Službeni glasnik broj 14 - 30. lipnja 2017.Objavljeno: 07.07.17.
59. Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu
Na temelju članka 32. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13, 6/13 – pročišćeni tekst i 9/15) i Zakona o financiranju javnih potreba u kulturi („Narodne novine“, broj 47/90, 27/93 i 38/09), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 2. sjednici, održanoj 30. lipnja 2017., donijelo je:
P R O G R A M
javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu
1. UVODNA RAZMATRANJA
Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu donosi se na temelju zakonskih odredbi o utvrđivanju i osiguravanju sredstava za razvoj i unaprjeđenje kulturnog života, u skladu s ustrojem državne uprave i lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu utvrđuju se aktivnosti, poslovi i djelatnosti u kulturi od značaja za Grad Dubrovnik, kao i za njegovu promociju na svim razinama međugradske, međužupanijske i međunarodne suradnje.
Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika sukladno zakonskim propisima proveo je natječaj po Pozivu za predlaganje javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu. Sve programe koji su u propisanom roku prijavljeni na natječaj ocijenilo je Kulturno vijeće Grada Dubrovnika, sukladno važećem Pravilniku o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika.
Budući da Gradsko vijeće Grada Dubrovnika nije do 31. prosinca 2016. godine usvojilo Proračun Grada Dubrovnika za 2017. godinu, Povjerenica Vlade RH donijela je Odluke o privremenom financiranju za razdoblje do 30. lipnja 2017. godine te Programe javnih potreba u kulturi za isto razdoblje. Sukladno zakonskim propisima i uputi Ministarstva uprave, u vremenu privremenog financiranja financiraju se samo nužni i redovni rashodi, koji obuhvaćaju plaće zaposlenih, najnužnije materijalne i režijske troškove kao i dospjele ugovorne i druge obveze. Prioritet u privremenom financiranju imala je redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač, s minimalnim programskim rashodima, u skladu s proračunskim mogućnostima. U okviru privremenog financiranja osigurana su sredstva za financiranje nužnih rashoda tradicionalnih kulturnih programa koji se odvijaju u prvoj polovici godine, a bili su financirani iz gradskog proračuna i u istom razdoblju prethodne godine.
Sredstva osigurana Programima javnih potreba u kulturi za prvih šest mjeseci 2017. godine uključena su u Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu, što će biti regulirano sklapanjem pojedinačnih ugovora s korisnicima.
Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu usmjeren je na zaštitu umjetničkog nasljeđa i baštine, poštovanje tradicionalnih umjetničkih izraza, ali i na afirmaciju nezavisne kulturne scene i različitih kulturnih inovacija. Program se ostvaruje u suradnji javnog i privatnog sektora, u partnerstvu Grada Dubrovnika i gradskih kulturnih ustanova, udruga, samostalnih umjetnika, umjetničkih obrta i ostalih kulturnih institucija.
Prioritet u osiguranju sredstava u Programu javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu imat će:
― redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač;
― programi kulturnih akcija, manifestacija i festivalski program;
― podupiranje velikog broja aktivnih udruga civilnog društva;
― programi međunarodne kulturne suradnje;
― poticanje pojedinaca, društava i drugih organizacija kulture na kreativno stvaralaštvo u glazbeno-scenskoj, likovnoj, muzejsko - galerijskoj, knjižnično-izdavačkoj, filmskoj i kinematografskoj djelatnosti, novim medijskim kulturama, kao i u programima zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu obuhvaćene su sve kulturne aktivnosti koje doprinose zadovoljavanju kulturnih potreba građana Dubrovnika, obogaćivanju kulturnoga života i podizanju kulturne ponude Grada, kao i poboljšanju materijalnih uvjeta za razvoj kulture. Dubrovnik je danas domaćin vrhunskih glazbenih, izložbenih, filmskih i kazališnih događanja, koje odlikuje visoki standard i kvaliteta primjerena ovom kulturnom središtu. Dubrovačka gradska uprava aktivno sudjeluje u poticanju najkvalitetnijih kulturnih projekata, trudeći se u naš grad dovesti najeminentnija imena svjetske kulture i umjetnosti, u suradnji s dubrovačkim kulturnim ustanovama, institucijama i udrugama.
Posebno se podržavaju izvansezonski kulturni projekti koji se izvode do 31. ožujka 2017. godine, programi proizašli iz kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture, kao i programi u sklopu projekta obilježavanja 450. godina od smrti Marina Držića (1567. - 2017.).
Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika želi postići da se u Dubrovniku i na cijelom području Grada, uključujući prigradska naselja i otoke, tijekom cijele godine događaju raznovrsni kulturni programi koji će biti zanimljivi jednako građanima i gostima, koji će razviti svoju publiku i uključiti što veći broj građana u kulturni život Grada.
2. STRATEGIJA RAZVOJA KULTURE GRADA DUBROVNIKA OD 2015. – 2025.
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika od 29. prosinca 2014. godine usvojena je Strategija razvoja kulture Grada Dubrovnika od 2015. – 2025. godine.
Strategija kulturnog razvoja Grada Dubrovnika bavi se primarno kulturnim i umjetničkim stvaralaštvom i proizvodnjom što uključuje i kreativne industrije i kulturni turizam, zaštitom i očuvanjem kulturnih dobara te upravljanjem kulturnim dobrima. Posebna važnost pridana je interakciji kulture s drugim područjima (obrazovanje, turizam, poduzetništvo, prostorno uređenje i urbano planiranje, komunalno gospodarstvo itd.), s naglaskom na kontinuitet u budućem održivom korištenju kulturnih resursa kako bi se sačuvale sve vrijednosti koje grad Dubrovnik posjeduje. Na taj način kultura je shvaćena kao jedna od osnovnih poluga njegovog razvoja što proizlazi već iz same činjenice da je njegova povijesna jezgra uvrštena 1979. godine na UNESCO-ov popis svjetske kulturne i prirodne baštine, pa se i razvoj Grada promatra s tog polazišta. Istodobno, naglasak se stavlja na razvoj samog sektora kulture koji se (pre)često koristi kao instrument općeg razvoja, zanemarujući potrebu kulturnog razvoja te posebno zanemarujući ulogu kulture u osiguranju kvalitete života svih građana. Ovaj dokument strukturiran je tako da su temeljem analize stanja, prikaza glavnih činjenica i iskazanih ocjena utvrđeni razvojni problemi i potrebe.
3. TEMELJNI CILJEVI PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI
Temeljni ciljevi Programa u suglasju su s vizijom razvoja kulture navedenoj u Strategiji i odnose se na:
― održivo upravljanje kulturnom baštinom;
― razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije;
― razvijanje publike kroz približavanje kulturnog proizvoda Grada najširem građanstvu;
― oblikovanje kulturne politike Grada kroz podizanje razine kulturne ponude u svim gradskim kulturnim ustanovama i drugim umjetničkim organizacijama, usmjerenih prije svega na usklađivanje repertoarne politike s potrebama građana i posjetitelja Dubrovnika, kao i na kreiranje projekata koji će povećati razinu samofinanciranja.
3.1. Održivo upravljanje kulturnom baštinom, čuvanje prostora i razvijanje infrastrukture za kulturne potrebe podrazumijeva jačanje održivog korištenja materijalne i nematerijalne kulturne baštine, unaprjeđenje upravljanja prostorom i korištenje prostornih resursa za potrebe razvoja kulture, poboljšanje postojeće i izgradnja nove kulturne infrastrukture.
3.2. Razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije podrazumijeva poticanje kulturnog stvaralaštva jednako zanimljivog građanima i turistima, razvitak kulturnog poduzetništva, kulturnih industrija i tradicijskih obrta, kao i osnaživanje mobilnosti i međunarodne suradnje za razvoj stvaralaštva u kulturi.
3.3. Razvijanje publike, kulturnih potreba građana i posjetitelja Grada podrazumijeva poticanje sudjelovanja publike u razvoju kulture, kao i razvijanje projekata poticanja kulturnog turizma.
3.4. Oblikovanje kulturne politike Grada podrazumijeva unaprjeđenje modela upravljanja kulturom Grada, poticanje razvoja ljudskih resursa u kulturi te unaprjeđenje financiranja razvoja kulture.
4. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA OSTVARIVANJE PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA
Na temelju članka 6. Zakona o kulturnim vijećima (“Narodne novine” broj 48/04, 44/09 i 68/13) i članka 32. Statuta Grada Dubrovnika (“Službeni glasnik Grada Dubrovnika 4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13 i 6/13 - pročišćeni tekst) Gradsko vijeće Grada Dubrovnika, na sjednici održanoj 30.11.2013. godine donijelo je Odluku o osnivanju Kulturnog vijeća Grada Dubrovnika. Vijeće je osnovano radi predlaganja ciljeva kulturne politike i mjera za njeno provođenje, predlaganja programa javnih potreba u kulturi za koje se sredstva osiguravaju u Proračunu Grada Dubrovnika, ostvarivanja utjecaja kulturnih djelatnika i umjetnika na donošenje odluka važnih za kulturu i umjetnost. Po jedan član Vijeća imenovan je iz sljedećih područja umjetničkoga i kulturnog stvaralaštva: glazbene i scenske djelatnosti, muzejsko-galerijske djelatnosti, likovne umjetnosti, knjižnično-izdavačke djelatnosti, filmske i kinematografske djelatnosti, novih medijskih kultura i kulture mladih, zaštite i očuvanja kulturnih dobara.
Sukladno odredbama Pravilnika o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, programe i projekte koji su pristigli na temelju Poziva za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu, stručno je ocijenilo Kulturno vijeće Grada Dubrovnika. Financijska sredstva za ostvarivanje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, osiguravaju se u Proračunu Grada Dubrovnika za 2017. godinu. Raspodjelu financijskih sredstava obavlja Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno mišljenju Kulturnog vijeća te sukladno Odluci o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2017. godinu.
Proračun Odjela je u većem dijelu određen zakonskim i podzakonskim aktima, dok manji dio ostaje za raspodjelu na posebne projekte. Tako Grad Dubrovnik kao osnivač ili suosnivač ustanova u kulturi, ima obvezu financirati plaće i troškove zaposlenih u skladu s Kolektivnim ugovorom za zaposlene u ustanovama u kulturi Grada Dubrovnika, osigurati sredstva za rad ustanova te za održavanje i opremanje prostora koje ustanove koriste. Izdvajanja za ustanove u kulturi zauzimaju oko 90 % rashoda proračuna za kulturu. Osim toga, do 2021. godine postoji ugovorna obveza Grada za sufinanciranje projekta Zavoda za povijesne znanosti HAZU „Stanovništvo Dubrovnika“ u godišnjem iznosu od 360.000 kuna. Važno je naglasiti i činjenicu kako od 2017. godine Grad Dubrovnik ima novog proračunskog korisnika, ustanovu ''Muzej Domovinskog rata''.
Plan raspodjele sredstava za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu po korisnicima nalazi se u privitku i čini sastavni dio ovog programa. U ovome planu uključena su i sredstva koja su odobrena korisnicima temeljem Programa javnih potreba u kulturi u razdoblju privremenog financiranja.
Grad Dubrovnik sklopit će posebne ugovore o sufinanciranju programske djelatnosti temeljem Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2017. godinu, sa svim korisnicima Proračuna Grada Dubrovnika čije financiranje ne podliježe zadanim zakonskim aktima ili već prije ugovorenim obvezama. Odjel gradske uprave za kulturu i baštinu može odobriti prenamjenu sredstava samo iznimno, na temelju pisanog zahtjeva korisnika. O izvršavanju programa i utrošku odobrenih sredstava, korisnik podnosi izvješće Upravnom odjelu za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, koji prati namjensko trošenje odobrenih sredstava.
5. PROGRAMI JAVNIH USTANOVA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA
Dubrovački muzeji
Dubrovački muzeji će i u 2017. godini nastaviti promicati stručne standarde, razvijati muzejsku djelatnost, raditi na promidžbi i unaprjeđivati stručni i znanstveni rad kroz skupljanje, čuvanje, stručno i znanstveno istraživanje i prezentiranje muzejske građe, a putem stalnih i povremenih izložbi. Podatke i spoznaje o muzejskoj građi kao segmentu hrvatske i svjetske baštine komunicirat će putem stručnih, znanstvenih i drugih obavijesnih sredstava.
Organiziranjem velike centralne godišnje i manjih izložbi iz fundusa, ugošćavanjem izložbi iz drugih muzejskih ustanova te dopunama i osuvremenjivanjem muzejskih postava, Dubrovački muzeji će, uz stalan rad na podizanju kvalitete i atraktivnosti programa, značajno doprinijeti raznovrsnijoj i kvalitetnijoj kulturnoj ponudi grada Dubrovnika i tako nastojati povećati zadovoljstvo i broj posjetitelja. Dubrovački muzeji kontinuirano provode sustavnu skrb o nepokretnim spomenicima kulture u kojima su smješteni. Sukladno svojoj osnovnoj djelatnosti, Dubrovački muzeji će i u 2017. godini raditi na sakupljanju, preventivnoj zaštiti, restauraciji, dokumentaciji, stručnoj obradi i reviziji muzejske građe, popunjavanju muzejskih postava i prezentiranju muzejskih zbirki putem izložbi, muzejskih i drugih publikacija, kao i poslove u okviru edukativne i marketinške djelatnosti. Arheološki muzej planira programe arheološkog istraživanja špilje Kukova peć, kao i zračno fotografiranje pretpovijesnih gradinskih lokaliteta i gomila od Osojnika do Bistrine i izrada 3D fotogrametrijske dokumentacije te podmorska arheološka istraživanja i rekognosciranja dubrovačkog akvatorija. Zaštita građe nastavljat će se obavljati u 2017. godini i kroz predviđene konzervatorske i restauratorske radove na odabranim predmetima iz muzejskog fundusa, i to u vlastitim radionicama, a dijelom angažiranjem vanjskih suradnika.
U 2017. godini planirana je realizacija sljedećih izložbi: Nikolica Bunić, Marojica Kaboga i Jaketa Palmotić: junaci posljednje velike kušnje Dubrovačke Republike (središnja godišnja izložba), Fotografije dr. Karla Kasera, Mato Kaić – Svjetlopisi pod bosanskim nebom, Antičko staklo iz fundusa Arheološkog muzeja u Dubrovniku, Drevni Cipar iz fundusa Arheološkog muzeja u Dubrovniku (gostovanje izložbe u Zagrebu), Rimske zlatne naušnice iz Arheološkog muzeja u Zagrebu, Priroda – laboratorij boja: tradicionalno tehnološko znanje, Dječje igračke iz hrvatske baštine, Brodske škrinje, Baron Gautsch – prva žrtva Prvog svjetskog rata u Istri, Lloydovi slikopisi (gostovanje izložbe u Puli).
Uz stručna vodstva kroz stalne postave i izložbe te predavanja za sve dobne skupine, planiraju se vodstva i predavanja za učenike, studente. Pripremljena su sljedeća predavanja u 2017. godini: predavanja za predškolsku dob i niže razrede: ''Što je muzej i tko radi u njemu?'', ''Upoznajmo Knežev dvor'', ''Što čuva Etnografski muzej?'', ''Što čuva Pomorski muzej?'', kao i predavanja: ''Stjepan Gradić: otac domovine'', ''Sveti Vlaho'', ''Ruđer Bošković'', ''Prostorije Kneževa dvora'', ''Znameniti Dubrovčani iz Kneževa dvora'', ''Dubrovnik i Osmanlijsko carstvo'', ''Dubrovačka Republika u Kneževom dvoru'', ''Tradicijska pomagala-obrada tla'', ''Nakit dubrovačkog kraja'', ''Arheološki pojmovi'' (uz eksponate arheoloških izložbi u Revelinu). Tijekom 2017. godine, planirano je i održavanje velikog broja radionica i igraonica, promocija i prezentacija, koncerata i literarno-glazbenih inscenacija, suradnja s udrugom ''Sve ostalo je glazba'', bogata izdavačka djelatnost Muzeja, kao i sadržajan program u Noći Muzeja.
Muzej Domovinskog rata Dubrovnik
Kako bi se sačuvalo povijesno pamćenje na Domovinski rat za buduće generacije, ali i kako bi se izbjegla mogućnost rasipanja prikupljene građe iz tog vremena, Grad Dubrovnik i Dubrovački muzeji organizirali su postavljanje informativne izložbe u dijelu tvrđave Imperijal, koja posjetiteljima pruža temeljne podatke o Dubrovniku za vrijeme Domovinskog rata. U istodobno pokrenutoj akciji prikupljanja muzejske građe i dokumentacije za budući Muzej Domovinskog rata iz osobnih arhiva branitelja, građana i različitih ustanova prikupljeno je preko 1500 izvornih ratnih fotografija, desetine dokumenata i više od 120 sati snimljenog video materijala. Time su stvoreni svi potrebni preduvjeti za sustavno znanstveno i stručno proučavanje Domovinskog rata i herojske obrane Dubrovnika, ali i za osnivanje budućeg Muzeja Domovinskog rata u Dubrovniku. Odlukom Gradskog vijeća Grada Dubrovnika osnovana je javna ustanova u kulturi ''Muzej Domovinskog rata Dubrovnik'', kao kruna višegodišnjih napora da se na dostojan način obilježe dubrovački i hrvatski ''dani ponosa i slave''. Realizacijom ovog projekta upotpunjena je slika o Dubrovniku kao gradu iznimne povijesti i kulture, koji brižno i s ponosom čuva svoje povijesno nasljeđe.
U Odluci o osnivanju stoji kako se Muzej ustrojava radi obavljanja sljedećih muzejskih djelatnosti: nabavka, sabiranje, zaštita, istraživanje, komuniciranje i izlaganje u svrhu proučavanja, edukacije i uživanja civilizacijskih, kulturnih materijalnih i nematerijalnih i prirodnih dobara te njihova stručna i znanstvena obrada i sistematizacija u zbirke, trajna zaštita muzejske građe, muzejske dokumentacije i muzejski prezentiranih baštinskih lokaliteta i nalazišta te njihovo interpretiranje i prezentiranje javnosti putem različitih komunikacijskih oblika u stvarnom i virtualnom okruženju.
Muzej Domovinskog rata u 2017. godini planira nastavak rada na terenu s ciljem daljnjeg prikupljanja dokumenata, fotografija, oružja i opreme iz Domovinskog rata, kao i održavanje predavanja u sklopu obilježavanja značajnih datuma, po pozivu i u suradnji s udrugama te održavanje satova povijesti za učenike. U 2017. godini planiran je i nastavak kontinuiranog rada na obradi muzejske građe i rekonstrukciji povijesnih događaja u Domovinskom ratu na dubrovačkom području, kao i nastavak rada na rekonstrukciji bojnih djelovanja na dubrovačkom području. Planira se i izrada idejne koncepcije budućeg stalnog postava, koja uključuje analizu i valorizaciju prostora predviđenih za muzejske sadržaje i plan rasporeda muzejskih sadržaja te izradu osnovnog scenarija postava. Što se izdavačke djelatnosti tiče, planiran je tisak kataloga izložbe ''Dubrovnik u Prvom svjetskom ratu 1914.-1918.'' te tisak Zbornika stručnih i znanstvenih izlaganja sa stručnog skupa ''Obrana Dubrovnika 1991. i dvadeset godina slobodnog juga Hrvatske''. Predviđena je i preventivna zaštita muzejske građe, kao i izrada animirane karte ''Domovinski rat na dubrovačkom području''.
Dubrovačke ljetne igre
Dubrovačke ljetne igre ustanova je u kulturi koja kroz svoju djelatnost organizira i ostvaruje tradicionalni kazališni i glazbeno-scenski ljetni festival te priređuje glazbene, dramske, operne, baletne, literarne, likovne, filmske i ostale kulturne priredbe i manifestacije od nacionalnog značaja i interesa za Republiku Hrvatsku.
Manifestacija Dubrovačke ljetne igre, najstarija, najveća i najuglednija kulturna manifestacija u Hrvatskoj, utemeljena je 1950. godine, a od 1956. godine učlanjena je u Europsku udrugu festivala (EFA - European Festivals Association). Ovaj međunarodni glazbeni, scenski i plesni festival koji se održava u gradu stoljetnog civilizacijskog naslijeđa, u 2017. godini doživjet će svoje 68. izdanje. Zamisao o spajanju renesansnog i baroknog ugođaja Dubrovnika sa živućim duhom drame i glazbe zapravo je proizašla iz intelektualnog načina življenja samoga grada, iz njegove kreativne tradicije koja je obogatila hrvatsku kulturnu i znanstvenu povijest, pogotovo u sferi kazališta i znanosti, iznjedrivši brojna velika imena i djela i omogućivši joj neprekidno praćenje suvremenih trendova u Zapadnoj Europi.
Za vrijeme trajanja Dubrovačkih ljetnih igara u jedinstvenom ambijentu zatvorenih i otvorenih scenskih prostora renesansno-baroknog grada Dubrovnika održat će se veliki broj dramskih, opernih i plesnih predstava, koncerata, promocija, izložbi, pjesničkih nastupa i drugih programa. Pripremajući dramski program u Igrama se drže ključnih odrednica; dubrovačke ambijentalnosti i okupljanja Festivalskog dramskog ansambla, koji je svojevrsna reprezentacija hrvatskog glumišta. Najboljim dostignućima u glazbenom, odnosno dramskom programu, dodijelit će se nagrada ''Orlando''. U 2017. godini planira se zadržati kontinuitet umjetničkog i produkcijskog rasta Festivala. Na taj način, Dubrovačke ljetne igre moći će održati davno izboreno mjesto među najprestižnijim europskim festivalima. Tako se planiraju izvesti sljedeća glazbeno – scenska djela: ''Dubravka'' I. Gundulića, ''Tosca'' G. Puccinija, baletna koprodukcija sa Slovenskim narodnim gledališčem Maribor, gostovanje Baleta HNK iz Zagreba, premijerne izvedbe Držićeve ''Grižule'' i Schillerovih ''Razbojnika'', kao i reprizne izvedbe ''Kafetarije'' i ''Othella''. Glazbeni program sastojat će se od niza koncerata, filmski program će i dalje nastaviti dugogodišnju suradnju sa Filmskim festivalom u Puli, a sadržajan će biti i folklorni i likovni program.
Javna ustanova u kulturi "Dubrovačke ljetne igre" tijekom čitave godine organizirat će i druge programe od značaja za Grad Dubrovnik.
Dubrovački simfonijski orkestar
Dubrovački simfonijski orkestar je profesionalni glazbeni orkestar Grada Dubrovnika i glavni nositelj glazbenih zbivanja u Dubrovniku. Kroz godine, Dubrovački simfonijski orkestar nastavlja dugu i značajnu dubrovačku glazbenu tradiciju, koja se kao takva počela organizirano razvijati još od vremena nekadašnje Dubrovačke Republike. Danas, Dubrovački simfonijski orkestar predstavlja važan dio bogate i raznolike kulturne tradicije Dubrovnika i Hrvatske. U 2017. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira zadržati već postojeću programsku koncepciju te ponuditi vrlo atraktivne projekte s najljepšim djelima iz glazbene povijesti. Programska shema DSO-a bazira se na pažljivo odabranim djelima, uz nastupe renomiranih solista, a realizirat će se izvedbom velikog broja koncerata tijekom cijele godine. Strateški cilj djelovanja Dubrovačkog simfonijskog orkestra je razvoj i promocija Orkestra, koji se umjetnički i organizacijski razvija surađujući s kvalitetnim umjetnicima.
Uz simfonijske koncerte, Orkestar tijekom godine planira organiziranje koncerata komorne glazbe, recitala, suradnju s ostalim ustanovama u kulturi Grada, upoznavanje domaće i međunarodne javnosti s kvalitetnim dubrovačkim umjetnicima, laureatima međunarodnih glazbenih natjecanja, upoznavanje međunarodne javnosti s vrhunskim hrvatskim interpretima i hrvatskom glazbenom baštinom, suradnju s međunarodno relevantnim glazbenim umjetnicima te promociju grada Dubrovnika kao međunarodne destinacije kulturnog turizma. Dubrovački simfonijski orkestar u 2017. godini organizirat će 55 simfonijskih koncerata klasične glazbe. Tijekom veljače, ožujka, travnja i prosinca održavat će se jedan koncert tjedno, a tijekom svibnja, lipnja, rujna i listopada dva koncerta tjedno. Koncerti će se održavati u atriju Kneževog dvora, kao i prostorima dubrovačkih crkvi. Kao i proteklih godina, i u 2017. godini Dubrovački simfonijski orkestar organizirat će Festival opernih arija ''Tino Pattiera'', Međunarodni glazbeni festival ''Dubrovnik u pozno ljeto'', festival ''Jesenji glazbeni moskar'', kao i niz edukativnih koncerata.
Folklorni ansambl "Linđo"
Kao ustanova osnovana u svrhu trajnog obavljanja folklorne djelatnosti s ciljem promicanja narodnog glazbenog i plesnog stvaralaštva, Folklorni ansambl ‘''Linđo’'' nastavlja kontinuitet očuvanja narodne umjetnosti, nošnji i glazbala, kao i djelovanje u pravcu buđenja što masovnijeg interesa mladih za bavljenje folklornom djelatnošću. FA ''Linđo'' prezentira hrvatsku kulturnu baštinu putem svojih koncerata u zemlji i inozemstvu. Audicija za prijem novih članova održat će se početkom listopada. Prije same audicije, pripremit će se i razraditi plan prezentacije plesnih i pjevačkih točaka B sastava FA Linđo po školama. Cilj prezentacije je privući što veći broj novih članova.
Sustavno se radi i na promjeni rasporeda i učestalosti plesnih, pjevačkih i tamburaških proba, kako bi se poboljšala kvaliteta rada, kako voditelja, tako i samih amatera, što će rezultirati i kvalitetnijim izvedbama. Probe će se održavati tijekom pet radnih dana u tjednu. Od 2011. godine neprekidno traje rad s najmlađim članovima FA Linđo, pod nazivom ''Linđovo blago''. Od ove godine planira se povećanje satnice rada s najmlađima s jednog na dva termina tjedno po 60 minuta, uključujući i pjevačke probe u trajanju od 20-ak minuta.
Izvođačka sezona, uz već postojeće i dogovorene nastupe, trebala bi trajati zapravo cijelu godinu. Redovni nastupi održavat će se u prostorima Lazareta, brodski nastupi prema najavama, kao i nastupi u okviru Dubrovačkih ljetnih igara te nastupi u okviru programa Dubrovnik zimi. U 2017. godini planirano je oko 120 komercijalnih nastupa (60 dužih i 60 kraćih). Očekuje se i veći angažman na Dubrovačkim ljetnim igrama, kao i deset nastupa u promidžbene svrhe Grada Dubrovnika i Dubrovačko – neretvanske županije.
Plesni program se, prema prijedlogu Stručnog vijeća, planira obogatiti koreografijom iz Podravine i Dalmatinske zagore. Tijekom zimskog perioda započet će pripreme za snimanje nosača zvuka FA Linđo, a planirane su i probe mladog tamburaškog orkestra koji će se pripremati za samostalno izvođenje na nastupima. FA Linđo planira nastaviti međunarodnu kulturnu suradnju s folklornim ansamblima i KUD-ovima u Hrvatskoj i inozemstvu. Planirano je sudjelovanje na na Međunarodnom festivalu folklora u Češkoj i/ili Italiji, sudjelovanje na smotrama folklora u Metkoviću i na Osojniku te na drugim festivalima i smotrama sa odgovarajućim izvođačkim sastavom.
U 2017. godini planiraju se i bogate plesne, pjevačke i izvođačke aktivnosti sastava veterana FA Linđo, koji će nastaviti svoje probe i pripremiti primjerene plesne i glazbene točke za nastupe na raznim smotrama i za aktivnosti vezane uz folklornu baštinu. U 2017. godini planirano je uređenje i otvaranje prostora suvenirnice u Lazaretima.
Kinematografi Dubrovnik
Kinematografi Dubrovnik su ustanova u kulturi Grada Dubrovnika i kao takvi čine nezaobilazni dio kulturne ponude Grada Dubrovnika, kako za lokalno stanovništvo, tako i za posjetitelje Dubrovnika. U prostorima unutar stare gradske jezgre kojima Ustanova raspolaže nastoje pomiriti kulturnu i komercijalnu programsku koncepciju. Pored osnovne djelatnosti, posljednjih nekoliko godina se zbog zahtjeva tržišta sve više počelo raditi i na popratnim sadržajima, koji su tako postali sastavni dio redovite ponude. Veliku ulogu u godišnjem planu rada imaju i programi edukativnog karaktera.
U 2017. godini Ustanova planira realizirati program pod nazivom ''Tebi Grade bijeli''. Riječ je o programu koji je zamišljen kao simbioza klapskog pjevanja i prikazivanja video uradaka na filmskom platnu. Osnovna zamisao je održavanje susreta klapa uživo na ljetnoj pozornici u Kinu Jadran, uz unaprijed snimljene uvodne i završne riječi na koncertu, reportaže o svakoj klapi pojedinačno, najave nastupa. Drugi prijavljeni program nosi naziv ''Robin Hood u Gradu'' i zamišljen je kao paralelni događaj najavljenom snimanju filma o Robin Hoodu u Dubrovniku. Prikazivanje osam filmova o Robin Hoodu (šest igranih i dva animirana), planira se realizirati jednom tjedno, tijekom siječnja i veljače 2017. godine. U 2017. godini planira se realizirati i šesti Festival filmskog stvaralaštva djece i mladih mediteranskih zemalja (DUff). Ovaj filmski festival nastao je kao zajednički projekt Kinematografa Dubrovnik, Ljetne škole filma Šipan i Udruge Luža. Festival filmskog stvaralaštva djece i mladih povezuje djecu iz mediteranskih zemalja i gradova koji imaju slične kreativne sklonosti te im pruža priliku da na neposredan način razmijene svoja iskustva u radu i upoznaju se međusobno. Uz natjecateljski program, važan segment Festivala čine i popratni, a posebno radionički programi pod vodstvom profesionalaca iz svijeta filma.
Program nazvan ''Dubrovnik 4 Kids'' (Dubrovnik za klince) edukativni je projekt koji kroz niz multimedijalnih aktivnosti najmlađima pokušava približiti dubrovačku baštinu. Pored produkcije animiranog filma, igrane predstave i izdavanja nove slikovnice kao autohtnog dubrovačkog suvenira, planira se i postavljanje instalacije Kids Corner Maro i Baro, koja bi ujedinila sve gore spomenute aktivnosti. Partneri u ovom projektu su Brunove knjigice d.o.o. i samostalni umjetnici. Nakon uspješnog premijernog izdanja projekta ''Tišina, molim! Film i Grad se vole'' u kojem je Ustanova sudjelovala kao partner mladom autorskom timu ove manifestacije, dogovoreno je da izložba koja je tom prigodom postavljena u Luži ostane u tom istom prostoru te se nadogradi ''korom slavnih'' u predvorju. Slijedom navedenog, u 2017. godini predviđeno je prikupljanje dodatnih materijala te izrada idejnog i izvedbenog rješenja trajnog postava pod radnim nazivom ''Kuća filma u Luži''. Glavni cilj projekta je intenziviranje odnosa između građana, turista i filmske umjetnosti kroz poveznice filma i Dubrovnika, ali i daljnji razvoj kulturnog, odnosno filmskog turizma.
Kazalište Marina Držića
Sukladno usvojenom programskom okviru, Kazalište Marina Držića i u ovoj će sezoni raditi na prezentiranju najboljih djela klasika domaće i svjetske dramske baštine, prezentiranju programa i projekata koji promiču stvaralaštvo suvremenih hrvatskih autora, kao i na prezentiranju moderne hrvatske i svjetske dramaturgije i kazališta 20. stoljeća. Kazalište Marina Držića jedino je profesionalno kazalište na području Dubrovačko-neretvanske županije i zbog toga mora zadovoljiti kazališne potrebe cjelokupnog pučanstva na prostoru gdje djeluje, vodeći računa o različitim kazališnim ukusima i uzrastu svojih posjetitelja. Ipak, bogata dramska i kazališna tradicija te njegovanje izričaja na dubrovačku, moraju biti glavnim zadatkom Kazališta Marina Držića.
U novoj kazališnoj sezoni uz premijerne naslove, predviđene su i reprizne izvedbe kao i brojna gostovanja. U 2017. godini planirana je predstava ''Skroviti vrt'' Luka Paljetka. Riječ je o nagrađivanom romanu barda suvremenog dubrovačkog pjesništva, koji je posvećen mitu stare hrvatske književnosti – Cvijeti Zuzorić, pisan u nadasve originalnoj formi, koja je ujedno i romansirana biografija i epistolarni dnevnik. Kao središnji program godine u kojoj se obilježava 450. godišnjica smrti Marina Držića, moderna je praizvedba njegovog djela ''Pjerin''. Intenzivno se baveći Pjerinom i iščitavajući Budmanijevu rekonstrukciju komada, redatelj Ozren Prohić pronašao je ključ kojim je, vječnu Držićevu opsesiju – (u)dvoj(e)nost, u ovom slučaju kroz naslovni lik, preciznije naslovne likove, izgubljene blizance, popunio rekonstrukciju i udahnuo joj scenski potencijal koji prepoznatljivo problematizira suvremeni način života, ne samo Dubrovnika i Hrvatske, nego i cijelog svijeta oko nas.
U 2017. godini planira se novo izdanje projekta ''Dubrovnik Art Forum''. Riječ je o suradnji sa ruskom školom – studijem MHAT, kazališnom akademijom pri legendarnom moskovskom MHT teatru. Ovaj projekt zamišljen je da dubrovačkoj publici te pedagozima i studentima dramskih akademija iz cijele Hrvatske, predstavi ono najbolje što u kazališnom smislu Rusija može ponuditi na nivou profesionalne produkcije mladih glumaca. U 2017. godini planira se i realizacija projekta pod nazivom ''@KMD – koncertni program suvremene autorske glazbe''. Cilj ovog cjelogodišnjeg glazbenog programa je omogućiti kreativnim glazbenicima mlađe generacije iz cijele Hrvatske, a i šire, predstavljanje dubrovačkoj publici. Ovim programom KMD potiče s jedne strane potentnu i kreativnu autorsku glazbenu scenu Hrvatske i Dubrovnika, a s druge strane proširuje kvalitetnu kulturnu ponudu mladima.
U 2017. godini planirana je predstava ''R2'' Ivana Dragojevića. Radnja romana tematizira procese nepoćudnim građanima Dubrovačke Republike te zločinima na Daksi iz 1945. godine. Nadrealnim i ekspresionističkim interpolacijama najrazličitijih likova, motiva i prizora Dragojević ispisuje nesretnu sudbinu svih onih pojedinaca u svim vremenima u kojima mnogobrojni kolektivisti, zaklinjujući se u brigu za opći interes i interes svakog pojedinca, ograničavaju slobode misli, govora, a naposljetku i života. U 2017. godini KMD planira postaviti i predstavu ''Henrik IV'' L. Pirandellija, u režiji mlade redateljice Marine Pejnović te projekt Pavlice Bajsić Brazzoduro ''Orfej.FM''. Riječ je o projektu spajanja izvornog mita, Vetranovićeve dramske, Cocteauove filmske i Gluckove glazbene interpretacije u jedan predložak za novi žanr – site-specific radiodramu uživo. Projekt predviđa postavljanje projekta u ambijent dubrovačkih zidina i tvrđave Bokar.
Dom Marina Držića
Ustanova u kulturi Grada Dubrovnika Dom Marina Držića, ustanovljen 1989. godine posvećen je životu i djelu velikana hrvatske komediografije. Stalni postav Doma Marina Držića zamišljen je kao mjesto memorije dubrovačkog renesansnog književnika, koji je bio blizak europskoj kulturnoj baštini, ali je cjelokupno njegovo književno djelo utemeljeno na tradiciji njegova grada-države iz kojeg je ponikao, kao i na poticajima i utjecaju suvremenika, doseljenika u Dubrovnik. Vizija Doma je postati znanstveno istraživački centar za proučavanje lika i djela Marina Držića, ali i mjesto svojevrsnog spomenika ovom najvećem hrvatskom komediografu. Dom Marina Držića u 2017. godini planira nastaviti s prikupljanjem građe otkupom predmeta iz razdoblja kasne renesanse, prvenstveno onih sa Držićeve zadužnice, u svrhu što bolje ambijentalnosti Držićeve kuće. Također se planiraju poduzimati terenska istraživanja radi prikupljanja materijala za nadopunu muzejske zbirke, redovite aktivnosti u svrhu preventivne zaštite muzejske građe, stručna i znanstvena obrada muzejske građe, sustavna nabava stručne literature i knjižnične građe. Planira se omogućiti stalno stručno usavršavanje, kao i poticanje znanstvenog rada djelatnika te informatizacija Ustanove.
U 2017. godini Dom Marina Držića planira realizirati izložbu ''Staklo II. tisućljeća poslije Krista – arheološka istraživanja na dubrovačkom području'', koja će predstaviti predmete od stakla koji su pronađeni tijekom arheoloških iskapanja na različitim lokalitetima u povijesnoj jezgri Dubrovnika i dubrovačkog područja. U mjesecu travnja planira se postavljanje izložbe akademske slikarice Anabel Zanze. Izložba skulptura pod nazivom ''Ostakljeni Držić'', akademskog umjetnika Antona Vrlića planirana je za mjesec srpanj, dok je za mjesec rujan planirano predstavljanje grafičke mape i izložba Lukše Peka. Tema grafičke mape je djelo Marina Držića, a izložbu će činiti originalni predlošci prema kojima su rađene grafike, grafički otisci, mapa kao samostalni umjetnički predmet i nekoliko slika koje tematski nadopunjavaju autorski koncept. Planirano je i izdavanje grafičke mape o Marinu Držiću autorica Zdenke Pozaić, Maje S. Franković i Nevenke Arbanas, gostovanje skupne izložbe ''Ut pictura poesis'', izrada stripa ''Dundo Maroje'' autora Dubravka Kastrapelija, predstavljanje prvog izdanja Tirene iz 1551. godine u Domu Marina Držića povodom 450 obljetnice smrti Marina Držića, kao i projekt ''Držić meets Shakespeare'', u suradnji s ljetnim festivalom ''Midsummer scene''. Također u 2017. godini planira se izdavanje monografije ''Vjertuoz i negromant Marin Držić'' o Marinu Držiću, autorice Mire Muhoberac, kao i knjige ''Nesan Marina Marinova (Držića)'', autora Davora Mojaša, a u suradnji s produkcijskom kuća Camerata Ragusina planira se postaviti scenski prikaz/predstava ''Posljednji pijer'' autorice Slavice Stojan, kao i postavljanje ''Novele od stanca'', u suradnji s Kazališnom družinom Kolarin.
U 2017. godini Dom Marina Držića planira nastaviti sa nizom edukativnih programa i radionica te će posebnu pažnju posvetiti pedagoškoj djelatnosti i edukaciji djece kroz iskustveno doživljajno učenje, pa će tako organizirati likovnu, glazbenu, dramsku i filmsku radionicu za djecu. Projekt nastao u suradnji s Dubrovačkim knjižnicama ''Lov na blago – Tragom Držića'', zamišljen je kao igra zagonetki tijekom koje sudionici igre moraju odgonetnuti zagonetku koja ih navodi na sljedeći trag, a svaka zagonetka je tematski vezana uz život i djelo Marina Držića.
Dom Marina Držića u 2017. godini nastavit će sa nizom zanimljivih predavanja književnih povjesničara, držićologa, jezikoslovaca i teatrologa o životu i djelu Marina Držića. Budući se 2017. godine navršava 450 godina od smrti Marina Držića, planira se organizacija Međunarodnog znanstvenog simpozija: Marin Držić Vidra – 450 godina poslije, kao i okruglog stola: Držićeva ''Hekuba'' prije i nakon Frana Čale. Planirani su i programi ''Likovi Držića kroz oči gimnazijalaca; Držić u Gimnaziji'', tematsko vođenje Gradom ''Đir s Marinom Držićem'', ''Držićevi likovi'' – izložba likovnih radova učenika OŠ Marina Držića, ''Tirena'' – kazališna predstava u režiji Mire i Vesne Muhoberac, kao i prijevod ''Dunda Maroja'' na engleski jezik.
Prirodoslovni muzej Dubrovnik
Prirodoslovni muzej Dubrovnik otvoren je za javnost 2009. godine kao nasljednik Dubrovačkog domorodnog muzeja osnovanog daleke 1872. godine. Zbirke ovoga muzeja nekoliko su puta selile, zadnji put u vrijeme Domovinskog rata, da bi se 2003. godine iz zagrebačkog Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja konačno vratile u Dubrovnik. Predmeti prirodoslovne građe imaju pretežito povijesni značaj, ali velik dio zooloških zbirki je dragocjena dokumentacija sastava faune u okolici Dubrovnika i njenih promjena. U 2017. godini Prirodoslovni muzej Dubrovnik planira aktivnosti skupljanja nove građe, terenskog istraživanja, zaštite i dokumentiranja postojeće muzejske građe, stručne obrade građe, stručnih usavršavanja, izdavačke djelatnosti, kao i bogate izložbene djelatnosti. Upriličit će se i brojne kreativno – edukativne radionice i igraonice u prostorima Muzeja, a nastavit će se i projekt ''Nastava u muzeju'', program izvanučioničke nastave biologije koji je usklađen s nastavnim planom i programom biologije za osnovne i srednje škole. Cilj programa je proširiti interese i prepoznati sklonosti sudionika za bavljenje temama iz biologije, ekologije i zaštite prirode te prikazati metode koje se ne upotrebljavaju u redovnoj nastavi.
Prirodoslovni muzej u 2017. godine planira ugostiti izložbu Prirodnjačkog muzeja Beograd ''Kosturi uživo''. Izložba obrađuje i rasvjetljuje nekadašnje neotkrivene tajne građe organizama, a to su potpora, kretanje i uspravno držanje. Na izložbi će biti postavljeni egzoskeleti (vanjski kosturi) mekušaca, rakova i kukaca te endoskeleti (unutrašnji kosturi) bodljikaša, riba, vodozemaca, gmazova, ptica i sisavaca. Na izložbi će biti prikazano više desetaka velikih kostura životinja, a dio izložbe predstavlja usporedan prikaz lubanja različitih vrsta životinja. Svi kosturi postavljeni su u prirodnim pokretima, odnosno položajima koje bi životnje imale u različitim situacijama u prirodi. U 2017. godini planira se i postavljanje izložbe ''Na čast Gradu'', autorica Ane Kuzman i Jadranke Sulić Šprem. Izložbom se želi prikazati burna povijest i najistaknutije ličnosti Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik. Osim biografija prirodoslovaca/amatera izložbu će pratiti vremenska linija događanja u gradu Dubrovniku, koja su utjecala na Muzej i njegovu sudbinu.
U 2017. godini obilježit će se Noć Muzeja, Međunarodni dan muzeja, Europska noć muzeja, 22. edukativna akcija Sekcije za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju Hrvatskog muzejskog društva, Dan planete Zemlje, Međunarodni dan biološke raznolikosti i Dan zaštite prirode, Međunarodni dan djeteta i drugi važni datumi. Prirodoslovni muzej će u 2017. godini surađivati s UR institutom u realizaciji projekta ''Science Undergorund Academy'' (neprofitnom edukacijskom programu, odnosno međunarodnoj ljetnoj školi integrirane postmoderne znanosti i umjetnosti, koja će se održati u srpnju 2017. godine u Dubrovniku). Planirana je i suradnja s drugim kulturnim ustanovama kojima je osnivač Grad Dubrovnik). U prostoru prizemlja Muzeja, u opremljenom i uređenom kutku namijenjenom najmlađim posjetiteljima s mnoštvom edukativno – kreativnih sadržaja, prilagođenim djeci, održavat će se kreativne radionice i igraonice pod vodstvom muzejske pedagoginje.
Dubrovačke knjižnice
Dubrovačke knjižnice sastoje se od dvije ustrojbene jedinice: Znanstvene i Narodne knjižnice koje su komplementarne i zajedno pokrivaju sve kategorije korisnika, od predškolske djece do umirovljenika. Znanstvena knjižnica je riznica pisane kulturne baštine koja čuva materijalne dokaze o dubrovačkoj, odnosno hrvatskoj kulturnoj stvarnosti, o postanku i identitetu naroda. Djelatnost Narodne knjižnice obuhvaća nabavu, stručnu obradu, čuvanje i zaštitu knjižnične građe, izradu informacijskih pomagala, sudjelovanje u izradi skupnih kataloga i baza podataka, omogućavanje pristupa knjižnične građe i informacija korisnicima, osiguravanje korištenja i posudbe građe te protoka informacija i druge stručne aktivnosti. Narodna knjižnica Grad vrši funkciju matične knjižnice za područje Dubrovačko-neretvanske županije. Dubrovačke knjižnice u 2017. godini planiraju nastaviti s redovitom nabavom knjižne i neknjižne građe, obradom knjižnične građe i digitalizacijom Zavičajne zbirke Ragusina u Znanstvenoj knjižnici, s naglaskom na digitalizaciju starih novina Zbirke (''Prava crvena Hrvatska'' i ''Narodna svijest''). Uz temeljnu djelatnost Knjižnice, organizirat će se okrugli stolovi, javne tribine, čitaonice, književne večeri, kvizovi, koncerti, prigodne izložbe i promocije, posebno za manifestacije Noć knjige, Mjesec hrvatske knjige i Mjesec hrvatskog jezika (cca 150 događanja). U 2017. godini Ustanova planira realizaciju projekta pod nazivom ''Kulturni susreti – Poljska u Dubrovniku''. Riječ je o kulturnoj manifestaciji koja predstavlja kratki presjek poljske književne, filmske i kazališne scene bazirane prvenstveno na ponajboljim književnim ostvarenjima 20. i 21. stoljeća, maestralnoj filmskoj adaptaciji književnih djela Bruna Schulza i Jaroslawa Iwaskiewizca, projekcije filmova nezaobilaznih redatelja Romana Polanskog i Krystofa Kieslowskog te scenskoj izvedbi nagrađivane drame ''Naš razred'', dramaturga, kazališnog redatelja i kritčara Tadesza Slobodzianeka.
Planirano je i održavanje Dubrovačkog međunarodnog festivala knjige, koji je koncipiran kao multimedijska godišnja manifestacija koja predstavlja, promovira i popularizira vrhunsku svjetsku književnu produkciju u Dubrovniku, ugošćujući renomirane pisce iz cijelog svijeta koji problematiziraju godišnju aktualnu temu s vodećim intelektualcima današnjice. Dubrovačke knjižnice u 2017. godini planiraju i izradu nove web stranice, predavanje ''Nepoznati Držić'' povodom obilježavanja 450. godišnjice smrti Marina Držića, projekt ''Lov na blago – tragom Držića'' (u suradnji s Domom Marina Držića), predavanje ''Pisma Iva Vojnovića Emki Krstelj'' – obilježavanje 160. godine rođenja Iva Vojnovića, okrugli stol ''Držićeva Hekuba prije i nakon Frana Čale'' (u suradnji s Domom Marina Držića). U 2017. godini Ustanova planira postavljanje izložbe ''U susret 70. obljetnici dubrovačke keramike'', na kojoj bi se predstavili radovi dubrovačkih keramičarki koje su osnove keramike stjecale kod Dragutina Fradla i Karin Garmsen Fradl, a upriličit će se i niz predavanja o Ruđeru Boškoviću povodom 230. obljetnice njegove smrti, uz višednevne edukativne radionice sa djecom osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta pod nazivom ''Može bit da drugu dobru družinu nađem''. U 2017. godini navršava se 60-ta godišnjica smrti Marije Jurić Zagorke, prve profesionalne novinarke i najčitanije hrvatske književnice. Program radnog naziova ''Marija Jurić Zagorka - 60 godina poslije'' zamišljen je kao dvodnevna manifestacija sa dva predavanja koja će održati predstavnice Centra za ženske studije Zagreb.
Znanstvena knjižnica u suradnji s Udrugom za civilno društvo BONSAI tijekom 2017. godine ponovno će organizirati projekt pod nazivom ''Kreativno znanje''. Suradnja će se realizirati kroz četiri programa koji obuhvaćaju tematske kvizove za dubrovačke srednjoškolce, a sve u cilju promicanja znanja, knjige i kulture čitanja te poticanja kreativnosti kod mladih. Planira se i realizacija projekta ''Slikopisci u Knjižnici'', origami radionica, organizacija nacionalnog natjecanja u čitanju naglas, projekt radionica ''Likovnica 2017.''. Planira se i daljnja edukacija i stalno stručno usavršavanje djelatnika Dubrovačkih knjižnica Dubrovnik, izdavačka djelatnost i zaštita građe.
Umjetnička galerija Dubrovnik
Umjetnička galerija Dubrovnik je, usmjerivši svoj interes na likovnu produkciju realiziranu u vremenu od pojave Vlaha Bukovca do danas, u svom višedesetljetnom trajanju uspjela prikupiti vrijedan fundus od oko dvije i pol tisuće umjetničkih djela: slika, skulptura, grafika, crteža, fotografija, video radova, umjetničkih instalacija i video dokumentacije te se afirmirati kao presudni činitelj likovno-umjetničkog života Dubrovnika i šireg regionalnog okvira. Fundus Galerije sadrži djela sistematizirana u trima različitim zbirkama - regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj. Među sakupljenim i čuvanim umjetninama, djela su gotovo svih najvažnijih dubrovačkih i hrvatskih slikara, kipara i grafičara. Umjetnička galerija Dubrovnik u svom sastavu ima Galeriju Dulčić Masle Pulitika. Na prvom katu zgrade nalazi se stalni postav ove trojice slikara, dok se na drugom katu izmjenjuju izložbe važnih umjetnika, modernih klasika, najčešće iz fundusa Umjetničke galerije Dubrovnik.
Izložbenu sezonu u ovoj kulturnoj ustanovi otvorit će izložba ''Orenburg, ruski šal'', nakon čega slijedi izložba kojom bi se predstavio slikarski opus sirijskog umjetnika Eliasa Ayouba, kao i izložba ''Sedmo nebo'' koja okuplja dvadesetak radova iz fundusa Muzeja moderne i suvremene umjetnosti Rijeka, nadopunjene radovima iz kolekcije Umjetničke galerije Dubrovnik, a prva trećina godine završila bi samostalnom izložbom dubrovačke umjetnice Ane Požar Piplica, koja se bavi različitim vidovima umjetnosti, slikarstvom, instalacijama, fotografijom i videom. U svibnju je planirano postavljanje izložbe ''Dalmacija drugi dom'', slikara Ettore Gualdinija. Slikar Ettore Gualdini (1931.-2010.) slikao je pejzaže Dalmacije i redovito putovao po dalmatinskoj obali pa je općina Frosinone priredila posthumnu izložbu naziva "Dalmacija drugi dom", koju je ponudila Gradu Dubrovniku kao izložbeni projekt. U svibnju je planirano i postavljanje samostalne izložbe Tomislava Buntaka, dok je u lipnju predviđeno otvaranje izložbe Zenaide Bandur, nedovoljno poznate slikarice rodom iz Stona, koja je od 1930. godine djelovala u Zagrebu, nakon čega slijedi izložba Stanka Hercega ''Pogled s prozora'' (c/b analogne fotografije i film) i Davora Sanvincentija ''S jednim određenim mirom'', suvremenog hrvatskog umjetnika koji se bavi fotografijom, videom te svjetlosnim i zvučnim instalacijama. Izložba ''Akt u modernom slikarstvu'', autora dr.sc. Zvonka Makovića tematska je izložba koja zastupa nacionalno slikarstvo koje je od međunarodne važnosti. Izložba ''Tomislav Gusić – retrospektiva'' po prvi puta predstavit će cjelokupni opus ovog slikara, koji se smatra jednim od najboljih i posljednjih izdanaka mediteranizma u hrvatskom slikarstvu, a planirano je i postavljanje izložbe ''Praznina/Hrvatska fotografija – 21. stoljeće (izbor)''. Izložbena sezona završava pojedinačnim samostalnim izložbama Tomislava Čeranića, Ivone Vlašić i Iva Mladošića, kao i izložbom ''Slika u slici: Prikazi umjetničkih djela u hrvatskom slikarstvu XX. stoljeća''. U 2017. godini planira se i otkup određenog broja umjetničkih djela (Mila Kumbatović, Ljubo Babić, Ivo Vojvodić, Tina Gverović, Petar Dabac, Borko Vukosav, Marko Ercegović). Umjetnička galerija Dubrovnik u 2017. godini planira i restauratorske radove na slikama iz svoje zbirke.
Zavod za obnovu Dubrovnika
O spomeničkoj baštini Grada posebno skrbi Zavod za obnovu Dubrovnika, kao jedinstvena ustanova ovog tipa u Republici Hrvatskoj. Glavni cilj Zavoda je obnova spomeničke cjeline uključujući i pripremne radnje (snimke postojećeg stanja, arheološka i druga istraživanja, suglasnosti i dozvole nadležnih institucija), poslove nadzora (odabir izvoditelja, stručni nadzor), osiguranje sredstava (zakonski izvori financiranja, drugi izvori kao koncesije, donacije itd.) te promociju (povijesne jezgre, metoda i rezultata obnove).
Sukladno Zakonu o obnovi ugrožene spomeničke cjeline Dubrovnika, aseizmička sanacija zgrada u povijesnoj jezgri predstavlja jednu od najvažnijih djelatnosti Zavoda. Izvođenjem radova aseizmičke sanacije blokova zgrada (injektiranje, ugradnja zatega, sanacija krovišta, obnova dijelova pročelja) građevine postižu veći stupanj otpornosti na potres. Tijekom 2017. godine planiraju se izvršiti potrebne predradnje za izvođenje radova aseizmičke sanacije. Izradit će se projektne dokumentacija za sanaciju bloka B54 (Placa, Kunićeva, Prijeko, Nalješkovićeva) za koji već postoji izrađen arhitektonski snimak u digitalnoj formi, te je potrebno izraditi projekt aseizmičke sanacije. Radi se o bloku na kojem je Grad suvlasnik s manjim udjelom vlasništva. Također će se pristupiti izradi snimke postojećeg stanja za blok P09 u Ul braće Andrijića.
Tijekom protekle i ove godine Zavod za obnovu Dubrovnika prikupio je velik broj upita za sanacijom i intervencijom na spomeničkoj baštini unutar povijesne jezgre. Neki od zahtjeva odnose se na osiguranje spomeničke baštine kako ne bi ugrozila susjedne objekte i ljudske živote. Kako bi se utvrdilo stvarno stanje i realne potrebe sudski vještak je izradio rang listu prema kojoj bi se vršili interventni prioritetni radovi. Sukladno tome izrađivala bi se projektna dokumentacija za četiri objekta unutar povijesne jezgre, a izvodili bi se radovi na tri objekta unutar povijesne jezgre.
Nastavit će se radovi na sanaciji atrija Kneževa dvora. II. faza sanacije završava u lipnju, a u III. fazu će se krenuti u studenom te će se radovi nastaviti i kroz slijedeću godinu.
U 2017. godini Zavod planira izraditi konzervatorski elaborat koji će služiti kao podloga za izradu projektne dokumentacije za obnovu zgrade na adresi Ilije Sarake 7 i za zgradu bivšeg zatvora u Pustijerni. Tijekom istražnih radova na lokalitetu Pustijerna djelomično je razgrađena ulica Ispod Mira koju je potrebno ponovno uspostaviti kao doprinos poboljšanju kvalitete života u zahtjevnoj povijesnoj jezgri. Paralelno sa izvođenjem radova na uspostavi ulice Ispod Mira, planira se i prezentacija arheološkog lokaliteta na Pustijerni.
Nakon izrade elaborata arhitektonske snimke postojećeg stanja kompleksa, konzervatorskog elaborata i vrtne studije, u 2017. godini planira se krenuti u projekt izrade preostale projektne dokumentacije: idejnog, glavnog i izvedbenog projekta sanacije i revitalizacije ljetnikovca Lazarević – Gučetić u Mokošici. Također se planira krenuti u projekt izrade idejnog, glavnog i izvedbenog projekta te vrtne studije za sanaciju i revitalizaciju ljetnikovca Restić-Đonovina u Rožatu kao i ljetnikovca Bozdari Škaprlenda u Čajkovićima.
Tijekom 2017. godine Zavod će izraditi preostale studije koje su usuglašene sa Povjerenstvom za izradu Plana upravljanja. Zajedno s Povjerenstvom planira se izraditi koncept koji će se dati na uvid Ministarstvu kulture, a na izglasavanje Gradskom vijeću. Temeljem usvojenog koncepta i svih pripremljenih baza podataka, krenut će se u raspisivanje natječaja za odabir izrađivača Plana upravljanja.
Do kraja 2017 godine planira se dovršiti izrada snimka postojećeg stanja za palaču Sponza.
Zavod će temeljem potpisanog sporazuma sa Rezervatom Lokrum, gdje će financiranje u potpunosti preuzeti Rezervat Lokrum, započeti izradu projektne dokumentacije potrebne za sanaciju Maksimilijanovog ljetnikovca i samostana (snimak postojećeg stanja i konzervatorski elaborat).
Zavod će temeljem potpisanog sporazuma sa Blagim djelima pristupiti sanaciji krovišta zgrade i uređenju interijera u Kunićevoj 1.
Započet će se sa arheološkim istraživanjima ispod Katedrale i Bunićeve poljane i pristupiti objedinjavanju svih dosadašnjih istraživanja te valorizaciji arheoloških nalaza.
6. OSTALI PRIJAVLJENI KULTURNI PROGRAMI
6.1. GLAZBENA I SCENSKA DJELATNOST
Kazališna družina Kolarin – program ''Dubrovački govor u srcu Kolarina''
Osnovni sadržaj djelatnosti udruge je izvođenje dramskih djela, poglavito dubrovačkih pisaca za odrasle i djecu, razvijanje programa međunarodne suradnje, savjetodavni rad s djecom i mladeži, organiziranje stručnih skupova, javnih potreba, seminara, predavanja, izložbi, revija, koncerata, suradnja sa znanstvenim i kulturnim institucijama. Programska koncepcija udruge zasniva se na njegovanju zavičajnog jezika i običaja, promišljanje današnjeg načina života, kao i podsjećanju na određene zaboravljene crtice iz povijesti. Za 2017. godinu Kazališna družina Kolarin planira program ''Dubrovački govor u srcu Kolarina''. Program za 2017. godinu sadrži: organizaciju audicije za nove članove prema potrebi programa u 2017. godini, rođendansku proslavu obljetnice Kolarina, gostovanja, sudjelovanje na Noći kazališta, nove premijere u 2017. godini, promocije publikacija.
Klavirski trio – koncerti klasične glazbe u sklopu festivala ''Lopudsko ljeto 2017.'' i turneja
Klavirski trio Dubrovnik umjetnička je organizacija osnovana 2008. godine kao rezultat dugogodišnjeg prijateljstva troje glazbenika, koji se mogu pohvaliti brojnim i raznovrsnim uspjesima u svojim samostalnim karijerama. Trio redovito nastupa na manifestaciji ''Dubrovački glazbeni salon'', kao i na ''Lopudskom ljetu'', izvodeći svake sezone nove programe. U 2017. godini Trio planira program pod nazivom: Turneja Klavirskog trija Dubrovnik – Sesvete, Dubrava, Zaprešić, Požega, Novska. Cilj ove turneje je proširiti opseg djelovanja Trija, predstaviti široj publici izuzetno kvalitetna, ali rjeđe izvođena djela te održati kontinuitet djelovanja nužan za kvalitetu i visoku izvedbenu razinu Komornog ansambla. U sklopu manifestacije ''Lopudsko ljeto'', koju dugi niz godina organizira TZ Grada Dubrovnika s ciljem oživljavanja kulturnog života na otoku Lopudu, već desetu godinu izvodi se program cjelovečernjih koncerata klasične glazbe u organizaciji Klavirskog trija Dubrovnik. Koncerti se redovito održavaju u Crkvi sv. Nikole na Lopudu koja se svojom ambijentalnošću i akustikom pokazala idealnim koncertnim prostorom. Koncerti nalaze brojnu publiku među turistima, ali i domaćim stanovništvom Lopuda.
Dubrovački gudački kvartet - koncerti u ciklusu ''Dubrovački glazbeni salon''
Umjetnička organizacija Dubrovački gudački kvartet, u suradnji s drugim dubrovačkim glazbenim umjetnicima, prijavila je projekt komornih koncerata pod nazivom ''Dubrovački glazbeni salon'' – pet koncerata u okviru manifestacije ''Dubrovnik zimi''. Riječ je o projektu zimske koncertne sezone, koja će objediniti sve raspoložive snage dubrovačke glazbene scene i krenuti u realizaciju kvalitetnog i osebujnog koncertnog programa tijekom zimskog perioda. Na repertoaru su pomno odabrana djela iz svih stilskih razdoblja, a umjetnici koji ih izvode su renomirani dubrovački glazbenici.
Udruga Dječji zbor ''Dubrovnik'' – godišnji program ''Glazba – baština grada, baština svijeta''
Dječji zbor ''Dubrovnik'' osnovan je 2015. godine i danas broji osamdesetak članova. Osnovna ideja kod osnivanja ovog zbora bila je pokretanje kvalitetnog dječjeg zbora na gradskom nivou, koji bi njegovao kultivirano dječje pjevanje uživo, a capella i uz instrumentalnu pratnju. Repertoar Zbora gradi se na njegovanju tradicionalnih dubrovačkih pjesama i pjesama iz okolice Dubrovnika, pjesama dubrovačkih skladatelja, kao i skladatelja klasike zborskog dječjeg pjevanja. Udruga djeluje kroz dvije sekcije, Dječjeg zbora i radionice za najmlađe. Viktor Lenert umjetnički je voditelj Zbora, Sanja Dražić autorica programa i voditeljica edukativne glazbene radionice za najmlađe, a Paola Dražić Zekić voditeljica scenske koncepcije u radu radionica te njihove programske koordinacije. Cilj ovog kulturnog projekta je razvijanje kvalitetnog i kreativnog odnosa prema glazbi kod djece najšireg raspona uzrasta.
Udruga Aklapela – Festival ''Aklapela''
Udruga je osnovana s prvenstvenim ciljem da organizirano promiče i njeguje tradicionalno klapsko a capella pjevanje koje je, kao visoko vrijedni pučki glazbeni izričaj, upisano na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Namjera je skrenuti pozornost šire javnosti na raznolikost izričaja i zemljopisnih područja gdje se izvodi klapska pjesma, na specifičnosti, elemente koji tvore klapski pokret, na sve posebnosti, stilove i žanrove. U 2017. godini Udruga će organizirati šesti po redu festival ''Aklapela – a capella na klapski'' u vremenu od 28. do 30. travnja. U 2017. godini, uz Festival ''Aklapela'' i nekoliko ''Aklapela'' koncerata od svibnja do listopada, na prijedlog maestra Ćalete planira se održati i majstorska radionica za voditelje klapa, koje njeguju izvorno klapsko pjevanje. Središnji događaj i dalje ostaje trodnevni festival. Na svim koncertima pjeva se izvorno, bez pomoći i pratnje instrumenata i bez korištenja elektronskih pojačala.
Darko Kristović – tradicionalni orguljaški koncert u Dubrovačkoj katedrali
Dr. Darko Kristović dugogodišnji je orguljaš s akademskim obrazovanjem u Bazilici Srca Isusova u Zagrebu, a tradicionalno već petnaestak godina održava orguljaške koncerte u Dubrovačkoj katedrali na kojima izvodi majstorska djela domaćih i svjetskih autora. Koncerti su redoviti dobro posjećeni i prihvaćeni od publike. U 2017. godini planira održati tradicionalni orguljaški koncert prigodom blagdana Velike Gospe u Dubrovačkoj katedrali.
Ibrica Jusić – ''Pjesme s dubrovačkih skalina'' (ljetni koncertni program)
Ibrica Jusić ugledni je dubrovački i hrvatski kantautor, koji je nastupao na vodećim svjetskim glazbenim pozornicama kao što je Carnegie Hall, Sydney Opera House, Montreux Jazz Festival. Već 50 godina na skalinima ispred Dominikanskog samostana održava noćne nastupe/recitale na radost brojnih domaćih i stranih posjetitelja Grada. Isto tako, deset godina održavao je i godišnje koncerte na Skalinima od Jezuita. U 2017. godini prijavljuje projekt koncertnih nastupa u Dubrovniku u periodu od 01. srpnja do 01. rujna (dva nastupa tjedno na Skalinima od Dominikanaca (ukupno 16 nastupa) pod nazivom ''Pjesme s dubrovačkih skalina''. Isto tako, planira održati i koncert ispred Crkve sv. Vlaha. Svojim koncertima želi obogatiti dubrovačku kulturnu ponudu, ali i održati gotovo sasvim iščezlu tradiciju tzv. trubadurske glazbe u našem gradu.
Gradska glazba Dubrovnik – godišnji program
Gradska glazba Dubrovnik osnovana je 1843. godine. Kao jedna od najstarijih udruga ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, Gradska glazba Dubrovnik okuplja u svom članstvu profesionalne glazbenike i amatere svih naraštaja i zanimanja. U 2017. godini Glazba će nastaviti suradnju sa školama s posebnim naglaskom na Umjetničku školu Luke Sorkočevića. Osim redovitih nastupa za potrebe protokola Grada, Županije ili drugih nastupa povezanih s blagdanima i tradicijom, Glazba ima i komercijalne nastupe po pozivu naručitelja. U 2017. godini planiraju sudjelovanje na 31. susretu hrvatskih puhačkih orkestara u Novom Vinodolskom, nastupe prigodom Feste sv. Vlaha ( 3 nastupa: Kandelora, otvaranje Feste, Gorica sv. Vlaha), sudjelovanje u programu Dubrovačkog karnevala, sudjelovanje na festivalu ''Magdalena Festival Castellon de la Plana'' u Španjolskoj, nastup na Uskrsni ponedjeljak (Mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha), obilježavanje Praznika rada (mimohod i nastup - Stradun), nastup na 17. susretu puhačkih orkestara Dubrovačko-neretvanske županije, nastup na obilježavanju Dana Dubrovačko-neretvanske županije i blagdana njena zaštitnika sv. Leopolda Bogdana Mandića (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha). Također, Gradska glazba Dubrovnik planira nastupiti i prigodom obilježavanja Dana antifašističke borbe (groblje Boninovo), Dana Državnosti (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha), Dana Domovinske zahvalnosti (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha), Dana neovisnosti (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha), blagdana Svih svetih (groblje Boninovo), Dana branitelja Grada Dubrovnika (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha), a sudjelovat će i na koncertu gostujućih puhačkih orkestara (mimohod Stradunom i nastup ispred Crkve sv. Vlaha). Planiraju i gostovanje u nekom od dubrovačkih gradova prijatelja, održavanje Božićnog i Novogodišnjeg koncerta, nastupa na Badnji dan i Staru godinu (mimohod Stradunom i kolenda ulicama Grada).
Zimzelen d.o.o. –produkcija albuma glazbenog sastava Silente
Zimzelen d.o.o. bavi se provedbom i organizacijom djelatnosti vezanih prvenstveno uz glazbeni sastav Silente. Riječ je o glazbenom sastavu koji je na regionalnoj glazbenoj sceni prisutan od 2013. godine. Dosad su objavili dva studijska albuma ''Lovac na čudesa'' i ''Neće rijeka zrakom teći'' sa sveukupno 23 pjesme te sedam glazbenih videospotova. U 2017. godini planiraju produkciju albuma glazbenog sastava Silente. Album radnog naziva ''Malo magle, malo mjesečine'' u svojoj sadašnjoj pripremi broji 14 autorskih pjesama. Produkcija albuma uključuje aranžiranje, audio snimanje instrumentalnog dijela, audio snimanje vokalnih dionica, obradu zvučnih zapisa pojedinih kanala, zvučnu obradu svih kanala i balansiranje istih, završnu audio obradu pjesme, likovno oblikovanje i vizualni identitet albuma te distribuciju. Zbog promjene načina funkcioniranja glazbenog tržišta danas, gdje prodaja nosača zvuka i takvo samofinanciranje istog albuma postaje jako teško i gdje digitalna distribucija zauzima 90 posto tržišta, Silente će svoje albume nuditi besplatno putem internetskih servisa za distribuciju, što automatski znači veću dostupnost umjetnosti koja se stvara, ali i manji financijski prihod.
Klapa Skontradura – godišnji program
Ženska klapa ''Skontradura'' bavi se njegovanjem, promocijom i razvojem glazbene kulture dalmatinskog podneblja, osposobljavanjem njenih članova na glazbenom području, organizacijom prijateljskih, kulturnih i humanitarnih susreta i nastupa, suradnjom s ostalim klapama, reproduciranjem i snimanjem najvrjednijih klapskih ostvarenja. Klapa ''Skontradura'' svoj program temelji na tradicionalnim i izvornim napjevima, ali i djelima mlađih autora. U 2017. godini Udruga, u glazbeno-scenskoj djelatnosti, prijavljuje sljedeće programe: nabavka kromatske puhalice, sudjelovanje na Festivalu klapa Dubrovačko – neretvanske županije, izrada zimskih nošnji, nastup na ''Festivalu klapske pisme Školjka Pakoštane'', nastup na Festivalu dalmatinskih klapa Perast, nastup na ''Međunarodnom festivalu klapke pisme Posušje'', izrada omota za CD-e i izdavanje istog.
Hrvatsko-rusko društvo ''Umjetnost bez granica'' – projekt ''Mladi umjetnici u Gradu''
Hrvatsko-rusko društvo ''Umjetnost bez granica'' osnovano je 2013. godine s ciljem njegovanja, promicanja i popularizacije ruske umjetnosti u Republici Hrvatskoj. Okosnicu Društva čine profesionalni glazbenici iz Dubrovnika, Splita, Zadra, Zagreba i Rusije. Na početku svog djelovanja Udruga je usmjerena prema glazbenim projektima, a naglasak se stavlja na promidžbu ruske i klasične glazbe općenito, kroz inovativan način vođenja koncerata te uspostavu suradnje i prijateljstva među glazbenicima različitih nacionalnosti. U 2017. godini Udruga planira realizirati projekt pod nazivom ''Mladi umjetnici u Gradu''. Projekt je zamišljen kao ciklus od četiri glazbeno-scenske večeri, koji uključuju suradnju mladih dubrovačkih glazbenika s Baletnim odjelom Umjetničke škole, Likovnim odjelom Umjetničke škole, muzikologom Davorom Merkašem iz Zagreba te glazbenim festivalom ''Ruska jesen u Splitu''. Projekt će se realizirati tijekom zime i proljeća 2017. godine, a zadnji koncert je planiran za listopad 2017. godine. Programi nose nazive: ''U počast Papandopulu'' (koncert), ''Slike s izložbe'' (glazbeno – likovna večer), ''Čarolija baletne glazbe'' (baletna večer) te nastup na festivalu ''Ruska jesen u Splitu'', s programom ''Večer hrvatskih i ruskih skladatelja''.
Udruga ''Mala opera'' – ''Erik Satie, glazba za riječ i sliku'' (edukativni koncerti)
Udruga „Mala opera“ je osnovana 2005. godine u Zagrebu, a okuplja glazbenike i glazbene pedagoge u cilju razvitka i unapređenja glazbeno – scenske umjetnosti u Hrvatskoj, pri čemu težište pridaje glazbenoj produkciji za djecu. U 2017. godini Udruga planira projekt ''Erik Satie, glazba za riječ i sliku'' – edukativne koncerte u formi glazbeno-vizualnog kolaža. Ovaj multimedijalni projekt namijenjen je mladima, učenicima gimnazija i srednjih škola, s ciljem da im se na zanimljiv i neuobičajen način predstavi klasična glazba i umjetnost s prijelaza 19-og u 20. stoljeće. Program upoznaje mlade slušatelje s cjelokupnim umjetničkim krugom Pariza te evocira formu caffe koncerta s izvedbama najpoznatijih skladbi i tekstova Erika Satiea. Udruga planira deset izvedbi programa u ožujku 2017. godine, u prostorima Umjetničke škole Luke Sorkočevića i Narodne knjižnice Dubrovnik.
Plesni studio Step'n'Jazz''- Dubrovnik Tap festival 2017.''
Dubrovnik je kroz dugogodišnji rad plesnog studija Step'n' Jazz postao jedan od centara stepa u Hrvatskoj. U 2017. godini udruga planira organizirati peti međunarodni step festival u Dubrovniku pod nazivom ''Dubrovnik Tap Festival 2017.''. U kolovozu 2013. godine organizirali su prvi međunarodni step festival u ovom dijelu Europe, a 2017. godine obilježava se peta godišnjica Festivala. Planirano održavanje ovog šestodnevnog festivala stepa je u kolovozu, sa izvedbama i radionicama koje bi trajale svakodnevno od jutarnjih sati pa do ''jamova'' i završne predstave u večernjim satima. Ovim festivalom Dubrovnik otvara vrata vrhunskim step plesačima iz cijelog svijeta, građanima Dubrovnika približava ovu vrstu plesa, a međunarodnoj plesnoj zajednici predstavlja Dubrovnik kao veliki centar stepa u Europi.
Glazbena radionica Sorgo – godišnji program
Glazbena radionica Sorgo nastavlja afirmirati dubrovačku baštinu s posebnim naglaskom na suvremeno autorstvo te i dalje predstavlja jedinstvenu platformu za glazbena događanja i druge sadržaje kojima se preispituju vrijednosti glazbene baštine i njen udjel u kulturi Grada. Planirani godišnji program podijeljen je u nekoliko segmenata. Prvi segment programa nosi naziv: Klasici kinematografije: ''Silent scream into the NOW''. Program je zamišljen tako da uz niz izabranih klasika iz razdoblja nijemog filma dubrovački glazbenici stvaraju, skladaju i improviziraju glazbu koja prianja uz vizualnu situaciju na platnu. Program će biti realiziran uz pomoć udruge ''Luža'' i Dubrovačkih kinematografa. Drugi segment programa odnosi se na recitale, izdavaštvo, praizvedbe. U 2017. godini planiraju održati jedan koncert praizvedbi, kao i izdavanje notnog materijala L.M. Rogowskog, A.S. Sorkočevića te zbirke ''Klavirska glazba u Dubrovniku'', kao reprezentativne zbirke klavirskih djela, koja su u posljednjih 15 godina nastala i bila prezentirana i praizvedena na koncertima Glazbene radionice Sorgo. Glazbena radionica Sorgo planira realizirati Festival duhovne glazbe, u svibnju 2017. godine. Festival se sastoji od 4 koncerta/performansa te nekoliko javnih razgovora, a dogovoren je u procesu kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture.
Udruga Centar za dramsku umjetnost – plesna predstava ''Ostatak''
Udruga okuplja kazališne i kulturne stručnjake koji se zalažu za afirmaciju i unaprjeđivanje suvremene, posebno izvedbene, umjetnosti u Hrvatskoj. Djelovanje Udruge usmjereno je na organiziranje te realizaciju izvedbi u području dramske umjetnosti; djelovanjem prvenstveno usmjerenim na stjecanje i predaju novih iskustava i spoznaja unutar različitih oblika dramske umjetnosti. U 2017. godini planira se izvesti plesna predstava ''Ostatak'', rađena prema romanu Toma McCarthyja. Rad na predstavi planiran je u periodu kolovoz – rujan u Zagrebu i Dubrovniku. Premijerna izvedba te dvije reprizne izvedbe održat će se u prostoru Art radionice Lazareti u rujnu 2017. godine.
Aria Artis d.o.o. – Festival Sentimento
Aria Artis d.o.o. osnovana je za organiziranje kulturnih događanja u Hrvatskoj i inozemstvu. Tvrtka je začetnik i organizator festivala ''Sentimento'' u Dubrovniku. U sklopu svog sadržaja, Festival pored glazbeno-scenskog spektakla, provodi i kulturno edukacijsko-rehabilitacijski program za mlade glazbenike i osobe s posebnim potrebama, s ciljem korištenja glazbe kao sredstva rehabilitacije. Sadržaj Festivala uključuje središnji koncert na koji domaćin Festivala Stijepo Gleđ Markos dovodi svjetska glazbena imena. Program Festivala uključuje glazbene radionice za rehabilitaciju djece i odraslih s posebnim potrebama, u suradnji s centrima i udrugama za rehabilitaciju na području Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije te edukaciju za glazbenog terapeuta. Glazbena edukacija će se provoditi kroz radionice, seminare i majstorske tečajeve, od strane poznatih glazbenih pedagoga. Festival će se održati u vremenu od 01. do 24. lipnja.
Mješoviti zbor Libertas - godišnji glazbeni program
Mješoviti zbor ''Libertas'' kao nezaobilazni dio dubrovačke kulturne ponude, osnovan je 1980. godine i godinama sudjeluje u svim važnijim kulturnim događanjima u Dubrovniku. U 2017. Zbor planira sudjelovanje u javnim manifestacijama, proslavama i obilježavanjima značajnih blagdana, organiziranje nastupa Zbora u zemlji i inozemstvu, osposobljavnje pjevača amatera te unaprjeđenje glazbenog umijeća svojih članova. Prvi prijavljeni program je koncert u Trogirskoj katedrali, u suradnji s TZ Grada Trogira. Koncert će se održati koncem mjeseca listopada. Drugi planirani program je organizacija uzvratnog posjeta zbora iz Đakova u Dubrovniku, tijekom mjeseca travnja. Treći program nosi naziv: održavanje koncerta na Lastovu prigodom proslave blagdana Svetog Kuzme i Damjana. Četvrti prijavljeni program odnosi se na materijalne troškove Zbora i troškove glazbenog voditelja Zbora.
Studentski teatar Lero – godišnji kazališni program
Studentski teatar Lero od samog osnutka davne 1968. godine iznova prilagođava svoj teatarski rukopis nastojeći biti drugačiji, ali uvijek jednako svoj i prepoznatljiv. U razdoblju zadnjih petnaestak godina na suvremen i originalan način propituje dubrovačku književnu baštinu. U 2017. godini Studentski teatar Lero planira projekt ''Mlin na dnu mora'' – pripovijedanje bajki. Riječ je o posebnom Lerovom izvedbenom ciklusu namijenjenom djeci i mladima, kojim se želi u Dubrovniku nastaviti rijetku praksu umijeća i vještina pričanja bajki za djecu, ali i njihove roditelje. Dramatizaciju, izbor tekstova i režiju predstave ostvarit će Jasna Held, koja će i izvoditi planirane programe. Drugi prijavljeni program je kazališni projekt ''Kitice i perlice''. Ovaj projekt podrazumijeva književni, dramaturški, radionički i kazališno-istraživački rad, kojemu je cilj suvremenim scenskim postupcima i dugogodišnjim iskustvima afirmirane i prepoznatljive lerovske poetike, uprizoriti slike, prizore i najrazličitije scenske povode koje nudi djelo, život, sudbina i trag Marina Držića.
BADco. – ''Ništa tromo u svijetu'' - edukacijski program plesa i scenskog pokreta
BADco. je izvedbeni kolektiv iz Zagreba u kojem se susreću suvremeni ples, koreografija, dramaturgija i filozofija. Od svog osnutka 2000. godine BADco. se sistematično – kroz predstave i istraživački rad – bavi kazališnom i plesnom izvedbom, kao problemskim poljem preispitujući ustaljene forme izvođenja, predstavljanja i gledanja. Proizveli su dosad dvadeset i jednu predstavu, niz istraživačkih i edukativnih projekata na kojima su redovito surađivali domaći i strani umjetnici. U 2017. godini planiraju realizaciju edukacijskog programa ''Ništa tromo u svijetu'' - edukacijski program plesa i scenskog pokreta za srednjoškolce, entuzijaste i profesionalce. Program će se sastojati od tri radionice osmišljene za tri ciljne skupine plesnih entuzijasta, plesnih profesionalaca i školske djece na području grada Dubrovnika i njegove okolice. Program se ostvaruje s partnerima: Plesni studio ''Lazareti'', ''Art radionica Lazareti'', srednje škole na području Dubrovnika.
Brilliant Events d.o.o. - Midsummer Scene 2017., izložba fotografija i predstava ''Mletački trgovac'' na talijanskom jeziku
Festival ''Midsummer Scene'' kazališni je projekt nastao 2014. godine u partnerstvu Grada Dubrovnika, Turističke zajednice Grada Dubrovnika, agencije Brilliant Events Dubrovnik i Honey-tongued Theatre Productions Ltd London. Jedinstvenost ovog festivala je što prikazuje kazališne predstave na engleskom jeziku, a koje se premijerno izvode na scenskom prostoru tvrđave Lovrijenac. Riječ je o Festivalu koji na poseban način upotpunjuje dubrovačku kulturnu ponudu, jer jamči vrhunski kazališni ansambl i kvalitetnu programsku politiku, upotpunjenu jedinstvenim dubrovačkim ambijentom. Radi se o projektu svojevrsnog predfestivala Dubrovačkih ljetnih igara, koji bi trebao postati tradicionalan i platforma za buduće koncepte umjetničkog programa međunarodne kulturne suradnje. Trajanje Festivala predviđeno je od 21. lipnja do 7. srpnja 2017. godine, sa ukupno 16 izvedbi jednog od najljepših djela W. Shakespearea ''San ljetne noći''. Također nastavlja se uspješna suradnja s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom (koncert Midsummer Night's Music), kao i s Domom Marina Držića. U sklopu Festivala priredit će se izložba fotografija pod nazivom ''Midsummer scene – Hamlet/Dubrovnik by day and night''. Riječ je o izložbi fotografija iz predstave Hamlet, uglednog britanskog fotografa Bari Goddarda. Treći prijavljeni program odnosi se na gostovanje Toti Globe Theatre Roma, s predstavom ''Mletački trgovac'', na talijanskom jeziku.
Udruga „Sve ostalo je glazba“ – godišnji program
Djelatnost Udruge „Sve ostalo je glazba“ je autorsko pripremanje i ostvarivanje edukativnih ciklusa glazbeno – scenskih kolaža koji prikazuju različita razdoblja glazbene prošlosti za različite dobne i obrazovne skupine. Za 2017. godinu Udruga prijavljuje 3 programa:
''Druga strana povijesti'' – inačica je scenskih kolaža Udruge, namijenjena posjetiteljima Dubrovačkih muzeja. Cilj projekta je prezentacija dubrovačke kulturne baštine te edukacija publike i posjetitelja Kulturno – povijesnog muzeja u Kneževom dvoru. Program sadržava izvedbe kostimiranih glazbenika na povijesnim instrumentima. Drugi projekt nosi naziv ''Sve ostalo je glazba - kulturni turizam''. Riječ je o ekskluzivnom sadržaju koji posjetitelju Dubrovnika omogućuje uvid u značajne događaje iz kulturno-povijesnog života Dubrovačke Republike i to kroz stručno vodstvo kostimiranog vodiča koji utjelovljuje poznate ličnosti iz dubrovačke prošlosti. Projekt sadržava programe: Koncert kod Kneza, Perivoj od Muzike, Dubrovački salon. ''Perivoj od muzike 4 – Renesansni vrt'' inačica je glazbeno scenskih kolaža Udruge, namijenjena posjetiteljima ljetnikovca Bunić – Kaboga. Program se izvodi na engleskom jeziku i predstavlja prezentaciju dubrovačke kulturne baštine.
Kazališni studio – kazališni i radionički program
Kazališni studio umjetnička je organizacija koja od 2001. godine djeluje na popularizaciji kazališne kulture i umjetnosti, poglavito među djecom i mladima. Svoj program ostvaruje diljem Hrvatske, kroz gustu mrežu suradnje s osnovnim i srednjim školama. Posljednjih godina ukazuju na nužnost uvođenja dramskog ili kazališnog odgoja u škole. Kao bitni nositelj njihovog kazališnog rada ističe se projekt ''All the World is Stage'', ciklus predstava – radionica koje mlade ljude upoznaju s najvažnijim poglavljima povijesti drame i kazališta. Od 2014. godine, uz ljetnu radionicu koja se bavi djelima pojedinih velikana svjetske drame i kazališta, Kazališni studio planira svake godine organizirati ljetnu radionicu o Marinu Držiću u Dubrovniku. Tako će ljetna radionica u Dubrovniku 2017. godine nositi naziv ''Ljetna kazališna radionica – Play Drzic – Tripče de Utolče“. Radionice i izvedbe predstave odvijat će se u vremenu od 19. lipnja do 8. srpnja. Drugi prijavljeni program je mala kazališna radionica u Mokošici pod nazivom ''Makašnica'', namijenjena mladim stanovnicima Mokošice okupljenim u kvalitetnim kulturnim projektima. Treći prijavljeni program je izvedba profesionalne predstave Hekuba, Marina Držića. Projekti izvedbe predstave ''Hekuba'' i ''Play Drzic'' posvećeni su obilježavanju 450. godina od smrti Marina Držića.
Ustanova u kulturi i neprofitni medij FOJ – festival skladbi '' ...za škoj sve bi da...''
Ustanova u kulturi i neprofitni medij FOJ godinama sustavno radi na promociji kulturne, povijesne i tradicijske baštine i očuvanja integriteta, identiteta i nasljeđa otoka/otočnih skupina te isticanja doprinosa umjetničkog stvaralaštva u reanimiranju različitih otočnih prostora i podizanju svijesti o održivom razvoju. U 2017. godini Ustanova planira održavanje manifestacije ''...za škoj sve bi da...'' – međunarodni festival novih skladbi. Festival bi se po prvi put doveo na otok Lokrum i to u periodu od 9. do 10. lipnja. Manifestacija kroz svoja dva osnovna koncepta, festivala novih skladbi (večernji program) i prezentacije autohtonih i tradicijskih proizvoda – sajam (dnevni program) promovira otočne običaje, revitalizira otočna područja i posjetiteljima stvara doživljaj života na otoku.
Le Petit Festival du Théâtre – festival ''Le Petit Festival du Théâtre 2017.''
Udruga ''Le Petit Festival du Theatre'' već niz godina organizira festival koji u Dubrovnik donosi različite programe iz kazališne, glazbene i likovne umjetnosti i koji se referira na najsuvremenije estetske tijekove iz svijeta kazališta, glazbe, likovnosti i dizajna te omogućava svim smjerovima umjetnosti i umjetnicima izražavanje na originalan i jedinstven način. Kako mu i samo ime govori, ''Le Petit Festival du Théâtre'' maleni je, ali poseban i prepoznat kulturni događaj koji svake godine otvara zastor pred kreacijama pažljivo izabranih i talentiranih umjetnika. U 2017. godini Festival će se održati tri dana u lipnju. Riječ je o trinaestoj godini Festivala, čija će glavna tema biti ljepota i važnost vode.
Dalmatia Aeterna – Festival „Ana u Gradu“
Festival „Ana u Gradu” održava se u kontinuitetu već šestu godinu. Najznačajniji dio Festivala je koncert ‘’Pozdrav ljetu’’ na Srđu, koji se planira održati 21. lipnja 2017. godine u 5 sati. Ove godine planira se i gostovanje inozemnog glazbenika, a planiran je i koncert u povodu zatvaranja Festivala i to na Lokrumu. U intervalu između dva koncerta planirana je edukativno – humanitarna radionica s mladim glazbenicima i osobama s poteškoćama u razvoju.
Klapa Kaše – godišnji rad
Studentska klapa Kaše osnovana je 2007. godine na inicijativu dubrovačkih studenata, a ime dobiva po lukobranu Kaše, koji se nalazi ispred stare gradske jezgre. Osim tradicionalnog a capella pjevanja, Klapa ubrzo započinje i sa sviranjem te dodatnu ljepotu zvuka postiže uz pratnju većeg mandolinskog orkestra. Sudjelovala je na Festivalu klapa Dubrovačko-neretvanske županije u Blatu na Korčuli, na Festivalu dalmatinskih klapa Omiš te na susretima mješovitih klapa u dvorani Vatroslav Lisinski u Zagrebu. Osvojivši Prvu nagradu publike i prvu nagradu stručnog ocjenjivačkog žirija, postali su apsolutni pobjednik 46. Festivala dalmatinskih klapa u Omišu. Njihov program pod nazivom ''Tragom Republike'', osim samih pjesama, obuhvaća i plesne parove, zdravičare i lijeričare, dok Klapa cijeli program izvodi u autentičnoj nošnji dubrovačkog kraja. U 2017. godini Klapa planira nekoliko projekata, od kojih je najvažniji – obljetnica desetogodišnjice rada klape.
Plesno edukativna udruga Convivo – projekt ''Vratimo djeci bajke''
Udruga Convivo djeluje nešto manje od godinu dana na području Dubrovnika i okolice. Glavni cilj je promoviranje plesa kao sporta i umjetnosti, zdravog načina života te kvalitetnog provođenja slobodnog vremena djece i mladih. Okupljaju preko 100 plesača i plesačica, od vrtićke dobi do seniorske. Nastupali su na Danu mladih, Dubrovačkom zimskom festivalu, Forumu mladih Grada Dubrovnika, Danu sporta Sveučilišta u Dubrovniku ta su imali dva samostalna nastupa. Odradili su radionicu „Mala škola šminkanja“ te projekt „Upoznaj Zdravka!“ kojim se potiče zdrav način života, a projekt je financirao Grad Dubrovnik. Za 2017. godinu prijavljuju projekt ''Vratimo djeci bajke''. Budući da djeca sve manje čitaju knjige i posjećuju kazališta, ovim projektom bila bi obuhvaćena dva cilja, dramski i plesni izričaj, a u objema nazočna obrazovno – odgojna mjera. Planiraju u suradnji s Dječjim vrtićima Dubrovnik i OŠ Ivana Gundulića organizirati pet radionica dramskog čitanja bajki i razgovara s djecom, zatim režirati, pripremiti i uvježbati predstavu Snjeguljica, koju bi nakon toga izveli tri puta. Vrijeme održavanja je od ožujka do prosinca u Dubrovniku na različitim lokacijama.
Plesno rekreacijski studio Dubrovnik / Paola Šutić – Alisa u zemlji čudesa
Plesno – rekreacijski studio Dubrovnik je udruga osnovana 2011. godine pod vodstvom Paule Šutić u cilju promicanja, razvitka i unaprjeđenja plesne kulture, rekreacije, zdravstvenog statusa i kvalitete življenja te poticanja djece, mladih i odraslih na aktivno sudjelovanje u društvu. U 2017. godini Udruga planira oživjeti likove iz bajke ''Alisa u zemlji čudesa'' i prenijeti ih na kazališne daske u obliku plesne predstave. Projekt je zamišljen kao suradnja raznih plesnih skupina iz Dubrovnika koje njeguju različite plesne stilove, a koji bi se fantastično uklopili u ovu osebujnu priču. Cilj je pokazati raznovrsnost i kreativnost koje nudi dubrovačka plesna scena. Vrijeme pripreme je od lipnja do prosinca, a predstava bi se održala u Kazalištu Marina Držića u prosincu.
Dubrovački komorni zbor – godišnji program
Dubrovački komorni zbor broji tridesetak pjevača amatera mahom mlađe generacije. Od svog osnutka 1994. godine uspješno djeluje kao ambasador kulturnog stvaralaštva Dubrovnika i Hrvatske te surađuje s uglednim orkestrima, dirigentima i solistima. Repertoar Zbora je širok, pa tako izvode djela od Gregorijanskog korala pa do skladbi 20. stoljeća, a posebnu pažnju posvećuju hrvatskoj zborskoj literaturi. Dubrovački komorni zbor dobitnik je i nekoliko državnih i međunarodnih nagrada i priznanja, uključujući i nagradu Milka Trnina za izuzetna umjetnička dostignuća. DKZ je jedini hrvatski amaterski zbor koji je član ''Europa Cantat'', najvećeg europskog udruženja pjevačkih zborova. Zbor djeluje pod umjetničkim vodstvom prof. Frana Krasovca i korepetitorice prof. Maje Marušić. U 2017. godini Dubrovački komorni zbor prijavljuje sljedeće programe: Adventski koncert – gostovanje Dubrovačkog komornog zbora u Grazu (Grad prijatelj) u prosincu, dva zajednička koncerta Dubrovačkog komornog zbora s gostujućim zborovima u svibnju i rujnu, koncert Zbora u Metkoviću, Korčuli i Cavtatu u travnju u svibnju, koncert u sklopu Feste sv. Vlaha u veljači, duhovni koncerti tijekom ožujka i travnja, duhovni koncerti Zbora povodom Feste sv. Vlaha tijekom veljače, koncert povodom Dana branitelja (u suradnji s DSO) u prosincu, marijanski koncerti Dubrovačkog komornog zbora u svibnju u Dubrovniku i okolici te nastup na Danima kršćanske kulture (koncert u ožujku u crkvi sv. Dominika).
Lacroma d.o.o. – festivalski program
Tvrtka Lacroma osnovana je 1996. godine, a intenzivnije razdoblje počinje otvaranjem kluba ''Otok'', gdje je osim ugostiteljstva angažirana na postavama izložbi i organizacijama manjih koncerata i društvenih događanja. Od 2000. godine kreću s organizacijom festivala, a do sada su organizirali više od 200 koncerata klasike, etna, rock-a. Za 2017. godinu prijavljuju ''Jazz Fest Dubrovnik'' koji bi se održao od 17. do 19. veljače. Drugi prijavljeni program je ''Etno Jazz Fest Dubrovnik'' koji koji bi se održao od 17. do 19. studenoga, a treći ''Blues Fest'' koji koji bi se održao od 3. do 5. ožujka. Planirana je i organizacija dočeka Nove godine. U programu bi nastupili svjetski poznati izvođači. Svi programi planiraju se održati u Lazaretima.
Udruga Zvuci tišine – godišnji program
''Zvuci tišine'' udruga je osnovana s ciljem unaprjeđenja i promicanja hrvatske glazbene kulture i umjetnosti. Udruga već dugi niz godinu uspješno u Dubrovniku organizira LAUS Akademiju, na kojoj sudjeluje impresivan broj međunarodno priznatih glazbenika i pedagoga. LAUS Akademija pokrenuta je i osmišljena s ciljem da Dubrovnik postane središtem za mlade glazbenike iz cijelog svijeta koji bi, tijekom školovanja u matičnoj ustanovi ili nakon završetka redovitog studija, u Dubrovniku proveli određeno razdoblje usavršavanja, radeći s najznačajnijim svjetskim pedagozima. Širenje djelatnosti LAUS Akademije na Jazz Akademiju i radionicu za obnovu instrumenata vodi uključivanju Dubrovnika i Hrvatske u svjetsku mrežu glazbeno-obrazovnih centara. U 2017. godini Udruga planira ustanoviti nagradu koja će nositi ime Iva Dražinića. Nagrada bi se sastojala od plakete i koncerta s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom te novčane nagrade od 30.000,00 kuna koja bi trebala pomoći mladim glazbenicima u njihovom daljnjem profesionalnom usavršavanju. Drugi program Udruge je koncert „Svilene veze – Stephen Kovacevich & Dubrovnik“, koji bi se održao u Dubrovniku zajedno s partnerima: DSO, DLJI, Umjetničkom školom Luke Sorkočevića i Muzičkom akademijom u Zagrebu. Treći program je također koncert pod nazivom ''Extreme Beethoven'', a održao bi se u povodu 190. obljetnice smrti i u susret 250 obljetnici rođenja Beethovena u Zagrebu, Dubrovniku, Rovinju i Opatiji. Četvrti i posljednji program Udruge: „Zvuci tišine” je LAUS Akademija Dubrovnik, koja je postala nezaobilazno mjesto susreta i razmjene ideja, znanja i vještina najvećih svjetskih glazbenih umjetnika i pedagoga te mladih glazbenika na početku svoje profesionalne karijere.
KUD Komolac
Kulturno umjetničko društvo "Komolac" djeluje od 1937. godine i njeguje tradiciju kulturnog amaterizma na području Rijeke dubrovačke. U rad Udruge uključen je veliki broj djece s prostora cijele Rijeke dubrovačke i šire. Osnovna djelatnost KUD-a je pokretanje raznovrsnih kulturno-sportskih aktivnosti građana. KUD Komolac sadrži 4 sekcije: Glazbenu, Dramsku, Sportsku i Sekciju za očuvanje kulturne baštine Rijeke dubrovačke. Glavnina aktivnosti odnosi se na Glazbenu sekciju, Glazbu Komolac. Zbog neriješenog stanja oko osiguranja prostorija za rad Udruge, Gradsko poglavarstvo Grada Dubrovnika donijelo je zaključak koji se obvezuje pokrivati troškove najma privatnog prostora za potrebe KUD-a Komolac, do iznalaženja trajnog rješenja.
6.2. KNJIŽNIČNO-IZDAVAČKA DJELATNOST
Feđa Gavrilović – godišnji program likovnih kritika
Feđa Gavrilović magistar je povijesti umjetnosti i autor oko 150 likovnih kritika i eseja o umjetnosti, najviše u časopisima ''Vijenac'' i ''Kontura'', ali i u časopisima ''Zarez'', ''Oris'', ''Tema'', ''Riječi'', ''Hrvatski filmski ljetopis'', portal ''Arteist''. Autor je predgovora oko 50 samostalnih i grupnih izložbi. U 2017. godini planira realizirati seriju kolumni pod nazivom ''Dubrovnik u svjetlu suvremene hrvatske umjetnosti''. U kolumnama će autor nastojati povući određene paralele između likovne kulture u Dubrovniku i one u Zagrebu, izvesti zaključke o odnosu sredina, kao i o mogućnostima prepoznavanja nekih dubrovačkih likovnih stvaratelja u širem krugu.
HRT centar – Radio Dubrovnik – tiskanje knjige ''Svjedoci Mnemozine: Plavi razgovori o Igrama i Gradu''
Među sačuvanim tragovima povijesti Dubrovačkih ljetnih igara i radijske su emisije, u kojima su urednici i novinari pozivali u goste umjetnike, festivalske ravnatelje i intendante. Hrvatski radio Radio Dubrovnik ima dugu i programski sadržajnu tradiciju takvih posebnih emisija, poput emisije ''Plavi razgovori''. U kontinuitetu od 1992. godine, redovito su u ''Plavim razgovorima sudjelovali umjetnici koji su bili dio festivalskih dramskih ansambala, raznih dramskih i opernih podjela, solisti, dirigenti, glazbenici, slikari, fotografi, ali i mnogobrojni umjetnici koji su pohodili Dubrovnik. Transkripcijom radijskih emisija i objavljivanjem knjige autorice Jelene Obradović Mojaš, sačuvao bi se i arhivirao značajan trag emisija o Gradu i festivalskim ljudima.
Davor Mojaš – godišnji program kazališnih i književnih kritika
Davor Mojaš već je preko 40 godina aktivno prisutan na kulturnoj sceni Dubrovnika i Hrvatske, svojim spisateljskim, redateljskim i novinarskim radom. Član je Hrvatskog društva pisaca, Hrvatskog društva kazališnih kritičara, Hrvatskog društva dramskih umjetnika i PEN-a. U 2017. godini planira program kazališnih kritika, književnih osvrta i prikaza. Kazališnom kritikom pratila bi se cjelogodišnja premijerna ponuda Kazališta Marina Držića i Dubrovačkih ljetnih igara, zanimljiva kazališna gostovanja i razni izvaninstitucionalni izvedbeni programi koji zaslužuju dodatnu pozornost i bilježenje. Jednako tako, kritički bi se pratila i tekuća dubrovačka izdavačka djelatnost, objavljivanje stručnih i drugih knjiga te časopisa i godišnjaka.
Ogranak Matice hrvatske u Metkoviću – monografija ''O Metkoviću s ljubavlju''
Ogranak Matice hrvatske u Metkoviću aktivni je sudionik kulturnih aktivnosti grada na Neretvi, ali je svojom djelatnošću prisutan i na državnoj sceni. Od obnavljanja rada Ogranka, 1991. godine, sudjelovali su tiskanju pedesetak knjiga, organizaciji sedamdesetak likovnih izložbi eminentnih hrvatskih likovnih stvaratelja, ali i brojnih drugih kulturnih i društvenih aktivnosti. U 2017. godini planiraju tiskanje monografije ''O Metkoviću s ljubavlju''. Autor monografije je Antun Karaman, povjesničar umjetnosti iz Dubrovnika. Ovim se projektom želi javnosti predstaviti jedan od malih hrvatskih gradova, koji je kao pogranično naselje još u doba Dubrovačke Republike imao važno strateško značenje, kao što ga ima i danas. Monografija će na jednom mjestu sabrati većinu povijesnih, društvenih i kulturoloških detalja i zanimljivosti iz života Metkovića te dati temeljiti opis svih najvažnijih gradskih mikrolokacija.
Glas Koncila – roman ''Skriveno od očiju'' Jelice Gjenero
Glas Koncila je novinsko-medijska kuća koja objavljuje istoimeni tjednik ''Glas Koncila'' i druge časopise vjerskog sadržaja. Dosad je u svojoj nakladi objavio veliki broj tiskanih izdanja namijenjenih najširoj publici: stručnih, znanstvenih i dječjih izdanja, udžbenika, priručnika za vjeroučitelje, povijesno-kulturnih vodiča, nosača zvuka i dr. U 2017. godini planiraju tiskati roman ''Skriveno od očiju'', dubrovačke autorice Jelice Gjenero. Riječ je o romanu koji progovara o životima ljudi u našem svakodnevnom okruženju. Kroz šarenu plejadu likova, roman progovara o novijoj povijesti hrvatskog društva u kojoj se isprepleću stradalnici Domovinskog rata, potomci starih kapetanskih obitelji, časne sestre, tajkuni, gastarbajteri. Jelica Gjenero vjeroučiteljica je u OŠ Lapad, a dosad je objavila dvanaest slikovnica za djecu.
Ratimir Carević – zbirka pjesama
Ratimir Carević dubrovački je pjesnik i književnik. Prije nekoliko godina ušao je u aktualnu dubrovačku pjesničku čitanku svojim prepoznatljivim lirskim pjesmama, koje zrcale po svemu poseban i drugačiji životni trag pa samim tim i svoju inspirativnu sastavnicu koja nije jednostavna, plošna ili jednodimenzionalna, već podrazumijeva usložene reflekse i odraze odrastanja, sudbinskih tragova, ali i sveprisutne upitanosti nad svakodnevljem. Gotovo da nema teme koja će pjesniku poslužiti kao povod pjesmi, kao inicijacija na koju će onda slobodno nadovezati najrazličitije asocijativne slijedove, komentare, primisli i pjesničke slike. U 2017. godini planira tiskati svoju novu zbirku pjesama.
UPI-2M PLUS d.o.o. – tisak knjige Sandre Uskoković ''Kultura grada-dijalozi umjetnosti u javnom prostoru''
UPI-2M d.o.o. je knjižarska, nakladnička i distribuiterska tvrtka iz Zagreba posvećena arhitekturi, graditeljstvu, dizajnu i umjetnosti. U 2017. godini planira tiskati knjigu Sandre Uskoković ''Kultura grada - dijalozi umjetnosti u javnom prostoru''. Sandra Uskoković se u ovoj knjizi bavi kulturnim i umjetničkim praksama koje uspostavljaju nove modele sudjelovanja u stvaranju i mijenjanju, kako urbane kulture, tako i samog urbanog prostora s ciljem njegovog slojevitog shvaćanja i korištenja. Knjiga je koncipirana u pet poglavlja: Uvod: Kultura Grada, Urbana dijaloška demokracija: Grad i otpor, Umjetnost u javnom prostoru: integracija vs intervencija, Emotivne geografije performativnosti, Urbana koreografija prekinutog urbaniteta. Na kraju knjige je zaključak pod nazivom Teorije reprezentacije moći, Mali pojmovnik urbane kulture, sažetak/Summary.
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – tiskanje i promocija časopisa ''Dubrovački horizonti''
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu djeluje već dugi niz godina i nastoji oplemeniti život Dubrovčanima na privremenom ili stalnom boravku u Zagrebu. Društvo redovito organizira predavanja, tribine, koncerte i druge aktivnosti, koje za cilj imaju promociju Dubrovnika i njegove bogate kulturno-povijesne baštine. Društvo organizira Festu sv. Vlaha u Zagreba, tradicionalnu Noć Dubrovčana, a podupire i rad udruge dubrovačkih studenata ''Libertas'' u Zagrebu. U Društvo je službeno učlanjeno 175 obitelji. Društvo tiska i časopis ''Dubrovački horizonti''. Riječ je o časopisu koji neprekidno izlazi već više od pola stoljeća. Središnje teme časopisa ''Dubrovački horizonti'' uvijek se odnose na Dubrovnik, njegovu prošlost i sadašnjost, kulturnu baštinu, književnost, kazalište, glazbena i likovna događanja. Svojom koncepcijom, kroz svoje stalne rubrike, ''Dubrovački horizonti'' nastoje biti vjerni kroničari života našeg grada. Svoje pretplatnike ima u zemlji i inozemstvu. 2017. godine izlazi novi broj ovog vrijednog časopisa, u čijem stvaranju sudjeluju eminentna imena dubrovačke i hrvatske književnosti, umjetnosti, kulture i znanstvene misli. Osim kao most između Dubrovčana u gradu i dijaspori, ''Dubrovački horizonti'' žele biti i most između Dubrovčana različitih naraštaja i preokupacija, nudeći se i kao ležerno štivo i kao referentni materijal za buduća proučavanja dubrovačke prošlosti i sadašnjosti.
Andrea Batinić Ivanković – godišnji program likovnih kritika
Andrea Batinić Ivanković diplomirala je povijest umjetnosti i povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu, stekavši zvanje magistra edukacije povijesti umjetnosti i magistra edukacije povijesti. Nakon završetka studija započela je s radom kao kustos u Dubrovačkim muzejima, Kulturno-povijesnom muzeju u Kneževom dvoru. Središnje područje interesa joj je moderna umjetnost u 20. stoljeću, kao i suvremena likovna produkcija. Objavljuje likovne kritike o dubrovačkim i drugim hrvatskim likovnim umjetnicima u elektroničkim i tiskanim publikacijama. U 2017. godini planira realizirati godišnji program likovnih kritika, umjetničkih osvrta i recenzija, u skladu s umjetničkim zbivanjima i kulturnim događajima na području likovne umjetnosti, kako bi se općoj javnosti pobliže predstavili opusi suvremenih hrvatskih, odnosno dubrovačkih umjetnika koji djeluju na području Dubrovnika, ali i šire.
Udruga stara dubrovačka glazba – izdavanje knjige ''Velika povijest dubrovačke glazbe''
Udruga se bavi organiziranjem koncerata, skupljanjem, proučavanjem, prezentiranjem, arhiviranjem, istraživanjem te objavljivanjem i snimanjem bogatog fundusa stare dubrovačke glazbene baštine. U 2017. godini udruga planira realizirati projekt izdavanja knjige ''Velika povijest dubrovačke glazbe'', autora dr. Miha Demovića. Velika povijest dubrovačke glazbe sastojat će se od četiri knjige i obuhvatit će glazbenu povijest od 9. do 21. stoljeća. Budući muzikolozi moći će upotrebljavati sadržaje iz knjige kao podlogu za daljnja istraživanja kulturnog nasljeđa Dubrovnika i Hrvatske. Dr. Miho Demović, smatra se jednim od najvećih istraživača hrvatske glazbe u povijesti.
Udruga za promicanje kultura Kulturtreger – projekt Pop-up ponta
Udruga već nekoliko godina vodi književni klub ''Booksa'' u kojem se sustavno organiziraju različiti književni programi te radionice za neformalno obrazovanje mladih (radionica kreativnog pisanja, čitateljske skupine, radionice govorništva). Književni klub ''Booksa'' prepoznat je kao važno književno okupljalište u Zagrebu te je kroz svoj program u posljednjih 12 godina ugostio neka od najznačajnijih svjetskih i domaćih književnih imena. U 2017. godini Udruga planira realizirati književni projekt pod nazivom ''Pop-up Ponta''. Projekt je razvijen u sklopu kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture i zamišljen je kao prostor susreta zajednice kroz razgovore o književnosti, umjetnosti i teoriji s domaćim i stranim umjetnicima te kroz edukativne programe za mlađe uzraste. Inspirirani velikim imenima književnosti koji su na različite načine kroz povijest bili vezani uz Dubrovnik, namjera je projekta oživjeti kulturnu razmjenu između Dubrovnika i šire međunarodne zajednice književnika, umjetnika i teoretičara. Kroz dva tjedna ''Pop-up Ponta'' predstavit će 7 domaćih i stranih književnika i teoretičara na seriji predavanja, čitanja i književnih razgovora. Manifestacija će se održavati u Lazaretima, a uključivat će razgovore, čitanja, edukativne programe za djecu i mlade, predavanja te umjetnički program.
Iva Körbler – godišnji program umjetničke kritike
Iva Körbler likovna je kritičarka, nezavisna kustosica i urednica. Od 1995. godine do danas objavljuje u stručnim časopisima, novinama i periodici likovne kritike, intervjue i tekstove s područja suvremene umjetnosti, moderne i recentne arhitekture. Autorica je nekoliko monografija te oko dvije stotine izložbi hrvatskih umjetnika svih generacija. U 2017. godini planira realizirati godišnji program umjetničke kritike iz područja likovnog stvaralaštva. Praćenjem i informiranjem o recentnim likovnim zbivanjima i aktivnostima umjetnika s područja grada Dubrovnika tijekom 2017. godine na području Republike Hrvatske, ali po potrebi i nekim njihovim inozemnim programima, kroz formu likovnih kritika, stručnih prikaza, eseja, intervjua s autorom, nastojat će afirmirati dubrovačke autore na širem kulturno-umjetničkom prostoru naše domovine.
Hrvatski centar ITI –tiskanje knjige ''Redateljske bilješke''
Hrvatski centar ITI osnovan je kao neprofitna, strukovna i volonterska organizacija. Program Hrvatskog centra, uz poštivanje osnovnih ITI-jevih načela, jest i povezivanje hrvatskog kazališta sa svijetom te njegova promidžba. U 2017. godini planiraju realizirati projekt tiskanja knjige Ivice Kunčevića ''Redateljske bilješke''. Ovo je drugi izdavački projekt u Biblioteci Mansioni koji potpisuje Ivica Kunčević, jedan od najznačajnijih hrvatskih kazališnih redatelja. Riječ je o studiji koja analizira redateljska poniranja u proces stvaranja predstave i svim onim kreativnim postupcima kada se literarni/dramski tekst pretvara u kazališni, o radu s glumcima/dramskim likovima, o scenografiji, kostimografiji, scenskim znakovima, o pokretu, govoru, rekvizitima. Knjiga u najvećem broju naslova sadrži redateljske bilješke vezane za predstave koje je Kunčević režirao u Kazalištu Marina Držića, na Dubrovačkim ljetnim igrama te predstave koje su vezane za dubrovačke klasike, kao što su Marin Držić i Ivo Vojnović.
Društvo za afirmiranje i promicanje knjige i stripa ''Slagalica'' – izdavanje romana i zbirke priča
Društvo za afirmiranje i promicanje knjiga i stripa ''Slagalica'' osnovano je s ciljem izdavanja književnih djela i stripova; izdavanje stručnih djela iz pedagogije, psihologije, knjižničarstva i drugih područja, izdavanje časopisa Društva, raspisivanje književnih natječaja, poticanje čitanja, populariziranje knjiga, stripa i čitanja putem predstavljanja svojih izdanja, radionica, videa i filmske djelatnosti, izložbi, skupova, predavanja, dramskih predstava, tiskanih materijala. U 2017. godini Udruga planira izdavanje dvaju književnih djela: romana ''Može se dogoditi i tebi'', autorice Renate Zlatković i zbirke priča ''Ne žuri se odrasti'', autorice Marije Đanović.
Hrvoje Ivanković – umjetničke kritike iz područja kazališnog i književnog stvaralaštva
Hrvoje Ivanković ugledni je hrvatski dramaturg, kazališni kritičar i teatrolog koji je do sada objavio kao autor četiri kazališne monografije, a kao urednik još petnaestak publikacija o drami i kazalištu. Autor je niza radijskih emisija te desetak dokumentarnih i igranih radio-drama. U 2017. godini planira realizirati program umjetničkih kritika iz područja kazališnog i književnog stvaralaštva. Namjera autora je napisati niz kritičkih osvrta ili eseja kroz koje bi analizirao i valorizirao kulturne/umjetničke projekte s područja kazališta, književnosti i filma, vezane uz Dubrovnik ili djelovanje dubrovačkih umjetnika u drugim sredinama.
Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – godišnji izdavački program i književne promocije
Program Matice Hrvatske Dubrovnik sastoji se od bogate izdavačke djelatnosti vrijednih povijesnih djela, djela živih autora, organizacije predavanja, književnih večeri, predstavljanja, izložbi, obilježavanja obljetnica, skupova te prezentacije dubrovačkog ogranka Matice izvan Dubrovnika. U 2017. godini dubrovački Ogranak planira organiziranje predavanja, književnih večeri, predstavljanja izdanja, simpozija i gostovanja. Drugi prijavljeni program nosi naziv ''Izdavanje četiri broja časopisa ‘’Dubrovnik’’. Treći program ima naziv ''Literarna radionica'' (literarnu skupinu za osnovnoškolce i srednjoškolce vodi umirovljena učiteljica hrvatskog i engleskog jezika Jele Sršen). Četvrti prijavljeni program je radionica ''Božićne pjesme i kolende'' (Radionicu vode Paola Dražić Zekić i Sanja Dražić). Peti prijavljeni program je tiskanje slikovnice Anice Kisić ''Vice Stjepović Skočibuha''. Šesti prijavljeni projekt je tiskanje knjige Donna F. Mekis i Kathryin Mekis Miller ''Pozlaćeni pupoljci: Hrvati u dolini Pajaro''. Sedmi prijavljeni program nosi naziv ''Pripremni radovi (nabavljanje foto materijala) za knjigu Rozane Vojvoda ''Beneventana u Dalmaciji i benediktinski skriptorij u Zadru, Dubrovniku i Trogiru''. Osmi prijavljeni projekt je tiskanje knjige ''Dubrovački brodovlasnik Federiko Glavić'' Aide Cvjetković. Deveti prijavljeni projekt je tiskanje knjige Ljiljane Marks ''Narodne pripovjetke i nekoliko pjesama iz zbirke Baltazara Bogišića''. Deseti prijavljeni projekt je tiskanje knjige Ivanke Jemo ''Urbana matrica grada Dubrovnika''. Jedanaesti prijavljeni projekt je tiskanje zbirke likovnih kritika Antuna Karamana – II. faza. Dvanaesti prijavljeni program je izdavanje dnevničkih zapisa Vicka Njirića ''Tužna povijes moga života''. Trinaesti prijavljeni program je tiskanje knjige ''Priče iz Držića'', autorice Slavice Stojan. Četrnaesti prijavljeni program je priprema građe za tisak knjige sabranih likovnih kritika o akademskom slikaru Josipu Škerlju, naziva ''Škerlj u očima likovne kritike'', urednika Marina Ivanovića. Petnaesti prijavljeni program je objavljivanje knjige autorice Lade Muraj radnog naslova ''Marin Držić između književnog i scenskog kanona''. Šesnaesti prijavljeni program je prijevod ''Skupa'' Marina Držića na engleski.
Društvo za promicanje glazbeno-scenske djelatnosti Hilarion – monografija o Miljenku Vikiću
Pokušavajući sačuvati dijelove prošlosti hrvatske baletne umjetnosti, Društvo za promicanje glazbeno-scenske djelatnosti Hilarion objavilo je do sada tri knjige o velikim balerinama (Vesni Butorac, Ani Roje i Sonji Kastl) te jednu knjigu o baletnom plesaču Željku Jureši, kao i povijest baleta ''Giselle u Zagrebu''. U 2017. godini Društvo planira realizaciju projekta tiskanja monografije o baletnom umjetniku Miljenku Vikiću, autora Ljiljane Gvozdenović i Mladena Mordeja Vučkovića. Cilj knjige je detaljno obraditi jedan nadasve bogat umjetnički život, pomno zabilježiti sve predstave i radove, suradnike, putovanja, djelovanje u okviru Dubrovačkih ljetnih igara, kao posebnu cjelinu koja spaja sve njegove osobnosti – glumačku, koreografsku i plesnu. Monografija o Miljenku Vikiću ujedno je i knjiga o HNK Zagreb te drugim umjetničkim sredinama u kojima je djelovao (Split, Rijeka, Sarajevo), a naročito o Dubrovniku. Važni dijelovi knjige bit će prevedeni na engleski jezik.
Dubravka Lošić – likovna monografija
Dubravka Lošić diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi prof. Ferdinanda Kulmera. Od 1983. godine izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Osim slikarstva bavi se scenografijom i kostimografijom. U više od tri desetljeća stvaranja, slikarica je realizirala opus iznimne veličine koji nadilazi tradicionalne definicije slikarskog. Njezina je ikonika autentična, a kreativna energija nikada nije zazirala od fizičkih ograničenja i smjelih produkcija. U 2017. godini slikarica planira izdati likovnu monografiju o svom radu. Autorica teksta i urednica monografije je Margarita Sveštarov Šimat, fotografije su djelo Damira Fabijanića i ostalih autora, a prevoditelj teksta je Graham Mc Master.
Udruga Dubrovački izlog – tiskanje ''Povijest dubrovačkog sitnog ugostiteljstva''
Osnovna djelatnost udruge je razvoj i promidžba turističkih djelatnosti, temeljenih na proučavanju razvoja dubrovačkog turizma. Aktivnosti udruge obuhvaćaju izdavanje knjiga, organizaciju izložbi, objavljivanje feljtona. U 2017. godini Udruga planira tiskanje knjige o povijesti dubrovačkog sitnog ugostiteljstva, autora Lukše Lucianovića. Knjiga se sastoji od osam poglavlja i obrađuje sve aspekte dubrovačkog sitnog ugostiteljstva kroz povijest, od prvih kavana, gostionica i krčmi u Dubrovačkoj Republici pa do današnjih modernih restorana, kavana, slastičarnica, noćnih barova i sličnih ugostiteljskih objekata.
Petra Jelača – kazališna kritika
Petra Jelača rođena je u Dubrovniku, diplomirala je komparativnu književnost i talijanski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala na Sveučilištu Paul Valery u Montpellieru. Objavljivala je teatrološke i književno-povijesne radove, eseje i kazališne kritike u časopisima i na Hrvatskom radiju. Radila je kao dramaturginja te kao prevoditeljica, a surađivala je i na Dubrovačkim ljetnim igrama. U 2017. godini planira objaviti dvanaest kazališnih kritika u časopisu ''Vijenac'' te na portalu Dubrovnik net.
Udruga antifašista Dubrovnik – tiskanje knjige ''Tito i Dubrovnik''
U povodu 125. obljetnice rođenja Josipa Broza Tita, Udruga planira pripremiti i izdati brošuru s kraćim tekstom o njegovom liku i dijelu, s posebnim osvrtom na povezanost s Dubrovnikom.
Udruga za podršku i poticanje zajedništva „HRVATSKA POMAŽE“ – Dubrovnik u stripu
Udruga je osnovana 2014. godine na inicijativu gradova Dubrovnika, Osijeka i Zagreba, a radi promicanja zajedničkih interesa i unaprjeđivanja suradnje gradova u RH, posebice međusobne suradnje na unaprjeđenju gospodarskog i društvenog razvitka svojih zajednica. Za 2017. godinu Udruga planira projekt naziva ''Dubrovnik u stripu''. Ideja je da učenici OŠ Dragutin Tadijanović iz Vukovara zajedno sa svojim prijateljima, učenicima OŠ Lapad iz Dubrovnika upoznaju Grad Dubrovnik te kroz strip prikažu doživljeno. Nakon završetka radionice koja će trajati 4 dana, priredit će se izložba u Lazaretima, gdje će svako dijete na svečanom otvaranju dobiti zahvalnicu za sudjelovanje u projektu, a posjetitelji vidjeti Dubrovnik u stripu. Vrijeme održavanja radionice je od 27. do 31. ožujka u OŠ Lapad.
Gaella A. Gottwald - Ilustrirane priče iz Dubrovnika
Gaella A. Gotwald diplomirala je povijest umjetnosti i arhitekturu na Sveučilištu Brown te pohađala tečajeve na Filmskoj akademiji i Akademiji primjenjenih umjetnosti u Pragu. Završila je diplomski studij na Institutu za dizajn u Milanu. Radila je za niz prestižnih institucija, od Muzeja moderne umjetnosti u New Yorku do Cinecitta filmskog studija u Rimu. Godinama je putovala svijetom, radeći i surađujući s lokalnim zajednicama od Mozambika preko Italije do Indonezije, ostvarujući projekte koji su se bazirali na tradicionalnim obrtima, koristeći umjetnost kao sredstvo osnaživanja. U Zagreb se preselila 2010. godine gdje je preuzela ulogu ravnateljice HDLU-a. Trenutno je slobodni kreativni savjetnik, art direktor i umjetnik. Za 2017. godinu prijavljuje projekt: Ilustrirane priče iz Dubrovnika (Lazareti: Gubavci, Rokeri i Umjetnici ; Mačke, Ptice, Kundurice). Ideja programa je započeti seriju ilustriranih priča u svezi anegdota, svakodnevnih gradskih fenomena, značajnih mjesta i povijesti Grada. Vrijeme održavanja projekta od 1. siječnja do 1. svibnja.
Društvo dubrovačkih pisaca – godišnji izdavački program
Udruga Društvo dubrovačkih pisaca osnovana je 2009. godine. Među osnivačima je tridesetak znanih i manje znanih autora, pisaca književnog i publicističkog stila. U 7 godina djelovanja Udruga je objavila 44 knjige, a svake godine objavljuje zbornik ''Literat''. U 2017. godini Društvo planira objavljivanje osmog broja godišnjaka ''Literat'', revije za književnost i publicistiku. Objavljivanjem ''Literata'' namjera je postići daljnju afirmaciju pisane riječi u Dubrovniku te omogućiti tiskanje pisanih uradaka znanim dubrovačkim piscima, ali i autorima koji su nepoznati široj javnosti. Također planira realizirati program ''Biblioteka Mirac'', u sklopu koje se objavljuju autorska djela dubrovačkih pisaca. Planira se tiskanje 5 do 6 knjiga u sklopu ove biblioteke, a riječ je o djelima Vinka Rožića, Vedrana Benića, Marije Đanović, Irje Jerković, Miha Katičića, Dubravka Detonia, Marije Matana Bazdana, Ivana Cikatića, Mata Jerinića. U planu je i objavljivanje monografije „Ulicama moga grada“ Borisa Njavra.
Zavod za povijesne znanosti HAZU - izdanja
Zavod za povijesne znanosti bavi se istraživanjem povijesnih procesa i života u Dubrovniku i objavljivanjem rezultata tih istraživanja, što je osobito značajno za dubrovački školski i sveučilišni obrazovni sustav. U 2017. godini objavit će sljedeća izdanja:
― Anali Zavoda za povijesne znanosti HAZU, 55 (2017.)
― Dubrovnik Annals, 21 (2017.)
― ''Vlastela grada Dubrovnika'' Nenada Vekarića (knjiga 8: Biografije: Pi-Ž)
― „Serafin Marija Cerva“, Relje Seferovića
― „Dubrovačka tradicija kolendavanja“, Jelene Obradović Mojaš
― „Židovske obitelji Dubrovnika“, Vesne Miović
― ''The Nobility of Dubrovnik'' Nenada Vekarića
― „Povijest ljetnikovca Rijeke dubrovačke (15-19 stoljeće), Slavice Stojan
Institut za povijest umjetnosti - Crkva sv. Vlaha u Dubrovniku – likovna monografija
Institut za povijest umjetnosti je javna ustanova osnovana 1961. godine sa svrhom unaprjeđenja i usustavljivanja znanstvenog rada na proučavanju nacionalne povijesno umjetničke baštine. Institut će zajedno sa svojim vanjskim suradnicima iz Dubrovnika znanstveno istražiti Crkvu sv. Vlaha sa svojom opremom te objaviti monografiju.
6.3. ZAŠTITA I OČUVANJE KULTURNIH DOBARA
Društvo ''Baština'' – obnova tradicijskog rukotvorstva i izložba ''Vezena Baština''
Društvo ima za cilj promicanje znanja o tradicijskim vrijednostima s posebnim naglaskom na tradicijskom rukotvorstvu, odnosno vještinama i tehnikama izrade predmeta koji su dijelovi našeg lokalnog identiteta. U 2017. godini Udruga planira održavanje izložbe pod nazivom: Vezena ''Baština'' Katarine Dujaković. Izložba bi se sastojala od unikatnih primjeraka redizajniranog konavoskog veza po uzorcima učiteljice Jelke Miš, koji se danas čuvaju u Etnografskom muzeju u Dubrovniku i Zavičajnoj kući Konavle. Drugi prijavljeni projekt nosi naziv ''Obnova tradicijskog rukotvorstva'' i usmjeren je na očuvanje lokalnog i nacionalnog identiteta. Društvo planira održavanje radionice tkanja u Dubrovačkom primorju (Smokovljani-Slano). Radionicu bi održavao dipl.ing. Željko Knezić, predavač na Tekstilno tehnološkom fakultetu u Zagrebu. Radionica bi se održavala u prostorijama OŠ Primorje-Smokovljani, a nakon toga bi članice ''Baštine'' nastavile s održavanjem radionice, kako za djecu, tako i za odrasle. Nastavno na ovu radionicu, organizirala bi se i radionica vezenja, šivanja i pletenja, sve što je potrebno za izradu i kompletiranje originalne narodne nošnje Dubrovačkog primorja. S radom nastavlja i radionica vezenja u OŠ Mljet te radionica u OŠ Lapad. U 2017. godini planira se i organizacija modne revije s etno detaljima, u suradnji s Dubrovačkim muzejima, a Društvo planira i aktivno sudjelovanje u manifestaciji ''Uspavanke dubrovačkog kraja'' povodom ''Noći muzeja''.
Deša - projekt ''I ove godine u mojoj školi baština se voli''
Udruga ''Deša'' svojim djelovanjem doprinosi kvalitetnijem životu u zajednici, pokrećući pozitivne promjene kroz programe osmišljene kao odgovor na potrebe zajednice, zasnovane na prepoznavanju i očuvanju izvornih prirodnih i kulturnih vrijednosti, izgradnji kapaciteta različitih dionika, većem uključivanju socijalno osjetljivih skupina u održivi razvoj zajednice, zagovaranju građanske odgovornosti i rodne ravnopravnosti. U 2017. godini udruga planira realizirati projekt pod nazivom ''I ove godine u mojoj školi baština se voli''. Ovim projektom nastoji se popularizirati nematerijalnu baštinu djeci i mladima, ukazati im na vrijednosti koje baštine od predaka te mogućnost inovativnog i održivog korištenja lokalne baštine u svrhu gospodarskog razvoja. U sklopu projekta održat će se radionice: ''Lijerica, jučer, danas, sutra'', ''Radionica izrade lijerice'', ''Radionica sviranja lijerice'', ''Radionica kamenoklesarstva'', izložba radova sudionika u projektu. Djeca će kroz projektne aktivnosti putem doživljavanja, spoznavanja i stvaranja lokalne kulturne baštine, u suradnji sa svojim roditeljima, učiti o baštini svojih predaka, o sebi i svojoj zajednici.
Udruga ''Dubrovačka naranča'' - ''Dubrovački vrtovi - rasadnici dubrovačke kulture''
Udruga ''Dubrovačka naranča'' prepoznata je kroz svoje aktivnosti vezane uz akcije sadnje ljute naranče, organizaciju Dana ljute naranče, sudjelovanje na Festivalu pekmeza, džema i marmelade. U 2016. godini započeli su s projektom ''Botanički detektivi''. U 2017. godini planiraju realizirati projekt pod nazivom ''Dubrovački vrtovi - rasadnici dubrovačke kulture'' u suradnji s OŠ Antun Masle iz Orašca. Cilj projekta je doprinijeti očuvanju i njegovanju mediteranske kulture življenja na otvorenom. Kroz niz radionica, izložbi, edukativnih šetnji, kvizova znanja i ostalih aktivnosti koje će udruga provesti u sklopu ovog projekta, učenici OŠ Antun Masle proširit će svoja znanja o povijesti Dubrovnika, naučit će što je to mediteranska kultura življenja na otvorenom te će osvijestiti značenje pojma javna površina i krajobrazna arhitektura.
Sandra Uskoković – godišnja svjetska konferencija međunarodne asocijacije za umjetnost
Akademski i stručni rad Sandre Uskoković usko je vezan za grad Dubrovnik i njegov budući razvoj. U tijeku je objavljivanje njene četvrte knjige koja se bavi javnim prostorima u Hrvatskoj i Dubrovniku, kao i umjetničkom promišljanju istih. U 2017. godini planira sudjelovanje na godišnjoj svjetskoj konferenciji Međunarodne asocijacije za umjetnost, koja će se održati od 15. do 18. veljače u New Yorku. Sandra Uskoković sudjelovat će u radu Konferencije sa izlaganjem/predavanjem, a sudjelovat će i u radu i zasjedanju međunarodnog komiteta CAA (College of Art Association) čije je aktivni član i koji je ujedno organizator konferencije. Tijekom svog boravka u New Yorku, neposredno nakon konferencije, održat će dvije radionice na dva sveučilišta u New Yorku (City University of New York te Pratt Institute/Columbia University).
Gradska župa Gospe velike – rekonstrukcija i restauracija četiri mramorne ograde pred bočnim oltarima Katedrale Gospe Velike
U siječnju 2017. godine Gradska župa Gospe Velike planira realizirati program rekonstrukcije i restauracije četiri mramorne ograde pred bočnim oltarima Katedrale Gospe Velike (oltari sv. Križa, Gospe od Porata, Gospina Navještenja i sv. Petilovrijenaca).
KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' – godišnji program
KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' za cilj ima očuvanje kulturno-povijesne baštine dubrovačkog područja te afirmiranje starih običaja u cilju promocije Dubrovnika i njegovih sela, kako na kulturnom tako i na gospodarskom planu. Kroz svoje tri sekcije KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' obogaćuje kulturnu i turističku ponudu Grada Dubrovnika. U 2017. godini planiraju organizirati program pod nazivom „Priče iz salačkih komina – Dum Marinove priče''. ''Priče iz salačkih komina'' predstavljaju kronologiju svih manifestacija koje se odvijaju u jesenskom periodu na Osojniku. 2017. godine ''Priče iz salačkih komina'' bit će posvećene velikom hrvatskom i dubrovačkom piscu, Marinu Držiću, povodom obilježavanja 450 godina od njegove smrti. Društvo planira i formiranje sastava ''Mali tamburaši za Osojnik''. Cilj projekta je nabavka tamburaških instrumenata te formiranje tamburaškog sastava, koji će uz pomoć učitelja biti u mogućnosti samostalno nastupati. Treći program nosi naziv ''Mali festival folklora i baštine'' i odnosi se na organizaciju nastupa malih folklornih grupa – djece do 15 godina starosti. Kriterij sudjelovanja je izvođenje tradicijskog plesa, dječjih igrica i nabrajalica te svega onoga što predstavlja baštinu i tradiciju kraja iz kojeg djeca dolaze. Festival će se održati u lipnju 2017. na Osojniku. Četvrti program pod nazivom ''Obnova autentičnog gumna s pojatom'', provodit će se u nekoliko faza (2017.-2019.). KUD je kupio staro seosko gumno s devastiranom pojatom, prvenstveno kako bi ga zaštitili od uništenja, ali i stvorili platformu za daljnji rad Društva u tradicionalnom okruženju. Gumno okruženo zelenilom amfiteatralnog je oblika i predstavlja savršenu pozornicu za održavanje različitih manifestacija.
Europski dom Dubrovnik – Međunarodni centar svetog Vlaha
Europski dom Dubrovnik bavi se afirmacijom europske ideje u Hrvatskoj, prezentacijom Hrvatske u Europi, kao i informiranjem hrvatskih građana o procesu europskog ujedinjenja. U 2017. godini Udruga prijavljuje projekt pod nazivom ''Međunarodni centar svetog Vlaha''. Priprema i otvaranja ovog centra nastavak je djelovanja udruge Europski dom Dubrovnik u području promoviranja dubrovačke kulturne baštine, kroz njeno stavljanje u međunarodni kontekst. U 2017. godini centar planira sljedeće aktivnosti: prikupljanje i katalogizacija predmeta za zbirku Centra, priprema i organizacija izložbi, edukativnih radionica za građane i posjetitelje Dubrovnika, promidžba i prodaja kvalitetnih suvenira na temu sv. Vlaha, prikupljanje dokumentacije potrebne za otvaranje Muzeja Feste svetog Vlaha, kontinuirani odnosi s domaćom i inozemnom javnošću u svrhu promidžbe nematerijalne kulturne baštine s UNESCO-ova popisa – Feste svetog Vlaha. Ciljevi otvaranja i djelovanja Međunarodnog centra svetog Vlaha su poticanje međukulturnog i međuvjerskog dijaloga kroz predstavljanje različitih aspekata štovanja svetog Vlaha u različitim dijelovima svijeta; doprinos kulturnoj ponudi Dubrovnika kroz multimedijalne interaktivne sadržaje, promidžba nematerijalne kulturne baštine kroz uporabu suvremenih tehnologija i priprema otvaranja Muzeja Feste sv. Vlaha. Centar bi sadržavao zbirku predmeta, knjižnicu, digitalnu zbirku fotografija, video uradaka i različitih dokumenata.
Gimnazija Dubrovnik – projekt ''Renesansno nasljeđe Dubrovnika i Firenze''
Interdisciplinarni projekt ''Renesansno nasljeđe Dubrovnika i Firenze'' organizira Gimnazija Dubrovnik u suradnji s Domom Marina Držića, DURA-om, TZ Grada Dubrovnika. Do sada su provedene dvije razmjene učenika, potpisana je povelja o bratimljenju Gimnazije Dubrovnik i Klasične Gimnazije Galileo Galilei iz Firenze. U 2017. godini planirana je razmjena učenika, tematske radionice u Dubrovniku i Firenzi, likovna radionica u Domu Marina Držića, upoznavanje učenika s renesansnim nasljeđem Firenze ( boravak u Firenzi) te uzvratni posjet Gimnazije iz Firenze.
6.4. LIKOVNA DJELATNOST
Ivana Pegan Baće – izrada knjige umjetnika/artist book
Ivana Pegan Baće diplomirala je na kiparskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Svojim djelovanjem pripada dubrovačkom krugu suvremenih umjetnika, formiranom ponajprije oko djelovanja Art radionice Lazareti, u kojem se mogu prepoznati neke sličnosti u razumijevanju izražajnih metoda i tema, a prije svega svijest o specifičnom kontekstu Dubrovnika, njegova nasljeđa i sadašnjosti. Voditeljica je Galerije Flora i potpredsjednica HDLU-a Dubrovnik. Umjetnica u 2017. godini planira realizirati projekt izrade knjige umjetnika/artist book, u nakladi od 500 primjeraka. Knjiga se sastoji od fotografija postava i radova (crtež, skulptura, video, objekt) i teksta (monolog/dijalog/faktografija) te donosi pregled njenih recentnih radova, u kojima prevladava zaokupljenost jezikom, riječima, ne samo kao komunikacijskim sredstvima koji omogućuju dijalog i intelektualne formulacije, već kao začudnim instrumentima koji omogućuju oblikovanje značenja i na intuitivnoj razini.
Ljubomir Pende – samostalna izložba slika i izdavanje trostrukog CD-a
Ljubomir Pende – Buco ugledni je dubrovački glazbenik i likovni umjetnik. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika i pridruženi član Društva hrvatskih skladatelja. U 2017. godini umjetnik planira postaviti samostalnu izložbu slika pod nazivom ''Respir od Grada'', povodom 35-te godišnjice slikarskog djelovanja. Izložba je planirana u mjesecu kolovozu, u izložbenom prostoru galerije ''Hrvatske matice iseljenika''. Izložba će sadržavati tridesetak radova u tehnici klasične tempere. Drugi prijavljeni program nosi naziv: Izdavanje trostrukog CD-a za 50-tu obljetnicu glazbenog stvaralaštva. Projekt uključuje pet novih, dosad neobjavljenih skladbi te izdanje knjižice sa tekstovima skladbi.
Umjetnička organizacija GENIJATOR – izložbena djelatnost
Umjetničku organizaciju GENIJATOR osnovala je akademska slikarica i prof. povijesti umjetnosti Lena Kramarić. Riječ je o umjetnici koja od 2007. godine živi i radi u Dubrovniku. Od 2008. godine do danas organizirala je 15 samostalnih i sudjelovala na brojnim grupnim izložbama u Dubrovniku. Njeno likovno stvaralaštvo teži originalnosti, kvaliteti i inovativnosti te prati suvremene umjetničke tendencije. U 2017. godini slikarica planira realizirati program pod nazivom ''I dalje...SLIKA*ONA'' (sasmostalna umjetnička (radna) slikarska izložbena djelatnost). Prvi dio programa odnosi se na radnu (slikarsku) djelatnost u koju spadaju troškovi materijala za produkciju radova. Drugi dio odnosi se na izložbeni program, odnosno niz izložbi koje će se održati tijekom cijele 2017. godine (projekti: ''Totalno mama'', ''Ateljeria'', samostalna izložba u Londonu).
Izvor Pende – izložba ''Slike''
Izvor Pende rođen je u Zagrebu 1976. godine. Nakon dvije godine studiranja na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti odlazi na studij slikarstva u Kunstakademie u njemačkom Dusseldorfu gdje je diplomirao 2005. godine. Od tada je samostalno izlagao u Bonnu, Munchenu, Hannoveru, Dusseldorfu, Zagrebu i Dubrovniku. U 2017. godini planira postaviti samostalnu izložbu slika pod nazivom ''Slike''. Riječ je o ciklusu najnovijih radova ovog dubrovačkog umjetnika, koji će se moći vidjeti u mjesecu studenom u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci.
Marijana Vukić Pende – samostalna izložba skulptura
U svom umjetničkom radu od 2006. godine kroz različite medije dubrovačka slikarica Marijana Vukić Pende periodično se bavi posljednjom dubrovačkom tvornicom, TUP-om, toliko osamljenom fenomenu u suvremenoj dubrovačkoj percepciji društva i prostora. Kroz zadnjih osam godina Marijana Vukić Pende vraća se tvornici kao arhitekturi, paradigmi, tvornici kao radnicima, kao arhivi pamćenja i na koncu tvornici kao ugljeno-grafitnim proizvodima. Izložene skulpture nastale su kroz svakodnevni boravak u pogonu, reciklirajući proizvodni asortiman, ali i koristeći svaki drugi tvornički potencijal, posebno ljudski, koji je sada materijaliziran u skulpturama. U 2017. godini planira realizaciju samostalne izložbe skulptura, koja će se u proljeće 2017. godine održati u Muzeju suvremene umjetnosti Istra u Puli. Radovi (skulpture i instalacije) biti će prebačene iz Muzeja Gliptoteka HAZU početkom 2017. godine, sa uvrštenim skicama (skulpturama) koje bi trebale biti realizirane početkom sljedeće godine, radi nadopune opusa radova za zadani izložbeni prostor MSUI.
Aida Hebib Raguž – izložba ''Happines + Virtue''
Aida Hebib Raguž magistra je edukacije likovne kulture, koja svoj umjetnički izričaj nalazi u skulpturama, reljefima i minijaturama. Od 2004. godine bavi se pedagoškim radom, kao profesor likovne kulture u Dubrovniku. Od 2002. godine do danas realizirala je niz predavanja i inovativnih radionica za djecu i mlade na području Hrvatske, članica je HDLU-a Dubrovnik i HDLU-a Zagreb. U 2017. godini planira realizirati program pod nazivom: Izložba inovativnog dizajna nakita ''Happines + Virtue''. Dosadašnje stvaralaštvo i istraživanje neiscrpne teme o liku i djelu Marina Držića, autorica nastavlja ovom inovativnom izložbom. Njeni radovi imaju uporište u vlastitim reljefima i skulpturama posvećenim Dundu Maroju, Skupu, Pometu, Grižuli, Arkulinu... Izložba se planira realizirati povodom obilježavanja 450. godina smrti Marina Držića.
Stjepko Art – Udruga likovnih i primijenjenih umjetnika (godišnji izložbeni program)
Udruga je osnovana s ciljem poticanja, povezivanja i promicanja svih oblika likovnog stvaralaštva i izražavanja (slikarstvo, fotografija, primijenjena umjetnost, dizajn i likovna arhitektura) kroz organiziranje edukativnih aktivnosti, izložbi i ostalih stručnih aktivnosti. Osnivač Udruge je Stjepko Mamić, koji se slikarstvom bavi kao slobodni samostalni umjetnik. Do sada je imao šest samostalnih izložbi, od čega četiri u inozemstvu. Sudjelovao je na brojnim skupnim izložbama, slikarskim kolonijama te humanitarnim akcijama. U 2017. godini Udruga planira cjelogodišnji program izložbi Stjepka Mamića. U vremenu od siječnja do prosinca planira se prezentirati aktualni rad ovog suvremenog dubrovačkog umjetnika. Izložbe su planirane u Masseiku (Belgija), Parizu, Firenci, Londonu, New Yorku i Dubrovniku.
Marko Ercegović – umjetnička knjiga ''L.P.''
Marko Ercegović diplomirao je na Akademiji Dramske umjetnosti u Zagrebu, Odsjek snimanje. Samostalni je umjetnik koji se bavi videom i fotografijom. Živi i radi u Dubrovniku i Zagrebu. U 2017. godini planira realizirati projekt tiskanja fotografske monografije/umjetničke knjige pod nazivom ''L.P.''. Riječ je o seriji fotografija o hrvatskom biznisu i birokratskom okruženju snimanih u periodu od 2006. do 2010. godine. Kao fotograf suradnik za poslovne časopise u Hrvatskoj, koristeći insajdersku poziciju, autor je snimao fotografije čiji cilj je bio uspostaviti kritički odnos prema hrvatskom poslovno-birokratskom okruženju. Takav je odnos uspostavio pomoću distance od uredničke samocenzure, pokušavajući analizirati uvjete u kojima nastaju poslovne odluke u suvremenim okolnostima, koje utječu na način života u državi. Fotografije prate tekstualni fragmenti Tomislava Medaka. Knjiga je dvojezična i sastoji se od 87 fotografija.
Javna ustanova rezervat Lokrum – VerdArt Park
Ovaj projekt zamišljen je kako bi kroz umjetnost osvijestio i inspirirao važnost očuvanja okoliša, iskoristivosti otpadnog i prirodnih materijala te kako bi potaknuo veću odgovornost prema Zemlji. Projekt je zamišljen kao jednogodišnji program koji bi svake godine imao drugačiju temu, ali posebnost projekta bila bi u samom procesu rada, točnije bila bi site-specific – pojam koji se odnosi na umjetnički rad koji je osmišljen upravo zbog određenog mjesta na kojem je nastao. Godišnje bi gostovalo najviše četiri odabrana umjetnika koji bi na Lokrumu stvarali instalacije / skulpture od prirodnog materijala (biorazgradivog). Projekt će se odvijati u suradnji s Gaellom A. Gottwald, bivšom ravnateljicom HDLU-a. Vrijeme održavanja projekta je lipanj, a projekt bi se održavao na Lokrumu i u Lazaretima.
Selma Hefizović – projekt međunarodne likovne suradnje
Selma Hefizović odrasla je u SAD-u, gdje je završila School of Visual Arts New York. Izlagala je na brojnim skupnim i samostalnim izložbama u New Yorku. U Dubrovniku otvara galeriju pod nazivom ''Dubrovnik Contemporary Gallery'', u kojoj izlaže radove hrvatskih i američkih umjetnika. U 2017. godini planira realizirati program međunarodne suradnje sa visokoobrazovnom ustanovom Goldsmith University London. Cilj je da dva puta godišnje organizira izložbu na kojoj će izlagati studenti iz Goldmistha akademije i time doprinijeti razvoju turističke i umjetničke scene Dubrovnika.
Josipa Šare - samostalna izložba na temu: ''Marin Držić u ambijentu starog Grada''
Josipa Šare rođena je u Dubrovniku 1994. godine. Godine 2016. završava zadnju godinu preddiplomskog sveučilišnog studija Umjetničke akademije u Splitu, čime će steći status akademske slikarice. Sudjelovala je na kolektivnim izložbama u galeriji Artur te Završnim izložbama likovnog odsjeka u Splitu i Dubrovniku, kao i na likovnim kolonijama u Trnovici i Stonu te raznim likovnim programima u sklopu Dubrovačke art udruge bez granica (DART). Za 2017. godinu prijavljuje samostalnu izložba na temu: ''Marin Držić u ambijentu starog Grada'' od 23. prosinca 2017. do 8. siječnja 2018. godine u Galeriji Artur.
Ustanova za kulturu i sport Metković – ciklus izložbi dubrovačkih slikara u Metkoviću
Gradsko kulturno središte Metković u programu za 2017. godinu nastavlja s izložbama eminentnih dubrovačkih umjetnika u svom izložbenom prostoru. Tri samostalne izložbe slika akademskih slikara Mercedes Bratoš (‘’San ljetne noći’’ – preko 30 slika velikih formata ), Josipa Ivanovića (35 slika iz ciklusa ‘’Dvjesto tisuća dramskih situacija’’) i Tomislava Gusića (izložba retrospektivnog karaktera) priredit će se u proljeće i jesen 2017. godine. Sve izložbe će pratiti katalozi sa stručnom likovnom kritikom.
6.5. MUZEJSKO - GALERIJSKA DJELATNOST
Europska udruga za baštinu - Manifestacija ''Najbolji u baštini/The Best in Heritage 2016.''
U Dubrovniku će se od 28. do 30. rujna 2017. godine održati šesnaesta po redu manifestacija ''Najbolji u baštini'', jedinstvena manifestacija te vrste u svijetu, na kojoj se predstavljaju najuspješniji muzejski, baštinski i konzervatorski projekti, nagrađeni u protekloj godini nekom nacionalnom ili međunarodnom nagradom za strukovnu kvalitetu i poslovni uspjeh. Svake godine se na ovom festivalu okupe predstavnici i do 30 zemalja s prezentacijama nagrađivanih projekata. Među važnijim zadacima ovog dubrovačkog okupljanja je i potreba edukacije, budući se na jednom mjestu djelatnicima muzejske profesije omogućuje uvid u najbolje primjere struke u protekloj godini. Ovaj vrhunski događaj u svijetu muzeologije izvorni je hrvatski kulturni proizvod, koji uspješno širi percepciju o nužnosti očuvanja kulturnog nasljeđa, kako u velikim kulturnim središtima, tako i u manjim mjestima koja su često nepoznata svjetskoj kulturnoj javnosti.
Umjetnička organizacija Studio Let 777 – godišnji program
Umjetnička organizacija Studio Let 777 s voditeljem Božidarom Jurjevićem do sada je u svom prostoru u Hebrangovoj ulici organizirala i producirala brojne izložbe i događanja u kojima su svoj rad prezentirali umjetnici Ivana Pegan Baće, Vedran Perkov, Boris Cvjetanović, Dario Kulišić, Ivana Penjak, Sandro Đukić, Ana Opalić, Tomislav Čurković, Marija Grazio, Noemi Čotić, Luko Piplica, Pasko Burđelez, Ivona Vlašić i drugi. Studio Let 777 bazira svoj galerijsko-studijski i izlagački program na zamisli residency programa te je dosad uspješno ostvarena suradnja i residency program sa Umjetničkim centrom La Chambre Blanche iz Quebeca u Kanadi. Svim autorima zajednički je afinitet prema novim likovnim medijima i tehnologijama. Za 2017. godinu planiraju program pod nazivom. „Program razmjene – Artists in residence Hrvatska, Dubrovnik, Umjetnička organizacija Studio Let 777 – Kanada, Quebec City, La Chambre Blanche”. Program bi se održavao u Dubrovniku i Kanadi od travnja do svibnja. Drugi prijavljeni program nosi naziv ''Residency program na relaciji, Hrvatska-Dubrovnik, Studio Let 777 i RAD'ART San Romano, Italija''. Riječ je o jednom od istaknutih umjetničkih likovnih centara koji promovira suvremenu umjetnost, nove medije i sve vrste novih i eksperimentalnih praksi. Studio Let 777 dogovorio je gostovanje umjetnice Tine Vukasović u RAD'ART centru, dok će u Dubrovniku boraviti talijanska umjetnica Slivia Bigi.
Gradski muzej Vukovar, Dvorac Eltz – ciklus izložbi dubrovačkih umjetnika
U Gradskom muzeju Vukovar tijekom 2017. godine predviđene su tri samostalne izložbe akademskih slikara: Tonka Smokvine (Nemir – više od 30 slika), Nade Zec Ivanović ( 40 slika iz najnovijeg ciklusa) i Josipa Škerlja (izložba je retrospektivnog karaktera i obuhvaća nekoliko ciklusa iz proteklih 20 godina stvaralaštva). Sve izložbe će pratiti katalozi sa stručnom likovnom kritikom, a izložbe su predviđene u proljeće i jesen 2017. godine.
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – godišnji program
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik od samog utemeljenja 1974. godine promiče likovnu produkciju na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj kulturnoj sceni. Kao krovna udruga likovnih umjetnika Grada, djeluje od samih početaka u Galeriji Flora. Društvo ima bogato izlagačko iskustvo te okuplja dubrovačke akademske umjetnike, zagovara njihove interese i promiče njihov rad. Programsko vijeće Društva, koje čine renomirani umjetnici, u svom stručnom djelovanju osobito je fokusirano na izlagačku aktivnost mladih dubrovačkih autora. Od ove godine i u novom sazivu, programsko vijeće Društva zainteresirano je svoj rad obogatiti i raznim stručnim radionicama, kojima različite vidove vizualnih umjetnosti želi približiti mlađim naraštajima, uz stručno vodstvo. Za 2017. godini Društvo prijavljuje program izrade obavijesne reklame o mjestu djelovanja HDLU Dubrovnik te o Galeriji Flora na ulazu u Galeriju. Galerija Flora je na Popisu uvaženih institucija i izložbenih prostora za priznavanje prava i reviziju poznatih prava samostalnih umjetnika. Florin dom u večernjim satima se nalazi u gotovo potpunom mraku, a nema ni odgovarajuću reklamu koja bi ukazala na vrstu ponude. Također planira realizirati radionicu animacije za djecu od 8 do 15 godina. Namjera radionice je pružiti djeci uvid u široko kreativno polje medija animacije, ali i filmskog jezika uopće. Planirani program odvijao bi se tijekom proljetnih školskih praznika u trajanju od 7 dana.
Istraživačko – edukativni projekt o Flori Jakšić još je jedan od prijavljenih programa u 2017. godini. Premda sama nikad nije sustavno školovana za umjetnicu, osnovne poduke u slikarstvu dobila je od Vlaha Bukovca, a slikarstvu je podučavao i češki slikar i grafičar Alfons Mucha, te Domenika Suhor. U želji da se okupljanje ljudi iz dubrovačkog likovnog i kulturnog života ne prekine, u svojoj oporuci osniva zakladu Florin dom, a svoj atelje ostavlja umjetnicima. Za istraživanje njezine uloge u kulturnom životu Dubrovnika, nužno je arhivsko istraživanje, nakon čega će uslijediti javno predavanje, kako bi šira javnost dobila uvid u važnost povijesnog objekta Florin dom, a HDLU Dubrovnik kompletiranu dokumentaciju o kući i prostoru u kojem obitava te o njegovoj ostaviteljici. Planiran je i bogati izložbeni i rezidencijalni program HDLU-a. Planirani izložbeni program odvijao bi se tijekom cijele godine, a sastojao bi se od 17 izložbi i projekata umjetničkih intervencija u javnom prostoru Lapada. Udruga planira i projekt izrade svog loga i web stranice.
6.6. FILMSKA I KINEMATOGRAFSKA DJELATNOST
Ljetna škola filma Šipan
Najvažnije polje kojem se posvećuje Ljetna škola filma Šipan je razvijanje medijske kompetencije tj. kompetentna primjena novih tehnologija od strane djece u dobi od 9 do 14 godina. Prvenstveno se to odnosi na djecu otoka Šipana, koja nisu u mogućnosti tijekom godine pratiti kinematografska ostvarenja ili kazališne izvedbe, iako na radionicama sudjeluju i djeca turisti koji na Šipanu provode ljetne praznike. Škola nastoji na svojim radionicama djeci i mladima pružiti što profesionalnije ozračje u kojem oni mogu razviti svoje ideje i svoje zamisli dovesti do krajnjeg rezultata – gotovog filma, fotografske izložbe ili napisanog scenarija. Radionice vode stručni voditelji uz pedagoški pristup djeci, bilo da su redatelji, scenaristi, montažeri ili glumci. Pored programa besplatnih filmskih radionica, Ljetna škola filma Šipan nudi jedinstveni festival sa besplatnim projekcijama, glazbenim večerima, večerima poezije, plesa i slično. U 2017. godini održat će se 14. Ljetna škola filma Šipan u vremenu od 04. do 14. kolovoza. Namjera organizatora je nastaviti raditi filmske radionice i popratni festivalski program po već zadanim, visokim standardima i pod mentorstvom eminentnih imena iz svijeta filma.
Udruga Kinookus – program ''Okusi drugačije kino''
Udrugu Kinokus osnovala je 2010. godine grupa profesionalaca iz audiovizualnog, edukacijskog, znanstvenog, umjetničkog i menadžerskog sektora, okupljenih oko projekata multidisciplinarnog i holističkog promišljanja teritorija, novih kulturalnih i društvenih modela te složenosti čovjekovog bivanja u svijetu. Udruga je idejni tvorac i utemeljitelj Kinookus Food Film Festivala koji se održava u Stonu. Udruga je u suradnji s Kinematografima Dubrovnik početkom srpnja 2013. godine pokrenula filmski program ''Okusi drugačije kino''. Projekt je nastao iz želje da se dubrovačkoj publici i gostima ponudi drugačija kinematografija, kinematografija koja zbog dinamike i logike velike distribucije, unatoč svojoj visokoj umjetničkoj vrijednosti, često ne dopire do šireg gledateljstva. Stoga projekt ima i edukativnu dimenziju senzibiliziranja publike za tzv. angažirane i filmski visoko vrijedne dokumentarne filmove koji na originalan način obrađuju aktualne teme. Održavanje projekta u 2017. godini planirano je u vremenu od 12. srpnja do 27. rujna.
Kulturno društvo ''Aster'' – filmski projekt ''Tišina Molim – Film i Grad se vole''
Udruga ''Aster'' osnovana je kao društvo za poticanje kreativnosti kroz umjetnost, koja je osim predstava, organizirala seminare za odgajatelje, radionice za sviranje lire i blok flaute, različita predavanja vezana za waldorfsku pedagogiju, radionice izrade lutaka. Pet godina Udruga je organizirala međunarodni ljetni Festival pripovijedanja bajki, koji je osim večernjeg programa, sadržavao i različite kreativne radionice. U 2017. godini Udruga planira realizaciju filmskog projekta pod nazivom ''Tišina Molim – Film i Grad se vole''. Osam dana Festivala bit će podijeljeno na glavni filmski program i na popratni program. Glavni filmski program sastoji se od osam filmova snimanih u Dubrovniku, koji će se prikazivati svaki dan po jedan, i koji će tvoriti određene cjeline zajedno s popratnim programom. Posebni programi priredit će se uz dan otvaranja i dan zatvaranja Festivala, kad će se posjetiteljima ponuditi ekskluzivna hrvatska, odnosno dubrovačka premijera indijskog filma ''Fan'', snimljenog u Dubrovniku 2015. godine. Osim navedenog, popratni program bi još sadržavao i dječju radionicu, set dizajna, radionicu pisanja scenarija za odrasle, filmske kvizove, dječju orijentacijsku utrku, predstavljanje filmske turističke brošure, filmske insenacije. Festival će se održati u Lazaretima, u vremenu od 25. travnja do 5. listopada.
Ustanova Zagreb film – Animirani film ‘’Carrus Navalis’’
Zagreb film je tvrtka osnovana 1953. godine, a Studio za animirani film osnovan je 1956. godine. Od tada su proizveli više od 600 animiranih filmova i 800 reklamnih spotova. Zagreb film je dobio više od 400 nagrada na festivalima širom svijeta. U 2017. godini Zagreb film prijavljuje kratki animirani film pod nazivom ‘’Carrus Navalis”, izrađen tehnikom lutka filma u trajanju od 9 minuta. U njemu su povijesno utemeljena četiri karnevalska lika Dubrovačke Republike 16. stoljeća (Turica, Vila, Čeroje, Sileno, koji simbolički predstavljaju ljudske vrline kako ih je Platon vidio u svojim djelima).
Produkcijska kuća Kaos – dokumentarni film ''Bez nacrta''
Produkcijska kuća „Kaos“ i Ivan Katiž započeli su s pripremama za snimanje dokumentarno- igranog filma i serije „Bez nacrta“ redatelja Ivana Salaja, kroz koji žele trajno zabilježiti, posebice kao edukativan sadržaj za mlade naraštaje, same početke formiranja oružanih snaga Republike Hrvatske, odnosno Hrvatske policije i Zbora narodne garde. U filmu će se posebno apostrofirati dubrovački Odred naoružanih brodova i policijsko oklopno vozilo Majsan. Planirani završetak snimanja filma je rujan 2017. godine, a film bi se prikazivao diljem Republike Hrvatske.
Metafizika d.o.o. – Sjećanje Grada: Dan treći
''Sjećanje grada'' projekt je istraživanja, filmskog montiranja i javnog prikazivanja kinotečne i arhivske filmske i tiskane građe snimljene tijekom 20. stoljeća na najvažnijim trgovima i ulicama hrvatskih gradova. Posebnost ovog dokumentarističkog i povijesno-urbanističkog projekta jest da se tako odabrane i uređene filmske snimke projiciraju upravo na zgradama i zidovima tog istog trga ili ulice na kojoj su nekad davno bile snimljene. Autor projekta je redatelj Hrvoje Juvančić. Godine 2008. bilo je održano prvo ''Sjećanje Grada'' u Dubrovniku s nazivom ''Na Stradunu'' koje je izazvalo nepodijeljeno odobravanje kako struke, tako i šire javnosti. U 2017. godini autor planira realizaciju programa pod nazivom ''Sjećanje Grada – Dan treći'', a program bi se održao 28. kolovoza na ulazu u Grad kod Vrata od Pila.
Filmska udruga Motion
Filmska udruga Motion osnovana je 2009. godine u Zagrebu, sa svrhom promicanja filmske umjetnosti. Od svog osnutka, djeluje kao nezavisna, neprofitna organizacija. Udruga je dosad uspješno producirala nekoliko kratkih, igranih i animiranih filmova (''Probni brak'', ''Puni krug'', ''Nina, molim te'', ''Mali debeli rakun''), a ostvarila je i hrvatsko-njemačku koprodukciju na animiranom filmu ''Jure Grando''. U 2017. godini Udruga planira realizirati eksperimentalni film ''Humans of Dubrovnik“, koji bi se snimao od ožujka do prosinca 2017. godine na području grada Dubrovnika. Film prati cjelogodišnju atmosferu Dubrovnika i njegovih stanovnika, uvlačeći se u svim godišnjim dobima u skrivene kutke Dubrovnika i otkrivajući „oriđinale“ i njihove djelatnosti. Planiraju i organizirati radionicu postprodukcije filma, u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku, koja je namijenjena dubrovačkim studentima s ciljem razvoja interesa za audiovizualnu umjetnost i stjecanje naprednih znanja o procesu postprodukcije audiovizualnog djela, koja uključuje montažu slika, miks zvuka, grafički dizajn špice, obradu slike i dizajn vizualnih efekata. ''Motion radionica glazbenog spota'' zajednički je projekt udruge Motion i Sveučilišta u Dubrovniku, namijenjena dubrovačkim studentima, s ciljem stjecanja osnovnih znanja o procesu stvaranja audiovizualnog uratka, koncentrirajući se na izradu glazbenog spota. Udruga planira i snimanje filma ''Aleksi''. Riječ je o dugometražnom prvijencu dubrovačke autorice Barbare Vekarić, koji će se snimati u ožujku i travnju 2017. na Pelješcu. Priča prati Aleksi, 24-godišnjakinju koja se vraća pod roditeljski krov. ''Dubrovnik i mi'', cjelovečernji je dokumentarni film o uzletu dubrovačkog turizma, koji će tijekom 2017. godine režirati mladi autor Jozo Jozipović.
6.7. NOVE MEDIJSKE KULTURE I KULTURA MLADIH
DURA d.o.o. - ''Dani kreativnih / kulturnih industrija Dubrovnik 2017. “
''Dani kreativnih / kulturnih industrija Dubrovnik 2017.'' (DKKI) zamišljeni su kao trodnevno događanje koje se realizira u studenom svake godine i koje se sastoji od edukativno / razvojnog aspekta. DKKI objedinjuje lokalne snage i potencijale umjetničkog, kulturnog i kreativno – poduzetničkog sektora i pokazuje primjere dobrih praksi iz drugih sredina. Program uključuje više raznovrsno kulturno-javnih sadržaja kvalitetnog tipa, namijenjenih kako osobama iz struke tako i najširoj publici. Riječ je o izložbama, koncertima, tribinama, predstavama i projekcijama.
Foto klub Marin Getaldić – godišnja izložba i fotomaraton
Foto klub ''Marin Getaldić'' je udruga fotografskih amatera koja vrijedno radi na promidžbi i razvitku fotografije kao tehničke i umjetničke discipline, poticanju svih oblika stvaralaštva na području fotografije, a osobito fotografske edukacije. U 2017. godini Klub planira sljedeći program: Fotomaraton 2017. Radi se o fotografskom natjecanju na zadanu temu u trajanju od nekoliko sati koje je planirano za mjesec listopad, nakon čega bi uslijedila prigodna izložba radova. Ovaj program okuplja veliki broj građana, potičući ih na kreativno fotografsko promišljanje kroz druženje i šetnju po Gradu.
Udruga Interuniverzitetski centar u Dubrovniku – program ''Praesens''
Udruga Interuniverzitetski centar u Dubrovniku pruža pravni okvir za provedbu programa Interuniverzitetskog centra Dubrovnik (IUC), koji od 1972. godine provodi obrazovne, znanstvene i kulturne programe te promovira edukativne i istraživačke suradnje između sveučilišnih, znanstvenih i kulturnih institucija iz zemlje i inozemstva. Godišnje IUC organizira oko 80-ak tečajeva i konferencija iz raznih akademskih polja, ali su najzastupljeniji programi iz društvenih i humanističkih područja. U 2017. godini planiraju realizirati program pod nazivom ''Praesens''. Ovaj program razvijen je u suradnji Interuniverzitetskog centra Dubrovnik i Multimedijalnog instituta, u sklopu kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture. Nastojeći srušiti postojeće disciplinarno-akademske i hladnoratovsko-geografske barijere početkom 80-ih godina prošlog stoljeća, u IUC-u grupa njemačkih profesora književnosti, filozofije i medija pokreće međunarodne tečajeve koji će nagovijestiti novu paradigmu analize kulture. Potaknuti tim legendarnim skupovima, Udruga za cilj ima u Dubrovniku ponovno okupiti međunarodnu teorijsku kremu. Program se sastoji od petodnevnog skupa ''Strukture'' s popratnim umjetničkim programom te gostovanja čuvenog francuskog filozofa Jacquesa Rancierea.
Udruga Centralna jedinica – projekt umjetničke instalacije 3-5-3-5
Udruga Centralna jedinica u svom radu bavi se organizacijom kulturno-umjetničkih događanja, izdavanjem knjiga i časopisa, CD-a i DVD-a, oživljavanjem starih obrta i promocijom autohtonih hrvatskih proizvoda. U 2017. godini planiraju održavanje projekta pod nazivom 3-5-3-5. Ovaj projekt umjetničke instalacije produkt je jednogodišnje suradnje četvero umjetnika iz Hrvatske i inozemstva, koji je započeo u kolovozu 2016. godine. Rad koji će nastajati na licu mjesta u prostoru Lazareta sadržavat će fotomaterijal i skulpturalne elemente. Izložbi u Dubrovniku prethodi šestomjesečni rad umjetnika u New Yorku, kao i izložba u Galeriji umjetnina u Splitu, nakon čega će se svi prikupljeni materijali sa navedenih izložbi povezati u umjetničku knjigu (artist book), koja će se prezentirati u Galeriji Kranjčar u Zagrebu tijekom rujna 2017. godine.
Udruga Placa/kolektiv za istraživanje u prostoru – programi ''Vrtni grad'' i ''Dubrovački karavanski put''
Udruga ''Placa'' je interdisciplinarna organizacija koja se bavi istraživanjem i problematiziranjem kulture prostora u svim njegovim dimenzijama: fizičkoj, društvenoj i mentalnoj. U 2017. godini Udruga planira projekt pod ''Vrtni grad''. Kao razrada jednog od projekata nastalih u sklopu kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture (EPK), ovaj program donosi istraživanje i revalorizaciju specifičnog i iznimno vitalnog tipa urbanizma nastalog dugotrajnom evolucijom zapadnih gradskih predgrađa (Pila, Konala i Boninova), kao vrtnog kontrapunkta gustom urbanizmu grada unutar zidina. Rezultat istraživanja bit će dvojezična publikacija ''Vrtni Grad''. Drugi program nosi naziv ''Dubrovački karavanski put''. Ovaj projekt, nastao kao dorada jednog od baštinskih projekata u sklopu kandidature Dubrovnika za EPK, odnosi se na istraživanje i oživljavanje drevnih karavanskih puteva koji su povezivali Dubrovnik s njegovim zaleđem. Projekt se sastoji od sljedećih faza: istraživački rad na arhivskim i literarnim izvorima, tiskanje publikacija namijenjenih valorizaciji i popularizaciji Karavanskog puta, obilježavanje puta (postavljanje putokaza i informativnih ploča), organizacija vođenih šetnji od Lazareta do Bosanke ili preko Orsule do Gornjeg Brgata.
Vizura aperta – 17. festival vizualnih i audio medija Vizura aperta
Vizura Aperta je udruga osnovana s ciljem promicanja suvremene umjetničke produkcije u različitim medijima i unaprjeđenjem interdisciplinarne suradnje u raznim domenama javnog života. Zalaže se za poticanje svijesti o potrebi društveno korisnih i interdisciplinarnih projekata kojima je cilj interkulturalna suradnja; potiče mađunarodnu umjetničku i teorijsku praksu, širi teorijska i praktična znanja vezana za vizualne kulture i društvena promišljanja. Kroz šesnaest godina postojanja Festivala, dogodio se niz partnerskih suradnji s različitim domaćim i stranim udrugama i pojedincima. Festival se sastoji od nekoliko vrsta aktivnosti: prezentacijskog festivalskog programa, istraživačkog rada multimedijalnih radionica, anketiranja, produkcijskog rada na Festivalu. Vrijeme izvođenja Festivala je od 25. do 29. srpnja na Pelješcu, odnosno mjestima Drače, Janjina, Žuljana.
G.A.D. produkcija – manifestacija ‘’Kenova’’
G.A.D. produkcija utemeljena je 2006. godine, a danas je dinamična i inovativna agencija koja uključuje izrazito široki spektar usluga. Surađuju s Agrokorom, Samsoniteom, Zagrebačkom filharmonijom, DLJI, TZ Grada Zagreba i Uredom predsjednice RH. G.A.D. djeluje u dva specijalizirana tima: kulturni management i destinacijski management. Manifestacija ‘’Kenova’’ je nova kulturno – turistička atrakcija grada Dubrovnika, projekt Dubrovčana koji žele prikazati svoju prošlost. Programska shema sastoji se od stalnih programa i posebnih događaja, a manifestacija bi trajala 10 dana. Stalni programi podrazumijevaju autohtonu ponudu jela i pića, glazbene nastupe, stalne instalacije i izložbe, prezentacije umjetnika, koncerte istaknutih umjetnika, kazališne i plesne predstave, modne revije i slično. Manifestacija bi se održavala u Parku Gradac u razdoblju od 30. lipnja do 9. srpnja 2017. godine.
Udruga za promicanje medijske kulture ''Luža''- godišnji program
Udruga je osnovana početkom 2010. godine na inicijativu nekolicine profesora Gimnazije Dubrovnik kako bi, pružajući mladim ljudima tehničku, stručnu i financijsku potporu u njihovim kreativnim naporima, poslužila kao institucionalni okvir budućeg amaterskog filmskog djelovanja, budući da interes koji učenici Gimnazije pokazuju za rad na filmu stručno, organizacijski i financijski nadilazi fakultativne oblike nastave koji se mogu organizirati u okviru redovnog rada u Gimnaziji Dubrovnik. U 2017. godini Udruga planira realizirati program pod nazivom ''Sudjelovanje na festivalima dječjih i omladinskih filmova''. Sustavnim pojavljivanjem na festivalima dječjeg i amaterskog filmskog stvaralaštva, udruga Luža želi dodatno motivirati svoje mlade članove za konstruktivan rad u udruzi i kreativno izražavanje u filmskom i video mediju te doći na glas među sličnim udrugama u zemlji i inozemstvu, kao mjesto ozbiljnijeg promišljanja značaja kreativnog rada s djecom i mladima. Drugi prijavljeni program nosi naziv ''Godišnji program filmskih radionica''. Riječ je o programu kontinuiranog filmskog obrazovanja. Korisnici programa su mladi (srednjoškolske i osnovnoškolske dobi), a program je obrazovno-funkcionalno utemeljen na naizmjeničnom teorijsko-praktičnom pristupu ovladavanja osnovama filmskog zanata. Filmske radionice, predavanja i prikazivanje edukativnih video materijala odvijat će se tijekom godine i pokrivat će sve kreativne etape nastanka filma.
Univerzalni istraživački institut UR – Science Underground Academy 2017. (ljetna škola postmoderne primjenjene znanosti i novomedijske umjetnosti
UR institut neprofitni je građanski interdisciplinarni istraživački institut osnovan 2013. godine u Zagrebu. Glavna polja djelatnosti istraživanja su vezana uz suvremene prirodne znanosti (poput biotehnologije, bioelektronike i nanotehnologije), kao i klasične znanosti (inženjerstva, biologije, agronomije i medicine) te edukaciju djece, mladih i odraslih (radionice, seminari). Naziv programa kojega Institut planira u 2017. godini je ''Science Underground Academy''. Riječ je o trećem izdanju Akademije, s intenzivnijim programom, suradnjom s lokalnim institucijama i međunarodnim partnerima. Cilj je putem integrirane serije interdisciplinarnih radionica novomedijske umjetnosti i znanosti, međunarodne i lokalne polaznike upoznati s najmodernijom umjetnosti i raznim praksama suvremene kulture, znanosti i tehničke kulture. Edukacija je dvojezična (hrvatski i engleski jezik). Program je planiran u vremenu od 1. travnja do 27. kolovoza.
6.8. PRIJAVITELJI S VIŠE PROGRAMA IZ RAZLIČITIH DJELATNOSTI
Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' – godišnji program udruge
Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' najstarija je građanska udruga u Hrvatskoj i bavi se prvenstveno očuvanjem kulturne i prirodne baštine hrvatskog naroda. U samom Gradu postavila je i obnovila 15-tak spomen ploča znamenitim Dubrovčanima, organizirala brojne tribine, književne promocije i glazbena događanja. U 2017. godini, Udruga planira realizirati program predstavljanja knjige dr.sc. Iva Lučića ''Uzroci i povodi hrvatsko-muslimanskog sukoba u Bosni i Hercegovini''. Predstavljanje će se održati u Samostanu sv. Klare. Također planiraju predstavljanje knjige Andrije Tunjića ''Protiv šutnje'' u Samostanu sv. Klare, kao i javnu tribinu i izlaganje Marijana Šunjića na temu ''Znanost i religija''. Udruga planira i obilježavanje 25. obljetnice oslobođenja Hrvatskog juga i deblokade Dubrovnika, kao i predstavljanje Zbornika stručnog skupa ''Dani pobjede''.
Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai - Festival ''Treće uho – BiH“
Udruga Bonsai potiče suradnju mladih na umjetničkim projektima i projektima nesebičnog služenja, radi poboljšanja kvalitete života lokalne zajednice. Već nekoliko godina organizira multimedijalni festivalski program ''Treće uho“ s idejom upoznavanja i povezivanja stranih kultura u Dubrovniku. Festival ''Treće uho 2017.'' predstavit će nam susjednu državu Bosnu i Hercegovinu. Festival će se održati od 10. do 15. studenog 2017. godine, a sadrži sljedeće programe: izložbu radova studenata Akademije likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu, predstavljanje NAFF-a (Neum Animated Film Festival) u suradnji s Dubrovačkim kinematografima, fenomen tetovaža Hrvata katolika iz Bosne, glazbeni program Romski melos, javno predavanje Vesne Miović na temu bogatih trgovačkih veza između Otomanskog Carstva i Dubrovačke Republike, bogat gastronomski i filmski program, kao i edukativni program glazbenog pub kviza.
Udruga Festa - FESTA 2017.
Udruga Festa Dubrovnik, u sklopu proslave sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika organizira višednevnu kulturno-zabavnu manifestaciju sastavljenu od različitih programskih sadržaja. Manifestacija će se održati od 26. siječnja do 02. veljače 2017. godine. Program će tradicionalno sadržavati ''Festu od Klapa'', središnji revijalni koncert ''Festa 2017.'', ''Dubrovačku rock paradu'', koncert opernih diva, izložbu slika na temu sv. Vlaha, kazališnu predstavu, radionicu o tradicionalnim jelima, Festu od vina, kao i obljetnički koncert triju dubrovačkih klapa (Kaše, Subrenum i Ragusa). Drugi prijavljeni program nosi naziv: ''Sveti Vlaho u umjetnosti od Renesanse do danas''. Monografija donosi pregled štovanja sv. Vlaha kroz likovne medije – slikarstvo i kiparstvo. Na jednom mjestu sabrane su dosadašnje spoznaje i donesene nove interpretacije umjetničkih izraza o temi sv. Vlaha od renesansnih oltarnih pala do početka 20. stoljeća te su po prvi put predstavljene, analitički obrađene i kontekstualizirane likovne pojave modernog pristupa navedenoj temi. Autori monografije su povjesničar umjetnosti Marin Ivanović i dr.sc. Antun Karaman. Knjiga broji 160 stranica teksta, sa više od 200 ilustracija u boji, kazalo imena i pojmova, biografije autora i bibliografiju stručnih i znanstvenih radova o svetome Vlahu.
Francuska alijansa Dubrovnik – ''Dani frankofonije u Dubrovniku 2017.''
Francuska alijansa Dubrovnik bavi se unaprjeđenjem položaja francuskog jezika, promicanjem hrvatsko-francuskih kulturnih veza, međusobnog upoznavanja i zbližavanja te razmjene hrvatskih i francuskih znanstvenih, stručnih i kulturnih djelatnika. Od svog osnutka ova udruga organizira brojne kulturne manifestacije na području grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, kroz koje se francuska kultura približava našoj sredini i obrnuto. Francuska alijansa Dubrovnik svoj program ''Dani frankofonije u Dubrovniku 2017.'', organizira tijekom mjeseca ožujka 2017. godine. Već dugi niz godina Alijansa priprema prigodan program na francuskom jeziku u izvedbi učenika osnovnih i srednjih škola koji se tradicionalno naziva ''Završni recital frankofonije''. Druga prijavljena manifestacija je predavanje o Marku Brueroviću, u suradnji s Kazalištem Marina Držića u Dubrovniku. Treći prijavljeni program je ciklus frankofonih filmova koji se održava u kinu Sloboda i kinu Visia. Filmovi koji će prikazivati u sklopu ovog programa odabrani su od strane Francuskog instituta u Zagrebu i predstavljaju ponajbolja ostvarenja umjetničke francuske kinematografije u tekućoj godini. Četvrti program nosi naziv ''Koncert francuske šansone''.
Vebum d.o.o. – Dani kršćanske kulture 2017.
Nakladnička kuća Verbum okuplja interdisciplinarni tim eminentnih stručnjaka angažiranih na području kršćanske kulture, a manifestaciju ''Dani kršćanske kulture'' pokrenuli su prije deset godina. Održava se u Splitu, Šibeniku i Dubrovniku izvan ljetne sezone, a obuhvaća izložbe, koncerte, tribine, predstave, projekcije s ciljem da se očuva svijest o autentičnoj europskoj kulturi i pokaže da kršćanstvo živi i u suvremenoj kulturi. U 2017. godini Manifestacija će se održati u vremenu od 01. do 11. travnja, a dubrovački dio manifestacije obuhvaća: izložbu slika ''Slutnje križa'' akademskog slikara Stjepana Ivaniševića, predstavljanje nakladne kuće ''Kršćanska sadašnjost'', projekcija dokumentarnog filma ''Ozana Kotorska'', Pasionske arije, koncert za orgulje i solo sopran, tribinu ''Kulturni velikan pera i uma: Gilbert Keith Chesterton i njegov književni opus'', predstavljanje novih naslova iz autorskog opusa pape Franja, projekciju igranog filma ''Brod'', dokumentarnog filma ''Sluga Božji fra Ivan Peran'', Noć otvorenih crkvenih muzeja, korizmeni koncert ''Riječ i glazba'', igrani film ''Pisma Bogu'', koncert ''Korizmeni napjevi iz dubrovačke biskupije''. Ovogodišnje izdanje ove manifestacije uključuje i program ''U crkve pozvani'', obilazak crkvica i kapela u dubrovačkoj povijesnoj jezgri, okrugli stol na temu ''Hrvatski književnici 20. stoljeća i kršćanstvo'', koncert pravoslavnog zbora, koncert duhovnih skladbi u izvedbi dubrovačkih zborova, književna tribina ''Mali princ-priča za sva vremena i sve ljude'', koncert duhovnih skladbi dubrovačkih zborova i brojne druge.
Društvo dubrovačkih trombunjera –program ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''
Društvo dubrovačkih trombunjera član je Udruge povijesnih postrojbi RH, a tako i Europe te na svim njihovim skupštinama aktivno sudjeluje. Duga i bogata povijest trombunjera, sudeći prema zapisima u povijesnim knjigama, seže u 16. stoljeće, kada se spominjala bratovština bombardijera-topnika koja je imala svoje sjedište u Crkvi sv. Sebastijana uz Dominikanski samostan. Današnji trombunjeri, pak, kao godinu osnutka navode 1417. U javnom životu Grada iznova su kontinuirano prisutni od 1970. godine, kad zajedno s ostalim vjernicima koji su došli hodočastiti dubrovačkom parcu, slave Dan dubrovačkog zaštitnika, sv. Vlaha. Jer, upravo je Festa sv. Vlaha najprepoznatljiviji trag autentičnosti Dubrovačkih trombunjera, koji s točno određenim i organiziranim rasporedom ispaljivanja plotuna veličaju slobodarski duh Dubrovnika. U 2017. godini Društvo je prijavilo program pod nazivom ''Očuvanje tradicije trombunjerstva''. Program obuhvaća nastup na Festi sv. Vlaha i ugošćavanje drugih povijesnih postrojbi. U sklopu Feste, previđeno je da Društvo ugosti po četiri člana iz četiri povijesne hrvatske postrojbe te na taj način razvija međugradsku kulturnu suradnju i promiče kulturu trombunjerstva izvan Dubrovnika. Također, članovi trombunjera odazivaju se na pozive za sudjelovanje na smotrama i obljetnicama povijesnih postrojbi, kao i na hodočašća.
Oris – kuća arhitekture: ''Vikend s Orisom'' i dvije izložbe
Tvrtka Oris d.o.o. i udruga Oris - Kuća arhitekture zajednički izdaju časopis Oris i provode niz aktivnosti s ciljem promocije arhitekture i kulture življenja. Kroz organizaciju predavanja, radionica, izložbi, tribina i drugih stručnih skupova s područja arhitekture, Oris ostvaruje suradnju s brojnim arhitektima, institucijama, organizacijama i udrugama koje se bave arhitekturom, urbanizmom i drugim kulturnim djelatnostima u zemlji i inozemstvu. Osim izdavaštva Oris se bavi i organizacijom predavanja i izložbi. Najeksponiranije događanje u organizaciji Orisa i Oris - Kuće arhitekture je simpozij Dani Orisa koji se od 2000. godine održava u Zagrebu i drugim gradovima u zemlji i inozemstvu. U 2017. godini planiraju realizirati program pod nazivom: arhitektonski simpozij ''Vikend s Orisom''. Riječ je o novoj formi Orisove manifestacije koja je zamišljena kao trodnevni susret i druženje arhitekata, dizajnera, umjetnika, uz predavanja istaknutih svjetskih i hrvatskih arhitekata, dizajnera, mislilaca, koncem mjeseca ožujka u Dubrovniku. Drugi prijavljeni program je izložba radova Alvara Size i Marije Antonije Size u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik, za vrijeme i nakon trajanja manifestacije ''Vikend s Orisom''. Riječ je o izložbi crteža arhitekta Alvara Size i njegove pokojne supruge, umjetnice Marije Antonije Size. Treći program koji se planira realizirati u 2017. godini nosi naziv ''21.-Hrvatska arhitektura početka 21. stoljeća''. Izložba će obuhvatiti projekte koji su nastali u posljednjih petnaest godina, a među kojima se nalaze realizacije renomiranih hrvatskih arhitekata i ureda. Izložba bi se postavila u veljači u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik.
Hrvatska matica iseljenika – godišnji izložbeni program i programi međunarodne kulturne suradnje
Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik u svom redovitom djelovanju organizira programe kulturnog sadržaja, poput koncerata, izložbi, promocije knjiga, u cilju povezivanja iseljene i domovinske Hrvatske. U 2017. godini Matica prijavljuje sljedeće programe međunarodne suradnje: proslava sv. Tripuna u Kotoru, posjeta Bad Homburgu u okviru programa ''Večernjakova domovnica'', susret Hrvata Italije u Padovi i proslava blagdana sv. Leopolda. Drugi planirani projekt nosi naziv: ciklus predavanja i predstavljanja knjiga u 2017. godini. Planirano je predstavljanje četiri književna izdanja hrvatskih autora iz Hrvatske i BiH, s popratnim predavanjima o pjesništvu Hrvata u Hercegovini te jedno stručno predavanje i predstavljanje knjige likovnih kritika autora Feđe Gavrilovića. Treći prijavljeni program odnosi se na izložbenu djelatnost udruge u 2017. godini. Planiraju se samostalne izložbe sljedećih autora: hrvatsko-talijanske slikarice Daniele Quici, Ivane Jovanović Trostmann, hrvatsko-američkog fotografa Stjepa Kaleba, Josipa Mijića (BiH), Mara Kriste. Četvrti planirani projekt nosi naziv: Susret Dubrovčana iz iseljeništva 2017. Susret je tradicionalni događaj koji HMI organizira već više od jednog desetljeća i koji okuplja Dubrovčane iz iseljeništva u rodnom gradu. U okviru ovog programa organiziraju se i koncerti, predstavljanje knjiga, izložbe.
Art radionica Lazareti – godišnji program
Art radionica Lazareti kao nezavisna umjetnička inicijativa djeluje od 1988. godine te se do danas razvila u stabilnu organizaciju s cjelogodišnjim umjetničkim i edukativnim programima. Jasnom definicijom programa i odlučnošću da se kritički bavi suvremenom umjetnošću i njezinom interakcijom s političkim, socijalnim, globalnim i lokalnim pitanjima, ARL je s godinama postala nezavisni kulturni centar poznat i izvan Dubrovnika. U 2017. godini ARL je prijavila sljedeće programe:
''Scena Karantena 2017.'' – godišnji program suvremenih izvedbenih umjetnosti, gostovanja, rezidencijalni boravci, popratni program. Program uključuje osam gostovanja suvremenih izvedbenih projekata autora iz Hrvatske i inozemstva, tri rezidencijalna boravka za vrijeme kojih će u Dubrovniku biti koproducirana tri nova izvedbena projekta, jedan rezidencijalni boravak u Berlinu, četiri gostovanja suvremenih plesnih produkcija u ARL-u, radionice, večeri slam poezije, cabaretske večeri, večeri poezije, suradnja u realizaciji festivala (Le Petit Festival du Theatre, Festival Perforacije).
''Participacija//protuotrov - godišnji program 2017. obuhvaća kreativne radionice, društveni program, glazbeni program, projekt ''Urbanistička početnica''. Program obuhvaća neformalne i izvaninstitucionalne edukacije za mlade (ciklus radionica iz područja suvremenih umjetnosti, dizajna, izvedbenih umjetnosti), predavanja i prezentacije projekata, organizacija, radova umjetnika i dizajnera s područja suvremenih umjetnosti, kao i participativne programe ''Urbanistička početnica 2017.'', ''ACT4City'' te partnerske programe i projekte. Isto tako, program obuhvaća organizaciju filmskih projekcija i filmskih razgovora u partnerstvu s udrugom Luža, suorganizaciju Dana kreativnih i kulturnih industrija, književne večeri, javna čitanja u suradnji s Društvom dubrovačkih pisaca, čitalačke grupe, filozofska predavanja, glazbeni i drugi program ARL-a.
''U srcu i izvan sezone//Grad je mrtav, živio grad 2017. - umjetničke intervencije u javnim prostorima. Program ovog segmenta aktivnosti ARL neposredno se nastavlja na započete i realizirane aktivnosti istog programa iz prethodnih godina – umjetničke intervencije, akcije, performanse, audio i video instalacije, rezidencijalne istraživačke boravke za umjetnike, javne razgovore, radionice. Program je potaknut promjenama kulturnog i socijalnog identiteta Grada kakvog smo poznavali i urušavanjem kvalitete i kulture svakodnevnog života u Dubrovniku i pitanjem kako se nositi s tim promjenama.
Edicija ''Knjige umjetnika ARL 2017.'' // 4 izdanja // predloženi autori: Krunoslav Ivanišin, Igor Knezović, Ana Opalić, Ivana Dražić Selmani – kao što je i iz samog naziva programa vidljivo, riječ je o tiskanju četiri knjige umjetnika. Knjiga umjetnika kao umjetnički medij nije klasična monografija s tekstom i ilustracijama o radu nekog umjetnika, nego je cjelovito i zasebno umjetničko djelo u formi knjige.
''Međunarodna razmjena i razvoj artist – in – residence programa ARL 2017.''. – kroz 2017. godinu nastavit će se suradnja s The Copenhagen Initiative iz Kopenhagena te razviti novo partnerstvo s Muzejom moderne i suvremene umjetnosti iz Rijeke, u svezi realizacije rezidencijalnog programa Kamov, Klapeida kulturnog centra iz Litve i Art radionice Lazareti. Također će nastaviti suradnju s Tanzfabrikom Berlin na projektu ''Pas tragač'', autorica Mile Pavićević i Zrinke Užbinec, kao i s Kulturbunker studijem iz Frankfurta i Uferstudijem iz Berlina. Ovakvom suradnjom unaprjeđuje se kvaliteta artist – in – residence prakse u Hrvatskoj, otvara se put za veću mobilnost hrvatskih umjetnika i predstavljanje njihova rada u inozemstvu.
''ARL //Galerija Otok'' – godišnji program 2017“. Izložbe bi se održavale tijekom cijele 2017. godine u Galeriji Otok, Galeriji Flora, ARL-u i javnim gradskim prostorima. Planira se organizirati ciklus od 12 do 14 samostalnih izložbi, nekoliko skupnih izložbi, intervencija u javnim prostorima te niz partnerskih i suradničkih projekata i aktivnosti, predstavljanja dubrovačkih i hrvatskih suvremenih umjetnika u Hrvatskoj i inozemstvu, nastavak rada na razvoju lokalne platforme za razvoj suvremenih umjetnosti Dubrovačko-neretvanske županije te niz komplementarnih aktivnosti i programa (tiska knjiga umjetnika, radionica, predavanja, okruglih stolova, teorijskih i čitalačkih grupa).
Udruga studenata Libertas – godišnji program
Udruga studenata Libertas bavi se organizacijom tribina, okruglih stolova i predavanja, video projekcija i ostalih prigodnih priredbi koji su tematikom vezani uz Dubrovnik i dubrovačko područje. U 2017. godini Udruga prijavljuje program godišnjeg rada ženske klape ''Figurin''. Ideja ovog projekta je okupiti mlade, talentirane dubrovačke studentice koje će svojim vokalnim sposobnostima, promicati dubrovačku glazbenu baštinu. Drugi prijavljeni program odnosi se na rad amaterske glumačke družine ''Bonegracija''. ''Bonegracija'' je od svog osnivanja 2013. godine do danas realizirala tri predstave, koje su imale šest izvedbi te je priredila tri polusatne dramske večeri u Klubu Dubrovčana. U 2017. godini planiraju se izvesti tri dramske večeri u ožujku, svibnju i studenom u prostorijama Kluba Dubrovčana. Tijekom siječnja i veljače radit će se na scenariju za novu predstavu, koja će se izvesti početkom svibnja. Treći prijavljeni program je organizacija ''Noći Dubrovčana''. Riječ je o kulturno – zabavnoj manifestaciji koja se tradicionalno održava dva puta kroz akademsku godinu.
Udruga Audiovizualni centar Dubrovnik – cjelogodišnji kulturno-umjetnički program
Udruga djeluje od 2013. godine i u svojoj produkciji ostvarila je niz uspješnih audio-video radova (kratki igrani filmovi, dokumentarni filmovi, koncertni zapisi, glazbeni video spotovi, audio produkcija, orgnizacija koncerata i drugih javnih priredbi, humoristični skečevi). U 2017. godini pod vodstvom Udruge planira se nastavak planiranih kulturnih zbivanja i postupnog ulaganja prema ojačanju kulturne ponude, započet u okviru projekta kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture 2020. U okviru projekta ''Probuđena mladost/Youth Awekening'', tijekom trajanja Kandidature, održan je niz radionica te glazbenih performansa. Poseban naglasak ovog projekta u 2017. godini bit će na organizaciji događanja u razdoblju od siječnja do travnja. Prostor za održavanje ovog zimskog dijela programa bit će jedna od lađa u kompleksu Lazareti, gdje će se održati 12 do 15 kulturnih večeri tijekom kojih će afirmirani i neafirmirani umjetnici imati prigodu publici predstaviti svoje recentne radove. U ljetnom periodu partneri u projektu bili bi Kinematografi Dubrovnik, koji posljednja dva ljeta već surađuju s udrugom mladih Orlando na projektu ''Koncertne večeri u ljetnom kinu Slavica''.
HKD Napredak Dubrovnik – godišnji program
Hrvatsko kulturno društvo Napredak intenzivno radi na razvoju kulturnog i prosvjetnog djelovanja u našem gradu, promicanju hrvatske duhovnosti, jačanju nacionalne svijesti, njegovanju izvornosti hrvatskog jezika, suradnji sa znanstvenim, kulturnim, odgojno-obrazovnim, vjerskim i gospodarskim institucijama, u cilju promicanja etičkih vrednota hrvatskog naroda u zemlji i inozemstvu. U 2017. godini Društvo planira projekt predstavljanja knjige ''Dubrovački festanjuli'' autora Dubravka Kovačevića hrvatskoj iseljeničkoj zajednici u New Yorku (SAD). Realizacijom navedenog programa Hrvatsko kulturno društvo Napredak želi prezentirati dugodišnji predani rad gospara Kovačevića, vrijednog dubrovačkog istraživača Feste sv. Vlaha te našu bogatu nematerijalnu kulturnu baštinu promovirati i izvan granica Dubrovnika. Drugi planirani program u 2017. godini sadržajno se naslanja na prošlogodišnji program rada Društva, s velikim brojem tribina i književnih promocija. Riječ je o tribinama i promocijama pod nazivom: ''Visoko obrazovanje danas'', prestavljač dr.sc. Damir Boras; ''Uloga medija u društvu“, predstavljač Siniša Kovačić; ''Kriza hrvatskog nacionalnog identiteta“, predstavljač dr.sc, Božo Skoko, ''Hrvatski kulturni identitet'', predstavljač Igor Zidić, Predstavljanje Hrvatske enciklopedije BIH, predstavljač: Hrvatski leksikografski institut BiH – Mostar. Na tribinama će biti riječi o razvoju suvremenog hrvatskog društva, s naglaskom na ulogu medija, reformu obrazovanja, kao i problematiziranje teme hrvatskog nacionalnog identiteta.
Udruga Kalamota – godišnji program
Udruga Kalamota osnovana je u ožujku 2011. godine s osnovnim ciljem unaprjeđenja kulturnog, javnog i društvenog života otoka Koločepa. Udruga radi na poticanju kulturnih, zabavnih i sportskih aktivnosti na otoku te ima za cilj poticati i organizirati dobrotvorne akcije, brinuti o zaštiti prirode i tradicije, pomagati u obnovi i očuvanju spomenika i drugih objekata na otoku. Od svog osnutka Udruga je već sudjelovala u organizaciji „Kulturnog ljeta-Kalamota“, organizirala je likovnu koloniju i likovnu radionicu za djecu, koncerte klapa FA Linđo i Ragusavecchia, a provela je i razne sportske i komunalne akcije. U 2017. godini Udruga planira realizirati programe: koncert klape Ragusavecchia i Đanija Stipaničeva prigodom obilježavanja Dana pobjede i Domovinske zahvalnosti, ispred Crkve sv. Antuna u Gornjem Čelu te likovnu koloniju i likovnu radionicu „Kalamota art festival 2017.“ u razdoblju od 22. do 29. srpnja 2017. na otoku Koločepu.
Dubrovačka art udruga bez granica (DART) – godišnji program
Osnovna djelatnost Udruge je rad na promicanju kulturnih dobara i vrijednosti, očuvanje i zaštita kulturne baštine i tradicijskih umjetnosti i obrta, odgoja i obrazovanja na području likovne kulture. Već dugi niz godina Udruga surađuje s Galerijom Artur u pripremama i nastupima za maškarane svečanosti u Dubrovniku. Prilikom programa u Gradu i prilikom gostovanja (Riječki karnevo, Samoborski fašnik) Udruga organizira art radionice za izradu karnevalskih masaka i kostima, priređuje prigodne izložbe, rade s djecom u školama. Galerija Artur ima redovite radionice za izradu karnevalskih kostima i svake godine napravi pet novih kostima, koji su inspirirani tradicijom Renesanse. U 2017. godini u likovnoj djelatnosti Udruga planira realizaciju programa pod nazivom ''Godina proslave 450 godina smrti Marina Držića''. Cilj programa je tijekom cijele 2017. godine u Dubrovniku, na Lokrumu, Šipanu, Lopudu i Palmižani prikazati povijest Grada kroz javne nastupe u kostimima, oživjeti tradiciju lijepog maškaravanja, sudjelovati u velikoj obljetnici i omasoviti članstvo. Drugi prijavljeni program nosi naziv ''Godišnji likovni program i manifestacije“.
Artur Sebastian Design – godišnji program
Obrt Artur Sebastian Design već godinama ima raznoliki kulturni program, kojim nastoji zadovoljiti kulturne potrebe građana Dubrovnika i njihovih gostiju te gostima ponuditi „sam Grad i njegovo nasljeđe'' pa tako osim bogatog godišnjeg izložbenog programa, sudjeluje i na karnevalskim svečanostima u Gradu. Od samog osnutka dio njihove programske djelatnosti bila je međunarodna suradnja. Svake godine organiziraju jednu razmjenu slikara iz inozemstva, jednu izložbu dizajna, jednu izložbu velikana, jednu mladog autora, a grupne izložbe su predviđene za zimske mjesece prigodom obilježavanja Feste sv. Vlaha i Dubrovačkog karnevala. U 2017. godini planiraju samostalnu izložbu akademske slikarice Petre Held ''Marinu Držiću u čast'' i to na tri lokacije u Dubrovniku, Zagrebu te na otoku sv. Klement. Drugi prijavljeni program je redovni godišnji izložbeni program, koji bi se održao u Hrvatskoj i inozemstvu.
Udruga Domino – projekt ''Sajam knjiga – Knjige na sunce''
Domino je nevladina, nestranačka, neprofitna udruga sa sjedištem u Zagrebu, koja ima za cilj propitivanje tradicionalnih normi u tranzicijskom društvu kroz kulturu, medije, javne politike, obrazovanje i suradnje s domaćim i međunarodnim organizacijama. Za 2017. godinu Udruga prijavljuje niz programa, a Kulturno vijeće Grada Dubrovnika predlaže sufinanciranje programa pod nazivom ''Sajam knjiga – Knjige na sunce''. Udruga je u proteklih desetak godina objavila više od 30 knjiga koje su naišle na odlične reakcije kritike i publike. Tijekom lipnja 2017. godine žele organizirati sajmove u Zagrebu, Dubrovniku i Rijeci, a svaki bi sajam trajao tri dana.
Hrvatsko – austrijsko društvo Dubrovnik – godišnji program
Hrvatsko austrijsko društvo bavi se poticanjem međunarodne suradnje između prijateljskih zemalja Republike Austrije i Republike Hrvatske. Društvo u svom djelovanju posebnu pozornost posvećuje suradnji stručnih i znanstvenih institucija koje djeluju u oblasti kulture, kao i pojedinaca, studenata, znanstvenika ili kulturnih djelatnika, čija se aktivnost dijelom odvija u suradnji ili uz pomoć ovog društva. U 2017. godini Društvo planira organizaciju koncerta „Druga strana povijesti“ u Salzburgu u listopadu 2017. godine. Cilj ovog projekta je prezentirati našu bogatu kulturnu baštinu u inozemstvu, ne samo glazbom, nego i kroz likove istaknutih Dubrovčana: Ruđera Boškovića i glazbenika iz obitelji Sorgo te ispričati priču o kulturnom i političkom životu Dubrovnika iz druge polovice 18. stoljeća. Također se planira organizirati koncert klasične glazbe u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom i Austrijskim kulturnim forumom iz Zagreba u veljači 2017. godine u Dubrovniku. Planira se i gostujuća izložba u dogovoru s Austrijskim kulturnim forumom iz Zagreba. Izložba bi se održala u drugom kvartalu 2017. godine u Dubrovniku.
BZK ''Preporod'' – godišnji program
Osnovi sadržaj djelatnosti Bošnjačke zajednice kulture ''Preporod'' je proučavanje i zaštita kulturne baštine Bošnjaka, kao i njezino predstavljanje građanima Dubrovnika, što pridonosi razvoju multietničnosti i multikulturalnosti te iskrenim odnosima etničkih skupina s lokalnom samoupravom. Društvo organizira predavanja, književne i umjetničke večeri, koncerte, izložbe i stručne skupove, humanitarna događanja, tiska knjige te sudjeluje u obilježavanju nacionalnih i vjerskih praznika u Dubrovniku i BiH. Također pomaže književnike, umjetnike, učenike i studente u školovanju, surađuje s kulturnim i znanstvenim radnicima u inozemstvu, kao i sa svim kulturnim i javnim djelatnicima, čiji se radovi bave problematikom Bošnjaka. Za 2017. godinu Društvo je prijavilo sljedeće programe: radionicu znanje i primjene likovne umjetnosti (radionica je namijenjena djeci i odraslima, a bavi se istraživanjem likovnih elemenata linije, boje, plohe, prostora i volumena kroz savladavanje crtačko – slikarskih motiva), večer poezije i govorne ljepote, III. Međunarodni znanstveni skup (održavanje okruglog stola pod radnim nazivom „Bošnjaci na razmeđu kulture i politike“), XI. smotru folklora u Dubrovniku 2017.“, XXXIV. susret prijateljstva „Blagaj 2017.“ (program obuhvaća suradnju u njegovanju, promicanju i očuvanju tradicije i kulture između Preporoda i KUD Blagaj iz Blagaja), tribinu i predstavljanje monografije „Zločin nad djecom Sarajeva u opsadi“. Društvo planira i posjet Srebrenici u okviru projekta „Da se nikad ne zaboravi''. Cilj programa je okupiti mlade ljude iz Hrvatske kako bi zajedno s ostalim naraštajima odali počast nevino stradalim. U 2017. godini planiraju i tisak te predstavljanje romana „Krik do neba“, autora Kemala Tursunovića Zmaja, kao i plesni tečaj ''Plesom protiv droge''.
Brunove knjigice d.o.o. – ''Dubrovnik 4 kids“
Privatna izdavačka kuća Brunove knjigice d.o.o. osnovana 2012. godine u Dubrovniku, nositelj je projekta ''Dubrovnik 4 Kids'' – Dubrovnik for Kids ili Dubrovnik za klince, koji najmlađima pokušava približiti dubrovačku baštinu putem niza multimedijalnih aktivnosti. Osnivač Brunovih knjigica je Maro Krile, diplomirani dizajner i profesor u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića. U sklopu ovog projekta, Društvo je objavilo više slikovnica te je bilo uključeno u mnoge edukativne radionice, u suradnji s Dubrovačkim knjižnicama i Dubrovačkim muzejima, u kojima su Maro i Baro djeci pričali priče iz bogate dubrovačke povijesti i na kojima su djeca likovno obrađivala likove iz slikovnice. Projekt „Dubrovnik za klince“ je zamišljen dugoročno, s planom da se svake godine objavi po jedna nova priča Mara i Bara: ''O postanku Grada'', ''O kralju Rikardu'', ''O putu u Carigrad''. U 2017. godini planiraju ostvariti projekt ''Gradski vodič Mara i Bara''.
Umjetnička udruga Sebastian Art – godišnji izložbeni program
Udruga Sebastian Art u okviru prostora Galerije Sebastian organizira bogat likovni program koji se sastoji od samostalnih likovnih izložbi suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika, kao doprinosa kulturnoj ponudi Grada i promicanju likovne kulture. Izložbe u Sebastianu posjećuju brojni turisti i žitelji Grada, posebno učenici osnovnih i srednjih škola sa svojim nastavnicima, upoznajući djela suvremenih hrvatskih slikara. U 2017. godini Udruga planira prirediti devet samostalnih izložbi hrvatskih umjetnika, slikara, kipara i grafičara. Riječ je o sljedećim autorima: Ajla Hebib Špoljarec, Rinella Ivanković, Pero Jelisić, Stjepko Mamić, Damir Medvešek, Damir Vrdoljak, Hrvoje Malovec, Gala Bell, Rice Pucoski. Godišnji izložbeni program galerije Sebastian Art održat će se od siječnja do srpnja i od rujna do prosinca, čime Galerija želi zadržati kontinuitet galerijske djelatnosti i pridonijeti likovnoj ponudi Dubrovnika.
PRILOG 1: Pregled financiranja programske djelatnosti ustanova u kulturi za 2017. godinu
|
Ustanova |
Financiranje programa ustanova iz sredstava Grada Dubrovnika |
Ukupno financiranje programske djelatnosti ustanova |
1 |
Prirodoslovni muzej |
361.600 |
376.600 |
2 |
Dubrovačke knjižnice |
480.000 |
785.000 |
3 |
Dubrovačke ljetne igre |
3.438.000 |
11.017.200 |
4 |
Dubrovački muzeji |
1.885.600 |
2.497.000 |
5 |
Dubrovački simfonijski orkestar |
1.470.100 |
2.391.500 |
6 |
Kazalište Marina Držića |
1.930.100 |
2.518.300 |
7 |
Kinematografi Dubrovnik |
810.000 |
1.653.000 |
8 |
Folklorni ansambl Linđo |
545.000 |
1.270.000 |
9 |
Umjetnička galerija Dubrovnik |
1.300.000 |
1.463.000 |
10 |
Dom Marina Držića |
1.100.000 |
1.227.000 |
11 |
Zavod za obnovu Dubrovnika |
6.396.100 |
8.986.100 |
12. |
Muzej Domovinskog rata |
200.000 |
200.000 |
|
Ukupno
|
19.916.500 |
34.384.700 |
PRILOG 2: Pregled financiranja programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika u 2017. godine izvan djelatnosti ustanova
PRIJEDLOG PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI ZA 2017. GODINU |
4.920.000 |
GLAZBENA I SCENSKA DJELATNOST |
1.330.700 |
Kazališna družina Kolarin – program "Dubrovački govor u srcu Kolarina" |
25.000 |
Klavirski trio – koncerti klasične glazbe u sklopu festivala "Lopudsko ljeto 2017." i turneja |
35.000 |
Dubrovački gudački kvartet - koncerti u ciklusu "Dubrovački glazbeni salon" |
17.000 |
Udruga Dječji zbor Dubrovnik – godišnji program "Glazba – baština grada, baština svijeta" |
70.000 |
Udruga Aklapela – Festival Aklapela |
50.000 |
Darko Kristović – tradicionalni orguljaški koncert u Dubrovačkoj katedrali |
3.000 |
Ibrica Jusić – "Pjesme s dubrovačkih skalina" (ljetni koncertni program) |
40.000 |
Gradska glazba Dubrovnik - godišnji program |
180.000 |
Zimzelen d.o.o. – produkcija albuma glazbenog sastava Silente |
10.000 |
Klapa Skontradura – godišnji program |
12.500 |
Hrvatsko-rusko društvo "Umjetnost bez granica" – projekt "Mladi umjetnici u Gradu" |
18.000 |
Udruga Mala opera – "Erik Satie, glazba za riječ i sliku" (edukativni koncerti) |
14.000 |
Plesni studio Step'n'Jazz - Dubrovnik Tap festival 2017. |
50.000 |
Glazbena radionica Sorgo – godišnji program |
74.000 |
Udruga Centar za dramsku umjetnost – plesna predstava "Ostatak" |
20.000 |
Aria Artis d.o.o. – Festival Sentimento |
40.000 |
Mješoviti zbor Libertas - godišnji glazbeni program i web stranica |
69.000 |
Studentski teatar Lero – godišnji kazališni program |
75.700 |
BADco. – "Ništa tromo u svijetu" - edukacijski program plesa i scenskog pokreta |
20.000 |
Brilliant Events d.o.o. - Midsummer Scene 2017., izložba fotografija i predstava "Mletački trgovac" na talijanskom jeziku |
100.000 |
Udruga "Sve ostalo je glazba" – više programa |
30.000 |
Kazališni studio – kazališni i radionički program |
40.000 |
Ustanova u kulturi i neprofitni medij FOJ – festival skladbi "...za škoj sve bi da..." |
25.000 |
Le Petit Festival du Theatre – festival "Le Petit Festival du Theatre 2017." |
30.000 |
Dalmatia Aeterna – Festival "Ana u Gradu" |
25.000 |
Klapa Kaše – Godišnji program rada Klape Kaše |
30.000 |
Plesno – edukativna udruga Convivo – Vratimo djeci bajke |
20.000 |
Plesno rekreacijski studio Dubrovnik / Paola Šutić – Alisa u zemlji čudesa |
25.000 |
Dubrovački komorni zbor – godišnji program |
52.500 |
Lacroma – festivalski program |
36.000 |
Udruga Zvuci tišine – godišnji program |
64.000 |
KUD Komolac |
30.000 |
KNJIŽNIČNO-IZDAVAČKA DJELATNOST |
1.561.800 |
Feđa Gavrilović - godišnji program likovnih kritika |
15.000 |
HRT centar - Radio Dubrovnik - tiskanje knjige "Svjedoci Mnemozine: Plavi razgovori o Igrama i Gradu" |
15.000 |
Zavod za povijesne znanosti HAZU – projekt "Povijest stanovništva" |
360.000 |
Zavod za povijesne znanosti HAZU – godišnji izdavački program |
200.000 |
Andrea Batinić Ivanković - godišnji program umjetničke kritike |
15.000 |
Davor Mojaš - godišnji program kazališnih kritika |
12.000 |
Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – godišnji izdavački program i književne promocije |
356.000 |
Iva Körbler - godišnji program umjetničke kritike |
12.000 |
Ogranak Matice hrvatske u Metkoviću - monografija "O Metkoviću s ljubavlju" |
30.000 |
Gaella A. Gottwald - Ilustrirane priče iz Dubrovnika |
15.000 |
Institut za povijest umjetnosti - monografija ''Crkva sv. Vlaha u Dubrovniku'' |
30.000 |
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – tiskanje časopisa ''Dubrovački horizonti'' |
25.000 |
Društvo dubrovačkih pisaca – godišnji izdavački program |
90.000 |
Udruga Dubrovački izlog – knjiga "Povijest dubrovačkog sitnog ugostiteljstva" |
30.000 |
Hrvatski centar ITI - knjiga Ivice Kunčevića "Redateljske bilješke" |
17.000 |
Dubravka Lošić - likovna monografija |
20.000 |
Hrvoje Ivanković - godišnji program umjetničke kritike |
15.000 |
UPI-2M PLUS d.o.o. - knjiga Sandre Uskoković "Kultura grada - dijalozi umjetnosti u javnom prostoru" |
10.000 |
Udruga za promicanje kultura Kulturtreger - Projekt Pop-up ponta |
40.000 |
Društvo za promicanje glazbeno-scenske djelatnosti Hilarion - monografija o Miljenku Vikiću |
30.000 |
Glas koncila - roman "Skriveno od očiju" Jelice Gjenero |
15.000 |
Petra Jelača - godišnji program kazališnih kritika |
15.000 |
Udruga antifašista Dubrovnik – knjiga ''Tito i Dubrovnik" |
15.000 |
Ratimir Carević - zbirka pjesama |
5.000 |
Udruga za podršku i poticanje zajedništva "Hrvatska pomaže" - Dubrovnik u stripu |
90.000 |
Udruga – knjiga "Velika povijest dubrovačke glazbe" |
60.000 |
Društvo za afirmiranje i promicanje knjige i stripa "Slagalica" - izdavanje dviju knjiga |
24.800 |
MUZEJSKO-GALERIJSKA DJELATNOST |
309.900 |
Europska udruga za baštinu - Manifestacija "Najbolji u baštini / The Best in Heritage 2017." |
100.000 |
Umjetnička organizacija Studio Let 777 – godišnji program |
63.700 |
Gradski muzej Vukovar, Dvorac Eltz - Ciklus izložbi dubrovačkih umjetnika |
40.000 |
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – godišnji program |
106.200 |
LIKOVNA DJELATNOST |
228.700 |
Ivana Pegan Baće – izrada knjige umjetnika/artist book |
15.000 |
Ljubomir Pende – Buco – samostalna izložba slika i izdavanje trostrukog CD-a |
18.500 |
Umjetnička organizacija GENIJATOR – izložbena djelatnost |
23.200 |
Izvor Pende – izložba "No reason for" |
20.000 |
Marijana Vukić Pende – samostalna izložba skulptura |
20.000 |
Aida Hebib Raguž – izložba ''Happines + Virtue |
11.000 |
Stjepko Art – Udruga likovnih i primijenjenih umjetnika (godišnji izložbeni program) |
15.000 |
Marko Ercegović – umjetnička knjiga "L.P." |
15.000 |
Javna ustanova rezervat Lokrum – VerdArt Park |
30.000 |
Selma Hefizović - izložba i gostovanje |
15.000 |
Josipa Šare - Samostalna izložba na temu "Marin Držić u ambijentu Starog Grada" |
6.000 |
Ustanova za kulturu i sport Metković – Ciklus izložbi dubrovačkih slikara u Metkoviću |
40.000 |
FILMSKA I KINEMATOGRAFSKA DJELATNOST |
303.200 |
Filmska udruga Motion |
86.300 |
Ljetna škola filma Šipan |
80.000 |
Metafizika d.o.o. – projekti ''Sjećanje Grada – Dan treći" |
21.900 |
Kulturno društvo "Aster" - Filmski projekt "Tišina molim - Film i Grad se vole" |
30.000 |
Ustanova Zagreb film - Animirani lutka film CARRUS NAVALIS |
25.000 |
Kaos - Bez nacrta - Neobična oružja Domovinskog rata |
25.000 |
Udruga Kinookus – program ''Okusi drugačije kino'' |
35.000 |
NOVE MEDIJSKE KULTURE I KULTURA MLADIH |
240.000 |
DURA d.o.o. - Dani kulturnih i kreativnih industrija |
40.000 |
Foto klub Marin Getaldić – godišnja izložba i fotomaraton |
10.000 |
Udruga Interuniverzitetski centar u Dubrovniku - program "Praesens" |
50.000 |
Placa – kolektiv za istraživanje u prostoru - programi "Vrtni grad", "Dubrovački karavanski put" |
30.000 |
Udruga Centralna jedinica - projekt umjetničke instalacije 3-5-3-5 |
5.000 |
Vizura aperta - 17. festoval vizualnih i audio medija Vizura aperta |
10.000 |
G.A.D PRODUKCIJA - Kenova |
20.000 |
Udruga za promicanje medijske kulture ''Luža'' |
50.000 |
Univerzalni istraživački institut UR - Science Underground Academy 2017. |
25.000 |
ZAŠTITA KULTURNIH DOBARA |
262.800 |
Društvo "Baština" – obnova tradicijskog rukotvorstva i izložba "Vezena Baština" |
25.000 |
Udruga Dubrovačka naranča - "Dubrovački vrtovi - rasadnici dubrovačke kulture" |
19.800 |
Deša Dubrovnik - U mojoj školi baština se voli |
18.000 |
Sandra Uskoković - godišnja svjetska konferencija međunarodne asocijacije za umjetnost |
10.000 |
Gradska župa Gospe Velike - rekonstrukcija i restauracija 4 mramorne ograde pred bočnim oltarima u katedrali |
50.000 |
KUD Sv. Juraj Osojnik - Priče iz salačkih komina, Mali festival folklora i baštine, Mali tamburaši za Osojnik i obnova autentičnog gumna |
60.000 |
Gimnazija Dubrovnik - Marin Držić, renesansno razdoblje |
30.000 |
Europski dom Dubrovnik - Međunarodni istraživački centar Sv.Vlaha |
50.000 |
PRIJAVITELJI S VIŠE PROGRAMA IZ RAZLIČITIH DJELATNOSTI |
635.000 |
Družba „Braća hrvatskog zmaja“ - Godišnji program udruge |
15.000 |
Francuska alijansa Dubrovnik - Dani frankofonije |
15.000 |
Brunove knjigice d.o.o. - Dubrovnik 4kids |
20.000 |
Udruga Kalamota - Godišnji program rada |
15.000 |
Udruga studenata Libertas - Godišnji program udruge |
25.000 |
Hrvatska matica iseljenika - Godišnji izložbeni i programi međunarodne suradnje |
45.000 |
Art radionica Lazareti - godišnji program |
100.000 |
Dubrovačka art udruga bez granica (DART) - Godišnji program udruge |
15.000 |
Verbum d.o.o. - Dani kršćanske kulture 2017. |
30.000 |
Hrvatsko kulturno društvo "Napredak" Dubrovnik - Godišnji program udruge |
35.000 |
Artur Sebastian Design – Godišnji program 2017. |
20.000 |
Udruga Audiovizualni Centar Dubrovnik (AVCD) |
30.000 |
Društvo dubrovačkih trombunjera - godišnji program |
15.000 |
Umjetnička udruga Sebastian art – godišnji izložbeni program |
30.000 |
Udruga za razvoj civilnog društva Bonsai - Festival Treće uho - BiH |
20.000 |
Udruga Domino - Godišnji program udruge |
25.000 |
Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“ -Godišnji program |
35.000 |
Udruga Festa Dubrovnik - FESTA 2017. |
95.000 |
Oris - kuća arhitekture - "Vikend s Orisom" i dvije izložbe |
35.000 |
Hrvatsko-austrijsko društvo Dubrovnik - Godišnji program udruge |
15.000 |
OSTALI KULTURNI PROGRAMI - izvan natječaja |
47.900 |
KLASA: 612-01/16-01/157
URBROJ: 2117/01-09-17-129
Dubrovnik, 30. lipnja 2017.
Predsjednik Gradskog vijeća:
mr. sc. Marko Potrebica, v. r.
------------------------------------