Službeni glasnik broj 7. - 10. svibnja 2023.Objavljeno: 10.05.23.
75. Zaključak o prihvaćanju Izvješća o stanju zaštite od požara i stanju provedbe godišnjeg provedbenog plana unapređenja zaštite od požara na području Grada Dubrovnika u 2022. godini
Na temelju članka 13. stavka 8. Zakona o zaštiti od požara („Narodne novine“, broj 92/10 i 114/22) i članka 39. Statuta Grada Dubrovnika(„Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 2/21), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 20. sjednici, održanoj 8. svibnja 2023., donijelo je
Z A K L J U Č A K
1. Prihvaća se Izvješće o stanju zaštite od požara i stanju provedbe Godišnjeg provedbenog plana unapređenja zaštite od požara na području Grada Dubrovnika u 2022. godini.
2. Akt iz točke 1. ovoga zaključka sastavni je dio istog.
3. Ovaj zaključak stupa na snagu osmog dana od dana objave u „Službenom glasniku Grada Dubrovnika“.
KLASA: 250-01/23-02/02
URBROJ: 2117-1-09-23-03
Dubrovnik, 8. svibnja 2023.
Predsjednik Gradskog vijeća
mr. sc. Marko Potrebica, v. r.
----------------------------------------
IZVIJEŠĆE O STANJU ZAŠTITE OD POŽARA
I STANJU PROVEDBE GODIŠNJEG PROVEDBENOG PLANA UNAPREĐENJA ZAŠTITE OD POŽARA NA PODRUČJU GRADA DUBROVNIKA U 2022. GODINI
Dubrovnik, travanj 2023.
SADRŽAJ
IZVJEŠĆE O RADU ZA 2022. GODINU
1. UVOD
2. POSEBNOSTI PODRUČJA GRADA DUBROVNIKA
3. ORGANIZACIJA VATROGASTVA
4. INTERVENCIJE VATROGASNIH POSTROJBI SA PODRUČJA GRADA DUBROVNIKA
5. OSTALI RADOVI (KOMUNALNI) JVP DUBROVAČKI VATROGASCI
6. VATROGASNE VJEŽBE I OBUKE VATROGASACA
7. IZVRŠENJE GODIŠNJEG PROVEDBENOG PLANA UNAPREĐENJA ZAŠTITE OD POŽARA NA PODRUČJU GRADA DUBROVNIKA ZA 2022. GODINU
8. SUSTAV RADIO VEZE I PANORAMSKIH KAMERA
9. ZAKLJUČAK
1.UVOD
U izvješću o radu Vatrogasne zajednice Grada Dubrovnika za 2022. godinu dat je pregled aktivnosti koje je provodila Zajednica i vatrogasna društva uz koordinaciju i pomoć Zajednice.
Zaštita od požara uređena je Zakonom o zaštiti od požara (NN broj 92/10, 114/22) i predstavlja sustav koji se sastoji od planiranja, propisivanja i provođenja kao i financiranja mjera zaštite od požara te ustrojavanja subjekata koji provode zaštitu od požara.
Grad Dubrovnik donosi Plan zaštite od požara za svoje područje na temelju Procjene ugroženosti od požara, po prethodnom pribavljenom mišljenju nadležne policijske uprave i Vatrogasne zajednice. Za Procjenu ugroženosti od požara je potrebno minimalno jednom u pet godina raditi reviziju, dok se Plan zaštite od požara svake godine sukladno situaciji dodatno dopunjava ili korigira.
Planom zaštite od požara općine i gradovi definiraju subjekte odgovorne za provođenje vatrogasne djelatnosti.
Sukladno članku 13. stavku 8. Zakona o zaštiti od požara predstavnička tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave najmanje jednom godišnje razmatraju izvješće o stanju zaštite od požara na svom području i stanju provedbe godišnjeg provedbenog plana unapređenja zaštite od požara za svoje područje.
Vatrogasna djelatnost uređena je Zakonom o vatrogastvu (NN broj 125/19, 114/22) i u članku 1. navedenog zakona stoji:
„Vatrogasna djelatnost je sudjelovanje u provedbi preventivnih mjera zaštite od požara i tehnoloških eksplozija, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom i tehnološkom eksplozijom, pružanje tehničke pomoći u nezgodama i opasnim situacijama te obavljanje drugih poslova u nesrećama, ekološkim i inim nesrećama, a provodi se na kopnu, moru, jezerima i rijekama.“
Vatrogasnu djelatnost obavljaju isključivo vatrogasne postrojbe i vatrogasne organizacije.
U Republici Hrvatskoj jedinice lokalne samouprave (općine i gradovi) dužne su ustrojiti operativne vatrogasne postrojbe, a za njihovu organiziranost, osposobljenost i intervencijsku spremnost odgovorni su nadležni vatrogasni zapovjednici.
Ovim Zakonom uređuje se sustav vatrogastva u Republici Hrvatskoj, a osobito uvjeti i način ustrojavanja vatrogasnih tijela i organizacija na nacionalnoj, područnoj i lokalnoj razini, njihove obveze u području vatrogastva, osnivanje, način upravljanja i djelovanja vatrogasnih postrojbi, radnopravni status profesionalnih vatrogasaca i pravni status dobrovoljnih vatrogasaca, vatrogasne intervencije, prava i obveze kod vođenja vatrogasnih intervencija te zaštita na radu pri vatrogasnim intervencijama, školovanje, osposobljavanje i usavršavanje u sustavu vatrogastva, financiranje vatrogastva na svim razinama te nadzor nad provedbom ovoga Zakona.
2. POSEBNOSTI PODRUČJA GRADA DUBROVNIKA
Grad Dubrovnik prostire se na površini od 143,35 km2.
Područje Grada Dubrovnika smješteno je na krajnjem jugu Hrvatske i proteže se u duljini od 20,5 km od rta Orsula na istoku do Brsečina na zapadu, obuhvaćajući otočnu skupinu Elafita (Šipan, Lopud, Koločep, Olipe, Tajan, Jakljan).
Na području Grada Dubrovnika u 31 naselju živi 41.562 stanovnika.
Grad Dubrovnik je izduženog oblika čiju okosnicu čini JTC. Uvjetno se može izvršiti podjela na karakteristična područja i to:
- Obalni rub (Dubrovnik, Zaton, Orašac, Trsteno, Dubravica), većim dijelom izgrađeni na strmim padinama s južnom i jugozapadnom ekspozicijom,
- Zaleđe (Gornja sela, Šumet, Bosanka), brdovito teško prohodno s ograničenim komunikacijama i otežanim pristupom vatrogasne tehnike i strojeva,
- Otoci (Elafiti i Lokrum), slabo ili nikako razvijene prometnice onemogućavaju upotrebu motornih i drugih vozila ili ih strogo ograničavaju na manje urbane cjeline (mogućnost upotrebe manjih poljoprivrednih strojeva, motocikala i bicikala). Sa stanovišta zaštite od požara predstavljaju poseban problem (mogućnost intervencije ljudstva i tehnike ograničen i otežan).
Oblik i površina ne osiguravaju ravnomjernu udaljenost od gradskog središta i mjesta lokacije JVP Dubrovački vatrogasci.
Položaj Grada Dubrovnika, odnosno velika južna i jugozapadna ekspozicija je razlog uglavnom sušnom ljetnom razdoblju i visokim prosječnim ljetnim temperaturama.
Veliki nagib na strminama tla s južnom ekspozicijom povisuje rizik od naglog vertikalnog širenja eventualnog požara radi termodinamičkih strujanja, čak i ako se ne uzme u obzir utjecaj vjetra.
Dnevne temperature su u naglom porastu već tijekom svibnja, svoj maksimum dostižu tijekom srpnja i kolovoza, a počinju značajnije padati tek tijekom listopada, povisujući rizik od nastajanja požara u ljetnom razdoblju i rizik od brzog širenja fronte eventualno nastalog šumskog odnosno požara otvorenog prostora.
Količine oborina naglo se počinju smanjivati već početkom lipnja, minimum postižu tijekom srpnja i kolovoza, a naglo rastu tijekom listopada povećavajući tako u ljetnim mjesecima rizik od nastajanja požara, te njegovog intenziviranja.
Vjetrovi na području Grada Dubrovnika su pojava sa smjerom i čestinom koja pogoduje razvoju i naglom širenju požara na južnom i jugozapadnom dijelu Grada u ljetnim mjesecima u ranopopodnevnim satima, radi južne komponente u smjerovima vjetra, a u zimskim mjesecima siječanj- ožujak zbog djelovanja bure i brzog isušivanja tla.
Pokrivenost prometnicama nije zadovoljavajuća sa stanovišta gašenja eventualnog požara. Širina prometnica – šetnica uz obalu i u turističkim naseljima nije svugdje zadovoljavajuća, tako da usporava i onemogućava intervenciju. Mnoge ceste u užem području Grada Dubrovnika su definirane kao jednosmjerne što predstavlja problem brzog dolaska na intervenciju vatrogasnih postrojbi. Problem predstavlja nedostatak prometnica na otocima i u Gornjim selima, tako da se intervencije gašenja vatrogasnim vozilima i tehnikom obavljaju osloncem na postojeće prometnice.
U jednom dijelu naselja i objekata nisu uređeni vatrogasni pristupi sukladno tehničkim propisima. U nekim dijelovima Grada Dubrovnika zbog nedostatka parkirnih mjesta dolazi do blokiranja prolaza za vatrogasna vozila.
Područje stare gradske jezgre je u svom većem dijelu pješačka zona, a prometnice su ograničene na vatrogasna vozila manjih gabarita. Većina kuća posjeduje međukatne konstrukcije od drva, a cijeli kompleksi zgrada su jedan požarni sektor. Veliki broj turista u ljetnom periodu dodatno kompliciraju dolazak na mjesto intervencije kao i gašenje požara.
Šire područje Grada Dubrovnika graniči s Bosnom i Hercegovinom što dodatno otežava gašenje ruralnog područja Grada (velike požarne fronte iz susjedne države dolaze na naše područje bez ranije mogućnosti gašenja). Radi rješavanja takvih situacija napravljen je sporazum između Hercegovačko-neretvanskog kantona i Dubrovačko-neretvanske županije o međusobnoj ispomoći u gašenjima požara i intervencijama u pograničnim područjima.
Tijekom ljetnih mjeseci u urbanim područjima povećava se broj stanovnika, što zahtijeva dodatne mjere zaštite od požara, odnosno vatrogastva (dodatno zapošljavanje sezonskih vatrogasaca, definiranje postrojbi sa stalnim dežurstvom, opremanje dodatnom opremom navedena društva...). Rješavanje svake pa i najmanje neprilike ili nezgode u manjim mjestima ovise o pomoći lokalnih vatrogasnih postrojbi, jer su u stvari one jedina konkretna i brojno organizirana pomoć.
Stanovnici kao i posjetitelji Grada poštuju strogu zabranu paljenja vatre na otvorenom tijekom ljetnih mjeseci. Tek neka od tih paljenja prerastaju u požare. Stoga Grad iako duboko u području koje je izuzetno ugroženo požarima raslinja ima svake godine sve manji broj požara raslinja na svom području. Tijekom zimskih mjeseci svako paljenje vatre treba prijaviti vatrogascima ili policiji.
Plan motrenja, čuvanja i ophodnje te mjere zabrane nekontroliranog i neovlaštenog pristupa i boravka na prostorima ili građevinama za razdoblje visokog indeksa ili vrlo visokog indeksa opasnosti od nastanka požara u 2022.g. za područje Dubrovnika izrađen je na način da pokriva cijelo područje Grada.
3. ORGANIZACIJA VATROGASTVA
Područje Grada Dubrovnika u smislu zaštite od požara podijeljeno je na pet područja odgovornosti i to za:
I. područje nositelj zaštite od požara je postaja JVP Dbk vatrogasci
II. područje nositelj zaštite od požara ispostava JVP Dbk vatrogasci
III. područje nositelj zaštite od požara središnje dobrovoljno vatrogasno društvo DVD-a Koločep
IV. područje nositelj zaštite od požara središnje dobrovoljno vatrogasno društvo DVD Lopud
V. područje nositelj zaštite od požarasredišnje dobrovoljno vatrogasno društvo DVD-a Šipan.
Navedenim postrojbama te postrojbi DVD-a Zaton, Orašac, Gornja sela, Suđurađ, Rijeka dubrovačka, Mravinjac i Osojnik utvrđuje se područje djelovanja na teritoriju Grada Dubrovnika prema niže navedenim prioritetima.
I. područje odgovornosti
Na I. području odgovornosti na požare i druge događaje izlazi prva JVP Dubrovački vatrogasci koja mora imati 12 profesionalnih vatrogasaca u smjeni, te DVD Rijeka dubrovačka.
U ljetnom periodu u DVD Rijeka dubrovačka od lipnja do listopada prema potrebi oformiti dnevno dežurstvo (vatrogasac + vozač) zbog mogućih prometnih gužvi i nemogućnosti prolaska vatrogasnih vozila do mjesta požara određenih dijelova Grada (područje Rijeke dubrovačke).
II. područje odgovornosti
Na II. području odgovornosti na požare građevina i druge događaje izlazi vatrogasna postrojba Ispostave JVP Dubrovački vatrogasci s minimalno 5 profesionalnih vatrogasaca u smjeni te DVD Orašac, DVD Zaton, DVD Osojnik, DVD Mravinjac i DVD Gornja sela.
III. područje odgovornosti
Na III. području odgovornosti na požare građevina i druge događaje izlazi vatrogasna postrojba društva DVD-a Koločep (stožerno društvo) s minimalno 6 vatrogasaca i opremom prema Operativnom planu VZGD.
IV. područje odgovornosti
Na IV. području odgovornosti na požare građevina i druge događaje izlazi vatrogasna postrojba društva DVD-a Lopud (stožerno društvo) s minimalno 8 vatrogasaca i opremom prema Operativnom planu VZGD.
V. područje odgovornosti
Na V. području odgovornosti na požare građevina i druge događaje izlazi vatrogasna postrojba društva DVD-a Šipan (stožerno društvo) te DVD Suđurađ s minimalno 7 vatrogasaca i opremom prema Operativnom planu VZGD.
U 2019. godini kupljen je vatrogasni brod Orlando te ustrojena cijela služba vatrogasnog broda (24 sata) s 5 kapetana brodice. Brod posjeduje opremu za gašenje (bacače, pumpe), sredstva za gašenje (500 litara pjenila) te dizalicu za podizanje tereta iz mora. U Planu je da vatrogasni brod prvenstveno služi za gašenje požara na moru i prijevoz vatrogasaca i opreme na intervencije na otocima.
Popis vatrogasnih postrojbi na području Grada Dubrovnika, broj vatrogasaca i oprema kojom raspolažu
Naziv vatrogasne postrojbe |
Broj Vatrogasaca |
Vozila i oprema |
|
JVP Dubrovački vatrogasci, Dubrovnik Zagrebačka 1. |
55 profesionalnih vatrogasaca |
|
|
Ispostava JVP Orašac i DVD Orašac |
21 profesionalnih +10 dobrovoljnih vatrogasca |
|
|
DVD Zaton |
20 dobrovoljni vatrogasaca |
v Autocisterna 7000 lit vode v Zapovjedno vozilo v Kombi vozilo
|
|
DVD Gornja sela |
10 dobrovoljnih vatrogasaca |
Crpke sa pripadajućom opremom
|
|
DVD Koločep |
3 (profesionalan) +10 dobrovoljni |
v Crpke 16/8 sa pripadajućom opremom; - 1 kom, v Traktor sa prikolicom za prijevoz vatrogasne opreme; – 1 kom. v Terensko vozilo ladaniva sa prikolicom v Terensko vozilo quad |
|
DVD Lopud |
3 (profesionalan) +10 dobrovoljnih |
v Crpke 16/8 sa pripadajućom opremom; -3 kom,
v Terensko vozilo sa visokotlačnom pumpom
v ATV vozilo sa visokotlačnom pumpom |
|
|
|
|
|
DVD Šipan |
1 (profesionalan) +10 dobrovoljnih |
v Autocisterna IVECO 8000 lit.vode v Navalno vozilo TAM 130, 2.500 l vode + 100 l pjenila posada 6+1; -2 komada; v Zapovjedno vozilo |
|
DVD Suđurađ |
1 (profesionalan) 10 dobrovoljnih |
v Crpke 16/8 sa pripadajućom opremom; -1 kom. |
|
DVD Rijeka dubrovačka |
10 dobrovoljnih |
v Crpke 16/8 sa pripadajućom opremom; -1 kom v Zapovjedno vozilo Šumsko vozilo Unimog, 1.800 l vod, posada 2+1 v Kombi vozilo |
|
DVD Osojnik |
10 dobrovoljnih |
Navalno vozilo 2.500 lit vode 200 pjenila Zapovjedno vozilo defender Osobno vozilo 1 kom |
|
DVD Mravinjac |
10 dobrovoljnih |
ladaniva |
|
Vatrogasni brod |
5 zapovjednika brodice |
Vatrogasni brod Orlando, dizalica, 500 lit pjenila |
Zapovijedanje postrojbama
Za I i II područje odgovornosti odgovorna je JVP DBK vatrogasci
Dužnost |
Ime i prezime |
Adresa |
Telefon |
Postrojba |
Jačina |
Zapovjednik |
Stijepko Krilanović |
Dubrovnik |
091 1904904 |
JVP Dubrovački vatrogasci |
55 |
Zamjenik zapovjednika |
Zdravko Kovačić |
Dubrovnik |
0911650434 |
Za II. područje odgovornosti odgovorna je JVP "Dbk vatrogasci" (Ispostava Orašac)
Dužnost |
Ime i prezime |
Adresa |
Telefon |
Postrojba |
Jačina |
Zapovjednik ispostave |
Antonio Šarić |
Orašac |
091 1976630 |
ispostava Orašac |
21 |
Za III. područje odgovornosti odgovorna je postrojba DVD-a Koločep
Dužnost |
Ime i prezime |
Adresa |
Telefon |
Postrojba |
Jačina |
Zapovjednik |
Jozo Škaro |
Koločep |
757-004 098-491-2869 |
DVD Koločep |
10 |
Zamjenik zapovjednika |
Toni Paće |
Koločep |
091/447-3832 |
Za IV. područje odgovornosti odgovorna je postrojba DVD-a Lopud
Dužnost |
Ime i prezime |
Adresa |
Telefon |
Postrojba |
Jačina |
Zapovjednik |
Frano Storeli |
Lopud |
0914174036 |
DVD Lopud |
10 |
Zamjenik zapovjednika |
Zoran Matković |
Lopud |
091/ 455-2512 |
Za V. područje odgovornosti odgovorna je postrojba DVD-a Šipan
Dužnost |
Ime i prezime |
Adresa |
Telefon |
Postrojba |
Jačina |
Zapovjednik |
Miho Lazarević |
Šipan |
758-058 098 182 72 17 |
DVD Šipan |
10 |
Zamjenik zapovjednika |
Jozo Lazarević |
Šipan |
098 991 21 51 |
Ostale postrojbe DVD
Dužnost |
Ime i prezime |
Adresa |
Telefon |
Postrojba |
Jačina |
Zapovjednik |
Antun Pavlović |
Komolac |
|
DVD Komolac |
20 |
Zapovjednik |
Đuro Lučić |
Mravinjac |
091 2541563 |
DVD Gornja sela |
10 |
Zapovjednik |
Mario Urđević |
Šipan |
098/9190- 978 |
DVD Suđurađ |
10 |
Zapovjednik |
Matej Ružić |
Zaton |
099/7434760 |
DVD Zaton |
20 |
Zapovjednik
|
Marijan Dadić |
Orašac |
|
DVD Orašac |
20 |
Zapovjednik |
Lukša Đevoić |
Osojnik |
091/1237853 |
DVD Osojnik |
20 |
Pregled ustroja zapovijedanja u akcijama gašenja požara na području Grada Dubrovnika
Zapovjednik u Vatrogasnoj postrojbi |
VP nije u mogućnosti sama ugasiti požar |
Izlaze vatrogasci i tehnika Operativni dežurni poziva vatrogasce u pričuvu |
Zapovjednik JVP Dubrovački vatrogasci |
Dojava o požaru na području Grada Dubrovnika - u vatrogasni operativni centar / JVP Dubrovački vatrogasci |
Izlaze svi raspoloživi vatrogasci Operativni dežurni poziva ostale vatrogasce u prićuvu |
Vatrogasne snage s područja odgovornosti nisu u mogućnosti sama ugasiti požar |
Vatrogasni zapovjednik VZG |
U akciju gašenja uključuju se postrojbe s područja Grada Dubrovnika |
Zapovjednik VZ Grada Dubrovnika |
Čelništvo Grada |
Stožer civilne zaštite Grada Dubrovnika |
Kada vatrogasne postrojbe županije nisu u mogućnosti ugasiti požar |
Glavni vatrogasni zapovjednik RH |
Vatrogasno zapovjedništvo za Jadran VOTLC |
- vatrogasne postrojbe iz drugih županija - postrojbe za brzo djelovanje - zračne snage - vojska |
Vatrogasne postrojbe spodručja Grada Dubrovnika |
U akciju gašenja uključuju se postrojbe s područja županije |
Županijski vatrogasni zapovjednik |
Stožer civilne zaštite županije |
Čelništvo županije |
Vatrogasne postrojbe s područja županije |
Kada postrojbe sa područja Grada Dubrovnika nisu u stanju ugasiti požar |
4. INTERVENCIJE VATROGASNIH POSTROJBI SA PODRUČJA GRADA DUBROVNIKA
Od 01.01.2021 do 31.12.2022 Vatrogasni operativni centar Vatrogasne zajednice Grada Dubrovnika zaprimio je ukupno 332 dojava za intervencijom na operativnom području Dubrovnik. Od tog broja 127 je požarnih intervencija, 194 tehničkih, 6 ostale intervencije i 5 izvida. Prema podatcima iz sustava za upravljanje vatrogasnim intervencijama (UVI ), ukupna izgorjela površina kod požara otvoreno prostora na području Grada Dubrovnika je 104 ha. A ukupni trošak je 2.344.188,77 kn*.
* privremeni podatci jer do zaključenja ovog izvješća sva izvješća o intervencijama nisu napisana
Tablica ukupno zaprimljenih dojava za intervencijom po vrsti dojave
Redni broj |
Vrsta |
Količina |
1 |
Požarna intervencija |
108 |
2 |
Tehnička intervencija |
188 |
3 |
Ostale intervencije |
27 |
4 |
Intervencije sa opasnim tvarima |
1 |
|
Ukupno: |
324 |
Na intervencijama je ukupno sudjelovalo 1.348 vatrogasaca sa 617 vozila, pet plovila i 5 zrakoplova kumulativno. Ukupno trajanje intervencija je 2465 sati a vatrogasci su proveli na intervencijama 6164 sata
Analiza intervencija
U sljedećim tablicama je dan prikaz intervencija po vrstama.
Intervencije po jedinicama lokalne samouprave
Analiza intervencija po mjesecima
Intervencije po vremenu dojave
Intervencije o vremenu dojave i vrsti:
5.OSTALI RADOVI (KOMUNALNI) JVP DUBROVAČKI VATROGASCI
Postrojbe Vatrogasne zajednice Grada Dubrovnika ukupno su sudjelovale na 324 ostalih operativnih aktivnosti kao što su prevozi vode, preventivna osiguranja, vatrogasne vježbe, radovi na uklanjanju stabla, i ostalim radovima. Na aktivnostima je ukupno utrošeno 3154 sati a ukupno je sudjelovalo 566 vatrogasaca sa 374 vozila 2 plovila kumulativno.
U sljedećoj tablici dan je pregled aktivnosti po postrojbama:
Napomena: podatci koji su korištenu u izradi ovog izvješće uzeti su iz programa za upravljanje vatrogasnim intervencijama, a kako do danas sva izvješća o intervencijama nisu zaključena (neka i od početka godine) neki podatci nisu točni, te se razlikuju od stvarnih podataka. Ovo izvješće je grafički prikazano i u GIS sustavu gdje je dan pregled svih intervencija i ostalih operativnih aktivnosti po lokacijama i klinikom na link https://pregled.gis.193.hr/map/1873/intervencijevzgd
6. VATROGASNE VJEŽBE I OBUKE VATROGASACA
U 2022. godini odrađena je obuka na simulatoru plamenih udara za vatrogasce VZGD i JVP kao i za vatrogasce iz Vukovarsko srijemske županije.
Kao i svake godine odrađena je i obuka za nove operativne vatrogasce po društvima za zvanje vatrogasac u DVD u trajanju 72 sata.
Odrađena je i zajednička pokazna vatrogasna vježba sa službama odgovornim za protupožarnu zaštitu u marini Dubrovnik.
U suradnji sa hotelom Radison opet se radila vježba na njihovom hotelu u Orašcu na kojem su sudjelovali zaposlenici hotela zajedno sa ispostavom Orašac i DVD Orašac.
7. IZVRŠENJE GODIŠNJEG PROVEDBENOG PLANA UNAPREĐENJA ZAŠTITE OD POŽARA NA PODRUČJU GRADA DUBROVNIKA ZA 2022. GODINU
JVP Dubrovački vatrogasci kao i sva dobrovoljna vatrogasna društva u 2022. godini imala su potreban broj operativnih vatrogasaca opremljenih s osobnom i skupnom radnom i zaštitnom opremom prema Procjeni i Planu zaštite od požara i ostalim važećim Pravilnicima.
DVD Zaton je ishodovao dobivanje građevinske dozvole za novi vatrogasni dom, te se sada rade pristupne ceste za isti.
U postupku je i vraćanje u GUP vatrogasnog centra na područje Ilijine glavice.
U 2022. godini od vozila se nabavilo jedno vozilo za prijevoz vatrogasaca, a u planu za 2023. je dovršetak nadogradnje na šumsko vozilo za kojega je kupljeno podvozje prije dvije godine.
JVP i DVD su dobili svu opremu i sredstva za gašenje koje su definirane u Planovima nabave za svako društvo ponaosob.
Revidiran je Plan zaštite od požara, Operativni plan gašenja otoka kao i Plan probijanja protupožarnih putova za 2022 godinu.
U Planu je revizija Procjene ugroženosti od požara u 2023 godini ali tek kada Hrvatska vatrogasna zajednica definira Pravilnike koji se tiču izrade istog (Pravilnik o razvrstavanju vatrogasnih postrojbi u kategorije, Pravilnik o minimumu vozila i opreme za vatrogasne postrojbe).
U 2022. godini u suradnji s vodovodom Dubrovnik pregledan je određeni dio hidranata u područjima Grada Dubrovnika gdje se očekuju zahtjevnije vatrogasne intervencije s obzirom na dostupnost vatrogasnih vozila ili gdje imamo veće požarno opterećenje.
8. SUSTAV RADIO VEZE I PANORAMSKIH KAMERA
Operativni centar VZGD-a trenutno ima mogućnost video nadzora područja Grada Dubrovnika s pet lokacija (Srđ, Petka, Golubov kamen, Gajina, Velji vrh - Šipan). Sadašnji video nadzor područja tehnički se sastoji od pet kamera koje imaju mogućnost upravljanja iz operativnog centra. Svaka kamera ima mogućnost okretanja za 3600 te 35 x optički zoom. Upravljanje kamerama, kao i prijenos slike (podataka) omogućeno je linkovima koje svoja čvorišta imaju na lokacijama Petka (za kamere Petka, Gajina, Velji vrh) te Srđ (za kamere Srđ, Golubov kamen), s tim da je link Srđ – operativni centar VZGD-a dimenzionirana tako da ima mogućnost prijenosa slike i podataka sa svih lokacija. Ovim sustavom video nadzora pokriveno je 90% prostora Grada Dubrovnika.
Osim gore navedenog sustava kamera, operativni centar VZGD nadgleda i sustav kamera od Hrvatskih šuma koje su raspoređene na području cijele županije (Kočula, Pelješac, dolina Neretve, Lastovo).
Postojeći analogni radio-komunikacijski sustav VZGD-a koristi dva radna duplex kanala u tzv. „vatrogasnom frekvencijskom spektru“, a to su peti kanal s relejom na lokaciji Srđ, kao radni i dvanaesti kanal na lokaciji Petka kao pomoćni. Izuzetno zahtjevna konfiguracija terena koja se proteže duž cijelog područja Grada Dubrovnika, kao i blizina talijanske obale sa koje dolazi veliki broj radio smetnji, razlog su da se skoro u cijelosti postojeći analogni sustav zamijenio modernijom (digitalnom) tehnologijom. U 2022. godini sva vatrogasna društva posjeduju digitalnu tehnologiju radio veze. Vatrogasna zajednica Grada Dubrovnika u svom vlasništvu (društva) posjeduje više od 100 mobilnih i više od 50 stabilnih radio uređaja koji su raspoređeni po vozilima. Veliki dio radio uređaja posjeduje mogućnost praćenja putem GPS sustava tako da u slučaju nekog neželjenog događaja u svakom trenutku imamo mogućnost neposrednog praćenja ljudstva i tehnike na intervenciji.
Vatrogasna zajednica Grada Dubrovnika posjeduje i radio uređaje u sustavu Odašiljača i veza na koji su povezane sve žurne službe Grada Dubrovnika (Vatrogasci, HGSS, HCR, prometno redarstvo).
Za bolju komunikaciju s državnim intervencijskim postrojbama, policijom kao i na područjima slabije pokrivenim radio signalom VZGD posjeduje određeni broj stabilnih i ručnih stanica koji rade u tetra sustavu.
U suradnji sa Gradom Dubrovnikom započeta je izrada projekta sustava komunikacija žurnih službi u slučaju velikih nesreća koji bi obuhvaćao definiranje i izradu mobilnog operativnog centra i zapovjednog centra, kao i modernizacija operativnog centra VZGD.
9. ZAKLJUČAK
U ovom izvješću dat je prikaz stanja opremljenosti i organiziranosti vatrogastva na području Grada Dubrovnika, broja intervencija i radova, vježbi, kao i prikaz provedbe Programa aktivnosti u provedbi posebnih mjera zaštite od požara od interesa za Republiku Hrvatsku u 2022 godini.
I. Intervencije koje su se događale u tom periodu odrađene prema pravilima službe tj. da se interveniralo na svakoj pojedinoj intervenciji s pravilno odabranim brojem gasitelja, vrsti vozila i sredstvom za gašenje, ali s druge strane moramo i dalje težiti još boljim akcijama gašenja što samo možemo kroz još bolju i moderniju opremu, a pogotovo bolju uvježbanost i fizičku spremu gasitelja. Na godišnjoj razini ukupan broj intervencija je veći nego u prošloj godini s tim da ove godine imamo tendenciju velikog rasta broja tehničkih intervencija. Osim redovnih vatrogasnih poslova sve više vatrogasci rade i poslove koji nisu u opisu njihovog radnog mjesta, ali zbog opreme i vozila koju posjeduju, osposobljenosti djelatnika odradimo preko 300 takvih intervencija. Detaljan prikaz intervencija dat je u poglavlju 4 i 5.
II. Vježbe unutar postrojbe su se odrađivale prema planu vježbi za svaki mjesec, koliko to dopušta prostor u JVP, te su se nakon vježbi napravili operativni planovi gašenja pojedinih objekata u Gradu koji bi u slučaju požara bili zahtjevni za gašenje. Potrebno je i dalje forsirati kvalitetno izvođenje vježbi jer na njima počiva i kvalitetno izvođenje vatrogasnih intervencija.
III. Vatrogasna oprema nabavljena u ovom periodu odgovara najmodernijim standardima i ima sve važeće ateste. Vatrogasna oprema, zaštitna i radna odjeća te oprema i sredstva za gašenje nabavljaju se sukladno planu nabave za tekuću godinu.
Vatrogasna zajednica posjeduje vozila i opremu prema Procjeni i Planu zaštite od požara Grada Dubrovnika i sva se navedena vozila i oprema nalaze u ispravnom stanju.
Svi servisi na vozilima i opremi su odrađeni prema tehničkim specifikacijama proizvođača u ovlaštenim servisima (vatrogasna vozila,izolacijski aparati, detektori, razvalni alati, kompresori).
IV. Održavanje protupožarnih putova se kao i svake godine odradilo prema prihvaćenom planu protupožarnih putova, a prioritet su bili Petka, Elafiti, Rijeka dubrovačka, put Osojnik-Zaton (preko Modrič kamena) i Trsteno-Orašac.
V. U cilju smanjivanja broja nastanka mogućih požara potrebno je raditi na edukativnim i preventivnim akcijama s građanstvom i školskim ustanovama, kao i kroz medije davati informacije o opasnostima i posljedicama koje nekakva takva ugroza kao požar može stvoriti pojedincima, a i društvu u cjelini.
Zapovjednik JVP
Stijepko Krilanović