikološko izdanje pod nazivom ''Povijest crkvene glazbe Dubrovačke katedrale kroz vjekove''. U 2015.godini Udruga planira tiskati knjigu ''Glazba u Dubrovniku za vrijeme austrijske uprave''. Knjiga bi bila tiskana prigodom obilježavanja 200 godišnjice austrijske uprave u Dubrovniku i stote obljetnice početka I. Svjetskog rata. Autor monografije je dr. Miho Demović, svećenik, muzikolog, zborovođa, skladatelj i pisac, vrhunski hrvatski znanstvenik koji iza sebe ima preko stotinu objavljenih naslova vezanih za dubrovačku i hrvatsku glazbenu baštinu. Značaj knjige ''Glazba u Dubrovniku za vrijeme austrijske uprave'' leži u činjenici da je ovo razdoblje glazbene prošlosti starog Dubrovnika ostalo gotovo neistraženo. Ovim djelom, autor želi zaokružiti svoja istraživanja glazbene prošlosti Dubrovnika te generacijama iza sebe ostaviti bogato istraženu arhivsku građu.

 

Udruga Zvuci tišine – LAUS Akademija 2015.

 

''Zvuci tišine'' udruga je osnovana s ciljem unapređenja i promicanja hrvatske glazbene kulture i umjetnosti. Udruga već dugi niz godinu uspješno u Dubrovniku organizira LAUS Akademiju, na kojoj sudjeluje impresivan broj međunarodno priznatih glazbenika i pedagoga. U 2015. godini Udruga je prijavila projekt LAUS Akademija Dubrovnik 2015. Navedenim projektom u Dubrovnik će se privući svjetska glazbena elita te na cjelovit način zaokružiti pedagoško-umjetnička te kulturno-turistička ponuda Dubrovnika i Hrvatske. LAUS Akademija pokrenuta je i osmišljena s ciljem da Dubrovnik postane središtem za mlade glazbenike iz cijelog svijeta koji bi, tijekom školovanja u matičnoj ustanovi ili nakon završetka redovitog studija, u Dubrovniku proveli određeno razdoblje usavršavanja, radeći s najznačajnijim svjetskim pedagozima. Širenje djelatnosti LAUS Akademije na Jazz Akademiju i radionicu za obnovu instrumenata vodi uključivanju Dubrovnika i Hrvatske u svjetsku mrežu glazbeno-obrazovnih centara. U 2015.godini ponovno će se organizirati seminar za graditelje gudačkih instrumenata, kao i orgulja.

 

Glazbena radionica Sorgo – program ''Koncertna praksa 2015.''

 

Već dugi niz godina Glazbena radionica Sorgo prisutna je na dubrovačkoj glazbenoj sceni, kao jedinstven kulturni projekt u Hrvatskoj. Svojim radom zaslužna je za mnoge projekte koji su njegovali i promovirali dubrovačku i hrvatsku kulturnu i glazbenu baštinu te je jedina koja se brine o izvođenju, snimanju, izdavaštvu, kako glazbene ostavštine Dubrovnika tako i suvremene glazbene scene. U 2015. godini Glazbena radionica Sorgo prijavila je program pod nazivom ''Koncertna praksa 2015.''. Riječ je o programu kojim se planira nastaviti sa koncertima i ostalim aktivnostima vezanim za izvedbe koje promoviraju dubrovačku glazbenu baštinu, hrvatske skladatelje, novo suvremeno stvaralaštvo te novu koncertnu praksu. Programom ''Koncertna praksa'' želi se preispitati, nadopuniti i osvježiti performativni dio koncertiranja, interpretacije i novog skladanja. Program obuhvaća četiri koncerta komorne glazbe, tri koncerta iz ciklusa ''Pianoforat''. Uz koncertnu aktivnost, Glazbena radionica Sorgo i dalje će nastaviti sa snimanjima, prepisivanjima notnog materijala, predavanjima, edukacijom, promoviranjem kvalitetne glazbe.

 

''Plesni studio Step 'n' Jazz'' – ''Dubrovnik Tap festival 2015.''

 

Plesni studio Step 'n' Jazz udruga je koja u svom radu naglasak stavlja na odgoj i edukaciju mladeži. Raznolikošću glazbenih, plesnih, scenskih i kostimografskih programa nastoji upotpuniti kulturnu ponudu Grada. Dubrovnik je kroz rad plesnog studija Step'n' Jazz postao jedan od centara stepa u Hrvatskoj. U 2015. godini udruga planira organizirati međunarodni step festival u Dubrovniku pod nazivom ''Dubrovnik Tap Festival 2015.''. U kolovozu 2013.godine Udruga je organizirala prvi međunarodni step festival u ovom dijelu Europe, na kojem je nastupio veliki broj plesača iz Hrvatske i svijeta. ''Dubrovnik Tap Festival 2015.'' planiran je kao šestodnevni festival stepa s izvedbama i radionicama, koje bi se svakodnevno održavale od jutarnjih sati sve do ''jamova'' i završne predstave u večernjim satima. Organizacijom ovog festivala Dubrovnik će otvoriti svoja vrata vrhunskim step plesačima iz cijelog svijeta, građanima Dubrovnika približiti ovu vrstu plesa, a međunarodnoj plesnoj zajednici predstaviti Dubrovnik kao veliki centar stepa u Europi. Kao voditelje radionica koje bi se održavale u sklopu Festivala, planiraju se dovesti renomirani step pedagozi iz SAD-a.

 

Gradska glazba Dubrovnik – godišnji program

 

Gradska glazba osnovana je 1843. godine i od tada do danas neprekidno djeluje već 170 godina. U svom sastavu okuplja 54 člana. Od ukupnog članstva njih 75 posto je mlađe od 18 godina. Glavni sastav puhačkog orkestra svoje zajedničke probe održava dva, a po potrebi i tri puta tjedno. Uz svojih obveznih 22 nastupa Gradska glazba daje se na raspolaganje da po pozivu Ureda gradonačelnika odradi još četiri nastupa za uveličavanje pojedinih događaja u Gradu i Županiji. U 2015. godini Glazba će nastaviti suradnju sa svim školama koje pohađaju članovi Glazbe, s posebnim naglaskom na Umjetničku školu Luke Sorkočevića. Također se planira oživljavanje sekcije Dubrovačkih mažoretki. U 2015. godini Gradska glazba prijavljuje sljedeće programe:

        Nastupi prigodom Feste sv. Vlaha ( 3 nastupa: Kandelora, otvaranje Feste, Gorica sv. Vlaha)

        Sudjelovanje u programu Dubrovačkog karnevala

        Nastup na Uskrsni ponedjeljak (Mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        Obilježavanje Praznika rada (mimohod i nastup - Stradun)

        Organizacija 15. susreta puhačkih orkestara Dubrovačko-neretvanske županije (koji se već tradicionalno održava u prvoj polovice svibnja i koji ima za cilj očuvanje amaterskog glazbeno-scenskog izvođenja u našoj županiji u kojoj djeluje 19 registriranih puhačkih orkestara s oko 600 članova).

        Obilježavanje Dana Dubrovačko-neretvanske županije i blagdana njena zaštitnika sv. Leopolda Bogdana Mandića (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        29. Susret hrvatskih puhačkih orkestara – Novi Vinodolski

        Obilježavanje Dana antifašističke borbe (groblje Boninovo)

        Obilježavanje Dana Državnosti (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        Koncert gostujućih puhačkih orkestara (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        Obilježavanje Dana Domovinske zahvalnosti (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        Gostovanje Gradske glazbe Dubrovnik

        Obilježavanje Dana neovisnosti (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        Obilježavanje blagdana Svih svetih (groblje Boninovo)

        Obilježavanje Dana branitelja Grada Dubrovnika (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha)

        Božićni koncert (tvrđava Revelin)

        Kolenda na Badnji dan i Staru godinu (mimohod Stradunom i kolenda ulicama Grada)

        Novogodišnji koncert na Stradunu.

 

Klapa Skontradura – godišnji program

 

Ženska klapa ''Skontradura'' bavi se njegovanjem, promocijom i razvojem glazbene kulture dalmatinskog podneblja, osposobljavanjem njenih članova na glazbenom području, organizacijom prijateljskih, kulturnih i humanitarnih susreta i nastupa, suradnjom s ostalim klapama, reproduciranjem i snimanjem najvrjednijih klapskih ostvarenja. Klapa ''Sontradura'' svoj program temelji na tradicionalnim i izvornim napjevima, ali i djelima mlađih autora. U 2015. godini Udruga, u glazbeno-scenskoj djelatnosti, prijavljuje šest programa.

 

Prvi program je nastup Klape na „Međunarodnom natjecanju a' capella zborova“ koje će se održati u ožujku u Veroni. U 2015. godini planiraju izradu ljetnih i zimskih klapskih nošnji. Klapa šest godina nastupa u istim nošnjama koje su istrošene, te se neprekidno vrše popravci. Također postojeće nošnje nisu prikladne za nastupe tijekom ljeta te klapa želi napraviti i nošnje od laganijeg materijala, ukupno 9 ljetnih i 2 zimske (potpuno dotrajale) nošnje. Klapa planira nastupiti na ''49. Festivalu dalmatinskih klapa Omiš'', kao i na glazbenoj smotri ''Klape Gospi Sinjskoj'', koja će se održati u kolovozu u Sinju te na ''XXXV. Festival klapa Dubrovačko-neretvanske županije'', koji će se održati u kolovozu u Blatu na Korčuli.

 

Stjepan Nodilo – kupnja glazbenog instrumenta

 

Stjepan Nodilo rođen je 1986. godinu u Dubrovniku gdje je pohađao osnovnu i srednju školu Luke Sorkočevića. Daljnju glazbenu naobrazbu nastavio je u inozemstvu te magistrirao 2012. godine na Sveučilištu za glazbu i primijenjenu umjetnost u Beču (blok – flauta). Paralelno studira baroknu obou na Anton Bruckner Sveučilištu u Linzu, a trenutno upisuje sedmi semestar. Iza sebe već ima niz koncerata u suradnji s Dubrovačkim ljetnim igrama, Hrvatskim baroknim ansamblom, Institutom za ranu glazbu pod vodstvom Vittoria Ghielmia na Mozarteum sveučilištu u Salzburgu i drugim uglednim orkestrima i glazbenim institucijama. U 2015. godini planira kupiti dvije oboe (obou d' more i obou da caccia, kako bi mogao kvalitetno nastaviti  surađivati s  Hrvatskim baroknim ansamblom i Umjetničkom školom Luke Sorkočevića, gdje bi održavao seminare „stare glazbe“.

 

Dubrovački gitarski festival 2015.

 

Ustanova je osnovana 20. veljače 2014. godine, a osnivač je Dario Čagalj nastavnik gitare u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića. U ustanovi djeluju još Slobodan Begić, Nikola Pavlović, Maro Krile i Srećko Čižek. U 2015. godini, točnije u razdoblju od 10. do 15. veljače, Dubrovački gitarski festival planira održati festival naziva identičnog nazivu svoje ustanove, a cilj festivala je promoviranje učenja sviranja klasične gitare kao instrumenta.

 

Plesni studio „Lazareti Dubrovnik“ – godišnji program

 

Plesni studio djeluje u prostorima Art radionice Lazareti s kojima ostvaruje dugogodišnju programsku suradnju u realizaciji radionica za djecu – ples i pokret (obuhvaća uzrast od 4 do 19 godina). Posljednjih nekoliko godina nastupali su na svečanosti otvaranja regionalnog i županijskog Lidrana, na Forumima mladih, festivalu „Umjeteonstava djece i mladeži“ (na kojima osvajaju prve nagrade), na novogodišnjem i ljetnom programu TZ Grada Dubrovnika, otvaranju Dubrovačkih ljetnih igara i dr. Plesni studio planira program naziva „Završna produkcija plesnog studija „Lazareti Dubrovnik“ tijekom lipnja 2015. u Kazalištu Marina Držića., gdje bi nastupima prezentirali svoj cjelogodišnji rad.

 

Udruga ''Sve ostalo je glazba'' – godišnji program

 

Udrugu su krajem 2012.godine osnovali pijanistica Ivana Jelača, gitarist Damjan Bučić te redateljica i glumica Frana Marija Vranković. Misija Udruge je promicanje izvedbenih umjetnosti s naglaskom na klasičnu glazbu. Ona se prvenstveno ostvaruje izvođenjem scenskih kolaža, glazbenih predstava i koncerata edukativnog karaktera. Scenski kolaži su edukativnog karaktera koji educiraju i odgajaju buduću glazbeno-kazališnu publiku. Program teži i pridobivanju nove koncertne publike, nudeći suvremenim konzumentima drugačije uprizorenje koncerta klasične glazbe te pružanju novog pogleda na slušanje glazbe dosadašnjoj koncertnoj publici. Na stalnom repertoaru Udruge nalaze se: scenski kolaž Mozart-Bach-Scarlatti-Weiss, glazbena predstava ''Šubertijada'' te edukativna glazbena predstava za učenike osnovnih i srednjih škola ''Mozart kugle''. U 2015. godini Udruga planira organizirati dva programa.

 

Prvi program planiraju organizirati  u suradnji s Hrvatsko-austrijskim društvom i Dubrovačkim muzejima naziva „Druga strana povijesti“. Cilj programa je prezentacija bogate kulturne baštine u Dubrovniku i inozemstvu, i to ne samo glazbom. Kroz likove istaknutih Dubrovčana, Ruđera Boškovića i glazbenika iz obitelji Sorgo, nastojat će ispričati priču o kulturnom i političkom životu Dubrovnika iz druge polovice 18. stoljeća. Program bi se izveo u ožujku u Povijesnom muzeju u Eisenstadtu / Povijesna dvorana u Beču. „Perivoj od muzike“ – naslov je drugoga programa koji planiraju izvesti 4 puta tijekom ljetnih mjeseci u Ljetnikovcu Bunić – Kaboga. Riječ je o prezentaciji dubrovačke povijesti, točnije bogate kulturne baštine i ljetnikovca Bunić – Kaboga, kroz glazbu, ali i kroz priču likova pripadnika dubrovačkog plemstva.

 

Mješoviti zbor ''Libertas'' – godišnji glazbeni program

 

Mješoviti zbor ''Libertas'' kao nezaobilazni dio dubrovačke kulturne ponude, osnovan je 1980. godine i već dugi niz godina sudjeluje u svim važnijim kulturnim događanjima u Dubrovniku. U 2015. Zbor planira nastup u povodu proslave 35-te obljetnice zbora Libertas te nastupe u Đakovu i Puli.

 

Kazališni studio - ''Ljetna kazališna radionica – Play Drzic!Venera i Adon''

 

Kazališni studio umjetnička je organizacija koja od 2001. godine djeluje na popularizaciji kazališne kulture i umjetnosti, poglavito među djecom i mladima. Svoj program ostvaruje diljem Hrvatske, kroz gustu mrežu suradnje s osnovnim i srednjim školama. Posljednjih godina ukazuju na nužnost uvođenja dramskog ili kazališnog odgoja u škole. Kao bitni nositelj njihovog kazališnog rada ističe se projekt ''All the World is Stage'', ciklus predstava – radionica koje mlade ljude upoznaju s najvažnijim poglavljima povijesti drame i kazališta. Osim što na jedinstven način prenosi znanja o kazališnim, društvenim, ekonomskim i ostalim okolnostima u kojima je djelovao i stvarao pojedini velikan kazališne povijesti, program pruža svakom gledatelju mogućnost sudjelovanja u projektu ''Ljetne kazališne radionice'', koja se organizira u jednom od hrvatskih gradova. Od 2014.godine, uz ljetnu radionicu koja se bavi djelima pojedinih velikana svjetske drame i kazališta, Kazališni studio planira svake godine organizirati ljetnu radionicu o Marinu Držiću u Dubrovniku. Tako će ljetna radionica u Dubrovniku 2015. godine nositi naziv ''Ljetna kazališna radionica – Play Drzic“, pokušaj rekonstrukcije komedije ''Pjerin''.

 

Kazališna družina Kolarin – godišnji program

 

Osnovni sadržaj djelatnosti udruge je izvođenje dramskih djela, poglavito dubrovačkih pisaca za odrasle i djecu, razvijanje programa međunarodne suradnje, savjetodavni rad s djecom i mladeži, organiziranje stručnih skupova, javnih potreba, seminara, predavanja, izložbi, revija, koncerata, suradnja sa znanstvenim i kulturnim institucijama. Programska koncepcija udruge zasniva se na njegovanju zavičajnog jezika i običaja, promišljanje današnjeg načina života, kao i podsjećanje na određene zaboravljene crtice iz povijesti. Za 2015. godinu Kazališna družina Kolarin planira pozvati gostujuće amaterske skupine u Dubrovnik u sklopu obilježavanja 4-te obljetnice svoga djelovanje. Predstave bi bile poklon publici, a program su naslovili „Dubrovački govor u srcu kolarina“. U sklopu programa je planiran kazališni program namijenjen djeci, audicije za nove članove, promocija pjesama svoje članice gospođe Aurelije Nadilo, sudjelovanje u humanitarnim akcijama, planiranje nove premijere za sudjelovanje u promociji raznih publikacija.

 

Klavirski trio Dubrovnik – snimanje i izdavanje nosača zvuka

 

Klavirski trio Dubrovnik osnovan je 2008. godine, a prvi nastup izveli su 2009. godine na Porečkom ljetu, da bi već 2013. godine predstavljali Hrvatsku na Međunarodnoj konferenciji ESTA u Oxfordu s djelima hrvatskih autora 20. stoljeća. Potaknuti od strane predsjednika hrvatskog društva HDGP, odlučili su snimiti nosač zvuka s djelima Bruna Bjelinskog, Borisa Papandopula, Rudolfa Matza i Petra P. Obradovića. Uz pomoć financijske podrške Ministarstva kulture RH tijekom kolovoza 2014. godine Klavirski tri Dubrovnik snimio je prvu fazu programa za nosač zvuka. U 2015. godini planiraju završiti započeto snimanje i izdati nosač zvuka. U sklopu manifestacije ''Lopudsko ljeto'', koju dugi niz godina organizira TZ Grada Dubrovnika s ciljem oživljavanja kulturnog života na otoku Lopudu, već sedmu godinu izvodi se program cjelovečernjih koncerata klasične glazbe u organizaciji Klavirskog trija Dubrovnik i KUD-a Ivo Kuljevan. Umjetnički organizator programa je pijanist i profesor Alberto Frka u suradnji s čelisticom mr. Vandom Đanić. Koncerti se redovito održavaju u crkvi Sv. Nikole na Lopudu koja se svojom ambijentalnošću i akustikom pokazala idealnim koncertnim prostorom, te koncerti nalaze brojnu publiku među turistima, ali i domaćim stanovništvom Lopuda. U 2015. godini planira se održati desetak koncerata, na kojima bi nastupili eminentni glazbenici: Nikola Fabijanić, Linda Mravunac Fabijanić, Lovro Pogorelić, Klavirski trio Dubrovnik, Đuro Tikvica, Maroje Brčić, Nina Mole, Jakša Zlatar, Aida Krilanović, Milo Krilanović, Vanda Đanić, Loris Grubišić, a upriličit će se i koncert najboljih maturanata Umjetničke škole Luke Sorkočevića.

 

Darko Kristović – tradicionalni orguljaški koncert u Dubrovačkoj katedrali

 

Dr. Darko Kristović dugogodišnji je orguljaš s akademskim obrazovanjem u Bazilici Srca Isusova u Zagrebu, a tradicionalno već petnaestak godina održava orguljaške koncerte u dubrovačkoj katedrali na kojima izvodi majstorska djela  domaćih i svjetskih autora. Koncerti su redoviti dobro posjećeni i prihvaćeni od publike, a njihovo dodatno promoviranje unaprijedilo bi glazbenu ponudu Grada. Troškovi ranijih koncerata financirali su se kroz sponzorstva i osobni doprinos glazbenika. U 2015. godini planira održati tradicionalni orguljaški koncert prigodom blagdana Velike Gospe u Dubrovačkoj katedrali.

 

Kulturno društvo ''Aster'' – projekt ''Dah života''

 

Kulturno društvo ''Aster'' djeluje od Uskrsa 1994.godine kada je grupa entuzijasta odlučila pružiti pomoć djeci pogođenoj ratnim zbivanjima prikazivanjem lutkarskih predstava, temeljenim na narodnim bajkama. Uskoro se osniva udruga ''Aster'' kao društvo za poticanje kreativnosti  kroz umjetnost. Njihova lutkarska družina ''Dobrissimo'' sudjeluje na Međunarodnom lutkarskom festivalu u njemačkom gradu Husumu. Asterovi članovi kao volonteri najintenzivnije rade u Dubrovniku gdje su, osim prikazivanja predstava, organizirali seminare za odgajatelje, radionice za sviranje lire i blok flaute, različita predavanja vezana za waldorfsku pedagogiju, radionice izrade lutaka za djecu i roditelje. Pet godina Udruga je organizirala međunarodni ljetni Festival pripovijedanja bajki, koji je osim večernjeg programa, sadržavao i različite kreativne radionice. U 2015. godini Udruga planira nastavak i nadogradnju projekta ''Dah života'' započetog 2014.godine kao projekt cjelogodišnje naravi. Članovi lutkarske družine odabiru i obrađuju tekstove i glazbu, izrađuju likove, scenografiju, kostime. Rad na stvaranju svake predstave je dugotrajan proces, budući da članovi Udruge sami rade na svakom  njenom segmentu: od izrade lutaka, scena, dramaturške obrade teksta do glazbene obrade. Osim igranja ovogodišnje predstave ''Gušćarica na studencu'', planiraju postaviti novu lutkarsku predstavu i odigrati je dvadesetak puta do kraja godine.

 

Ženska klapa FA Linđo – obljetnički koncert

 

Ženska klapa FA Linđo osnovana je 2000. godine na inicijativu plesačica Ansambla, s voditeljem Vedranom Ivankovićem koji vodi i zbor Ansambla. Klapa je do sada osvojila niz nagrada i priznanja, među kojima se izdvaja 18 nagrada na Festivalu klapa u Omišu, od kojih 2009. godine ukupna pobjeda stručnog suda i publike te zlatno odličje na Međunarodnom festivalu zborskog pjevanja u Veroni. Od diskografskih uradaka izdvaja se album Mediterranean Sounds – Croatia's mystic voices FA Linđo kojega su kao prvi klapsku SuperAudio CD snimile 2003.g. u suradnji s višestrukim osvajačima Grammyja Nenadom Bachom i Johnom Holbrookom. Na svojim mnogobrojnim nastupima i samostalnim koncertima osvajaju publiku visoko kvalitetnom interpretacijom tradicijske klapske pjesme, ali jednako tako iznimnom radošću zajedničkog pjevanja. U ljeto 2015. godine Klapa planira u Kneževom dvoru održati obljetnički koncert kojim će obilježiti 15 godina djelovanja. Kao goste koncerta žele pozvati jednu od poznatih pjevačica te dvije klape prijatelje koji djeluju izvan Dubrovnika. Uz koncert, planiraju izdati knjižicu (monografiju) o klapi.

 

KUD Selam – Zbor Selam (godišnji program)

 

KUD ''Selam'' djeluje u cilju promocije i njegovanja islamske tradicije i kulture Bošnjaka u Dubrovniku, a u njegovom sastavu je istoimeni zbor pod umjetničkim vodstvom gđe. Džemile Herić i dirigentskom palicom prof. glazbene kulture Denisa Sarića. Zbor broji 15 stalnih članica i pridružene mlade glazbenike koji čine instrumentalnu pratnju, a njeguju specifičan glazbeni izričaj – ilahije i kaside (duhovne i svjetovne pjesme Bošnjaka) te sevdalinke koje prilagođavaju zbornom pjevanju. U 2015. godini, Zbor planira svoje tradicionalne nastupe prilikom islamskih blagdanskih događanja i nastup na godišnjem koncertu u Hotelu Libertas Rixos.

 

Studentski teatar Lero – godišnji kazališni program

 

Studentski teatar Lero od samog osnutka davne 1968. godine iznova prilagođava svoj teatarski rukopis nastojeći biti drugačiji, ali uvijek jednako svoj i prepoznatljiv. U razdoblju zadnjih petnaestak godina Lero posebno na suvremen i originalan način propituje dubrovačku književnu baštinu. U 2015. godini Studentski teatar Lero planira četiri različita projekta. „Skarestija od bumbaka“ je projekt koji podrazumijeva književni, dramaturški i kazališni istraživački i radionički rad kojemu je cilj suvremenim scenskim postupcima uprizoriti slike iz književne ostavštine dubrovačkog pjesnika Antuna Gleđevića (1656.-1728.). Nakon prikupljanja građe slijedi rad na predstavi koja je planirana za studeni 2015. godine. Dramatizaciju, izbor tekstova i režiju predstave potpisuje Davor Mojaš, scenografkinja i kostimografkinja je Dubravka Lošić, dok je za glazbeni dio predstave zadužena Paola Dražić Zekić. Drugi je projekt izdavanje knjige Davora Mojaša „Viatik Conte Iva (Skice, nacrti, crteži, citati, asemblaži i kolaži)“ koja iz kompletnog opusa Iva Vojnovića te mnogih bilješki i korespondencije, donosi preko stotinu kratkih dramskih skica, proza, odabranih citata, bilješki i reminiscencija kojima je središnja tema Ivo Vojnović. Knjiga nudi novi i drukčiji pristup Vojnovićevom djelu, ali je ujedno zanimljiv književni rukopis koji otvara razna pitanja oko koncepta i pristupa temi. „Bus ruzmarina“ i „Šeherezadine priče“ su posebni Lerovi izvedbeni ciklusi koji nastoje u Dubrovniku uvesti do sada rijetku praksu umijeća pričanja bajki i priča, kako za djecu tako i za odrasle. Dramatizaciju, izbor tekstova i režiju programa napravit će Jasna Held uz sudjelovanje ostalih „Lerovih“ članova.   Program bi se odvijao kontinuirano u komornom  prostoru Lerove scene, ali i u drugim prostorima u Gradu.

 

Manifestacija ''Najbolji u baštini / The Best in Heritage 2015.''

 

U Dubrovniku će se od 24. do 26. rujna 2015. godine održati četrnaesta po redu manifestacija ''Najbolji u baštini'', jedinstvena manifestacija te vrste u svijetu, na kojoj se predstavljaju najuspješniji muzejski, baštinski i konzervatorski projekti, nagrađeni u protekloj godini nekom nacionalnom ili međunarodnom nagradom za strukovnu kvalitetu i poslovni uspjeh. Ova prestižna manifestacija organizirana je u partnerstvu s udrugom Europa Nostra iz Nizozemske, a pod posebnim pokroviteljstvom Međunarodnog vijeća muzeja (ICOM) i pokroviteljstvom Grada Dubrovnika i podrškom Ministarstva kulture RH. Svake godine se na ovom festivalu okupe predstavnici i do 30 zemalja s prezentacijama nagrađivanih projekata. Među važnijim zadacima ovog dubrovačkog okupljanja je i potreba edukacije, budući se na jednom mjestu djelatnicima muzejske profesije omogućuje uvid u najbolje primjere struke u protekloj godini. Ovaj vrhunski događaj u svijetu muzeologije izvorni je hrvatski kulturni proizvod, koji uspješno širi percepciju o nužnosti očuvanja kulturnog nasljeđa, kako u velikim kulturnim središtima, tako i u manjim mjestima koja su često nepoznata svjetskoj kulturnoj javnosti.

 

HI Laboratorium Tkanje Kulture – izložba ''RomanoCagnoni _ Križanja / Crossroads / Crocevie _Dubrovnik&Croatia 1991.’’

 

HI Laboratorium Tkanje Kulture je dubrovačka udruga osnovana 2011. godine na ideju predsjednice Ivane Orsoni Hladilo s potrebom za očuvanje dubrovačke baštine i kulture kroz izgradnju međunarodnih mostova. Ivana Orsoni Hladilo rođena je u Dubrovniku i danas radi kao umjetnički direktor na mađunarodnim projektima dizajna, suvremene umjetnosti i mode. S udrugom HI Laboratorium Tkanje Kulture organizirala je 2011.godine prvu međunarodnu izložbu ''Pheenix bag is back_Memorija jedne prošle umjetnosti u budućnosti'' koja se prvo predstavila u Veneciji, a potom u Dubrovniku. U 2015. godini Udruga planira postaviti izložbu fotografija jednog od najpoznatijih međunarodnih fotoreportera talijanskog podrijetla Romana Cagnonija koji je svjetskoj javnosti poznat po svojim ratnim fotografijama iz Biafre, Vijetnama, Kambodže, Čečenije, Hrvatske. Upravo u ratom napadnutoj Hrvatskoj, krajem 1991. godine Cagnoni odlučuje pokazati svijetu razorenu Hrvatsku i osobito Dubrovnik u jednoj novoj optici koja je, s tehničkog i umjetničkog aspekta, prikladnija fotografiranju u studiju, a ne ratom obuhvaćenom području. Izložba pod nazivom ''Romano Cagnoni _ Križanja / Crossroads / Crocevie _Dubrovnik & Croatia 1991.’’ po prvi put će na istom mjestu predstaviti fotografije Romana Cagnonija koje se tematikom izravno bave Dubrovnikom i Hrvatskom. S obzirom da je upravo dramatičnost razorenog Grada iz 1991.godine najzastupljenija tema na fotografijama, prvo javno predstavljanje započinje dubrovačkim terminom u kolovozu 2015.godine. Nakon Dubrovnika planirano je postavljanje izložbe i u Zagrebu, Trstu i Veneciji. Izložba bi se postavila u Galeriji Dulčić Masle Pulitika.

 

Moderna galerija Zagreb – izložbe dubrovačkih slikara u Zagrebu

 

Moderna galerija u Zagrebu najbogatija je i najvažnija zbirka hrvatske umjetnosti od 19. stoljeća do danas. Njezin fundus danas broji oko 11 000 umjetnina, a smještena je od 1934. godine u povijesnoj palači Vranyczany, u samom središtu Zagreba. Moderna galerija Zagreb u programu za 2015. godinu nastavlja s izložbama eminentnih dubrovačkih umjetnika u izložbenom prostoru ''Studio Josip Račić''. Dvije samostalne izložbe slika akademskih slikara Lukše Peka i Viktora Šerbua priredit će se u proljeće i u jesen 2015. godine. Ciklus slika Lukše Peka, nazvan ''Terra incognita'' broji preko trideset slika velikog formata u tehnici ulja na platnu. Tom se izložbom obuilježava 50. obljetnica umjetnikovog stvaralaštva. Izložba Viktora Šerbua je retrospektivnog karaktera i u manjem obimu, ali će se po prvi put javnosti predstaviti osobito vrijedna djela iz ranijih razdoblja koja se pretežno nalaze u privatnim zbirkama. Obje izložbe će pratiti katalozi sa stručnom likovnom kritikom. Cilj izložbi je ostvariti kontrast recentnih radova s onima iz prethodnih razdoblja unutar generacije dubrovačkih umjetnika posljednjeg kolorističkog uzleta, nastalog na metodološkoj potki moderne umjetnosti postimpresionizma (dubrovačkog kolorizma, prema G. Gamulinu), koji se od vremena ''kolorističkog trolista'', kao posljednjeg sistematično obrađenog povijesno-umjetničkogfakta, izuzetno promijenio suvremenim i integralnim umjetničkim pristupima likovnosti.

 

Umjetnička udruga Sebastian art – godišnji izložbeni program

 

Udruga Sebastian art u okviru prostora Galerije Sebastian organizira bogat likovni program koji se sastoji od samostalnih likovnih izložbi suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika, kao doprinosa kulturnoj ponudi Grada i promicanju likovne kulture. Izložbe u Sebastianu posjećuju brojni turisti i žitelji Grada, posebno učenici osnovnih i srednjih škola sa svojim nastavnicima, upoznajući djela suvremenih hrvatskih slikara.

U 2015. Godini Udruga planira prirediti jedanaest samostalnih izložbi hrvatskih, prvenstveno dubrovačkih akademskih umjetnika, slikara, kipara i grafičara. To su Lukša Peko, Tonko Smokvina, Hrvoje Malovac, Josip Ivanović, Antun Boris Švaljek, Luko Paljetak, Duško Šibl, Iris Lobaš Kukavčić, Josip Škerlj, Miro Vuco i JosipTrostmann. Naziv programa je „Godišnji izložbeni program galerije Sebastian“, a održat će se od siječnja do srpnja i u listopadu.

Drugi program kojega ova Udruga planira je „Godišnji izložbeni program galerije hrvatske naive“ u sklopu kojega planira prirediti pet samostalnih izložbi hrvatskih umjetnika naivne umjetnosti, koji su svojim radom obilježili drugu generaciju Hlebinske škole te dali svoj snažan obol razvoju hrvatske naive kao autentičnog hrvatskog proizvoda. Riječ je o obitelji Bahunek, Ivici Fišteru, Nikoli Večenaj Leportinovu, Stjepanu Pauliću i Tomu Kralju. Izložbe će se održavati od veljače do listopada.

Umjetnička organizacija Studio Let 777 – godišnji program

 

Umjetnička organizacija Studio Let 777 s voditeljem Božidarom Jurjevićem, do sada je u svom prostoru u Hebrangovoj ulici organizirala i producirala 19 izložbi i događanja u kojima su svoj rad prezentirali umjetnici Ivana Pegan Baće, Vedran Perkov, Boris Cvjetanović, Dario Kulišić, Ivana Penjak, Sandro Đukić, Ana Opalić, Tomislav Čurković, Marija Grazio, Noemi Čotić, Luko Piplica, Pasko Burđelez, Ivona Vlašić i drugi.  Studio Let 777 bazira svoj galerijsko-studijski i izlagački program na zamisli residency programa te je uspješno ostvarena suradnja i residency program sa Umjetničkim centrom La Chambre Blanche iz Quebeca u Kanadi, a uskoro se pridružuje i centar Radar iz Italije te će tako spajanjem tri zemlje doći do znatnih mogućnosti u programskom i financijskom smislu. Svim autorima zajednički je afinitet prema novim likovnim medijima i tehnologijama. Stalni naziv programa Studija Let 777 je Nulta točka - Ground Zero, a 2015. godine će biti četvrta sezona izlagačkog i interaktivnog djelovanja. Cilj Studija Let 777 je svojom umjetničkom produkcijom obogatiti kulturnu ponudu izvan stare gradske jezgre te inicirati i razvijati daljnje otvaranje prema novim, kvalitetnim i suvremenim kulturnim ponudama. Program ''Nulta točka 2015.'' predviđa sljedeće predstavljanja umjetnika: Đo Jandrić, Boris Grainer, Vlasta Žanić, Tony Meštrović, Tanja Dabo, Ana Požar Piplica, Tina Vukasović, Željko Badurina te boravak autora-ice iz Kanade u residency programu. Drugi prijavljeni program je program razmjene Artist-in Residence ''Dubrovnik-la Chambre Blanche'', kojim se otvara umjetnička komunikacija na realaciji Quebec – Dubrovnik.

 

Matica hrvatska – Ogranak Dubrovnik (godišnji izdavački program)

 

Program Matice Hrvatske Dubrovnik sastoji se od bogate izdavačke djelatnosti vrijednih     povijesnih djela, djela živih autora, organizacije predavanja, književnih večeri, predstavljanja, izložbi, obilježavanja obljetnica, skupova te prezentacije dubrovačkog ogranka Matice izvan Dubrovnika. U 2015. godini dubrovački Ogranak planira redovito izdavanje četiri broja časopisa ‘’Dubrovnik’’, predstavljanje svih knjiga i publikacija koje će Matica objaviti, kao i organiziranje predavanja, književnih večeri, gostovanja, simpozija i izložbi. Prijedlog knjiga za tiskanje u 2015. godini obuhvaća sljedeća djela:F.M. Appendini ''Notizie istorico-critiche…'' (I. i II. dio), Slavica Stojan ''Jaketa Palmotić Dionorić'' (slikovnica), Antun Česko ''Za Kranjčevića. Od arhivacije do kanonizacije?'', Nena Ćorak ''Škatulica'', Luko Paljetak ''Rudolf Pater'' (monografija), Donna F. Mekis i Kathryn Mekis Miller ''Pozlaćeni pupoljci: Hrvati u dolini Pajaro'', Zdenko Zlatar ''Our kingdom come'', Zdenko Zlatar ''Dubrovačka appassionata'' (dramska trilogija na dubrovački), Luko Paljetak ''Marin Držić (slikovnica na engleski), Slavica Stojan ''Cvijeta Zuzorić'' (slikovnica na engleski).

 

Društvo dubrovačkih pisaca – godišnji izdavački program

 

Udruga Društvo dubrovačkih pisaca osnovana je 2009. godine. Među osnivačima je tridesetak znanih i manje znanih autora, pisaca književnog i publicističkog stila. U pet godina djelovanja Udruga je objavila 25 knjiga dubrovačkih autora te pet brojeva godišnjeg časopisa ''Literat''. U 2015. godini Društvo prijavljuje sljedeće programe.

        Objavljivanje šestog broja godišnjaka ''Literat'', revije za književnost i publicistiku. Objavljivanjem ''Literata'' namjera je postići daljnju afirmaciju pisane riječi u Dubrovniku te omogućiti tiskanje pisanih uradaka znanim dubrovačkim piscima, ali i autorima koji su nepoznati široj javnosti.

        Program ''Biblioteka Mirac'', u sklopu koje se objavljuju autorska djela dubrovačkih pisaca. Planira se tiskanje barem pet knjiga u sklopu ove biblioteke, a riječ je o djelima Vinka Rožića, Voja Šindolića, Kaje Đerek, Vedrana Benića, Antuna Paveškovića, Hrvoja Ivankovića i Marije Đanović.

 

Udruga Dubrovački izlog – tiskanje knjige ''Oni su stvarali dubrovački turizma - Zdravko Kosović''

 

Osnovna djelatnost udruge je organizirani i planski razvoj i promidžba turističkih djelatnosti, temeljenih na proučavanju i istraživanju razvoja dubrovačkog turizma. Aktivnosti udruge, koje pokreće njezin predsjednik Lukša Lucianović, obuhvaćaju izdavanje knjiga, organizaciju izložbi, objavljivanje feljtona. U 2015. godini Udruga prijavljuje projekt tiskanja knjige ''Oni su stvarali dubrovački turizam – Zdravko Kosović''. Ideja programa koji nosi naziv ''Oni su stvarali dubrovački turizam'' je prisjećanje na ljude koji su razvijali ovu značajnu gospodarsku granu u našem gradu. Do sada su objavljene manje knjige posvećene Đinu Romaniju, Srećku Kristiću, Nataliji Gržetić, Stijepu  Letuniću, Veljku Kavurčiću, Dragi Markoti.  Autorski tim koji sudjeluje u provedbi ovog projekta čine Lukša Lucianović, Toni Miljanić, Đuro Veselić, Pepo Hrtiva, Nikola Šubić, Božo Letunić, Nikša Bender, Joško Jelavić, Đuro Market i Frano Tomšić.

 

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – tiskanje časopisa ''Dubrovački horizonti''

 

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu djeluje već dugi niz godina i nastoji oplemeniti život Dubrovčanima na privremenom ili stalnom boravku u Zagrebu. Društvo  redovito organizira predavanja, tribine, koncerte i druge aktivnosti, koje za cilj imaju promociju Dubrovnika i njegove bogate kulturno-povijesne baštine. Društvo organizira Festu sv. Vlaha u Zagreba, tradicionalnu Noć Dubrovčana, a podupire i rad udruge dubrovačkih  studenata ''Libertas'' u Zagrebu. U Društvo je službeno učlanjeno 175 obitelji. Društvo tiska i časopis ''Dubrovački horizonti''. Riječ je o časopisu koji neprekidno izlazi već pola stoljeća. Središnje teme časopisa ''Dubrovački horizonti'' uvijek se odnose na Dubrovnik, njegovu prošlost i sadašnjost, kulturnu baštinu, književnost, kazalište, glazbena i likovna događanja. Svojom koncepcijom, kroz svoje stalne rubrike, ''Dubrovački horizonti'' nastoje biti vjerni kroničari života našeg grada. Svoje pretplatnike ima u zemlji i inozemstvu. Ove godine izlazi 51. broj ovog vrijednog časopisa, u čijem stvaranju sudjeluju eminentna imena dubrovačke i hrvatske književnosti, umjetnosti, kulture i znanstvene misli. Osim kao most između Dubrovčana u gradu i dijaspori, ''Dubrovački horizonti'' žele biti i most između Dubrovčana različitih naraštaja i preokupacija, nudeći se i kao ležerno štivo i kao referentni materijal za buduća proučavanja dubrovačke prošlosti i sadašnjosti.

 

Maro Marušić – tiskanje knjige ''Francesco Totti – heroj, a ne zločinac''

 

Maro Marušić dubrovački je novinar, koji u slobodno vrijeme piše romane, poeziju, kratke priče, filmske scenarije, a od 2007.godine konstantno piše i svoj blog. U 2015.godini prijavljuje projekt tiskanja knjige pod nazivom ''Francesco Totti – heroj, a ne zločinac''. Riječ je o zbirci sportskih kolumni, koje su pisane za vrijeme autorovog novinarskog rada. Knjiga će sadržavati između 40 i 50 sportskih kolumni, a imat će između 250 i 300 stranica na manjem formatu. Sportske kolumne koje bi autor uvrstio u svoju knjigu nisu klasične kolumne sportskog novinarstva, kakve obično nalazimo u rubrikama dnevnih novina. Stil pisanja je umjetničko-književni, a poanta priče nije samo šturo izvještavanje o sportskom rezultatu, već šira društvena slika svijeta koji nas okružuje. Tako se u kolumnama progovara o kapitalizmu, malom čovjeku, trudu, upornosti, smislu života, duhovnosti, a velik dio kolumni je začinjen humorom.

 

Društvo za afirmiranje i promicanje knjige i stripa ''Slagalica'' – izdavanje triju knjiga

 

Društvo za afirmiranje i promicanje knjiga i stripa ''Slagalica'' osnovano je s ciljem izdavanja književnih djela i stripova; izdavanje stručnih djela iz pedagogije, psihologije, knjižničarstva i drugih područja,  izdavanje časopisa Društva, raspisivanje književnih natječaja, poticanje čitanja, populariziranje knjiga, stripa i čitanja putem predstavljanja svojih izdanja, radionica, videa i filmske djelatnosti, izložbi, skupova, predavanja, dramskih predstava, tiskanih materijala. U 2015. godini Udruga planira izdavanje triju književnih djela:

        Roman ''Kalorije'' Renate Zlatković. Riječ je o suvremenoj i zreloj prozi namijenjnoj mladima. Na sebi svojstven i prepoznatljiv način autorica govori o jednom pshijatrijskom poremećaju, koji je učestao među tinejdžericama današnjeg doba.

        Fotomonografija autora Vedrana Levija pod nazivom ''Gruhak-kako ''gruhati'' na pravi način''. Ova publikacija prati bend ''Gruhak'' od njihovih početaka, preko promjene sastava, pa sve do velikih i njima dragih koncerata.

        Slikovnica ''Legenda o sv. Vlahu''. Riječ je o djelu koje je namijenjeno djeci predškolskog uzrasta i učenicima nižih razreda osnovnih škola. Sastoji se od teksta u stihovima autorice Ivane Radaljac i ilustracija u boji koje je izradilo devetero učenika 1.b razreda Područne škole Montovjerna. Zanimljivost i vrijednost ove slikovnice je to što joj je tekst usporedno na latiničnom i glagoljičnom pismu.

 

Cilj programa je obogaćivanje nakladničke djelatnosti u Gradu, osobito onog njenog dijela koji se odnosi na djela namijenjena najmlađim i mladim čitateljima, čime se ujedno afirmira, popularizira i promiče knjiga te potiču čitanje i razvijanje čitalačkih navika i vještina, što i jest cilj i svrha osnivanja Društva.

 

Iva Tolušić – tiskanje knjige ''Beke i Ceke – priče i igrokazi za djecu''

 

Iva Tolušić učiteljica je razredne nastave i voditeljica dramske grupe u OŠ Lapad-Montovjerna. Bavi se pisanjem igrokaza za prigodne blagdane i učeničko natjecanje ''Lidrano''. Igrokazi su inspirirani događajima i situacijama iz svakidašnjeg života i neposrednog okruženja, a karakterizira ih veseo, šaljiv i dinamičan tekst. U 2015.godini autorica planira izdavanje knige pod nazivom ''Beke i ceke – priče i igrokazi za djecu''. Knjigu bi lektorirala prof. Martina Skvrce, a ilustrirala prof. Mirana Rako.

 

Nakladnička kuća ''arsIRIS'' – izdavanje knjige Vedrana Benića

 

''arsIRIS'' nakladnička je kuća osnovana 2010.godine, s ambicijom da producira kvalitetnu književnost domaćih i stranih autora, s posebnim naglaskom na književnost koja tematizira Mediteran. Objavljuju klasike poput Nikosa Kazantzakisa (Grk Zorba, Isusovo zadnje iskušenje) ili suvremene pisce (Kostas Hatziantoniou). U 2015. godini ova nakladnička kuća planira tiskati knjigu ''Još nas vrag nije odnio'', autora Vedrana Benića. Riječ je o esejističkoj publicistici, koja se bavi tzv.malim ljudima u velikim povijesnim zbivanjima, koja su zahvatila Dubrovnik, u dugom razdoblju od ''dolaska Franćeza'' u 19.stoljeću do zadnjeg desetljeća 20.stoljeća. Istraživanjem povijesne građe, propitivanjem među obiteljskim nasljednicima, pronalaženjem starih fotografija, nastala je knjiga koja se bavi temama poput sudbina francuskih vojnika koji su ostali živjeti u Dubrovniku, postojanja mnogočlane ruske kolonije u Dubrovniku, koja otkriva široj javnosti nepoznate Dubrovčane među sudionicima Drugog svjetskog rata u posadama Britanskog ratnog zrakoplovstva i sl.

 

Zavod za povijesne znanosti HAZU – godišnji izdavački program

 

Zavod za povijesne znanosti bavi se istraživanjem povijesnih procesa i života u Dubrovniku i objavljivanjem rezultata tih istraživanja, što je osobito značajno za dubrovački školski i sveučilišni obrazovni sustav. U 2015. godini objavit će sljedeća izdanja:

        Anali Zavoda za povijesne znanosti HAZU, 53 (2015.)

        Dubrovnik Annals, 19 (2015.)

        ''Vlastela grada Dubrovnika'' Nenada Vekarića (knjiga 6: Biografije: Pi-Ž)

        ''Mit o Dubrovniku, Diskursi o identitetu renesansnog Grada''  Lovra Kunčevića

        ''Ideologija rodoslovlja'' Stjepana Ćosića

        ''Prve dubrovačke tiskare'' Vesne Čučić

        ''Stanovništvo župe Ravno'' Marinka Marića

        ''The Nobility of Dubrovnik'' Nenada Vekarića (prijevod knjige Vlastela Grada Dubrovnika, sv.1. na engleski jezik)

        ''Lastovske oporuke'', Ivane Lazarević i Nenada Vekarića

 

Udruga Dante Alighieri Split – tiskanje rukopisa Luka Stullija

 

Udruga je utemeljena 1995. godine kao nevladina neprofitna organizacija s ciljem promicanja hrvatsko-talijanskih kulturnih i znanstvenih odnosa na bazi reciprociteta, bez političkih i ideoloških utjecaja. Tijekom dvadesetogodišnjeg djelovanja, Udruga je organizirala stotinjak raznih manifestacija: znanstvene skupove u Hrvatskoj i Italiji (Split, Pescara, S. Benedetto del Tronto, Ancona, Cattolica...), susrete mladih u sklopu ribolovnog sajma u Anconi, Tjedan talijanskog jezika i Tjedan talijanske kulture, koji se već desetak godina održavaju u Splitu. Udruga ima i razvijenu izdavačku djelatnost. U 2015. godini Udruga planira prvo objavljivanje transkribiranog rukopisa na talijanskom jeziku koji je napisao krajem 18. ili početkom 19. stoljeća Dubrovčanin Luko Stulli i prijevod istog na hrvatski jezik dva stoljeća kasnije. Luko Stulli (1772.-1828.) bio je liječnik, pisac i prevoditelj te jedan od vodećih predstavnika kasnog klasicizma u Dubrovniku. Nažalost, veliki dio njegovog književnog stvaralaštva ostao je u rukopisu. Tako je rukopis komedije karaktera ''Eugenia e Riccardo'', koji se dugo vremena smatrao izgubljenim, pronađen u privatnoj zbirci u Državnom arhivu u Dubrovniku. Iz rukopisa na talijanskom jeziku, autorov tekst je transkribibirala, prevela na hrvatski i popratila komentarima te napisala uvodni tekst na hrvatskom i talijanskom dr.sc. Ljerka Šimunković, prof. emerita Sveučilišta u Splitu.

 

Glaskoncila – tiskanje knjige Jelice Gjenero ''Djevojka nalik ruži i druge priče''

 

''Glas koncila'' je novinsko-medijska kuća koja objavljuje istoimeni tjednik ''Glas Koncila'' s njegovim mjesečnim magazinom ''Prilika'', dječji mjesečnik ''Mali koncil-mak'', časopis za promicanje religioznog odgoja i vrjednota kršćanske kulture ''Lađa'', časopis za sakralnu glazbu s notnim prilogom ''Sveta Cecilija, časopis ''Crkvena kulturna dobra'' te časopis za ekumenska pitanja ''Poslušni Duhu''. ''Glas koncila'' dosad je u svojoj nakladi objavio gotovo 900 tiskanih izdanja namijenjenih najširoj publici: stručnih, znanstvenih, dječjih, udžbenika, priručnika za vjeroučitelje, povijesno-kulturnih vodiča, nosača zvuka i dr. U 2015. godini ''Glas koncila'' planira objaviti ilustriranu knjigu za djecu autorice Jelice Gjenero pod nazivom ''Djevojka nalik ruži i druge priče''. Knjiga namijenjena djeci od vrtićke do školske dobi, svrstana u niz ''Mala makova biblioteka'', donosi 5 poučnih priča, koje na zanimljiv i bajkovit način opisuju posljedice ljudskih mana (škrtost, zavist, lijenost) te ističu prednost kršćanskih, ali i općeljudskih vrjednota (skromnost, nesebičnost, njegovanje talenata, radišnost), kako u životu pojedinca, tako i šire i uže zajednice. Inspirirana crtežima i razmišljanjima svojih učenika i oblikom priče kao nezaobilaznog i poticajnog odgojno-obrazovnog sredstva u radu s djecom, autorica Gjenero ovim poučnim pričama djeci na primjeren način progovara o temeljnim životnim vrijednostima.

 

Udruženje hrvatskih arhitekata – tiskanje knjige: ''Dobrović in Dubrovnik: A Venture in Modern Architecture''

 

Udruženje hrvatskih arhitekata u 2015.godini planira izdavanje monografije ''Dobrović in Dubrovnik: A Venture in Modern Architecture''. Autori monografije su arhitekt Krunoslav Ivanišin, Wolfgang Thaler, fotograf iz Beča i Ljiljana Blagojević, profesorica teorije arhitekture na beogradskom Arhitektonskom fakultetu. Knjigu će izdati JOVIS iz Berlina, renomirani međunarodni izdavač arhitektonskih i umjetničkih knjiga i monografija. Opus Nikole Dobrovića jedinstven u povijesti moderne arhitekture u Hrvatskoj i šire, među rijetkim je autentičnim doprinosima koje je u modernoj povijesti svijeta dala naša sredina. Do sada nije postojala knjiga kojom bi se taj opus mogao predstaviti međunarodnoj publici. Radi se o zaokruženom opusu izuzetnog arhitekta u gradu od iznimne kulturne važnosti za Hrvatsku i cijeli svijet, koje je malo poznato hrvatskoj, a pogotovo međunarodnoj publici.

 

Mara Bratoš – tiskanje knjige ''Ratni dnevnik Pava Urbana''

 

Mara Bratoš 1998. godine je diplomirala na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Profesionalni je fotograf, suradnica je magazina Banka i Elle te kazališta ZKM, a od 1995. godine izlaže na samostalnim i skupnim izložbama. U 2015. godini planira tiskati „Ratni dnevnik Pava Urbana“, 24 godine nakon njegove smrti od granate na Vratima od Grada. Fotograf Pavo Urban zadužio je Grad Dubrovnik, ali i cijelu Hrvatsku svojim fotografijama, napose onima koje svjedoče o napadima na Grad, a napose o onome najžešćem napadu koji je obilježen na njegovim fotografijama u trenutku njegove smrti. U posljednjim mjesecima svoga života, od listopada do prosinca, Pavo Urban pisao je dnevnik u kojem se ocrtava dubrovačka ratna stvarnost, ali i osobne ispovijesti i Pavovi komentari te njegovi doživljaji te iste stvarnosti.

 

Zdravko Ostojić – tiskanje zbirke pjesama „Tjeskoba“

 

Zdravko Ostojić dugogodišnji je novinar i urednik na RTV Sarajevo, pisac radio drama i TV scenarija, koji već dugi niz godina objavljuje priče i pjesme u brojnim listovima i časopisima. Obnašao je dužnost glavnog i odgovornog urednika svojevremeno najtiražnijeg dječjeg lista ''Male novine'', a više od jednog desetljeća bio je umjetnički rukovoditelj Festivala djeteta u Šibeniku. Bio je i direktor Drame Narodnog pozorišta u Sarajevu, a osnovao je i vodio radio postaju VRHBOSNA. Književni radovi prevođeni su mu na turski, slovenski i talijanski jezik. Živi na relaciji Sarajevo – Dubrovnik. U 2015. godini planira objaviti zbirku pjesama „Tjeskoba“.

 

Udruga antifašista Dubrovnik  - godišnji izdavački program

 

Pored svog redovnog godišnjeg programa, Udruga antifašista Dubrovnik u 2015. godini planira realizirati izdavanje ''Glasa antifašista Dubrovnik'', tiskanje knjige i izradu web stranice.

 

Kulturno društvo Bošnjaka 'Preporod'' – godišnji program

Osnovi sadržaj djelatnosti Kulturnog društva Bošnjaka ''Preporod'' je proučavanje i zaštita kulturne baštine Bošnjaka, kao i njezino predstavljanje građanima Dubrovnika, što pridonosi razvoju multietničnosti i multikulturalnosti te iskrenim odnosima etničkih skupina s lokalnom samoupravom. Društvo organizira predavanja, književne i umjetničke večeri, koncerte, izložbe i stručne skupove, humanitarna događanja, tiska knjige te sudjeluje u obilježavanju nacionalnih i vjerskih praznika u Dubrovniku i BiH. Također pomaže književnike, umjetnike, učenike i studente u školovanju, surađuje s kulturnim i znanstvenim radnicima u inozemstvu, kao i sa svim kulturnim i javnim djelatnicima čiji se radovi bave problematikom Bošnjaka. U 2015. godini Društvo planira objaviti rukopis dr. Muniba Maglajlića „101 sevdalinka“. Dr. Munib Maglajlić istaknuti je istraživač na području usmene književnosti, s osobitim težištem na bavljenju usmenim pjesništvom, a o čemu svjedoče na desetine priloga čiji je autor. Udruga planira i organizaciju IX. Međunarodne smotre folklora u Dubrovniku, radionica znanja i primjene likovne umjetnosti, tribine ''Bošnjačka dijaspora i Domovina'', organizaciju okruglog stola ''Odnos Hrvatske i BiH- sadašnjost i budućnost'', književne večeri poezije i govorne ljepote i dr.

Art studio Begović d.o.o. – izdavanje monografije ''Milovan Stanić''

 

Art studio Begović galerija je koja je osnovana 2003. godine i  koja je specijalizirana za hrvatsku modernu umjetnost, osobito slikarstvo u Dubrovniku druge polovice 20. stoljeća.  Osnovna djelatnost Galerije je posredovanje umjetnina, organiziranje izložbi hrvatskih umjetnika, izdavanje stručnih publikacija iz područja umjetnosti i promocija dubrovačkog slikarstva i kiparstva. U 2015. godini planiraju izdati monografiju „Milovan Stanić“.  Vezano za stručne reference u smislu predloženog programa, potrebno je naglasiti kako je Art studio Begović organizirao retrospektivnu izložbu portreta Milovana Stanića 2007. godine u Sponzi, prilikom čega je portret Marka Foteza, jednog od osnivača Dubrovačkih ljetnih igara, poklonjen Ljetnim igrama i danas se nalazi u Festivalskoj palači.

 

Društvo crnogorsko-hrvatskog prijateljstva Dubrovačko neretvanske županije – program ''Međunarodna razmjena književnih večeri Dubrovnik-Kotor-Cetinje''

 

Društvo je osnovala grupa građana crnogorske nacionalne manjine Dubrovačko – neretvanske županije,  s ciljem očuvanja i upoznavanja nacionalnog i kulturnog identiteta Crnogoraca te brige o njegovanju crnogorskog jezika i svestranog razvoja crnogorske kulture i običaja, razvijanja sveukupnih odnosa crnogorskog s hrvatskim narodom i ostalim nacionalnim manjinama iz Republike Hrvatske, kao i ostvarivanja sveukupnih veza s hrvatskom manjinom na području Crne Gore. Društvo crnogorsko - hrvatskog prijateljstva Dubrovačko neretvanske županije djeluje u sastavu Saveza Crnogoraca Hrvatske koje je realiziralo veliki broj kulturnih manifestacija. U Dubrovniku su održali manifestaciju „Paradigma muke Dubrovnika i Vukovara u apokaliptičnim vizijama suvremene crnogorske književnosti / umjetnosti“, autora prof.dr.sc. Milorada Nikčevića. Za 2015. godinu planiraju program pod nazivom „Međunarodna razmjena književnih večeri Dubrovnik - Kotor – Cetinje“, u sklopu kojega bi u Dubrovniku organizirali promociju književnog dijela „Crna Gora i I. svjetski rat“, autora prof.dr.sc. akademika Đorđa Borozana.

 

Udruga za audiovizualno stvaralaštvo ARTIZANA – snimanje filma ''Bezglutenska hostija''

 

Udruga za audiovizualno stvaralaštvo ''Artizana'' osnovana je 2008.godine kao savez umjetnika s ciljem zanatskog poticanja i proizvodnje kvalitetnog proizvoda u poljima vezanim za filmsku umjetnost i kulturu (dugometražni igrani film, dokumentarni film, kratki igrani film, video umjetnost i dr.) te srodnih područja kao što je pisanje, rad na području formiranja filmske baze podataka, izdavaštva i drugih. Uz potporu HAVC-a udruga organizira ''Ciklus hrvatskog filma u Vojvodini'', u okviru međunarodne suradnje svake godine. Udruga se bavi izdavanjem stručne filmske literature. Članovi udruge bave se edukativnim radom iz svih područja filmske i video umjetnosti pa tako redovito održavaju radionicu dokumentarnog filma pod nazivom  ''Digital generation'' na festivalu SEFF u Sisku. U 2015. godini udruga planira pokretanje produkcije snimanja i proizvodnje kratkog igranog filma pod nazivom ''Bezglutenska hostija''. Riječ je o filmu scenarista Nikše Kušelja i redatelja Branka Ištvančića, koji bi se realizirao na području grada Dubrovnika, Cavtata i jednim manjim dijelom grada Zagreba. Scenarij ima razrađenu ideju i u fazi je izrade konačne verzije snimanja filma. Osim Nikše Kušelja, kao glavnog glumca, u filmu će biti angažirani glumci iz Dubrovnika i okolice. Cilj ovog filmskog projekta je poticanje filmskog stvaralaštva u Dubrovniku, ali i obilježavanje Domovinskog rata, po prvi puta prikazano iz perspektive stvarnog aktera tih događaja. Nikša Kušelj, kao sudionik Domovinskog rata, pripadnik Odreda naoružanih brodova i zatočenik logora Morinj, glumac na Dubrovačkim ljetnim igrama, donosi priču o svom životu na osebujan, originalan i filmski neprocjenjivo autentičan način.

 

Udruga Prosoli /Sveta glazba – snimanje filma ''Glas iz Dubrovnika''

 

Udruga Prosoli – Sveta glazba utemeljena je 2000. godine sa ciljem da se domaćim i inozemnim ljubiteljima sakralne glazbe predstave najvažnija glazbena djela hrvatske rane glazbe koja su nastala u kontaktima s najznačajnijim europskim glazbenim središtima tog doba kao što su Venecija i Beč. Već od samog početka pristupilo se predstavljanju značajnih glazbenih spomenika hrvatske kulturne baštine prije svega rane glazbe i baroka, a potom i glazbe do današnjih dana, pa su s obzirom na razdoblje u kojem su nastali kao i na njihov sadržaj fono proizvodi «Svete glazbe» objavljeni u 5 edicija. Udruga se bavi i produkcijom dokumentarnih filmova, a posljednji snimljeni film nosi naziv ''Stella maris južnih otoka''. Riječ je o osmom po redu filmu iz projekta ''Digitalno snimanje hrvatske mariološke baštine'', kojim se promiče sakralni turizam. Četrdesetominutni film ''Stella maris južnih otoka'', posvećen je kulturnoj baštini, tradiciji i prirodnim ljepotama Pelješca, Korčule, Mljeta, kao i povijesnoj ulozi Dubrovačke Republike. U 2015. godini udruga planira snimanje dokumentarnog filma pod nazivom ''Glas iz ratnog Dubrovnika''. Riječ je o dokumentarno - rekonstrukcijskom filmu koji će biti temeljen na ''Glasu iz Dubrovnika'' (kao i njegovom podlistku ''Glasić iz Dubrovnika''), newsletteru koji je izlazio od 8. listopada 1991. godine do 5. ožujka 1992. godine. Ovo glasilo koje je svakodnevno objavljivano punih šezdeset dana, neiscrpni je, istinski i neokaljani izvor istine o Gradu koji će se po prvi put pojaviti u filmskoj tehnici. U prvoj polovici mjeseca prosinca 2013.godine snimljeni su prvi kadrovi filma ''Glas iz ratnog Dubrovnika''. Autorski tim filma čine redatelj Alojzije Prosoli, scenaristica Hrvojka Mihanović Salopek, direktor fotografije Boris Poljak. Film će biti pripremljen za prvu projekciju do početka listopada 2015.godine.

 

Ljetna škola filma Šipan 2015.

 

Najvažnije polje kojem se posvećuje Ljetna škola filma Šipan je razvijanje medijske kompetencije tj. kompetentna primjena novih tehnologija od strane djece u dobi od 9 do 14 godina. Prvenstveno se to odnosi na djecu otoka Šipana, koji nisu u mogućnosti tijekom godine pratiti kinematografska ostvarenja ili kazališne izvedbe, iako na radionicama sudjeluju i djeca turisti koji na Šipanu provode ljetne praznike. Škola nastoji na svojim radionicama djeci i mladima pružiti što profesionalnije ozračje u kojem oni mogu razviti svoje ideje i svoje zamisli dovesti do krajnjeg rezultata – gotovog filma, fotografske izložbe ili napisanog scenarija. Radionice vode stručni voditelji uz pedagoški pristup djeci, bilo da su redatelji, scenaristi, montažeri ili glumci. Pored programa besplatnih filmskih radionica, Ljetna škola filma Šipan nudi jedinstveni festival sa besplatnim projekcijama, glazbenim večerima, večerima poezije, plesa i slično. Program koji se odvija na otvorenom prostoru u Šipanskoj Luci namijenjen je prije svega domaćem stanovništvu. Do sada je kroz radionice Ljetne škole filma Šipan prošlo skoro 400 polaznika, gosti predavači bili su između ostalih redatelji Zvonimir Jurić, Hrvoje Hribar, Ognjen Sviličić, Sara Hribar, Pjer Žalica, a snimljeno je dvadesetak filmova nastalih radom i idejom same djece. 2015. godine održat će se dvanaesta Ljetna škola filma Šipan. Namjera organizatora je nastaviti raditi filmske radionice i popratni festivalski program po već zadanim, visokim standardima i pod mentorstvom eminentnih imena iz svijeta filma.

 

Filmska udruga Motion – snimanje filma ''U plavetnilo''

 

Filmska udruga Motion osnovana je 2009. godine u Zagrebu, sa svrhom promicanja filmske umjetnosti. Od svog osnutka, djeluje kao nezavisna, neprofitna organizacija. Udruga je dosad uspješno producirala nekoliko kratkih, igranih i animiranih filmova (''Probni brak'', ''Puni krug'', ''Nina, molim te'', ''Mali debeli rakun''), a ostvarila je i hrvatsko-njemačku koprodukciju na animiranom filmu ''Jure Grando''. U 2015.godini Udruga planira realizaciju filmskog projekta pod nazivom ''U plavetnilo''.  Riječ je o dugometražnom igranom filmu, koji tematizira jedno ljetno popodne na dubrovačkim stijenama, gdje se kupaju dvije djevojčive i dva dječaka. Film prikazuje tinejdžersku generaciju Dubrovčana, najaktivniji i najživlji dio dubrovačke populacije. Film tematizira ljubav, naslanjajući se na stil modernističkih filmova poput ''Avanture'' M. Antonionia. Njegovi filmovi fokusirani su na likove neopterećene egzistencijalnim problemima, koji imaju vrijeme za dokoličarenje i socijalizaciju te omogućavaju intelektualistički i psihoanalitički pristup. Jednako tako i film ''U plavetnilo'' prati psihološke igre, nadmudrivanja i reakcije djece čije osobnosti su tek u formiranju. Radnja filma odvija se u Dubrovniku,  s dubrovačkim likovima i na dubrovačkim lokacijama. Scenaristica i redateljica filma je Antoneta Alamat Kusijanović. Filmom se želi popularizirati Dubrovnik kao lokacija za snimanje filmova među nacionalnim i internacionalnim filmskim krugovima, umjetnički arhivirati povijesni trenutak Dubrovnika kao urbanog središta i njegovih pojedinih lokacija te promovirati dubrovačke filmske umjetnike.

 

Audio vizualni centar Dubrovnik – projekt ''Kulturna baština Dubrovnika i Dubrovačkog primorja''

 

Udruga Audio vizualni centar Dubrovnik dubrovačka je filmska udruga, koja u svom radu poseban naglasak stavlja na filmsku edukaciju dubrovačke djece i mladih. Udruga svojim programom želi poticati na očuvanje kulturne baštine i tradicije našeg grada i županije te jednim potpuno drugačijim programom pristupiti djeci, kako bi ih se potaknulo na socijalizaciju i prihvaćanje drugačijih od sebe, timski rad i kreativno izražavanje. U 2015. Godini Udruga planira projekt pod nazivom ''Kulturna baština Dubrovnika i Dubrovačkog primorja''. Projekt se sastoji od snimanja četiri dokumentarca o selima Dubrovačkog primorja, u trajanju do 30 minuta. Snimljeni dokumentarci će se koristiti u edukativne svrhe u školama s kojima surađuje AVCD, a to su OŠ Marina Držića, OŠ Lapad i OŠ Montovjerna. Dubrovački kraj bogat je malim mjestima koja kriju niz posebnosti i običaja, koja se stoljećima prenose s koljena na koljeno. Stoga, takve posebnosti i zanimljive priče pojedinog sela moraju naći put do šire dubrovačke, ali i hrvatske javnosti kako ne bi pale u zaborav. Projekt izrade dokumentaraca predviđen je u trajanju od veljače do lipnja 2015. godine, a obuhvaća pripremu, snimanje i montažu. Cilj projekta je edukacija djece o važnosti kulturne baštine, ali i želja za očuvanjem svih vrijednosti koje sa sobom nosi kulturna baština i tradicija kojom obiluje dubrovačka povijest, a pogotovo mala dubrovačka mjesta koja nisu toliko eksponirana, a niti prepoznata kao dio kulturne baštine koju moramo čuvati.

 

Udruga ''Pogled naprijed'' – nastavak istraživanja i pripreme za produkciju dugometražnog animiranog filma ''Legenda o lopudskoj sirotici''

 

Udruga ''Pogled naprijed'' osnovana je 2011. godine s ciljem promicanja, razvitka i unapređenja vrijednosti civilnog društva, edukativnih, ekoloških i kulturnih vrijednosti u lokalnoj zajednici te suradnje i provedbe zajedničkih projekata sa srodnim udrugama u zemlji i inozemstvu. Od samog početka Udruga radi na općoj dostupnosti kulturnih dobara putem elektroničkih medija, promoviranju tradicijskih kulturnih vrijednosti kroz njihovu prilagodbu suvremenim uvjetima života i promociji ekoloških oblika energetske održivosti. U 2015.godini Udruga planira nastavak istraživanja i pripreme za produkciju dugometražnog animiranog filma i edukativne interaktivne izložbe za djecu i mlade. Projekt ''Legenda o lopudskoj sirotici'' je opsežno nastojanje da se jedna slojevita priča o zabranjenoj ljubavi, potvrđena dokumentom iz 1483.godine, čuvanim u Dubrovačkom arhivu, sačuva od zaborava, predstavi širokoj publici na moderan i zanimljiv način te svojom tematikom, razradom i dodatnim sadržajima ukaže na potrebu upoznavanja, zaštite i promocije neprocjenjivih bisera naše nematerijalne kulturne baštine. Okosnica projekta je produkcija dugometražnog animiranog filma ''Legenda o lopudskoj sirotici''. Inovativnim pristupom vizualnoj interpretaciji korištenjem kombinacije klasične animacije i prednosti računalne 3D tehnike, ovu prekrasnu priču o nesretnoj ljubavi dubrovačkog gospara i pučanke, u ideju animiranog filma predočio je hrvatski autor Rolando Peharec.  Nastavak istraživanja i priprema za produkciju filma u 2015. godini uključuje: 7-dnevni boravak 2 člana projektnog tima u Dubrovniku i na Lopudu, istraživanje, prikupljanje podataka, snimanje eksterijera i interijera, izrada (crtanje i animacija) scena za animirani film te pripremu i organizaciju deset edukativnih izložbi/prezentacija namijenjenih prvenstveno djeci i mladima.

 

Udruga Kinookus – program ''Okusi drugačije kino''

 

Udrugu Kinokus osnovala je 2010. godine grupa profesionalaca iz audiovizualnog, edukacijskog, znanstvenog, umjetničkog i menadžerskog sektora, okupljenih oko projekata multidisciplinarnog i holističkog promišljanja teritorija, novih kulturalnih i društvenih modela te složenosti čovjekovog bivanja u svijetu. Projekti udruge svojom temeljnom filozofijom izniču iz osobitosti teritorija, valoriziraju autentičnost lokalne tradicije, običaja i kulture. Udruga je idejni tvorac i utemeljitelj Kinookus Food Film Festivala koji se s uspjehom već četiri godine održava u Stonu. Festival je zamišljen kao multidisciplinarna platforma za promišljanje složenog odnosa čovjeka i okoliša, novih društvenih i kulturnih modela s posebnim naglaskom na probleme industrijske proizvodnje hrane. Udruga je u suradnji s Kinematografima Dubrovnik početkom srpnja 2013. godine pokrenula filmski program ''Okusi drugačije kino u Slavici''. Projekt je nastao iz želje da se dubrovačkoj publici i gostima ponudi drugačija kinematografija, kinematografija koja zbog dinamike i logike velike distribucije, unatoč svojoj visokoj umjetničkoj vrijednosti, često ne dopire do šireg gledateljstva. Stoga projekt ima i edukativnu dimenziju senzibiliziranja publike za tzv. angažirane  i filmski visoko vrijedne dokumentarne filmove  koji na originalan način obrađuju aktualne teme. Održavanje projekta planirano je u vremenu od 8. srpnja do 28. listopada  2015. godine.

 

Zona d.o.o. – Photodox festival Dubrovnik 2015.

                                                                                                                                                      

Vlasnik društva Zona d.o.o., koje posluje od 2008. Godine, je Zoran Marinović. Društvo je registrirano za brojne djelatnosti, prvenstveno fotografske usluge, izdavačku djelatnost, snimanje filmova i video filmova te njihovu distribuciju, promidžbu te web dizajn. Zoran Marinović je hrvatski fotograf i snimatelj koji se fokusirao na dokumentarne teme u regiji i svijetu. Održao je više samostalnih izložbi, od kojih je trenutno aktualna „Kongo – konfliktno zlato“ postavljena u War Photo galeriji u Dubrovniku. U 2015. godini Društvo planira održati Međunarodni festival dokumentarne fotografije i filma pod nazivom „Photodox festival Dubrovnik“ u razdoblju od 6. do 31. svibnja u Lazaretima, na Sveučilištu, u kino dvoranama i predvorjima kino dvorana, na Stradunu, poljanama u povijesnoj jezgri Grada, muzejima i galerijama.

 

Udruga ''Deša'' – projekt ''Lijerica i njen utjecaj na Dubrovnik kroz povijest''

 

Udruga ''Deša'' svojim djelovanjem doprinosi kvalitetnijem životu u zajednici, pokrećući pozitivne promjene kroz programe osmišljene kao odgovor na potrebe zajednice, zasnovane na prepoznavanju i očuvanju izvornih prirodnih i kulturnih vrijednosti, izgradnji kapaciteta različitih dionika, većem uključivanju socijalno osjetljivih skupina u održivi razvoj zajednice, iniciranju novih (inovativnih) gospodarskih aktivnosti, poticanju zapošljavanja i zagovaranju građanske odgovornosti i rodne ravnopravnosti. U 2015. godini udruga planira realizirati projekt pod nazivom ''Lijerica i njen utjecaj na Dubrovnik kroz povijest''. Riječ je o projektu koji je posvećen gudačkom glazbalu lijerici, njenoj izradi, ali i njenom postanku i utjecaju na građane Dubrovnika. Kroz program su planirane sljedeće aktivnosti: izrada i distribucija brošure o lijerici kao kulturnoj baštini  dubrovačkog kraja; prezentacija izrade lijerice u dubrovačkim školama; izložba fotografija lijerice; radionica izrade lijerice u udruzi ''Deša''. Glavni cilj projekta je senzibiliziranje javnosti o važnosti očuvanja tradicijskih običaja dubrovačkog područja. Projekt će se provoditi u vremenu od 1. siječnja do 31. prosinca 2015. godine.

 

Društvo ''Baština'' – obnova tradicijskog rukotvorstva

 

Društvo ''Baština'' Dubrovnik je dobrovoljna udruga građana nastala u Domovinskom ratu radi psiho socijalne pomoći prognanicima u suradnji s udrugom Hrvatsko-norveškog prijateljstva s kojima surađuje sve do danas. Društvo ima za cilj promicanje znanja o tradicijskim vrijednostima s posebnim naglaskom na tradicijskom rukotvorstvu, odnosno vještinama i tehnikama izrade predmeta koji su dijelovi našeg lokalnog identiteta. U 2015. godini Udruga planira održavanje programa pod nazivom ''Obnova tradicijskog rukotvorstva'', koji je usmjeren na očuvanje lokalnog i nacionalnog identiteta. Za učenike osnovnih škola predviđen je program učenja veza, s autentičnih predložaka s narodne nošnje. Planira se nastavak radionica veza u OŠ Lapad i OŠ Mljet. Kao glavni projekt plana za 2015. godinu Društvo planira održavanje radionice tkanja u Dubrovačkom primorju (Smokovljani-Slano). Planira se i organizacija radionica u OŠ ''Smokovljani'' u suradnji KU Žutopas  iz Smokovljana i Visočana za izradu, vezenje, šivanje, pletenje i kompletiranje izvorne narodne nošnje Dubrovačkog primorja.

 

Društvo dubrovačkih trombunjera – godišnji program

 

Društvo dubrovačkih trombunjera član je Udruge povijesnih postrojbi RH, a tako i Europe, te na svim njihovim skupštinama aktivno sudjeluje. Duga i bogata povijest trombunjera, sudeći prema zapisima u povijesnim knjigama, seže u 16. stoljeće, kada se spominjala bratovština bombardijera-topnika koja je imala svoje sjedište u Crkvi sv. Sebastijana uz Dominikanski samostan. Današnji trombunjeri, pak, kao godinu osnutka navode 1417. Lumbardijeri i trombunjeri u Dubrovniku su trajno djelovali sve do Prvog svjetskog rata, ali im je za vrijeme Austro-Ugarske rad bio prekidan. U javnom životu Grada iznova su kontinuirano prisutni od 1970. godine, kad zajedno s ostalim vjernicima koji su došli hodočastiti dubrovačkom parcu, slave  Dan dubrovačkog zaštitnika, sv. Vlaha. Jer, upravo je Festa sv. Vlaha najprepoznatljiviji trag autentičnosti Dubrovačkih trombunjera, koji s točno određenim i organiziranim rasporedom ispaljivanja plotuna veličaju slobodarski duh Dubrovnika. Programski ciljevi Društva definirani su njegovim statutom, a svakako je najvažnije očuvanje tradicijske baštine dubrovačkog kraja, trombunjerstva, proslave Feste sv. Vlaha, kao i iskazivanje časti drugim povijesnim postrojbama gostovanjem trombunjera u njihovim gradovima prigodom proslave različitih svečanosti. U 2015.godini očekuje se 20 nastupa na području Grada, 5 nastupa na području Dubriovačko-neretvanske županije te desetak nastupa širom Republike Hrvatske.

 

Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' – godišnji program udruge

 

Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' najstarija je građanska udruga u Hrvatskoj i bavi se prvenstveno očuvanjem kulturne i prirodne baštine hrvatskog naroda. U samom Gradu postavila je i obnovila 15-tak spomen ploča znamenitim Dubrovčanima, organizirala brojne tribine, književne promocije i glazbena događanja. U 2015. godini, udruga planira sljedeće programe:

        Predavanje u povodu 200-te godišnjice rođenja Josipa Jurja Strossmayera, biskupa đakovačkog, bosanskog i srijemskog, teologa, političara, kulturnog djelatnika i pisca, jednog od najvećih i najutjecajnijih Hrvata 19. stoljeća. Predavač će biti dr.sc. Ivica Šola, viši predavač na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku.

        Izložba ''Himalaja'', autora Stipe Božića. U suradnji s Dubrovačkim muzejima, Družba želi predstaviti izložbu fotografija o dalekom, zabačenom, ali svejedno kulturom vrlo bogatom području Himalaja. Uz izložbu prikazivat će se videoisječci snimljeni na brojnim autorovim putovanjima. Autor je poznati hrvatski alpinist, član Družbe braća hrvatskog zmaja.

        Predavanje i javna tribina posvećena 20-toj obljetnici vojno-redarstvene akcija ''Oluja''. Predavanje će održati povjesničar dr.sc. Ante Nazor, a održat će se u Samostanu sv. Klare.

        Predstavljanje knjige Slavena Letice ''Američke e-priče za Elenu''. Knjiga je nastala kao rezultat suradnje autora i ''Večernjeg lista''. Predstavlja zbroj više dužih eseja o ključnim političkim, ekonomskim, znanstvenim i kulturnim događanjima te trendovima u današnjoj Americi, Hrvatskoj i Europskoj uniji.

 

Hrvatski restauratorski zavod, Restauratorski odjel Dubrovnik–godišnji program

 

Hrvatski restauratorski zavod krovna je institucija na polju restauratorske djelatnosti u Hrvatskoj. Restauratorski odjel u Dubrovniku izdvojena je jedinica koja već dugi niz godina sustavno skrbi o umjetninama na području naše županije i posebno grada Dubrovnika. U sklopu redovne djelatnosti Zavoda, financirane od strane Ministarstva kulture, restauriraju i umjetnine iz fundusa Dubrovačkih muzeja i drugih kulturnih ustanova s područja Grada.

U 2015. godini  Zavod planira sljedeće programe zaštite i očuvanja kulturnih dobara:

 

        Program „Nove metode u restauraciji zidnih slika (stručno usavršavanje)“. Riječ je o sufinanciranju djelatnice Hrvatskog restauratorskog zavoda, Fani Župan mag.art za potrebe stručnog usavršavanje iz područja restauriranja – konzerviranja zidnih slika u jednom od prestižnih instituta Opificio delle Pietre Dure u Firenci.

        Program ''Dubrovnik, Dubrovačka biskupija, konzervatosrko-restauratorski radovi na matičnoj knjizi krizmanih i vjenčanih župe Osojnik iz Dubrovačko-neretvanske županije.

        Izložba ''Nepoznata trećentistička slikarska radionica'' – predstavljanje istražnih radova na ''Poliptihu s Lopuda''. Izložba i kompjuterska simulacija obuhvatila bi prezentaciju konzervatorsko-restauratorskih radova, kao i prezentaciju brojnih istraživanja.

 

KUD ''Sv. JurajOsojnik'' – godišnji program

 

KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' za cilj ima očuvanje kulturno-povijesne baštine dubrovačkog područja te afirmiranje starihobičaja ucilju promocije Dubrovnika i njegovih sela, kako na kulturnom, tako i na gospodarskom planu. Danas Društvo broji preko 110 članova. Kroz svoje tri sekcije KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' obogaćuje  kulturnu i turističku ponudu Grada Dubrovnika. Svake godine, u organizaciji KUD-a, na Osojniku se održavaju dvije manifestacije ''Mali festival folklora i baštine'' i ''Priče iz salačkih komina''.

 

U 2015. godini planiraju organizirati program pod nazivom „Priče iz salačkih komina“ u sklopu kojega će se tijekom posezonskog razdoblja održati radionice starih zanata, prezentacija tradicionalne izrade opanaka, samara, izrada kolendi, obrade kamena, izrade alata te suvenira. Društvo planira i sudjelovanje na Đakovačkim vezovima 2015. i Vinkovačkim jesenima 2015.godine , gdje bi svojim nastupom prezentirali tradiciju dubrovačkog kraja, a ljepotom nošnji dočarali stoljetnu kulturu ovog podneblja. „Ilustrirana slikovnica i promotivne brošure“, naziv je trećeg programa KUD-a „Sv. Juraj Osojnik“ koji bi kroz ilustriranu slikovnicu za djecu ispričali priču o Osojniku, njegovim običajima, hrani i ljudima. Osim slikovnice, KUD bi tiskao i letke s osnovnim podacima o samom Društvu, kako bi na raznim smotrama i festivalima imali materijal o svom djelovanju s kontakt podacima. Četvrti program ovoga KUD-a nosi naziv ''Mali festival folklora i baštine'' i odnosi se na organizaciju nastupa malih folklornih grupa – djece do 14 godina starosti. Kriterij sudjelovanja je izvođenje tradicijskog plesa, dječjih igrica i nabrajalica te svega onoga što predstavlja baštinu i tradiciju kraja iz kojeg djeca dolaze. Festival će se održati u lipnju 2015. na Osojniku.

 

Znanstveni program Bruna Šišića: ''Eko urbanizam i budućnost 2015.''

 

Nositelj programa je gospodin Bruno Šišić, neupitni autoritet u krajobraznoj arhitekturi irođeni Dubrovčanin koji je 1950. godine diplomirao agronomiju u Zagrebu. Cijeli radni vijek bavio se hortikulturom. Pored brojnih radnih skica i crteža, izradio je više od stotinu projekata vrtne i krajobrazne arhitekture za javne vrtove i perivoje u Dubrovniku, za zelene prostore stambenih odnosno turističkih objekata i zona na dubrovačkom i širem području. Kroz rad i projektiranje produbljavao je spoznaje o primorskim i posebno južnojadranskim krajobrazima te na tome temeljio pristup oblikovanju i uređivanju dubrovačkih vrtova i krajobraza uopće. Magistrirao je 1974. godine i to pejzažno oblikovanje radnjom „Restauracija i revitalizacija dubrovačkog renesansnog vrta“, što je rezultiralo knjigom naslova „Obnova dubrovačkog renesansnog vrta“. U 2015. godini , zajedno s grupom predlagača, planira započeti znanstveni program naziva „Eko urbanizam i budućnost“, a namjera je da s vremenom to preraste u redovni poslijediplomski studij multidisciplinarne problematike za to znanstveno područje. 

 

Europski dom Dubrovnik - Orlandovi europski putovi - studijska putovanja u Španjolsku

 

Europski dom Dubrovnik bavi se afirmacijom europske ideje u Hrvatskoj, prezentacijom Hrvatske u Europi, kao i informiranjem hrvatskih građana o procesu europskog ujedinjenja. Želeći na nov način istaknuti značenje Dubrovnika u zajedničkoj europskoj povijesti, Europski dom je prije jedanaest godina pokrenuo multimedijalni projekt „Orlandovi europski putovi“ koji je do sada predstavljen 26 puta u osam europskih država i SAD-u. Budući da se bliži 600. obljetnica podizanja Orlandova stupa u Dubrovniku (1419.-2019.), Europski dom je započeo s izradom prijedloga programa proslave. U pripremi projekta Europski dom Dubrovnik uspostavio je suradnju s Muzejom Navarre u Pamploni i Muzejom sv. Marije u Roncesvalessu, u kojima su pohranjeni izvorni dokumenti i knjige iz više stoljeća, a koje svjedoče o tradiciji štovanja viteza Orlanda. Koncem 8. stoljeća upravo u tom dijelu Španjolske odigrala se bitka opjevana tri stoljeća kasnije u staro francuskoj ''Pjesmi o Rolandu'', a u međuvremenu su je hodočasnici na putu prema Santiago de Composteli širili usmenim putem. Nakon studijskih posjeta relevantnim njemačkim i talijanskim kulturnim institucijama, voditeljica projekta ''Orlandovi europski putovi'' u 2015. godini planira posjetiti Muzej Navarre u Pamploni i muzej sv. Marije u Roncesvallesu (Španjolska). U suradnji s prof. Santiagom Echandijem Ercilom, autorom knjige ''Rolandov korpus u Pirinejima: mjesta i legenda o Rolandu u Pirinejima'' provjerila bi mogućnost izlaganja pojedinih dokumenata u Dubrovniku. Očekivani rezultat ove studijske posjete je uspostavljanje formalne suradnje Europskog doma Dubrovnik sa spomenutim organizacijama iz Španjolske, a u svrhu pripreme obilježavanja 600. obljetnice Orlandova stupa u Dubrovniku, koju Europski dom Dubrovnik planira organizirati u suradnji s lokalnom samoupravom i kulturnim ustanovama Grada Dubrovnika.

 

Sveučilište u Zadru –program: ''Sv. Jerolim, nava Jere Primojevića''

 

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru prijavljuje program ''Sv.Jerolim, nava Jere Primojevića''. Tijekom trogodišnjeg istraživanja sedamdesetih godina 20.stoljeća pod vodstvom Anice Kisić i Zdenka Brusića, dijelom je istražen post-srednjovjekovni brodolom koji se dogodio na hridi Mali na ulazu u uvalu Suđurađ na Šipanu, a koji brod danas leži na dubini od 28 do 32 m. Rezultate istraživanja objavila je Anica Kisić u Analima Zavoda za povijesne znanosti JAZU 1979. Godine, gdje je jasno ukazala na vrijednost nalaza i vjerojatnu povezanost s dubrovačkom obitelji Primojević. Radovi Stjepana Vekarića, Anice Kisić i Nikše Petrića ukazuju na očiglednu vezu između arheološkog nalaza i povijesnih izvora. Do danas je nalazište istraženo samo u manjem dijelu i izloženo je ubrzanom propadanju, iako je riječ o za sada jedinom nalazu broda za koji sigurno znamo da se nalazio u posjedu dubrovačke građanske obitelji, čije bi istraživanje umnogome dopunilo do sada dostupne povijesne izvore. Stoga je odlučeno da se obnovi projekt istraživanja broda, opreme i tereta koji se još nalaze na morskom dnu. S Pomorskim muzejom u Dubrovniku dogovorena je detaljna obrada predmeta koji su do sada pohranjeni u Muzeju. Tijekom prve polovice 2015.godine objedinit će se dosadašnje spoznaje od brodogradnji 16. stoljeća, a terensko istraživanje započet će u rujnu 2015.g. prikupljanjem opreme i druge ronilačke logistike te označavanjem nalazišta, izradom fotogrametrijske dokumentacije prije zahvata, postavljanjem pomoćnog metalnog mrežišta, usisnih crpki i ostalih alata te označavanjem vidljivih nalaza. Potom se predviđa obavljanje pomorskog iskopa, a zatim zaštita otkrivene drvene građe na mjestu nalaza i dokumentiranje situacije po završetku radova. Nakon terenskog istraživanja slijedi sređivanje dokumentacije i znanstvena obrada. Suorganizator projekta su Centar za podvodnu arheologiju i konzervaciju Sveučilišta Texas A&M iz SAD-a, Ronilački klub Dubrovnik i Institut za pomorsku baštinu ARS Nautica. 

 

HKD ''Napredak''- Dubrovnik– restauracija barjaka Društva i organizacija tribine

 

Hrvatsko kulturno društvo ''Napredak'' u Dubrovniku od svog osnutka prije više od 80 godina bavi se kulturnim i prosvjetnim djelovanjem, promicanjem hrvatske duhovnosti i etičkih vrednota, jačanjem nacionalne svijesti i njegovanjem izvornosti hrvatskog jezika. U 2015.godini želi restaurirati svileni barjak Društva, star oko 100 godina, koji je u vrlo lošem stanju, a ima veliku kulturnu i povijesnu važnost jer je to jedini primjerak koji je sačuvan tijekom 2.svjetskog rata. U 2015. godini HKD ''Napredak'' planira organizirati i tribinu pod nazivom ''Mladi i njihova budućnost''. Riječ je o tribini koja će biti posvećena mladima koji žive u našem gradu, uz gostovanje uglednog gosta predavača.

 

Udruga za promicanje medijske kulture ''Luža'' – godišnji program

 

Udruga je osnovana početkom 2010. godine na inicijativu nekolicine profesora Gimnazije Dubrovnik kako bi, pružajući mladim ljudima tehničku, stručnu i financijsku potporu u njihovim kreativnim naporima, poslužila kao institucionalni okvir budućeg amaterskog filmskog djelovanja, budući da interes koji učenici Gimnazije pokazuju za rad na filmu stručno, organizacijski i financijski nadilaze fakultativne oblike nastave koji se mogu organizirati u okviru redovnog rada u Gimnaziji Dubrovnik. Udruga je dosad suorganizirala Školu dokumentarnog filma, Radionicu animiranog filma te ciklus predavanja i radionica „Slušam, gledam, učim, stvaram“. Udruga bilježi i brojne nastupe svojih članova na različitim revijama i festivalima hrvatskog filmskog i video stvaralaštva. Projekti se realiziraju u suradnji s Gimnazijom Dubrovnik i Art radionicom Lazareti. U 2015. godini Udruga planira realizirati:

 

        Program ''Studio animacije''. Riječ je o programu koji se sastoji od organizacije radionica animiranih filmova za početnike i napredne, kontinuiranog bavljenja filmskom animacijom i proizvodnjom dječjih i amaterskih filmova te distribucijom realiziranih filmova po relevantnim festivalima. Riječ je o programu koji se kontinuirano odvija od 2012. godine. Pored redovnog rada na proizvodnji animiranih filmova pod vodstvom stalnih voditelja, predviđa se organizacija najmanje dvaju radionica s gostujućim voditeljima iz renomiranih hrvatskih i europskih škola animiranog filma. Radionice su namijenjene učenicima dubrovačkih osnovnih i srednjih škola i odvijaju se tijekom Festivala filma djece i mladeži zemalja Mediterana DUFF.

        Program ''Od scenarija do filma''. Riječ je o programu kontinuiranog filmskog obrazovanja. Korisnici programa su mladi (srednjoškolske i osnovnoškolske dobi), a program je obrazovno-funkcionalno utemeljen na naizmjeničnom teorijsko-praktičnom pristupu ovladavanja osnovama filmskog zanata. U odgojnom smislu svrha programa je podizanje filmske kulture i senzibiliziranje mladih za filmski medij i kulturu općenito.  Posebna društvena vrijednost programa je u smislenom okupljanju mladih u okviru slobodnog vremena, kroz aktivno sudjelovanje u filmskim radionicama i samostalnu izradu filmskih projekata. Filmske radionice, predavanja i prikazivanje edukativnih video materijala odvijat će se tijekom godine i pokrivat će sve kreativne etape nastanka filma.

        Filmske i edukacijske projekcije. Riječ je o nastavku programa koji su tijekom 2012. i 2013.godine nosili naziv ''Rock dokumentarci četvrtkom'' i ''Filmski susreti srijedom''. Ciljana publika su srednjoškolci, studenti i svi oni kojima je u suvremenom medijskom prostoru sve teže pronaći mogućnost smislene zabave u skladu s vlastitim estetskim i moralnim kriterijima. Cilj programa je edukacija i senzibiliziranje gledatelja prema doživljaju filma kao umjetničkog izraza. Cilj je pokazati niz filmova nastalih od 60-ih godina do danas, koji odabirom tema ili načinom njihove obrade otvaraju nove perspektive filmskoj umjetnosti, ali zbog cenzure ili autocenzure rijetko dopiru do gledatelja.

        Sudjelovanje na festivalima amaterskog filma i festivalima dječjeg filma i filma mladeži. Sustavnim pojavljivanjem na festivalima dječjeg i amaterskog filmskog stvaralaštva, udruga Luža želi dodatno motivirati svoje mlade članove za konstruktivan rad u udruzi i kreativno izražavanje u filmskom i video mediju te doći na glas među sličnim udrugama u zemlji i inozemstvu kao mjesto ozbiljnijeg promišljanja značaja kreativnog rada s djecom i mladima. Udruga Luža je, zajedno s Kinematografima Dubrovnik, pokretač Festivala filma djece i mladeži zemalja Mediterana (DUFF), koji se 2012.godine po prvi put održao u Dubrovniku. Time je rad Udruge dobio novu dimenziju u sklopu koje je prijava filmova na prijateljske festivale, naročito one u zemljama Mediterana, postala standardom djelovanja Udruge. U međuvremenu je DUFF postao dijelom Youth cinema Networka, platforme koja povezuje filmske festivale djece i mladeži Europe i olakšava plasman filmova unutar festivalske mreže. Tako Udruga u 2015. godini, pored festivala u Hrvatskoj, planira sudjelovati na festivalima djece i mladeži u sklopu YCN-a, gdje udruga Luža predstavlja ne samo sebe, nego i festival DUFF.

        Suorganizacija Festivala filma djece i mladeži zemalja Mediterana (DUFF). Udruga Luža je, zajedno s Kinematografima Dubrovnik, pokretač Festivala filma djece i mladeži zemalja Mediterana (DUFF). Festival se održava u listopadu svake godine.

 

Udruga studenata Dubrovnika ''Libertas'' – godišnji program

 

Udruga studenata Dubrovnika ''Libertas'', studentska je udruga Dubrovčana koji trenutno studiraju u Zagrebu. U 2015. godini Udruga prijavljuje programe:

     ''Noć Dubrovčana''. To je kulturno-zabavna manifestacija koja se tradicionalno održava dva puta tijekom akademske godine, na proljeće i jesen. Osmišljena je kao večer druženja Dubrovčana u Zagrebu, uz nastup mladih bendova čiji su članovi studenti iz Dubrovnika, kako bi dobili priliku za promociju u metropoli.

     Rad amaterske glumačke družine ''Bonegracija''. Riječ je o skupini glumačkih entuzijasta koji su krenuli sa svojim naumom okupljanja i regeneriranja starog dubrovačkog govora kroz umjetnost. Aktivnosti ove glumačke družine sastoje se od sastanaka, proba, pisanja scenarija.

     Tiskanje lista ''Lapis''. List je službeno glasilo Udruge „Libertas“ te je namijenjen prvenstveno studentima članovima Udruge,njihovim prijateljima i svima ostalima zainteresiranima za rad Udruge. Prvi broj lista tiskan je u proljeće 2010. godine.List obrađuje raznovrsne teme koje se pretežito bave studentskim životom. Cilj je informiranje čitatelja o radu Udruge te o temama bitnim za studiranje u Zagrebu, Dubrovniku ali i drugim gradovima. Osim toga, list donosi priče o povijesti i kulturi Dubrovnika. List se tiska u velikom broju primjeraka da bi bio dostupan svim sponzorima i prijateljima Udruge.

 

DURA – Dani kreativnih/kulturnih industrija 2015.

 

Razvojna agencija Grada Dubrovnika DURA d.o.o. je stručna, neprofitna organizacija sa svojstvom pravnog tijela, stvorena kao osnova za znatniju podršku, kako malim i srednjim poduzetnicima, tako i ukupnom ekonomskom, društvenom i kulturnom razvoju grada Dubrovnika. Agencija predstavlja sponu između Grada Dubrovnika i ostalih institucija i organizacija značajnih u davanju podrške održivom lokalnom razvoju. Vaša DURA-e je postati vodeća institucija za razvoj Grada Dubrovnika, koja će timski i u suradnji sa gospodarskim subjektima, javnim institucijama i svim dionicima značajnim u davanju podrške lokalnom razvoju, planirati, izrađivati i implementirati razvojne, društveno odgovorne i ekološki održive projekte. U 2015.godini DURA planira organizirati program pod nazivom ''Dani kreativnih/kulturnih industrija'' s ciljem podizanja svijesti o važnosti stvaranja klastera te poticanja kreativnih pojedinaca da razvijaju nove ideje i poruke kojima će djelovati na društveno umrežavanje i razmjenu iskustva te time doprinijeti transformaciji gospodarstva kroz primjenu užih specijalnosti. Projekt bi objedinio sve raspoložive snage dubrovačke ''kreativne scene'' (arhitektura, dizajn, film, glazba, informacijsko-komunikacijske tehnologije, kazalište i ples, likovna umjetnost, fotografija i nakladništvo) te time postao jedinstvena manifestacija takvog karaktera na području grada Dubrovnika. Manifestacija uključuje niz raznovrsnih kulturno-javnih sadržaja kvalitetnog tipa, namijenjenih kako osobama iz struke tako i najširoj publici. Riječ je o izložbama, koncertima, okruglim stolovima, predstavama i projekcijama.

 

Dubrovačka art udruga bez granica (DART)- godišnji program

 

Osnovna djelatnost Udruge je rad na promicanju kulturnih dobara i vrijednosti, očuvanje i zaštita kulturne baštine i tradicijskih umjetnosti i obrta, odgoja i obrazovanja na području likovne kulture. Već dugi niz godina Udruga surađuje s Galerijom Artur u pripremama i nastupima za maškarane svečanosti u Dubrovniku. Prilikom programa u gradu i prilikom gostovanja (Riječki karnevo, Samoborski fašnik) Udruga organizira art radionice za izradu karnevalskih masaka i kostima, priređuju prigodne izložbe, rade s djecom u školama. Galerija Artur ima redovite radionice za izradu karnevalskih kostima i svake godine napravi pet novih kostima, koji su inspirirani tradicijom renesanse. U 2015. godini Udruga planira realizaciju sljedećih programa:

        ''Sedam dana Lokruma'' - obilježavanje Dana planete Zemlja, raznovrsne aktivnosti, od izložaba, radionica, predavanja i sl. Prethodno se organizira obilazak škola i priprema djece sa zadanim temama za njihovo sudjelovanje.

         ''Škola slikanja na Šipanu'', 4 vikenda u srpnju i kolovozu kada se vrsni akademski slikari posvećuju grupama amatera u slikanju na otvorenom.

        ''Zimski i ljetni karnevo''. Program će se odvijati u veljači i ožujku, odnosno u srpnju i kolovozu 2015. godine.

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik –godišnji program

 

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik od samog utemeljenja 1974. godine promiče likovnu produkciju na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj kulturnoj sceni. Kao krovna udruga likovnih umjetnika Grada, djeluje od samih početaka u Galeriji Flora. Društvo ima bogato izlagačko iskustvo te okuplja dubrovačke akademske umjetnike, zagovara njihove interese i promiče njihov rad. Programsko vijeće Društva, koje čine renonirani umjetnici, u svom stručnom djelovanju osobito je fokusirano na izlagačku aktivnost mladih dubrovačkih autora. Od ove godine i u novom sazivu, programsko vijeće Društva zainteresirano je svoj rad obogatiti i raznim stručnim radionicama, kojima bi različite vidove vizualnih umjetnosti željeli približiti mlađim naraštajima, uz stručno vodstvo. U 2015. godini Društvo planira:

 

        organizirati više edukativnih radionica na kojima bi, uz voditelje umjetnike, djeca učila gledati, razmišljati, razgovarati, izražavati se kroz različite materijale te kroz kreativnu slobodu upotpunjavati svijest o sebi i svijetu oko sebe. Likovne radionice osmišljene su za djecu od 4 do 16 godina i trajat će od siječnja do prosinca 2015.godine. Radionica animiranog filma za djecu od 7 do 12 godina, održavat će se tijekom uskrsnih praznika 2015.godine. Namjera ove radionice je pružiti učenicima uvid u široko kreativno polje medija animacije, ali i filmskog jezika uopće.

        Godišnji izložbeni program. U prostorima Galerije Flora planira se postaviti po jedna izložba mjesečno, i to redom: Mateja Rusak, Neven Bilić, Robert Fišer, Alem Korkut, Borko Vukosav, Luko Piplica, Stanko Ivanković, Božena Končić Badurina, Mara Fortunatović, Boris Cvjetanović te godišnja izložba članova HDLU-a Dubrovnik, kojom će se prezentirati recentni radovi svih zainteresiranih članova matične udruge, kako bi se stekao uvid u njihov rad i likovna nastojanja.

        U 2015. godini Udruga planira nabavu galerijske opreme za Galeriju Flora. Društvo trenutno djeluje u vrlo skromnim uvjetima, bez tehničkih preduvjeta za nesmetano odvijanje programa, kao što su: nužna multimedijalna oprema, postamenti za skulpture, odgovarajuća rasvjeta te u skladu s planovima Društva i oprema za dječje radionice.

 

Foto klub Marin Getaldić – godišnji program

 

Foto klub ''Marin Getaldić'' je udruga fotografskih amatera, zaljubljenika u fotografiju, koja vrijedno radi na promidžbi, razvitku i unapređenju fotografije kao tehničke i umjetničke discipline, populariziranju fotografske kulture, poticanju svih oblika stvaralaštva na području fotografije, a osobito fotografske edukacije i izložbene aktivnosti. U 2015. godini Klub planira sljedeće programe:

        Godišnja klupska izložba (prosinac 2015.godine, predvorje dvorane Visia). Cilj ovog programa je uključivanje što većeg broja građana u rad Kluba, kroz mogućnost da po prvi put izlažu na izložbi fotografija.

        Fotomaraton za građane grada Dubrovnika te izložba radova nastalih na fotomaratonu. Ovaj program okuplja veliki broj građana, naročito mlađih sudionika, potičući ih na aktivno provođenje vremena, kreativno fotografsko promišljanje i kretanje po Gradu. Održavanje fotomoratona planirano je mjesec listopad, nakon čega bi uslijedila prigodna izložba.

 

Filatelističko društvo Dubrovnik -  izložba ‘’Dubrovnik na markama’’

 

Filatelističko društvo Dubrovnik osnovano je 1890. godine i neprekidno djeluje do danas. Osnovna djelatnost Društva je filatelija, ali se Društvo bavi i numizamtikom, prikupljanjem razglednica, telefonskih kartica, starih mapa, diploma, svjedožbi. Članovi Društva sudjeluju na međunarodnim, nacionalnim i lokalnim izložbama. U 2015. godini Društvo planira postaviti filatelističku izložbu pod nazivom ''Dubrovnik na markama''. Izložba bi obuhvatila povijest predfilatelije i filatelije na dubrovačkom prostoru, s osvrtom na rad Društva do današnjih dana. Izložba bi bila postavljena u dubrovačkoj palači Sponza i u zagrebačkom Tehničkom muzeju. Trajala bi od 1.svibnja do 31. prosinca 2015. godine. Tijekom trajanja izložbe održavat će se različita predavanja o povijesti filatelije.

 

Udruga za kulturu osoba oštećena sluha Hrvatske ''Svijet tišine'' – izložba ''Dubrovačke ljepote u tišini''

 

Udruga ''Svijet tišine'' osnovana je 2006. godine, s ciljem promicanja umjetnosti gluhih osoba, kao i poticanja integracije osoba s invaliditetom kroz umjetnost. U svom osmogodišnjem radu ova vrijedna udruga sustavno radi na promociji kulture gluhih i ima veliko iskustvo u organizaciji kulturnih događanja. Udruga ima 24 člana, koji aktivno sudjeluju na izložbama u zemlji i inozemstvu, likovnim, interaktivnim i edukativnim radionicama i likovnim kolonijama. U 2015. godini u Dubrovniku planiraju organizirati 4. Međunarodnu izložbu gluhih umjetnika pod nazivom ''Dubrovačke ljepote u tišini'', kao važan kulturološki događaj na kojem će sudjelovati i gluhi umjetnici iz europskih zemalja. Izložba će se održati u predvorju kongresne dvorane Ivana Pavla II. u Samostanu sveteKlare, u vremenu od 20. do 26. srpnja 2015. godine.

 

Društvo arhitekata Dubrovnik – projekt ''CIAM 10 – DUBROVNIK 1959. – 2016.''

 

Društvo arhitekata Dubrovnik djeluje sa svrhom razvijanja i afirmiranja dubrovačke i hrvatske arhitekture, kulture prostora i zaštite čovjekova okoliša,  a u skladu sa etikom i uzancama arhitektonskog poziva. Ciljevi i zadaci Društva jesu: razvijanje i afirmiranje dubrovačke i hrvatske arhitekture i kulture prostora, zalaganje za raznoliki kontinuirani razvoj dubrovačke i hrvatske arhitekture, sudjelovanje u organizaciji i provedbi akcija zaštite čovjekove okoline, razvijanje i afirmiranje arhitektonske struke, poticanje suvremene arhitekture i njezinog vrednovanja, zaštita djela dubrovačke i hrvatske arhitektonske baštine. Društvo dubrovačkih arhitekata je područno društvo Udruženja hrvatskih arhitekata. U 2015. godini Društvo planira organizaciju projekta podnazivom ''CIAM 10 – DUBROVNIK 1959 – 2016.''. Riječ je o međunarodnom znanstvenom skupu koji se priprema za 2016. godinu, a u 2015. Godini planira se niz aktivnosti kojima će se najaviti skup: izložba, anketa, radionica, web stranica i publikacija pod zajedničkim radnim naslovom ''Dubrovnik 1956.''. Dubrovački 10. Kongres CIAM-a (Međunarodnog udruženja modernih arhitekata), bio je jedan od presudnih događaja u povijesti moderne arhitekture. Označio je početak kraja te utjecajne svjetske organizacije arhitekata, čiji suzaključci, povelje i upute određivale izgradnju gradova gotovo cijelog svijeta od tridesetih godina prošlog stoljeća do njegovog kraja. Teme dubrovačkog CIAM-a iz 1956. godine bili su problemi planiranja i izgradnje naselja i gradova, s kojima se i danas suočavaju arhitekti iz cijelog svijeta.

 

Stjepko Art – Udruga likovnih i primijenjenih umjetnika (godišnji program)

 

Udruga je osnovana s ciljem poticanja, povezivanja i promicanja svih oblika likovnog stvaralaštva i izražavanja (slikarstvo, fotografija, primijenjena umjetnost, dizajn i likovna arhitektura) kroz organiziranje edukativnih aktivnosti, izložbi i ostalih stručnih aktivnosti. Osnivač Udruge je Stjepko Mamić, koji se slikarstvom bavi kao slobodni samostalni umjetnik. Do sada je imao šest samostalnih izložbi, od čega četiri u inozemstvu. Sudjelovao je na brojnim skupnim izložbama, slikarskim kolonijama te humanitarnim akcijama. U 2015.godini Udruga planira cjelogodišnji program izložbi  Stjepka Mamića. U vremenu od siječnja do prosinca planira se prezentirati aktualni rad ovog suvremenog dubrovačkog umjetnika. Izložbe su planirane u Dubrovniku, Palermu, Firenci, Monte Carlu, Melbournu i Londonu.

 

Artur Sebastian Design – godišnji program

 

Obrt Artur Sebastian Design već godinama ima raznoliki kulturni program, kojim nastoji zadovoljiti kulturne potrebe građana Dubrovnika i njihovih gostiju te gostima ponuditi „sam Grad i njegovo nasljeđe“, pa tako osim bogatog godišnjeg izložbenog programa, sudjeluje i na karnevalskim svečanostima u Gradu. Od samog osnutka dio programske djelatnosti Galerije Artur bio je međunarodna suradnja. Svake godine Galerija organizira jednu razmjenu slikara iz inozemstva, jednu izložbu dizajna, jednu izložbu velikana, jednu mladog autora, a grupne izložbe su predviđene za zimske mjesece prigodom Feste sv. Vlaha i Dubrovačkog karnevala.  Za 2015. godinu Artur Sebastian Design prijavljuje sljedeće programe:

        Izložbe i art radionice u Arturu u 2015. godini. Program je redovita galerijska djelatnost koja predviđa 5 samostalnih i 3 skupne izložbe te 3 art radionice koje su besplatne za sve sudionike.

        „Dubrovnik – Norveška – Dubrovnik“ i „Dubrovnik – Bled – Beč – Dubrovnik“. Program je redovita međugradska, međužupanijska i međunarodna djelatnost Artura vezana za edicije i promociju knjige „Dubrovnik“ na novim lokacijama, s novim izdanjima i novim prijevodima.

 

Udruga Pitar – godišnji program

 

Udruga „Pitar“ osnovana je 2010. godine s osnovnim ciljem promicanja, razvitka i unapređenja kulture i turizma, poticanja sinergije obrazovanja, turizma i kulture za dobrobit društva u cjelini, podizanje svijesti lokalnog stanovništva o nužnosti čuvanja tradicijske baštine i kulturnog identiteta. Poseban naglasak je na radu s mladima, a osmišljen je kao niz aktivnosti u vidu radionica slikarstva, primijenjene umjetnosti, kiparstva, lončarstva, glazbenih radionica, edukativnih seminara, tečajeva, prezentacija. U 2015. godini Udruga namjerava nastaviti sa svojim uhodanim dvodnevnim božićnim i uskrsnim radionicama decoupaga, na širem području Grada, ali i Županije.

 

Art radionica Lazareti – godišnji program udruge

 

Art radionica Lazareti kao nezavisna umjetnička inicijativa djeluje od 1988. godine te se do danas razvila u stabilnu organizaciju s cjelogodišnjim umjetničkim i edukativnim programima. Jasnom definicijom programa i odlučnošću da se kritički bavi suvremenom umjetnošću i njezinom interakcijom s političkim, socijalnim, globalnim i lokalnim pitanjima, ARL je s godinama postala nezavisni kulturni centar poznat i izvan Dubrovnika.U 2015.godini ARL prijavila je sljedeće programe:

„GALERIJA OTOK – godišnji program samostalnih i skupnih izložbi – 2015“.Izložbe bi se održavale tijekom cijele 2015. godine  u Galeriji Otok, ARL i javnim gradskim prostorima. Riječ je o ciklusima samostalnih i skupnih izložbi. Uz izložbe će biti organizirana predavanja, radionice i diskusije s umjetnicima, a neki od njih pokušat će uključiti zainteresirane građane  u samu realizaciju izložbe.

 

„ISTOČNO OD (K)RAJA 3“ – partnerski je suvremeni izložbeni projekt Art radionice Lazareti i Kuće Bukovac (Muzeji i galerije Konavala) iz Cavtata. Forma projekta je da šest suvremenih umjetnika iz Dubrovnika i okolice odabire, poziva i dovodi goste, likovne umjetnike iz Hrvatske i Europe te zajedno razvijaju i produciraju novi umjetnički rad na lokaciji koju odabere umjetnik – domaćin, a koja se nalazi istočno od grada Dubrovnika na području Župe dubrovačke i Konavala, uključujući i Cavtat. Ciklus akcija i izložaba događat će se u razdoblju od rujna do prosinca, a projekt završava skupnom izložbom na kojoj će biti predstavljena dokumentacija cijeloga projekta, kao i novi radovi sudionika u prostorima ARL i Kuće Bukovac.

 

„Arl // NEZAVISNI KULTURNI I DRUŠTVENI CENTAR// GODIŠNJI PROGRAM 2015. (radionice, predavanja, participativni programi, zajednički programi udruga koje djeluju u Lazaretima, razvoj publike i dr…)“ – projekt se sastoji od sljedećih aktivnosti koje bi se održavale u Art radionici Lazareti tijekom školske godine; Radionice za djecu i odrasle, Predstavljanja i predavanja umjetničkih organizacija, inicijativa, projekata i udruga, Domaći rad – Konzultacije, Forumi / konferencije / okrugli stolovi/ javni razgovori, Filmski i video program – Kino karantena – LUŽA + ARL,  Glazbeni i klupski programi.

 

„ARTIST – IN – RESIDENCE // međunarodna razmjena // Frankfurt, Kulturbunker, Dusseldorf, Kopenhagen //razvoj novih rezidencijalnih programa razmjene umjetnika i kustosa // „ - Gradski ured za kulturu Grada Frankfurta i Art radionica Lazareti u srpnju 2008. godine potpisali su Ugovor o razmjeni artists-in-residence programa za suvremene likovne umjetnike iz Njemačke i Hrvatske. Ova razmjena podrazumijeva tromjesečno razdoblje jednog hrvatskog umjetnika u Frankfurtu u umjetničkom studiju u Kulturbunkeru i boravak jednog njemačkog umjetnika u Dubrovniku u Art radionici Lazareti.  Ovakvom suradnjom unapređuje se kvaliteta artist – in – residence prakse u Hrvatskoj, otvara se put za veću mobilnost hrvatskih umjetnika i predstavljanje njihova rada u inozemstvu.

 

„SCENA KARANTENA – godišnji program suvremenih izvedbenih umjetnosti / gostovanja, koprodukcije, radionice, dječje predstave /“ – riječ je o programu suvremenih izvedbenih umjetnosti i nezavisne scenske produkcije koji je Art radionica Lazareti pokrenula 2007. godine kao permanentni godišnji program.  Program se izvodi tijekom cijele godine u Art radionici Lazareti, a sastoji se od  gostovanja nekih od najboljih nezavisnih i kazališnih hrvatskih i međunarodnih suvremenih izvedbenih projekata, gostovanja predstava za djecu i mlade, produciranja / koproduciranja 1 – 3 projekta godišnje i programa suvremenog plesa i pokreta.

 

„DUBROVNIK – SZCZECIN / ART RADIONICA LAZARETI – UPSIDE ART FOUNDATION / razmjena programa vizualnih umjetnosti“ – zajednički projekt razmjene umjetnika iz Dubrovnika i Szczecina (Poljska).  Ova razmjena je prilika za suvremene dubrovačke i poljske autore da se nađu i rade u potpuno drugačijem kontekstu i okruženju, te na svoj način reinterpretiraju u prikažu promjene identiteta tih dvaju gradova. U Szczecinu djeluje jaka i zanimljiva umjetnička akademija koja povezuje studije novih medija, vizualnih umjetnosti i glazbe u čijim će se prostorima realizirati izložba. Izložba koja se planira u Dubrovniku organizirat će se u Art radionici Lazareti.

 

„U SRCU SEZONE 2015 – Suvremena umjetnost u javnim gradskim prostorima, izložba audio instalacija“ -  program koji se bavi dvjema sintagmama koje definiraju Dubrovnik danas – „mrtvi grad“ i „turistička hit destinacija“. Projekt je nastavak aktivnosti započetih 2014. godine. Poseban će akcent biti na realizaciji audio radova u javnim prostorima; bavit će se odsustvom tijela i prisutnosti zvuka. Bit će izrađena zvučna mapa Grada u različitim razdobljima, a radovi lokalnih i pozvanih umjetnika bit će postavljeni tijekom ljetnih mjeseci u javnim gradskim prostorima.

 

„KNJIGE UMJETNIKA // 4 IZDANJA // predloženi autori: Ana Opalić, Igor Knezović, Ana Požar Piplica, Ivana Pegan Baće – kao što je i iz samog naziva programa vidljivo, riječ je o izdavanju 4 knjige umjetnika. Bitno je napomenuti kako knjiga umjetnika kao umjetnički medij nije klasična monografija s tekstom i ilustracijama o radu nekog umjetnika, nego je cjelovito i zasebno umjetničko djelo u formi knjige.

 

„URBANISTIČKA POČETNICA 2015 – radionice, predavanja, razvoj programske platforme“  – riječ je o edukativno – informativnom projektu koji se sastoji od dva segmenta, radionica namijenjenih prvenstveno učenicima srednjih škola i javnih predavanja za stručnu i širu javnost.  Osnovni cilj je zainteresirati mlade, ali i sve zainteresirane, o urbanizmu, prostornom planiranju i gospodarenju prostorom. Vrijeme održavanja je tijekom školske godine i tijekom ljeta u sklopu programa Splitskog ljeta i u srcu ARL sezone. Mjesto održavanja je Dubrovnik i Split, s obzirom da su osnivači Urbanističke početnice ARL i splitska udruga Platforma 9,81.

 

„Ciklus koncerata u baletnoj dvorani ARL // akustika, jazz, alternativna glazba. . .//“ – Art radionica Lazareti pokrenula je program koncerata u baletnoj dvorani 2014. godine, s ciljem da se na kvalitetan način prikaže stvaralaštvo i rad mladih glazbenika, grupa, autora koji nemaju prilike često nastupati prije svega zbog nekomercijalne prirode glazbe koju stvaraju. Program za 2015. godinu  predviđa gostovanja grupa i solista iz Dubrovnika, Zagreba, Rijeke i Splita. Koncerti bi se održavali od siječnja do svibnja i od rujna do prosinca.

 

„JAZZ RADIONICE  u Lazaretima“ – ARL planira na jesen nastaviti program jazz radionica sa studentima i profesorima Akademije izvedbenih umjetnosti iz Graza, a s kojima je suradnja započela 2014. godine. U 2015. godini planirano je održati tri radionice  i jedan koncert u prostorima ARL i to tijekom travnja, rujna, listopada i studenoga.

 

Dubrovačka biskupija – organizacija koncerta, likovne izložbe i duhovnog rock mjuzikla ‘’Uskrsli’’

 

Dubrovačka biskupija već nekoliko godina zaredom u sklopu manifestacije ‘’Dani kršćanske kulture“ organizira koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra i Akademskog glazbenog zbora „Pro Musica“ iz Mostara. I u 2015. godini planiran je spomenuti korizmeni koncert u Dominikanskoj crkvi, i to  27. ožujka.  Drugi program kojega Dubrovačka biskupija planira organizirati u 2015. godini je duhovni rock mjuzikl „Uskrsli“, koji je glazbeno- scensko uprizorenje Velikog tjedna, a održao bi se 28. ožujka u Kazalištu Marina Držića. Treći program je Likovna izložba „Dubrovački križni put“, koja se planira organizirati tijekom ožujka i travnja u atriju palače Sponza. Ova kulturna manifestacija dio je programa u sklopu Dana kršćanske kulture, a izložba se sastoji od 14 slika postaja Križnoga puta.

 

Udruga Kalamota – godišnji program rada 

 

Udruga Kalamota osnovana je u ožujku 2011. godine s osnovnim ciljem unapređenja kulturnog, javnog i društvenog života otoka Koločepa. Udruga radi na poticanju kulturnih, zabavnih i športskih aktivnosti na otoku te ima za cilj poticati i organizirati dobrotvorne akcije, brinuti o zaštiti prirode i tradicije, pomagati u obnovi i očuvanju spomenika i drugih objekata na otoku. Od svog osnutka Udruga je već sudjelovala u organizaciji „Kulturnog ljeta-Kalamota“, organizirala je likovnu koloniju i likovnu radionicu za djecu, koncerte klapa FA Linđo i Ragusavecchia, a provela je i razne športske i komunalne akcije. U 2015. godini Udruga planira realizirati programe:

        Koncert klape „Kaše“, prigodom obilježavanja Dana pobjede i Domovinske zahvalnosti (5.8.2015.). Koncert će se održati ispred Crkve sv. Antuna u Gornjem Čelu.

        Likovna kolonija i likovna radionica „Kalamota art festival 2015“ u razdoblju od 27.7. do 2.8.2015. godine na Koločepu u Domu mladeži Koločep. 

 

Verbum d.o.o. - Dani kršćanske kulture 2015.

 

Nakladnička kuća Verbum okuplja kvalitetan interdisciplinarni tim suradnika, eminentnih stručnjaka iz raznih područja kulturnog djelovanja angažiranih na području kršćanske kulture. Pored nakladničke aktivnosti i vlastitog lanca od dvanaest knjižara, pokrenuli su manifestaciju ''Dani kršćanske kulture'', koja se održava u tri južnohrvatska grada (Split, Šibenik, Dubrovnik) izvan ljetne sezone, a  obuhvaća izložbe, koncerte, tribine, predstave, projekcije i sl. Svi programi imaju za cilj očuvati svijest o autentičnoj europskoj kulturi i pokazati da kršćanstvo živi i u suvremenoj kulturi. Programska vizija je javno očitovati i promicati kulturu lijepog, dobrog i istinitog, nastalu na tradicionalnim helensko-judeo-kršćanskim osnovama. U organizacijskom odboru i savjetodavnom vijeću manifestacije sudjeluju: Josip Botteri Dini, Kuzma Kovačić, Rene Medvešek, Petar Balta, Miro Radalj. U 2015. godini manifestacija će se održati u vremenu od 21. do 30. ožujka, a dubrovački dio manifestacije obuhvaća:

        Svečano otvaranje u Sponzi uz nastup klape Oštro i otvaranje izložbe slikarice Ane Marije Botteri Peruzović

        Križni put na Srđ

        Projekcije dokumentarnih filmova: film o bl. Ivanu Merzu, filmovi „Susret“, „Glagoljaši“ , „Majka Terezija – ostavština“ , „Marko Križevčanin – u obrani vjere“

        Predavanje Nevenke Nekić i tribina na temu „Anica i Ruđer Bošković“

        Predstavljanje aktualnih knjiga kršćanskog nadahnuća: Kateheze pape Franje iz sv. Marte uz nastup klape Učeničkog doma Paola Di Rosa; Majka Elvira: Zagrljaj uz članove zajednice Cenacolo

        Korizmeni koncert Katedralnih madrigalista „Glazba i riječ“ u Katedrali

        Projekcija igranog filma „Babettina gozba“

        Noć otvorenih crkvenih muzeja, uz glazbeni program korizmenih napjeva klape „Amfora“ i stručno vođenje

        Koncert pravoslavnog zbora (pravoslavna Crkva sv. Blagovještenja)

        Koncert duhovnih skladbi u izvedbi dubrovačkih zborova u Crkvi Male braće

        Koncert duhovnih skladbi u izvedbi dubrovačkih klapa u Crkvi Male braće.

 

Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik – godišnji program

 

Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik u svom redovitom djelovanju organizira programe kulturnog sadržaja, poput koncerata, izložbi, promocije knjiga, u cilju povezivanja iseljene i domovinske Hrvatske.

 

U 2015. godini Matica prijavljuje sljedeće glazbene programe međunarodne suradnje:

        Gostovanje Puhačke glazbe Ston i Ženske klape Amfora u Boki kotorskoju suradnji s Hrvatskim građanskim društvom Crne Gore iz Kotora.

        Gostovanje Ženske klape Bisernice Boke u Dubrovniku,ispred Crkve sv. Vlaha u suradnji s TZ Grada Dubrovnika.

        Koncert gudačkog dueta Miljanić-Schranz „Baccio Continuo“ iz Austrijeu ljeto 2015.g. Ana Miljanić-Shranz rođena je u Dubrovniku, gdje je završila srednju glazbenu školu. Nakon studija violine u Ljubljani završila je studij viole u Beču. Peter Shranz je kontrabasist iz Tirola u Austriji.

 

U 2015. godini Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik planira predstaviti tri književna izdanja koja su tematikom ili autorski vezana za iseljeništvo:

        Knjiga pokojnog profesora Francisa Violicha „Most prema Dalmaciji“, koja opisuje  dalmatinske gradove i sjećanja na razdoblje mladenaštva u Hrvatskoj.

        Knjiga putopisa fra Zlatka Špehara „Tragom hrvatske niti u Argentini“ u kojoj opisuje hrvatsku   iseljeničku zajednicu od samih početaka doseljavanja Hrvata u Argentinu sredinom 19.stoljeća,

        Roman „Paun“ dubrovačke autorice Mare Margaritoni koji opisuje život jednog dubrovačkog Iseljenika.

 

U izložbenom program Matica iseljenika Dubrovnik za 2015. godinu planira osam samostalnih izložbi: Anton Cetin – Kanada, Vilim Parać – BIH, Iva Miličić – Austrija, Igor Gustini – Italija te IvanaVulić, Maro Kriste i Kuzma Kovačić iz Hrvatske. U sklopu programa hrvatsko-mađarske suradnje u Dubrovniku će gostovati jedan mađarski umjetnik po pozivu počasnog konzulata Mađarske u Dubrovniku. Izložbe će se održavati od ožujka do listopada, čime galerija Hrvatske matice iseljenika želi u Dubrovniku predstaviti likovno stvaralaštvo Hrvata izvan Domovine, a tijekom ljeta i blagdana kad iseljenici borave u Dubrovniku, predstaviti im uvremeni likovni trenutak u Hrvatskoj.

 

''Susret Dubrovčana iz iseljeništva'' u ljeto je tradicionalni događaj koji HMI organizira već više od jednog desetljeća i koji okuplja Dubrovčane iz iseljeništva u rodnom gradu. Uz susrete s prijateljima, međusobno povezivanje i upoznavanje s predstavnicima gradskih i županijskih institucija te dodjelu donacija prikupljenih od Dubrovčana iz New Yorka za potrebite u Gradu. U suradnji s Počasnim konzulatom Mađarske u Dubrovniku, Župom Velike Gospe i Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, HMI organizira u Budimpešti i Pečuhu u travnju 2015. godinetrodnevni kulturno-umjetnički program Dani dubrovačke kulture u Mađarskoj.U sklopu programa nastupit će ženska klapa iz Boke kotorske, Veljko Barbieri će predstaviti knjigu Vlaste Mandić o dalmatinskim jelima i kulturi stola, znanstvenici s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje predstavit će knjigu „O starome dubrovačkom govoru nazbilj“ Ivane Lovrić Jović, a Dubrovački simfonijski orkestar će održati koncert. Posljednjeg dana znanstvenici s Instituta za povijest umjetnosti iz Zagreba predstavit će znanstvenu monografiju „Katedrala Gospe Velike u Dubrovniku“.Bit će otvorena I izložba slika dubrovačkih autora u izboru Marina Ivanovića, a don Stanko Lasić će služiti Misu zahvalnicu povodom okupljanja Hrvata u Budimpešti.

 

Brunove knjigice d.o.o. – projekt ''Dubrovnik za klince''

 

Privatna izdavačka kuća Brunove knjigice d.o.o. osnovana 2012.godine u Dubrovniku, nositelj je projekta ''Dubrovnik 4 Kids'' – Dubrovnik for Kids ili Dubrovnik za klince, koji najmlađima pokušava približiti dubrovačku baštinu putem niza multimedijalnih aktivnosti. Osnivač Brunovih knjigica je Maro Krile, diplomirani dizajner i profesor u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića. Društvo je vlastitim sredstvima 2012. godine objavilo slikovnicu „Sveti Vlaho parac Grada“ na 9 jezika. Uz izdavačku djelatnost, Brunove knjigice d.o.o. bile su uključene u mnoge edukativne radionice u suradnji s Dubrovačkim knjižnicama i Dubrovačkim muzejima, u kojima su Maro i Baro djeci pričali priče iz bogate dubrovačke povijesti i na kojima su djeca likovno obrađivala likove iz slikovnice. Projekt „Dubrovnik za klince“ je zamišljen dugoročno, s planom da se svake godine objavi po jedna nova priča Mara i Bara: O postanku Grada, O kralju Rikardu, O putu u Carigrad... Trenutno su paralelno u tijeku radovi na izdavanju slikovnice o Mihu Pracatu, izradi web stranice, izradi pjesmica i pripremi materijala za animirani film. Na web stranici Maro i Baro bi uz pomoć Marina Držića najmlađe učili slova, uz pomoć Ruđera Boškovića brojeve, a uz pomoć Vlaha Bukovca crtanje.

 

 

PRIJEDLOG PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI ZA 2015. GODINU

4.190.000

GLAZBENO-SCENSKA DJELATNOST

1.310.300  

Hrvatsko – austrijsko društvo Dubrovnik – godišnji glazbeni program

10.000  

Glazbeni festival Park Orsula 2015.

100.000  

Udruga Dječji zbor ''Dubrovnik'' – godišnji program udruge

100.000  

Dubrovački pjevački zbor Amorette – program gostovanja u inozemstvu

25.000  

Udruga Festa - FESTA 2015.

50.000  

Udruga Aklapela – festival ''Aklapela''

50.000  

Dubrovnik Partner d.o.o. - Festival ''Ana u Gradu''

38.000  

Le Petit Festival du Theatre 2015.

30.000  

Muška klapa Atlant – gostovanje u Sloveniji

8.000  

Ibrica Jusić – ljetni koncertni program

50.000  

Dubrovački gudački kvartet - koncerti  u ciklusu ''Dubrovački  glazbeni salon"

18.000  

Udruga ''Kapja'' – snimanje nosača zvuka

6.800  

Dubrovački plesni tetar – plesna predstava ''Ribarske priče''

25.000  

Udruga Capoeira Amazonas Dubrovnik – 3. Capoeira weekend

8.000  

Francuska alijansa Dubrovnik - Program Frankofonija

4.000  

KUD Komolac – godišnji rad udruge

60.000  

Dubrovački komorni zbor – godišnji program

80.000  

Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai - Festival ''Treće uho - Italija''

15.000  

Slovensko kulturno društvo ''Lipa'' – projekt lutkarske predstave za djecu

5.000  

Udruga ''Stara dubrovačka glazba'' – tiskanje knjige

22.000  

Udruga Zvuci tišine – LAUS Akademija 2015.

25.000  

Glazbena radionica Sorgo – program ''Koncertna praksa 2015.''

20.000  

''Plesni studio Step 'n' Jazz'' – ''Dubrovnik Tap festival 2015.''

50.000  

Gradska glazba Dubrovnik – godišnji program

150.000  

Klapa Skontradura – godišnji program

10.000  

Stjepan Nodilo – kupnja glazbenog instrumenta

10.000  

Dubrovački gitarski festival  2015.

50.000  

Plesni studio „LAZARETI DUBROVNIK“ – godišnji program

18.000  

Udruga ''Sve ostalo je glazba'' – godišnji program

25.000  

Mješoviti zbor ''Libertas'' – godišnji program

50.000  

Kazališni studio - ''Ljetna kazališna radionica – Play Drzic!Venera i Adon''

10.000  

Kazališna družina Kolarin – godišnji program

25.000  

Klavirski trio Dubrovnik – snimanje i izdavanje nosača zvuka

30.000  

Darko Kristović – tradicionalni orguljaški koncert u Dubrovačkoj katedrali

1.500  

Kulturno društvo ''Aster'' – projekt ''Dah života''

30.000  

Ženska klapa FA Linđo – obljetnički koncert

20.000  

KUD Selam – Zbor Selam (godišnji program)

5.000  

Studentski teatar Lero – godišnji kazališni program

76.000  

KNJIŽNIČNO-IZDAVAČKA DJELATNOST

1.296.000  

Matica hrvatska – Ogranak Dubrovnik– godišnji izdavački program

350.000  

Društvo dubrovačkih pisaca – godišnji izdavački program

70.000   

Udruga Dubrovački izlog – tiskanje knjige ''Oni su stvarali dubrovački turizam - Zdravko Kosović''

10.500  

Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – tiskanje časopisa ''Dubrovački horizonti''

25.000  

Maro Marušić – tiskanje knjige ''Francesco Totti – heroj, a ne zločinac''

11.000  

Društvo za afirmiranje i promicanje knjige i stripa ''Slagalica'' – izdavanje triju knjiga

18.000  

Iva Tolušić – tiskanje knjige ''Beke i Ceke – priče i igrokazi za djecu''

4.000  

Nakladnička kuća ''arsIRIS'' – izdavanje knjige Vedrana Benića

17.000  

Zavod za povijesne znanosti HAZU – projekt “Povijest stanovništva”

360.000

Zavod za povijesne znanosti HAZU –  godišnji izdavački program

240.000  

Udruga Dante Alighieri Split – tiskanje rukopisa Luka Stullija

12.000  

Glas koncila –tiskanje knjige Jelice Gnejero ''Djevojka nalik ruži i druge priče''

15.000  

Udruženje hrvatskih arhitekata – tiskanje knjige: ''Dobrović in Dubrovnik: A Venture in Modern Architecture''

25.000  

Mara Bratoš – tiskanje knjige ‘’Ratni dnevnik Pava Urbana“

25.000  

Zdravko Ostojić – tiskanje zbirke pjesama „Tjeskoba“

8.000  

Udruga antifašista Dubrovnik  - godišnji izdavački program

10.000  

Kulturno društvo Bošnjaka 'Preporod'' – godišnji program

46.500  

Art studio Begović d.o.o. – izdavanje monografije ''Milovan Stanić''

30.000  

Društvo crnogorsko hrvatskog prijateljstva Dubrovačko neretvanske županije – program međunarodne suradnje Dubrovnik-Kotor-Cetinje

5.000  

Studenski teatar „Lero“ – tiskanje knjige Davora Mojaša

14.000  

MUZEJSKO-GALERIJSKA DJELATNOST

235.000  

Manifestacija ''Najbolji u baštini 2015. / The Best in Heritage 2015.''

85.000  

HI Laboratorium Tkanje Kulture – izložba ''Romano Cagnoni Križanja / Crossroads 1991_Dubrovnik & Croatia''

20.000  

Moderna galerija Zagreb – izložbe dubrovačkih slikara u Zagrebu

30.000  

Umjetnička udruga Sebastian art – godišnji izložbeni program

40.000  

Umjetnička organizacija Studio Let 777 – godišnji program

60.000  

LIKOVNA DJELATNOST

180.000  

Dubrovačka art udruga bez granica (DART) – godišnji program

10.000  

Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – godišnji program

65.000  

Foto klub Marin Getaldić – godišnji program

10.000  

Filatelističko društvo Dubrovnik – izložba ‘’Dubrovnik na markama’’

15.000  

Udruga za kulturu osoba oštećena sluha Hrvatske ''Svijet tišine'' – izložba ‘’Dubrovačke ljepote u tišini’’

20.000  

Društvo arhitekata Dubrovnik – projekt ‘’CIAM 10 - Dubrovnik 1959.-2016.’’

15.000  

Stjepko Art – Udruga likovnih i primijenjenih umjetnika – godišnji program

10.000  

Slovensko kulturno društvo ''Lipa'' – izložba ‘’Dodir stvarnog’’

5.000  

Artur Sebastian Design – godišnji program

25.000  

Udruga Pitar – godišnji program

5.000  

FILM I KINEMATOGRAFIJA

236.000  

Udruga za audiovizualno stvaralaštvo ARTIZANA – snimanje filma ‘’Bezglutenska hostija’’

15.000  

Udruga Prosoli – Sveta glazba – snimanje filma ‘’Glas iz Grada’’

15.000  

Ljetna škola filma Šipan 2015.

70.000  

Filmska udruga Motion – snimanje filma ''U plavetnilo''

15.000  

Audiovizualni centar Dubrovnik – projekt ‘’Kulturna baština Dubrovnika I Dubrovačkog primorja’’

20.000  

Francuska alijansa Dubrovnik - Program Frankofonija (francuski filmovi)

1.000  

Udruga ''Pogled naprijed'' – nastavak istraživanja i pripreme za produkciju dugometražnog animiranog filma ''Legenda o lopudskoj sirotici''

15.000  

Udruga Kinookus – program ''Okusi drugačije kino''

35.000  

Zona d.o.o. – Photodox festival Dubrovnik 2015.

50.000   

NOVE MEDIJSKE KULTURE I KULTURA MLADIH

95.000  

Udruga za promicanje medijske kulture ''Luža'' – godišnji program

50.000  

HKD ''Napredak''- tribina ''Mladi i njihova budućnost''

3.000  

Udruga studenata Dubrovnika ''Libertas'' – godišnji program udruge

10.000  

DURA – Dani kreativnih/kulturnih industrija 2015.

32.000  

ZAŠTITA KULTURNIH DOBARA

196.000  

Udruga ''Deša'' – projekt ''Lijerica i njen utjecaj na Dubrovnik kroz povijest''

15.000  

Društvo ''Baština'' – obnova tradicijskog rukotvorstva

5.000  

Društvo dubrovačkih trombunjera – godišnji program

10.000  

Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' – godišnji program udruge

12.000  

Hrvatski restauratorski zavod, Restauratorski odjel Dubrovnik-godišnji program

45.000  

KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' – godišnji program

39.000  

Znanstveni program Bruna Šišića: ’’Eko urbanizam I budućnost’’

40.000  

Europski dom Dubrovnik - Orlandovi europski putovi - studijska putovanja u Španjolsku

5.000  

Sveučilište u Zadru – program: ‘’Sv.Jerolim, nava Jere Primojevića’’

15.000  

HKD ''Napredak''- Dubrovnik – restauracija barjaka Društva

8.000  

PRIJAVITELJI S VIŠE PROGRAMA IZ RAZLIČITIH DJELATNOSTI

236.500

Art radionica Lazareti – godišnji program

140.000  

Dubrovačka biskupija –organizacija koncerta, izložbe I rock mjuzikla ‘Uskrsli’

6.500  

Udruga Kalamota – godišnji program rada 

20.000

Verbum d.o.o. - Dani kršćanske kulture 2015.

20.000  

Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik – godišnji program

40.000  

Brunove knjigice d.o.o. – projekt ''Dubrovnik za klince''

10.000  

OSTALI KULTURNI PROGRAMI – izvan natječaja

407.200

 

 

PROGRAM:

USTANOVE U KULTURI

62.017.000

AKTIVNOST:

GLAZBENO SCENSKA DJELATNOST

27.171.700

KORISNIK:

FOLKLORNI ANSAMBL LINĐO

2.560.000

311

Plaće

1.782.000

312

Ostali rashodi za zaposlene

131.000

313

Doprinosi na plaće

308.000

321

Naknade troškova zaposlenima

51.000

323

Rashodi za usluge

150.000

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

66.00

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

72.000

KORISNIK:

DUBROVAČKE LJETNE IGRE

8.000.000

311

Plaće

2.668.000

312

Ostali rashodi za zaposlene

123.230

313

Doprinosi na plaće

457.200

321

Naknade troškova zaposlenima

110.000

323

Rashodi za usluge

3.209.500

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

1.200.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

132.070

422

Oprema

100.000

KORISNIK:

DUBROVAČKI SIMFONIJSKI ORKESTAR

8.216.700

311

Plaće

5.267.500

312

Ostali rashodi za zaposlene

235.800

313

Doprinosi na plaće

911.200

321

Naknade troškova zaposlenima

229.400

322

Rashodi za materijal i energiju

65.000

323

Rashodi za usluge

1.141.400

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

100.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

73.200

422

Oprema

193.200

KORISNIK:

KAZALIŠTE MARINA DRŽIĆA

8.395.000

311

Plaće

4.452.500

312

Ostali rashodi za zaposlene

357.200

313

Doprinosi na plaće

765.900

321

Naknade troškova zaposlenima

93.000

322

Rashodi za materijal i energiju

418.400

323

Rashodi za usluge

2.252.100

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

83.800

422

Postrojenja i oprema

1.102.900

AKTIVNOST:

MUZEJSKO-GALERIJSKA DJELATNOST

18.350.000

KORISNIK:

DUBROVAČKI MUZEJI

12.300.000

311

Plaće

6.900.000

312

Ostali rashodi za zaposlene

438.000

313

Doprinosi na plaće

1.149.000

321

Naknade troškova zaposlenima

397.000

322

Rashodi za materijal i energiju

525.500

323

Rashodi za usluge

2.388.000

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

11.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

302.000

412

Nematerijalna imovina

2.500

422

Postrojenja i oprema

117.000

424

Knjige, umjetnička djela i ostale izložbene vrijednosti

70.000

KORISNIK:

UMJETNIČKA GALERIJA DUBROVNIK

3.750.000

311

Plaće

2.083.200

312

Ostali rashodi za zaposlene

177.000

313

Doprinosi na plaće

327.500

321

Naknade troškova zaposlenima

72.000

322

Rashodi za materijal i energiju

233.300

323

Rashodi za usluge

612.000

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

40.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

143.000

343

Ostali financijski rashodi

10.000

422

Postrojenja i oprema

22.000

424

Knjige, umjetnička djela i ostale izložbene vrijednosti

30.000

KORISNIK:

DOM MARINA DRŽIĆA

1.100.000

311

Plaće

465.000

312

Ostali rashodi za zaposlene

41.500

313

Doprinosi na plaće

81.000

321

Naknade troškova zaposlenima

40.500

322

Rashodi za materijal i energiju

79.000

323

Rashodi za usluge

275.000

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

5.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

13.000

343

Ostali financijski rashodi

6.000

422

Postrojenja i oprema

36.000

424

Knjige, umjetnička djela i ostale izložbene vrijednosti

60.000

KORISNIK:

PRIRODOSLOVNI MUZEJ DUBROVNIK

1.200.000

311

Plaće

548.000

312

Ostali rashodi za zaposlene

22.000

313

Doprinosi na plaće

85.100

321

Naknade troškova zaposlenima

36.400

322

Rashodi za materijal i energiju

67.000

323

Rashodi za usluge

376.200

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

13.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

12.000

343

Ostali financijski rashodi

4.000

422

Postrojenja i oprema

36.300

AKTIVNOST:

KNJIŽNIČNO-IZDAVAČKA DJELATNOST

5.990.000

KORISNIK:

DUBROVAČKE KNJIŽNICE

5.990.000

311

Plaće

4.030.159

312

Ostali rashodi za zaposlene

217.200

313

Doprinosi na plaće

698.241

321

Naknade troškova zaposlenima

141.100

322

Rashodi za materijal i energiju

195.000

323

Rashodi za usluge

280.000

324

Naknade troškova osobama izvan radnog odnosa

1.000

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

89.200

343

Ostali financijski rashodi

8.100

422

Postrojenja i oprema

30.000

424

Knjige, umjetnička djela i ostale izložbene vrijednosti

300.000

AKTIVNOST:

FILMSKA DJELATNOST

2.520.000

KORISNIK:

KINEMATOGRAFI DUBROVNIK

2.520.000

311

Plaće

1.213.500

313

Doprinosi na plaće

182.025

323

Rashodi za usluge

1.053.875

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

63.600

422

Postrojenja i oprema

7.000

AKTIVNOST:

OČUVANJE SPOMENIČKE BAŠTINE

7.985.300

KORISNIK:

ZAVOD ZA OBNOVU DUBROVNIKA

7.985.300

311

Plaće

687.500

312

Ostali rashodi za zaposlene

44.560

313

Doprinosi na plaće

118.260

321

Naknade troškova zaposlenima

63.250

322

Rashodi za materijal i energiju

61.600

323

Rashodi za usluge

185.080

329

Ostali nespomenuti rashodi poslovanja

18.150

343

Ostali financijski rashodi

2.200

412

Nematerijalna imovina

19.250

421

Građevinski objekti

6.721.930

422

Postrojenja i oprema

63.520

 

 

 

KLASA: 612-01/15-02/01

URBROJ: 2117/01-09-15-4

Dubrovnik, 15. lipnja 2015.

 

Predsjednik Gradskoga vijeća:

Mato Franković, v. r.

-------------------------------------