Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik broj 13 - 27. listopada 2022.Objavljeno: 27.10.22.

142. Odluka o socijalnoj skrbi

Na temelju članka  17. i članka 289., a u svezi članka  41. i  članka 42.  Zakona o socijalnoj skrbi („Narodne novine“, broj 18/22, 46/22), članka 35. točke 2. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi („Narodne novine“, broj 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13, 137/15, 123/17, 98/19 i 144/20) i članka 39. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 2/21), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 15. sjednici, održanoj 25. listopada 2022., donijelo je  

 

  

 ODLUKU  O SOCIJALNOJ SKRBI

 

       

 I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

 

Ovom Odlukom utvrđuju se prava iz socijalne skrbi koje osigurava Grad  Dubrovnik (u nastavku teksta: Grad) propisana zakonom kojim se uređuje socijalna skrb (u nastavku teksta: Zakon) te prava iznad standarda , uvjeti i način njihova ostvarivanja, korisnici socijalne skrbi i postupak za ostvarivanje tih prava.

        

Riječi i pojmovi koji se koriste u ovoj Odluci, a koji imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira u kojem su rodu navedeni.

 

 

Članak 2.

 

Poslove u svezi s ostvarivanjem prava iz socijalne skrbi propisanih ovom Odlukom provodi Upravni  odjel  za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo (u nastavku teksta: Odjel) samostalno ili u suradnji s ostalim upravnim odjelima Grada,  područnom jedinicom Hrvatskog zavoda za socijalni rad ( u nastavku teksta: Zavod),  Hrvatskim zavodom za mirovinsko osiguranje , mjesnim odborima, vjerskim zajednicama,  udrugama,  ustanovama socijalne skrbi i drugim fizičkim i pravnim osobama.

 

Članak 3.

 

Prava iz socijalne skrbi utvrđena ovom Odlukom ne mogu se ostvariti na teret Grada  ako je Zakonom ili drugim propisom određeno da se ostvaruju prvenstveno na teret Republike Hrvatske te drugih pravnih ili fizičkih osoba.

 

Ukoliko zbog smanjenog ostvarivanja proračunskih prihoda nema dovoljno sredstava za isplatu socijalnih prava utvrđenih ovom Odlukom gradonačelnik će, na prijedlog pročelnika Odjela, privremeno obustaviti isplatu istih ili odobriti u umanjenom iznosu razmjerno postotku ostvarivanja proračunskih prihoda, a ako prihodi budu trajno smanjeni predložit će Gradskom vijeću izmjenu socijalnog programa Grada kao i izmjenu ove Odluke.

 

 

Članak 4.

 

Poslove ili dio poslova u ostvarivanju prava iz socijalne skrbi propisanih ovom Odlukom, Grad može povjeriti nadležnom tijelu za socijalnu skrb za područje grada (u daljnjem tekstu: nadležno tijelo za socijalnu skrb), na temelju ugovora.

 

Grad može pružanje usluga korisnicima prava iz socijalne skrbi iz ove Odluke  povjeriti pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje tih usluga, na temelju ugovora.

 

         

II. KORISNIK SOCIJALNE SKRBI

Članak 5.

 

Pojam korisnika socijalne skrbi (u nastavku teksta: Korisnik) određen je Zakonom i ovom Odlukom. 

 

Pojedini pojmovi u smislu ove Odluke imaju sljedeće značenje:

1.    samac je osoba koja živi sama;

2.    kućanstvo je obiteljska ili druga zajednica osoba koje zajedno žive i podmiruju troškove života, bez obzira na srodstvo

3.    samohrani roditelj je roditelj koji živi sam s djetetom, sam skrbi o njemu i sam ga uzdržava

4.    jednoroditeljska obitelj je obitelj u kojoj žive dijete, odnosno djeca i jedan roditelj

5.    dijete je osoba do navršenih 18 godina života

6.    mlađa punoljetna osoba je osoba koja je navršila 18, a nije navršila 21 godinu života

7.    odrasla osoba je osoba koja je navršila 18 godina, a nije navršila 65 godina života

8.    osoba starije životne dobi je osoba koja je navršila 65 i više godina života

9.    dijete s teškoćama u razvoju je dijete koje zbog tjelesnih, senzoričkih, komunikacijskih, govorno-jezičnih ili intelektualnih teškoća treba dodatnu podršku za razvoj i učenje, kako bi ostvarilo najbolji mogući razvojni ishod i socijalnu uključenost

10.  osoba s invaliditetom je osoba koja ima dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njezino puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s osobama bez invaliditeta

11.  osoba potpuno nesposobna za rad je osoba starija od 65 godina, dijete do navršene 15. godine života ili osoba koju privremeno ili trajno nije moguće uključiti u radne procese, prema propisima o vještačenju i metodologijama vještačenja

12.  djelomično radno sposobna osoba  je osoba kod koje je utvrđen djelomični gubitak radne sposobnosti prema propisu o vještačenju i metodologijama vještačenja

13.  beskućnik je osoba koja nema mjesto stanovanja niti sredstva kojima bi mogla podmiriti troškove stanovanja, a privremeno je smještena u prihvatilištu ili boravi na javnim ili drugim mjestima koja nisu namijenjena za stanovanje

14.  osnovne životne potrebe su prehrana, smještaj, odjeća i druge stvari za osobne potrebe. Osnovne životne potrebe djece i mladeži obuhvaćaju i potrebe koje proizlaze iz njihovog razvoja i odrastanja te odgoja i obrazovanja. Osnovne životne potrebe djece s teškoćama u razvoju i odraslih osoba s invaliditetom obuhvaćaju i dodatne potrebe koje proizlaze iz oštećenja njihovog zdravlja, odnosno invaliditeta

15.  prihod su novčana sredstva ostvarena po osnovi rada, mirovine, primitaka od

imovine ili na neki drugi način, primjerice primitak od udjela u kapitalu, kamate od     štednje i sl. ostvarena u tuzemstvu i inozemstvu, umanjen za iznos uplaćenog poreza i prireza

16.  imovina su sve pokretnine, nekretnine, imovinska prava, iznos gotovine u domaćoj i stranoj valuti, štednja, odnosno novčana sredstva na osobnim računima ili štednim knjižicama, darovi, vrijednosni papiri, dionice, poslovni udjeli, stambena štednja, životno osiguranje i ostala imovina u tuzemstvu i u inozemstvu

 

 

Članak 6.

 

Prava i pomoći iz socijalne skrbi utvrđena ovom Odlukom osiguravaju se hrvatskim državljanima koji imaju prebivalište na području Grada Dubrovnika, azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom s prebivalištem na području grada Dubrovnika kojima je međunarodna zaštita odobrena posebnim propisom.   

 

        

III. PRAVA  I POMOĆI IZ SOCIJALNE SKRBI

 

Članak 7.

 

Pod uvjetima, na način i u postupku utvrđenom ovom Odlukom, samac ili obitelj kojima je utvrđen status korisnika mogu ostvariti slijedeća prava, i (ili)  naknade/ pomoći:

  1. pravo na naknadu za troškove stanovanja
  2. pravo na jednokratnu novčanu naknadu 
  3. pravo na pomoć  za troškove pogreba
  4. godišnja potpora za nezaposlene samohrane roditelje

5.    dodatak umirovljenicima

  1. novčana pomoć starijima od 65 godina
  2. mjesečni dodatak korisnicima osobne invalidnine
  3. novčana pomoć samohranim roditeljima i jednoroditeljskim obiteljima koje imaju    status roditelja njegovatelja

 

Korisnik socijalne skrbi može istovremeno ostvarivati više pojedinačnih prava ,odnosno oblika pomoći pobliže označenih u prednjem stavku ako njihovo istodobno ostvarivanje ne proturječi ovoj Odluci i svrsi kojoj je ostvarivanje prava/pomoći namijenjeno.

 

Prava socijalne skrbi  utvrđena ovom Odlukom ne mogu se prenositi  na drugu osobu  niti nasljeđivati.

 

 

1. Pravo na naknadu za troškove stanovanja

 

Članak 8.

 

Pravo na naknadu za troškove stanovanja priznaje se korisniku zajamčene minimalne naknade, osim beskućniku koji se nalazi u prenoćištu, prihvatilištu ili mu je priznata usluga smještaja u organiziranom stanovanju, žrtvi nasilja u obitelji i žrtvi trgovanja ljudima kojoj je priznata usluga smještaja u kriznim situacijama.

 

Troškovi stanovanja u smislu ove Odluke  odnose se na najamninu, komunalne naknade, troškove grijanja, vodne usluge te troškova koji su nastali zbog radova na povećanju energetske učinkovitosti zgrade.

 

Pravo na naknadu za troškove stanovanja priznaje se u visini od 40% iznosa zajamčene minimalne naknade priznate samcu ili kućanstvu.

 

Ako su troškovi stanovanja manji od 40% iznosa zajamčene minimalne naknade, pravo na naknadu za troškove stanovanja priznaje se u iznosu stvarnih troškova stanovanja.

 

 

2. Pravo na jednokratnu novčanu naknadu

 

                                                               Članak 9.

 

Pravo na jednokratnu novčanu naknadu priznaje se samcu ili kućanstvu koje zbog podmirenja izvanrednih troškova nastalih uslijed trenutnih životnih okolnosti (rođenja ili obrazovanja djeteta, bolesti ili smrti člana obitelji, prirodne nepogode i slično) nije u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe.

 

Pravo na jednokratnu novčanu naknadu može se priznati i radi nabave osnovnih predmeta u kućanstvu ili nabave nužne odjeće ili obuće u slučaju da se nabava nužnih predmeta u kućanstvu odnosno odjeće i obuće ne može osigurati putem humanitarnih organizacija.

 

          

Članak 10.

 

Pravo na jednokratnu novčanu pomoć može ostvariti korisnik ako ispunjava jedan od ovih uvjeta:

a) socijalni uvjet,

b) uvjet prihoda,

c) posebni uvjet,

 

a) Socijalni uvjet

Članak 11.

 

Korisnik ispunjava socijalni uvjet ako na temelju rješenja nadležnog tijela za socijalnu skrb, ostvaruje pravo na zajamčenu minimalnu naknadu.

b) Uvjet prihoda

Članak 12

 

Uvjet prihoda ispunjava Korisnik s prihodom, i to:

      samac do 3. 200,00 kuna (424,71 EUR),

      dvočlano kućanstvo do 4.000,00 kuna (530,89 EUR), 

      tročlano kućanstvo do 5.200,00 kuna (690,16 EUR),

      četveročlano kućanstvo 6.500,00 kuna (862,70 EUR),

      ako kućanstvo ima više od četiri člana, cenzus prihoda za svakog se člana povećava za 875,00 kuna (116,13 EUR).

Pod prihodom iz stavka 1. ovoga članka, smatra se iznos prosječnog mjesečnog prihoda Korisnika ostvarenog (isplaćenog) u tri mjeseca koja prethode mjesecu u kojem je podnesen zahtjev za ostvarivanje prava, a čine ga sva novčana sredstva koja Korisnik ostvari po osnovi rada, mirovine, primitaka od imovine ili na neki drugi način.

 

U prihode iz stavka 2. ovoga članka ne uračunavaju se iznosi s osnova naknada, odnosno pomoći iz socijalne skrbi utvrđeni ovom Odlukom te svi doplatci, naknade i potpore određeni Zakonom o socijalnoj skrbi. 

Iznos prihoda kućanstva iz stavka 2. ovoga članka umanjuje se za iznos koji na temelju propisa o obiteljskim odnosima član kućanstva plaća za uzdržavanje osobe koja nije član toga kućanstva.

 

Nezaposlena radno sposobna osoba može ostvariti pravo na jednokratnu novčanu naknadu utvrđenu ovom Odlukom, ako je uredno evidentirana kao nezaposlena osoba pri nadležnoj službi za zapošljavanje najmanje tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva za ostvarivanje prava.

 

c) Posebni uvjet

Članak 13.

 

Posebni uvjet ispunjavaju:

1.    dijete, udovica i roditelji smrtno stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,

2.    dijete hrvatskog ratnog vojnog invalida iz Domovinskog rata (sve skupine oštećenja organizma sukladno zakonu),

3.    hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata (sve skupine oštećenja organizma sukladno zakonu),

4.    dijete civilnog invalida iz Domovinskog rata,

5.    ratni i civilni invalidi rata iz Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata,

6.    dijete poginulog, umrlog ili nestalog ratnog i civilnog invalida rata, pod okolnostima iz

Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata.

 

Uz poseban uvjet pobliže označen u prednjem stavku korisnik mora zadovoljiti i uvjet propisan odredbom članka 12. ove Odluke.

 

U ostvarivanju prava utvrđenih ovom Odlukom, djeca, posvojenici i pastorčad osoba iz stavka 1. ovoga članka izjednačeni su.

                                                        

Članak 14.

 

Visina iznosa naknade odobrava se sukladno stvarno iskazanim potrebama samca ili kućanstva koji zbog podmirenja izvanrednih troškova nastalih uslijed trenutnih životnih okolnosti na koje ne mogu utjecati  nisu u mogućnosti podmiriti osnovne životne potrebe.

Visina  naknade za samca/kućanstvo može iznositi najviše do 5.000, 00 kuna (663,61EUR) na razini godine.

 

Gradonačelnik Grada Dubrovnika može u izuzetno opravdanim okolnostima  zaključkom odrediti i veći iznos jednokratne novčane naknade.

 

Jednokratna novčana naknada odobrava se jednom u kalendarskoj godini, a iznimno se u opravdanim slučajevima može se odobriti i drugi put.

 

 

3.  Pravo  na pomoć za  troškove pogreba

 

Članak 15.

 

Pravo na  pomoć za  troškove pogreba (osnovna pogrebna oprema i troškovi ukopa na općem polju) može ostvariti član obitelji umrlog ako ostvaruje uvjet prihoda iz članka 12. ove Odluke.

 

Pravo na pomoć za podmirenje troškova pogreba ne može ostvariti obitelj umrlog ili njegova rodbina ako naknadu za pogrebne troškove može ostvariti putem Zavoda ili drugih izvora, ili ako je umrli u trenutku smrti imao imovinu ( nekretnine i pokretnine) , kao i ako je za života sklopio neki od obveznopravnih ugovora (ugovor o doživotnom uzdržavanju ili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju).

 

Grad će podmiriti pogrebne troškove iz stavka 1. ovoga članka i u slučaju kada umrli nije imao obitelj, odnosno ako je obitelj nepoznata ili nepoznatog boravišta.

 

 

4. Jednokratna godišnja potpora  maloljetnoj djeci nezaposlenih samohranih roditelja

 

                                                              Članak  16.

 

Nezaposleni samohrani roditelji koji su u evidenciji Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo   i u evidenciji  Centra za socijalnu skrb Dubrovnik  ostvaruju pravo na godišnju potporu  i to prema broju maloljetne djece.

 

Godišnja potpora dodijelit će se za blagdan Sv. Nikole.

 

Iznos potpore utvrđuje se godišnje na temelju ukupnog iznosa iz Mjera socijalnog programa.

 

5. Dodatak umirovljenicima

Članak 17.

 

Umirovljenici koji se uzdržavaju samo od mirovine čiji iznos nije dostatan za zadovoljenje osnovnih životnih potreba ostvaruju pravo na mjesečni novčani dodatak u iznosu od 300,00 kuna(39,82 EUR). Cenzus za ostvarivanje mjesečnog dodataka iznosi 2.000,00 kn (265,45 EUR) mirovine sa svim dodatcima i drugom vrstom prihoda.

 

Umirovljenici čija mirovina sa svim dodatcima ne prelazi iznos od 2.000 kn (265,45 EUR) a čije su socijalne prilike posebno otegotne ostvaruju uvećani mjesečni dodatak od 500,00 kn (66,36 EUR) i to:

      umirovljenici koji od vlastite mirovine sami uzdržavaju jednog ili više članova obitelji,

      umirovljenici koji sami od vlastite mirovine podmiruju troškove najma stana,

      umirovljenici koji ostvaruju pravo na doplatak za pomoć i njegu temeljem uvjeta prihoda

sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi.

 

Umirovljenicima koji se uzdržavaju samo od mirovine koja sa svim dodatcima iznosi od 2.001,00 kn (265,58 EUR) do 2.200,00 kn (291,99 EUR) isplatit će se dva puta godišnje iznos od 400,00 kn (53,09 EUR), a umirovljenicima koji se uzdržavaju samo od mirovine koja sa svim dodatcima iznosi od 2.201,00 kn (292,12 EUR) do 2.500,00 kn (331,81 EUR) isplatit će se dva puta godišnje iznos od 300,00 kn (39,82 EUR).

 

 

Članak 18.

 

Upravni odjel za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo zatražit će radi provedbe prednjeg članka ove Odluke od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje  ispis korisnika mirovina s  prebivalištem na području Grada Dubrovnika.

Svi osobni podaci koji se u okviru ovog postupka obrađuju u smislu Opće uredbe o zaštiti  osobnih podataka smatraju se poslovnom tajnom, te se ne smiju obrađivati izvan svrhe za koju su prikupljeni, odnosno bez zakonske osnove. Grad Dubrovnik se obvezuje čuvati povjerljivost svih osobnih podataka, te će iste osobne podatke koristiti isključivo u točno određenu svrhu, a nakon ostavrenja svrhe svi osobni podaci će se brisati

 

 

6. Novčana pomoć starijim osobama iznad 65 godina bez osobnog prihoda

 

Članak 19.

 

Pravo na novčanu pomoć starijim osobama bez osobnog prihoda može ostvariti korisnik ako  je stariji od 65 godina i nema vlastitu mirovinu, niti drugu vrstu osobnih prihoda.

Visina novčane pomoći iz stavka 1. ovoga članka, za svaku godinu utvrđuje se mjerama  socijalnog programa Grada Dubrovnika.

 

Pomoć iz stavka 2. ovoga članka ostvaruje se na način da se Korisniku iznos novčane pomoći doznačuje putem banke.

 

Pomoć iz stavka 2. ovoga članka isplaćuje se Korisniku, u pravilu, do kraja mjeseca za protekli mjesec.

 

           

7. Mjesečni dodatak korisnicima osobne invalidnine

 

Članak 20.

 

Svi korisnici osobne invalidnine prema evidenciji  Zavoda ostvaruju pravo na mjesečni dodatak u iznosu od 300,00 kuna (39,82 EUR) mjesečno.

 

Novčana pomoć isplaćuje se prema mjesečnom popisu Zavoda i ne može se ostvarivati retroaktivno sukladno Rješenju kojim je navedeno pravo priznato.

 

 

8. Novčana pomoć samohranim roditeljima i jednoroditeljskim obiteljima koje imaju status roditelja njegovatelja

 

Članak 21.

 

Samohranim roditeljima i jednoroditeljskim obiteljima kojima je Zavod  priznao pravo na status roditelja njegovatelja isplaćivat će novčana pomoć u iznosu od 1000,00 kuna (132,72 EUR) mjesečno.

 

Zavod će mjesečno dostavljati Upravnom odjelu za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo popis korisnika.                

IV.  NADLEŽNOST I POSTUPAK

Članak 22.

 

Postupak za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi utvrđenih ovom Odlukom pokreće se na zahtjev stranke ili po službenoj dužnosti.

 

Postupak iz st. 1.  ovog članka po službenoj dužnosti pokreće se na temelju obavijesti članova obitelji, ustanova,  udruga,  vjerskih zajednica trgovačkih društava i drugih pravnih osoba te državnih i drugih tijela kao i na temelju činjenica koje su u drugim postupcima utvrdili službenici Grada ili putem nadležnog tijela za socijalnu skrb. 

 

 

Članak 23.

 

Zahtjev se u pisanom obliku podnosi Odjelu, ukoliko ovom Odlukom nije drugačije utvrđeno.

           

Podnositelj zahtjeva je dužan dati istinite osobne podatke, podatke o svom prihodu i imovini, kao i drugim okolnostima o kojima ovisi priznavanje nekog prava.

           

Za točnost podataka navedenih u zahtjevu podnositelj zahtjeva odgovara materijalno i kazneno.

           

Uz zahtjev za pokretanje postupka za ostvarivanje prava iz socijalne skrbi, kao i tijekom korištenja prava, podnositelj je dužan dostaviti, odnosno predočiti Odjelu odgovarajuće isprave odnosno dokaze potrebne za ostvarivanje prava i drugih oblika pomoći/potpore.

           

Odjel može odlučiti da se posebno ispitaju relevantne činjenice i okolnosti od kojih ovisi ostvarivanje pojedinačnog prava.

 

Prilikom predaje zahtjeva za ostvarivanje prava podnositelj, odnosno korisnik predaje i vlastoručno potpisanu  izjavu da su podaci navedeni u zahtjevu i priloženoj dokumentaciji točni i potpuni te da daje svoju privolu da službenik Odjela ima pravo iste obrađivati, provjeravati čuvati i koristiti u skladu s propisima o zaštiti  osobnih podataka ili pribavljati potrebne podatke o korisniku iz službenih evidencija koje vode nadležna državna ili županijska tijela i/ili ustanove, a sve u svrhu utvrđivanja činjeničnog stanja radi donošenja pravilnog i zakonitog rješenja.         

 

Članak 24.

 

O zahtjevu za ostvarivanje prava na naknadu za troškove stanovanja, prava na jednokratnu novčanu naknadu, i prava na pomoć za troškove pogreba, Odjel  odlučuje rješenjem, ukoliko ovom Odlukom nije drugačije utvrđeno.

 

 

Članak 25.

 

Korisnik kojem je priznato pravo propisano ovom Odlukom, dužan je Odjelu prijaviti svaku promjenu činjenica i okolnosti koje utječu na daljnje korištenje ili opseg prava, u roku od 8 dana od dana nastanka promjene.

 

Na temelju obavijesti korisnika ili na osnovi podataka pribavljenih po službenoj dužnosti , Odjel će donijeti novo rješenje samo ako su se promijenile okolnosti  o kojima ovisi priznavanje prava i visina priznatog prava.

 

Na donošenje rješenja primjenjuju se odredbe Zakona o općem upravnom postupku. 

Članak 26.

 

Odjel ima pravo nadzirati da li se sredstva odobrena za ostvarivanje prava iz ove Odluke koriste u svrhu za koje su namijenjena.

 

 

Članak 27.

 

Korisnik koji je ostvario neko pravo iz socijalne skrbi propisano ovom Odlukom, dužan je vratiti neosnovano primljenu naknadu, odnosno pomoć ako:

      je na temelju neistinitih ili netočnih podataka za koje je on, njegov skrbnik ili njegov udomitelj  znao ili je morao znati da su neistiniti, odnosno netočni ili na drugi protupravan način ostvario pravo koje mu ne pripada,

      je ostvario pravo zbog toga što on, njegov skrbnik ili njegov udomitelj nije prijavio promjenu koja utječe na gubitak ili opseg prava za koju je on, odnosno njegov skrbnik ili njegov udomitelj  znao ili je morao znati,

      mu je isplaćena naknada, odnosno pomoć na koju nije imao pravo prema rješenju ili mu je naknada, odnosno pomoć isplaćena u većem  iznosu od iznosa određenog u rješenju.

 

Članak 28.

 

Kada Odjel utvrdi okolnosti iz članka 26. ove Odluke, pozvat će Korisnika da neosnovano primljenu naknadu, odnosno pomoć vrati u roku od 15 dana od dana zaprimljene obavijesti o utvrđenim okolnostima.

             

Članak 29.

 

Odjel može sa Korisnikom sklopiti nagodbu o načinu i vremenu povrata neosnovano primljene naknade, odnosno pomoći pri čemu se uzima u obzir imovno stanje  i socijalni  uvjeti Korisnika.

 

Na povrat neosnovano isplaćenih iznosa pomoći i potpora utvrđenih ovom Odlukom i naknadu štete odgovarajuće će se primijeniti odredbe Zakona. O socijalnoj skrbi.

 

 

V.  ŽALBA

Članak 30.

 

Protiv prvostupanjskog rješenja Odjela dopuštena je Žalba.

           

O žalbi protiv prvostupanjskog rješenja Odjela o priznavanju prava na naknadu za troškove stanovanja,  pravo na jednokratnu novčanu naknadu,  prava na naknadu za podmirenje  troškove pogreba odlučuje nadležno tijelo Dubrovačko neretvanske županije.

Žalba izjavljena protiv rješenja iz ovog članka ne odgađa izvršenje rješenja.

 

 

VI. RAZMJENA PODATAKA          

Članak 31.

 

Grad će se Zavodom i drugim pružateljima socijalnih usluga razmjenjivati podatke o naknadama , pomoći i socijalnim uslugama u skladu s propisom kojim se uređuje zaštita osobnih podataka.

 

 

VII. EVIDENCIJA I DOKUMENTACIJA

Članak 32.

 

Odjel je dužan voditi evidenciju i dokumentaciju o ostvarivanju prava iz socijalne skrbi propisanih ovom Odlukom.

 

 

 VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

 

Članak 33.

 

Broj korisnika koji mogu ostvariti pojedina prava utvrđena ovom Odlukom može biti ograničen ovisno o namjenskim prihodima u proračunu Grada za tekuću  godinu osim u slučaju ostvarivanja prava iz socijalne skrbi koje je Grad dužan osigurati.

 

 

Članak 34.

 

Poslove ili dio poslova u svezi ostvarivanjem prava utvrđenih ovom Odlukom, odnosno pružanja usluga ili dijela usluga korisnicima prava iz ove Odluke, Grad može povjeriti  i nekoj drugoj pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje tih usluga s kojom će sklopiti ugovor.

 

 

Članak. 35.

 

Odredba čl. 8  ove Odluke kojom je propisano pravo na naknadu za troškove stanovanja sukladno Zakonom o socijalnoj skrbi  primjenjivati će se od 01. 01. 2023. godine.

 

Dodatak umirovljenicima  utvrđen ovom Odlukom  primjenjivati će se od 01. 03. 2023. godine.

 

Postupci  započeti prije dana stupanja na snagu ove Odluke dovršiti će se prema odredbama Odluke o socijalnoj skrbi  ( „Službeni glasnik Grada Dubrovnika“ broj 5/14,4/16 i 11/16).

 

U postupku povodom žalbe izjavljene protiv rješenja donesenog prije dana stupanja na snagu ove Odluke primijeniti će se odredbe Odluke o socijalnoj skrbi koja je bila na snazi u vrijeme donošenja prvostupanjskog rješenja.

 

Članak 36.

 

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje vrijediti Zaključak KLASA: 363-01/96-01/27, URBROJ:2117/01-08-96-18 od 01. listopada 1996. g..

 

Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje vrijediti Odluka o socijalnoj skrbi Grada Dubrovnika („Službeni glasnika Grada Dubrovnika“, broj 5/14, 4/16 i 11/16).

 

Članak 37.

 

Ova odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Službenom glasniku Grada  Dubrovnika."

 

KLASA: 550-01/22-02/20

URBROJ: 2117-1-09-22-03

Dubrovnik, 25. listopada 2022.

 

Predsjednik Gradskog vijeća

mr. sc. Marko Potrebica, v. r.

----------------------------------------