Službeni glasnik

Službeni glasnik

SLUŽBENI GLASNIK BROJ 30, 18. prosinca 2024.Objavljeno: 18.12.24.

393. Odluka o zaštiti izvorišta Palata

Na temelju članka 104. stavka 3. alineje 1. i stavka 4. Zakona o vodama („Narodne novine“, broj 66/19, 84/21 i 47/23) i članka 39. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 2/21), na prijedlog javnog isporučitelja vodnih usluga Vodovod Dubrovnik d.o.o., uz prethodnu suglasnost Hrvatskih voda, KLASA: 325-02/17-01/0000036, URBROJ: 374-1-5-24-25 od 12. prosinca 2024., Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 38. sjednici, održanoj 18. prosinca 2024., donijelo je

 

 

ODLUKU

o zaštiti izvorišta Palata

 

 

 

I.              OPĆE ODREDBE

Članak 1.

 

U cilju osiguranja zaštite izvorišta Palata (u daljnjem tekstu: Izvorište), ovom Odlukom propisuje se veličina i granice zona sanitarne zaštite, sanitarni i drugi uvjeti održavanja, mjere zaštite, izvori i načini financiranja provedbe mjera zaštite, ograničenja, zabrane obavljanja poljoprivredne i druge djelatnosti, ograničenja i zabrane građenja i obavljanja drugih radnji kojima se može utjecati na kakvoću ili količinu voda izvorišta i prekršajne odredbe. 

 

Provođenje mjera zaštite i sanacije unutar zona sanitarne zaštite Izvorišta od javnog je interesa i ima prioritet u odnosu na druge mjere i radnje pravnih i fizičkih osoba na području zona sanitarne zaštite.

 

Planirani zahvati u prostoru mogu se provoditi, a postojeće građevine, uređaji i zemljišta na području zona mogu se koristiti samo u skladu s ovom Odlukom.

 

 

Članak 2.

 

Izvorište se nalazi u Dubrovačko–neretvanskoj županiji na području Grada Dubrovnika.

Zone sanitarne zaštite Izvorišta prostiru se na teritoriju Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine.

 

Ovom Odlukom utvrđuju se granice, zabrane, mjere zaštite te ostale odredbe zona sanitarne zaštite koje se prostiru na teritoriju Republike Hrvatske.

 

Izvorištem upravlja javni isporučitelj vodnih usluga Vodovod Dubrovnik d.o.o. Dubrovnik (dalje u tekstu: Javni isporučitelj).

 

 

II.            KLASIFIKACIJA IZVORIŠTA

 

Članak 3.

 

Izvorište je zahvat podzemne vode iz vodonosnika s pukotinskom i pukotinsko-kavernoznom poroznosti. U smislu dinamike crpljenja Izvorište se klasificira kao izvorište maksimalnog kapaciteta od 20 l/s do 100 l/s.

 

 

Članak 4.

 

Zone sanitarne zaštite Izvorišta određuju se na osnovu kriterija propisanih Pravilnikom o uvjetima za utvrđivanje zona sanitarne zaštite izvorišta („Narodne novine“, broj 66/11 i 47/13) (u daljnjem tekstu: Pravilnik), te prethodnih vodoistražnih radova koji su opisani u Elaboratu zona sanitarne zaštite izvorišta Palata (u daljnjem tekstu: Elaborat) izrađenog od Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb iz 2023. godine, na koju je ishođeno mišljenje Hrvatskih voda, KLASA:325-05/23-03/0000039, URBROJ:374-1-5-24-3 od 10. travnja 2024. godine.

 

 

III.           ZONE SANITARNE ZAŠTITE

 

Članak 5.

 

Zone sanitarne zaštite Izvorišta određene su prema stupnju opasnosti od onečišćenja i radi smanjenja rizika od onečišćenja vodonosnika. Zone sanitarne zaštite su:

-        zona ograničenja – IV. zona,

-        zona ograničenja i nadzora – III. zona,

-        zona strogog ograničenja i nadzora – II. zona i

-        zona strogog režima zaštite i nadzora – I. zona.

 

 

Članak 6.

 

Zone sanitarne zaštite Izvorišta iz članka 4. ove Odluke opisane su i ucrtane u grafičkom dijelu Elaborata, na zemljovidima u mjerilu 1:1.000 za I. zonu sanitarne zaštite; u mjerilu 1:5.000 za II. zonu sanitarne zaštite; u mjerilu 1:25.000 za III. I IV. zonu sanitarne zaštite.

 

Zone zaštite prikazane su u GIS formatu u digitalnom obliku. Prikazi zona pohranjeni su u Gradu Dubrovniku, Hrvatskim vodama te kod Javnog isporučitelja.

 

Zona ograničenja – IV. zona

Članak 7.

 

Zona ograničenja – IV. zona (u daljnjem tekstu: IV. zona) obuhvaća sliv izvorišta izvan III. zone s mogućim tečenjem kroz pukotinsko i pukotinsko-kavernozno podzemlje u uvjetima velikih voda, do vodozahvata u razdoblju od 20-40 dana.

 

Granica IV. zone se u istočnom i sjevernom dijelu naslanja na granicu zona sanitarne zaštite izvorišta Ombla te se pruža od uzvisina V. Žeđa preko Gradine i Menade do uzvisine Tekljač u Bosni i Hercegovini. Prema sjeverozapadu preko područja Cerovi do uzvisine Ravni vrh i Gomila pruža se prema području Osoje i Zabrđe (BiH). U zapadnom dijelu granica se pruža od područja Zabrđe preko Baćinovog brda i Brijegova do područja Kumarni gdje se nastavlja na jug uz Vrljinu glavicu i Badovinje rupe, dio područja Debela ljut između naselja Mravinjac i Riđica. Južni dio granice IV. zone se pruža južno od naselja Mravinjac, Mrčevo i Kliševo preko uzvisina Gradina i Golo brdo do lokacije izvorišta Palata u Zatonu.

 

Javni isporučitelj u suradnji s nadležnim tijelima za promet i upravljanje cestama dužan je uz granicu  IV. zone postaviti odgovarajuće oznake u obliku natpisnih ploča, odnosno znakova na mjestima gdje granica IV. zone presijeca državne, županijske, lokalne i nerazvrstane ceste.

 

Na natpisnim pločama odnosno znakovima iz prethodnog stavka ovog članka mora pisati:

 

¨Izvorište Palata˝

Zona ograničenja – IV. zona“

U slučaju nezgode nazvati 112

 

Članak 8.

 

Na području IV. zone, zabranjuje se:

 

1.    ispuštanje nepročišćenih otpadnih voda,

2.    građenje postrojenja za proizvodnju opasnih i onečišćujućih tvari za vode i vodni okoliš,

3.    građenje građevina za oporabu, obradu i odlaganje opasnog otpada,

4.    uskladištenje radioaktivnih i za vode i vodni okoliš opasnih i onečišćujućih tvari, izuzev uskladištenja količina lož ulja dovoljnih za potrebe domaćinstva, pogonskog goriva i maziva za poljoprivredne strojeve, ako su provedene propisane sigurnosne mjere za građenje, dovoz, punjenje, uskladištenje i uporabu,

5.    građenje benzinskih postaja bez zaštitnih građevina za spremnike naftnih derivata (tankvana),

6.    izvođenje istražnih i eksploatacijskih bušotina za naftu, zemni plin kao i izrada podzemnih spremišta,

7.    skidanje pokrovnog sloja zemlje osim na mjestima izgradnje građevina koje je dopušteno graditi prema odredbama Pravilnika,

8.    građenje prometnica, parkirališta i aerodroma bez građevina odvodnje, uređaja za prikupljanje ulja i masti i odgovarajućeg sustava pročišćavanja oborinskih onečišćenih voda i

9.    upotreba praškastih (u rinfuzi) eksploziva kod miniranja većeg opsega.

 

Zona ograničenja i nadzora – III. zona

 

Članak 9.

 

Zona ograničenja i nadzora – III. zona (u daljnjem tekstu: III. zona) obuhvaća dijelove sliva od vanjske granice II. zone do granice s koje je moguće tečenje kroz podzemlje do vodozahvata u razdoblju od 1 do 10 dana u uvjetima velikih voda, odnosno područja s kojih su utvrđene prividne brzine podzemnih tečenja od 1 do 3 cm/s, odnosno područje koje obuhvaća pretežiti dio slivnog područja (klasični statističko-hidrogeološki sliv).

 

Južna granica III. zone, usporedna je sa granicom IV. zone, dok je zapadni dio granice III. zone pruža od sela Mrčeva i Mravinjac na sjeveru do uzvisine Janjilo uz državnu granicu s Bosnom i Hercegovinom. Granica III. zone dalje je okonturena prema geološkom kontaktu, koja se u prostoru pruža od Janjila i Bračeva prema Gradini sjeverno od Kliševa i dalje na istok područjem između Gromače i Ljubača prema Zatonu. Područje istočnog dijela III. zone pruža se u zoni od uzvisine Tekijač (Bosna i Hercegovina) preko Menade i Gradine do Somino brda.

 

Javni isporučitelj u suradnji s nadležnim tijelima za promet i upravljanje cestama dužan je uz granicu  III. zone postaviti odgovarajuće oznake u obliku natpisnih ploča, odnosno znakova, na mjestima gdje granica III. zone presijeca državne, županijske, lokalne i nerazvrstane ceste.

 

Na natpisnim pločama odnosno znakovima iz prethodnog stavka ovog članka mora pisati:

 

¨Izvorište Palata˝

Zona ograničenja i nadzora – III. zona“

U slučaju nezgode nazvati 112

 

 

Članak 10.

 

Na području III. zone, uz zabrane iz članka 8. ove Odluke, zabranjuje se i sljedeće:

1.    skladištenje i odlaganje otpada, gradnja odlagališta otpada osim sanacija postojećeg u cilju njegovog zatvaranja, građevina za zbrinjavanje otpada uključujući spalionice otpada te postrojenja za obradu, oporabu i zbrinjavanje opasnog otpada,

2.    građenje cjevovoda za transport tekućina koje mogu izazvati onečišćenje voda bez propisane zaštite voda,

3.    izgradnja benzinskih postaja bez spremnika s dvostrukom stjenkom, uređajem za automatsko detektiranje i dojavu propuštanja te zaštitnom građevinom (tankvanom),

4.    podzemna i površinska eksploatacija mineralnih sirovina osim geotermalnih voda i mineralnih voda.

 

Iznimno od stavka 1. točke 1. ovoga članka, u III. zoni dopušta se izgradnja centra za gospodarenje otpadom, sukladno posebnim propisima o otpadu, pod sljedećim uvjetima:

a)    da je zahvat centra planiran odgovarajućim planskim dokumentima gospodarenja otpadom usklađenim s planskim dokumentima upravljanja vodama,

b)    da su za lokaciju centra, odnosno uži prostor zone sanitarne zaštite u kojem se isti namjerava izgraditi, provedeni detaljni vodoistražni radovi kojima je ispitan mogući utjecaj zahvata centra na stanje vodnog tijela iz kojeg se zahvaća ili je rezervirano za zahvaćanje vode namijenjene ljudskoj potrošnji, uključujući i vodna tijela mineralne i termomineralne vode, te da je na temelju istih moguće utvrditi i provesti odgovarajuće mjere zaštite voda koje će osigurati najmanje dobro stanje toga vodnog tijela u skladu sa standardima propisanim posebnim propisom o standardu kakvoće voda,

c)    da je lokacija centra izvan poplavnog područja ili zaštićena od štetnog djelovanja voda,

d)    da je osigurana privremena i trajna zaštita od prodora oborinskih voda u građevinu za trajno odlaganje nakon obrade i/ili oporabe otpada u sklopu centra, te spriječeno istjecanje iz nje u okolni prostor (vodonepropusnost), a posebno u vode,

e)    da se tijekom rada centra provodi stalni pojačani monitoring emisija otpadnih voda kao i stanja voda u priljevnom području Izvorišta za koje postoji rizik od onečišćenja koje potječe iz centra u skladu s odgovarajućim vodopravnim aktom na teret pravne osobe koja upravlja centrom,

f)     da se provodi pojačani monitoring vodonepropusnosti svih građevina u sustavu centra prema odgovarajućem vodopravnom aktu

 

U poljoprivrednoj proizvodnji poljoprivredna gospodarstva dužna su provoditi mjere propisane odgovarajućim programom zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla i pridržavati se načela dobre poljoprivredne prakse.

 

Zona strogog ograničenja i nadzora – II. zona

 

Članak 11.

 

Zona strogog ograničenja i nadzora – II. zona (u daljnjem tekstu: II. zona) obuhvaća glavne podzemne drenažne smjerove u neposrednom slivu izvorišta, s mogućim tečenjem kroz pukotinski sustav vodonosnika do zahvata vode u trajanju do 24 sata, odnosno područja s kojih su utvrđene prividne brzine podzemnih tečenja, u uvjetima velikih voda, veće od 3,0 cm/s, odnosno unutarnji dio klasičnog priljevnog područja.

 

II. zona obuhvaća geološke jedinice najveće propusnosti. II zona obuhvaća dva područja. Granica II. zone na dijelu od vanjske granice I. zone pruža se od Bijelog kamena na sjeverozapadu i podudarna je s geološkom granicom te je uvjetovana djelomično litološki, a djelomično strukturno. Drugo područje II. zone sanitarne zaštite ograničeno je kao neposredno slivno područje uz jamu Trnovac koja se nalazi oko 800 m jugoistočno od lokacije Badovinje Rupe, a iz koje su trasiranjem ustanovljene vrijednosti prividnih brzina tečenja podzemne vode veće od 3,0 cm/s prema izvorištu.

 

Javni isporučitelji u suradnji s nadležnim tijelima za promet i upravljanje cestama dužan je uz granicu  II. zone postaviti odgovarajuće oznake u obliku natpisnih ploča, odnosno znakova, na mjestima gdje granica II. zone presijeca državne, županijske, lokalne i nerazvrstane ceste.

 

Na natpisnim pločama odnosno znakovima iz prethodnog stavka ovog članka mora pisati:

 

¨Izvorište Palata˝

 Zona strogog ograničenja i nadzora – II. zona“

U slučaju nezgode nazvati 112

 

 

Članak 12.

 

U II. zoni, uz zabrane iz članka 8. i 10. ove Odluke, zabranjuje se i sljedeće:

1.   poljoprivredna proizvodnja, osim ekološke proizvodnje uz primjenu dozvoljenih gnojiva i sredstava za zaštitu bilja prema posebnom propisu,

2.   stočarska proizvodnja, osim poljoprivrednog gospodarstva odnosno farme do 20 uvjetnih grla uz provedbu mjera zaštite voda propisanih odgovarajućim programom zaštite voda od onečišćenja uzrokovanog nitratima poljoprivrednog podrijetla i načela dobre poljoprivredne prakse,

3.   ispuštanje pročišćenih i nepročišćenih otpadnih voda s prometnica,

4.   gradnja groblja i proširenje postojećih,

5.   građenje svih industrijskih postrojenja koje onečišćuju vode i vodni okoliš,

6.   građenje drugih građevina koje mogu ugroziti kakvoću podzemne vode,

7.   sječa šume osim sanitarne sječe,

8.   skladištenje i odlaganje otpada, gradnja odlagališta otpada, osim sanacija postojećih u cilju njihovog zatvaranja, građevina za zbrinjavanje otpada uključujući spalionice otpada, regionalnih i županijskih centara za gospodarenje otpadom, reciklažnih dvorišta i pretovarnih stanica za otpad ako nije planirana provedba mjera zaštite voda te postrojenja za obradu, oporabu i zbrinjavanje opasnog otpada.

 

 

Zona strogog režima zaštite i nadzora – I. zona

 

Članak 13.

 

Zona strogog režima zaštite i nadzora – I. zona I (u daljnjem tekstu: I. zona) utvrđuje se radi zaštite vodozahvatnih građevina i njihove neposredne okolice od bilo kakvog onečišćenja, onečišćenja vode te drugih slučajnih ili namjernih štetnih utjecaja.

 

Područje I. zone obuhvaća prostor određen katastarskim česticama i to: k.č. br. 3200/1, 3120, 3119, 3118, 3117, 3200/3 i dio k.č. 3200/2 u k.o Zaton.

 

Koordinate lomnih točaka I. zone prikazane su u popisu koordinata geodetskog snimka.

Javni isporučitelj će postaviti odgovarajuću natpisnu ploču na ogradu ili uz ogradu koja omeđuje I. zonu sanitarne zaštite Izvorišta, a na njima mora pisati:

 

¨Izvorište Palata˝

Zona strogog režima zaštite i nadzora – I. zona“

Zabranjen pristup neovlaštenim osobama

 

 

Članak 14.

 

U I. zoni zabranjuju se sve aktivnosti osim onih koje su vezane uz zahvaćanje, kondicioniranje i transport vode u sustav javne vodoopskrbe. Svaka djelatnost u ovoj zoni mora se provoditi na način da ne djeluje štetno na podzemnu vodu.

 

 

Članak 15.

 

Javni isporučitelj mora biti nositelj stvarno pravnih ovlasti na nekretnini na kojoj se nalazi Izvorište uključujući cijeli prostor  I. zone potreban za njegovu fizičku zaštitu.

 

Područje I. zone mora biti ograđeno, a pristup je dopušten djelatnicima Javnog isporučitelja, koji obavljaju poslove crpljenja i transporta vode, opažanja u sklopu praćenja rada Izvorišta te nadležnim inspekcijskim tijelima.

 

Pristup trećim osobama dopušten je isključivo uz prethodnu najavu i posebno odobrenje Javnog isporučitelja.

 

Svaki posjet I. zoni registrira se u dnevnik koji vodi ovlaštena osoba Javnog isporučitelja.

Javni isporučitelj mora uspostaviti i uvezati sustav tehničke zaštite i mjere koje sprječavaju neovlašteni pristup (videonadzor, protuprovala, kontrola prolaza) ili organizirati rad čuvarske službe.

 

Javni isporučitelj je dužan zemljište i građevine na području I. zone urediti i redovito održavati na sljedeći način:

-        prostor uz vodozahvat mora biti osvijetljen,

-        prometne površine moraju imati vodonepropusni sustav za prihvaćanje i odvodnju oborinskih voda izvan granica I. zone,

-        sanitarne otpadne vode potrebno je odvoditi javnim sustavom odvodnje,

-        prostorije u kojima se nalaze električni uređaji moraju imati vodonepropusne tankvane odgovarajućeg volumena radi prihvata ulja u slučaju istjecanja, a električni uređaji koji se koriste na izvorištu ne smiju sadržavati ulja na bazi polikloriranih bifenila,

-        hortikulturno održavanje provoditi bez korištenja pesticida, herbicida i fertilizatora.

 

 

IV.          MJERE ZAŠTITE

 

Mjere pasivne zaštite

Članak 16.

 

Mjere pasivne zaštite Izvorišta su zabrane iz članaka 8., 10. i 12. ove Odluke.

 

Mjere aktivne zaštite

Članak 17.

 

Radi ostvarenja učinkovite zaštite Izvorišta provode se aktivne mjere kontrole provođenja zaštite te zdravstvene ispravnosti podzemne vode i kontrole izdašnosti Izvorišta.

 

Javni isporučitelj dužan je provoditi redoviti neposredni nadzor nad provođenjem ove Odluke putem posebno ovlaštenog i osposobljenog djelatnika.

 

 

Članak 18.

 

Na području zona provode se sljedeće mjere aktivne zaštite:

-           izgradnja sustava javne odvodnje uz obavezno priključenje svih građevina na taj sustav uz trajnu kontrolu njegove vodonepropusnosti u skladu s propisima,

-           ako ne postoji mogućnost priključenja na sustav javne odvodnje, odvodnju i pročišćavanje otpadnih voda, rješavati individualnim sustavima interne odvodnje sukladno važećoj Odluci o odvodnji otpadnih voda Grada Dubrovnika.

-           izgradnja oborinske odvodnje i pročišćavanje otpadnih voda s prometnica prije ispuštanja u recipijent ukoliko nije izgrađen  sustav javne odvodnje,

-           stimuliranje ekološke poljoprivredne proizvodnje,

-           sanacija divljih odlagališta otpada.

 

 

V.            PRAĆENJE STANJA PODZEMNIH VODA (MONITORING)

 

Članak 19.

 

Praćenje stanja podzemnih voda (monitoring) provodi Institut za vode „Josip Juraj Strossmayer“, a obuhvaća praćenje kakvoće i količine voda.

 

Praćenje fizikalno - kemijskih i mikrobioloških pokazatelja sirove vode na Izvorištu obavlja Javni isporučitelj sukladno zakonskim propisima.

 

 

VI.          MIKROZONIRANJE

 

Članak 20.

 

Iznimno od odredbi iz članaka 8., 10. i 12. ove Odluke,  mogu se dopustiti određeni zahvati u prostoru odnosno određene djelatnosti u zonama sanitarne zaštite:

1.    ako se provedu detaljni vodoistražni radovi kojima se ispituje utjecaj užega prostora zone sanitarne zaštite u kojem se namjerava izvesti zahvat u prostoru odnosno obavljati određena djelatnost (mikrozona) na vodonosnik,

2.    ako se na temelju detaljnih vodoistražnih radova izradi poseban elaborat koji ima za svrhu dokazati ove okolnosti (elaborat mikrozoniranja),

3.    ako se elaboratom mikrozoniranja predvide odgovarajuće mjere zaštite vodonosnika u mikrozoni.

 

Elaborat mikrozoniranja u zoni sanitarne zaštite izvorišta mora dokazati da su geološke značajke i hidrogeološke odnosi priljevnog područja u mikrozoni bitno drukčije od značajki na temelju kojih je utvrđena zona sanitarne zaštite u kojoj se mikrozona nalazi.

 

Elaborat mikrozoniranja u zoni sanitarne zaštite izvorišta mora dokazati neštetnost zahvata u prostoru mikrozone odnosno ništetnost obavljanja djelatnosti u mikrozoni u odnosu na propisanu zonu. Sva daljnja postupanja koja su utvrđena u elaboratu mikrozoniranja, trebaju se provesti sukladno važećim propisima.

 

 

Članak 21.

 

Investitoru planiranog zahvata u mikrozoni vodopravnim uvjetima Hrvatskih voda će se odrediti provođenje radnji iz članka 20. ove Odluke.

 

Dokaže li se okolnost iz članka 20. stavka 2. ove Odluke vodopravnim uvjetima će se odrediti uvjeti za poduzimanje zahvata u mikrozoni i obveza poduzimanja mjera zaštite.

 

Izvedba zahvata u mikrozoni provodi se uz vodni nadzor.

 

Ne dokaže li se okolnost iz članka 20. stavka 2. ove Odluke, Hrvatske vode će odbiti zahtjev za izdavanje vodopravnih uvjeta za zahvate u prostoru koji nisu dopušteni ili su zabranjeni prema člancima 8., 10. i 12. ove Odluke. 

 

 

Članak 22.

 

Radnje iz članka 20. ove Odluke radi dopuštenja obavljanja djelatnosti koje su inače zabranjene u zoni sanitarne zaštite provodi zainteresirana osoba ili jedinica lokalne samouprave  na koju se Odluka odnosi.

 

Dokaže li se okolnost iz članka 20. stavak 2. ove Odluke, upravno tijelo jedinice lokalne samouprave na koju se Odluka odnosi, donosi, uz suglasnost Hrvatskih voda, akt kojim dopušta obavljanje djelatnosti u mikrozoni.

 

Ne dokaže li se okolnost iz članka 20. stavak 2. ove Odluke upravno tijelo jedinice lokalne samouprave na koju se Odluka odnosi obavijestit će zainteresiranu osobu ili osobe da su na snazi zabrane iz Pravilnika i Odluke.

 

 

VII.         PROGRAM MJERA SANACIJE IZVORIŠTA

 Članak 23.

 

Javni isporučitelj dužan je odmah poduzeti sve potrebne mjere na sprječavanju štetnih utjecaja na kakvoću vode za ljudsku potrošnju, ako zbog nekog štetnog djelovanja neposredno prijeti opasnost od onečišćenja na području zona Izvorišta definiranih ovom Odlukom.

 

Svi postupci u slučaju iznenadnog i izvanrednog onečišćenja podzemnih voda, okoliša ili drugih negativnih utjecaja na prostoru zona izvorišta moraju biti definirani Operativnim planom interventnih mjera u slučaju iznenadnih i izvanrednih onečišćenja vodocrpilišta, kojeg je obvezan donijeti Javni isporučitelj te dostaviti na znanje Hrvatskim vodama.

 

 

                    Članak 24.

 

Gradsko vijeće Grada Dubrovnika dužno je u roku 12 mjeseci od dana donošenja ove Odluke donijeti Program mjera sanacije u zonama sanitarne zaštite izvorišta Palata (u daljnjem tekstu: Program).

 

Program sadržava osobito:

-           popis svih onečišćivača na području zona sanitarne zaštite,

-           prioritetne sanacijske zahvate,

-           rokove provedbe sanacijskih zahvata,

-           troškove sanacije,

-           obveznike financiranja provedbe Programa.

 

 

Članak 25.

 

Program predlaže Javni isporučitelj, u suradnji s nadležnim tijelima lokalne, odnosno regionalne samouprave koje koriste vodu iz Izvorišta uz prethodno obvezujuće mišljenje Hrvatskih voda.

 

Program je sastavni dio ove Odluke, a donosi se za razdoblje od 5 godina.

 

Nadležni Upravni odjel Grada Dubrovnika dužan je podnijeti Izvješće o realizaciji petogodišnjeg Programa Gradskom vijeću Grada Dubrovnika i istovremeno donijeti Program za naredno petogodišnje razdoblje.

 

 

VIII.        IZVORI I NAČIN FINANCIRANJA

Članak 26.

 

Financijska sredstva potrebna za provođenje mjera zaštite i sanacije unutar I. zone osigurava Javni isporučitelj.

 

Financijska sredstva potrebna za provođenje mjera zaštite i sanacije u II., III. i IV. zoni osigurava vlasnik, odnosno korisnik građevine, zemljišta ili uređaja, osim ako nije drukčije utvrđeno Programom za postojeće građevine i postojeće djelatnosti.

 

 

Članak 27.

 

Financijska sredstva za sustavno praćenje stanja podzemnih voda na području I. zone osigurava Javni isporučitelj.

 

Sustavno praćenje stanja podzemnih voda i financijska sredstva za sustavno praćenje stanja podzemnih voda na području II., III. i IV. zone, osigurava Institut za vode „Josip Juraj Strossmayer“ te pravne osobe kojima je uvjetovano obvezno praćenje utjecaja građevine, zemljišta ili uređaja na podzemne vode.

 

 

Članak 28.

 

Sukladno Zakonu o vodama, kada su u zonama sanitarne zaštite Izvorišta, potrebna posebna povećana ulaganja u komunalne vodne građevine, potrebna sredstva za takva ulaganja osiguravaju se sukladno zakonu kojim se uređuje financiranje vodnoga gospodarstva.

 

 

IX.           PREKRŠAJNE ODREDBE

Članak 29.

 

Novčanom kaznom u iznosu od 60,00 do 1320,00 € kaznit će se za prekršaj prekršajno odgovorna osoba ako:

 

-        obavlja radnje koje su zabranjene člancima 8., 10. i 12. ove Odluke, osim za zahvate u prostoru odnosno određene djelatnosti u zonama sanitarne zaštite za koje su ispunjene pretpostavke (mikrozoniranje) iz članka 20. ove Odluke

-        koristi vodu protivno ovoj Odluci.

 

Za prekršaje iz stavka 1., alineje 1. i 2. ovoga članka, kaznit će se i fizička osoba obrtnika i osoba koja obavlja drugu samostalnu djelatnost koje je počinila u vezi obavljanja njezina obrta ili druge samostalne djelatnosti novčanom kaznom u iznosu od 30,00 do 660,00 €.

 

Za prekršaje iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se i odgovorna osoba u pravnoj osobi i fizička osoba novčanom kaznom u iznosu od 10,00 do 260,00 €.

 

Iznos novčanih kazni propisanih za prekršaje iz stavka 1., 2., i 3. ovog članka uplaćuju se u korist proračuna jedinice lokalne samouprave na području koje je počinjen prekršaj.

 

 

X.            PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 30.

 

Zone sanitarne zaštite Izvorišta uvrstit će se u sve prostorne planove na teritoriju Republike Hrvatske za područja na kojem se te zone prostiru.

 

Postojeći i novi razvojni i planski dokumenti moraju se uskladiti s odredbama ove Odluke u postupcima njihove izmjene i dopune, a zone sanitarne zaštite Izvorišta su sastavni dio prostornih planova.

 

Do usklađenja prostornih planova s odredbama ove Odluke mjerodavne su granice zona sanitarne zaštite Izvorišta utvrđene ovom Odlukom.

 

 

Članak 31.

 

Na sve mjere, prava i obveze u zonama sanitarne zaštite Izvorišta koje nisu određene ovom Odlukom primjenjuju se odredbe Pravilnika. Ova se odredba naročito odnosi na mikrozoniranje, postojeće građevine i postojeće  djelatnosti u zoni zaštite i dr.

 

 

                                                                    Članak 32.

 

Nadzor nad provođenjem ove Odluke obavlja državno tijelo nadležno za inspekcijske poslove sukladno zakonskim propisima.

 

Poslove neposrednog nadzora nad stanjem voda i vodnih građevina, a u svezi s provedbom odredbi ove Odluke obavljaju vodočuvari, sukladno propisima iz područja vodnoga gospodarstva.

 

Poslove neposrednog nadzora nad čistoćom javnih površina u urbanim dijelovima zona sanitarne zaštite Izvorišta provode komunalni redari sukladno posebnim propisima iz područja komunalnog gospodarstva.

 

Poslove neposrednog nadzora nad ispuštanjem i zbrinjavanjem otpadnih voda u urbanim dijelovima zona sanitarne zaštite Izvorišta protivno odluci o odvodnji otpadnih voda, provode vodni redari u skladu s odredbama zakona kojim se uređuju vodne usluge.

 

 

Članak 33.

 

Zemljovidi zona sanitarne zaštite iz članka 6. i geodetski snimak iz članka 13. ove Odluke sastavni su dio ove Odluke i ne objavljuju se.

 

 

Članak 34.

 

Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Službenom glasniku Grada Dubrovnika“.

 

KLASA: 351-01/16-01/74

URBROJ: 2117-1-09-24-101

Dubrovnik, 18. prosinca 2024.

 

Predsjednik Gradskog vijeća:

mr. sc. Marko Potrebica, v. r.

-------------------------------------------