Službeni glasnik

Službeni glasnik

Službeni glasnik 1 - 29. siječnja 2020.Objavljeno: 29.01.20.

8. Program javnih potreba u predškolskom odgoju Grada Dubrovnika za 2020. godinu

Na temelju članka 49. Zakona o predškolskom odgoju  i obrazovanju („Narodne novine“, broj 10/97., 107/07. i 94/13.) i članka 32. Statuta Grada Dubrovnika („Službeni glasnik Grada Dubrovnika“, broj 4/09., 6/10., 3/11., 14/12., 5/13., 6/13. – pročišćeni tekst, 9/15. i 5/18.) Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 27. sjednici, održanoj  27. siječnja 2020., donijelo je

 

 

PROGRAM JAVNIH POTREBA U PREDŠKOLSKOM ODGOJU 

GRADA DUBROVNIKA ZA 2020. GODINU

 

 

1. UVOD

 

Prema Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju (NN 10/97, 107/07 i 94/13) predškolski odgoj obuhvaća programe odgoja, obrazovanja, zdravstvene zaštite, prehrane i socijalne skrbi djece koji se ostvaruju u dječjim vrtićima. Dječji vrtići su javne ustanove koje djelatnost predškolskog odgoja obavljaju kao javnu službu.

 

Prema spomenutom Zakonu predškolski odgoj se ostvaruje u skladu s razvojnim osobinama i potrebama djece te socijalnim, kulturnim, vjerskim i drugim potrebama njihovih obitelji. Organizira se i provodi kako bi se doprinijelo očuvanju tjelesnog i mentalnog zdravlja djeteta, poticanju cjelovitog razvoja funkcija u skladu sa zakonitostima djetetova razvoja i stvarnim individualnim mogućnostima.

 

Programom javnih potreba u predškolskom odgoju Grada Dubrovnika (u nastavku teksta: Program javnih potreba) utvrđuje se oblik, opseg, kvaliteta i način zadovoljenja javnih potreba u djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci predškolske dobi (u nastavku teksta: predškolski odgoj) prema potrebama i interesima građana Grada Dubrovnika.

 

Prema Zakonu o predškolskom odgoju i obrazovanju, djelatnost predškolskog odgoja financira se pretežno sredstvima proračuna lokalne i područne (regionalne) samouprave te sudjelovanjem roditelja u cijeni programa predškolskog odgoja, u koje su uključena njihova djeca. Određeni programi, kao što su posebni programi za djecu s poteškoćama u razvoju te program predškole, sufinanciraju se iz sredstava Državnog proračuna Republike Hrvatske.

 

Programom javnih potreba, za koji se sredstva osiguravaju u Proračunu Grada Dubrovnika, obuhvaćeni su sljedeći programi:

      redoviti programi predškolskog odgoja: cjelodnevni i skraćeni jaslični i vrtićni programi odgoja i obrazovanja, koji se ostvaruju u javnoj ustanovi Dječji vrtići Dubrovnik i 3 (tri) privatna vrtića čiji su osnivači fizičke osobe i

      program predškolskog odgoja za djecu s teškoćama u razvoju pri Osnovnoj školi Marina Držića.

 

 

2. IZVJEŠĆE O PROVEDBI PROGRAMA JAVNIH POTREBA U PREDŠKOLSKOM ODGOJU GRADA DUBROVNIKA ZA 2019. GODINU

 

Program javnih potreba u predškolskom odgoju za 2019. godinu obuhvaćao je programe odgoja i obrazovanja koji su se provodili u javnoj ustanovi Dječji vrtići Dubrovnik i privatnim dječjim vrtićima „Petar Pan“, „Calimero“ i „Bubamara“ te program predškolskog odgoja za djecu s teškoćama u razvoju pri Osnovnoj školi Marina Držića.

 

U skladu s Izvješćem o radu Dječjih vrtića Dubrovnik tijekom pedagoške godine 2018./2019. rad u Dječjim vrtićima Dubrovnik bio je organiziran u 87 odgojnih skupina s 1853 djece. Primarnim programima bilo je obuhvaćeno 1817 djece jasličke i vrtićke dobi u 84 odgojne skupine (510 djece u 30 odgojnih skupina jaslica te 1307 djece u 54 odgojne skupine vrtića). Kraći popodnevni program pohađalo je 15 djece u jednoj odgojnoj skupini te 21 dijete u dvije odgojne skupine kraćeg petosatnog vrtićkog programa (Šipan i Lopud).

 

S početkom pedagoške godine s desetosatnim programom započeo je dječji vrtić na Gromači koji je dotad imao kraći 5-satni program.

 

REKAPITULACIJA PROGRAMA

 

 

V R T I Ć

BROJ  ODGOJNIH SKUPINA

BROJ    ODGOJITELJA

BROJ  UPISANE        DJECE

BROJ DJECE S POTEŠKOĆAMA UKLJUČENA U REDOVNE SKUPINE

BROJ DJECE KOJA IMAJU POMOĆNIKA

PROSJEČAN BROJ DJECE PO SKUPINAMA

PRIMARNI

VRTIĆNI

10 – SATNI

54

109

1307

223

21

24

PRIMARNI

JASLIČNI   

10 – SATNI

30

61

510

39

0

17

KRAĆI

5 - SATNI

2

2

21

1

0

11

KRAĆI

3 - SATNI

1

1

15

5

0

15

UKUPNO

87

173

1853

268

21

17

 

Prosječan broj djece po skupinama je sedamnaestero (17) djece. U nekim skupinama je broj djece nešto veći od onog propisanog Državnim pedagoškim standardom, posebno u jasličnim skupinama, a sve zbog velikog broja zahtjeva roditelja za smještajem djece u vrtiće i jaslice.

S obzirom na navedeno, Dječji vrtići Dubrovnik nastojali su osigurati dovoljan broj odgojitelja i stručnih suradnika, kao i svih drugih zaposlenika, kako bi se zadovoljila kvaliteta kroz sve segmente rada u Vrtiću.

 

Tijekom pedagoške godine ispisalo se iz vrtića 75 djece. Na svako upražnjeno mjesto upisivala su se nova djeca te su se zaprimale nove prijave i na taj način je broj djece u skupinama i ukupan broj djece u vrtiću ostao isti.     

 

U redovne programe Dječjih vrtića Dubrovnik bilo je uključeno 268 djece s poteškoćama u razvoju, a njih 21 je imalo osobnog pomagača.

 

Po broju djece i po broju zaposlenika kojih je u protekloj godini bilo 260, Dječji vrtići Dubrovnik ubrajaju se među najveće predškolske ustanove u Republici Hrvatskoj.

Zbog jednostavijeg i učinkovitijeg rada Dječji vrtići Dubrovnik organizacijski su se podijelili u tri cjeline: prvu cjelinu čine vrtići Palčica, Škatulica, Lapadski Dvori i Radost, drugu cjelinu čine vrtići Pile, Pile 2, Gruž, Kono, Kono 2, Izviđač i Ciciban i treću cjelinu čine vrtići Pčelica, Opskrbi centar, Vita, POS, Aster, Stara Mokošica, Osojnik, Zaton, Trsteno, Gromača, Šipan i Lopud. Svaka cjelina ima svoj stručno razvojni tim koji je zadužen za stručno praćenje rada vrtića.

 

Tijekom 2019. godine Grad Dubrovnik je započeo podjelu Dječjih vrtića Dubrovnik na dvije predškolske ustanove na način da se osniva Dječji vrtić Pčelica sa sjedištem u Mokošici, dok postojeća ustanova Dječji vrtići Dubrovnik nastavlja s obavljanjem djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja za uže područje Grada. U tom smislu Gradsko vijeće Grada Dubrovnika je donijelo Odluku o podjeli Dječjih vrtića Dubrovnik i Rješenje o imenovanju privremene ravnateljice Dječjeg vrtića Pčelica. Ministarstvo znanosti i obrazovanja dalo je suglasnost na akte Grada Dubrovnika, zatražena je suglasnost na plan i program rada ustanove koja je kao nova predškolska ustanova registrirana na Trgovačkom sudu u Dubrovniku.

 

Nakon što su u okviru projekta Grad ZA djecu Gradu Dubrovniku odobrena bespovratna sredstva u iznosu od 14.080.986,10 kuna od 1. travnja 2019. godine u pojedine vrtiće Dječjih vrtića Dubrovnik uvedeno je desetosatno radno vrijeme od 9,30 do 17,30 sati kao i rad subotom. Ove programe pohađalo je nešto više od 200 djece. 

  

Cijene programa predškolskog odgoja dječjih vrtića i jaslica u vlasništvu Grada Dubrovnika određene su Zaključkom Gradskog vijeća o načinu i uvjetima sudjelovanja roditelja - korisnika usluga u cijeni programa dječjih vrtića i jaslica u vlasništvu Grada Dubrovnika i iznose:

 

        - za primarni jaslički i vrtićki desetosatni program                       od 250,00  do 550,00 kn

          (ovisno o mjesečnim primanjima po članu obitelji)

        - za kraći vrtićki popodnevni trosatni program                                                  250,00 kn

        - za kraći vrtićki primarni petosatni program (Gromača,

          Šipan i Lopud)                                                                                                  150,00 kn

 

Mjerama socijalnog programa Grada Dubrovnika utvrđeni su kriteriji za potpuno ili djelomično oslobađanje od obveze sudjelovanja u cijeni programa za pojedine roditelje - korisnike usluga. Ove olakšice koristilo je 402 djece korisnika usluga vrtića u svim programima tijekom godine, odnosno 21% upisane djece.

 

Zaklada Blaga djela iz Dubrovnika plaćala je korištenje vrtića za prosječno 39 djece iz socijalno ugroženih obitelji tijekom pedagoške godine, ukupno 12.795,00 kuna mjesečno.

Tijekom travnja 2019. godine (od 15. do 24. travnja) proveden je upis djece u dječje vrtiće i jaslice za pedagošku 2019./2020.godinu. Upisi su se provodili elektronski, putem aplikacije  e-upisi koja se nalazila na mrežnoj stranici Dječjih vrtića Dubrovnik.

 

U upisnom roku zaprimljena su 354 zahtjeva za upis od čega 204 za jaslice i 91 za vrtić na užem području Grada Dubrovnika i u Mokošici, 19 zahtjeva za vrtićni i jaslični program u Trstenom, Zatonu, Osojniku i Gromači, 6 za kraći popodnevni program te 31 zahtjev koji ne ispunjava uvjete natječaja.   

 

Na prijedlog Komisije za upis, Upravno vijeće Dječjih vrtića Dubrovnik utvrdilo je  21. lipnja 2019. godine Listu prvenstva za upis djece u Dječje vrtiće Dubrovnik u pedagoškoj godini 2019./2020. Primljeno je ukupno 323 djece, od toga 224 u program jaslica i 99 djece u program vrtića.

 

Članovi Stručnog tima upis djece u vrtić provode putem inicijalnog intervjua i upitnika za roditelje. Upitnik sadržava bitne anamnestičke podatke o razvoju djeteta i njegovom obiteljskom statusu. To je prilika da se od samog uključivanja djeteta u vrtić ostvari dobar kontakt te potakne  roditelje na suradnju i pravovremeno otkrivanje eventualnih zdravstvenih, razvojnih i emocionalnih poteškoća djeteta. Članovi Stručnog tima primjećuju da iz godine u godinu raste broj djece sa zdravstvenim poteškoćama, posebno djece s alergijskim bolestima, a raste i broj djece iz jednoroditeljskih obitelji.

 

Grad Dubrovnik je tijekom pedagoške godine 2018./2019. godine uložio znatna sredstva u uređenje i opremanje dječjih vrtića na svom području. U radove i opremu dječjih vrtića uloženo je iz razdjela Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo ukupno 2.127.524,44 kuna (namještaj i oprema 1.157.174,29, a radovi 970.350,15 kuna).

Iz Proračuna Grada Dubrovnika za 2019. godinu Dječjim vrtićima Dubrovnik isplaćeno je sveukupno 33.351.822,79 kuna. 

 

U okviru projekta Grad ZA djecu nabavljena je oprema kako slijedi: oprema za uređenje igrališta Dječjeg vrtića Pile u iznosu od 269.662,50 kuna, Montessori materijali za Dječje vrtiće Škatulica, Pčelica i Palčica u iznosu od 188.261,25 kuna, oprema za senzorne sobe u Dječjim vrtićima Pčelica i Palčica u iznosu od 145.577,55 kuna te oprema za sportski program u Dječjim vrtićima Pile, Ciciban i Palčica u iznosu od 219.133,58 kuna.

 

Putem Upravnog odjela za investicije i upravljanje projektima završen je u 2019. godini projekt Dogradnje dječjeg vrtića Palčica te projekti energetske obnove dječjih vrtića Izviđač i Ciciban. Preko istog Upravnog odjela završena je investicija uređenja i opremanja novog dječjeg vrtića Put na more te adaptacija novog prostora u dječjem vrtiću u Zatonu.

 

Planirana sredstva za subvenciju rada privatnih vrtića isplaćena su u 100%-tnom iznosu i to:  Dječji vrtić Calimero 839.900,00 kuna, Dječji vrtić Bubamara 435.000,00 kuna te Dječji vrtić Petar Pan 254.100,00 kuna.

Program predškolskog odgoja za djecu s poteškoćama u razvoju pri Osnovnoj školi Marina Držića pohađalo je u protekloj školskoj godini jedanaestero djece.

 

Osnovna škola Marina Držića je četvrtu godinu zaredom organizirala tzv. Ljetni kamp za djecu s poteškoćama. Kamp je trajao od 8. srpnja do 9. kolovoza 2018. godine, u rad kampa bilo je uključeno 25 djece s poteškoćama, od kojih   21 školskog uzrasta, a 4 vrtićke dobi. Bili su raspoređeni u jednu vrtićku i tri školske skupine. U radu s djecom bilo je angažirano 9 terapeuta i studenata Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta  i 6 asistenata.

 

 

3. REDOVITI PROGRAMI PREDŠKOLSKOG ODGOJA U 2020. GODINI  - OBLICI, OPSEG I NOSITELJI DJELATNOSTI

 

Redoviti programi predškolskog odgoja u obliku cjelodnevnih i skraćenih jasličkih i vrtićkih programa odgoja i obrazovanja ostvaruju se u Gradu Dubrovniku u javnoj ustanovi Dječji vrtići Dubrovnik kao glavnom nositelju programa javnih potreba u predškolskom odgoju i 3 (tri) privatna vrtića čiji su osnivači fizičke osobe.

Dječji vrtić Pčelica je u osnivanju i trebao bi u 2020.godini postati samostalna predškolska ustanova.

 

3.1. JAVNA USTANOVA „DJEČJI VRTIĆI DUBROVNIK“

 

Dječji vrtići Dubrovnik organiziraju i provode programe njege, odgoja i obrazovanja, zdravstvene zaštite i prehrane djece rane i predškolske dobi koji su prilagođeni razvojnim potrebama djece te njihovim mogućnostima i sposobnostima od starosne dobi od godinu dana do polaska u prvi razred osnovne škole.   

 

U skladu s Planom i programom rada za pedagošku 2019./2020. godinu Dječji vrtići Dubrovnik organiziraju sljedeće programe odgoja i obrazovanja:

      primarni jutarnji program (desetosatni)

      jutarnji  i popodnevni vrtićki programa (petosatni)

      vrtićki popodnevni program (trosatni)

      drugi kraći programi tijekom godine 

 

Primarni desetosatni jutarnji program

 

Primarni jutarnji program organizira se kao desetosatni vrtićni (za djecu od 3. do 7. godina života) i desetosatni jaslični program (za djecu od 1. do 3. godine života) kojim je u pedagoškoj 2019./2020. godini obuhvaćeno 1749 djece u 92 odgojne skupine, 1234 djece vrtićnog uzrasta u 59 odgojnih skupina i 480 djece jasličnog uzrasta u 30 skupina.

U ovoj skupini primarnog desetosatnog programa nalazi se i vrtić Gromača, koji od 1. rujna 2019. godine djeci nudi desetosatni program.

Radno vrijeme primarnih programa usklađeno je s radnim vremenom roditelja i traje od 6,30 do 16,30 sati (dežurstvo od 16,30 do 17,00 sati) odnosno od 9,30 do 19,30 sati.

Nakon provedene ankete s roditeljima desetosatni program u vremenu od 9,30 do 19,30 sati organiziran je u vrtićima Izviđač, Pile, Ciciban, Palčica, Škatulica i Pčelica. Rad subotom, u vremenu od 6,30 do 16,30 sati organiziran je u vrtićima Izviđač, Ciciban, Palčica i Pčelica. Navedeni programi realiziraju se u okviru projekta Grad ZA djecu za koji je Grad Dubrovnik dobio bespovratna sredstva iz Europskog socijalnog fonda.

 

Jutarnji i popodnevni petosatni vrtićki program

 

Jutarnji i popodnevni petosatni vrtićni programi organizirani su na Šipanu gdje vrtić pohađa devetero djece i na Lopudu gdje je upisano osmero djece. Oni rade sa po jednom mješovitom skupinom djece i to na Šipanu ujutro (od 7,30 do 13,00 sati), a na Lopudu poslijepodne (od 12,00 do 17,00 sati).

 

Kraći vrtićki trosatni popodnevni program

 

Popodnevni program organiziran je u ovoj pedagoškoj godini samo u Dječjem vrtiću Gruž s jednom skupinom od osamnaestero djece.  

Program zadovoljava potrebe djece od 3. godine života do polaska u prvi razred osnovne škole, a radno vrijeme ovog programa je od 15,00 do 18,00 sati. Od početka 2019. godine ove programe pohađat će djeca u programu predškole. Ukoliko bude potrebno, za potrebe programa besplatne predškole, otvorit će se i nove skupine.

Prikaz programa i broja djece sa stanjem na dan 30. rujna 2019.

PRIMARNI JASLIČNI PROGRAM  10 - SATNI

 

  V R T I Ć

BROJ ODGOJNIH SKUPINA

BROJ ODGOJITELJA

BROJ UPISANE DJECE

Broj djece s poteškoćama uključena u redovne skupine

Broj djece s poteškoćama koja imaju pomoćnika

PROSJEČAN BROJ DJECE PO SKUPINAMA

 

PALČICA

7

14

115

18

3

16,43

 
 

ŠKATULICA

6

12

91

6

15,17

 
 

CICIBAN

3

6

48

6

/

16,00

 
 

IZVIĐAČ

3

6

47

8

/

15,67

 
 

KONO I

1

2

16

/

16,00

 
 

PČELICA

3

6

50

9

/

16,67

 
 

PČELICA

3

6

47

4

/

15,67

 

Stara Mokošica

 

PČELICA na moru

1

2

15

2

/

15,00

 
 

PČELICA – POS

1

2

17

6

/

17,00

 
 

PČELICA – Vita

1

2

17

1

/

17,00

 
 

ZATON

1

2

17

4

/

17,00

 

SVEUKUPNO

30

60

480

64

3

16,15

 
 

 

PRIMARNI VRTIĆNI PROGRAM 10 – SATNI

 

VRTIĆ

BROJ ODGOJNIH SKUPINA

BROJ ODGOJITELJA

BROJ   UPISANE DJECE

Broj djece s poteškoćama uključena u redovne skupine

Broj djece s poteškoćama koja imaju pomoćnika

PROSJEČAN BROJ DJECE   

PALČICA

13

26

283

76

3

     21,77

ŠKATULICA

5

10

110

39

5

22,00

RADOST

3

6

60

13

/

20,00

GRUŽ

3

5

61

16

1

20,33

CICIBAN

5

10

123

18

/

24,60

IZVIĐAČ

4

8

83

14

3

20,75

KONO

2

4

38

6

1

19,00

PILE

5

10

84

26

1

16,80

PČELICA

Mokošica

5

10

119

15

3

23,80

PČELICA

Opskrbni centar

1

2

22

6

1

22,00

PČELICA

Stara Mokošica

3

6

46

1

/

15,25

PČELICA na moru

3

6

57

10

2

19,00

PČELICA – POS

1

2

22

2

 /

22,00

PČELICA

Između dolaca

1

2

22

5

1

22,00

OSOJNIK

1

3

31

 4

/

31,00

ZATON

1

2

27

5

/

27,00

GROMAČA

1

3

23

4

/

23,00

TRSTENO

1

3

23

6

/

23,00

SVEUKUPNO

59

120

1234

256

21

21,78

VRTIĆNI PROGRAM 5 – SATNI JUTARNJI I POPODNEVNI

 

 

  V R T I Ć

 

BROJ ODGOJNIH SKUPINA

BROJ ODGOJITELJA

BROJ UPISANE DJECE

Broj djece s poteškoćama uključena u redovne skupine

Broj djece s poteškoćama koja imaju pomoćnika

PROSJEČAN BROJ DJECE PO SKUPINAMA

 

ŠIPAN

1

1

9

 /

9

 

- jutarnji

 

LOPUD

1

1

8

 /

8

 

- jutarnji  

 

UKUPNO

2

2

17

0

8,5

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

VRTIĆNI POPODNEVNI PROGRAM 3 - SATNI

 

 

BROJ ODGOJNIH SKUPINA

BROJ ODGOJITELJA

BROJ UPISANE DJECE

Broj djece s poteškoćama uključena u redovne skupine

Broj djece s poteškoćama koja imaju pomoćnika

PROSJEČAN BROJ DJECE PO SKUPINAMA

 

  V R T I Ć

 

GRUŽ

1

1

18

1

 /

18

 

popodnevni

 

UKUPNO:

1

1

18

1

 /

18

 
 

 

REKAPITULACIJA PROGRAMA

 

VRSTA PROGRAMA

BROJ ODGOJNIH SKUPINA

BROJ ODGOJITELJA

BROJ UPISANE DJECE

Broj djece s poteškoćama uključena u redovne skupine

Broj djece s poteškoćama koja imaju pomoćnika

PROSJEČAN BROJ DJECE PO SKUPINAMA

PRIMARNI JASLIČNI 10-SATNI

30

60

480

64

3

16,0

PRIMARNI VRTIĆNI 10-SATNI

59

120

1234

260

21

20,8

KRAĆI 5-SATNI

2

2

17

 /

 /

8,5

KRAĆI 3-SATNI

1

1

18

1

 /

18,0

UKUPNO

92

183

1749

325

24

15,83 

 

Budući da Dječji vrtići Dubrovnik vrše kontinuirani upis djece u  vrtiće i jaslice na dan 31. prosinca 2019. godine u vrtić je bilo upisano 1768 djece, a 13 ih je na listi čekanja.

 

Od 325 djece s poteškoćama u razvoju uključene u redovne programe, njih 24 ima pomoćnika. Pomoćnici rade sa svakim djetetom po 2, odnosno 4 sata dnevno.

 

U ovoj pedagoškoj godini prepoznato je 84 potencijalno darovite djece s kojima se provodi Program za darovitu djecu. Cilj programa je rano prepoznavanje potencijalno darovite djece, utvrđivanje načina odgojno-obrazovnog djelovanja u cilju zadovoljavanja potreba i poticanja razvoja darovite djece u vrtiću i izvan vrtića.  

 

 

Drugi kraći programi tijekom godine

U Dječjim vrtićima Dubrovnik nude se i drugi redoviti i povremeni programi kao što su:

      Program predškole u trajanju od 250 sati

      Vjerski program (dvije skupine u vrtiću Radost i vrtić Ježići na Osojniku),

      Rano učenje engleskog jezika,  tečaj francuskog jezika

      Program za darovite u svim vrtićima

      Montessori program u Dječjem vrtiću Put na more

      Programi umjetničkog, kulturnog i športskog sadržaja uz sudjelovanje na javnim nastupima.

 

Opisani opseg programa Dječjih vrtića Dubrovnik planira se realizirati s 303  djelatnika  Dječjih vrtića Dubrovnik.

         BROJ IZVRŠITELJA NA RADNIM  MJESTIMA ZA REALIZACIJU PLANA
                                            U PEDAGOŠKOJ GODINI  2019./2020.             

 

REDNI

BROJ

RADNO MJESTO

BROJ IZVRŠITELJA

 

  1.  

Ravnatelj

1

  1.  

Privremeni ravnatelj

1

  1.  

Pedagog

3

  1.  

Psiholog

3

  1.  

Psiholog – pripravnik (EU fond)

1

  1.  

Defektolog

1

  1.  

Edukacijski rehabilitator - logoped

2

  1.  

Edukacijski rehabilitator

1

  1.  

Zdravstveni voditelj

3

  1.  

Osobni pomagač (EU fond)

15

  1.  

Osobni pomagač

5

  1.  

Odgojitelj

171

  1.  

Odgojitelj (EU fond)

13

  1.  

Odgojitelj -stručno osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa

(3)

  1.  

Odgojitelj – pripravnik (EU fond)

3

  1.  

Tajnik

2

  1.  

Administrativni referent

1

  1.  

Voditelj računovodstva i knjigovodstva

1

  1.  

Samostalni referent za planiranje i nabavu

1

  1.  

Računovodstveni referent:

    - osnovnih sredstava, sitnog inventara i blagajne

    - obračun plaća

    - saldokonti

    - financijski knjigovođa

    - materijalnog knjigovodstva - skladištar

5

  1.  

EU projektni koordinator

1

  1.  

Voditelj kuhinje

4

  1.  

Kuharica

4

  1.  

Kuharica (EU fond)

1

  1.  

Kućni majstor – ložač - vozač

5

  1.  

Pomoćna radnica u kuhinji

18

  1.  

Radnica u praonici

3

  1.  

Spremačica  

30

  1.  

Spremačica (EU fond)

4

UKUPNO:

 

 

303

U osiguravanju uvjeta za rad zaposlenih u Dječjim vrtićima Dubrovnik primjenjuju se odredbe Kolektivnog ugovora za zaposlene u predškolskim ustanovama Grada Dubrovnika, koji je potpisan u lipnju 2016. godine. Tijekom 2020. godine trebali bi biti završeni pregovori i potpisan novi Kolektivni ugovor za zaposlene u predškolskim ustanovama Grada Dubrovnika.

 

Mreža dječjih vrtića ustanove Dječji vrtići Dubrovnik - postojeće stanje i plan unaprjeđenja mreže

 

Rad u pedagoškoj 2019./2020. godini odvija se u devet ustrojstvenih jedinica:

 

CICIBAN

GRUŽ

IZVIĐAČ

KONO – KONO I

PALČICA (središnji objekt), vrtić u Općoj bolnici Dubrovnik („ŠKATULICA“) te vrtić LOPUD

PČELICA (središnji objekt te OPSKRBNI CENTAR, VITA, IZMEĐU DOLACA i STARA MOKOŠICA I, II i III, MOKOŠICA POS) – TRSTENO – GROMAČA – OSOJNIK - ZATON

PILE - PILE I

RADOST

ŠIPAN

 

Osim postojećih objekata dječjih vrtića, na području Grada Dubrovnika predviđa se gradnja novih objekata dječjih vrtića ili uključivanja postojećih objekata na kojima postoji mogućnost prenamjene građevine za obavljanje djelatnosti predškolskog odgoja i obrazovanja te skrbi o djeci rane i predškolske dobi, u suglasju s prostornim planovima Grada Dubrovnika.

 

Nakon usklađivanja prostorno planske dokumentacije, pokrenuo se postupak izrade projektne dokumentacije za novi dječji vrtić u Solitudu. U gradskom proračun za 2020. godinu osigurana su sredstva za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa (kupnju zemljišta) u iznosu od 3.700.000,00 kuna te početak gradnje vrtića u iznosu od 400.000,00 kuna.  

 

Grad Dubrovnik je iznajmio zgradu u Mokošici za potrebe smještaja predškolske djece. Završeno je uređenje i opremanje dječjeg vrtića Put na more, a u gradskom proračunu za 2020. godinu planirana su sredstva za dodatno uređenje prostora u vrtiću (pregrade u sanitarnim čvorovima) u iznosu od 50.000,00 kuna.  

 

S ciljem proširenja kapaciteta dječjeg vrtića Pčelica u Mokošici izrađen je idejni projekt i izvedeni potporni zidovi između objekta dječjeg vrtića i Jadranske ceste. Za dovršetak projektne dokumentacije za dogradnju i nadogradnju Dječjeg vrtića Pčelica planirano je u Proračunu Grada Dubrovnika za 2020. godinu 300.000,00 kuna.

 

U Proračunu Grada za 2020. godinu planirano je i 100.000,00 kuna za izradu projektne dokumentacije proširenja kapaciteta dječjeg vrtića u Zatonu.

 

Financiranje djelatnosti ustanove Dječji vrtići Dubrovnik

 

Djelatnost predškolskog odgoja u Dječjim vrtićima Dubrovnik financira se iz dvaju osnovnih izvora:

      iz sredstava Proračuna Grada Dubrovnika i

      sudjelovanjem roditelja u cijeni programa kojima su obuhvaćena njihova djeca.

 

U Proračunu Grada Dubrovnik za 2020. godinu planirana su proračunska sredstva za djelatnost ustanove Dječji vrtići Dubrovnik iznose 27.869.600,00 kuna. Dječji vrtić Pčelica – u osnivanju planiran je s iznosom od 4.570.000,00 kuna.

 

Sudjelovanje roditelja djece s prebivalištem na području Grada Dubrovnika u cijeni programa što ih njihova djeca ostvaruju u javnoj ustanovi Dječji vrtići Dubrovnik, određuje se ovisno o vrsti i trajanju programa te socijalnom i imovnom statusu obitelji.

 

- primarni jutarnji desetosatni program                                 od 250,00 do 550,00 kuna

- kraći vrtićki trosatni popodnevni program                                      250,00 kuna

- primarni kraći petosatni program (Gromača, Šipani Lopud)          150,00 kuna

 

Na traženje roditelja - korisnika usluga cijena spomenutih programa djelomično se umanjuje za sljedeće kategorije korisnika:

      za djecu hrvatskih ratnih vojnih i civilnih invalida Domovinskog rata

s utvrđenim stupnjem trajne invalidnosti od 50% do 80%................10%

      za djecu s poteškoćama u razvoju……………………………………..30%

      za djecu korisnika prava na pomoć za uzdržavanje………………...70%

      za djecu samohranih roditelja……………………………………...….10%

      roditelji s dvoje i više djece u vrtiću

za drugo dijete: …………………………………………………….......50%

            za treće dijete: …………………………………………………….......100%

      roditelji s četvero i više djece, za dijete koje pohađa vrtić………… 30%

      djece štićenici Dječjeg doma „Maslina“ u Dubrovniku…………..…. 70%.

 

Djeca roditelja koji nemaju prebivalište na području Grada Dubrovnika plaćaju punu ekonomsku cijenu programa koja iznosi 1.765,00 kuna.

 

Programi produljenog rada vrtića i rada subotom financiraju se sredstvima Europskog socijalnog fonda u okviru projekta Grad ZA djecu. Ovaj projekt planiran je u Proračunu za 2020. godinu u iznosu 4.002.300,00 kuna.

 

 

2.2. PRIVATNI DJEČJI VRTIĆI

 

U Program javnih potreba u predškolskom odgoju Grada Dubrovnika za 2020. godinu  uključeno je i sufinanciranje programa 3 privatna dječja vrtića kojima su osnivački fizičke osobe, a to su:

 

Dječji vrtić «Petar Pan»

 

Iva Vojnovića 73

1 odgojna skupina desetosatnog jasličkog programa s 20 djece od jedne do tri godine života s prebivalištem na području Grada Dubrovnika. Program dječjeg vrtića sufinancira se u iznosu 264.000,00 kuna godišnje.

 

Dječji vrtić «Calimero»

 

Josipa Kosora 14

3 odgojne skupine desetosatnog vrtićkog programa sa 73 djece (od 3 godine do polaska u osnovnu školu) s prebivalištem na području Grada Dubrovnika. Program ovog dječjeg vrtića sufinancira se s godišnjim iznosom od 884.000,00 kuna.

 

Dječji vrtić «Bubamara»

 

Kralja Tomislava 7

2 odgojne skupine desetosatnog vrtićkog i jasličkog programa s 35 djece s prebivalištem na području Grada Dubrovnika. Program dječjeg vrtića sufinancira se s iznosom od 430.000,00 kuna godišnje.

 

Kriterij za sufinanciranje programa privatnih vrtića je broj djece korisnika programa predškolskog odgoja. Sukladno Odluci o sufinanciranju i subvencioniranju privatnih dječjih vrtića i djelatnosti dadilja na području Grada Dubrovnika iznos sufinanciranja privatnih dječjih vrtića u 2020. godini iznosi 1.100,00 kune za desetosatni jaslički te 1.000,00 kuna za desetosatni vrtićki program mjesečno, uz uvjet da cijena za roditelje ne prelazi 1.000,00 kuna.

 

 

4. PROGRAM PREDŠKOLSKOG ODGOJA ZA DJECU S POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU PRI OSNOVNOJ ŠKOLI MARINA DRŽIĆA

 

Temeljem suglasnosti Ministarstva prosvjete i športa iz 2002. godine, pri Osnovnoj školi Marina Držića utemeljen je program predškolskog odgoja za djecu s posebnim potrebama. Ovim programom obuhvaćeno je u školskoj godini 2019./2020. 5 djece vrtićkog uzrasta. U ovom projektu Grad Dubrovnik osigurava plaće za medicinsku sestru, pedagoga, fizioterapeuta i stručnog suradnika struke edukator-rehabilitator. Sveukupno je za ovaj projekt u Proračunu Grada Dubrovnika osigurano 519.000,00 kuna proračunskih sredstava Grada Dubrovnika.

 

KLASA: 601-01/20-01/01

URBROJ: 2117/01-09-20-01

Dubrovnik, 27. siječnja 2020.

 

Predsjednik Gradskog vijeća:           

mr.sc. Marko Potrebica, v. r.

------------------------------------------------