Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik 5 - 11. svibnja 2020.Objavljeno: 11.05.20.

49. Pravilnik o zaštiti od požara

 

Na temelju  članka 21. stavka 1. Zakona o zaštiti od požara („Narodne novine“ broj 92/10), članka 2. i 3. Pravilnika o sadržaju općeg akta iz područja zaštite od požara („Narodne novine“ broj 116/11), te članka 41. Statuta Grada Dubrovnika (“Službeni glasnik Grada Dubrovnika“ broj 4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13 i 6/13 – pročišćeni tekst 9/15 i 5/18) gradonačelnik Grada Dubrovnika dana 10. svibnja 2020. godine, donio je

 

PRAVILNIK O ZAŠTITI OD POŽARA

 

 

I. UVODNE ODREDBE

Članak 1.

 

Ovim Pravilnikom o zaštiti od požara (u daljnjem tekstu: „Pravilnik“) utvrđuju se:

     temeljne odredbe u svezi provedbe i unapređivanja zaštite od požara;

     način  provođenja mjera  zaštite od požara;

     broj, naziv radnog mjesta i stručna sprema osobe zadužene za obavljanje poslova zaštite od požara i unapređenje stanja zaštite od požara;

     obveze i odgovornosti vezano uz provedbu mjera zaštite od požara;

     obveze i odgovornosti osoba s posebnim ovlastima i odgovornostima u provedbi mjera zaštite od požara;

     način obavljanja unutarnje kontrole provedbe mjera zaštite od požara, te ovlaštenja, obveze i odgovornosti za obavljanje unutarnje kontrole;

     način upoznavanja djelatnika s opasnostima i općim mjerama zaštite od požara na radnom mjestu  prilikom  stupanja na rad ili promjene radnog mjesta, odnosno prije obavljanja određenih radova i radnji od strane drugih osoba, te vođenje evidencije o tome;

     način osposobljavanja djelatnika za rad za rukovanje priručnom opremom i sredstvima za dojavu i gašenje početnih požara, periodične provjere znanja i vođenje evidencije o tome;

     način osposobljavanja djelatnika za rad na radnim mjestima s povećanim opasnostima za nastanak i moguće posljedice od požara ili tehnološke eksplozije, prije stupanja na rad, periodične provjere znanja i vođenje evidencije o tome;

     službe i osobe zadužene za održavanje u ispravnom stanju opreme i sredstava za dojavu i gašenje požara sa opisom zaduženja;

     službe  i  osobe  zadužene  za  održavanje  u  ispravnom  stanju  instalacija i uređaja čija neispravnost može prouzročiti požar i tehnološku eksploziju;

     službe i osobe zadužene za razradu postupaka i poduzimanje odgovarajućih organizacijskih i tehničkih mjera zaštite od požara u slučajevima privremenog povećanog rizika od požara;

     kretanje i ponašanje na prostorima ugroženim od požara ili tehnološke eksplozije;

     ustrojstvo motrenja, javljanja i uzbunjivanja o opasnostima od požara;

     mjere zabrane i ograničenja iz zaštite od požara i prostorije i  prostori na koje se one odnose;

     postupanje djelatnika u slučaju nastanka požara;

     druge mjere zaštite od požara sukladno vlastitim planovima i potrebama.

 

Članak 2.

 

Odredbe ovog Pravilnika odnose se na građevine javne namjene u vlasništvu   Grada Dubrovnika, (u daljnjem tekstu: „Građevine).

Mjere zaštite od požara utvrđene ovim Pravilnikom primjenjuju se i u Građevinama, dijelovima Građevina i prostorima koje je Grad Dubrovnik (dalje u tekstu: Grad) dao ili koristi temeljem ugovora o zakupu, ako ugovorom o zakupu nije drugačije određeno.

Za Građevine, dijelove Građevina i  prostore u vlasništvu Grada koji su dani u zakup, ugovorom o zakupu će se utvrditi obveza zakupnika u smislu provođenja tehničkih i organizacijskih mjera iz područja zaštite od požara, a od strane Grada će se provoditi nadzor nad provođenjem istih.

Zaštita od požara obuhvaća građevinske, tehničke i organizacijske mjere zaštite od požara, te norme ponašanja zaposlenika i trećih osoba za vrijeme rada, kretanja i zadržavanja u Građevinama.

 

Članak 3.

 

Sastavni dio ovog Pravilnika su:

     rješenja Ministarstva unutarnjih poslova RH o razvrstavanju građevina u vlasništvu Grada Dubrovnika  u odgovarajuću kategoriju ugroženosti od požara,

     planovi evakuacije za pojedine Građevine.

 

Članak 4.

 

Dokumentacija iz područja zaštite od požara (o ispitivanju, kontroli i održavanju vatrogasnih aparata i sustava za dojavu požara, električnih i gromobranskih instalacija, instalacija unutarnje hidrantske mreže, te sustavu grijanja i hlađenja), a koja se odnosi na predmetne Građevine  čuva  se u  Upravnom  odjelu  za poslove gradonačelnika Grada Dubrovnika, a pod nadzorom odgovorne osobe za zaštitu od požara.

 

 

II.  TEMELJNE ODREDBE U SVEZI PROVEDBE I UNAPREĐIVANJA ZAŠTITE OD

      POŽARA

 

Članak 5.

 

Pravilnikom se razrađuju pojedine odredbe sadržane u Zakonu o zaštiti od požara (u daljnjem tekstu: „ Zakon“), podzakonskim propisima čijim se pojedinim odredbama uređuju pitanja od značaja za zaštitu od  požara,  a  u svrhu zaštite  života,  zdravlja  i sigurnosti djelatnika,  trećih  osoba  i  imovine  Grada.

Pravilnikom  se  razrađuju mjere i radnje za otklanjanje i smanjivanje opasnosti od  požara, za sprječavanje nastajanja i širenja požara, za otkrivanje i gašenje požara, kao i mjere za provedbu evakuacije, te pružanje pomoći kod otklanjanja posljedica uzrokovanih požarom.

Odredbe ovog Pravilnika primjenjuju se na sve prostore i materijalno tehnička sredstva.

 

Članak 6.

 

Djelatnici i korisnici Građevina, građevinskih dijelova i poslovnih prostora, kao i  korisnici materijalno tehničkih sredstava dužni su provoditi i osiguravati provođenje mjera zaštite od požara na način određen ovim Pravilnikom, propisima donesenim na temelju Zakona, poznatim pravilima tehničke prakse i drugim odlukama Grada, te drugim posebnim uputama, upozorenjima i zabranama nadležnih tijela.

Obveze provođenja mjera zaštite od požara utvrđene stavkom 1. ovog članka odnose se na sve osobe koje se po bilo kojoj osnovi nalaze na radu u Građevinama, u stalnom radnom odnosu, djelatnike na određeno vrijeme,  osobe na stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, djelatnike  pravnih  osoba koje koriste prostorije u Građevinama temeljem ugovora o zakupu ili korištenju, kao i sve ostale osobe koje se zateknu u prostorima Građevina.

Rukovoditelji su, u smislu ovog Pravilnika, odgovorne osobe pravnih osoba koje imaju u zakupu poslovne prostorije u Građevinama ili su im iste ugovorom dane na korištenje.

Djelatnici drugih poslodavaca - vanjski izvođači koji obavljaju određene poslove u Građevinama, odnosno građevinskim dijelovima dužni su provoditi mjere zaštite od požara prilikom obavljanja tih poslova.

Odgovornu osobu za provedbu mjera zaštite od požara kod vanjskog izvođača prije početka izvođenja radova imenuje vanjski izvođač radova, koji je dužan ime odgovorne osobe navesti u zahtjevu za izdavanje dozvole za rad koju mu izdaje odgovorna osoba za zaštitu od požara.

 

Članak 7.

 

Uvjerenja o osposobljenosti djelatnika iz oblasti provođenja mjera zaštite od požara, popis i upisnik redovitog pregleda vatrogasnih aparata, upisnik o periodičnom i kontrolnom pregledu, zapisnici o ispitivanju sustava za dojavu požara, razne analize, nalazi i mišljenja, uvjerenja, svjedodžbe, upisnici i druge isprave iz područja zaštite od požara pohranjuju se u Upravnom odjelu za poslove gradonačelnika Grada Dubrovnika.

 

 

Osnovne mjere zaštite od požara

Članak 8.

 

Građevinski radovi na rekonstrukciji Građevina i njenih dijelova i radovi na zamjeni instalacija u prostorima Građevina, izvođenjem kojih se može prouzročiti požar, mogu se izvoditi samo na temelju odgovarajuće tehničke dokumentacije sukladno važećim zakonskim propisima i pravilima struke, uz primjenu propisa i pravila zaštite od požara.

 

Članak 9.

 

Instalacije u Građevinama (elektroinstalacije, gromobran, sustav grijanja i hlađenja, kao i sve druge instalacije i uređaji koji mogu prouzročiti nastajanje požara) moraju  se redovito održavati u ispravnom stanju, sukladno uputama o korištenju i važećim zakonskim i podzakonskim  propisima za njihovo održavanje i kontroliranje.

 

 

Članak 10.

 

Građevinske radove i radove na instalacijama, adaptaciji ili popravcima u prostorima Građevina mogu izvoditi samo ovlaštene i za određenu vrstu radova osposobljene osobe, uz uvjet da radovi budu pravovremeno najavljeni i usuglašeni s Upravnim odjelom Grada nadležnim za održavanje nekretnina.

 

Ostale mjere zaštite od požara
                                                                    Članak 11.

 

Građevine moraju imati osiguranu zaštitu od požara sukladno svim važećim propisima koji se odnose na takvu vrstu i veličinu Građevina.

 

Članak 12.

 

U prostorima Građevina, sukladno zakonskim odredbama nije dozvoljeno pušenje.

 

Članak 13.

 

U prostorima Građevina nisu dopušteni nikakvi radovi s otvorenim plamenom, a ukoliko je to nužno, potrebno je o tome obavijestiti odgovornu osobu za zaštitu od požara, koja je prethodno dužna poduzeti i osigurati sve potrebne sigurnosne mjere.

 

Članak 14.

 

U prostorima Građevina nije dopuštena uporaba pokretnih, kao ni prijenosnih električnih grijalica, kuhala, kalorifera i drugih električnih aparata sa otvorenom žarnom niti (koji svojom neispravnošću ili neodgovarajućim  priključenjem na električnu mrežu mogu prouzročiti nastajanje požara).

Članak 15.

 

U razvodnim električnim ormarima moraju biti postavljene jednopolne sheme električne instalacije s prikazanim strujnim krugovima i osiguračima. Električne instalacije i uređaji moraju se održavati u ispravnom stanju. Sukladno važećim propisima, na električnim instalacijama i uređajima u Građevinama moraju se obavljati redoviti pregledi i ispitivanja od strane ovlaštenog ispitivača. Ispitivač je dužan sastaviti zapisnik o protokolu ispitivanja, te izdati uvjerenje o ispravnosti predmetnih instalacija.

 

Članak 16.

 

Gromobranska instalacija Građevina mora se održavati u tehnički ispravnom stanju, uz redovito  obavljanje pregleda i ispitivanja, sukladno važećim tehničkim i zakonskim odredbama. O izvršenom pregledu mora se sastaviti zapisnik o izmjerenim vrijednostima i iz njega se mora vidjeti da li je instalacija ispravna i koji su popravci eventualno potrebni.

 

 

Održavanje opreme i sredstava za dojavu i gašenje požara

 

Vatrogasni aparati

Članak 17.

 

U prostorima Građevina na svakoj etaži moraju biti postavljeni vatrogasni aparati za početno gašenje požara koji moraju biti propisno obilježeni.

 

 

Članak 18.

Oprema i sredstva za zaštitu od požara moraju se redovito kontrolirati i održavati u ispravnom stanju, a u slučaju uočenih, prijavljenih ili nastalih kvarova ili nedostataka moraju se poduzeti mjere za njihovo hitno otklanjanje.      

 

Članak 19.

 

Vatrogasni aparati moraju se održavati u ispravnom  stanju  sukladno odredbama  Pravilnika  o vatrogasnim aparatima („Narodne novine“ broj 101/11 i 74/13) i ostalim pozitivnopravnim propisima Republike Hrvatske.

 

Sustav za dojavu požara

Članak 20.

 

Građevina na adresi Pred Dvorom 1 ima instaliran sustav za dojavu požara koji je pod 24 satnim nadzorom djelatnika ugovorne  zaštitarske tvrtke.

Sustav za dojavu požara mora se održavati u ispravnom stanju uz redovito vršenje kontrole i ispitivanja od strane ovlaštenih pravnih osoba registriranih za te poslove, sukladno odredbama Pravilnika o sustavima za dojavu požara, Pravilnika o uvjetima za obavljanje ispitivanja stabilnih sustava za dojavu i gašenje požara i ostalim pozitivnopravnim propisima.

Ispitivanje sustava za dojavu požara obavlja najmanje jedanput godišnje ovlaštena pravna osoba registrirana za te poslove.

Provjera ispravnosti sustava za dojavu požara obavlja se najmanje dva puta godišnje u približno istim vremenskim razmacima. Provjeru ispravnosti sustava obavlja stručna osoba zadužena za održavanje sustava. Stručna osoba koja je obavila provjeru, rezultate provjere unosi u Knjigu održavanja sustava koja se nalazi uz centralu za dojavu požara.

 

 

III. UNAPREĐENJE I PROVEDBA MJERA ZAŠTITE  OD  POŽARA    

                                                                  

Članak 21.

 

Provedba mjera zaštite od požara i primjena odredbi ovog Pravilnika obveza je svih djelatnika iz članka 6. stavka 2. Pravilnika.

Za proveđenje mjera zaštite od požara u Građevinama koje su razvrstane u IV kategoriju ugroženosti od požara Gradonačelnik će odrediti  službenika zaduženog za obavljanje poslova zaštite od požara i unapređenje stanja zaštite od požara.

Sve tehničke i organizacijske obveze Grada vezane za objekt Revelin, koji je svrstan u IIb kategoriju, su Ugovorom o zakupu prenešene na zakupca.

 

Članak 22.

 

Svaki djelatnik dužan je odmah prijaviti svom pročelniku, rukovoditelju ili odgovornoj osobi za zaštitu od požara svaki poremećaj ili zapaženu opasnost od požara.

 

 

IV. ZAPOSLENIK ZADUŽEN ZA OBAVLJANJE POSLOVA ZAŠTITE OD POŽARA 

   I UNAPREĐENJE  STANJA ZAŠTITE OD POŽARA

 

Članak 23.

 

Službenika zaduženog za obavljanje poslova zaštite od požara i unapređenje stanja zaštite od požara (u daljnjem tekstu: odgovorna osoba za poslove zaštite od požara)  za sve objekte Grada razvrstane u IV kategoriju ugroženosti od požara, koji smije obavljati i druge poslove, imenuje Gradonačelnik.

Odgovorna osoba za poslove zaštite od požara  iz stavka 1. ovog članka mora imati najmanje zvanje vatrogasca ili završeno srednjoškolsko obrazovanje u programu gimnazije ili srednjoškolsko strukovno obrazovanje u četverogodišnjem  trajanju, te  položen  stručni  ispit  prema  načinu  i  programu kojeg  je  propisao  ministar unutarnjih poslova.

 

Članak 24.

 

Poslovi zaštite od požara koje obavlja i za koje je zadužena prema odredbama ovog Pravilnika odgovorna osoba za zaštitu od požara, mogu se ugovorom prenijeti na treću osobu,  sukladno članku 20. stavku 11. Zakona.

U  slučaju iz stavka 1. ovog članka, Gradonačelnik će odlukom imenovati službenika Grada zaduženoga za kontakt i suradnju s odgovornom  osobom za zaštitu od požara (u daljnjem tekstu: osoba  za kontakt).

U zaštitu od požara uz odgovornu osobu za zaštitu od požara dužni su se uključiti svi djelatnici.

Za poslove periodičnih pregleda vatrogasnih aparata, pregleda stabilnog sustava za dojavu požara, ispitivanja električnih i gromobranskih instalacija, unutarnje hidrantske mreže, funkcionalnosti protupanične rasvjete, kao i ispitivanje funkcionalnosti tipkala za nužno isključivanje napajanja  električnom energijom, periodična ispitivanja strojeva/uređaja s povećanim opasnostima - ugovorene su ovlaštene pravne osobe koje prema zakonskom roku obavljaju preglede.

 

 

V. OBVEZE I ODGOVORNOSTI VEZANO UZ PROVEDBU MJERA ZAŠTITE OD          

     POŽARA

Članak 25.

 

Odgovorna osoba za zaštitu od požara je osnovni organizator i nositelj cjelokupnih poslova iz područja zaštite od požara u Građevinama i svim njihovim prostorima, te na svim radnim mjestima.

Odgovorna osoba za zaštitu od požara savjetuje Gradonačelnika glede potrebe poduzimanja određenih mjera za unapređenje i primjenu, te potrebu osiguranja financijskih ulaganja radi provedbe mjera zaštite od požara propisanih Zakonom i ostalim važećim propisima i prihvaćenim pravilima tehničke prakse, a sve u cilju unapređenja zaštite od požara.

Članak 26.

 

Odgovorna osoba zaštite od požara obavlja sljedeće poslove:

       brine o pravilnom i redovitom vođenju dokumentacije i evidencije iz područja zaštite od požara,

       nadzire provedbu i primjenu zakonskih akata iz područja zaštite od požara, te odredbi ovog Pravilnika,

       nadzire provođenje mjera zaštite od požara u vanjskim i unutarnjim prostorima Građevina, te upozorava rukovoditelje i Gradonačelnika kako bi se poduzele odgovarajuće mjere za sprečavanje nastanka požara,

       vodi brigu o evidenciji opreme i sredstava zaštite od požara i o provedenim ispitivanjima njihove ispravnosti,

       brine o rokovima obavljanja periodičkih i redovnih  pregleda, te servisiranju i  ispitivanju vatrogasnih aparata i sustava za dojavu požara,

       sudjeluje  u  izradi  programa  osposobljavanja i obuke djelatnika za rukovanje  opremom i sredstvima za gašenje požara, organiziranju provođenja osposobljavanja i vodi evidenciju o tome,

       u suradnji s rukovoditeljima, pročelnicima, te osobom za kontakt kontrolira provođenje mjera zaštite od požara na radnim mjestima prilikom obavljanja  svakog posla i druge kontrole glede zaštite od požara,

       prati promjenu ili donošenje novih zakonskih i podzakonskih propisa iz područja zaštite od požara, te inicira izradu i donošenje potrebnih akata Grada radi njihove primjene,

       obavještava Gradonačelnika o stanju zaštite Građevina i prostora, odnosu i osposobljenosti zaposlenika glede zaštite od požara, te o mjerama koje je potrebno poduzeti u svrhu osiguranja potrebnog nivoa zaštite od požara,

       sudjeluje u nadzoru koje obavljaju inspekcijska tijela zaštite od požara.

 

Članak 27.

 

Djelatnici su u svom djelokrugu rada dužni:

     prisustvovati teoretskoj i praktičnoj obuci iz zaštite od požara i gašenja požara, spašavanja ljudi i imovine ugroženih požarom, te vježbama evakuacije i spašavanja,

     svaki  u  svom  djelokrugu rada  obavljati  poslove s dužnom  pažnjom,  primjenjujući  mjere zaštite od požara u skladu s priznatim i u praksi usvojenim pravilima zaštite, te odredbama ovog Pravilnika,

     upoznati se s razmještajem aparata za gašenje požara, te s putovima za evakuaciju,

     preuzimati, provoditi i držati se propisanih mjera zaštite od požara na radnom mjestu i u radnom prostoru,

     upoznati se s odredbama ovog Pravilnika prije  stupanja na rad i samostalnog obavljanja poslova,

     prije rasporeda na drugo radno mjesto upoznati se s propisima i drugim mjerama zaštite od požara u svezi s novim poslovima na tom radnom mjestu,

     tijekom rada pratiti i kontrolirati rad, funkcioniranje i ispravnost strojeva, uređaja, instalacija i drugih sredstava u bližoj i široj radnoj okolini, te svaki kvar ili neispravnost, a koji bi mogli biti uzrokom nastanka požara, odmah prijaviti nadležnom voditelju / pročelniku / rukovoditelju,

     držati se oznaka pozornosti i naputaka za zaštitu od požara koje su postavljene na radnom mjestu i u radnom prostoru,

     nakon rada, a prije napuštanja radnih prostora i prostorija provjeriti da iste ostavljaju u takvom stanju da pouzdano neće doći do požara ili eksplozije,

     pri obavljanju posla i rukovanju s opasnim tvarima (zapaljive, korozivne i sl.) spriječiti njihovo prolijevanje, curenje, prosipanje i istjecanje po radnim površinama,

     brinuti se da pristup radnom mjestu bude slobodan i moguć, kako bi se nesmetano uporabljavala oprema i sredstva za gašenje požara i otklonile posljedice,

     aktivno sudjelovati u gašenju požara ako im ne prijeti opasnost po život i zdravlje prilikom gašenja istog,

     čuvati i s pozornošću se odnositi prema opremi i sredstvima za gašenje požara, te prema oznakama upozorenja i opasnosti postavljenim za njihovu uporabu,

     sudjelovati u gašenju požara i spašavanju ljudi i imovine ugroženih požarom,

     izvijestiti nadležnog pročelnika ili rukovoditelja o svakom nastalom požaru ili mogućoj opasnosti za nastanak i širenje požara,

     provoditi i druge mjere zaštite od požara i evakuaciju i spašavanje ljudi i imovine po nalogu pročelnika / rukovoditelja.

 

Članak 28.

 

Odgovorna osoba zaštite od požara dužna je pismeno obavijestiti Gradonačelnika o svakoj potrebi poduzimanja određenih mjera i o uočenoj okolnosti koja može povećati opasnost od požara ili eksplozije ako takvu okolnost utvrdi u svom radu ili bude obaviještena o tome od strane djelatnika.

 

 

VI.OBVEZE I ODGOVORNOSTI OSOBA S POSEBNIM OVLASTIMA I      

    ODGOVORNOSTIMA U PROVEDBI MJERA ZAŠTITE OD POŽARA

 

Obveze pročelnika i rukovoditelja u provedbi mjera zaštite od požara

 

Članak 29.

 

Posebne dužnosti pročelnika i rukovoditelja iz područja zaštite od požara su:

  izvijestiti odgovornu osobu za zaštitu od požara o svakom nastalom požaru ili mogućoj opasnosti za nastanak i širenje požara,

  u slučaju opasnosti za nastanak požara s odgovornom osobom za zaštitu od požara   dogovara otklanjanje te opasnosti odnosno nedostataka, te eventualno o privremenom prekidu rada dok opasnost postoji,

  upoznati djelatnike kojima rukovode s odredbama ovog Pravilnika prije stupanja na rad i samostalnog obavljanja poslova,

  udaljiti svakog djelatnika koji pri obavljanju poslova ne provodi i ne primjenjuje mjere zaštite od požara,

  prekinuti rad na radnom mjestu, sredstvu rada i u radnoj okolini ako utvrdi da postoji izravna opasnost za nastanak i širenje požara ili se poslovi i radne operacije izvode na način suprotan pravilima zaštite od požara,

  u slučaju neizvršavanja obveza u primjeni i provedbi mjera zaštite od požara pokreće postupak zbog povrede propisa zaštite od požara.

 

Članak 30.

 

Pročelnici su odgovorni Gradonačelniku za posljedice koje proizlaze iz obavljanja poslova na radnim mjestima, a na kojima nisu poduzete zakonom i podzakonskim aktima propisane ili priznate mjere zaštite od požara. Postupak za utvrđivanje odgovornosti za povrede obveza iz područja zaštite od požara, te izricanje mjera isti je kao za djelatnike na pojedinim radnim mjestima u djelokrugu njegove radne prostorije i dijela procesa rada.

 

Članak 31.

 

Pročelnici čine lakšu povredu propisa zaštite od požara i eksplozija u slučajevima neizvršavanja obveza koje su propisane za sve djelatnike i kada ne obavljaju svoje posebne poslove iz područja zaštite od požara pa zbog toga može nastati ili je nastala manja materijalna šteta na imovini.

Pročelnici čine težu povredu propisa zaštite od požara u slučajevima neizvršavanja obveza iz zaštite od požara koje su propisane za sve djelatnike i kada ne obavljaju svoje posebne poslove iz zaštite od požara, pa zbog toga može nastati ili je nastala veća materijalna šteta za imovinu i/ili mogu nastati ili su nastale lakše ili teže tjelesne ozljede djelatnika.

 

Obveze djelatnika u provedbi mjera zaštite od požara

 

Članak 32.

 

Svaki djelatnik dužan je provoditi mjere zaštite od požara na radnom mjestu, kako je utvrđeno Zakonom i podzakonskim aktima, ovim Pravilnikom i drugim posebnim uputama, upozorenjima i zabranama.

Lakše povrede propisa iz područja zaštite od požara i eksplozija su:

  nesudjelovanje u gašenju požara i sprječavanju širenja požara ako su njime nastale manje materijalne štete,

  nemarno ili nesavjesno obavljanje obveze u svezi sa zaštitom od požara, ako nije izazvan požar ili eksplozija, a nastala je ili je mogla nastati manja materijalna šteta,

  neprijavljivanje pročelniku pojave koja može prouzročiti nastanak požara ili eksplozije,

  nemarno ili nesavjesno ponašanje prema opremi i sredstvima za gašenje požara,

  odbijanje rada dužeg od ranog vremena u slučaju kada se to iz preventivnih razloga zaštite od požara zahtijeva,

  neprisustvovanje teoretskoj i praktičnoj obuci iz zaštite od požara i gašenja požara, te spašavanja ljudi i imovine ugroženih požarom, kao i vježbama evakuacije i spašavanja,

  pušenje na mjestima gdje to nije odobreno (uredi, hodnici i sl.).

Teške povrede propisa iz područja zaštite od požara i eksplozija su:

  nesudjelovanje u gašenju požara i sprječavanju nastanka širenja požara ako su njime nastale veće materijalne štete, odnosno ako su uzrokovane lakše ili teže posljedice po zdravlje i život djelatnika i/ili imovinu,

  nemarno ili nesavjesno obavljanje radne obveze iz zaštite  od požara čijim postupkom je uzrokovan požar ili eksplozija pa je došlo do lakše ili teže posljedice po djelatnika i/ili imovinu,

  neopravdano odbijanje izvršavanja pojedine odluke, instrukcije i naputka iz zaštite od požara koji je donijela i naložila odgovorna osoba za zaštitu od požara, zbog čega je došlo do požara i/ili eksplozije s lakšim ili težim posljedicama po život i zdravlje djelatnika i/ili imovinu,

  neprijavljivanje pročelniku kvara koji može prouzročiti požar ili eksploziju, ako je time nastala lakša ili teža posljedica za život i zdravlje djelatnika i/ili imovinu,

  nepridržavanje propisa i pravila iz zaštite od požara na radnim mjestima s povećanim opasnostima od požara, sukladno ovom Pravilniku o zaštiti od požara, ako je time učinjena štetna posljedica za život i zdravlje djelatnika i / ili imovinu,

  odbijanje rada dužeg od punog radnog vremena u slučaju nastanka i gašenja požara ili u slučaju spašavanja imovine nakon gašenja požara, ako je time nastala štetna posljedica za život i zdravlje djelatnika i / ili imovinu,

  oštećivanje, zaklanjanje ili uklanjanje znakova sigurnosti,

  pušenje  na  mjestima  gdje  postoji  povećana  opasnost  od  nastanka  požara  i  eksplozije (kotlovnica i sl.).

 

Članak 33.

 

Djelatnik koji ne primjenjuje mjere zaštite od požara navedene u ovom Pravilniku ili ih izvršava protivno odredbama ovog Pravilnika čini povredu propisa zaštite od požara te mu se može izreći neka od za to predviđenih mjera sukladno Zakonu, pravilnicima ili drugim aktima.

 

 

 

VII. NAČIN OBAVLJANJA UNUTARNJE KONTROLE PROVEDBE MJERA ZAŠTITE

      OD POŽARA

Članak 34.

 

Odgovorna osoba za zaštitu od požara brine se o provođenju kontrole i o korištenju aparata, opreme i uređaja u zajedničkim prostorijama Građevina, a koji se priključuju na električnu instalaciju, odnosno koji svojim radom mogu prouzročiti nastanak požara na način da sve djelatnike obavijesti o dužnosti isključenja istih po završetku radnog vremena (fotokopirni aparat, električni bojler i slično).

Članak 35.

 

Pročelnici i rukovoditelji nadležni su za kontrolu izvršavanja obveza koje su propisane općenito za sve djelatnike, te obavljanja dužnosti navedenih u članku 29. ovog Pravilnika i imaju pravo i obvezu:

  kontrolirati djelatnike glede primjene mjera zaštite od požara i eksplozija tijekom rada,

  zabraniti rad i udaljiti djelatnika s radnog mjesta ako svojim postupkom neposredno ugrožava sigurnost imovine, te o istom izvijestiti nadležnu odgovornu osobu,

  naložiti prekid obavljanja svakog posla ili radnje kojom se neposredno ugrožava sigurnost imovine ili život i zdravlje osoba na radu,

  za utvrđeno neprovođenje propisanih mjera zaštite od požara pokrenuti postupak za utvrđivanje povrede službene dužnosti, a o istom izvijestiti Gradonačelnika.

 

Članak 36.

 

Svaki djelatnik odgovoran je za posljedice:

     ako svojim postupcima ili ne pridržavajući se dužnosti navedenih u članku 27. ovog Pravilnika, prouzrokuje požar ili eksploziju,

     ako ne postupi po uputama nadležne osobe o poduzimanju preventivnih mjera zaštite od požara,

     ako  drži  veće  od  dozvoljenih  količina  lako  zapaljivih  tvari  u  prostoriji ili ih odlaže  na nedozvoljeno mjesto,

     ako na radnom mjestu poslije radnog vremena ne isključi aparate i ostalu opremu ili ostavi upaljeno svjetlo uređaje za grijanje/hlađenje ili neki drugi grijaći aparat ili uređaj koji može prouzročiti požar,

     ako se ne pridržava i drugih mjera zaštite koje su mu date usmeno ili pismeno od strane nadređenih osoba, a proizlaze iz važećih propisa zaštite od požara.

 

 

VIII. NAČIN UPOZNAVANJA DJELATNIKA S OPASNOSTIMA I OPĆIM MJERAMA

       ZAŠTITE OD POŽARA NA RADNOM MJESTU PRILIKOM STUPANJA NA RAD

       ILI PROMJENE RADNOG MJESTA

 

Članak 37.

 

Svaki djelatnik prije rasporeda na radno mjesto mora biti upoznat s osnovama iz područja zaštite od požara, te je dužan proći Program osposobljavanja djelatnika za zaštitu od požara, provedbu preventivnih mjera zaštite od požara, gašenje požara, te spašavanje ljudi i imovine ugrožene požarom, a ujedno mora biti i upoznat sa specifičnostima radnog mjesta.

Program osposobljavanja je utvrđen Pravilnikom o programu i načinu osposobljavanja pučanstva za provedbu preventivnih mjera zaštite od požara, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom („Narodne novine“ broj 61/94), a sastoji se od teoretskog i praktičnog dijela.

Prilikom rasporeda djelatnika na radno mjesto potrebno ga je upoznati s izvorima  opasnosti  za nastajanje i širenje požara, s mjerama zaštite, s rasporedom opreme i sredstava za gašenje požara, s postupkom u slučaju nastanka požara, te s putovima za evakuaciju kao i  o njihovim postupcima u slučaju evakuacije, kako je to navedeno u ovom Pravilniku. Upoznavanje djelatnika s izvorima opasnosti i mjerama zaštite obavlja pročelnik odnosno rukovoditelj u suradnji s odgovornom osobom zaštite od požara.

Evidenciju o izvršenom upoznavanju djelatnika s opasnostima i općim mjerama zaštite od požara na radnom mjestu prilikom stupanja na rad ili promjene radnog mjesta vodi upravni odjel nadležan za radne odnose te dostavlja odgovornoj osobi za zaštitu od požara.

 

 

IX. NAČIN OSPOSOBLJAVANJA DJELATNIKA ZA RAD ZA RUKOVANJE  

      PRIRUČNOM OPREMOM I SREDSTVIMA ZA DOJAVU I GAŠENJE POČETNIH 

     POŽARA

Članak 38.

 

Osposobljavanje djelatnika provode pravne osobe koje posjeduju ovlaštenje i suglasnost Ministarstva unutarnjih poslova za obavljanje tih poslova.

Svaki djelatnik prije rasporeda na radno mjesto mora biti upoznat s opasnostima glede nastanka požara na tom radnom mjestu i njegovoj okolini, te o poduzimanju zaštite da ne nastane požar i eksplozija.

Odgovorna osoba zaštite od požara vodi evidenciju o izvršenom osposobljavanju, organizira osposobljavanje novih djelatnika s ovlaštenim pravnim osobama za osposobljavanje,obavlja periodičnu provjeru znanja djelatnika glede rukovanja s aparatima i opremom za gašenje požara, te nakon provedenog osposobljavanja ili periodične provjere predmetne isprave pohranjuje u Evidenciji.

 

 

X. NAČIN OSPOSOBLJAVANJA DJELATNIKA ZA RAD NA RADNIM  MJESTIMA   S

POVEĆANIM OPASNOSTIMA

Članak 39.

 

Djelatnici koji redovito ili povremeno obavljaju više različitih poslova prilikom kojih može doći do nastanka požara, moraju za te poslove biti osposobljeni od neposrednog rukovoditelja, te upoznati sa svim opasnostima i mjerama zaštite od požara na tim poslovima prije stupanja na rad.

Periodične provjere znanja i evidenciju o tome provodi neposredni rukovoditelj.

 

 

XI. SLUŽBE  I OSOBE ZADUŽENE ZA ODRŽAVANJE U ISPRAVNOM STANJU

   OPREME I SREDSTAVA ZA DOJAVU I GAŠENJE POŽARA

 

Održavanje prijenosnih vatrogasnih aparata


                                                                Članak 40.

 

Održavanje vatrogasnih aparata ispravnim i funkcionalnim obavlja se kroz redovni pregled i periodični servis.

Redovni pregled vatrogasnih aparata obavlja odgovorna osoba za zaštitu od požara najmanje jednom u tri mjeseca.

Redovnim pregledom utvrđuje se:

     označenost, uočljivost i dostupnost vatrogasnog aparata,

     opće stanje vatrogasnog aparata,

     kompletnost vatrogasnog aparata,

     stanje plombe zatvarača, odnosno ventila vatrogasnog aparata,

     i druge radnje propisane u uputi proizvođača.

Nedostatke uočene redovnim pregledom vlasnik je obvezan odmah otkloniti sam, a ukoliko to nije moguće putem ovlaštenog servisera.

O redovnom pregledu vatrogasnih aparata brine odgovorna osoba za zaštitu od požara koja ujedno vodi i upisnik redovitog  pregleda i evidenciju održavanja vatrogasnih aparata, te brine o tome da aparati nakon ispitivanja budu propisno označeni.

 

Članak 41.

 

Periodičnim servisom provjerava se ispravnost i funkcionalnost vatrogasnog aparata i njegovih dijelova, te  obavlja  zamjena  dotrajalih  i neispravnih  dijelova  rezervnim  dijelovima,  a  provodi  se najmanje  jednom godišnje.

Poslove iz stavka 1. ovog članka obavlja ovlašteni serviser sukladno članku 2. Pravilnika o  vatrogasnim aparatima, te nakon provedenog pregleda dostavlja dokumentaciju o pregledu osobi za kontakt i odgovornoj osobi za zaštitu od požara. Evidencija sadrži podatke o: tipu vatrogasnog aparata, tvorničkom broju, datumu redovnog pregleda i periodičkog servisa, nazivu servisera koji je servisirao vatrogasni aparat, uočenim nedostacima i njihovom otklanjanju, te serijskom broju stavljene evidencijske naljepnice.

 

Članak 42.

 

Broj, vrsta i raspored aparata za gašenje požara određuje se u skladu s Pravilnikom o vatrogasnim aparatima. Vatrogasni aparati moraju biti postavljeni na vidljivim mjestima na  dohvatu ruke i propisno označeni. Ukoliko se aparat postavlja na zid, visina ručke aparata ne smije biti, mjereno od poda, na visini većoj od 150 cm od tla.

 

Članak 43.

 

Osoba za kontakt organizira redovne i periodične preglede prijenosnih i prijevoznih vatrogasnih aparata ili ugovorom prenosi na ovlaštenu pravnu osobu.

 

Članak 44.

 

U slučaju oštećenja ili pražnjenja aparata isti se mora odmah zamijeniti ispravnim i punim aparatom. Nakon izvršenog periodičnog servisa svaki se aparat mora označiti naljepnicom na kojoj mora biti označen mjesec i godina izvršenog pregleda i šifra (oznaka) osobe koja je izvršila pregled.

Članak 45.

 

O redovnom pregledu ispravnosti sustava za dojavu požara brine osoba za kontakt koja ujedno vodi brigu o pravilnom i potpunom vođenju knjige održavanja sustava.

 

Vatrodojavni sustav

Članak 46.

 

Zgrada Pred Dvorom 1 opremljena je stabilnim sustavom za dojavu požara- vatrodojavni sustav koji je pod 24 satnim nadzorom  ugovorene zaštitarske službe.

 

Članak 47.

 

Vatrodojavni sustav mora uvijek biti ispravan, te u punoj funkciji.

Ispravnost vatrodojavnog sustava mora se redovito ispitivati, a najmanje jednom godišnje od strane ovlaštene osobe i o istome ishoditi o ispravnosti.

Sukladno važećim propisima, najmanje dva puta godišnje osigurat će se servis za sustav za dojavu požara.

Za vatrodojavni sustav mora se voditi knjiga održavanja sustava i u istu upisivati sve promjene koje se događaju pri radu sustava, kao i obavezne servise sustava.

Knjigu održavanja vodi osoba zadužena za nadzor nad vatrodojavnim sustavom, a koja je o svakom stanju smanjene funkcionalnosti vatrodojavnog sustava obavijestiti odgovornu osobu za zaštitu od požara.

Za provedbu i nadzor nad provedbom odredbi iz ovog članka odgovorna je odgovorna osoba za zaštitu od požara.

Članak 48.

 

Za uočene nedostatke i neispravnosti na opremi i sredstvima za dojavu i gašenje požara svaki djelatnik dužan je obavijestiti svog pročelnika / rukovoditelja koji će u dogovoru sa osobom za  kontakt kontaktirati ovlaštenu pravnu osobu.

 

 

XII. SLUŽBE I OSOBE ZADUŽENE ZA ODRŽAVANJE U ISPRAVNOM STANJU

    INSTALACIJA  I   UREĐAJA  ČIJA  NEISPRAVNOST  MOŽE   PROUZROČITI 

     POŽAR

Članak 49.

 

O redovitoj kontroli svih instalacija i trošila brine odgovorna osoba za zaštitu od požara.

 

Članak 50.

 

Za ispitivanja i održavanje u ispravnom stanju svih protupožarnih instalacija Grad je ugovorno vezan s ovlaštenim pravnim osobama koje imaju ovlaštenja za tu vrstu ispitivanja i održavanja. Narečene pravne osobe dužne su Gradu izdavati dokumentaciju o izvršenom ispitivanju i održavanju.

 

 

XIII. SLUŽBE I OSOBE ZADUŽENE ZA RAZRADU  POSTUPAKA I PODUZIMANJE

       ODGOVARAJUĆIH ORGANIZACIJSKIH I TEHNIČKIH MJERA ZAŠTITE OD 

      POŽARA U SLUČAJEVIMA PRIVREMENOG POVEĆANOG POŽARNOG RIZIKA

 

Članak 51.

Gradonačelnik je odgovoran za osiguravanje financijskih sredstava potrebnih za provođenje Zakonom i podzakonskim aktima propisanih i naređenih te ovim Pravilnikom određenih mjera  zaštite od  požara i eksplozije.

Pročelnici i rukovoditelji odgovorni su za posljedice koje proizlaze iz obavljanja poslova na radnim mjestima, te u radnim i ostalim prostorima Građevina u njihovoj nadležnosti na kojima nisu poduzete propisane mjere zaštite od požara.

Odgovorna osoba zaštite od požara zadužena je za razradu postupaka i preuzimanje odgovarajućih organizacijskih i tehničkih  mjera  zaštite  od  požara  u  slučajevima privremenog povećanog požarnog rizika.

Razrada postupka i preuzimanje organizacijskih i tehničkih mjera zaštite od požara u slučajevima povećanog požarnog rizika mora biti odobrena od Gradonačelnika.

 

 

XIV. KRETANJE I PONAŠANJE NA PROSTORIMA UGROŽENIM OD POŽARA ILI

        TEHNOLOŠKE EKSPLOZIJE

Članak 52.

 

Na vratima prostorije u kojoj je smještena vatrodojavna centrala i uređaji s povećanim opasnostima potrebno je naznačiti da je zabranjen pristup neovlaštenim osobama. Isto tako u tim prostorijama zabranjeno je provoditi radnje i postupke u kojima se upotrebljavaju sredstva i naprave s otvorenim plamenom ili koja izazivaju iskrenje.

 

Članak 53.

 

U prostorima ugroženim od požara ili tehnološke eksplozije, prije napuštanja takvog prostora i početka gašenja požara svaki djelatnik na svom radnom mjestu mora:

-     isključiti električnu struju,

-     iznijeti na sigurno mjesto, ako je moguće, boce ili posude sa zapaljivim sredstvima i tekućinama,

-     prema planu evakuacije organizirano napuštati ugroženi prostor, te spriječiti nastanak panike prilikom izlaska,

-     izvesti na siguran prostor motorna vozila koja se nalaze u blizini Građevine.

 

Članak 54.

 

Na svim ulazima u ugroženi prostor moraju se postaviti oznake, kojima se upozorava na opasnost i kojima se zabranjuje pušenje, unošenje zapaljivih tvari ili rad na vozilima koji bi mogao izazvati plamen ili eksploziju.

Članak 55.

 

Zabranjen je ulazak u ugrožene prostore osobama koje nisu ovlaštene, pod utjecajem alkohola ili drugih omamljujućih sredstava.

 

Članak 56.

 

Sve osobe koje se kreću po ugroženim prostorima moraju biti upoznate s opasnostima i mjerama zaštite od požara. Djelatnici i kooperanti pri radu u Građevinama moraju primjenjivati mjere zaštite od požara.

 

 

XV. USTROJSTVO MOTRENJA, JAVLJANJA I UZBUNJIVANJA O OPASNOSTIMA 

      OD POŽARA

Članak 57.

 

Svaki djelatnik tijekom radnog vremena u svom djelokrugu rada i prilikom obilaska poslovnog prostora nadzire primjenu mjera zaštite od požara, a u slučaju primijećenih požara poduzima odgovarajuće mjere za uklanjanje opasnosti, odnosno pristupa gašenju požara i o njemu obavještava pročelnika / rukovoditelja.

Javljanje i uzbunjivanje o opasnosti od požara provodi se telefonom ili usmenim putem.

 

Članak 58.

 

Nakon primljene dojave o požaru, u slučaju da se požar ne može ugasiti priručnim sredstvima i vatrogasnim aparatima, pročelnik / rukovoditelj, a u slučaju da su isti odsutni, svaki djelatnik odmah poziva Javnu vatrogasnu postrojbu Grada Dubrovnika sukladno članku 80. ovog Pravilnika.

 

 

XVI. MJERE ZABRANE I OGRANIČENJA U PROVOĐENJU ZAŠTITE OD  POŽARA

  

Mjere za otklanjanje ili za smanjenje opasnosti od nastajanja požara

 

Članak 59.

 

U cilju otklanjanja uzroka nastajanja požara, spašavanja ljudi i imovine ugroženih požarom u Građevini, građevinskim dijelovima i na prostorima oko njih, primjenjuju se mjere zaštite od požara koje se odnose na:

-     projektiranje i izvođenje radova na adaptaciji ili rekonstrukciji na postojećoj Građevini, građevinskim dijelovima, odnosno projektiranje i izgradnja novih građevina i građevinskih dijelova kao i izgradnja privremenih, ugradnja rezervnih uređaja i opreme u njima, te održavanje istih,

-     ugradnju i održavanje raznih instalacija (elektroinstalacija, toplinskih, kanalizacijskih, vodovodnih i sl.) tako da ne predstavljaju opasnost od požara,

-     postavljanje raznih upozorenja, uputa, informacija i oznaka zabrane (o pušenju, unošenju otvorene vatre, zavarivanju),

-     održavanje čistoće u Građevini, prostorima odnosno uklanjanje otpadaka i drugih zapaljivih tvari na za to određena mjesta,

-     označavanje i održavanje ulaza, izlaza, prolaza, građevinskih dijelova i drugih prostora Građevine i prostora oko njih za prilaz odnosno prolaz vatrogasnih vozila,

-     uporabu uređaja za grijanje i njihovo održavanje, kao i druge mjere ovisno o postrojenju i  vrsti požarne opasnosti,

-     opskrbljenost Građevine, građevinskih dijelova i ostalih prostora vatrogasnim aparatima i drugom propisanom opremom za gašenje požara, a čiji se broj, vrsta i lokacija utvrđuju Pravilnikom o vatrogasnim aparatima.

 

Osnovne mjere zaštite od požara

Članak 60.

 

Pod osnovnim mjerama zaštite od požara prema ovom Pravilniku smatraju se građevinske mjere zaštite od požara, mjere zaštite od požara na električnim uređajima i instalacijama,  mjere zaštite od požara na instalacijama grijanja, te mjere zaštite od požara na instalacijama klimatizacije i ventilacije.

Članak 61.

 

Pod građevinskim mjerama zaštite od požara smatra  se  svaka  aktivnost  prilikom  adaptacije  i/ili rekonstrukcije ili gradnje čiji je cilj:

-     zaštita osoba koje se nalaze u Građevini i građevinskim dijelovima,

-     zaštita drugih osoba koje se nalaze u njihovoj neposrednoj blizini,

-     sprječavanje širenja požara (lokaliziranje),

-     očuvanje vrijednosti dobara u Građevini i građevinskim dijelovima i očuvanje same Građevine i njenih dijelova.

 

Članak 62.

 

Građevinske mjere zaštite od požara treba provoditi prilikom adaptacije i/ili rekonstrukcije ili gradnje nove Građevine ili dijela Građevine.

 

Članak 63.

 

Građevinske mjere zaštite od požara sastoje se i od pregleda postojećeg stanja Građevine i njenih dijelova, materijala i konstrukcije u određenim rokovima, te izvođenje građevinskih radova po dokumentaciji za koju je dana suglasnost nadležne pravne osobe radi utvrđivanja stanja otpornosti protiv požara te eventualnih prijedloga za povećanje otpornosti istih.

 

Izlazi u slučaju požara i izlazni putevi za evakuaciju

 

Članak 64.

 

Cjelokupan prostor na hodnicima i drugim evakuacijskim putovima mora uvijek biti slobodan i prohodan u punoj svojoj širini.

Nagazna površina poda na izlazima i izlaznim putovima ne smije imati nikakvih mehaničkih oštećenja, napuknuća, ne smije biti neravna, niti imati nagle promjene visine.

Podovi i zidovi na putovima za evakuaciju smiju se oblagati samo teško gorivim i negorivim materijalima sukladno važećim odredbama i moraju biti dobro pričvršćeni za oblogu.

Oštećeni dijelovi podnih obloga ne smiju se krpati nego se moraju u cijelosti zamijeniti.

 

Članak 65.

 

Na izlazima i izlaznim putovima namijenjenim za evakuaciju smjer izlaza mora biti vidljivo označen natpisom i strelicom (standardizirani simboli) tako da su vidljivi i danju i noću.

Oznake iz stavka 1. ovog članka ako nisu osvijetljene mogu biti izrađene i na fluorescentnoj podlozi.

Članak 66.

 

Putovi evakuacije moraju biti izvedeni i smješteni tako da neovisno vode na ulicu ili otvoren siguran prostor, dovoljno prostran da se osobama koje sudjeluju u evakuaciji omogući odmicanje od Građevine, te brzo i sigurno napuštanje prostora ugroženog požarom.

Dužina puta evakuacije osoba do sigurnog prostora iznosi do 30 m.

Električne instalacije na putovima za evakuaciju moraju biti tako izvedene da u slučaju požara, uslijed topljenja izolacije i/ili instalacijskih cijevi neće doći do kapanja po evakuacijskim putovima.

Vrata na putovima evakuacije moraju biti izvedena tako da se mogu otvarati u namjeravanom smjeru evakuacije. Ta vrata moraju biti izvedena kao zakretna ili na drugi odgovarajući način sukladan odredbama i pravilima za evakuacijske izlaze i moraju biti izvedena od negorivog materijala.

Rukohvati i ograde na stepeništu trebaju biti stabilno pričvršćeni za konstrukciju Građevine.

 

Otvori u zidovima

                                                                   Članak 67.

 

Sva vrata u Građevini i građevinskom dijelu moraju se lako zatvarati i otvarati. Ako su vrata ostakljena, staklo na njima ne smije biti napuknuto ili razbijeno.

 

Članak 68.

 

Svi prozori predviđeni za otvaranje moraju se dati lako otvarati i zatvarati s poda (ventus uređaji i sl.).Prozorska stakla ne smiju biti napukla ili razbijena.

 

Toplinska stanica

Članak 69.

 

Rad toplinske stanice za centralno grijanje u fazi eksploatacije može nadgledati osoba s provjerenom stručnom osposobljenošću za rad na konkretnoj opremi i instalaciji.

U toku nadgledanja mora se obavljati slijedeće:

     puštanje u pogon i kontrola ispravnosti rada i zaustavljanja u skladu s uputama za rukovanje,

     pravovremeno izvještavanje o svim uočenim nedostacima i obavljenim preinakama na instalaciji, te redovito servisiranje u skladu sa uputama proizvođača, kao i redovito vođenje dnevnika korištenja.

 

Plinska trošila

Članak 70.

 

Pregled i ispitivanje plinskih trošila na nepropusnost mora se provoditi sukladno propisima i Pravilniku o ispitivanju plinskih instalacija. Ispitivanje provodi ovlaštena pravna  osoba  prema  važećim propisima i o istom izdaje Ispitni izvještaj.

 

Mjere zaštite od požara na električnim instalacijama

 

Članak 71.

 

Električne instalacije moraju biti izvedene i održavane u skladu s projektiranim stanjem.

Nadogradnja, preinaka i/ili zamjena električnih instalacija mimo projekta nije dopuštena.

Radove instaliranja i održavanja električne instalacije i uređaja mogu obavljati samo za to kvalificirane i stručno osposobljene osobe.

Prostorije s električnim ormarima, uređajima za pokretanje, upravljačkim pultovima i sl. moraju biti zaključane, a ključevi se nalaziti kod osobe za kontakt.

U prostorijama iz stavka 4. ovog članka nije dopušteno držanje bilo kakvog materijala ili predmeta koji nisu u svezi s namjenom istih.

 

Članak 72.

 

U glavnom razvodnom ormaru kao i u razvodnim ormarićima u pojedinim prostorijama moraju biti postavljene jednopolne sheme električnih instalacija sa svim potrebnim podacima.

Za isključenje električne energije u slučaju hitne potrebe (požar i sl.) moraju  na  odgovarajućim mjestima biti izvedene sklopke/tipkala za isklop cijelog ili dijela objekta. Sklopke odnosno tipka za isklop električne energije moraju biti jasno označena u skladu sa svojom funkcijom djelovanja.

Sklopke iz stavka 1. ovog članka treba postaviti izvan zone opasnosti od požara i eksplozije.

 

Članak 73.

 

Elektroinstalacije i svi njeni elementi ne smiju se upotrebljavati izvan granica njihovih nazivnih vrijednosti, a posebne mjere za zaštitu od preopterećenja vodiča, kabela i sklopnih aparata  provode se ugradnjom osigurača i automatskih prekidača. Zaštita od kratkih spojeva provodi se ugradnjom odgovarajućih osigurača i automatskih prekidača na početku svakog električnog voda i na mjestu promjene presjeka vodiča.

Zabranjeno je upotrebljavati krpane, neispravne ili predimenzionirane električne osigurače, kao i postavljanje provizorne instalacije.Zamjena osigurača mora se obavljati samo originalnim ulošcima.Kraj svakog osigurača i sklopke moraju biti postavljene oznake kojem strujnom krugu pripada osigurač i sklopka.

O svakom obavljenom pregledu i ispitivanju električnih instalacija i uređaja ispitivač je dužan izdati pisani nalog iz kojeg će biti vidljivo koji su nedostaci prilikom pregleda utvrđeni i što se treba učiniti da se ukloni nedostatak glede zaštite od požara.

 

Gromobranska instalacija

Članak 74.

 

Gromobranska instalacija Građevina mora biti izvedena i održavana tako da se spriječi svaka mogućnost nastanka požara zbog atmosferskog pražnjenja.

Pregled gromobranskih instalacija tijekom upotrebe mora se obavljati:

     poslije svakog popravka,

     nakon svakog udara groma u Građevinu ili instalaciju,

     u redovnim periodičnim razmacima po za to ovlaštenoj pravnoj osobi, u skladu s tehničkim propisom za sustave zaštite od djelovanja munje na građevinama.

O svakom pregledu mora se sastaviti zapisnik u koji se unose sve vrijednosti dobivene pregledom i mjerenjem i iz njega se mora vidjeti je li instalacija ispravna i koji su popravci eventualno potrebni na njoj.

 

Mjere zaštite od požara na uređajima i instalacijama ventilacije i grijanja

 

Članak 75.

 

Svi uređaji i instalacije moraju biti izvedeni i održavani tako da ne postoji opasnost od nastanka i širenja požara. Način zagrijavanja, vrsta grijaćih tijela i njihov smještaj moraju odgovarati namjeni prostorije.

O čišćenju i održavanju sustava ventilacije i klimatizacije vodi se evidencija.

Poslove iz ovog članka organizira upravni odjel nadležan za održavanje nekretnina, a obavljaju ih za to ovlaštene  osobe.

 

Sigurnosna - protupanična rasvjeta

 

Članak 76.

 

Jedanput godišnje potrebno je obaviti ispitivanje sigurnosne – protupanična rasvjete.

Poslove iz  stavka 1. ovog  članka  organizira  nadležni upravni odjel, a obavljaju ih za to ovlaštene pravne osobe.

 

 

XVII. POSTUPANJE DJELATNIKA U SLUČAJU NASTANKA POŽARA

 

Članak 77.

 

Svaki djelatnik koji opazi neposrednu opasnost od požara ili opazi požar dužan je ukloniti opasnost odnosno ugasiti požar ako to može bez opasnosti za sebe ili drugu osobu. Ako to ne može učiniti sam, dužan je odmah obavijestiti ostale djelatnike, vatrogasnu postrojbu i odgovornu osobu za zaštitu od požara.

 

Članak 78.

 

Prije početka gašenja većeg požara vodom, potrebno je na glavnoj sklopki isključiti električnu energiju.

Članak 79.

 

Prije napuštanja radne prostorije i početka gašenja požara svaki djelatnik na svom radnom mjestu mora:

     isključiti električnu struju,

     zatvoriti dovod plina,

     iznijeti na sigurno mjesto, ako je to moguće, boce s plinom ili posude sa zapaljivim tekućinama,

     izvesti na siguran prostor motorna vozila,

     spriječiti nastanak panike prilikom izlaska iz radnih prostora.

 

Članak 80.

 

O nastalom požara dojavljuje se putem telefona na broj 193 ili 112. Osoba koja dojavljuje o požaru dužna je dati slijedeće podatke:

     ime i prezime, te broj telefona s kojeg se javlja,

     lokaciju požara i najbliži mogući pristup za vatrogasno vozilo,

     vrstu požara (otvoreni, zatvoreni prostor),

     vrstu tvari koja gori (tekućina, plin, kruta tvar, konstrukcija Građevine),

     da li u požaru ima ozlijeđenih.

 

Članak 81.

 

Svaki djelatnik dužan je osigurati da se na mjesto požara donesu raspoloživi i odgovarajući aparati za gašenje požara, te druga oprema koja može koristiti za gašenje požara. Tijekom akcije gašenja na mjestu požara smije se nalaziti samo potreban broj djelatnika.Radi smanjenja  štete mora se voditi briga da se izbjegne nepotrebno polijevanje vode po predmetima i inventaru, te ukloniti materijale koji bi doprinijeli širenju požara.

Po dolasku vatrogasne postrojbe cjelokupnu brigu oko gašenja i zbrinjavanja požara, preuzima voditelj akcije gašenja požara od strane vatrogasne postrojbe.

 

Članak 82.

 

Nakon završetka gašenja požara, voditelj akcije gašenja požara od strane vatrogasne postrojbe dužan je:

     osigurati dežurstvo radi sprječavanja ponovnog nastanka požara,

     osigurati potrebnu vatrogasnu opremu i sredstva za gašenje požara,

     uputiti djelatnike o poduzimanju potrebnih radnji na eventualnu mogućnost nastavka požara i sanaciji požarišta.

 

Članak 83.

 

Uporabljenu opremu, sredstva i uređaje za gašenje požara potrebno je odmah dovesti u ispravno stanje i spremiti na određena mjesta.

 

 

XVIII. DRUGE MJERE ZAŠTITE OD POŽARA SUKLADNO VLASTITIM PLANOVIMA 

      I POTREBAMA

Članak 84.

 

Rad s otvorenim plamenom (aparatima za zavarivanje, rezanje i lemljenje) može se obavljati u prostorijama Građevine tek nakon dobivanja pisanog odobrenja odgovorne osobe za zaštitu od požara i naloženih mjera koje se moraju poduzeti prije toga.

 

Pušenje u radnim i drugim prostorijama

 

Članak 85.

 

Zabranjeno je pušenje u svim radnim prostorijama i prostorima Građevina.

 

Uporaba električnih kuhala i grijalica

 

Članak 86.

 

U prostorima Građevina nije dopuštena uporaba pokretnih, kao ni prijenosnih električnih grijalica, kuhala, kalorifera i drugih električnih aparata (koji svojom neispravnošću ili neodgovarajućim  priključenjem na električnu mrežu mogu prouzročiti nastajanje požara) ukoliko isti nisu službeno evidentirani i za svoju uporabu posjeduju prateću tehničku dokumentaciju - upute za rukovanje i dokaz o ispravnosti.

Za provedbu i nadzor nad provedbom odredbi iz članka 85. i 86. odgovorni su pročelnici i rukovoditelji, svaki za područje svoje nadležnosti, a za provedbu i svi djelatnici.

 

 

XIX. ZAVRŠNA ODREDBA

Članak 87.

 

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmi dan od dana donošenja.

Prilozi utvrđeni u članku 3. ovoga Pravilnika, koji čine njegov sastavni dio, nisu predmetom objave.

Ovaj Pravilnik objavit će se na oglasnoj ploči i web stranici Grada www.dubrovnik.hr.

 

KLASA: 214-01/20-01/02

URBROJ: 2117/01-01-20-1

Dubrovnik 11. svibnja 2020.

 

Gradonačelnik

Mato Franković, v. r.

----------------------------