SLUŽBENI GLASNIK BROJ 2, 27. siječnja 2025.Objavljeno: 27.01.25.
11. Program javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2025. godinu
Na temelju članka 75. stavak 1. i stavak 2. Zakona o sportu („Narodne novine“, broj 141/22) i članka 39. Statuta Grada Dubrovnik („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 2/21), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 39. sjednici, održanoj 23. siječnja 2025., donijelo je
PROGRAM JAVNIH POTREBA U
ŠPORTU GRADA DUBROVNIKA ZA 2025.
Ustavom Republike Hrvatske utvrđena je obveza države da potiče skrb o športu. Stoga Grad Dubrovnik sredstvima iz godišnjeg proračuna sufinancira športsku djelatnost a Programom javnih potreba u športu, Grad Dubrovnik iskazuje svoje opredjeljenje u ovoj djelatnosti.
Šport pridonosi zdravom životu građana, odgoju i obrazovanju, te gospodarskom razvoju društva. Bavljenje športom, njegova promidžba športskim priredbama i postizanjem vrhunskih rezultata osnovni su motivi ulaganja u šport ,a održavanje tradicionalnih športskih priredbi od posebne važnosti za grad Dubrovnik pridonosi i raznolikosti turističke ponude.
Šport je društvena djelatnost koja uspješno promovira Grad Dubrovnik na raznim natjecanjima u Republici Hrvatskoj te kroz razna međunarodna natjecanja na kojima uspješno, pojedinačno ili ekipno, nastupaju dubrovački športaši.
Grad Dubrovnik športsku djelatnost sufinancira sredstvima gradskog proračuna, kroz Program javnih potreba u športu Grada Dubrovnik, sukladno članku 75. stavak 1. i 4. Zakona o športu („Narodne novine“, broj 141/22 od 01.01.2023 godine)
Javne potrebe u športu, sukladno članku 75. stavak 2. Zakona o športu su programi, odnosno aktivnosti, poslovi i djelatnosti od značaja za razvoj dubrovačkog športa i to:
- poticanje razvoja i promocija sporta,
- provođenje sportskih aktivnosti djece, mladeži i studenata,
- djelovanje sportskih udruga, sportskih zajednica i sportskih saveza,
- sportska priprema, domaća i međunarodna natjecanja te opća i posebna zdravstvena zaštita sportaša,
- školovanje i osposobljavanje stručnog kadra u sportu,
- zapošljavanje osoba za obavljanje stručnih poslova u sportu,
- sportska stipendija,
- sportsko rekreativne aktivnosti građana,
- sportske aktivnosti djece s teškoćama u razvoju te parasportaša i gluhih sportaša,
- planiranje, izgradnja, održavanje i korištenje sportskih građevina značajnih za jedinicu lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Program se planira temeljem raspisanog Javnog poziva za prijave športskih programa u području javnih potreba u športu Grada Dubrovnika u 2025.g. na koji se javljaju klubovi članice Dubrovačke zajednice športova. Sastavni dio Javnog poziva za prijave športskih programa u području javnih potreba u športu Grada Dubrovnika u 2025.g., čine pripadajući Obrasci po svim programskim točkama. Po dostavi Obrazaca Povjerenstvo za formalne uvjete utvrđuje zapisnikom koji su klubovi dostavili dokumentaciji sukladno pozivu.
Dubrovački savez športova kao zajednica športskih udruga Grada Dubrovnika, sukladno članku 75. stavak 1. i 4. Zakona o športu predlaže Program javnih potreba u športu Gradonačelniku i Upravnom odjelu za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo koji prijedlog upućuju Gradskom vijeću na usvajanje, te se nakon usvajanja utvrđuje Program i financijski plan javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2025.g.
Sredstva proračuna namijenjena financiranju Programa javnih potreba u športu Grada Dubrovnika izdvajaju se temeljem članka 76. stavak 5. Zakona o športu, na račun Dubrovačke zajednice športova koji skrbi o ostvarivanju Programa. Gradsko vijeće Grada Dubrovnika je na svojoj 36. sjednici održanoj 29. listopada 2024 g. donijelo Program javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2025 godinu u iznosu 3.070.000 eura u deset programskih točaka.
Programski ciljevi dubrovačkog športa u 2025. godini temelje se na unapređenju razvoja športskog sustava u čemu vrhunski i kvalitetni šport treba biti poticajan ukupnom razvoju grada Dubrovnika, a to znači da treba poduzeti sve da se ta razina sačuva i unaprijedi, te da se športskim djelovanjem nastave uspjesi dubrovačkih športaša na državnim, europskim, svjetskim prvenstvima i olimpijskim igrama.Za ostvarivanje postavljenih programskih ciljeva bitno je slijedeće: potpora razvoju mladih perspektivnih športaša u klubovima i športskim školama; potpora vrhunskim kolektivima i pojedincima, koji su zapravo športsko lice grada na nacionalnom i međunarodnom planu i promidžbom športa doprinose njegovom razvoju, podrška klubovima članicama zajednice pri adaptaciji prostora za obavljanje redovite športske djelatnosti te poticanje uključivanja u šport što većeg broja djece, mladeži i građana.
Polazno programsko određenje u ostvarivanju ciljeva je podmirenje zahtjeva vrhunskog športa koji je promicatelj gradskog i nacionalnog športa i potrebe jačeg unapređenja tradicionalnih dubrovačkih športova na vodi i moru te drugih razvijenih kvalitetnih športova za koje vlada javni interes i zajedničkih potreba u športu radi očuvanja i razvoja cjelovitosti sustava športa.
Programski ciljevi su:
Ulaganja u razvoj mladih športaša,
Ulaganje u športski razvoj mladih provodi se kroz rad športskih škola i mlađih selekcija klubova uz nadzor stručnog kadra radi stvaranja široke kvalitetne osnove kao uvjeta za postizanje boljih i većih športskih rezultata. Poticanje što većeg broja mladih da se uključe u različite športske programe i mogućnost selektiranja onih koji svojim motoričkim sposobnostima imaju preduvjet za bavljenjem vrhunskim športom. Provedbom športskih programa u klubovima omogućiti natjecateljski kontinuitet svih dobnih skupina športaša i mogućnost napredovanja i športskog usavršavanja. Osnova za odabir takvih nadarenih mladih športaša je u kvaliteti stručnog trenerskog kadra koje klub posjeduje.
Stručni rad u športu
Prvi preduvjet da bi se mladi športaši pravilno i uspješno razvijali je kvalitetan stručni rad i stručnost trenera koji svakodnevno rade na njihovom športskom obrazovanju. Ujedno stručni rad je jedan od najvažnijih elemenata u klupskoj hijerarhiji i temelj je svakog kluba koji želi ulagati i stvarati športaše. Zadaća Dubrovačke zajednice športova je sufinancirati stručni rad trenera u klubovima koji imaju razrađen sustav mlađih selekcija koje se natječu u obveznom sustavu natjecanja. Programski cilj Saveza obuhvaća i stručno usavršavanje te školovanje trenera u funkciji razvoja postojećeg trenerskog kadra dubrovačkog športa.
Očuvanje postojeće vrhunske športske kvalitete,
Očuvanje postojeće vrhunske športske kvalitete u Gradu Dubrovniku kao programski cilj zahtjeva ostvarenje športskih programa klubova kroz adekvatno i optimalno korištenje športske infrastrukture kao i osiguravanja sredstava iz Programa javnih potreba u športu za sufinanciranje klubova, kako bi se održao njihov kvalitativni nivo. Potrebno je u suradnji s Gradom Dubrovnikom planirati budući razvoj športske infrastrukture čime bi se zadovoljile potrebe i uvjeti za kvalitetniji rad športskih klubova. Vrhunski šport i dubrovački športaši su prepoznata vrijednost na svim velikim športskim događajima, te potiču ukupni razvoja športa i doprinose promidžbi i ugledu Dubrovnika i Hrvatske.
Ulaganja u razvoj kvalitetnih i tradicionalnih dubrovačkih športova
Ovaj programski cilj nadopunjuje prethodni, a prvenstveno se odnosi na, športove na vodi i moru, te kvalitetne športove u Gradu Dubrovniku. Razvoj ovih športova i klubova, te uspjesi športaša preduvjet se za širenje postojeće športske baze što dovodi do slijedećeg cilja Dubrovačkog saveza športova.
Poticanje uključivanja u šport što većeg broja djece i mladeži te građana
Stručan rad trenera u klubovima, kvalitetni i vrhunski rezultati športaša privlače i veći interes mladih za bavljenje športom. Cilj je šport programski približiti djeci i mladima kroz što veći broj športskih aktivnosti, razvoj novih športskih grana i još bolju komunikaciju sa športskim udrugama razvojem informatičkih aktivnosti Saveza. Krajnji cilj je proširit bavljenje športom na sve dobne skupine građana Grada Dubrovnika i te tako stvoriti uvjete za većim brojem rekreativaca.
Podrška klubovima članicama zajednice pri adaptaciji prostora za obavljanje redovite športske djelatnosti, a koji nisu u vlasništvu Grada Dubrovnika
Programski podržavati klubove koji obavljaju svoju redovitu djelatnost u objektima koji nisu u vlasništvu Grada Dubrovnika u skladu s financijskim mogućnostima ,a sve u sklopu provedbe Strategije razvoja sporta i sportske infrastrukture na području Grada Dubrovnika.
Potrebna je adaptacija i uređenje postojećeg objekta veslačkog hangara kako bi se osigurali minimalni tehnički, trenažni i higijenski uvjeti za razvoj veslanja u Gradu Dubrovniku
Športski su programi podijeljeni u osam točaka. To su: Međunarodna športska natjecanja, Tradicionalne športske priredbe od značaja za Grad Dubrovnik, Poticajni športski programi, Razvojni športski programi, Programi od zajedničkog interesa, Programi športskih klubova, Djelovanje dubrovačkog saveza športova dok je zadnja točka Ostali programi/Programska pričuva.
3.1. MEĐUNARODNA ŠPORTSKA NATJECANJA
Program podržava organizaciju natjecanja međunarodnog karaktera na području Dubrovnika kao i sudjelovanje dubrovačkih športaša posebno mlađih uzrasta na međunarodnim natjecanjima. Sufinanciraju se nastupi u skladu s kalendarima međunarodnih i nacionalnih asocijacija u kojima nastupaju dubrovački klubovi, na raznim međunarodnim utrkama, turnirima i regatama i svim ostalim oblicima športskog natjecanja. Važnost kontinuiranog održavanja ovakvih športskih priredbi je u tome što na takvim međunarodnim natjecanjima športaši stječu važna športska i kulturna iskustva, a to se posebice odnosi na mlađe dobne uzraste. Suradnja dubrovačkih klubova sa raznim inozemnim športskim društvima i klubovima pridonosi i uspješnom prezentiranju Grada Dubrovnika izvan granica Hrvatske.
3.2. TRADICIONALNE MANIFESTACIJE U ŠPORTU
Program podržava sufinanciranje tradicionalnih manifestacija u športu u organizaciji dubrovačkih klubova, a u svrhu unapređenja dubrovačkog športa. Održavanje navedenih športskih manifestacija osigurava i turističku promidžbu dolaskom velikog broja inozemnih športaša i športskih radnika na ova tradicionalna športska natjecanja. Potrebno je naglasiti kako dubrovački šport može pridonijeti kroz ovakve športske priredbe boljem razvoju športsko rekreativnog turizma. Od važnosti je zadržati i još više poticati ove programe kako bi međunarodno športsko djelovanje klubova i u buduće donosile društvene i ekonomske benefite za Dubrovnik.
3.3. POTICAJNI ŠPORTSKI PROGRAMI
Poticajni športski programi podržavaju stipendiranje športaša te pomažu u razvoju mladih perspektivnih športaša dubrovačkih klubova. Točku sačinjavaju: Potpora perspektivnim mladim športašima, Stipendije športaša. Za kvalitetnu provedbu ove programske točke za korisnike su zadana pravila i razrađena mjerila sukladno pravilniku o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa. U Programu javnih potreba u športu Grada Dubrovnika ova se programska točka u prijedlogu za 2025. godinu uvrštava nakon provedenog Javnog poziva u kojem klubovi predlažu svoje kandidate. Kroz kriterijske tablice obrađuju se podaci predloženih športaša. Ukoliko je kandidat u sustavu praćenja, odnosno ima osigurana sredstva od strane Hrvatskog olimpijskog odbora, klub je dužan u zahtjevu navesti i dostaviti popis tih programa te športaš može konkurirati samo za onaj program koji se ne podudara sa navedenim programima HOO – a.
3.3.1. POTPORA PERSPEKTIVNIM MLADIM ŠPORTAŠIMA
Športski program Potpora perspektivnim mladim športašima sačinjava jedan od četiri osnovna programska cilja Programa javnih potreba u športu Grada Dubrovnika, a to je ulaganje u razvoj mlađih sportaša radi stvaranja široke kvalitativne osnove kao uvjeta daljnjeg napretka i očuvanja dostignute razine kvalitete dubrovačkog športa.
Natjecateljski programi perspektivnih mladih športaša
Temeljem mjerila i zadanih normativa (prijevoz i smještaj), potencijalnim korisnicima ove točke Programa odobravaju se financijska sredstva za sufinanciranje sudjelovanja na domaćem i međunarodnom natjecanju sukladno podnesenom zahtjevu. Sredstva se planiraju sukladno financijskim mogućnostima, a realizirati će se na temelju podnesenog zahtjeva od strane kluba kao nositelja programa i to za svaku pojedinu akciju zasebno, u suradnji sa Zajednicom. Klubovi su dužni dostaviti dokaznice pri dostavi zahtjeva (avio karte i slično). S tim u vezi, potrebna je kvalitetna izrada dvogodišnjih i četverogodišnjih programa treninga, priprema i nastupa, za čiju su izradu opet potrebni educirani kadrovi. Bolja povezanost sa Hrvatskim olimpijskim odborom, koji također prate najdarovitije mlade športaše kroz program individualne skrbi o perspektivnim športašima, omogućilo bi precizniji pristup u planiranju financiranja dubrovačkih perspektivnih mladih športaša. Jednako tako, važna je suradnja i sa obrazovnim institucijama (osnovne i srednje škole) kako bi športaši mogli pratiti obvezne obrazovne programa jer je to od izuzetne važnosti u ukupnom životu i radu perspektivnog mladog športaša. Odluku o korisnicima programske točke donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
Stipendije perspektivnim mladim športašima
Program podržava i planira financijska sredstva za stipendije perspektivnim mladim športašima upotrebom zadanih mjerila i parametara. Odluku o korisnicima programske točke donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
Stipendije kategoriziranih športaša prema rješenjima HOO-a :
Program podržava osiguranje dijela sredstava za stipendije vrhunskih športaša u skladu s rješenjima HOO – a, o kategorizaciji vrhunskih športaša (ista se odnosi na I.II ili II kategoriju ako za to postoje financijski uvjeti). Planirana financijska sredstva za stipendije športaša upotrebom zadanih mjerila i normativa. Odluku o korisnicima programske točke donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
Za kvalitetnu provedbu ove programske točke za korisnike su zadana su slijedeća pravila:
1. Financiranje programskih točaka Stipendije perspektivnim mladim športašima i Stipendije kategoriziranih športaša prema rješenjima HOO-a vrši se na temelju mjerila i normativa donesenih za točku 3. Poticajni športski programi.
2. Sredstva su namijenjena isključivo dubrovačkim športašima u svojstvu dubrovačkih klubova te nacionalnih reprezentacija, a koji imaju boravište na području Dubrovnika, te svoju športsku djelatnost tijekom godine obavljaju na dubrovačkom području i to u športovima pojedinačnog, ekipnog i momčadskog karaktera.
3. Program se usklađuje sa proračunskim mogućnostima sukladno programskoj orijentaciji Dubrovačke zajednice športova za tekuću godinu.
4. Kriteriji za odabir perspektivnih sportaša te kategoriziranih športaša prema rješenjima HOO-a, utvrđeni su u skladu s pravilnikom o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa, a Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova na osnovu istih donosi odluku kojom se definira popis športaša uvrštenih u programske točke.
5. Klub je dužan dostaviti pripadajuće obrasce sukladno Javnom pozivu uz programe rada športaša kandidata za tekuću godinu.
6. Program Stipendije perspektivnim mladim športašima u dobi između 12 i 23 godine, vrednuje se na temelju zadanih mjerila, a realizira se na temelju podnesenog zahtjeva. Po donesenoj odluci Izvršnog odbora kandidati potpisuju ugovore o stipendiranju. Sredstva se doznačavaju na račun samog kandidata
7. Program Stipendije kategoriziranih športaša prema rješenjima HOO-a, vrednuje se na temelju zadanih mjerila a realizira se na temelju podnesenog zahtjeva. Sredstva se doznačavaju na račun kluba koji ih dalje dostavlja krajnjem korisniku ili na račun samog kandidata ukoliko se procjeni da je to potrebno.
8. Svaki zahtjev upućen od strane kluba mora sadržavati:
- ime i prezime korisnika financijskih sredstava programske točke,
- cilj i svrhu programa,
- kratki opis programa,
- specifikaciju troškova
9. Nakon realiziranog programa podnositelj zahtjeva je ukoliko davatelj sredstava to zatraži, dužan dostaviti izvješće o realizaciji programa ili u protivnome prestaje biti korisnikom ove programske točke.
3.4. RAZVOJNI ŠPORTSKI PROGRAMI
Točku sadržavaju programske zadaće za kvalitetniji razvoj dubrovačkog športa: Organizacija Olimpijskog festivala dječjih vrtića Grada Dubrovnika, Svečanost proglašenja najuspješnijih dubrovačkih športaša, Promidžbena djelatnost, Informatičku djelatnost u športu, Program „Aktivne zajednice, Športski program „Projekt Odaberi šport“
3.4.1. OLIMPIJSKI FESTIVAL DJEČJIH VRTIĆA GRADA DUBROVNIKA
Program podržava organizaciju 20. Olimpijskog festivala dječjih vrtića Hrvatske, kojeg u cijelosti organizira Dubrovačka zajednica športova. Na Olimpijskom festivalu sudjelovat će dječji vrtića Grada Dubrovnika, a najuspješnija dva vrtića nastupit će na županijskoj završnici. Mali natjecatelji koji sudjeluju na ovoj športskoj priredbi u duhu olimpizma se nadmeću u nekoliko disciplina, te tako razvijaju športsku kulturu u duhu fair playa.
Osnova za razvoj športa, posebno mlađih uzrasnih kategorija je kvalitetan trenerski kadar. To je ujedno i jedan od najvažnijih ciljeva Dubrovačke zajednice športova, a to podrazumijeva podupiranje mladih, perspektivnih i motiviranih trenera u školovanju i daljnjem stručnom usavršavanju. Program osigurava troškove semestralnih kotizacija kandidata za zvanje višeg športskog trenera (izvanredni studij) na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Splitu, nacionalnim savezima i ostalim ustanovama koje provode programa obrazovanja za trenere te troškove kotizacija za stručno usavršavanje na športskim akademijama u organiziraju nacionalnih športskih saveza. Program podržava i stipendiranje športaša na Visokom školom za sportski menadžment “Aspira” iz Splita. Odluku o korisnicima programske točke donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
Program podržava izdavanje već tradicionalnog dubrovačkog športskog godišnjaka gdje su prikupljeni podaci o svim nastupima i uspjesima športaša kroz godinu. Također je promidžbena djelatnost vezana za sređivanje arhivske građe o dubrovačkom športu i ostale aktivnosti važnih za promociju dubrovačkog športa.
Informatička djelatnost u športu
Program podržava redovito ažuriranje, održavanje i informatičku podršku web stranice i ostalih usluga, kao i za obradu te analitiku podataka prikupljenih od strane klubova temeljem dostave obrazaca za prijave programa što čini podlogu za bazu podataka koja služi kao priprema izrade softverskog programa Informatičkog sustava zajednice čime se omogućuje kvalitetnije praćenje športskih programa klubova.
3.4.4. SVEČANOST PROGLAŠENJA NAJUSPJEŠNIJIH DUBROVAČKIH ŠPORTAŠA
Program podržava tradicionalnu svečanost proglašenja najuspješnijih dubrovačkih športaša koju organizira Dubrovačka zajednica športova. Ova svečanost je prigoda za okupljanjem i druženjem dubrovačkih športaša s naglaskom na podsjetnik športskih uspjeha u protekloj godini.
3.4.5. PROGRAMI HOO - A I ŠPORTSKIH ZAJEDNICA (PROGRAM AKTIVNE ZAJEDNICE
ZA 2025 g. )
Program „Aktivne zajednice“ (dalje u tekstu: program) provodi se sa svrhom poticanja razvoja športa u zajednicama. Program se provodi u suradnji sa športskim zajednicama koje se aktivno zalažu za stvaranje osnovnih materijalnih uvjeta za rad sa športašima. Hrvatski olimpijski odbor potiče razvoj športa u zajednicama na način da dodjeljuje inicijalnu novčanu potporu za ulaganje u osnovne materijalne uvjete za razvoj športa u zajednicama. Ovim programom daje se potpora stvaranju osnovnih materijalnih uvjeta za rad sa športašima. Korisnici ovog programa mogu biti športski klubovi koji kontinuirano, tijekom čitave godine rade sa mladim športašima koji su registrirani u športskom klubu i natječu se za svoj športski klub. Da bi predloženi korisnik mogao ući u razmatranje za dodjelu novčane potpore, mora zadovoljiti sljedeće preduvjete:
1. športski klub mora imati amaterski status;
2. športski klub mora biti registriran za obavljanje športske djelatnosti sudjelovanja u športskim natjecanjima:
3. športski klub mora biti učlanjen u nacionalni športski savez – punopravnu članicu Hrvatskog olimpijskog odbora;
4. športski klub mora biti učlanjen u gradsku ili općinsku športsku zajednicu koja je član županijske športske zajednice – punopravne članice Hrvatskog olimpijskog odbora, odnosno ako se radi o manjoj sredini ovaj uvjet se smatra ispunjenim ako je športski klub – kandidat za korištenje programa član pripadajućeg saveza istog športa grada i/ili županije, a koji je učlanjen u pripadajuću športsku zajednicu.
Zajednica predlaže korisnike ovog programa Hrvatskom olimpijskom odboru nakon podnesenog zahtjeva od strane istog. Zahtjev se dalje daje u obradu prema Hrvatskom olimpijskom odboru. Program će se provoditi ukoliko se za to osiguraju financijska sredstava u financijskom planu programa javnih potreba u športu za tekuću godinu.
3.4.6. PROJEKT „ODABERI SPORT “
Športski program „Projekt Odaberi šport“, promiče športsku kulturu i olimpijska načela, te uz demonstraciju pojedinih športova i uz gostovanje poznatih športaša motivira uključivanje djece u šport. Cilj je djecu motivirati i educirati tako da i sama, zajedno s roditeljima odaberu šport koji će im najviše odgovarati. Osnovna vodilja je tjelesna aktivnost, tj. tjelesno vježbanje kroz dimenziju športa kao zaštita zdravlja, osnove svih ljudskih djelatnosti. Program motivira, educira i pomaže djeci trećeg razvojnog razdoblja od 1.- 4. razreda da pronađu optimalni način kontinuiranog vježbanja, tj. šport u kojem će uživati i dobro se zabaviti, stvarajući pozitivnu naviku tjelesnog vježbanja od rane mladosti do duboke starosti te tako razvijati svijest o športskoj kulturi kao jednom od temelja kvalitetnog društva. Dubrovačka zajednica športova sudjeluje u razvoju projekta te se planira organizacija športske priredbe za predškolski uzrast čime bi se program usmjerio ka djeci te dobi u svrhu najranijeg upoznavanja sa raznim vrstama športova. U tome će im pomoći serijal knjiga „Mali športaši“ nudeći im preporuke kod odabira. Program je pod potporom HOO-a, te bi trebao biti poveznica između osnovnih škola i uključivanja u športske klubove, s ciljem poticanja aktivnosti kod djece, tj. tjelesnog vježbanja kao zaštita zdravlja, osnove svih ljudskih djelatnosti. Program će se provoditi ukoliko se za to osiguraju financijska sredstava u financijskom planu programa javnih potreba u športu za tekuću godinu.
Dubrovačka zajednica športova redovito prijavljuje projekte na fondove Europske unije kroz Erasmus + Sport. Kroz 2025 godinu provodit će ce VoBeHa projekt. Isti podrazumijeva uključivanje osoba s invadilitetom u volonitiranje pri organizaciji sportskih događaja. Sportski sektor može mobilizirati više volontera nego bilo koji drugi sektor. Volonteri su ključni za uspjeh sportskih događaja. Organizatori sportskih događaja oslanjaju se na znanje, vještine i iskustva volontera u vođenju događaja.
Volonteri odrađuju mnoge kritične uloge u sportu, što uključuke velikibroj pojedinaca koji ispunjavaju više uloga. Međutim, osobe s invaliditetom često se zanemaruju i ne uključuju se kao volonteri u organizaciju sportskih događaja. Tijekom provedbom projekta educirati će se minimalno 40 osoba s invaliditetom i uključiti ih u organizaciju više sportskih događaja (regionalni/nacionalni/međunarodni) sa završnim događajem tijekom utrke Du Motion – Runners’ days u Dubrovniku, Hrvatska.
3.5. PROGRAMI OD ZAJEDNIČKOG INTERESA
Programe od zajedničkog interesa čine; Zdravstvena zaštita športaša, Školovanje kadrova, Športski rekviziti i oprema, Nagrađivanje najboljih športskih rezultata ostvarenih u protekloj godini i Korištenje športskih objekata.
3.5.1. ZDRAVSTVENA ZAŠTITA ŠPORTAŠA
Obvezni godišnji sistematski pregledi za športaše : Ordinacija Dr. Jadranko Madunović
Program osigurava preventivnu zaštitu športaša, sistematske preglede i ocjenu sposobnosti bavljenja športom za sve registrirane športaše članica Dubrovačke zajednice športova. Zakonska obaveza svih športaša u sustavu natjecanja je šestomjesečni liječnički pregled. Zdravstvena zaštita športaša osigurana je u okviru zdravstvene ambulante dr. športske medicine Jadranka Madunovića. Programski korisnici mogu biti i novoprimljene članice koje imaju obvezu redoviti sistematskih pregleda pri sudjelovanju u obveznom sustavu natjecanja sa svim selekcijama.
Stručna rehabilitacija i saniranje ozljeda športaša
Programska točka planira i podržava rehabilitaciju športaša, obavljanje terapija za saniranje športskih povreda pod stručnim nadzorom fizioterapeuta Tonija Zoranića. Klubovima i športašima se omogućava korištenje fizioterapeutske usluge kako bi se što prije vratili u trenažni i natjecateljski proces.
3.5.2. ŠPORTSKI REKVIZITI I OPREMA
Programska točka sufinancira nabavku športskih rekvizita i opreme u skladu s financijskim mogućnostima. Pri planiranju i provedbi športskog programa klubova, te treniranju športaša nužna je odgovarajuća športska oprema, odnosno potrebni rekviziti koji ovise o tehnologiji športa. Provedba programske točke se vrši temeljem podnesenih zahtjeva od strane korisnika, a u skladu s financijskim mogućnostima.
3.5.3. NAGRAĐIVANJE NAJBOLJIH ŠPORTSKIH REZULTATA OSTVARENIH U PROTEKLOJ GODINI
Športski sustav godišnje se valorizira kroz uspješnost športskog rada, odnosno postignute rezultate športaša koji sudjeluju na državnom i međunarodnom nivou. Ova programska točka novčano stimulira klubove koji tijekom godine najuspješnije predstavljaju gradski i hrvatski šport s posebnim naglaskom na velika međunarodna natjecanja na kojima se natječu dubrovački športaši. Nagrađuju se vrhunski rezultati pojedinaca i športskih klubova koji samim time dostojanstveno pridonose ugledu športa Grada Dubrovnika. Stimulira se i stručni rad, osobito najuspješnijih trenera koji su svojim radom pridonijeli ostvarenju uspješnih postignuća svojih športaša.
Program će se izvršiti u skladu s mogućnostima gradskog Proračuna, a Odluku o korisnicima programske točke donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
3.5.4. KORIŠTENJE ŠPORTSKIH OBJEKATA
Postojeća športska infrastruktura ne zadovoljava sve potrebne uvjete za kontinuirani športski rad klubova. To se posebno odnosi na dvoranske športove kojima nedostaju potrebni termini za treninge mlađih selekcija. U suradnji s Gradom Dubrovnikom pojedinim klubovima djelomično je omogućeno korištenje školskih športskih dvorana u večernjim terminima čime se pomaže rad športskih klubova. Programska točka podržava suradnju sa ostalim športskim objektima na dubrovačkom području u kojima klubovi treniraju te se sufinancira temeljem podnesenog zahtjeva kroz obrasce za prijavu programa.
3.6. PROGRAMI ŠPORTSKIH KLUBOVA
Ovo je najobimnija točka Programa javnih potreba u športu Grada Dubrovnika. Programi športskih klubova sačinjeni su od dvije stavke :
- Troškovi obveznog sustava natjecanja
- Stručni rad u športu
Troškovi obveznog sustava natjecanja podrazumijevaju sufinanciranje redovite djelatnosti klubova pri sudjelovanju u obveznim sustavima natjecanja sukladno propisima matičnih nacionalnih te međunarodnih saveza. Isti obuhvaćaju sudjelovanje na natjecanjima sa svim klupskim selekcijama. Pravilnikom o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa sufinanciraju se troškovi nastupi na državnim i međunarodnim natjecanjima, odnosno obveznih kotizacija savezima, organizacijski troškovi domaćih natjecanja, troškovi prijevoza, smještaja i prehrane, te sve ostale troškove koji su obuhvaćeni prilikom provođenja redovitih športskih aktivnosti klubova. Programska točka planski određuje financijska sredstva za klubove članice zajednice, sufinancirajući njihov tekući godišnji rad. Sukladno mjerilima za vrednovanje programa planiraju se sredstva i za redovito sufinanciranje stručnog rada. Stručnim se radom podiže nivo kvalitete pojedinog kluba koji u konačnici rezultira stvaranjem seniorskih momčadi sastavljenih od dubrovačkih športaša. Klupski se rad također prenosi i na poboljšanje kvalitete života i razvoja kod mladih koji su pod nadzorom takvog stručnog rada. Takav je pristup osnova za razvoj športa, a posebno mlađih uzrasnih kategorija u svim športskim granama. Ovaj dio programske točke ujedno uvelike sačinjava i jedan od najvažnijih ciljeva Dubrovačke zajednice športova. Sufinanciranje stručnog rada odobrava se športskim klubovima prve tri kategorije. Športski klubovi i udruge su podijeljeni u četiri kategorije Dubrovačke zajednice športova
Kategorije klubova u Programu javnih potreba u športu u skladu s Pravilnika o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa
Šport kao djelatnost obuhvaća mnogo različitih faktora koji ga sačinjavaju i čine raznovrsnim. Razlike među športovima uvjetuju i njegovu razvoju i popularnosti na lokalnoj, regionalnoj ili pak globalnoj razini. Šport obuhvaća raspon najrazličitijih aktivnosti i ima veliko komunikacijsko značenje. Preduvjet za ulaganjima ili raspodjelom sredstava u športske klubove je kvalitetno rangiranje športova i klubova u široj društvenoj ali i u lokalnoj zajednici.
Upotreba osnovnih mjerila športa definirana je u obliku Pravilnika o mjerilima i kriterijima za vrednovanje Programa javnih potreba u športu Grada Dubrovnika. Pravilnikom se definira športska djelatnost dubrovačkog područja te posebnost lokalnih klubova i športskih grana koje su razvijene na ovom području. Upotrijebljena su mjerila sa pripadajućim kriterijima koji su dio športa u cijelosti. Razvijenost pojedine športske grane u svijetu, Hrvatskoj ili u Dubrovniku. Zadani su parametri i koeficijenti koji oblikuju pojedine športove kojima se obrađuju podaci svih programskih korisnika. Pravilnikom su obuhvaćene sve pripadajuće športske grane te klubovi članice Dubrovačke zajednice športova.
Šport kao organizacijska cjelina posjeduje svoje međunarodne i nacionalne asocijacije, pravila, specifičnu opremu i rekvizite, veću ili manju popularnost u svijetu, Hrvatskoj i na lokalnoj razini, ima internacionalni karakter, te se tretira u skladu s definiranim kriterijima međunarodnog i nacionalnog uspjeha, popularnosti, interesom medija, a s druge strane većim je dijelom vezan uz posebitosti lokalne zajednice (Grad, Županija) u kojoj djeluje. U razradi kriterija se koriste, svjetski, nacionalni i lokalni parametri.
Uzevši u obzir opće svjetske i hrvatske športske standarde te sve specifičnosti dubrovačkog športa, za detaljnu razradu upotrebljavaju se tri osnovna mjerila.
1. razvijenost športa
2. socijalni status športa u Gradu Dubrovniku
3. športska kvaliteta
Za svako od navedenih mjerila se koristi po nekoliko različitih kriterija za svako od mjerila zasebno. Potom se zadanim formulama koje su sastavni dio Pravilnika obrađuju podaci. Po obradi podataka, određen je stupanj kvalitete športskih klubova na području Dubrovnika koji su uvršteni u program kroz četiri kategorije.
I Kategorija - vrhunski šport
/ Klubovi međunarodne razine i kvalitete /
Uvjeti: I stupanj natjecanja u državnom prvenstvu s visokim rezultatima svih kategorija, kontinuirano sudjelovanje športaša u reprezentativnim državnim selekcijama svih kategorija, godine trajanje športova i klubova u Gradu Dubrovniku, klubovi koji imaju ostvarene rezultate na dosadašnjim međunarodnim reprezentativnim i klupskim natjecanjima (Olimpijske igre, svjetska prvenstva, europska prvenstva, svjetski i euro kupovi, svjetska i europska prvenstva mlađih selekcija, klupski naslovi europskih prvaka i euro kupova), klubovi koji se kontinuirano natječu u razvijenim i složenim sustavima natjecanja na državnoj te međunarodnoj razini, sustav natjecanja mlađih kategorija, osiguran objekt, stručno kadrovska ekipiranost, visoka organiziranost kluba, olimpijski status športa, klubovi koji imaju status nositelja kvalitete u svojoj športskoj grani na području Grada Dubrovnika, dugu tradicija, veliki interes gledatelja i medijska popularnost te klubovi koji doprinose promidžbi i ugledu Grada Dubrovnika i Republike Hrvatske.
I kategoriju čini 1 klub – Vaterpolski klub ˝Jug Adriatic osiguranje”
II Kategorija - kvalitetni šport
/ Klubovi nacionalne razine i kvalitete – nositelji kvalitete /
Uvjeti: Klubovi momčadskih i ekipnih športova koji redovito nastupaju u razvijenim i složenim sustavima natjecanja I i II stupnja liga natjecanja u državnom prvenstvu te klubovi koji redovito nastupaju u obveznom sustavu sa svim selekcijama u športu koji ima više od IV stupnjeva liga natjecanja, neovisno o tome u kojem se stupnju natječu. Klubovi iz športova pojedinačnog karaktera čiji športaši redovito nastupaju u I stupnju prvenstvenih i kup sustava natjecanja nacionalnih saveza i međunarodnih asocijacija (turniri, regate, utrke) te klubovi koji su nositelji kvalitete u svojoj športskoj grani na području Grada Dubrovnika. Klubovi koji imaju dugu tradiciju športa u Gradu Dubrovniku, interes kod medija i gledatelja, osiguran objekt, osiguran stručni kadar te dobru organiziranost kluba. Klubovi II kategorije imaju status nositelja kvalitete u svojoj športskoj grani na području Grada Dubrovnika. Neovisno o stupnju natjecanja status nositelja kvalitete mogu imati klubovi koji jedini predstavljaju športsku granu i za koje vlada javni interes a imaju dugu tradiciju djelovanja ( športovi na vodi i na moru ) te su od posebnog interesa za Grad.
Zbog različitosti športova i razlika u sustavu natjecanja, te vrednovanja troškova obveznog sustava natjecanja nositelji kvalitete razvrstani su u grupe športova:
- momčadski i ekipni športovi,
- pojedinačni športovi
- športovi na vodi i moru.
II kategoriju čini 15 klubova:
a) Momčadski i ekipni športovi – (Košarkaški klub ”Dubrovnik”, Ženski košarkaški klub “Ragusa”, Ženski odbojkaški klub “Dubrovnik 06”, Malonogometni klub “Square” , Nogometni klub “Gošk Dubrovnik 1919”)
b) Pojedinačni športovi – (Auto klub “Dubrovnik racing“, Judo klub “Dubrovnik 1966.”, Stolnoteniski klub “Libertas Marinkolor”, Šahovski klub “Dubrovnik”, Streljačko društvo “Dubrovnik” i Športski tenis klub “Dubrovnik”)
c) Športovi na vodi i moru – (Plivački klub “Jug”, Jedriličarsko klub “Orsan”, Veslački klub “Neptun” i Ronilački klub “Dubrovnik”)
III Kategorija - nacionalni i regionalni rangovi
/ Klubovi nacionalne razine i regionalne kvalitete /
Kategoriju čine športovi, gradski športski savezi, klubovi i športske udruge koji su stabilizirali svoj razvoj, ili imaju status nositelja kvalitete u svojoj športskoj grani na području Grada Dubrovnika, a natječu se u II, III ili nižem nacionalnom razredu ili se natječu u slabije razvijenom sustavu natjecanja sa osiguranim skromnijim uvjetima za rad te oni klubovi koji imaju osiguran stručni kadar te osiguran rad sa mlađim uzrasnim kategorijama.
III kategoriju čini ukupno 20 klubova i 1 savez:
(Atletski klub “Dubrovnik”, Ženski nogometni klub “Ombla”, Badmintonski klub “Dubrovnik”, Judo klub Dubrovnik”, Odbojkaški klub “Nova Mokošica”, Gimnastički klub “Dubrovnik”, Ženski vaterpolski klub “Jug”, Hrvatsko planinarsko društvo “Dubrovnik”, te Boćarski savez Grada Dubrovnika : Boćarski klub “Hidroelektrana”, Boćarski klub “Gromača”, Boćarski klub “Komolac”, Boćarski klub “Petka, Športsko boćarsko društvo “Strijelac”, Boćarski klub “Osojnik”, Boćarski klub “Montovjerna”, Karate klub “Kakato, Boćarski klub “Ombla”, Boćarski klub “Hajduk Rašica”, Boćarski klub “ Bosanka”)
IV Kategoriju – organizirani šport gradske razine
/ Klubovi nacionalne, regionalne i gradske razine te športska rekreacija s naznakama športa i športska rekreacija /
Ovu kategoriju sačinjavaju oni klubovi i športske udruge koje se redovito ili neredovito natječu u razvijenim i nerazvijenim sustavima natjecanja na nacionalnoj razini ali nisu nositelji kvalitete u svojoj športskoj grani, športske škole koje su registrirane kao športske udruge isključivo za rad sa mlađim uzrastima, novoosnovane članice te klubovi koji imaju povremene i neobvezne sustave natjecanja ( kao što su veteranski športski klubovi, studentska športska društva, amaterska športska društva, rekreativna športska društva i sl.) IV kategoriju čini 39 športskih klubova i udruga:
(VK “Bellevue – Dubrovnik”, Odbojkaški klub “Dubrovnik 2001.”m, Škola košarke “Dubrovnik”, NK škola nogometa “Božo Broketa”, Pomorsko športsko ribarsko društvo “Batala, Amatersko ribolovno društvo “Orhan”, Ju jutsu klub “Dubrovnik”, Tenis klub “Libertas”, Judo klub “Ura nage”, Dubrovačko akademsko športsko društvo “Sveučilište”, Malonogometni klub “Zaton”, Malonogometni klub “Ponedjeljak u 16”, Amatersko športsko društvo “Du docs”, Amatersko športsko društvo “Lopud, Bridge klub “Dubrovnik”, Vaterpolo klub “Šipan”, Ultimate fight club “Gladiator”, Biljar klub “Dubrovnik”, Vaterpolski klub “Dubrovački veterani”, Hrvatski nogometni klub Dubrovnik “Veteran 79”, Auto moto klub "Ragusa racing", Škola odbojke " Dubrovnik", Sportsko društvo Mokošica, Sportska školica" Dubrovnik", Športsko društvo "Osojnik", Malonogometni klub "Ombla", Sportsko društvo ˝Mokošica˝, NK Nogometna akademija "Libertas" , Škola juda Mokošica, Škola bridža Dubrovnik, Streljačko društvo Dragovoljac, Tenis klub Ragusa, Udruga “Sport i zabava”, Hrvatsko Planinarsko Društvo Sniježnica, Klub Američkog Nogometa Sharks, Tae kwon-do klub Shark, Klub za praktično streljaštvo Dubrovnik, Ragbi klub Dubrovnik, Triatlon klub Dubrovnik)
Športski klubovi i udruge iz ove kategorije će se sufinancirati u skladu s financijskim mogućnostima, te će se im se pomoći u korištenju športskih objekata ukoliko za to postoje uvjeti.
Športske udruge i klubovi se sufinanciraju se u skladu s Pravilnikom o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa kroz Program javnih potreba u športu sukladno prethodno dostavljenim dokumentima po javnom pozivu. Nakon pregleda dostavljene dokumentacije pristigle po raspisu Javnog poziva, Povjerenstvo za formalne po utvrđivanju zapisnika, dalje prosljeđuje Povjerenstvu za ocjenu programa, odnosno Izvršnom odboru, nakon čega se klubovi uvrštavaju u financijski plan programa. U obzir su uzeti svi potrebni parametri radi unapređenja te održanja razine športskog sustava i očuvanja postojeće vrhunske športske kvalitete. Programsko planiranje radi se po klupskim selekcijama. Pri programskom planiranju vodi se računa o tome da klubovi prema trenutnoj kvaliteti prelaze u viši ili niži rang natjecanja, te treba ostaviti prostora za eventualne korekcije. U toj situaciji odluku donosi Izvršni odbor zajednice. Klubove koji prelaze u niži razred treba u određenom vremenskom razdoblju pomno pratiti ukoliko postoji realna mogućnost da svojim športskim rezultatima ponovo steknu uvjete za prelazak u viši razred. Ukoliko neka novoprimljena članica ima status nositelja kvalitete ili se natječe u prvom ili drugom razredu natjecanja u savezima koji imaju složene sustave natjecanja, iste je moguće sufinancirati iako im je za isto određen moratorij pri procesu primanju u punopravno članstvo. Ukoliko se pojavi takav slučaj, onda o tome odluku donosi Izvršni odbor Zajednice.
3.7. DJELOVANJE DUBROVAČKE ZAJEDNICE ŠPORTOVA
Dubrovačka zajednica športova, je zajednica športskih udruga Grada Dubrovnika u skladu s člankom 34. Zakona o športu, u svom djelokrugu osobito:
- poticanje i promicanje sporta u skladu s aktima strateškog planiranja iz članka 104. ovoga Zakona i drugim strateškim dokumentima donesenim na lokalnoj i područnoj (regionalnoj) razini, a osobito sporta djece, mladeži i studenata, osoba s invaliditetom te zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja i zdravstveno usmjerene tjelesne aktivnosti
- objedinjavanje i usklađivanje sportskih programa
- predlaganje programa javnih potreba u sportu jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i njihovo provođenje
- skrb o kategoriziranim sportašima
- utvrđivanje načina ostvarivanja prava sportaša
- sudjelovanje u stvaranju uvjeta za pripremu sportaša za olimpijske igre, paraolimpijske igre, olimpijske igre gluhih, svjetska i europska prvenstva te druga velika međunarodna natjecanja
- suradnja u ostvarivanju programa Hrvatskog olimpijskog odbora, Hrvatskog paraolimpijskog odbora i Hrvatskog sportskog saveza gluhih
- promicanje stručnog rada u sportu
- edukacija, informiranje i savjetovanje sportaša, sportskih djelatnika, građana i ostalih sudionika u sportu o pitanjima bitnim za bavljenje sportskim aktivnostima i djelatnostima
- edukacija sportaša o antidopingu
- sprječavanje negativnih pojava u sportu
- skrb o javnim sportskim građevinama koje su joj povjerene na upravljanje
- ostali poslovi propisani općim aktima.
Dubrovačka zajednica športova najrazvijenija je gradska zajednica športskih udruga u Dubrovačko - neretvanskoj županiji, koja kroz redovno članstvo objedinjuje djelatnost 85 športske udruge u okviru 34 športske grane, a u privremeno članstvo s rokom trajanja od četiri godine primljeno su 2 nove članice. Dubrovačka zajednica športova ima Stručnu službu koju čine 4 djelatnika i to glavni tajnik, voditelj projekata, tehnički referent i administrativni referent. Stručna služba obavlja sve poslove zajednice; opće, administrativne, stručne, knjigovodstvene i financijske poslove, opslužuje tijela Saveza i pomaže u radu članovima zajednice. Program u cijelosti osigurava sredstva za djelovanje Dubrovačke zajednice športova.
Točka 8.Ostali programi podrazumijeva točke Programska pričuva, Potpora klubovima nositeljima kvalitete za domaća i međunarodna natjecanja. Posljednje dvije programske stavke će se sufinancirati ukoliko se osiguraju financijska sredstva pri donošenju rebalansu Proračuna Grada Dubrovnika za tekuću godinu.
Program podržava planiranje sredstava za programsku pričuvu Dubrovačke zajednice športova iz razloga što je karakter športskih programa podložan promjenama, a neke programe nije moguće unaprijed predvidjeti i isplanirati, te je za takve okolnosti potrebno predvidjeti sredstva. Sredstva se odobravaju sukladno mogućnostima na temelju iskazanih potreba kluba koji pisanim zahtjevom zatraže dodatno sufinanciranje specificiranih programskih aktivnosti.
3.8.2. POTPORA KLUBOVIMA NOSITELJIMA KVALITETE ZA DOMAĆA I MEĐUNARODNA
NATJECANJA
Točka služi kao potpora klubovima nositeljima kvalitete, te se sufinanciraju troškovi redovite djelatnosti klubova, stručnog rada te obveznog sustava natjecanja. Programska točka podržava: sufinanciranje troškova nastalih ulaskom klubova u veći rang natjecanja koje su isti ostvarili tijekom natjecateljske godine; širenje postojećih sustava natjecanja po svim klupskim selekcijama; povećane troškova odlaska na gostujuća natjecanja u odnosu na prethodnu natjecateljsku sezonu kao i organiziranje domaćih utakmica; povećane troškove organizacije domaćih i međunarodnih natjecanja po kalendarima nacionalnih i međunarodnih saveza; završnice na domaćim i međunarodnim natjecanjima; veći broj gostujućih i domaćih natjecanja sa mlađim selekcijama; kao i sufinanciranje troškova stručnog rada s obzirom na povećanje broja mlađih selekcija kluba, te sve ostale troškove koje nije bilo moguće planirati prilikom prijave programa kluba. Sufinanciranje će se vršiti u skladu sa Pravilnikom o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa javnih potreba u športu, a odluku o raspodijeli financijskih sredstava donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
3.9. SUFINANCIRANJE TROŠKOVA PRIJEVOZA ŠPORTSKIM KLUBOVIMA
Programska točka 9. Sufinanciranje troškova prijevoza športskim klubovima će se provoditi ukoliko se za to osiguraju financijska sredstava u financijskom planu programa javnih potreba u športu za tekuću godinu. Ista se odnosi na subvencioniranje putovanja na gostujuća domaća prvenstvena i kup te obvezna međunarodna natjecanja te će se izvršavati sukladno Pravilnikom o mjerilima i kriterijima za vrednovanje programa javnih potreba u športu. Odluku o raspodijeli financijskih sredstava namijenjenih za ovaj program, donosi Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova.
3.10. SUFINANCIRANJE ADAPTACIJE i UREĐENJA ŠPORTSKE INFRASTRUKTURE OD VAŽNOSTI ZA GRAD DUBROVNIK
Programska točka podrazumijeva planiranje sredstava koja mogu koristiti klubovi članovi zajednice u svrhu adaptacije postojeće športske infrastrukture ,odnosno objekte u kojima obavljaju svoju redovitu djelatnost. Programska točka se uvrštava u program javnih potreba u športu Grada Dubrovnika po osiguranju financijskih proračunskih sredstava od strane Grada Dubrovnika za narednu financijsku, odnosno kalendarsku godinu. Ova programska točka se usklađuje sa Strategijom razvoja sporta i sportske infrastrukture na području Grada Dubrovnika, temeljnim dokumentom za razvoj sportske djelatnosti i koji služi kao smjernica djelovanju Dubrovačke zajednice športova. Odobravat će se sufinanciranje adaptacije i uređenja sportske infrastrukture u skladu s točki 3.1 Sportska infrastruktura na području Grada Dubrovnika navedenog dokumenta podnositeljima zahtjeva, uz slijedeće uvjete i obveze:
- Klub mora biti punopravni član Dubrovačke zajednice športova
- Sufinancirat će se samo i jedino zahtjevi klubova za adaptacijom i uređenjem prostora kojim se osiguravaju minimalni tehnički, trenažni i higijenski uvjeti za redovitu sportsku djelatnost, a koji nisu u vlasništvu Grada Dubrovnika, odnosno pod upravljanjem JU Športski objekti Dubrovnik.
- Zahtjev mogu podnijeti samo klubovi koji svoju sportsku djelatnost obavljaju u postojećem objektu koji je predmet apliciranja na program, i to u kontinuitetu, odnosno u vremenskom periodu dužem od 10 (deset) godina
- Prednost u odobravanju programa imaju klubovi koji obavljaju svoju sportsku djelatnost na području Grada Dubrovnika
- Klub koji je podnositelj zahtjeva za sufinanciranje adaptacije i uređenja prostora za obavljanje sportske djelatnosti treba imati valjano odobrenje za korištenje predmetnog prostora za rad ili koncesijsko pravo za isto od nadležnih županijskih ili državnih institucija
- Klub koji podnosi zahtjev za adaptaciju i uređenje prostora za obavljanje svoje sportske djelatnosti mora posjedovati valjanu građevinsku dozvolu za radove koje dostavlja u zahtjevu za sufinanciranje
- Financijske sredstva će se odobravat sukladno proračunskim mogućnostima odlukom Izvršnog odbora zajednice i to nakon dostave valjane dokumentacije od strane kluba koji aplicira na program
- Klub kojemu se odobre sredstva za adaptaciju i uređenje prostora za obavljanje sportske djelatnosti je dužan podnositi potvrde i dokaznice o provođenju radova
- Ukoliko isti ne podnose valjanu i traženu dokumentaciju dužan je proračunska sredstva uplatiti davatelju sredstava u onom iznosu koji mu je i doznačen na račun
Sukladno točki 3.1 Sportska infrastruktura na području Grada Dubrovnika, Strategije razvoja sporta i sportske infrastrukture na području Grada Dubrovnika Izvršni odbor Dubrovačke zajednice športova će predložiti Skupštini zajednice da se donese odluka o proglašenju športskih objekata od značaja za Grad Dubrovnik koji nisu pod upravljanjem JU Športski objekti Dubrovnik te istu dostaviti Gradu Dubrovniku na usvajanje kako bi se ista mogla kroz financijski plan programa javnih potreba u športu planirati i realizirati proračunskim sredstvima.
FINANCIJSKI PLAN PROGRAMA JAVNIH POTREBA U ŠPORTU GRADA DUBROVNIKA ZA 2025 GODINU
A |
PRIHODI |
3.070.000,00 |
1. |
Sredstva iz proračuna Grada Dubrovnika |
3.070.000,00 |
B |
IZDACI |
|
1. |
Međunarodna športska suradnja |
19.000,00 |
2. |
Tradicionalne manifestacije u športu |
49.000,00 |
3. |
Poticajni športski programi |
57.240,00 |
4. |
Razvojni športski programi |
35.500,00 |
5. |
Programi od zajedničkog interesa |
92.500,00 |
6. |
Programi športskih klubova |
1.804.110,00 |
7. |
Djelovanje Dubrovačkog saveza športova |
130.150,00 |
8. |
Ostali programi |
18.000,00 |
9. |
Sufinanciranje troškova prijevoza športskim klubovima |
164.500,00 |
10. |
Sufinanciranje ulaganja u športsku infrastrukturu |
700.000,00 |
12. |
UKUPNO: |
3.070.000,00 |
1. |
Međunarodna športska suradnja |
19.000,00 |
1.1 |
Veslački klub "Nepun"- Međunarodna veslačka regata,Giovinazzo,Italija |
3.000,00 |
1.3 |
Veslački klub "Nepun"- Međunarodni veslački maraton,Vukovar - Ilok |
3.000,00 |
1.4 |
Nogometni klub ˝Gošk Dubrovnik 1919˝- Nogometni turnir za mlade Sv Vlaho |
2.500,00 |
1.5 |
ŽOK Dubrovnik - Međunarodno prvenstvo mlađih selekcija |
1.500,00 |
1.6 |
Košarkaški klub "Dubrovnik"- IMBL liga,Sarajevo |
1.500,00 |
1.7 |
Sportsko društvo "Mokošica" - Regionalna rukometna liga |
1.500,00 |
1.8 |
AK Ragusa racing - 23. nagrada Ragusa racinga, PH međunarodno zonsko natjecanje, |
1.500,00 |
1.9 |
ŽNK Ombla - Međunarodni turnir za djevojčice "Dalmatinko Cup" |
1.500,00 |
1.10 |
Ženski košarkaški klub ˝Ragusa˝ Euro Cup |
3.000,00 |
|
||
2. |
Tradicionalne manifestacije u športu |
49.000,00 |
2.1 |
Športski tenis klub "Dubrovnik"- ITF Seniors 399 |
3.000,00 |
2.2 |
Jedrilčarski klub "Orsan"- Južnodalmatinska regata |
3.000,00 |
2.3 |
Jedrilčarski klub "Orsan"- Dubrovačka regata |
3.000,00 |
2.4 |
Veslački klub "Nepun"- Međunarodna veslačka regata,Sempres primus |
3.000,00 |
2.5 |
Košarkaški klub "Dubrovnik"- Uskršnji turnir za mlađe kadete |
2.500,00 |
2.6 |
Stolnoteniski klub "Libertas"- Europa Cup |
3.000,00 |
2.7 |
Judo klub "Dubrovnik"- Međunarodni turnir " 28. Dubrovnik open" |
2.500,00 |
2.8 |
Šahovski klub "Dubrovnik"- Međunarodni šahovski turnir "Open Dubrovnik" |
2.500,00 |
1.2 |
Šahovski klub "Dubrovnik"- Memorijalni šahovski turnir |
3.000,00 |
2.9 |
AK Ragusa racing - 5. i 6. OSV Dubrovnik |
1.500,00 |
2.10 |
Škola košarke ˝Dubrovnik˝- Međunarodna škola košarke Libertas |
3.000,00 |
2.11 |
ŽOK Dubrovnik - Mala mreža |
1.500,00 |
2.12 |
SD Dragovoljac - Natjecanje u streljaštvu povodom obilježavanja Dana branitelja Dubrovnika |
1.500,00 |
2.13 |
ŽNK Ombla - Međunarodni turnir za djevojčice "Girls Trophy 2024" |
1.500,00 |
2.15 |
Sportsko društvo "Mokošica" - Rukometni međunarodni turnir Memorijal Josip Tomašević |
1.500,00 |
2.16 |
BK Hajduk Rašica -Međunarodni memorijalni turnir Đuro Miletić |
1.500,00 |
2.17 |
Nogometni klub ˝Gošk Dubrovnik 1919˝- Nogometni turnir Josip Zvono |
2.500,00 |
2.18 |
Ragbi klub Dubrovnik - Ragbi kamp Invictus |
1.500,00 |
2.19 |
Stolnoteniski klub "Libertas"- Međunarodni stolnoteniski Božični turnir |
1.500,00 |
2.20 |
AK Dubrovnik - Dubrovački Advent Run 2023 |
1.500,00 |
2.21 |
Judo klub "Mokošica"- 16 kup Mokošice |
1.500,00 |
2.22 |
AK Dubrovnik - Božićni višeboj za djecu Dubrovnika |
1.500,00 |
2.23 |
JK Dubrovnik 1966 - Međunarodni judo turnir za mlade Sv.Vlaho |
1.500,00 |
3. |
Poticajni športski programi |
57.240,00 |
3.1. |
Potpora perspektivnim mladim športašima |
21.624,00 |
3.1.1. |
Natjecateljski programi perspektivnih mladih športaša |
6.000,00 |
3.1.2. |
Stipendije perspektivnim mladim športašima |
15.624,00 |
3.2. |
Stipendije športaša |
35.616,00 |
3.2.1. |
Stipendije kategoriziranih športaša prema rješenjima HOO-a |
35.616,00 |
|
||
4. |
Razvojni športski programi |
35.500,00 |
4.1. |
20. Olimpijski festival dječjih vrtića Grada Dubrovnika |
4.000,00 |
4.2. |
Školovanje kadrova |
14.000,00 |
4.3. |
Promidžbena djelatnost |
10.500,00 |
4.3.1. |
Športski godišnjak Dubrovačke zajednice športova |
8.000,00 |
4.3.2. |
Informatička djelatnost u športu |
2.500,00 |
4.4. |
Svečanost proglašenja najuspješnijih dubrovačkih športaša |
7.000,00 |
|
||
5. |
Programi od zajedničkog interesa |
92.500,00 |
5.1. |
Zdravstvena zaštita športaša |
42.000,00 |
5.1.1. |
Obvezni godišnji sistematski pregledi za športaše |
30.000,00 |
5.1.2. |
Stručna rehabilitacija i saniranje ozljeda športaša |
12.000,00 |
5.2. |
Športski rekviziti i oprema |
10.000,00 |
5.3. |
Nagrađivanje najboljih športskih rezultata u protekloj godini |
32.500,00 |
5.4. |
Korištenje športskih objekata |
6.500,00 |
6. |
Programi športskih klubova |
649.813,00 |
1.154.297,00 |
1.804.110,00 |
|
|||||
KLUBOVI |
Stručni rad |
Redoviti program |
Ukupni program kluba |
|
||||||
I Kategorija |
|
|
|
|
||||||
6.1. |
Vaterpolski klub ˝Jug˝ |
87.916,00 |
321.292,00 |
409.208,00 |
|
|||||
II Kategorija |
|
|
|
|
||||||
a |
Momčadski i ekipni sportovi |
|
|
|
|
|||||
6.2 |
Košarkaški klub ˝Dubrovnik" |
43.958,00 |
81.353,00 |
125.311,00 |
|
|||||
6.3 |
Ženski košarkaški klub ˝Ragusa˝ |
43.958,00 |
83.155,00 |
127.113,00 |
|
|||||
6.4 |
Ženski odbojkaški klub ˝Dubrovnik˝ |
43.958,00 |
60.405,00 |
104.363,00 |
|
|||||
6.5 |
Malonogometni klub "SQUARE" |
14.653,00 |
72.875,00 |
87.528,00 |
|
|||||
6.6 |
Nogometni klub ˝Gošk Dubrovnik 1919˝ |
43.958,00 |
76.919,00 |
120.877,00 |
|
|||||
b |
Pojedinačni športovi |
|
|
|
|
|||||
6.7 |
Auto klub "Dubrovnik racing" |
6.371,00 |
39.652,00 |
46.023,00 |
|
|||||
6.8 |
Judo klub ˝Dubrovnik 1966˝ |
29.305,00 |
21.123,00 |
50.428,00 |
|
|||||
6.9 |
Stolnoteniski klub ˝Libertas Marinkolor˝ |
29.305,00 |
29.499,00 |
58.804,00 |
|
|||||
6.10 |
Šahovski klub ˝Dubrovnik˝ |
6.371,00 |
8.604,00 |
14.975,00 |
|
|||||
6.11 |
Streljačko društvo "Dubrovnik˝ |
6.371,00 |
17.173,00 |
23.544,00 |
|
|||||
6.12 |
Športski tenis klub ˝Dubrovnik˝ |
29.305,00 |
14.880,00 |
44.185,00 |
|
|||||
c |
Športovi na vodi i moru |
|
|
|
|
|||||
6.13 |
Plivački klub ˝Jug˝ |
58.610,00 |
21.569,00 |
80.179,00 |
|
|||||
6.14 |
Jedriličarski klub ˝Orsan˝ |
29.305,00 |
20.558,00 |
49.863,00 |
|
|||||
6.15 |
Veslački klub ˝Neptun˝ |
29.305,00 |
36.590,00 |
65.895,00 |
|
|||||
6.16 |
Ronilački klub "Dubrovnik" |
6.371,00 |
3.023,00 |
9.394,00 |
|
|||||
III Kategorija |
Stručni rad |
Redoviti program |
Ukupni program kluba |
|
||||||
6.17 |
Atletski klub ˝Dubrovnik˝ |
29.305,00 |
10.684,00 |
39.989,00 |
|
|||||
6.18 |
Badmintonski klub ˝Dubrovnik˝ |
27.394,00 |
11.633,00 |
39.027,00 |
|
|||||
6.19 |
Judo klub ˝Dubrovnik˝ |
29.305,00 |
8.410,00 |
37.715,00 |
|
|||||
6.20 |
Gimnastički klub ˝Dubrovnik˝ |
21.023,00 |
10.546,00 |
31.569,00 |
|
|||||
6.21 |
Športski ženski nogometni klub ˝Ombla˝ |
14.653,00 |
14.178,00 |
28.831,00 |
|
|||||
6.22 |
Ženski vaterpolski klub ˝Jug˝ |
6.371,00 |
16.129,00 |
22.500,00 |
|
|||||
6.23 |
Karate klub ˝Kakato˝ |
6.371,00 |
6.949,00 |
13.320,00 |
|
|||||
6.24 |
Ženski odbojkaški klub ˝Nova Mokošica˝ |
6.371,00 |
0,00 |
6.371,00 |
|
|||||
6.25 |
Planinarsko društvo ˝Dubrovnik˝ |
0,00 |
5.808,00 |
5.808,00 |
|
|||||
6.26 |
Boćarski savez Grada Dubrovnika |
|
|
|
|
|||||
6.26.1 |
Boćarski klub "Hajduk" |
0,00 |
14.404,00 |
14.404,00 |
|
|||||
6.26.2 |
Boćarski klub "GROMAČA" |
0,00 |
6.948,00 |
6.948,00 |
|
|||||
6.26.3 |
Boćarski klub "Torcida OSOJNIK" |
0,00 |
6.948,00 |
6.948,00 |
|
|||||
6.26.4 |
Boćarski klub "Komolac OMBLA" |
0,00 |
6.948,00 |
6.948,00 |
|
|||||
6.26.5 |
Boćarski klub "Montovjerna" |
0,00 |
2.956,00 |
2.956,00 |
|
|||||
6.26.6 |
Športsko boćarsko društvo "STRIJELAC" |
0,00 |
2.956,00 |
2.956,00 |
|
|||||
6.26.7 |
Boćarski klub "PETKA" |
0,00 |
2.956,00 |
2.956,00 |
|
|||||
6.26.9 |
Boćarski klub ˝Hidroelektrana˝ |
0,00 |
2.956,00 |
2.956,00 |
|
|||||
6.26.8 |
Boćarski klub "BOSANKA " |
0,00 |
1.800,00 |
1.800,00 |
|
|||||
6.26.10 |
Funkcioniranje gradskog saveza za 2025 g. |
0,00 |
5.868,00 |
5.868,00 |
|
|||||
6.27 |
IV Kategorija |
0,00 |
106.550,00 |
106.550,00 |
||||||
6.27.1 |
Vaterpolski klub ˝Bellevue - Dubrovnik˝ |
0,00 |
7.790,00 |
7.790,00 |
||||||
6.27.2 |
Muški odbojkaški klub ˝Dubrovnik 2001˝ |
0,00 |
8.160,00 |
8.160,00 |
||||||
6.27.3 |
Judo klub ˝Ura nage˝ |
0,00 |
8.220,00 |
8.220,00 |
||||||
6.27.4 |
NK Nogometna akademija "Libertas" |
0,00 |
4.770,00 |
4.770,00 |
||||||
6.27.5 |
Ultimate fight klub "Gladiator˝ |
0,00 |
5.330,00 |
5.330,00 |
||||||
6.27.6 |
Ragbi klub "Dubrovnik" |
0,00 |
6.190,00 |
6.190,00 |
||||||
6.27.7 |
SD "Mokošica" |
0,00 |
6.300,00 |
6.300,00 |
||||||
6.27.8 |
Tenis klub "Ragusa" |
0,00 |
5.970,00 |
5.970,00 |
||||||
6.27.9 |
SD "Dragovoljac" |
0,00 |
6.130,00 |
6.130,00 |
||||||
6.27.10 |
Bridge klub "Dubrovnik" |
0,00 |
2.880,00 |
2.880,00 |
||||||
6.27.11 |
Vaterpolski klub ˝Dubrovački veterani˝ |
0,00 |
3.510,00 |
3.510,00 |
||||||
6.27.12 |
Taekwon-do klub Shark Dubrovnik |
0,00 |
5.180,00 |
5.180,00 |
||||||
6.27.13 |
KAN Sharks |
0,00 |
4.580,00 |
4.580,00 |
||||||
6.27.14 |
NK Škola nogometa "Božo Broketa" |
0,00 |
4.280,00 |
4.280,00 |
||||||
6.27.15 |
Auto moto klub "Ragusa racing" |
0,00 |
5.160,00 |
5.160,00 |
||||||
6.27.16 |
HNK ˝Dubrovnik Veteran 79˝ |
0,00 |
2.200,00 |
2.200,00 |
||||||
6.27.17 |
Hrvatsko planinarsko društvo "Sniježnica" |
0,00 |
2.320,00 |
2.320,00 |
||||||
6.27.18 |
Pomorsko športsko R.D. "BATALA" |
0,00 |
1.990,00 |
1.990,00 |
||||||
6.27.19 |
Amaterski ribarski Š.K. "ORHAN" |
0,00 |
1.990,00 |
1.990,00 |
||||||
6.27.20 |
Triatlon klub Dubrovnik |
0,00 |
3.300,00 |
3.300,00 |
||||||
6.27.21 |
Judo klub "Mokošica" |
0,00 |
3.000,00 |
3.000,00 |
||||||
6.27.22 |
Tenis klub ˝Libertas˝ |
0,00 |
2.000,00 |
2.000,00 |
||||||
6.27.23 |
Ju jutsu klub ˝Dubrovnik˝ |
0,00 |
1.300,00 |
1.300,00 |
||||||
6.27.24 |
Malonogometni klub "Ombla" |
0,00 |
1.250,00 |
1.250,00 |
||||||
6.27.25 |
Sportska školica " Dubrovnik" |
0,00 |
750,00 |
750,00 |
||||||
6.27.26 |
Sveučilišni sportski savez |
0,00 |
2.000,00 |
2.000,00 |
||||||
Ukupno: |
|
649.813,00 |
1.154.297,00 |
1.804.110,00 |
||||||
7. |
Djelovanje Dubrovačkog saveza športova |
130.150,00 |
7.1 |
Bruto plaće za zaposlene |
99.700,00 |
7.2 |
Prijevoz na posao |
2.500,00 |
7.3 |
Ostali nenavedeni rashodi na zaposlene |
8.200,00 |
7.4 |
Materijalni i ostali troškovi |
19.750,00 |
|
||
8. |
Ostali programi |
18.000,00 |
8.1 |
Programska pričuva |
18.000,00 |
9. |
Sufinanciranje troškova prijevoza športskim klubovima |
164.500,00 |
9.1. |
Sufinanciranje troškova prijevoza športskim klubovima za domaća natjecanja |
100.500,00 |
9.2. |
Sufinanciranje troškova prijevoza športskim klubovima za međunarodna natjecanja |
64.000,00 |
10. |
Sufinanciranje ulaganja u športsku infrastrukturu |
700.000,00 |
10.1 |
Veslački klub ˝Neptun˝ |
700.000,00 |
Skupština Dubrovačke zajednice športova je na svojoj 4. sjednici održanoj 18.prosinca 2024 g., jednoglasno donijela Prijedlog programa i financijskog plana javnih potreba u športu Grada Dubrovnika za 2025 godinu
KLASA: 620-01/25-03/01
URBROJ: 2117-1-09-25-04
Dubrovnik, 23. siječnja 2025.
Predsjednik Gradskog vijeća:
mr.sc. Marko Potrebica, v.r.
-------------------------------------