Službeni glasnik 1 - 29. siječnja 2020.Objavljeno: 29.01.20.
6. Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu
Na temelju članka 32. Statuta Grada Dubrovnika (''Službeni glasnik Grada Dubrovnika'', broj 4/09., 6/10., 3/11., 14/12., 5/13., 6/13. – pročišćeni tekst, 9/15. i 5/18.), Gradsko vijeće Grada Dubrovnika na 27. sjednici, održanoj 27. siječnja 2020., donijelo je
P R O G R A M
javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu
1. UVODNA RAZMATRANJA
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu utvrđuju se aktivnosti, poslovi i djelatnosti u kulturi od značaja za Grad Dubrovnik, kao i za njegovu promociju na svim razinama međugradske, međužupanijske i međunarodne suradnje.
Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika sukladno zakonskim propisima proveo je natječaj po Pozivu za predlaganje javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu. Sve programe koji su u propisanom roku prijavljeni na natječaj ocijenila su Kulturna vijeća Grada Dubrovnika, sukladno Pravilniku o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika.
Program javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu usmjeren je na zaštitu umjetničkog nasljeđa i baštine, poštovanje tradicionalnih umjetničkih izraza, ali i na afirmaciju nezavisne kulturne scene i različitih kulturnih inovacija. Program se ostvaruje u suradnji javnog i privatnog sektora, u partnerstvu Grada Dubrovnika i gradskih kulturnih ustanova, umjetničkih organizacija, udruga, samostalnih umjetnika, umjetničkih obrta i ostalih kulturnih institucija.
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu financira se:
― redovna djelatnost ustanova u kulturi kojima je Grad Dubrovnik osnivač;
― programi kulturnih akcija, manifestacija i festivalski program;
― podupiranje velikog broja aktivnih udruga civilnog društva i umjetničkih organizacija;
― programi međunarodne kulturne suradnje;
― poticanje pojedinaca, društava i drugih organizacija kulture na kreativno stvaralaštvo u glazbenoj djelatnosti, dramskoj i plesnoj umjetnosti te izvedbenim umjetnostima, muzejsko-galerijskoj djelatnosti, likovnoj umjetnosti i zaštiti i očuvanju kulturne baštine, knjižnično-izdavačkoj djelatnosti te audio-vizualnoj djelatnosti i novim medijskim kulturama.
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu obuhvaćene su sve kulturne aktivnosti koje doprinose zadovoljavanju kulturnih potreba građana Dubrovnika, obogaćivanju kulturnoga života i podizanju kulturne ponude Grada, kao i poboljšanju materijalnih uvjeta za razvoj kulture.
Programom javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika želi se postići da se u Dubrovniku i na cijelom području Grada, uključujući prigradska naselja i otoke, tijekom cijele godine događaju raznovrsni kulturni programi koji će biti zanimljivi jednako građanima i gostima, koji će razviti svoju publiku i uključiti što veći broj građana u kulturni život Grada.
2. STRATEGIJA RAZVOJA KULTURE GRADA DUBROVNIKA OD 2015. – 2025.
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Dubrovnika od 29. prosinca 2014. godine usvojena je Strategija razvoja kulture Grada Dubrovnika od 2015. – 2025. godine.
Strategija kulturnog razvoja Grada Dubrovnika bavi se primarno kulturnim i umjetničkim stvaralaštvom i proizvodnjom što uključuje i kreativne industrije i kulturni turizam, zaštitom i očuvanjem kulturnih dobara te upravljanjem kulturnim dobrima. Posebna važnost pridana je interakciji kulture s drugim područjima (obrazovanje, turizam, poduzetništvo, prostorno uređenje i urbano planiranje, komunalno gospodarstvo itd.), s naglaskom na kontinuitet u budućem održivom korištenju kulturnih resursa kako bi se sačuvale sve vrijednosti koje grad Dubrovnik posjeduje. Na taj način kultura je shvaćena kao jedna od osnovnih poluga njegovog razvoja što proizlazi već iz same činjenice da je njegova povijesna jezgra uvrštena 1979. godine na UNESCO-ov popis svjetske kulturne i prirodne baštine, pa se i razvoj Grada promatra s tog polazišta.
Istodobno, naglasak se stavlja na razvoj samog sektora kulture koji se (pre)često koristi kao instrument općeg razvoja, zanemarujući potrebu kulturnog razvoja te posebno zanemarujući ulogu kulture u osiguranju kvalitete života svih građana. Ovaj dokument strukturiran je tako da su temeljem analize stanja, prikaza glavnih činjenica i iskazanih ocjena utvrđeni razvojni problemi i potrebe.
3. TEMELJNI CILJEVI PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI
Temeljni ciljevi Programa javnih potreba u kulturi u suglasju su s vizijom razvoja kulture navedenoj u Strategiji i odnose se na:
― održivo upravljanje kulturnom baštinom;
― razvijanje lokalnog kulturnog stvaralaštva i suvremene kulturne produkcije;
― razvijanje publike kroz približavanje kulturnog proizvoda Grada najširem građanstvu;
― oblikovanje kulturne politike Grada kroz podizanje razine kulturne ponude u svim gradskim kulturnim ustanovama i drugim umjetničkim organizacijama, usmjerenih prije svega na usklađivanje repertoarne politike s potrebama građana i posjetitelja Dubrovnika, kao i na kreiranje projekata koji će povećati razinu samofinanciranja.
4. FINANCIJSKA SREDSTVA ZA OSTVARIVANJE PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA
Na temelju članka 6. Zakona o kulturnim vijećima (“Narodne novine” broj 48/04, 44/09 i 68/13) i članka 32. Statuta Grada Dubrovnika (“Službeni glasnik Grada Dubrovnika 4/09, 6/10, 3/11, 14/12, 5/13 i 6/13 - pročišćeni tekst) Gradsko vijeće Grada Dubrovnika, na 8. sjednici održanoj 24. siječnja 2018. godine donijelo je Odluku o osnivanju Kulturnih vijeća Grada Dubrovnika. Vijeće su osnovana radi predlaganja ciljeva kulturne politike i mjera za njeno provođenje, predlaganja programa javnih potreba u kulturi za koje se sredstva osiguravaju u Proračunu Grada Dubrovnika, ostvarivanja utjecaja kulturnih djelatnika i umjetnika na donošenje odluka važnih za kulturu i umjetnost. Osnovano je pet kulturnih vijeća vijeća Grada Dubrovnika i to za: glazbenu djelatnost, dramsku i plesnu umjetnost te izvedbene umjetnosti, muzejsko-galerijsku djelatnost, likovnu umjetnost i zaštitu i očuvanje kulturne baštine, knjižnično-izdavačku djelatnost te audio-vizualne djelatnosti i nove medijske kulture.
Sukladno odredbama Pravilnika o postupku donošenja Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, kao i Kriterija Kulturnog vijeća za vrednovanje javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, programe i projekte koji su pristigli na temelju Poziva za predlaganje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu, stručno su ocijenila kulturna vijeća Grada Dubrovnika. Financijska sredstva za ostvarivanje Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika, osiguravaju se u Proračunu Grada Dubrovnika za 2020. godinu. Raspodjelu financijskih sredstava obavlja Upravni odjel za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, sukladno mišljenju kulturnih vijeća te sukladno Odluci o izvršavanju Proračuna Grada Dubrovnika za 2020. godinu.
Proračun Odjela je u većem dijelu određen zakonskim i pod zakonskim aktima, dok manji dio ostaje za raspodjelu na posebne projekte. Tako Grad Dubrovnik kao osnivač ili suosnivač ustanova u kulturi, ima obvezu financirati plaće i troškove zaposlenih u skladu s Kolektivnim ugovorom za zaposlene u ustanovama u kulturi Grada Dubrovnika, osigurati sredstva za rad ustanova te za održavanje i opremanje prostora koje ustanove koriste. Izdvajanja za ustanove u kulturi i druge manje obvezne redovite rashode zauzimaju oko 90 % rashoda proračuna za kulturu. Osim toga, do 2021. godine postoji ugovorna obveza Grada za sufinanciranje projekta Zavoda za povijesne znanosti HAZU „Stanovništvo Dubrovnika“ u godišnjem iznosu od 360.000 kuna.
Plan raspodjele sredstava za programe javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu po korisnicima nalazi se u privitku i čini sastavni dio ovog programa. Grad Dubrovnik sklopit će posebne ugovore o sufinanciranju programske djelatnosti temeljem Programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika za 2020. godinu, sa svim korisnicima Proračuna Grada Dubrovnika, čije financiranje ne podliježe zadanim zakonskim aktima ili već prije ugovorenim obvezama. Odjel gradske uprave za kulturu i baštinu može odobriti prenamjenu sredstava samo iznimno, na temelju pisanog zahtjeva korisnika. O izvršavanju programa i utrošku odobrenih sredstava, korisnik podnosi izvješće Upravnom odjelu za kulturu i baštinu Grada Dubrovnika, koji prati namjensko trošenje odobrenih sredstava.
5. PROGRAMI JAVNIH USTANOVA U KULTURI GRADA DUBROVNIKA
Umjetnička galerija Dubrovnik
Umjetnička galerija Dubrovnik je, usmjerivši svoj interes na likovnu produkciju realiziranu u vremenu od pojave Vlaha Bukovca do danas, u svom višedesetljetnom trajanju uspjela prikupiti vrijedan fundus od oko dvije i pol tisuće umjetničkih djela: slika, skulptura, grafika, crteža, fotografija, video radova, umjetničkih instalacija i video dokumentacije te se afirmirati kao presudni činitelj likovno-umjetničkog života Dubrovnika i šireg regionalnog okvira. Fundus Galerije sadrži djela sistematizirana u trima različitim zbirkama - regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj. Među sakupljenim i čuvanim umjetninama, djela su gotovo svih najvažnijih dubrovačkih i hrvatskih slikara, kipara i grafičara. Umjetnička galerija Dubrovnik u svom sastavu ima Galeriju Dulčić Masle Pulitika. Na prvom katu zgrade nalazi se stalni postav ove trojice slikara, dok se na drugom katu izmjenjuju izložbe važnih umjetnika, modernih klasika, najčešće iz fundusa Umjetničke galerije Dubrovnik.
U 2020. godini Ustanova planira realizirati izložbe Đura Sedera, Lovra Artukovića, Ljiljane Mihaljević, Denisa Kraškovića, Eugena Varzića, Zlatana Vrkljana, Katarine Alamat Kusijanović, Ane Opalić, Ivana Kujundžića, izbor radova suvremenih dubrovačkih i splitskih umjetnika ''Drugi grad'', izložbu ''Skurjeni i nadrealizam''. Planira se i postaviti izložba povodom stogodišnjice smrti slikara Mata Celestina Medovića, izložbe Ivone Šimunović, Ivane Pegan Baće. Izdavački program Umjetničke galerije za 2020. godinu uključuje Vodič po Zbirci moderne i suvremene umjetnosti UGD, kao i Monografiju Dubravke Lošić, autorice Margarite Sveštarov Šimat. Edukativna djelatnost u 2020. godini, osim stručnih vođenja kroz izložbu i sporadičnih likovnih radionica, podrazumijeva kontinuirane likovne radionice za djecu uzrasta od 7 do 11 godina. Planiran je i nastavak suradnje s Društvom arhitekata Dubrovnik, kao i s udrugom Sve ostalo je glazba.
Kazalište Marina Držića
Kazalište Marina Držića u novoj će sezoni postavljati najbolja djela klasične domaće i svjetske dramske baštine te provoditi programe koji promiču stvaralaštvo hrvatskih autora. Kazalište Marina Držića jedina je profesionalna kazališna kuća u gradu Dubrovniku i Dubrovačko-neretvanskoj županiji stoga je repertoar profiliran s naglaskom na kvalitetan i raznolik program, vodeći računa o svim dobnim skupinama i afinitetima publike. Jedan od glavnih zadataka Kazališta Marina Držića, kao i dosad, je čuvanje autohtonog dubrovačkog govora i postavljanje komada dramske baštine i suvremenih komada na dubrovačkom narječju. U novoj kazališnoj sezoni uz premijerne naslove, predviđene su i reprizne izvedbe, kao i gostovanja.
U 2020. godini planirane su premijere: Dino Pešut - ''Djeca recesije'', Vlaho Stulli – ''Kate Kapuralica'', Lada Kaštelan/Ivana Brlić Mažuranić – ''Priče iz davnine'', Ivor Martinić – ''Drama o Mirjani i ovima oko nje'', Anton Pavlović Čehov – ''Jednočinke'', autorski projekt ''Vojnović jučer i danas'', Voltaire – ''Candide'', William Shakespeare – ''San ljetne noći''. Reprizne predstave koje Kazalište planira izvesti u 2020. godini su: ''Ne plaćamo, ne plaćamo'', ''Nemreš pobjeći od nedjelje'', ''Blizanke'', ''Suton'', ''Adam i Eva'', ''Alkestida'', ''Bajka o baki Mokoš'', ''Ljubavnik'', ''Glumice II. kategorije'', ''Posljedice''. U planu su i gostovanja predstava ''Ciganin, ali najljepši'', ''Šteta bi bilo da biljke krepaju'', ''Pluća'', ''I živjele su sretno'', ''Kako je tata osvojio mamu'', ''Bezdan''. U popratnom programu planirane su izvedbe ''Rita Klaus'' (suvremeni ples), ''Čarobni frulaš'' (kazališni amaterizam), nastavak rada Dramskog studija KMD-a, multimedijalni projekt ''Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine'', izložba fotografija Izeta Hajdarhodžića te glumačka radionica Cintije Ašperger ''Čehov pomoću Čehova''.
Folklorni ansambl "Linđo"
Kao ustanova osnovana u svrhu trajnog obavljanja folklorne djelatnosti s ciljem promicanja narodnog glazbenog i plesnog stvaralaštva, Folklorni ansambl ‘''Linđo’'' nastavlja kontinuitet očuvanja narodne umjetnosti, nošnji i glazbala, kao i djelovanje u pravcu buđenja što masovnijeg interesa mladih za bavljenje folklornom djelatnošću. FA ''Linđo'' prezentira hrvatsku kulturnu baštinu putem svojih koncerata u zemlji i inozemstvu. Ustanova tijekom 2020. godine planira bogatu programsku djelatnost.
U 2020. godini planiraju izvesti ukupno oko osamdeset nastupa. Uz redovne nastupe, planiraju se i nastupi na Dubrovačkim ljetnim igrama, agencijski nastupi, individualni nastupi na zahtjev te nastupi u promidžbene svrhe Grada i Županije. Nastavlja se i započeta suradnja s plesnim školama iz Rusije i zajedničkog sudjelovanja na smotri folklora u Trogiru, kao i gostovanje u Moskvi. Uz sve navedeno, planiran je i nastavak suradnje sa Krešimirom Magdićem te izlazak drugog izdanja notne edicije ''Prosula se škatulica'' – korizmeni napjevi Dubrovačke biskupije. Budući se 2020. godine obilježava 55. obljetnica od osnutka Linđa, planira se niz aktivnosti vezanih uz samu proslavu. Obljetnički koncert planiran je u studenom 2020. godine, a u planu je i tiskanje monografije Folklornog ansambla Linđo. Znanstvenom i publicističkom obradom i objavom povijesti Ansambla u svim njegovim sastavnicama, postavit će se temelji novim znanstvenim spoznajama, kao i budućim komparativnim istraživanjima o povijesti i kontekstu folklornog plesa na jugu Hrvatske i utjecaju FA Linđo na očuvanje folklora na širem dubrovačkom području. U listopadu je planirana i turneja u Njemačku. Planira se i daljnji rad na projektu ''Linđovo blago'', kao i nastupi veteranskog dijela Ansambla.
Dubrovački simfonijski orkestar
Dubrovački simfonijski orkestar je profesionalni glazbeni orkestar grada Dubrovnika i glavni nositelj glazbenih zbivanja u Dubrovniku. Kroz godine, Dubrovački simfonijski orkestar nastavlja dugu i značajnu dubrovačku glazbenu tradiciju, koja se kao takva počela organizirano razvijati još od vremena nekadašnje Dubrovačke Republike. Danas, Dubrovački simfonijski orkestar predstavlja važan dio bogate i raznolike kulturne tradicije Dubrovnika i Hrvatske. U 2020. godini Dubrovački simfonijski orkestar planira zadržati već postojeću programsku koncepciju te ponuditi vrlo atraktivne projekte s najljepšim djelima iz glazbene povijesti. Programska shema DSO-a bazira se na pažljivo odabranim djelima, uz nastupe renomiranih solista, a realizirat će se izvedbom velikog broja koncerata tijekom cijele godine. Strateški cilj djelovanja Dubrovačkog simfonijskog orkestra je razvoj i promocija Orkestra, koji se umjetnički i organizacijski razvija surađujući s kvalitetnim umjetnicima.
Uz simfonijske koncerte, Orkestar tijekom godine planira organiziranje koncerata komorne glazbe, recitala, suradnju s ostalim ustanovama u kulturi Grada, upoznavanje domaće i međunarodne javnosti s kvalitetnim dubrovačkim umjetnicima, laureatima međunarodnih glazbenih natjecanja, upoznavanje međunarodne javnosti s vrhunskim hrvatskim interpretima i hrvatskom glazbenom baštinom, suradnju s međunarodno relevantnim glazbenim umjetnicima te promociju Dubrovnika kao međunarodne destinacije kulturnog turizma. Kao i proteklih godina, i u 2020. godini Dubrovački simfonijski orkestar organizirat će 13. Međunarodni Festival opernih arija ''Tino Pattiera'', 8. Međunarodni glazbeni festival ''Dubrovnik u pozno ljeto'', manifestaciju ''Jesenji glazbeni moskar'', kao i niz edukativnih koncerata. Krajem svibnja i početkom lipnja DSO organizira 4. Barokni ciklus Dubrovnik pod nazivom ''Orlando furioso'', kojeg vodi istaknuti ruski violinist Dmitry Sinkovski, kao i program ''Dubrovačko glazbeno proljeće''. Ove godine planira se i izvedba programa ''Stradun Classic'', voditeljice Marije Pavlović. U 2020. godini DSO organizira 8. međunarodni majstorski seminar orkestralnog dirigiranja ''Lovro pl. Matačić'', a planira se i proslava 95. obljetnice DSO-a.
Dom Marina Držića
Ustanova u kulturi Dom Marina Držića ustanovljena 1989. godine, posvećena je životu i djelu velikana hrvatske komediografije. Stalni postav Doma Marina Držića zamišljen je kao mjesto memorije dubrovačkog renesansnog književnika, koji je bio blizak europskoj kulturnoj baštini, ali je cjelokupno njegovo književno djelo utemeljeno na tradiciji njegova grada-države iz kojeg je ponikao, kao i na poticajima i utjecaju suvremenika, doseljenika u Dubrovnik. Vizija Doma je postati znanstveno istraživački centar za proučavanje lika i djela Marina Držića, ali i mjesto svojevrsnog spomenika ovom najvećem hrvatskom komediografu. Dom Marina Držića u 2020. godini planira nastaviti s prikupljanjem građe otkupom predmeta iz razdoblja kasne Renesanse, prvenstveno onih sa Držićeve zadužnice, u svrhu što bolje ambijentalnosti Držićeve kuće. Također se planiraju poduzimati terenska istraživanja radi prikupljanja materijala za nadopunu muzejske zbirke, redovite aktivnosti u svrhu preventivne zaštite muzejske građe, stručna i znanstvena obrada muzejske građe, sustavna nabava stručne literature i knjižnične građe. U 2020. godini Dom Marina Držića planira sljedeći izložbeni program: ''Ljudi, zvijeri, bestije'' (Ivana Jurić, Pavle Pavlović i Grgur Akrap), ''Tezoro mi vrati'' (Dominik Vuković), ''Stihom kroz tišinu'' (Ivona Jurić Kljajo), ''Gospodari i sluge'' (Zoran Šimunović, Dubravko Sertić). U 2020. godini planirana je i bogata edukativna djelatnost (likovne, dramske, glazbene radionice), kao i projekt ''Držić u očima gimnazijalaca''. Tijekom 2019., 2020. i 2021. godine, Dom Marina Držića u izdavačkoj djelatnosti objavit će u 4 nastavka strip Dundo Maroje, autora Dubravka Kastrapelija. Planira se i projekt izdavanja engleskog prijevoda Držićeve komedije ''Novela od stanca'', u prijevodu Filipa Krenusa, kao i projekt ''Književni biseri Christiana Pambianchia''. Riječ je o izložbi na kojoj će se vidjeti rijetke i vrijedne hrvatske knjige, ali i knjige o Hrvatskoj koje su se tijekom povijesti Europi i svijetu otkrivale Hrvatsku i hrvatske autore. U 2020. godini planira se i prijava projekta kazališne predstave ''Uncle Maroye Re-examined'' na europske kazališne festivale. Planira se i program tematskog vođenja pod nazivom ''Živi teatar Držićevog grada'', kao nastavka tematskih tura ''U potrazi za Držićevim vremenom'' i ''Đir s Marinom Držićem''.
Muzej Domovinskog rata Dubrovnik
Muzej Domovinskog rata – Dubrovnik specijalizirani je povijesni muzej. U skladu sa svojim poslanjem, javna ustanova ''Muzej Domovinskog rata Dubrovnik'' bavi se proučavanjem Domovinskog rata na dubrovačkom području te doprinosa dubrovačkih branitelja i građana u procesu obrane i stvaranja samostalne i suverene Republike Hrvatske. Temeljne ciljeve iz Plana i programa rada u 2020. godini Muzej će ostvariti redovitom programskom djelatnošću, koju obavlja stručno muzejsko osoblje, a čine je sljedeći poslovi: skupljanje građe, zaštita građe, izrada muzejske dokumentacije, stalni postav, stručni rad, izložbena djelatnost, izdavačka djelatnost, edukativna djelatnost i odnosi s javnošću. U sklopu redovne djelatnosti nastavit će se sustavan rad na sakupljanju muzejske građe prema stručnim, objektivnim i znanstvenim kriterijima.
Suradnja s braniteljskim udrugama i istaknutim dubrovačkim braniteljima i nadalje će predstavljati siguran temelj budućeg rada Muzeja. Nastavit će se promicati muzejska struka suradnjom sa srodnim ustanovama u zemlji i inozemstvu te sa školskim, visokoškolskim, znanstvenim i drugim ustanovama, pravnim osobama i zainteresiranim pojedincima. U 2020. godini stručni djelatnici Muzeja nastavit će rad na izradi Projekta realizacije budućeg stalnog postava, kao i izradi koncepcije i scenarija stalnog postava, uz redovan rad na klasifikaciji i inventarizaciji muzejskih predmeta, njihovoj digitalizaciji te obogaćivanju, redizajnu i održavanju stalne izložbe ''Dubrovnik u Domovinskom ratu 1991. – 1995.''.
Muzej planira izložbu i prezentaciju novo prikupljene građe iz svog fundusa, uz održavanje predavanja ''Oluja na dubrovačkom području''. Za obilježavanje Dana dubrovačkih branitelja 6. prosinca 2020. godine, Muzej planira predstaviti javnosti idejno rješenje budućeg stalnog postava Muzeja uz sudjelovanje arhitekta/dizajnera i stručnih djelatnika Muzeja. Planiran je i daljnji nastavak obavljanja edukativne djelatnosti kroz stručna vodstva za građanstvo, vodstva za škole i posebna vodstva na stalnoj i povremenim izložbama Muzeja u tvrđavi Imperijal na Srđu. Kustosi Muzeja nastavit će redovito održavati predavanja u sklopu obilježavanja značajnih događaja i obljetnica iz Domovinskog rata, kao i satove povijesti za učenike dubrovačkih škola.
Dubrovačke knjižnice
Dubrovačke knjižnice sastoje se od dvije ustrojbene jedinice: Znanstvene i Narodne knjižnice Grad s ograncima Cavtat, Gruž, Lapad, Montovjerna, Mokošica i Trpanj. Kako je Znanstvena knjižnica akademsko središte kao informacijski, obrazovni, kulturni i komunikacijski centar akademskog osoblja, studenata, ostalih korisnika i posjetitelja, koji za potrebe stručnog, znanstvenog i istraživačkog rada koriste resurse knjižnice tako je ona usmjerena prema Sveučilištu u Dubrovniku s kojim dijeli uzajamnu suradnju i zajednički razvojni cilj: suradnju s hrvatskim i inozemnim sveučilištima, znanstvenim institucijama, međunarodnim agencijama i udrugama za pomoć razvitku znanosti.
Narodna knjižnica Grad vrši funkciju matične knjižnice za područje Dubrovačko-neretvanske županije. Dubrovačke knjižnice, uz svoju redovitu djelatnost, u 2020. godini planiraju obradu i zaštitu knjižnične građe, kao i brojne kulturno-promotivne djelatnosti. Planirani su sljedeći međunarodni znanstveni skupovi: Znanstveni skup povodom 500. obljetnice smrti Jurja Dragišića, hiperspektralno snimanje dokumenata u suradnji s RIT-om iz New Yorka, Treći međunarodni stručni skup ''Susreti konzervatora-restauratora arhivskog gradiva i knjižne građe te umjetnina na papiru''. Prigodnim programom obilježit će se i Mjesec hrvatske knjige, Mjesec hrvatskog jezika, Noć knjige, Dani europske baštine. Organizirat će se izložbe povodom 500. obljetnice smrti Ilije Crijevića i 200. obljetnice smrti Đura Ferića. Od koncerata ističu se gostovanje operne dive Radmile Rajić te koncert uz Valentinovo ''Matija svira Arsena''. Tijekom 2020. godine organizirat će se veliki broj edukativnih radionica, predavanja, književnih večeri, a u planu je i bogata izdavačka djelatnost (monografija 80. godina Dubrovačkih knjižnica: 1941. – 2021., pjesničko-grafička mapa Antuna Masle i Lukše Peka, ''Zametnuta baština: ogledi o staroj hrvatskoj knjizi, Tiskara Martecchini: 1802-1878. i brojne druge).
Prirodoslovni muzej Dubrovnik
Prirodoslovni muzej Dubrovnik otvoren je za javnost 2009. godine kao nasljednik Dubrovačkog domorodnog muzeja osnovanog daleke 1872. godine. Zbirke ovoga muzeja nekoliko su puta selile, zadnji put u vrijeme Domovinskog rata, da bi se 2003. godine iz zagrebačkog Hrvatskoga prirodoslovnog muzeja konačno vratile u Dubrovnik. Predmeti prirodoslovne građe imaju pretežito povijesni značaj, ali velik dio zooloških zbirki je dragocjena dokumentacija sastava faune u okolici Dubrovnika i njenih promjena. U 2020. godini Prirodoslovni muzej Dubrovnik planira aktivnosti skupljanja nove građe, terenskog istraživanja, zaštite i dokumentiranja postojeće muzejske građe, stručne obrade građe, stručnih usavršavanja, izdavačke djelatnosti, kao i bogate izložbene djelatnosti.
Prirodoslovni muzej u 2020. godini planira ugostiti izložbu Hrvatskog prirodoslovnog muzeja ''Najsmrtonosnije životinje na zemlji – komarci''. Druga planirana izložba nosi naziv ''Svijet soli'' Muzeja krapinskih neandertalaca. Treći planirani projekt je izložba ''Morski akvarel'', koja obrađuje tematiku makrofitobentosa Jadranskog mora, a četvrti izložba ''Tajne mora''. Međumuzejska suradnja Dubrovačkih muzeja i Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik rezultirat će postavljenjem izložbe ''Cvijet u kamenu'' u tvrđavi Revelin. Planira se i edukativna djelatnost Muzeja, radionice i igraonice, kao i suradnja s odgojno-obrazovnim ustanovama s područja grada Dubrovnika.
Dubrovačke ljetne igre
Dubrovačke ljetne igre ustanova je u kulturi koja kroz svoju djelatnost organizira i ostvaruje tradicionalni kazališni i glazbeno-scenski ljetni festival te priređuje glazbene, dramske, operne, baletne, literarne, likovne, filmske i ostale kulturne priredbe i manifestacije od nacionalnog značaja i interesa za Republiku Hrvatsku. Od 1956. godine učlanjena je u Europsku udrugu festivala (EFA - European Festivals Association). Manifestacija Dubrovačke ljetne igre, najstarija je, najveća i najuglednija kulturna manifestacija u Hrvatskoj. Za vrijeme trajanja 71. Dubrovačkih ljetnih igara od 10. srpnja do 25. kolovoza 2020. godine održat će se više od 80 dramskih i glazbeno-scenskih predstava, koncerata, folklornih izvedbi, izložbi i drugih programa uz sudjelovanje brojnih umjetnika iz Hrvatske i svijeta. Ključne odrednice dramskog programa su i dalje jedinstvena dubrovačka ambijentalnost, što podrazumijeva i istraživanje nove ambijentalnosti te njegovanje tradicije vlastitih produkcija u izvedbi Festivalskog dramskog ansambla, kao svojevrsne reprezentacije hrvatskog glumišta, uz obvezan prijevod svih dramskih izvedbi na engleski jezik u cilju uključivanja inozemnih posjetitelja i promocije hrvatskog kazališnog stvaralaštva. Uz to, cilj je prikazati u Dubrovniku i ponajbolje iz recentne europske i svjetske kazališne i glazbene produkcije. Javna ustanova u kulturi "Dubrovačke ljetne igre" tijekom čitave godine organizirat će i druge programe od značaja za grad Dubrovnik.
Kinematografi Dubrovnik
Kinematografi Dubrovnik ustanova su u kulturi koja se bavi svim segmentima audiovizualne djelatnosti s posebnim naglaskom na razvoj i očuvanje medijske kulture, te kao takva čini nezaobilazni dio kulturne ponude Grada, kako za lokalno stanovništvo, tako i za njegove goste. U prostorima unutar stare gradske jezgre kojima Ustanova raspolaže nastoji se pomiriti kulturna i komercijalna programska koncepcija. Pored osnovne djelatnosti, zbog zahtjeva tržišta su se posljednjih nekoliko godina razvili i brojni popratni sadržaji, koji su s vremenom postali sastavni dio redovite ponude. Veliku ulogu u godišnjem planu rada imaju i programi edukativnog karaktera. U 2020. godini planiraju se sljedeći projekti: Filmski forum mladih, izložba ULIPUD-a ''Sveti Vlaho, Grad i ja'', Oscar revija, Frankofonija 2020., Dani kršćanske kulture, Ženijalni dani, Dan očeva 2020., EURO 2020., Filmsko ljeto u Slavici, Rendez vous au cinema, Britanski dani u Dubrovniku, Dubrovački zimski festival – Stanica Sjeverni pol. Devetu godinu zaredom u drugoj polovici rujna, ustanova će organizirati Festival djece i mladih zemalja Mediterana – Duff 2020. U mjesecu studenom organizirat će se četvrta po redu filmska manifestacija ''Tišina molim! Film i Grad se vole''. Program Zagreb film festivala također će i ove godine stići na kino repertoar Kinematografa Dubrovnik. Uz unaprijed planirane posebne programe, u 2020. godini Ustanova će prikazivati najnovije filmske naslove koji se nude na tržištu filmske industrije, a u dvorani Visia već tradicionalno će se prikazivati opere i baleti uživo.
Zavod za obnovu Dubrovnika
Zavod za obnovu Dubrovnika kao specijalizirana institucija za organizaciju i koordinaciju poslova na obnovi objekata stradalih od potresa osnovan je 1979. godine. Zbog značaja spomeničkog fonda kao graditeljskog nasljeđa od nacionalne i međunarodne vrijednosti, pretrpljenih šteta i zbog latentne opasnosti od potresa, obnova i sanacija spomeničke baštine spomeničke cjeline Dubrovnika proglašena je djelatnošću od posebnog društvenog interesa (1982.) odnosno od interesa za Republiku Hrvatsku. Zavod obavlja stručne i druge poslove organiziranja i provođenja programa obnove spomeničke cjeline Dubrovnika, a Zakonom o izmjenama zakona o obnovi ugrožene spomeničke cjeline Dubrovnika definiran je pojam i ciljevi obnove, sadržaj procesa obnove, kao i prava i obveze nositelja obnove.
Osnivači su Zavoda, s visinom osnivačkih udjela: Grad Dubrovnik - 55%, Republika Hrvatska - 35% i Dubrovačko-neretvanska županija - 10%, te oni u svojim godišnjim proračunima osiguravaju plaće i materijalna sredstva potrebna za rad Zavoda, a sredstva za programe zaštite kulturnih dobara osigurava Grad Dubrovnik. Iz Prijedloga programa obnove spomeničke cjeline Dubrovnika za 2020. mogu se izdvojiti: Aseizmička sanacija blokova, sanacija pločnika, Ljetnikovac Gučetić-Lazarević, Umjetnička galerija, interventni radovi, Zgrada na adresi Braće Andrijića 5. i 7., Pustijerna – sinteza rezultata istraživanja, Plan upravljanja zaštićenom spomeničkom cjelinom, Orlandov stup, Zgrada kino Sloboda, Praćenje seizmičke aktivnosti, Zgrada na adresi Branitelja Dubrovnika 15, Palača na adresi Cvijete Zuzorić 6., Lokrum – Benediktinski samostan i Maksimilijanov ljetnikovac, Ljetnikovac Bozdari Škaprlenda.
Dubrovački muzeji
Dubrovački muzeji će i u 2020. godini nastaviti promicati stručne standarde, razvijati muzejsku djelatnost, raditi na promidžbi i unaprjeđivati stručni i znanstveni rad kroz skupljanje, čuvanje, stručno i znanstveno istraživanje i prezentiranje muzejske građe, putem stalnih i povremenih izložbi. Organiziranjem središnje godišnje izložbe, izložbi iz fundusa i ugošćavanjem izložbi iz drugih muzejskih ustanova te dopunama i osuvremenjivanjem muzejskih postava, Dubrovački muzeji će, uz stalan rad na podizanju kvalitete i atraktivnosti programa, značajno doprinijeti raznovrsnijoj i kvalitetnijoj kulturnoj ponudi grada Dubrovnika i tako nastojati povećati zadovoljstvo i broj posjetitelja, ali i ostvariti povećanje prihoda Grada Dubrovnika.
Sukladno svojoj osnovnoj djelatnosti, Dubrovački muzeji će i u 2020. godini raditi na sakupljanju, preventivnoj zaštiti, restauraciji, dokumentaciji, stručnoj obradi i reviziji muzejske građe, popunjavanju muzejskih postava i prezentiranju muzejskih zbirki putem izložbi, muzejskih i drugih publikacija, kao i poslove u okviru edukativne i marketinške djelatnosti. Zaštita građe nastavljat će se obavljati u 2020. godini i kroz predviđene konzervatorske i restauratorske radove na odabranim predmetima iz muzejskog fundusa, i to u vlastitim radionicama, a dijelom angažiranjem vanjskih suradnika. Dubrovački muzeji kontinuirano provode sustavnu skrb o nepokretnim spomenicima kulture u kojima su smješteni. U 2020. godini planirana je realizacija sljedećih izložbi: ''Marin Getaldić'', ''Gradine, gomile i špilje – zapadno dubrovačko područje'', ''Prozirni izvor – antičko staklo iz Arheološkog muzeja u Dubrovniku'', ''Helenistička reljefna keramika iz Sikula'', ''Prapovijesno staklo Novoga Mesta'', ''Uz 20. obljetnicu Odsjeka za restauraciju papira u Dubrovniku'', ''Cvijet u kamenu'', ''Ruska emigracija u kontekstu razvoja hrvatske znanosti i kulture'', ''IX. Šahovska olimpijada u Dubrovniku 1950.'', ''Antun Miletić'', ''Makedonske narodne nošnje i vezovi iz fundusa muzeja u Dubrovniku i Bitoli'', ''Alati i kalafati'', ''Brodolom Mijoka – probuđena tajna murterskog mora'', ''Najbolji u baštini – Utjecajni projekti''. Uz stručna vodstva kroz stalne postave i izložbe te predavanja za sve dobne skupine, planira se i održavanje velikog broja radionica i igraonica, promocija i prezentacija, obilježavanje Noći muzeja, kao i bogata izdavačka djelatnost Muzeja.
6. OSTALI PRIJAVLJENI KULTURNI PROGRAMI
6.1. GLAZBENA DJELATNOST
Le Petit Festival du Théâtre – festival ''Le Petit Festival du Théâtre 2020.''
Udruga ''Le Petit Festival du Theatre'' već niz godina organizira festival koji u Dubrovnik donosi različite programe iz kazališne, glazbene i likovne umjetnosti i koji se referira na najsuvremenije estetske tijekove iz svijeta kazališta, glazbe, likovnosti i dizajna te omogućava svim smjerovima umjetnosti i umjetnicima izražavanje na originalan i jedinstven način. Kako mu i samo ime govori, ''Le Petit Festival du Théâtre'' maleni je, ali poseban i prepoznat kulturni događaj koji svake godine otvara zastor pred kreacijama pažljivo izabranih i talentiranih umjetnika. U 2020. godini Festival će se održati četiri dana u lipnju. Glavna tema Festivala je ''Zaboravljena znanja i budućnost''. Mjesto održavanja Festivala su Lazareti i javni gradski prostori.
Udruga Mala opera – Mala glazbena pričaonica ''Orašar''
Udruga „Mala opera“ je osnovana 2005. godine u Zagrebu, a okuplja glazbenike i glazbene pedagoge u cilju razvitka i unaprjeđenja glazbeno – scenske umjetnosti u Hrvatskoj, pri čemu težište pridaje glazbenoj produkciji za djecu. U 2020. godini Udruga planira projekt Mala glazbena pričaonica ''Orašar''. Riječ je o edukativnom multimedijalnom koncertu, namijenjenom djeci predškolske dobi i nižih razreda osnovnih škola, s ciljem da ih upozna sa specifičnom vrstom glazbenog izraza, a to je glazbena priča. Udruga planira četiri izvedbe koncerta tijekom prosinca, u prostorima Umjetničke škole Luke Sorkočevića i Narodne knjižnice Dubrovnik. Projekt namijenjen, kako najširoj tako i najmlađoj publici, zasigurno će obogatiti kulturnu ponudu klasične glazbe za djecu Dubrovnika te biti jedan od doprinosa osmišljavanju kulturnog i edukativnog sadržaja za djecu.
Udruga Festa - FESTA 2020.
Udruga Festa Dubrovnik, u sklopu proslave sv. Vlaha i Dana Grada Dubrovnika organizira višednevnu kulturno-zabavnu manifestaciju sastavljenu od različitih programskih sadržaja. Manifestacija će se održati od 23. siječnja do 02. veljače 2020. godine. Program će tradicionalno sadržavati ''Festu od Klapa'', koncert opernih diva u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, ''Dubrovačku rock paradu', središnji revijalni gala - koncert u spomen na maestra Đela Jusića, izložbu ''Grad i sv. Vlaho'', radionicu o tradicionalnim jelima za Festu sv. Vlaha, promociju novoskladane Mise sv. Vlaha, kao i tradicionalnu Festu od vina.
Klavirski trio – nastupi na ''Lopudskom ljetu''
Klavirski trio Dubrovnik umjetnička je organizacija osnovana 2008. godine kao rezultat dugogodišnjeg prijateljstva troje glazbenika, koji se mogu pohvaliti brojnim i raznovrsnim uspjesima u svojim samostalnim karijerama. Trio redovito nastupa na manifestaciji ''Dubrovački glazbeni salon'', kao i na ''Lopudskom ljetu'', izvodeći svake sezone nove programe. U 2020. godini Trio planira program pod nazivom: ''Koncerti klasične glazbe u okviru manifestacije ''Lopudsko ljeto 2020.''. U sklopu manifestacije ''Lopudsko ljeto'', već dugi niz godina izvodi se program cjelovečernjih koncerata klasične glazbe u organizaciji Klavirskog trija Dubrovnik. Koncerti se redovito održavaju u Crkvi sv. Nikole na Lopudu, tijekom mjeseci srpnja i kolovoza.
Mješoviti zbor Libertas - godišnji glazbeni program
Mješoviti zbor ''Libertas'' kao nezaobilazni dio dubrovačke kulturne ponude, osnovan je 1980. godine i godinama sudjeluje u svim važnijim kulturnim događanjima u Dubrovniku. U 2020. godini Zbor je prijavio svoj redovni godišnji rad. Zbor će sudjelovati u javnim manifestacijama, proslavama i obilježavanjima značajnih blagdana, organiziranjem nastupa Zbora u Gradu, prigradskim područjima i otocima, gostovanjima diljem Hrvatske te osposobljavanjem pjevača amatera te unapređenjem glazbenog umijeća svojih članova.
Udruga stara dubrovačka glazba – monografija ''Juraj Kraljić''
Udruga se bavi organiziranjem koncerata, skupljanjem, proučavanjem, prezentiranjem, arhiviranjem, istraživanjem te objavljivanjem i snimanjem bogatog fundusa stare dubrovačke glazbene baštine. U 2020. godini Udruga planira realizirati projekt izdavanja knjige /monografije ''Juraj Kraljić''. Udruga je tijekom arhivskih istraživanja pronašla dosad neobjavljene materijale vezane uz rad skladatelja Juraja Kraljića (1784.-1850.), koje sad namjeravaju objaviti u prigodnoj monografiji. Uz predstavljanje monografije planira se i prigodni glazbeni program (kraći koncert s djelima Kraljića). Voditelj projekta je Miho Demović, dok je Ileana Grazio urednica monografije.
Alan Polzer – edukativno-glazbeni program ''Putevima improvizacije''
Alen Polzer akademski je glazbenik, koji svira u brojnim dubrovačkim glazbenim sastavima. Od 2013. godine radi u Glazbenoj školi Orebić kao nastavnik udaraljki te po potrebi nastavnik klavira. Od 2016. godine predaje i u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića u Dubrovniku. U 2020. godini prijavljuje edukativno-glazbeni program ''Modalni mostovi''. Trodnevni edukativni program namijenjen je polaznicima različitih uzrasta i glazbene naobrazbe. Sam program podrazumijeva održavanje edukativnih radionica ( za saksofon, klavir, gitaru, električni bas, kontrabas i bubnjeve) i završnog koncerta s edukativnim karakterom. Predavači će biti renomirani glazbenici iz Hrvatske i inozemstva.
Lucija Pećar – snimanje i objavljivanje nosača zvuka – OT klan
Lucija Pećar diplomirala je na Glazbenoj akademiji u Zagrebu, smjer glazbena pedagogija i na Filozofskom fakultetu smjer pedagogija. Radila je kao profesorica glazbene umjetnosti, glazbene kulture i solfeggia. Članica je Dubrovačkog komornog zbora i pjevačica bendova Otpisani klan i BlooBox. U 2020. godini, zajedno sa svojim suradnicima, u planu ima projekt snimanja, izdavanja i promocije albuma prvijenca dvadesetogodišnjeg kulturnog hip-hop sastava iz Dubrovnika Otpisani klan (OT), koji unatoč činjenici da godinama djeluje izvan mainstream glazbene industrije, ima brojnu publiku u Dubrovniku i u cijeloj Hrvatskoj.
Darko Kristović –orguljaški koncerti u Dubrovačkoj katedrali za blagdan Velike Gospe
Dr. Darko Kristović dugogodišnji je orguljaš s akademskim obrazovanjem u Bazilici Srca Isusova u Zagrebu, a tradicionalno već petnaestak godina održava orguljaške koncerte u Dubrovačkoj katedrali na kojima izvodi majstorska djela domaćih i svjetskih autora. Koncerti su redoviti dobro posjećeni i prihvaćeni od publike, a njihovo dodatno promoviranje unaprijedilo bi glazbenu ponudu Grada. U 2020. godini planira održati tradicionalni orguljaški koncert prigodom blagdana Velike Gospe u Dubrovačkoj katedrali.
Sanin Karamehmedović – snimanje novog albuma glazbenog sastava ''Silente''
''Silente'' su na regionalnoj glazbenoj sceni prisutni od 2013. godine. Prva dva studijska albuma ''Lovac na čudesa'' i ''Neće rijeka zrakom teći'' imala su sveukupno 23 pjesme te sedam glazbenih videospotova. U 2020. godini planiraju snimanje novog albuma. Projekt se sastoji plana i provedbe potpune produkcije novog albuma ovog dubrovačkog benda.
Francuska alijansa Dubrovnik – Večer francuske šansone ''Bistro Montmartre''
Francuska alijansa Dubrovnik bavi se unaprjeđenjem položaja francuskog jezika, promicanjem hrvatsko-francuskih kulturnih veza, međusobnog upoznavanja i zbližavanja te razmjene hrvatskih i francuskih znanstvenih, stručnih i kulturnih djelatnika. Od svog osnutka ova udruga organizira brojne kulturne manifestacije na području grada Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije, kroz koje se francuska kultura približava našoj sredini i obrnuto. U 2020. godini Francuska alijansa Dubrovnik planira realizirati program pod nazivom Večer francuske šansone ''Bistro Montmartre'' u Kazalištu Marina Držića. Program se organizira u sklopu ''Međunarodnog dana frankofonije'', a po svom stilu više je vrsta monodrame, napravljene pomalo kabaretski.
Ivan Violić – solistički recital i predavanje na temu ''Razvoj glazbe u 20. i 21. stoljeću''
Ivan Violić dubrovački je pijanist, skladatelj i pedagog. Tijekom i nakon školovanja redovito nastupa kao solist ili umjetnički suradnik diljem Hrvatske. Izdvajaju se koncerti s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Simfonijskim orkestrom Muzičke akademije u Zagrebu, Zagrebačkim orkestrom mladih, u ciklusu ''Virtuoso'', na Krčkim ljetnim večerima, Epidaurus festivalu, Osorskim glazbenim večerima i drugim glazbenim manifestacijama. U 2020. godini planira realizirati solistički recital i dvodnevno predavanje na temu ''Razvoj glazbe u 20. i 21. stoljeću'' u Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića. Pijanistički recital bi objedinjavao djela koja prezentiraju različite vremenske epohe. Prvo predavanje bit će usmjereno nižim uzrastima, odnosno učenicima osnovne glazbene škole, dok je drugo predavanje namijenjeno učenicima srednje škole te odraslima.
Aria Artis d.o.o. – Festival Sentimento 2020.
Aria Artis d.o.o. osnovana je za organiziranje kulturnih događanja u Hrvatskoj i inozemstvu, s posebnim naglaskom na predstavljanje hrvatske kulturne baštine u Velikoj Britaniji. Tvrtka je i začetnik i organizator festivala ''Sentimento'' u Dubrovniku. U sklopu svog sadržaja, Festival pored glazbeno-scenskog spektakla, provodi i kulturno edukacijsko-rehabilitacijski program za mlade glazbenike i osobe s posebnim potrebama, s ciljem korištenja glazbe kao sredstva rehabilitacije. Sadržaj Festivala uključuje središnji koncert na koji domaćin Festivala Stijepo Gleđ Markos dovodi svjetska glazbena imena. Program Festivala uključuje glazbene radionice za rehabilitaciju djece i odraslih s posebnim potrebama u suradnji s centrima i udrugama za rehabilitaciju na području Dubrovnika i Dubrovačko-neretvanske županije te edukaciju za glazbenog terapeuta. Festival će se održati u vremenu od 01. do 22. lipnja 2020.
Dubrovački gudački kvartet - koncerti u ciklusu ''Dubrovački glazbeni salon''
Umjetnička organizacija Dubrovački gudački kvartet već dugi niz godina organizira ciklus koncerata ''Dubrovački glazbeni salon'' kroz koji građanima Dubrovnika, kao i njihovim gostima, nudi zanimljive i kvalitetne koncerte klasične glazbe. U 2020. godini prijavili su projekt komornih koncerata pod nazivom ''Dubrovački glazbeni salon'' – 3 koncerta klasične glazbe u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, kao nastavak glazbene sezone tijekom jeseni. Koncerti se održavaju srijedom u Slanici, a redovito nastupaju s jednim solistom iz redova dubrovačkih umjetnika.
Udruga Aklapela – Festival ''Aklapela''
Udruga je osnovana s prvenstvenim ciljem da organizirano promiče i njeguje tradicionalno klapsko ''a capella'' pjevanje koje je, kao visoko vrijedni pučki glazbeni izričaj, upisano na UNESCO-ov Reprezentativan popis nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Namjera je skrenuti pozornost šire javnosti na raznolikost izričaja i zemljopisnih područja gdje se izvodi klapska pjesma, na specifičnosti, elemente koji tvore klapski pokret, na sve posebnosti, stilove i žanrove. U 2020. godini Udruga će organizirati osmi po redu festival ''Aklapela – a capella na klapski'' u vremenu od 17. do 19. travnja. Programi će se odvijati u Lazaretima i jednoj od gradskih crkvi. Uz Festival ''Aklapela'' namjera organizatora je u razdoblju od svibnja do listopada svakog mjeseca u atriju Kneževog dvora organizirati cjelovečernji koncert, na kojem bi nastupile dvije do tri ponajbolje hrvatske klape po izboru Joška Čalete. Središnji događaj i dalje ostaje trodnevni festival. Na svim koncertima pjeva se izvorno, bez pomoći i pratnje instrumenata i bez korištenja elektronskih pojačala.
KUD "Komolac" – godišnji program
Kulturno umjetničko društvo "Komolac", njeguje višedesetljetnu tradiciju kulturnog amaterizma na području Rijeke dubrovačke. KUD Komolac okuplja djecu uzrasta od 9 do 18 godina, s prostora cijele Rijeke dubrovačke i šire. KUD sadrži glazbenu, dramsku, sportsku i sekciju za održavanje kulturne baštine Rijeke dubrovačke. Treba naglasiti i kako je, zbog neriješenog stanja oko osiguranja prostorija za rad Udruge, Gradsko poglavarstvo Grada Dubrovnika donijelo zaključak kojim se obvezuje pokrivati troškove zakupa prostora i režija za potrebe KUD-a Komolac do iznalaženja trajnog rješenja. U 2020. godini KUD Komolac pored redovitih koncertnih aktivnosti, planira i edukaciju novih članova kroz tečajeve edukacije, učenja glazbenih osnova i sviranja glazbenih instrumenata .
Hrvatsko-rusko društvo ''Umjetnost bez granica'' – godišnji glazbeni program
Hrvatsko-rusko društvo ''Umjetnost bez granica'' osnovano je s ciljem njegovanja, promicanja i popularizacije ruske umjetnosti u Republici Hrvatskoj. Okosnicu Društva čine profesionalni glazbenici iz Dubrovnika, Splita, Zadra, Zagreba i Rusije. Udruga je usmjerena prema glazbenim projektima, a naglasak se stavlja na promidžbu ruske i klasične glazbe općenito, kroz inovativan način vođenja koncerata te uspostavu suradnje i prijateljstva među glazbenicima različitih nacionalnosti. U 2020. godini Udruga planira realizirati bogati godišnji glazbeni program (koncerti u Dubrovniku, Sarajevu, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Rijeci, Požegi, Zagrebu te u irskom Limericku).
Klapa Kaše – projekt snimanja nosača zvuka ''Kolendo, kolendo, veselo, veselo!'' i godišnji rad klape
Studentska klapa Kaše osnovana je 2007. na inicijativu dubrovačkih studenata, a ime dobiva po lukobranu Kaše, koji se nalazi ispred stare gradske jezgre. Osim tradicionalnog a capella pjevanja, klapa ubrzo započinje i sa sviranjem te dodatnu ljepotu zvuka postiže uz pratnju većeg mandolinskog orkestra. Osvojivši Prvu nagradu publike i prvu nagradu stručnog ocjenjivačkog žirija, postali su apsolutni pobjednik 46. Festivala dalmatinskih klapa u Omišu. U 2020. godini Klapa planira projekt snimanja nosača zvuka ''Kolendo, kolendo, veselo, veselo! – kolende i božićne pjesme dubrovačkog kraja i Dalmacije''. Drugi program nosi naziv: Godišnji rad klape Kaše. Program obuhvaća nastupe u Hrvatskoj i inozemstvu.
Udruga Zvuci tišine – LAUS Akademija, ciklus komornih koncerata ''Otkrića'' i Međunarodno violinističko natjecanje Ivan Mane Jarnović
''Zvuci tišine'' udruga je osnovana s ciljem unaprjeđenja i promicanja hrvatske glazbene kulture i umjetnosti. Udruga već dugi niz godinu uspješno u Dubrovniku organizira LAUS Akademiju, na kojoj sudjeluje impresivan broj međunarodno priznatih glazbenika i pedagoga. LAUS Akademija pokrenuta je i osmišljena s ciljem da Dubrovnik postane središtem za mlade glazbenike iz cijelog svijeta koji bi, tijekom školovanja u matičnoj ustanovi ili nakon završetka redovitog studija, u Dubrovniku proveli određeno razdoblje usavršavanja, radeći s najznačajnijim svjetskim pedagozima. Širenje djelatnosti LAUS Akademije na Jazz Akademiju i radionicu za obnovu instrumenata vodi uključivanju Dubrovnika i Hrvatske u svjetsku mrežu glazbeno-obrazovnih centara. U 2020. godini Udruga planira organizirati Akademiju u vremenu od 1. do 8. travnja. Drugi prijavljeni program je ciklus komornih koncerata ''Otkrića''. Riječ je o sedam koncerata u kojim najbolji mladi glazbenici predstavljaju djela hrvatske glazbene baštine, dok renomirani hrvatski glazbenici predstavljaju prve izvedbe skladbi iz hrvatske i europske glazbene baštine. Jedan koncert održat će dobitnik Nagrade Ivo Dražinić za 2019. godinu, a dodijelit će se i Nagrada Ivo Dražinić za 2020. godinu. Treći prijavljeni projekt je Međunarodno violinističko natjecanje Ivan Mane Jarnović, u travnju 2020. godine u Dubrovniku. Riječ je o natjecanju koje će se organizirati u suradnji s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom.
KUU Izvor Zaton – godišnji program i obilježavanje obljetnice
KUU Izvor Zaton nastoji okupiti što veći broj mladih ljudi, educirati ih i omogućiti da mogu sudjelovati u svim aktivnostima Limene glazbe Zaton. Društvo redovito obilježava blagdane i državne praznike te sudjeluje u poboljšanju turističke ponude svojim nastupima u Dubrovniku, Zatonu i okolici. Posebno se ističe organizacija Zatonskog ljeta, u suradnji s Gradom Dubrovnik i Turističkom zajednicom Grada Dubrovnika. U 2020. godini planiraju obilježavanje 70-te godišnjice postojanja glazbe uz pomoć prijateljskih glazbi s kojima surađuju, sudjelovanje u organizaciji programa Zatonskog ljeta, sudjelovanje na što većem broju manifestacija koje se održavaju u Dubrovniku, Zatonu i okolici te nabava adekvatnih instrumenata i odora za nastupe.
Hrvatska matica iseljenika – koncert ''Amfora pjeva u Rimu'' te glazbeni program u sklopu Susreta Hrvata Italije i proslave sv. Leopolda u Padovi
Hrvatska matica iseljenika (HMI) Dubrovnik u svom redovitom djelovanju organizira programe kulturnog sadržaja, poput koncerata, izložbi, promocije knjiga, u cilju povezivanja iseljene i domovinske Hrvatske. U 2020. godini Matica planira program pod nazivom: ''Amfora pjeva u Rimu''. Riječ je o koncertu klape Amfora i njihovih gostiju u Rimu. Drugi projekt odnosi se na glazbeni program u sklopu ''Susreta Hrvata Italije i proslave sv. Leopolda u Padovi''. Riječ je o koncertu na orguljama Darka Kristovića, nakon čega će biti prikazan film Boža Vodopije o dolasku tijela sv. Leopolda Bogdan Mandića u Herceg Novi i Dubrovnik.
Gradska glazba Dubrovnik – godišnji program
Gradska glazba Dubrovnik osnovana je 1843. godine. Kao jedna od najstarijih udruga ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, Gradska glazba Dubrovnik okuplja u svom članstvu profesionalne glazbenike i amatere svih naraštaja i zanimanja. U 2020. godini planiraju nastupe prigodom Feste sv. Vlaha, sudjelovanje u programu Dubrovačkog karnevala, koncert povodom dana Grada Vukovara, nastup na Uskrsni ponedjeljak, obilježavanje Praznika rada, nastup na 20. susretu puhačkih orkestara Dubrovačko-neretvanske županije, nastup na obilježavanju Dana Dubrovačko-neretvanske županije i blagdana njena zaštitnika sv. Leopolda Bogdana Mandića, nastup prigodom Dana Državnosti, Dana Domovinske zahvalnosti, Dana neovisnosti, blagdana Svih svetih, Dana branitelja grada Dubrovnika. Planiraju i program gostovanja, održavanje Božićnog koncerta, nastup na Badnji dan i Staru godinu (mimohod Stradunom i kolenda ulicama Grada), kao i četiri dodatna nastupa po pozivu grada Dubrovnika. Glazba će nastaviti suradnju sa svim školama koje pohađaju njeni članovi, s posebnim naglaskom na UŠ Luke Sorkočevića.
Dubrovački komorni zbor – godišnji program, nabava opreme i koncertnih odora
Od svog osnutka 1994. godine uspješno djeluje kao ambasador kulturnog stvaralaštva Dubrovnika i Hrvatske te surađuje s uglednim orkestrima, dirigentima i solistima. Repertoar Zbora je širok, pa tako izvode djela od Gregorijanskog korala pa do skladbi 20. stoljeća, a posebnu pažnju posvećuju hrvatskoj zborskoj literaturi. Dubrovački komorni zbor dobitnik je i nekoliko državnih i međunarodnih nagrada i priznanja, uključujući i nagradu Milka Trnina za izuzetna umjetnička dostignuća. DKZ je jedini hrvatski amaterski zbor koji je član ''Europa Cantat'', najvećeg europskog udruženja pjevačkih zborova. U 2020. godini Dubrovački komorni zbor prijavljuje godišnji koncertni program, s ukupno 10 koncerata, raspoređenih od mjeseca siječnja do prosinca. Drugi prijavljeni program nosi naziv: Nabava glazbenih instrumenata i odora za koncerte. Riječ je o nabavci klavijatura, stalaka, kao i petnaest ženskih svečanih koncertnih haljina.
Udruga ''Sve ostalo je glazba'' – ''Renesansni vrt-interpretacija baštine''
Djelatnost Udruge „Sve ostalo je glazba“ je autorsko pripremanje i ostvarivanje edukativnih ciklusa glazbeno – scenskih kolaža koji prikazuju različita razdoblja glazbene prošlosti za različite dobne i obrazovne skupine. Za 2020. godinu Udruga prijavljuje projekt pod nazivom ''Renesansni vrt-interpretacija baštine''. Projekt ''Renesansni vrt'' osmišljen je kao ciklus multimedijalnih koncerata uz vodstvo, temeljenih na suvremenoj interpretaciji kulturne baštine. Projekt se izvodi u obnovljenom ljetnikovcu Bunić – Kaboga, a inovativnost u kreiranju izvedbi projekta je korištenje suvremenih izričaja i tehnologija unutar izvedbe koja je naizgled klasična. Planirane su četiri izvedbe, uz izradu novih multimedijalnih materijala u svrhu bolje vidljivosti projekta.
Udruga Dječji zbor ''Dubrovnik'' – program ''Kako pjeva moj grad''
Dječji zbor ''Dubrovnik'' osnovan je 2015. godine. Osnovna ideja kod osnivanja ovog zbora bila je pokretanje kvalitetnog dječjeg zbora na gradskom nivou, koji bi njegovao kultivirano dječje pjevanje uživo, a capella i uz instrumentalnu pratnju. Repertoar Zbora gradi se na njegovanju tradicionalnih dubrovačkih pjesama i pjesama iz okolice Dubrovnika, pjesama dubrovačkih skladatelja, kao i skladatelja klasike zborskog dječjeg pjevanja. Viktor Lenert umjetnički je voditelj Zbora, Sanja Dražić autorica programa i voditeljica edukativne glazbene radionice za najmlađe, a Paola Dražić Zekić, voditeljica scenske koncepcije u radu radionica te njihove programske koordinacije. Cilj ovog kulturnog projekta je razvijanje kvalitetnog i kreativnog odnosa prema glazbi kod djece najšireg raspona uzrasta. Pored proba i nastupa u Lazaretima, planirani su i nastupi na Stradunu, u dječjim vrtićima, Forumu mladih, s mogućnošću gostovanja na širem gradskom području.
Klapa Skontradura – godišnji koncertni program
Ženska klapa ''Skontradura'' bavi se njegovanjem, promocijom i razvojem glazbene kulture dalmatinskog podneblja, osposobljavanjem njenih članova na glazbenom području, organizacijom prijateljskih, kulturnih i humanitarnih susreta i nastupa, suradnjom s ostalim klapama, reproduciranjem i snimanjem najvrjednijih klapskih ostvarenja. Klapa Skontradura svoj program temelji na tradicionalnim i izvornim napjevima, ali i djelima mlađih autora. U 2020. godini Udruga prijavljuje sljedeći koncertni program: nastup na koncertu Klape Gospi Sinjskoj, nastup na Međunarodnom festivalu klapa Perast, nastup na Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu.
Festival ''Ana u Gradu''
Festival ''Ana u Gradu'' održat će se već tradicionalno d 19. do 21. lipnja. Riječ je o iznimnom glazbenom projektu, koji je pokrenula vrsna hrvatska čelistica prepoznatljivoga glazbenog stila Ana Rucner. Riječ je o iznimnoj glazbenici koja svojim energičnim nastupima i atraktivnom koreografijom od svojih koncertnih nastupa radi prave glazbene spektakle. I ove godine, Ana Rucner i njeni gosti ponudit će Dubrovčanima poseban doživljaj klasične glazbe na atraktivnoj gradskoj lokaciji. Vrhunski glazbeni program, iznimni izvođači i jedinstveni dubrovački ambijent, razlozi su zašto je ovaj program za kratko vrijeme postao jedan od najatraktivnijih hrvatskih glazbenih događanja. Prvi koncert ''Light from the Dark'' održat će se na taraci tvrđave Revelin. Drugi koncert pod nazivom ''Pozdrav ljetu'', održat će se na Srđu, 21. lipnja, dok će se trećim koncertom ''Sunset by Ana Rucner'' u Uvali Lapad zatvoriti deseti, obljetnički festival.
Hrvatsko-austrijsko društvo Dubrovnik – gostovanje u Salzburgu i koncert u povodu Feste sv. Vlaha
Hrvatsko austrijsko društvo bavi se poticanjem međunarodne suradnje između prijateljskih zemalja Austrije i Hrvatske. Društvo u svom djelovanju posebnu pozornost posvećuje suradnji stručnih i znanstvenih institucija koje djeluju u oblasti kulture, kao i pojedinaca, studenata, znanstvenika ili kulturnih djelatnika, čija se aktivnost dijelom odvija u suradnji ili uz pomoć ovog društva. U 2020. godini Društvo planira gostovanje u Salzburgu projekta ''Druga strana povijesti''. Koncept ovog programa udruge Sve ostalo je glazba prezentira bogato nasljeđe Dubrovnika te uvodi slušatelje u društveno-povijesno ozračje Dubrovačke Republike na prijelazu iz 18. u 19. stoljeće. Ovim glazbeno-scenskim kolažem promovira se kulturno – povijesna baština, povezujući dvije kulturne sredine; austrijsku s dubrovačkom, čije se vrijednosti i tradicije i danas prepoznaju širom svijeta. Drugi planirani program je koncert u povodu Feste sv. Vlaha 2020. Koncert će se održati u Glazbenoj dvorani Kneževog dvora u Dubrovniku, a na njemu će nastupiti glazbeni sastav Vivid Consort iz Austrije.
Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog – izdavanje notnog izdanja mjuzikla Dundo Maroje
Tijekom 38 godina djelovanja Muzički informativni centar (MIC) Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog imao je razgranatu djelatnost među kojima se ističu: izdavačka djelatnost, uredničko – autorski poslovi, prodaja notnih i diskografskih izdanja te knjiga o hrvatskoj glazbi i glazbenicima, najam notnih izdanja, očuvanje hrvatske glazbene baštine, pohranjivanje i davanje informacija o hrvatskoj ozbiljnoj glazbi te produkcijsko-organizacijski poslovi. Izdavačka djelatnost MIC-a broji preko 300 notnih izdanja hrvatskih skladatelja i knjiga o glazbi te bogat diskografski opus. U 2020. godini planiraju projekt izdavanja notnog izdanja mjuzikla Dundo Maroje Đela Jusića. Ovaj mjuzikl u sebi krije veliki potencijal za nove inscenacije, ali mu za ostvarenje toga trebaju tehnički preduvjeti, odnosno odgovarajuće notno izdanje. Notnim izdanjima MIC-a predstavlja se vrijedna hrvatska baština hrvatskoj i svjetskoj javnosti.
Camerata Ragusina d.o.o. – projekt ''Šetando kroz Park Pile''
Camerata Ragusina osnovana je 1991. godine u Dubrovniku, s željom da upotpuni kulturnu ponudu grada Dubrovnika. Dosad je realizirala veliki broj glazbenih, scenskih i likovnih projekata u Dubrovniku i diljem Hrvatske. U 2020. godini planira realizaciju projekta ''Šetando kroz Park Pile''. Projekt je namijenjen prije svega Dubrovniku i Dubrovčanima i zamišljen je tako da oživi park u Pilama, kroz svoj kulturno-umjetnički program. Projekt je osmišljen kao jedan jedinstveni prostor za zabavu, glazbu, eno/gastro scenu, ugodan boravak posjetitelja. Posebna suradnja pokušat će se uspostaviti s učenicima Umjetničke škole Luke Sorkočevića.
KUD Ivo Kuljevan – projekt ''Sviranje na tamburicama''
KUD Ivo Kuljevan Lopud osnovano je 1950. godine i otad djeluje u kontinuitetu. Osnovna zadaća Društva je njegovanje i obnavljanje kulturne tradicije i baštine Lopuda, osobito dijela koji se odnosi na folklornu i glazbenu tradiciju. U 2020. godini planiraju realizaciju programa pod nazivom ''Sviranje na tamburicama''. Riječ je o projektu kojim se želi obnoviti djelatnost tamburaškog društva na otoku Lopudu. Nakon formiranja tamburaškog sastava od školske djece i zainteresirane mladeži, angažirat će se stručni voditelj za obuku sviranja dva puta tjedno. Prigodni nastupi sastava održavat će se u crkvama, otvorenim prostorima i ljetnim pozornicama.
Ženska klapa FA Linđo – godišnji glazbeni program
Ženska klapa FA Linđo osnovana je u veljači 2000. godine, na inicijativu plesačica Folklornog ansambla Linđo. Živeći dalmatinsku klapsku pjesmu, kroz svih ovih 19 godina, Klapa je održala niz samostalnih koncerata, nastupila na brojnim festivalima, koncertima, susretima klapa, natjecanjima, a sudjelovala je u brojnim radijskim i TV emisijama, kako u zemlji, tako i u inozemstvu. Klapa je sudjelovala na svim značajnim susretima klapa, osvojivši brojne nagrade i priznanja. U 2020. godini Klapa je prijavila godišnji glazbeni program, koji obuhvaća proslavu dvadesete obljetnice djelovanja. U skladu s navedenim, planira se cjelogodišnji program aktivnosti, od pripreme materijala za izdavanje klapske monografije, odabira pjesama za snimanje CD-a, do planiranja novih obrada tradicionalnih i komponiranih pjesama i pripreme samog programa za koncert. Sve navedeno prethodilo bi planiranom obljetničkom koncertu, koji se planira održati u Kneževom dvoru.
6.2. DRAMSKA I PLESNA UMJETNOST TE IZVEDBENE UMJETNOSTI
Brilliant Events d.o.o. - Midsummer Scene 2020.
Festival ''Midsummer Scene'' kazališni je projekt nastao 2014. godine u partnerstvu Grada Dubrovnika, Turističke zajednice Grada Dubrovnika, agencije Brilliant Events Dubrovnik i Honey-tongued Theatre Productions Ltd London. Jedinstvenost ovog festivala je što prikazuje kazališne predstave na engleskom jeziku, a koje se premijerno izvode na scenskom prostoru tvrđave Lovrijenac. Riječ je o Festivalu koji na poseban način upotpunjuje dubrovačku kulturnu ponudu, jer jamči vrhunski kazališni ansambl i kvalitetnu programsku politiku, upotpunjenu jedinstvenim dubrovačkim ambijentom. Trajanje Festivala predviđeno je od 20. lipnja do 07. srpnja 2020. godine, sa izvedbama djela W. Shakespearea ''Romeo i Julija'', koja je lani premijerno izvedena na Lovrijencu. Također nastavlja se uspješna programska suradnja s Dubrovačkim simfonijskim orkestrom, Kazalištem Marina Držića, Domom Marina Držića i Umjetničkom galerijom Dubrovnik. Planira se ponovno i izvedba predstave ''Uncle Maroye Re-Examined'' u režiji Paola Tišljarića.
Udruga Mažoretkinje Grada Dubrovnika – godišnji program
Osnovni sadržaj djelatnosti Udruge je promicanje, razvitak i unapređenje mažoret i plesne kulture kod djece, mladeži i građana, promicanje umjetničkog i kreativnog izražavanja. U 2020. godini Udruga planira realizirati bogat godišnji program. Njegujući i predstavljajući običaje, tradiciju i kulturnu baštinu Grada Dubrovnika, Udruga će predstavljati Grad na raznim kulturno-umjetničkim manifestacijama, protokolarnim događanjima, natjecanjima, proslavama, obilježavanjima blagdana i svetkovina, na dan i u čast našeg grada, Županije i Republike Hrvatske. Mažoretkinje će aktivno surađivati s Gradskom glazbom Dubrovnik, kao i sa drugim udrugama, organizacijama i institucijama istog ili sličnog interesa.
Udruga Domino – Homesick festival Dubrovnik
Suradnja Domina i Art radionice Lazareti kontinuirano traje od 2009. godine s prvim izdanjem festivala Perforacije. Od 2013. godine suradnja je formalizirana u sklopu Mreže izvedbenih umjetnosti koju koordinira udruga Domino. U 2020. godini Udruga planira realizaciju projekta ''Homesick festival Dubrovnik''. Riječ je o jednokratnom festivalu izvedbenih umjetnosti koji bi se od 3. do 9. studenog održao u Dubrovniku i koji bi u svom programu imao serije predstava hrvatskih i međunarodnih umjetnika koje su inspirirane domom i čežnjom za domom te posebno osmišljene za izvođenje u privatnim stanovima. Projekt je inicirao austrijsko-japanski umjetnik Michikazu Matsune 2017. godine u Beču, s namjerom da se svako buduće festivalsko izdanje izvodi u drugoj zemlji, odnosno u drugom europskom gradu te u suradnji s lokalnim umjetnicima i građanima.
Dubrovačka art udruga bez granica (DART) – ''Tango holiday u Dubrovniku''
Osnovna djelatnost udruge je rad na promicanju kulturnih dobara i vrijednosti, očuvanje i zaštita kulturne baštine i tradicijskih umjetnosti i obrta, odgoja i obrazovanja na području likovne kulture. Već dugi niz godina Udruga surađuje s Galerijom Artur u pripremama i nastupima za maškarane svečanosti u Dubrovniku. U 2020. godini Udruga planira realizaciju programa ''Tango holiday u Dubrovniku''. Voditelj i organizator programa je Lina Mitrović. Ovaj projekt nastavak je ideje razvijanja plesnog inkubatora u cilju stvaranja parova plesača koji bi mogli nastupati prilikom organiziranih plesnih večeri i događanja.
Plesno/edukativna udruga Convivo – plesna predstava ''Great Gatsby – glam and fire'', godišnji plesni program ''5 godina sreće''
Plesno – edukativna udruga Convivo djeluje od 2015. godine te broji oko 200 plesača svih dobnih skupina. Iza sebe imaju brojne nastupe na Forumu mladih, Međunarodnom danu mladih, Festivalu umjeteonstva, Zimskom festivalu, brojne medalje na nacionalnim i regionalnim natjecanjima. Godišnje organiziraju dvije plesne produkcije, a preko ljeta imaju minimalno tri samostalna nastupa. U 2020. godini planiraju izvesti plesnu predstavu ''Great Gatsby – glam and fire''. U predstavi će se izmjenjivati nekoliko plesnih tehnika, u očekivanom trajanju od 45 do 60 minuta. U predstavi će nastupiti pet iskusnih i odraslih plesača. Cilj projekta je dubrovačku plesnu scenu podići na veću razinu i povećati kulturnu plesnu ponudu za široku publiku. Drugi planirani projekt je godišnji plesni program ''5 godina sreće''. U 2020. godini planirano je otvaranje novih grupa, održavanje dodatnih edukacija za plesače te dodatnih treninga za naprednije grupe.
Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Ljetna škola baleta u Dubrovniku
U sklopu Umjetničke škole Luke Sorkočevića djeluju osnovna glazbena i baletna škola te srednja škola sa smjerovima za glazbu i likovni dizajn koja radi po gimnazijskom programu. Baletni odjel radi i postoji već 30 godina. U 2020. godini planiraju realizirati projekt pod nazivom ''Ljetna škola baleta u Dubrovniku''. Seminar bi trajao 14 dana, a djeca i mladi će kroz cijeli dan biti organizirani pod dobnim skupinama u propisanom programu. Autorski tim projekta čine: Alida Vuković, Tea Prkačin i Doris Pavleković, dok tim izvanjskih suradnika čine: Edina Pličanić, Sven Copony i Ronald Savković. Završnom produkcijom ovog seminara pod nazivom ''Ljetna škola baleta u Dubrovniku'' prikazat će se što je to ples kao umjetnost i publici približiti klasični balet i suvremeni ples kao takav.
Kulturno društvo ''Aster'' – Mali festival lutkarstva ''Pupica''
Udruga ''Aster'' osnovana je kao društvo za poticanje kreativnosti kroz umjetnost. Pet godina Udruga je organizirala međunarodni ljetni Festival pripovijedanja bajki, koji je osim večernjeg programa, sadržavao i različite kreativne radionice. U 2020. godini Udruga planira realizaciju projekta pod nazivom ''Mali festival lutkarstva Pupica''. Vrijeme održavanja je od 2. do 5. srpnja, u parku Gradac. Festival će gostovati i u kući Bukovac u Cavtatu. Riječ je o festivalu namijenjenom prvenstveno djeci, njihovim roditeljima i ostalim zaljubljenicima u lutkarsko kazalište. Uz nove lutkarske predstave, Festival će sadržavati i pripovijedanje bajki i radionice.
Plan Pro d.o.o. – Amali na sceni 2020.
Tvrtka Plan Pro d.o.o. bavi se organizacijom zimskog programa gostovanja kazališnih predstava za djecu i odrasle renomiranih domaćih autora i kazališnih kuća. Prva predstava koju su doveli u Dubrovnik bila je predstava Gradskog kazališta Trešnja iz Zagreba ''A je to'', koju je u siječnju 2017. godine pogledalo više od tisuću djece i roditelja našeg grada. U 2020. godini planiraju organizirati gostovanja predstava: ''Muka malog vuka'' Kazališta Mala Scena iz Zagreba, ''Maca papučarica'' Zagrebačkog kazališta lutaka, ''Tonka Bontonka'' – Kazališta Scena Gorica, ''Čarobnjak iz Oz-a'', Kazališta lutaka Zadar, ''Najotmjeniji div u gradu'' Kazališta Trešnja, ''Baltazar'' Kazališta Tvornica lutaka.
Bošnjačka zajednica kulture ''Preporod'' – XIII. međunarodna smotra folklora, plesova i narodnih igara
Osnovni sadržaj djelatnosti Bošnjačke zajednice kulture ''Preporod'' je proučavanje i zaštita kulturne baštine Bošnjaka, kao i njezino predstavljanje građanima Dubrovnika, što pridonosi razvoju multietničnosti i multikulturalnosti te iskrenim odnosima etničkih skupina s lokalnom samoupravom. Društvo organizira predavanja, književne i umjetničke večeri, koncerte, izložbe i stručne skupove, humanitarna događanja, tiska knjige te sudjeluje u obilježavanju nacionalnih i vjerskih praznika u Dubrovniku i BiH. Za 2020. godinu Društvo je prijavilo projekt: ''XIII. međunarodna smotra folklora, plesova i narodnih igara''. Cilj ove tradicionalne smotre folklora je čuvanje i afirmacija nacionalnog i kulturnog identiteta Bošnjaka.
KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' – ''9. Mali festival folklora i baštine''
KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' za cilj ima očuvanje kulturno-povijesne baštine dubrovačkog područja te afirmiranje starih običaja u cilju promocije Dubrovnika i njegovih sela, kako na kulturnom tako i na gospodarskom planu. Kroz svoje tri sekcije KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' obogaćuje kulturnu i turističku ponudu grada Dubrovnika. U 2020. godini planiraju organizirati program pod nazivom ''9. Mali festival folklora i baštine''. Program se odnosi na organizaciju nastupa malih folklornih grupa – djece do 15 godina starosti. Festival će se održati u lipnju 2020. na Osojniku.
Kazališna družina Kolarin – godišnji program ''Kazališni amaterizam kroz prizmu Dubrovnika, nekad i sad''
Osnovni sadržaj djelatnosti udruge je izvođenje dramskih djela, poglavito dubrovačkih pisaca za odrasle i djecu, razvijanje programa međunarodne suradnje, savjetodavni rad s djecom i mladeži, organiziranje stručnih skupova, javnih potreba, seminara, predavanja, izložbi, revija, koncerata, suradnja sa znanstvenim i kulturnim institucijama. Za 2020. godinu Kazališna družina Kolarin planira godišnji program podnaslova ''Kazališni amaterizam kroz prizmu Dubrovnika, nekad i sad'', koji uključuje novu premijeru, reprizne predstave, gostovanja, dramske radionice, sudjelovanje u različitim kulturnim manifestacijama.
Art radionica Lazareti – Scena Karantena
Art radionica Lazareti kao nezavisna umjetnička inicijativa djeluje od 1988. godine te se do danas razvila u stabilnu organizaciju s cjelogodišnjim umjetničkim i edukativnim programima. Jasnom definicijom programa i odlučnošću da se kritički bavi suvremenom umjetnošću i njezinom interakcijom s političkim, socijalnim, globalnim i lokalnim pitanjima, ARL je s godinama postala nezavisni kulturni centar poznat i izvan Dubrovnika. U 2020. godini ARL je prijavila program pod nazivom ''Scena Karantena'' – godišnji program suvremenih izvedbenih umjetnosti. Program se sastoji od gostovanja suvremenih izvedbenih projekata (suvremeno kazalište i suvremeni ples), rezidencijalnih boravaka za pripremu novih izvedbenih projekata, radionica, predavanja, kazališnog programa za djecu, radiofonijske drame.
Kazališni studio – ''Ljetna kazališna radionica – PLAY DRZIC! 2020''
Kazališni studio umjetnička je organizacija koja od 2001. godine djeluje na popularizaciji kazališne kulture i umjetnosti, poglavito među djecom i mladima. Posljednjih godina ukazuju na nužnost uvođenja dramskog ili kazališnog odgoja u škole. Od 2014. godine, uz ljetnu radionicu koja se bavi djelima pojedinih velikana svjetske drame i kazališta, Kazališni studio svake godine organizira ljetnu radionicu o Marinu Držiću u Dubrovniku. Tako će ljetna radionica u Dubrovniku 2019. godine nositi naziv ''Ljetna kazališna radionica – PLAY DRZIC! 2020''. Radionice i izvedbe predstave odvijat će se u veljači, lipnju, srpnju i studenom.
Plesno rekreacijski studio Dubrovnik – međunarodni plesni festival ''International Dance Open Dubrovnik''
Plesno rekreacijski studio Dubrovnik udruga je osnovana 2011. godine u cilju promicanja, razvitka i unaprjeđenja plesne kulture, rekreacije, zdravstvenog statusa i kvalitete življenja te poticanja djece, mladih i odraslih na aktivno sudjelovanje u društvu. U svom radu provode programe iz plesne kulture, klasičnog baleta, tjelovježbe, Zumbe, Zumba Kids, nutricionizma, povijesti plesa i povijesti glazbe. U 2020. godini planiraju realizirati projekt pod nazivom međunarodni plesni festival ''International Dance Open Dubrovnik''. Festival će se organizirati u partnerstvu s međunarodnom federacijom International Bodybulding and Fitness Federation Fit Kids. Na Festivalu će sudjelovati oko 100 domaćih i stranih plesnih klubova, s preko 2000 plesača svih dobnih i stilskih skupina.
Plesni studio Step'n'Jazz – godišnji program
Plesni studio Step'n'Jazz djeluje već dugi niz godina na području grada Dubrovnika, pružajući plesnu edukaciju dubrovačkoj mladeži, s naglaskom na posebnu plesnu tehniku step. Dubrovnik je kroz dugogodišnji rad plesnog studija Step'n' Jazz postao jedan od centara stepa u Hrvatskoj. U 2020. godini Udruga planira realizirati svoj redovni program koji uključuje edukaciju djece na području stepa i drugih plesnih tehnika, organizaciju međunarodnih radionica stepa i jazza u Dubrovniku, izobrazbu trenera, pedagoga, asistenata i koreografa, održavanje ljetnog step festivala u Dubrovniku, nastupe na Svjetskom prvenstvu u stepu te ostalim nacionalnim i međunarodnim natjecanjima.
Studentski teatar Lero – godišnji program (Premijera, bajke i gostovanje)
Studentski teatar Lero od samog osnutka davne 1968. godine iznova prilagođava svoj teatarski rukopis nastojeći biti drugačiji, ali uvijek jednako svoj i prepoznatljiv. U razdoblju zadnjih petnaestak godina, na suvremen i originalan način, Lero propituje dubrovačku književnu baštinu. U 2020. godini Studentski teatar Lero planira projekt kazališne predstave ''Jugo'', inspirirane ženskim pismom upisanim u vremenopis Grada koji pamtimo i isprovocirane Dubrovnikom kojem smo suvremenici. Drugi prijavljeni program nosi naziv ''Bajke''. Riječ je o scenskom pripovijedanju Jasne Held, namijenjenom djeci i mladima kojim se želi u Dubrovniku uvesti, do sada, rijetku praksu umijeća i vještina pričanja bajki za djecu, ali i njihove roditelje. Treći program su gostovanja Studentskog teatra Lero u Zagrebu. Riječ je o predstavama ''Kitice i Perlice'', ''Kaplje'' i sukladno mogućnostima predstava ''Sub rosa'', koje će se izvesti u Zagrebačkom kazalištu mladih.
6.3. MUZEJSKO - GALERIJSKA DJELATNOST, LIKOVNA UMJETNOST TE ZAŠTITA I OČUVANJE KULTURNE BAŠTINE
Fehim Vukotić – samostalna izložba slika
Fehim Vukotić slikarstvom se bavi posljednjih 35 godina života te aktivno izlaže po Hrvatskoj i susjednim zemljama. Unatoč autodidaktičkom radu, dosadašnje izložbe pokazale su se vrlo uspješnima, a nije izostala ni pozitivna kritika struke. U svom radu baštini tradiciju dubrovačkog likovnog kruga, što se najbolje može prepoznati u koloritu i motivima Grada. U 2020. godini planira realizaciju izložbe “Lica Grada”. Izložba bi se organizirala u atriju palače Sponza, a na izložbi bi se predstavili radovi na temu Grada, njegove povijesne i tradicijske ljepote.
Majeutika d.o.o. – program ''U potrazi za socijalističkom arhitekturom Dubrovnika''
Tvrtka Majeutika d.o.o. je , između ostalog, registrirana za bavljenje galerijskom djelatnošću i izradom suvenira. U 2020. godini planiraju realizaciju programa “U potrazi za socijalističkom arhitekturom Dubrovnika”. Riječ je o nastavku istoimenog projekta kojeg tvrtka provodi u suradnji s Društvom arhitekata Dubrovnik i koji bi trebao biti prezentiran na Danima kreativnih i kulturnih industrija. U suradnji s Društvom arhitekata, povjesničarom Ivanom Lujom i grafičkim studiom Bonsenjo, Majeutika planira mapirati i odrediti koja arhitektonska zdanja u Gradu predstavljaju vrhunska arhitektonska ostvarenja, ali imaju i bitnu povijesno – društvenu ulogu u samom razvoju Grada.
Društvo dubrovačkih trombunjera – Očuvanje tradicije trombunjerstva
Društvo dubrovačkih trombunjera član je Udruge povijesnih postrojbi RH, a tako i Europe te na svim njihovim skupštinama aktivno sudjeluje. Duga i bogata povijest trombunjera, sudeći prema zapisima u povijesnim knjigama, seže u 16. stoljeće, kada se spominjala bratovština bombardijera-topnika koja je imala svoje sjedište u Crkvi sv. Sebastijana uz Dominikanski samostan. Današnji trombunjeri, pak, kao godinu osnutka navode 1417. U javnom životu Grada iznova su kontinuirano prisutni od 1970. godine, kad zajedno s ostalim vjernicima koji su došli hodočastiti dubrovačkom parcu, slave Dan dubrovačkog zaštitnika, sv. Vlaha. Jer, upravo je Festa sv. Vlaha najprepoznatljiviji trag autentičnosti Dubrovačkih trombunjera, koji s točno određenim i organiziranim rasporedom ispaljivanja plotuna veličaju slobodarski duh Dubrovnika. U 2020. godini Društvo je prijavilo program koji obuhvaća nastup na Festi sv. Vlaha i ugošćavanje gostiju drugih povijesnih postrojbi.
Robert Kralj – samostalna izložba
Nakon završenog studija Robert Kralj zaposlio se u Dubrovačkim knjižnicama kao restaurator papira gdje i danas radi. Dosad je imao četiri samostalne i nekoliko skupnih izložbi. Ilustrirao je tri edukativna vodiča iz povijesti Dubrovnika u projektu “Pavlin i Đivov vremeplov” Dubrovačkih muzeja s kojima kontinuirano surađuje. Vodio je desetak i sudjelovao u mnogim likovnim radionicama u programu Dubrovačkih knjižnica i Dubrovačkih muzeja. Tema izložbe koju planira realizirati u 2020. godini su pejzaži i vedute dubrovačkog kraja. Na izložbi bi se predstavili radovi koji predstavljaju Grad, sve njegove povijesne i tradicijske ljepote. Planirana je izrada slika u akrilu na platnu. Izložbu će svojim radom tekstualno popratiti formiranjem kataloga i plakata, a na kraju i otvoriti povjesničarka umjetnosti Andrea Batinić Ivanković.
Ivana Pegan Baće - projekt “Negdje”, serija autorskih umjetničkih knjiga
Ivana Pegan Baće diplomirala je na kiparskom odsjeku zagrebačke Akademije likovnih umjetnosti. Svojim djelovanjem pripada dubrovačkom krugu suvremenih umjetnika, formiranom ponajprije oko djelovanja Art radionice Lazareti, u kojem se mogu prepoznati neke sličnosti u razumijevanju izražajnih metoda i tema, a prije svega svijest o specifičnom kontekstu Dubrovnika, njegovog nasljeđa i sadašnjosti. Voditeljica je Galerije Flora i dopredsjednica Hrvatskog društva likovnih umjetnika Dubrovnik. U 2020. godini planira realizirati projekt “Negdje” - seriju autorskih umjetničkih knjiga / samizdata, koje se sastoje od fotografija i crteža sa tekstom. Izrada je u cijelosti autorska, kao i naklada od po 3 primjerka, od kojih su neke od knjiga ručno uvezane, a druge složene kao grafička mapa u koricama. Fotografije, stranice knjige, ispisane su ink-jet ispisom, a tekstovi pisaćim strojem. Radovi su dio šire autorske cjeline koja uključuje i druge radove ( spoken word i audio radove, tekstove, umjetničke knjige). Njeni radovi propituju društvene i osobne odnose, status pojedinca u društvenoj i obiteljskoj zajednici, nasilje, ignoranciju, standarde društvene prihvaćenosti, emocionalne vrijednosti, mogućnosti pomaka i promjena te zaštite osobnog prostora.
Sveučilište u Dubrovniku – Dubrovački krovovi: Dokumentacija i izrada glosara
U 2020. godini Dubrovačko sveučilište planira realizaciju projekta ''Dubrovački krovovi: Dokumentacija i izrada glosara''. Prijavljeni projekt bavi se povijesnim razvojem i značajem kupe kanalice za Dubrovnik i njegovu okolicu. U tom smislu ovim će se projektom analizirati i klasificirati povijesne kupe kanalice i popisati (izraditi mapping) starih i novih glinenih pokrova koji su korišteni u obnovi krovišta nakon potresa 1979. i Domovinskog rata. Ujedno će se izraditi fotodokumentacija i izvršiti monitoring stanja kupa i krovova. S obzirom na velike razlike između korištenih materijala i svojstava površine novih kupa, otvaraju se pitanja sastava i tehnika proizvodnje povijesnih kanalica, koji se zrcale na njezinoj površini, a koje je nužno istražiti.
Stjepko Art Udruga likovnih i primijenjenih umjetnika – godišnji izložbeni program
Udruga je osnovana s ciljem poticanja, povezivanja i promicanja svih oblika likovnog stvaralaštva i izražavanja (slikarstvo, fotografija, primijenjena umjetnost, dizajn i likovna arhitektura) kroz organiziranje edukativnih aktivnosti i izložbi. Osnivač Udruge je Stjepko Mamić, koji se slikarstvom bavi kao slobodni samostalni umjetnik. U 2020. godini Udruga planira cjelogodišnji program izložbi Stjepka Mamića. Osnova programske koncepcije je da se kroz niz cjelogodišnjih izložbi s međunarodnom suradnjom (ukupno njih šest od čega pet u inozemstvu), dubrovačkog slikara kapetana Stjepka Mamića, približi i predstavi u inozemstvu, kao reprezentativni dio kulturne baštine dubrovačkog i općenito hrvatskog umjetničkog opusa.
DEŠA – program izrade perli od murano stakla i projekti ''Stađuni od čokolate'' i ''Od ričete do trpeze”
Udruga ''Deša'' svojim djelovanjem doprinosi kvalitetnijem životu u zajednici, pokrećući pozitivne promjene kroz programe osmišljene kao odgovor na potrebe zajednice, zasnovane na prepoznavanju i očuvanju izvornih prirodnih i kulturnih vrijednosti, izgradnji kapaciteta različitih dionika, većem uključivanju socijalno osjetljivih skupina u održivi razvoj zajednice, zagovaranju građanske odgovornosti i rodne ravnopravnosti. U 2020. godini, u suradnji sa Marijom Milić, DEŠA će prirediti prezentacije izrade nakita od stakla na plameniku za djecu i odrasle. Ove prezentacije/radionice su edukativnog karaktera i obuhvatiti će nematerijalnu kulturnu baštinu. Jedan od projekata koje DEŠA želi realizirati u Lazaretima tijekom 2020. godine te time obogatiti projekt „Lazareti kreativna četvrt Dubrovnika” je i projekt ''Stađuni od čokolade" Projekt spada u nišu kulturno-gastro-kreativnih radionica u čijem je fokusu čokolada - iz nekoliko perspektiva — omiljene slastice, zdravlja pojedinca, tradicije lokalne zajednice i globalne ravnoteže ekosustava. Kroz planirane aktivnosti projekta „Od ričete do trpeze” cilj je potaknuti djecu dubrovačkih osnovnih škola na spoznavanje i vrednovanje lokalne baštine. U projekt su uključene 3 dubrovačke osnovne škole ( Marin Držić, Marin Getaldić te Ivan Gundulić). Projektom „Od ričete do trpeze” cilj je motivirati djecu dubrovačkih osnovnih škola na istraživanje lokalnih jela, zapisivanje recepata i priča o jelima. Djeca će u slici i pismu zabilježiti svoje istraživanje.
Artur Sebastian design – redovni godišnji likovni program 2020. i karnevalski program 2020.
Artur Sebastian Design već godinama ima raznoliki kulturni program, kojim nastoji zadovoljiti kulturne potrebe građana Dubrovnika i njihovih gostiju te gostima ponuditi „sam Grad i njegovo nasljeđe“, pa tako osim bogatog godišnjeg izložbenog programa, sudjeluje i na karnevalskim svečanostima u Gradu. U 2020. godini planiraju obogatiti program javnim pozivom za izradu četiri lica karnevala. Svi prispjeli radovi bit će ocijenjeni i za izložbu. Dio radova uzet će se kao predložak za grafike, dio kao predložak za paravane, a najbolji autori bit će pozvani da samostalno izlažu u Galeriji Artur. Kao jedan od deset partnera projekta „Lazareti kreativna četvrt Dubrovnika” obveza Artur Sebastain design je u narednih pet godina organizirati karnevalska događanja i art radionice za izradu maski u prostorima Lazareta. Na natječaju iz 2018. godine dobili su sredstva iz EU fondova za izradu 6 paravana, svaki sa četiri krila. Ideja je da 6 različitih umjetnika oslika sva četiri krila jednog paravana, sa temom četiri karnevalske emocije. Tako slikani paravani biti će izloženi u Lazaretima, ali i na drugim mjestima.
Umjetnička organizacija Genijator – program Lena Kramarić 2020.
Umjetničku organizaciju GENIJATOR osnovala je akademska slikarica i prof. povijesti umjetnosti Lena Kramarić. Riječ je o umjetnici koja od 2007. godine živi i radi u Dubrovniku. Od 2008. godine do danas organizirala je velik broj samostalnih i sudjelovala na brojnim grupnim izložbama u Dubrovniku. Njeno likovno stvaralaštvo teži originalnosti, kvaliteti i inovativnosti te prati suvremene umjetničke tendencije. U 2020. godini slikarica planira realizirati koncepcijski cjeloviti godišnji izložbeni program, koji uz izložbu u Dubrovniku uključuje gostovanje dubrovačkih autora izvan Grada Dubrovnika (Zagreb, Varaždin te Mali Lošinj) i izvan Hrvatske (Francuska i Švicarska). Radi se o nekoliko samostalnih, tematskih izložbi, kao i o edukativnom programu koji potiče kreativnost (edukacija iz ekspresivne art terapije).
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika – rezidencijalno izložbeni program hrvatskog društva likovnih umjetnika Dubrovnik i Galerije Flora u 2020. godini te Radionica animacije za djecu od 8 do 15 godina
Godišnji izložbeni program HDLU-a sastoji se od deset izložbi i jednog rezidencijalnog boravka. Planirani program odvijat će se tijekom cijele godine. Temeljno je nastojanje da se ostvari kontinuitet događanja kako bi ovaj izložbeni prostor duge tradicije i iznimne važnosti za likovnost u dubrovačkoj sredini bio u javnosti prepoznat kao mjesto stalnih aktivnosti namijenjenih lokalnoj publici i posjetiteljima. U 2020. godini Hrvatsko društvo likovnih umjetnika planira i ponoviti radionicu animiranog filma za djecu, koju bi vodili Martina Meštrović i Marko Meštrović, priznati i nagrađivani hrvatski animatori, koji su tijekom 2017. i 2019. godine realizirali radionice animacije u Galeriji Flora. Planirani program odvijao bi se tijekom ljetnih školskih praznika. Uz radionicu u večernjim satima u Florinom vrtu priređivale bi se projekcije animiranih filmova voditelja radionice te animiranih filmova po njihovom izboru, a kojima bi djeci, mladima i odraslima približili različite animacijske izričaje.
Konferencija ''Najbolji u baštini / The best in Heritage 2020.''
''Najbolji u baštini'' međunarodna je godišnja smotra nagrađenih muzejskih, baštinskih i konzervatorskih projekata. Organizirana je u partnerstvu s udrugom EUROPA NOSTRA i Međunarodnim vijećam muzeja (ICOM), pod pokroviteljstvom Grada Dubrovnika i Ministarstva kulture Republike Hrvatske. Konferencija, jedina te vrste na svijetu, u svakom svojem izdanju, od 2003. godine, predstavlja primjere profesionalne vrsnoće i nudi pregled najbolje baštinske prakse. Četrdeset i dva projekata iz cijelog svijeta, nagrađenih u protekloj godini, predstavlja svoje uspjehe stručnoj publici. Sudionici skupa svake godine imaju jedinstvenu priliku učiti od priznatih stručnjaka i steći uvid u suvremene trendove i tendencije. Multidisciplinarna i osobita, konferencija je stručno inspirativna, a uz dobar društveni program i idealna prilika za uspostavljanje profesionalnih kontakata. Dubrovnik, kao UNESCO-ov grad svjetske baštine, savršeno je mjesto za bogate kulturne i društvene segmente programa. Očekuje se oko 150 sudionika iz više od 30-ak zemalja, vrsnih profesionalaca iz sektora te eminentnih predavača iz čitavog svijeta.
Dubrovačka udruga likovnih umjetnika – Izložbe radova članova Udruge
Dubrovačka udruga likovnih umjetnika (DULU) je udruga neprofesionalnih likovnih stvaratelja, koja pomaže u pojedinačnom slikarskom razvoju svih svojih članova, prezentira njihov rad i tako sudjeluje u kulturnom životu Grada. U 2020. Udruga planira tematske izložbe kao i proteklih godina. Neke od izložbi posvetit će aktualnim trenucima u životu Grada ili samom Gradu kao prostoru u kojem stvaraju. Osim izložbi svojih članova, DULU planira suradnju s drugim udrugama pri čemu će se uz razmjenu znanja, iskustva i suradnje, realizirati izložbe koje bi bile značajne, kako za udruge, tako i za široku javnost. Programom se planiraju održati izložbe povezane s datumima značajnim za lokalnu zajednicu u proljetnim i zimskim mjesecima. Planirane su za Festu sv. Vlaha i blagdan sv. Nikole.
Umjetnička udruga Sebastian art – likovni program Galerije u 2020. godini
Program izložbi u dubrovačkoj Galeriji Sebastian za cilj ima predstaviti dubrovačkoj publici vrsne svjetske i hrvatske umjetnike na području slikarstva i skulptura. Stoga je za 2020. godinu, između ostaloga, namjera imati izložbe skulptura i slika u jednoj izložbi umjetnika poput Nena Mikulića ili izraelsko-francuske umjetnice Myriam Sitbon Mendel. Galerija bi za posjetitelje bila otvorena cijelu godinu. Vodeća osoba koja sudjeluje u radu i osmišljavanju programa je povjesničar umjetnosti Ivan Viđen iz Dubrovnika.
Hrvatska matica iseljenika – Dani baštine Bosne i Hercegovine
Hrvatska matica iseljenika Dubrovnik u svom redovitom djelovanju organizira programe kulturnog sadržaja, poput koncerata, izložbi, promocije knjiga, u cilju povezivanja iseljene i domovinske Hrvatske. ''Dani baštine Bosne i Hercegovine'' zamišljeni su kao dvodnevna manifestacija koja, za cilj ima predstaviti bogatu kulturno-povijesnu baštinu Hrvata u Bosni i Hercegovini. Programska koncepcija uključuje otvaranje izložbe naziva ''Život, običaji i pučka pobožnost Hrvata u Bosni i Hercegovini", koja broji 21 umjetničku fotografiju, autora etnologa Zvonka Martića, kao i dva predavanja istog autora. Riječ je o fotografijama koje bilježe motive tradicijske kulture Hrvata iz dvadesetak različitih lokaliteta širom Bosne i Hercegovine, koje su radeći na terenu nekoliko godina prikupili Zvonko Martić i njegov kolega fotograf Jasmin Fazlagić.
Art Radionica Lazareti – galerija OTOK, godišnji program 2020.
Program Galerije Otok, koju u prostoru Lazareta kao jednu od svojih programskih linija vodi Art radionica Lazareti, posvećen je suvremenom vizualnom stvaralaštvu i to kroz razvoj, afirmaciju, produkciju te doprinos distribuciji i razmjeni suvremenih vizualnih i likovnih umjetničkih radova, izložbi, projekata, ideja. Estetika i umjetnički pristup za koji se ARL zalaže i podržava kroz aktivnost Galerije Otok zaštitni je znak ukupnog umjetničkog djelovanja ARL-a. Od početka djelovanja 1989. godine, ARL je u kontinuiranom programu suvremenih vizualnih umjetnosti organizirala više od 500 samostalnih izložbi suvremenih likovnih autora iz Hrvatske i inozemstva te preko 60 skupnih koncepcijskih i tematskih izložbi. U programu ARL i Galerije Otok poseban je naglasak stavljen na stvaranje novih radova dubrovačkih i hrvatskih suvremenih umjetnika putem produkcije ili koprodukcije novih radova, organizacije izložbi, dokumentacije radova.
Družba “Braća hrvatskoga zmaja” – predavanja, javne tribine i predstavljanje knjiga
Družba ''Braća hrvatskog zmaja'' najstarija je građanska udruga u Hrvatskoj i bavi se prvenstveno očuvanjem kulturne i prirodne baštine hrvatskog naroda. U samom Gradu postavila je i obnovila 15-tak spomen ploča znamenitim Dubrovčanima, organizirala brojne tribine, književne promocije i glazbena događanja. U 2020. godini, Udruga planira sljedeće programe: predstavljanje knjige i predavanje: “Zločin u Katynskoj šumi i hrvatski član katynskog Međunarodnog liječničkog povjerenstva Eduard Luka Miloslavić”. Autor knjige i predstavljač je dr. Mario Jareb. Udruga u 2020. godini planira javnu tribinu ''Pitanja pomorske granice Republike Hrvatske sa Bosnom i Hercegovinom — Hrvatska granica na Kleku i izlaz BiH na otvoreno more". Za predavače i izlagače predviđeni su Niko Kapetanić i Stjepan Ćosić, koji su ujedno i autori knjige “Hrvatska granica na Kleku''. Predavanje pod naslovom: „Vratimo Hrvate u Hrvatsku” - znanstveno je obrađena tema s demografskog aspekta, izlagačice prof. dr. sc. Ivane Franić, Dubrovkinje zaposlene u Ministarstvu znanosti RH, gdje se znanstveno bavi temom povratka hrvatskih znanstvenika i studenata u Hrvatsku.
Ivana Miloglav Ivanković – umjetnički projekt ''Forbidden colours''
Ivana Miloglav Ivanković rođena je u Dubrovniku, a slikarstvo je diplomirala na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Članica je Hrvatske zajednice samostalnih umjetnika te upravnog odbora Hrvatskog društva likovnih umjetnika. U 2020. godini planira realizirati projekt Forbidden colours. Forbidden colours naziv je glazbene kompozicije japanskog kompozitora Ryuichi Sakamota, pa otud i naziv projekta. Glazbenu podlogu na otvorenju izložbe, odsvirati će pijanistica Ivana Jelača. Nastavljajući se na svoje dosadašnje radove koji izazivaju čovjekovu percepciju, instalacija Forbidden colours prikazuje ono što jesmo, trenutak u vječnosti. Svjetlost kao simbol vječnosti i prašina kao simbol prolaznosti. Prostorna instalacija načinjena od nekoliko dugih komada žute tkanine na koju su zalijepljeni komadići starih slika, a proteže se od stropa do poda u stožastom obliku, aludirajući na snopove svjetlosti koji obasjavaju prašinu. Instalacija će biti postavljena u središnjem dijelu Sponze, dok će na zidovima biti obješeni poliptisi s istom tematikom.
Jelena Tamindžija – Izložba Mare Bratoš
Jelena Tamindžija kustosica diplomirala je povijest umjetnosti i kroatistiku, a specijalizirala kulturnu diplomaciju i međunarodne odnose u Berlinu na Institutu za kulturnu diplomaciju. Nakon završenog stažiranja u Peggy Guggenheim kolekciji i Biennaleu arhitekture u Veneciji, sudjelovala je i osmislila mnogobrojne izložbe suvremene umjetnosti u privatnim galerijama i međunarodnim sajmovima umjetnosti u Italiji, Dubaiju i Šangaju. Trenutačno radi kao suradnica za međunarodnu suradnju u Umjetničkoj galeriji Dubrovnik. Izložba fotografija izrađenih na filmu Mare Bratoš prikazuje dvije serije fotografija snimljene u različitim vremenskim periodima na otoku Lopudu. lako fotografkinja sa zagrebačkom adresom, Mara Bratoš pomoću svojih radova održava vezu s Dubrovnikom, prateći ”male” povijesti ljudi i migracija, ali i neprisutnost ljudi na otocima koju demonstriraju napuštene zgrade iznoseći narativ o napuštenim snovima i napuštenim strahovima ljudi koji su nekada tu živjeli. Njezina vlastita sentimentalna slika Dubrovnika i Lopuda u sukobu je s modernom poviješću regije, gdje su komercijalizacija i divlji kapitalizam počeli brisati osobne povijesti ljudi.
Udruga za mlade Maro i Baro – Kreativni atelje
Udruga za mlade ''Maro i Baro'' nastala je iz većeg europskog projekta IPA Youth Adrinet, u kojem je Grad Dubrovnik bio partner. Udrugu su osnovali polaznici Youth Adrinet projekta koji su prošli edukaciju u radu s mladima, a projekt informativnog centra – INFORMADUR provodi se uspješno već petu godinu, u suradnji s Gradom Dubrovnikom. Centar za mlade upravo seli u novi, renovirani prostor u Luci Gruž i započinje novi ciklus programa i aktivnosti za mlade. Želja udruge je ispuniti taj prostor ne samo strogo edukativnim sadržajem za mlade, već i kreativnim programima. Kreativni potencijal mladih, ne nužno u profesiji, potrebno je osloboditi i to u prostoru koji mogu osjećati svojim, uz pomoć i mentorstvo ili samostalno.
Giovanna Kličan – izložba slika
Giovanna Kličan rođena je u Dubrovniku, gdje je završila srednju Umjetničku školu Luke Sorkočevića. Tijekom najranije dobi iskazuje značajnu sklonost likovnom izričaju te uz roditelje i stručno vodstvo profesora tijekom školovanja stvara prve radove. U slikarskim tehnikama prevladava sklonost ulju na platnu, akrilu te crtanju ugljenom. Nakon završene srednje škole upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Splitu, na kojoj završava dvije godine preddiplomskog studija. U 2020. godini planira postaviti izložbu pod nazivom "Vidi sve''. Izložba bi se održala u svibnju 2020. godine.
BZK “Preporod” Dubrovnik - likovna radionica
Osnovni sadržaj djelatnosti Bošnjačke zajednice kulture ''Preporod'' je proučavanje i zaštita kulturne baštine Bošnjaka, kao i njezino predstavljanje građanima Dubrovnika, što pridonosi razvoju multietničnosti i multikulturalnosti te iskrenim odnosima etničkih skupina s lokalnom samoupravom. Društvo organizira predavanja, književne i umjetničke večeri, koncerte, izložbe i stručne skupove, humanitarna događanja, tiska knjige te sudjeluje u obilježavanju nacionalnih i vjerskih praznika u Dubrovniku i BiH. Također pomaže književnike, umjetnike, učenike i studente u školovanju, surađuje s kulturnim i znanstvenim radnicima u inozemstvu, kao i sa svim kulturnim i javnim djelatnicima čiji se radovi bave problematikom Bošnjaka. Za 2020. godinu Društvo je prijavilo program likovne radionice za djecu i odrasle. Program je osmišljen tako da se sa svakim polaznikom razvija individualni pristup prilagođen njegovom uzrastu, željama i sposobnostima te da polaznici postupno kroz stručno vodstvo razviju svoj osobni likovni rukopis.
Izvor Pende – izložba: Nova serija radova (radni naziv)
Izvor Pende rođen je u Zagrebu. Nakon dvije godine studiranja na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti završava studij slikarstva u Kunstakademie u njemačkom Dusseldorfu gdje je diplomirao 2005. godine. Od tada je samostalno izlagao u Bonnu, Munchenu, Hannoveru, Dusseldorfu, Zagrebu i Dubrovniku. U 2020. godini planira projekt izložbe recentnih slika iz drugog dijela svog novog slikarskog ciklusa. Planira i prezentaciju novih radova vezanih uz izložbu u Veneciji. Novi radovi Izvora Pende započinju izložbom u galeriji Otok, kao put koji obuhvaća daljnji razvoj i predstavljanje na budućim međunarodnim izložbama.
Umjetnička škola Luke Sorkočevića - godišnji izložbeni program Galerije mladih
Galerija mladih pri Umjetničkoj školi Luke Sorkočevića, djeluje od svibnja 2011. godine. Do sada su svu svoju aktivnost vezivali uz izložbe aktualnih i bivših učenika Slikarskog odjela Umjetničke škole Luke Sorkočevića. Programska koncepcija ukupne izlagačke aktivnosti Galerije mladih za 2020. godinu temelji se na programskim načelima Galerije mladih: poticanju likovnog stvaralaštva mladih s područja grada Dubrovnika i okolice kroz redovnu i integriranu nastavu i izvannastavne aktivnosti, sa ciljem produbljivanja razumijevanja fundamentalnih vizualnih problema. Ta posvećenost vizualnoj umjetnosti podrazumijeva i propitivanje mogućnosti ulaženja u multidisciplinarnu problematiku, odnosno povezivanje unutar raznih umjetničkih, znanstvenih i općenito društvenih područja. U 2020. godini planiraju realizirati tri izložbe: ''Ugrožene životinjske vrste dubrovačkog kraja'', ''Digitalne skulpture'' te ''Dubrovački parkovi, perivoji i vrtovi kao slikarska inspiracija".
Gimnazija Dubrovnik – Renesansno nasljeđe Dubrovnika i Firence
Gimnazija Dubrovnik već pet godina ima razmjenu s klasičnom gimnazijom Galileo Galilei iz Firence na način da sedam dana učenici iz Dubrovnika s mentorima borave u Firenci te pohađaju nastavu na talijanskom jeziku, a sedam dana učenici iz Firence dolaze u Dubrovnik te sudjeluju u razgledanju njegove bogate kulturne baštine. Kao priprema boravku u Firenci i ugošćavanju učenika Firence u Dubrovniku, učenici se upoznaju s lokalnom poviješću i kulturnim baštinom te osvješćuju veze između Dubrovnika i Firence, posebno s naglaskom na zajedničko renesansno nasljeđe povezano s Marinom Držićem. Aktivnosti u projektu uključuju predavanja, radionice i terensku nastavu, a provode se suradnji s knjižnicama, muzejima i Gradom Dubrovnikom (Dom Marina Držića, Prirodoslovni muzej, Znanstvena knjižnica, DURA, Turistička zajednica Grada Dubrovnika).
Mia Maria Škoda – Dvomedijska fuzija
Mia Maria Škoda rođena je u Dubrovniku. Završila je preddiplomski studij (smjer papir) Odjela za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku. Također je stekla diplomu prvostupnika na Institutu za umjetnost i restauraciju Palazzo Spinelli u Firenci. Magistrirala na Odjelu za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku na smjeru za papir. Od 2012. godine zaposlena je kao konzervator-restaurator pripravnik. Član je HDLU-a Dubrovnik. U 2020. godini planira projekt ''Dvomedijska fuzija''. Programska koncepcija projekta temelji se na dva različita, a opet usko povezana medija - fotografiju i slikarstvo. Spajanjem fotografije i slike na zajedničkoj podlozi (platnu) sa nijansiranim ili oštrim prijelazima dolazi do stvaranja dvomedijske fuzije. Koristi se motiv Starog Grada, koji daje zanimljive i jedinstvene temelje za uspostavu fotografsko-slikarske fuzije. Vremenski plan je prvo započeti sa fotografiranjem, obradom fotografije, te njihovim ispisom na platna. Zatim slijedi slikarski dio dodavanja akrilnih ili uljanih boja na isprintane fotografije, prateći vlastite asocijacije i doživljaje.
Nikolina Japunčić – izložba: Zlatnožuta
Nikolina Japunčić rođena je u Dubrovniku, gdje je završila srednju Umjetničku školu Luke Sorkočevića, smjer slikarski dizajner. Potom je završila preddiplomski studij (smjer papir) Odjela za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku. Diplomu prvostupnika stekla je i na Institutu za umjetnost i restauraciju Palazzo Spinelli u Firenci. Magistrirala na Odjelu za umjetnost i restauraciju Sveučilišta u Dubrovniku na smjeru za papir. Radi kao konzervator-restaurator pripravnik. U 2020. godini planira realizaciju izložbe ''Zlatnožuta''. Tema izložbe bazira se na prikazu prepoznatljivih dubrovačkih arhitektonskih elemenata u slikarskom izričaju, s osobitim naglaskom na gradske zidine i tvrđave. Ciklus slika se sastoji od 8 - 10 slika u kombiniranoj tehnici (akril i kolaž), a sve su glavnom temom, ali i atmosferom samih djela, povezane u zajedničku cjelinu.
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – Studentske radionice
Sadržaj i ciljevi predloženog programa čiji su nositelji Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (Odsjek za povijest umjetnosti) i Gradska župa Gospe Velike u Dubrovniku, primarno su vezani uz istraživanja dubrovačke katedrale te se oslanjaju na rezultate arheoloških istraživanja poduzetih 1980-ih godina u podzemlju dubrovačke katedrale i na prostoru Bunićeve poljane. Istraživačko-edukacijski projekt Gradske župe Gospe Velike u Dubrovniku i Odsjeka za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu odvija se od 2015. godine, pod stalnim pokroviteljstvom Grada Dubrovnika, uz periodički ostvarenu financijsku potporu Ministarstva kulture RH i Dubrovačke biskupije. Od 2018. godine kao suradnje institucije u rad na projektu uključeni su i Institut za arheologiju u Zagrebu, Institut za povijest umjetnosti u Zagrebu, Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Posebnost programa počiva u uključivanju mladih, studentske populacije (budućih znanstvenika i stručnjaka) u sve aktivnosti, uz nadzor i vodstvo znanstveno-nastavnog kadra. Na taj način predloženi program ostvaruje radionica.
Mara Bratoš – izložba ''Dubrovnik iza''
Mara Bratoš rođena je u Dubrovniku. Godine 1998. diplomirala je na Akademiji za dramske umjetnosti u Zagrebu, na odsjeku Filmsko i TV snimanje. Članica je ULUPUH - a, HZSU - a, HDFD - a i HDLU - Dubrovnik. Radi kao profesionalni fotograf za HNK Zagreb, magazine Elle, Domosfera, Banka te druge revije i časopise. Izložba radnog naziva „Dubrovnik iza” obuhvaćat će 15 do 20 crno-bijelih i kolor fotografija formata 50x70 cm. Ideja izložbe je pokazati „Dubrovnik iza”, tj. kako se iza Grada nalazi mjesto impresivne strukture i pejzaža, koje je na istom mjestu godinama i koje odolijeva izvanjskim promjenama i utjecajima. Fotografije su snimane tijekom ljeta 2019. godine u kamenolomu na Dupcu. Izložba je planirana u proljeće 2020. u Galeriji Greta u Zagrebu, te na ljeto 2020. u Art Radionici Lazareti u Dubrovniku.
Dubravka Lošić - Umjetnička instalacija u prostoru
Dubravka Lošić diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi prof. Ferdinanda Kulmera. Od 1983. godine izlaže na brojnim samostalnim i skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Osim slikarstva bavi se scenografijom i kostimografijom. U više od tri desetljeća stvaranja slikarica je realizirala opus iznimne veličine, osebujan u izrazu koji nadilazi tradicionalne definicije slikarskog. U 2020. godini slikarica planira realizirati umjetničku instalaciju u prostoru. Umjetnička instalacija u prostoru umjetnice Dubravke Lošić istražuje skrivene potencijale dubrovačkog područja, svojevrsnih zaboravljenih oaza unutar samog gradskog tkiva. Mjesta koja su naizgled zaustavljena u prostoru i diskursu između komercijalnog prostora, ispunjen mnoštvom sadržaja i napuštenih prostora ispražnjenih priča. Instalacije Dubravke Lošić nastavljaju se na izvanjski prostor, uspostavljajući interakciju i dijalog s njime u traženju zajedničkog konteksta koji bi se u jednom narativu predstavio pred publikom. Upotrebom materijala poput tekstila i metala koji su skloni trošnosti pod utjecajem atmosferilija, potencira se jača povezanost i ispreplitanje okolnog prostora s umjetničkim objektom. Projekt instalacije velikog platna, skulptura i visećih objekata parku Gradac bi podao novu dimenziju i percepciju skrivenih kutaka parka.
Marijana Vukić Pende – Samostalna izložba
U svom umjetničkom radu kroz različite medije dubrovačka slikarica Marijana Vukić Pende periodično se bavi posljednjom dubrovačkom tvornicom, TUP-om, toliko osamljenom fenomenu u suvremenoj dubrovačkoj percepciji društva i prostora. Kroz zadnjih osam godina Marijana Vukić Pende vraća se tvornici kao arhitekturi, paradigmi, tvornici kao radnicima, kao arhivi pamćenja, i na koncu tvornici kao ugljeno-grafitnim proizvodima. Izložene skulpture nastale su kroz svakodnevni boravak u pogonu, reciklirajući proizvodni asortiman, ali i koristeći svaki drugi tvornički potencijal, posebno ljudski, koji je sada materijaliziran u skulpturama. U kadru umjetničkog programa neprofitne institucije White Box planira se njena izložba u mjesecu lipnju 2020. godine. Umjetnica će se po prvi put predstaviti publici u New Yorku. White Box je neprofitna umjetnička institucija koja postoji 20 godina. Osnivač je Juan Puntes glavni kustos i direktor Europskog programa Lara Pan.
DART - Povijesni vrtovi Hrvatske i karnevalski program 2020. godine
Udruga DART od svog osnutka organizira nekoliko paralelnih programa od kojih je jedan postao tradicionalan i okuplja veliki broj polaznika. To je program kojim se obilježava Dan Planeta Zemlja i koji ima nekoliko različitih aktivnosti, od slikanja na otvorenom, joge za početnike, monitoringa gušterice, predavanja, izložbi, vegetarijanskog piknika, promocije knjiga te organizacije različitih manifestacija. Prošle godine DART je postao jedan od partnera u programu koji je financiran iz sredstava Europskih fondova pod nazivom ''Povijesni vrtovi Hrvatske”, gdje su glavni nositelji programa Rezervat Lokrum i Arboretum Trsteno. Program je edukativnog i promotivnog karaktera, ciljano namijenjen prvenstveno djeci i domaćoj populaciji, ali s velikim izgledom da bude atraktivan i turistima. Također, DART je godinama suorganizator Karnevala u Dubrovniku, organizator karnevalskih art radionica, karnevalskih manifestacija, kao i prigodnih izložbi. Ovaj put Udruga je odlučila pozvati stručnjake koji bi svojim znanjem doprinijeli da Udruga bude što uspješnija, te bi započeli suradnju s umjetničkom radionicom ''Šarena Jezera'' iz Močića, koja bi za Udrugu provela arhivska istraživanja zidnih dekoracija, s ciljem da se pronađu uzorci kostima s ulomaka fresaka koji oni restauriraju i da tako dobiju autentične predloške za izradu kostima i ideje za oblike i forme koje su se gajile u Gradu tijekom prethodnih stoljeća.
Kulturno obrazovna udruga Govorimo dubrovački – projekt ''Očuvanje dubrovačkog govora''
Osnovni cilj Udruge je očuvanje i obnova dubrovačkog govora. Programska koncepcija obuhvaća sljedeće aktivnosti: tiskanje prikladne literature za vrtiće, niže razrede škole te osmišljavanje programa za radio i televiziju. U vrtićima „Gruž”, „Izviđač”, „Radost” i „Petar Pan” već se započelo sa programom dubrovačkog govora. Upravni odbor i članstvo Udruge sastavljeno je od uglednih dubrovačkih znanstvenika i javnih djelatnika (akademik Luko Paljetak, prof.dr.sc. Antun Česko, prof. dr.sc. Nikola Tolja, dr.sc.Aida Cvjetković, dr.sc. Alberto Frka, mr. Suzi Sokol, prof. Marija Maja Milošević, Nikolina Kuraica, glumice KMD Izmira Brautović i Srđana Šimunović te niz drugih poznatih djelatnika).
6.4. AUDIO-VIZUALNE DJELATNOSTI I NOVE MEDIJSKE KULTURE
Marija Lučić – dokumentarni film “Slikanje je moja radost''
Redateljica Marija Lučić redovni je član Hrvatskog društva filmskih djelatnika. Autorica je dokumentarnih filmova Cenacolo, 1999., Početak i umjetničko djelo, Dražen Trogrlić, 2000. te Salezijanci, blagost i ljubav, 2001. U 2020. godini planira realizaciju snimanja dokumentarnog filma “Slikanje je moja radost” u trajanju od cca 15 minuta. Riječ je o filmu koji se bavi djelom dubrovačke slikarice Ivane Jovanović Trostmann. Film “Slikanje je moja radost” pokazuje kako na umjetnicu utječe bjelina kamena, dubrovačka arhitektura, plavetnilo neba i mora te kako se ta svjetlost formira i oblikuje u njenom kolorizmu. Film je zanimljiva slikarska priča koja, kroz djelo i život umjetnika, promovira Dubrovnik.
Centar za dramsku umjetnost - festival UNSEEN IV / Glasne!
UNSEEN je festival nastao 2017. godine u Cavtatu. Četvrto izdanje UNSEEN festivala pod nazivom Glasne! 2020. zauzet će feminističku perspektivu i propitati istu kroz medij filma, ali i uvjete u kojima film nastaje u našem kontekstu. Također, UNSEEN se nastavlja kretati i gostovati u različitim prostorima. Osim prikazivanja filmova i organiziranja izvedbi, u dubrovačkom programu nastavit će se suradnja s vizualnom umjetnicom Anom Kuzmanić, a koja će rezultirati postavljanjem izložbe u Lazaretima, a u njen proces će biti uključeni dubrovački srednjoškolci.
Udruga Artarea – projekt ''Krepat ma ne (tira)molat''
''Krepat ma ne (tira)molat'' treći je u nizu audio projekata vezanih uz grad Dubrovnik. Nakon projekata Perforamtivnost tišine i La musica di notte 2019., ovoga puta Artarea se naslanja na aktualnu temu zabrane tiramola u hrvatskim turističkim središtima. U vizualno i auditivno zasićenim turističkim gradovima, tiramola ostaje jedan od rijetkih znakova života domaćeg stanovništva, odnosno samog grada. Audio instalacija nastaje kao kritika takvog prijedloga, moguće i odluke. Drugi dio projekta uključio bi građane grada i to djecu. Ispreplitanjem umjetničke i pedagoške prakse, djeca bi kroz formu radionice i zajedničkog istraživanja, fotografirala gradske tiramole, a na kraju bi se postavila mreža tiramola u prostoru Art radionice Lazareti, na koju bi se objesile fotografije tiramola iz dječje perspektive.
Udruga Motion – 6. radionica Motion i dokumentarni film “Manki”
Šesta po redu Motion filmska radionica je edukativna radionica u organizaciji filmske udruge Motion, namijenjena srednjoškolcima, studentima i mladima na širem području grada Dubrovnika. Ova radionica nastavak je i produbljenje fokusa na glumu i javni nastup, a planira se održati u ožujku 2020. godine. Udruga Motion program organizira u suradnji s Odjelom za komunikologiju Sveučilišta u Dubrovniku. Radionica je sastavljena od teorijskog i praktičnog dijela, uključuje vježbe dikcije i govora pred kamerom, kao i javnog govorništva. Namijenjena je budućim glumcima, novinarima, ali i svima onima koji se žele osloboditi treme te usavršiti govor pred publikom, izlaganje u javnosti, ponašanje pred kamerom. ”Manki” je kratkometražni dokumentarac o prijateljstvu, treningu, ljubavi prema životinjama i sazrijevanju. Film govori o Diani, članici Hrvatske gorske službe spašavanja, podružnice Dubrovnik, koja uvježbava svoje štene da postane pas tragač i pomaže joj u misijama traženja nestalih ljudi.
Sve ostalo je glazba - projekt: #therestismusic 2020.
Razvoj projekta u 2020. usmjeren je kreiranju polusatnog audiovizualnog djela, snimljenog u dokumentarno-reality formi. Sadržaj audio-vizualnog djela temelji se na interpretaciji zanemarene kulturne baštine i specifičnih urbanih prostora unutar gradske jezgre i uže gradske okolice. Osmišljen je kao virtualna šetnja gradom i napuštenim, devastiranim prostorima dubrovačkih ljetnikovaca, uz igrane scene s glazbenim interpolacijama, otkrivajući zanimljive priče iz prošlosti kojima bi se istaknuo njihov značaj, nasuprot materijalnoj devastaciji. Video će biti snimljen na hrvatskom jeziku, uz titl na engleskom jeziku, kako bi bio razumljiv domaćoj i stranoj publici. Kako se radi o prostorima koji su predstavljali oaze umjetničkog stvaranja, njihovom re-interpretacijom putem suvremenih medija i tehnologija, moguće ih je transformirati u mjesta stvarnih kulturnih događanja, bez obzira na njihovo materijalno „propadanje”.
Tina Gverović – projekt ''Fantomi digitalnog''
Tina Gverović radi u mediju instalacije, crteža, slike, zvuka, teksta i videa, a njezin rad često uključuje dezorijentirajuće instalacije i pitanja vezana uz prostor, teritorij i identitet te načinom na koji su ti koncepti vezani za imaginarno. Diplomirala je slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 1997., nakon čega je završila poslijediplomski studij na Jan van Eyck Akademiji u Maastrichtu i doktorirala na Middlesex Sveučilištu u Londonu. U 2020. godini planira realizirati projekt ''Fantomi digitalnog''. Namjera projekta je istražiti vezu između digitalnog svojstva pokretne slike i svojstava crteža - kao što su linija, forma i dubina.
Kulturno umjetnička udruga PROMO– ART – Program ''Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine''
Osnovna djelatnost Udruge je organizacija kulturnih priredbi, festivala i natjecanja. U 2020. godini planiraju realizirati program pod nazivom Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine. Voditelj programa je Goran Merčep, redoviti profesor na Muzičkoj akademiji Sveučilišta u zagrebu, u suradnji s Ivanom viđenom, diplomiranim povjesničarem umjetnosti i arheologom te Filipom Merčepom, diplomiranim glazbenikom. Dubrovački ambijenti, već 60 godina inspirativni za dramsku umjetnost, programom „Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine” doživjet će svoju interdisciplinarnu dimenziju. Nove tendencije, digitalne i inter-medijske umjetnosti koje će, intervencijama u prostor, instalacijama i kinetičkim napravama interpolirati vizualnu i zvučnu umjetnost u ambijente Dubrovnika ostvarit će novu reinterpretaciju ambijenta. Rezultat može biti definiranje i produbljivanje postojećeg duha određenog prostora Grada ili reinterpretacija tog istog prostora. Zahvaljujući partnerskom dogovoru s Dubrovačkom biskupijom omogućeno je ostvarenje projekta u izabranim crkvenim prostorima. Suradnjom s Kazalištem Marina Držića, partnerom programa „Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine”, osigurat će se stručna programska izvedba projekta.
Željko Šoletić – Izrada Droneception panorame Dubrovnika
Dubrovački fotograf Željko Šoletić, važna je osobnost dubrovačke umjetničke ali i dokumentarističke fotografske scene. Za njim su brojne izložbe, nagrade i priznanja i, ono što je najvažnije, brojni fotografski albumi koji svjedoče o Dubrovniku, njegovim stanovnicima, događajima koji su nas obilježili i vremenu kojem smo sudionici. Od umjetničke fotografije, dokumentarnih snimki, raznih drugih i brojnih fotografskih bilježenja, Šoletić je ostvario vrijedan opus koji obvezuje i koji postaje opće kulturno dobro. Prvi je dubrovački fotograf sa statusom Artist - AFIAP, Međunarodnog fotografskog udruženja sa sjedištem u Bernu. U posljednjih nekoliko godina na svjetskom planu audio-vizualne djelatnosti prisutna je pojačana aktivnost na izradi i prezentaciji, kao i interes medijskih korisnika za tehnologijom izmjene prostorne perspektive, odnosno virtualne stvarnosti (u djelima kao što su Inception ili Game of Thrones ). Jedna od takvih tehnologija, odnosno njen rezultat naziva se Droneception, odnosno Inception panorama, a temelji se na mogućnosti perspektivne manipulacije. Droneception tehnika u kombinaciji sa digitalnom neinvazivnom obradom donosi posve nove i dosada neslućene mogućnosti i rezultate. Projekt bi započeo izradom maštovitih skica i idejnih rješenja za nekoliko Droneception panorama te kasnijim sakupljanjem mnoštva grafičkih informacija o samom objektu manipulacije, odnosno fotografskim snimanjem sa vise pozicija i visina korištenjem programiranog drona.
Škola filma Šipan – Ljetna škola filma Šipan
Najvažnije polje kojem se posvećuje Ljetna škola filma Šipan je razvijanje medijske kompetencije tj. kompetentna primjena novih tehnologija od strane djece u dobi od 9 do 14 godina. Škola nastoji na svojim radionicama djeci i mladima pružiti što profesionalnije ozračje u kojem oni mogu razviti svoje ideje i svoje zamisli dovesti do krajnjeg rezultata – gotovog filma, fotografske izložbe ili napisanog scenarija. Radionice vode stručni voditelji uz pedagoški pristup djeci, bilo da su redatelji, scenaristi, montažeri ili glumci. Pored programa besplatnih filmskih radionica, Ljetna škola filma Šipan nudi jedinstveni festival sa besplatnim projekcijama, glazbenim večerima, večerima poezije, plesa i slično. U 2020. godini održat će se 17. Ljetna škola filma Šipan tijekom mjeseca kolovoza. Djeca u dobi od 8-15 godina biraju jednu od četiri zanimljive i obrazovne radionice: školu animiranog filma, školu igranog i/ili dokumentarnog filma, školu fotografije ili filmski dječji vrtić (za najmlađe polaznike). Tijekom nastave uče i teorijska znanja, ali ipak većinu vremena provode koristeći ta znanja u praksi — osmišljavajući scenarije filmova i izrađujući ih uz pomoć dostupne opreme i uz nadzor i vodstvo renomiranih voditelja radionice.
Vizura Aperta – Festival Vizura aperta
Program festivala Vizura aperta referira se na lokalni kontekst i stavlja ga u centar svog istraživanja, ispitujući društvene granice prihvatljivosti novog i drugačijeg u prostoru u kojem se radionice i program održavaju. Festival karakterizira produkcija novih radova, kvaliteta programa i umjetnika, društvena angažiranost, suradnja s lokalnom zajednicom, istraživanje lokalnog konteksta i inovativnost izlagačkih praksi u javnom prostoru. Festivalska događanja imaju oblik transdisciplinarne „urbane" manifestacije i održavaju se na otvorenom, u javnom prostoru na različitim lokacijama, na ulicama i trgovima, potiču rad domova kulture i u svoje djelovanje uključuju kulturne vrijednosti mjesta i kulturne aktivnosti mještana te utječu na otvaranje kulture i razvoj publike. Festival će se fokusirati na izoliranu unutrašnjost Pelješca, Janjinu, a uključit će i mjesta Žuljana, Kuna, Orebić, Putnikovići, kao i otok Lastovo.
Udruga Audiovizualni Centar Dubrovnik – projekt ''Version 12 – Layers of Complexity''
U 2020. godini pod vodstvom Udruge planira se nastavak kulturnih zbivanja i postupnog ulaganja prema jačanju kulturne ponude, započet u okviru kandidature Dubrovnika za Europsku prijestolnicu kulture, u sklopu projekta ''Probuđena mladost/Youth Awekening''. U 2020. godini Udruga prijavljuje projekt pod nazivom Version 12 – Layers of Complexity. Projekt dubrovačkih glazbenika i vizualnih kreativaca Embassy 516 postoji od 2006. godine. Uz pojavljivanja na velikim festivalima, poput InMusica i Terranea, 2012. godine izdaju prvi službeni album Surveillance Of The Environment uz službenu potporu MTV-ja, čime postaju prvi bend ikad iz Dubrovnika koji je ostvario takvu vrstu suradnje. Novi samostalni autorski projekt nastavno na uspješni drugi album je zasebna cjelina ”Verzija 12 / Version 12”, koje objedinjuje ljubav prema glazbi, filmu, kazalištu i tehnološko - produkcijskom aspektu eksperimentalnih metoda u stvaranju i zapisu koji su prezentirani na raznovrsnim suradnjama i projektima.
Kulturno društvo ASTER – Tišina molim 2020.
Manifestacija ”Tišina molim!” nastavlja se i u novom izdanju baviti prepoznatljivim temama, graditi publiku i održavati dubrovačku filmsku povijest relevantnom. U 2020. godini, ASTER želi involvirati nove tehnologije u prezentaciju filmova snimljenih u Dubrovniku putem 3D projekcija te hologramskih izložbi. Želja im je još bogatijim sadržajem pokazati kako ”Tišina molim!” nudi ponešto za svakoga i kako bez obzira na godine i zanimanje, svatko može pronaći sebi nešto zanimljivo na jedan interaktivniji način nego do sada. Cilj je cjelodnevnim sadržajem koji uključuje kino projekcije, sadržaj za djecu, glazbeni i gastro program oživjeti mala mjesta i potaknuti druženje svih generacija zajednice uz projekcije filmova vezanih za Grad.
Hrvatski domobran Dubrovnik – projekt ''Istaknuti dubrovački domobrani 20. stoljeća''
Udruga Hrvatski domobran Dubrovnik osnovana je zbog očuvanja povijesne istine o pripadnicima regularne hrvatske vojske, informiranju i upoznavanju javnosti o hrvatskoj prošlosti i porijeklu imena domobran, trajne skrbi o Domobranskom groblju u Gospinu polju u Dubrovniku, pomoći preživjelim članovima Udruge ratnih veterana "Hrvatski domobran", obilježavanja mjesta pogibije i održavanja stratišta ubijenih članova regularne hrvatske vojske iz Drugog svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja, izdavanja knjiga i časopisa iz područja svoje djelatnosti. Ideja projekta je što hitnije snimiti svjedočanstva preživjelih stradalnika i domobrana iz II. svjetskog rata, a zatim te snimljene biografske razgovore prvo staviti na Internet kao otvoreni resurs za znanstvena i privatna istraživanja. U drugoj fazi projekta, 2020. godine od ovog materijala montirat će se dokumentarni film namijenjen klasičnoj distribuciji kroz TV i kino prikazivanje.
6.5. KNJIŽNIČNO-IZDAVAČKA DJELATNOST
Bošnjačka zajednica kulture ''Preporod'' – književne večeri
Osnovni sadržaj djelatnosti Bošnjačke zajednice kulture ''Preporod'' je proučavanje i zaštita kulturne baštine Bošnjaka, kao i njezino predstavljanje građanima Dubrovnika, što pridonosi razvoju multietničnosti i multikulturalnosti te iskrenim odnosima etničkih skupina s lokalnom samoupravom. Društvo organizira predavanja, književne i umjetničke večeri, koncerte, izložbe i stručne skupove, humanitarna događanja, tiska knjige te sudjeluje u obilježavanju nacionalnih i vjerskih praznika u Dubrovniku i BiH. Za 2020. godinu Društvo je prijavilo projekt književnih večeri. Projekt bi obuhvaćao održavanje dva okrugla stola, sa znanstvenicima iz Hrvatske i BiH s temama iz kulturnog i društveno-političkog područja.
Udruga Audiovizualni centar Dubrovnik – tisak romana ''Prolaz na jugoistok''
Udruga djeluje od 2013. godine i u svojoj produkciji ostvarila je niz uspješnih audio-video radova (kratki igrani filmovi, dokumentarni filmovi, koncertni zapisi, glazbeni video spotovi, audio produkcija, organizacija koncerata i drugih javnih priredbi, humoristični skečevi). U 2020. godini Udruga prijavljuje program pod nazivom ''Prolaz na jugoistok''. Riječ je o romanu Žarka Dragojevića od 300 stranica. Roman se bavi svakodnevicom koja je protkana političkim i socijalnim pitanjima na koje prečesto čovjek nema odgovor. Upitni motivi, prevrati, slučajan ljubavni odnos, misterija, kriminalne radnje, raskol obitelji, korupcija; sve ove teme naći se u književnom prvijencu Žarka Dragojevića.
Likarija d.o.o. – projekt monografije ''Dubrovačka Republika'' (prva faza projekta)
Likarija d.o.o. između ostalog bavi se tiskanjem časopisa i drugih periodičnih publikacija, knjiga i brošura, glazbenih djela i glazbenih rukopisa, karata i atlasa. U 2020. godini planira pokrenuti projekt ''Dubrovačka Republika'' (izrada divot monografije, fotografske izložbe te izdanja popularne knjige-vodiča). Autorski dvojac, povjesničar Ivo Banac i fotograf Zoran Filipović odlučili su, koristeći medij riječi i slike, povesti čitatelje u doba Dubrovačke Republike. Ovo vremensko putovanje dogodit će se putem tri medija: velike divot monografije, fotografske izložbe te popularnog komprimiranog izdanja knjige-vodiča namijenjene široj čitateljskoj publici. Realizacija projekta odvijat će se u dvije faze. U prvoj fazi (2020. godina) odvijalo bi se fotografsko snimanje na terenu, po cijelom teritoriju bivše Dubrovačke Republike. Ovo fotografsko snimanje na terenu, uz savjetodavnu, a povremeno i fizičku nazočnost prof. Iva Banca, odrađivat će fotograf Zoran Filipović. U isto vrijeme, prof. Banac radit će na svojem tekstu knjige. Tekst i fotografije sljubit će se u dva izdavačka proizvoda: divot monografiju te izdanje knjige – vodiča, što je druga faza projekta. U drugoj fazi projekta (2021.) postavlja se i fotografska izložba s motivima publiciranim u ove dvije knjige.
Tehnički muzej Nikola Tesla – ''Tehnologije u biologiji: šišmiši'' – katalog izložbe za dječju dob
Predloženi program ''Tehnologije u biologiji: šišmiši – katalog izložbe za dječju dob'', sastavni je dio izložbe ''Tehnologije u biologiji: šišmiši'', koja je tijekom 2019. godine prvo bila postavljena u Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu, a u lipnju ove godine i u Benediktinskom samostanu na otoku Lokrumu (u suradnji TM Nikola Tesla i JU Rezervat Lokrum). Uvažavajući činjenicu da otok Lokrum posjećuje sve veći broj posjetitelja, od kojih je značajan broj djece, cilj je u okviru ove izložbe osmisliti i publicirati katalog izložbe za dječju dob i radne listove te organizirati prigodni muzejsko-edukativni program u povodu ''Noći šišmiša 2020.''. Voditelji programa su Katarina Ivanišin Kardum i Marija Crnčević, koje će osmisliti, pripremiti i organizirati tisak kataloga izložbe za dječju dob i radnih listova – postera te će osmisliti i provoditi muzejsko – edukativni program u povodu ''Noći šišmiša 2020''.
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – tiskanje časopisa ''Dubrovački horizonti''
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu djeluje već dugi niz godina i nastoji oplemeniti život Dubrovčanima na privremenom ili stalnom boravku u Zagrebu. Društvo redovito organizira predavanja, tribine, koncerte i druge aktivnosti, koje za cilj imaju promociju Dubrovnika i njegove bogate kulturno-povijesne baštine. Društvo tiska i časopis ''Dubrovački horizonti''. Riječ je o časopisu koji neprekidno izlazi već više od pola stoljeća. Središnje teme časopisa ''Dubrovački horizonti'' uvijek se odnose na Dubrovnik, njegovu prošlost i sadašnjost, kulturnu baštinu, književnost, kazalište, glazbena i likovna događanja. Svojom koncepcijom, kroz svoje stalne rubrike, ''Dubrovački horizonti'' nastoje biti vjerni kroničari života našeg grada. 2020. godine izlazi 55. broj ovog vrijednog časopisa, u čijem stvaranju sudjeluju eminentna imena dubrovačke i hrvatske književnosti, umjetnosti, kulture i znanstvene misli.
Udruga Dubrovački izlog – izdavački program ''Oni su stvarali dubrovački turizam''
Osnovna djelatnost udruge je razvoj i promidžba turističkih djelatnosti, temeljenih na proučavanju razvoja dubrovačkog turizma. Aktivnosti udruge koje pokreće njezin predsjednik Lukša Lucianović, obuhvaćaju izdavanje knjiga, organizaciju izložbi, objavljivanje feljtona, a sve na temu neraskidivih veza kulture i turizma u Dubrovniku. U 2020. godini Udruga planira tiskanje dvije knjige sjećanja na ljude koji su razvijali turizam u Dubrovniku. Riječ je o knjigama posvećenim istaknutim dubrovačkim ugostiteljsko-hotelskim djelatnicima.
Društvo arhitekata Dubrovnik – tisak časopisa ''Mjera''
Društvo arhitekata Dubrovnik djeluje sa svrhom razvijanja i afirmiranja dubrovačke i hrvatske arhitekture, kulture prostora i zaštite čovjekova okoliša, a u skladu sa etikom i uzancama arhitektonskog poziva. Društvo dubrovačkih arhitekata je područno društvo Udruženja hrvatskih arhitekata. U 2020. godini Društvo planira tisak trećeg broja godišnjeg časopisa Društva arhitekata Dubrovnik ''Mjera''. S ciljem promicanja i popularizacije tema, koje su temeljna svrha i smisao njegovog postojanja, Društvo arhitekata pokreće godišnji strukovni časopis, koji će kontinuirano pratiti aktualne teme s područja arhitekture, urbanizma, kulture stanovanja, estetike prostora, kulturne baštine i njene zaštite te dizajna, likovne i primijenjene umjetnosti u Dubrovniku, Dubrovačko-neretvanskoj županiji, Hrvatskoj i svijetu.
Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik - Ana Bašić - projekt ''Dubrovački spomenar – četiri godišnja doba'' i slikovnica ''Vlahove priče''
Udruga samostalnih umjetnika Dubrovnik - Ana Bašić organizira i provodi realizaciju festivala, manifestacija i ostalih prigodnih događanja iz područja likovne, glazbene i književno-izdavačke djelatnosti te dizajna. U 2020. godini Udruga planira realizirati projekt ''Dubrovački spomenar – četiri godišnja doba''. Riječ je o knjizi u četiri dijela, u kojoj su tekstovi različitih autora, popraćeni ilustracijama. Drugi planirani projekt nosi naziv ''Vlahove priče''. Riječ je o slikovnici koja prati doživljaje dječaka Vlaha, a napisana je u stihu. Riječ je o edukativnom sadržaju, koji se lako može preraditi u dječji igrokaz.
Verbum d.o.o. – Dani kršćanske kulture 2020.
Nakladnička kuća Verbum već godinama, u suradnji s Dubrovačkom biskupijom, organizira manifestaciju ''Dani kršćanske kulture'' koja obuhvaća izložbe, koncerte, tribine, predstave, projekcije i druga događanja, s ciljem da se očuva svijest o autentičnoj europskoj kulturi i pokaže da kršćanstvo živi i u suvremenoj kulturi. U 2020. godini manifestacija će se održati u vremenu od 28. ožujka do 7. travnja. Program manifestacije obuhvaća: predstavljanje novih naslova kršćanskih autora u produkciji nakladničke kuće Verbum, projekcije filmova kršćanskog nadahnuća, izložbu akademskog kipara Kruna Bošnjaka, program ''Književni velikani pera i uma: G.K. Chesterton, uzbudljiva romantika pravovjerja'', tribinu ''Perspektive kršćanstva'', korizmeni koncert ''Milosti je čas'', Noć otvorenih crkvenih muzeja, korizmeni koncert ''Riječ i glazba'', humornu monodramu ''Kako glumiti normalnog čovjeka'', tribinu i susret s autorom Božidarom Prosenjakom na temu ''Duh Sveti u književnoj i scenskoj umjetnosti'', tribinu ''Autori kršćanskog nadahnuća u kazalištu 21. stoljeća'', korizmene napjeve sa područja Dubrovačke biskupije i brojne druge programe.
Davor Mojaš – godišnji program umjetničkih kritika
Davor Mojaš već je preko 40 godina aktivno prisutan na kulturnoj sceni Dubrovnika i Hrvatske, svojim spisateljskim, redateljskim i novinarskim radom. Član je Hrvatskog društva pisaca, Hrvatskog društva kazališnih kritičara, Hrvatskog društva dramskih umjetnika i PEN-a. U 2020. godini planira program kazališnih kritika, književnih osvrta i prikaza. Kazališnom kritikom pratila bi se cjelogodišnja premijerna ponuda Kazališta Marina Držića i Dubrovačkih ljetnih igara, programi ARL-a, zanimljiva kazališna gostovanja i razni izvaninstitucionalni izvedbeni programi koji zaslužuju dodatnu pozornost i bilježenje. Jednako tako, kritički bi se pratila i tekuća dubrovačka izdavačka djelatnost, objavljivanje stručnih i drugih knjiga te časopisa, godišnjaka i zanimljivih publikacija.
Glas Koncila – knjiga Jelice Gjenero ''Veronikin rubac i druge priče''
Glas Koncila je novinsko – medijska kuća koja objavljuje istoimeni tjednik ''Glas Koncila'' s njegovim mjesečnim magazinom ''Prilika'', dječji mjesečnik ''Mali koncil – Mak'', časopis za promicanje religioznog odgoja i vrjednota kršćanske kulture ''Lađa'', časopis za sakralnu glazbu s notnim prilogom ''Sveta Cecilija'', časopis ''Crkvena kulturna dobra'' te časopis za ekumenska pitanja ''Poslušni Duhu''. U vlastitoj nakladi dosad su objavili gotovo 900 tiskanih izdanja. U 2020. godini planiraju tiskanje knjige Jelice Gjenero ''Veronikin rubac i druge priče''. Ova zbirka kratkih priča opisuje sedam osoba iz Isusove neposredne blizine, koje on na poseban način susreće za vrijeme svoje muke i nakon uskrsnuća. Priče su to koje govore o životnim vrijednostima koje se ne mijenjaju kako vrijeme prolazi te o Božjoj ljubavi koja se spustila na zemlju u svoj svojoj snazi i ostala među nama za sva vremena.
Artur Sebastian Design – nova edicija knjige ''Dubrovnik''
Artur Sebastian Design već godinama ima raznoliki kulturni program, kojim nastoji zadovoljiti kulturne potrebe građana Dubrovnika i njihovih gostiju te gostima ponuditi ''sam Grad i njegovo nasljeđe'' pa tako osim bogatog godišnjeg izložbenog programa, sudjeluje i na karnevalskim svečanostima u Gradu. Od samog osnutka dio programske djelatnosti Galerije Artur bio je međunarodna suradnja. U 2020. godini planiraju projekt nove edicije knjige ''Dubrovnik'' na arapskom i poljskom jeziku (promocija i dogovor o recipročnom kulturnom programu). Nakon sedmogodišnje suradnje s poznatim autorom crtanog filma ''La Linea'', animatorom svjetskog glasa Osvaldom Cavandolijem i prikupljenih 35 crteža na temu Dubrovnika, koje prate 35 priča iz povijesti Republike (autor Tea Batinić), 2003. godine tiskano je prvo izdanje knjige-vodiča ''Dubrovnik'' na tri jezika. Od tada se svake godine radi barem jedan novi prijevod, a potom i nove edicije. U 2020. godini pored novih izdanja planira se promocija knjige s izložbom u zemlji prijevoda, na bazi međunarodne kulturne razmjene.
Zavod za povijesne znanosti HAZU – godišnji izdavački program i znanstveni skup
Zavod za povijesne znanosti bavi se istraživanjem povijesnih procesa i života u Dubrovniku i objavljivanjem rezultata tih istraživanja, što je osobito značajno za dubrovački školski i sveučilišni obrazovni sustav. U 2020. godini Zavod planira objaviti sljedeća izdanja: ''Vrijeme harmonije. Razlozi društvene i političke stabilnosti Dubrovačke Republike'' Lovra Kuščevića, ''Dubrovačko nahodište i njegovi štićenici (1818.-1908.) Rine Kralj – Brassard, ''Un Archivescovo del cinquecento inquieto. Lodovico Beccadeli tra letteratura e arte'' Tanje Trška, ''Tijelo kao dokaz. Medicinska vještačenja u postupcima Kaznenog suda u Dubrovniku u 18. stoljeću'' Nede Kovačić. Također, u 2020. godini nastavljaju s izdavanjem svoja dva časopisa: ''Anali Zavoda za povijesne znanosti HAZU u Dubrovniku'' i ''Dubrovnik Annals'', u kojima objavljuju znanstvene članke vezane uz povijest dubrovačkog područja.
Drugi prijavljeni program nosi naziv Međunarodni znanstveni skup: Struggle for Sovereignty? Small states and the Diplomacy of the Early Modern Period/Borba za suverenost? Male države i diplomacija u ranom novom vijeku. Skup se organizira u suradnji s pestižnom međunarodnom udrugom znanstvenika posvećenih povijesti diplomacije Premodern Diplomats Network. Skup će se održati 16. i 17. travnja 2020. u Dubrovniku, a sastojat će se od oko 25 znanstvenih izlaganja. Nakon skupa u zasebnom zborniku na engleskom jeziku bit će objavljeni najkvalitetniji referati, prerađeni u izvorne znanstvene članke.
Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – godišnji izdavački program izdanja, organizacija simpozija i Dani Matice u Križevcima
Program Matice Hrvatske Dubrovnik sastoji se od bogate izdavačke djelatnosti vrijednih povijesnih djela, djela živih autora, organizacije predavanja, književnih večeri, predstavljanja, izložbi, obilježavanja obljetnica, skupova te prezentacije dubrovačkog ogranka Matice izvan Dubrovnika. U 2020. godini dubrovački Ogranak planira realizirati izdavački program koji će obuhvaćati tiskanje i promociju četiri broja časopisa Dubrovnik, knjigu ''Prirodoslovci Dubrovčani u hrvatskoj i svjetskoj povijesti'' autorice Snježane Baždar Paušek, kao i slikovnicu ''Marojica Kaboga'' Vesne Miović.
Drugi prijavljeni projekt je simpozij posvećen 250. obljetnici ustanovljenja Župe sv. Spasa u Mokošici i 542. obljetnici utemeljenja bratovštine Sv. Spasa. Nakon održavanja navedenog simpozija objavit će se zbornik radova posvećen ovoj obljetnici. Treći prijavljeni projekt nosi naziv ''Dani Matice hrvatske'', a obuhvaća programe ''Dubrovnik u Križevcima – Križevci u Dubrovniku'', ''Književne večeri književnice i sveučilišne profesorice Julijane Matanović te književnika i književnog povjesničara Pavla Pavličića u Dubrovniku'', predavanja prof.dr.sc. Mirjane Polić Bobić ''Književnost Hrvata u Južnoj Americi'', prof.emerit. Ivice Martinovića ''Nepoznati Bošković'', dr.sc. Hrvojke Mihanović Salopek ''Kult blažene Djevice Marije u Dubrovačkoj Republici i danas'', prof.dr.sc. Lahorke Plejić Poje ''Libro od mnozijeh razloga, dubrovački ćirilski zbornik iz 1520. godine'' te večer poezije dr. Draga Štambuka.
Maro Jović – projekt ''Književno ljeto''
Maro Jović dubrovački je pjesnik i prozaist mlađe generacije. Objavio je nekoliko zbirki pjesama, poemu ''Sveti Nikola'', knjigu proze ''Međugorje-Gospin poziv'', slikopis ''Dubrovnik u stihu i fotografiji'', knjigu ''Tri drame'' i dr. Osnivač je i direktor Festivala dokumentarnih filmova ''Svjetlo''. U 2020. godini planira realizirati projekt ''Kulturno ljeto'' koji će, u razdoblju od lipnja do listopada, sadržavati predstavljanja njegovih kratkih priča i poslovica.
Institut za povijest umjetnosti – monografija ''Dubrovačka ladanjska arhitektura'' i prijevod knjige o sv. Vlahu
Institut za povijest umjetnosti iz Zagreba je javna ustanova osnovana 1961. godine sa svrhom unaprjeđenja i usustavljivanja znanstvenog rada na proučavanju nacionalne povijesno umjetničke baštine. U 2020. godini Institut planira objavljivanje monografije povjesničarke umjetnosti prof.dr.sc. Nade Grujić ''Dubrovačka ladanjska arhitektura''. Riječ je o djelu sinteznog karaktera koje donosi nov, znanstveno utemeljen i najaktualniji uvid u stanje spomenika i stanje istraženosti arhitekture dubrovačkih ljetnikovaca. Uz predgovor akademika Tonka Maroevića, uvod i priloge, monografija sadrži trinaest poglavlja. Svako poglavlje uvodnim tekstom objašnjava političke, društvene ili umjetničke okolnosti određenog razdoblja. Djelo je primarno namijenjeno povjesničarima umjetnosti, arhitektima, pejzažnim arhitektima, konzervatorima, restauratorima, povjesničarima kulture, povjesničarima Dubrovnika te svima koji su zainteresirani za dubrovačku i hrvatsku kulturnu baštinu. Zajedno s Dubrovačkom biskupijom, Zbornom crkvom sv. Vlaha i ArTresor nakladom, kao suizdavačima, Institut za povijest umjetnosti priredio je za tisak znanstvenu monografiju o Crkvi sv. Vlaha u Dubrovniku (grupa autora, urednica Katarina Horvat – Levaj). U 2020. godini Institut planira prijevod ove znanstvene monografije na engleski jezik pod nazivom ''The Collegiate Church of St. Blaise in Dubrovnik''. Autorski tim čine istraživači Instituta za povijest umjetnosti i vanjski suradnici, autori tekstova u monografiji.
Društvo dubrovačkih pisaca – godišnji izdavački program
Udruga Društvo dubrovačkih pisaca osnovana je 2009. godine. Među osnivačima je tridesetak znanih i manje znanih autora, pisaca književnog i publicističkog stila. U deset godina djelovanja Udruga je objavila 66 knjiga, a svake godine objavljuje zbornik ''Literat''. U 2020. godini Društvo planira realizirati program godišnje izdavačke djelatnosti, što uključuje tiskanje zbornik ''Literat'' i biblioteku ''Mirac'' Objavljivanjem ''Literata'' namjera je postići daljnju afirmaciju pisane riječi u Dubrovniku te omogućiti tiskanje pisanih uradaka znanim dubrovačkim piscima, ali i autorima koji su nepoznati široj javnosti. U sklopu ''Biblioteke Mirac'' objavljuju se autorska djela dubrovačkih pisaca. Drugi prijavljeni program je tiskanje knjige ''Ulicama Grada''. Riječ je djelu u kojem su sakupljeni tekstovi Borisa Njavra koji je više od devet godina pisao rubriku ''Ulicama moga Grada'' u Du listu, svaki tjedan obilazeći pojedinu ulicu dubrovačke povijesne jezgre, bilježeći njenu povijest, znamenitosti, ljude koji su njoj živjeli i još žive. Knjiga sadrži 800 stranica, s ukupno dvije tisuće fotografija.
Luko Paljetak i Društvo dubrovačkih pisaca – tisak ''Izabranih djela Anamarije Paljetak''
Akademik Luko Paljetak, u suradnji s Društvom pisaca Dubrovnik, u 2020. godini planira projekt tiskanja ''Izabranih djela Anamarije Anuške Paljetak''. Nakon smrti gospođe Anamarije Paljetak ostalo je mnoštvo njenih radova; eseja, prijevoda, raznih tekstova, koje je prikupio njen suprug akademik Luko Paljetak. Namjera Društva da se svi ti tekstovi objave i tiskaju u tri knjige.
Katja Bakija – godišnja umjetnička kritika
Katja Bakija diplomirala je kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Magistrirala je na zagrebačkom sveučilištu s temom iz dubrovačke književne i jezične baštine (Časopis “Dubrovnik cviet narodnog književstva (1849.- 1852.)”). Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je i doktorirala s temom ''Medo Pucić i njegovo djelovanje između književnosti i politike''. Bila je i predavač na međunarodnoj Zagrebačkoj slavističkoj školi i na Diplomatskoj akademiji Ministarstva RH. Predavala je na više europskih sveučilišta, a trenutno je zaposlena na Sveučilištu u Dubrovniku na Odjelu za komunikologiju. Za vrijeme svog sveučilišnog rada u Pečuhu studentima je nastojala pružiti što više informacija o zemlji čiji su jezik odlučili studirati i svojim aktivnostima pomagala i u razvijanju i unaprjeđenju kulturnih veza i prijateljstva između Mađarske i Hrvatske. U 2020. godini planira realizaciju programa godišnje umjetničke kritike.
Umjetnička škola Luke Sorkočevića – tiskanje monografije o povijesti škole
Umjetnička škola Luke Sorkočevića u 2019. godini obilježila je 90 godina postojanja. Nakon višestoljetne glazbene povijesti u Dubrovniku, 1. rujna 1929. godine s nastavom je započela Muzička škola Dubrovačke filharmonije te je od tada glazbeno obrazovanje po prvi puta bilo dostupno svim slojevima društva. Umjetnička škola Luke Sorkočevića u 2020. godini planira pripremu i tiskanje monografije koja bi obuhvatila cjelokupnu povijest organiziranog glazbenog obrazovanja u Dubrovniku. Autorica monografije je bivša nastavnica, prof. Franica Vidović, koja je u svrhu ovog projekta gotovo pune dvije godine obrađivala arhivsku građu u školi i šire, kako bi došla do podataka koji su važni za pripremu izdanja.
Jelena Tamindžija i grupa autora– projekt Wikipedija Dubrovnik
Jelena Tamindžija diplomirala je povijest umjetnosti i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Trenutno je zaposlena kao stručna suradnica za međunarodnu suradnju u umjetničkoj galeriji Dubrovnik. U 2020. godini prijavljuje projekt Wikipedija Dubrovnik. Projekt se sastoji od pripreme, istraživačkog rada, objave članaka na enciklopediji slobodnog sadržaja te promocije članaka na društvenim mrežama, a nadahnut je Wikipedija projektom studenata povijesti umjetnosti. Projekt koji je pokrenut 2012. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu za cilj je imao nadopuniti Wikipediju informacijama o umjetnosti i baštini u Hrvatskoj, čiji sadržaj nije bio prisutan u zadovoljavajućem opsegu na Wikipediji. Ponukani sličnom situacijom s baštinom, kulturom i akterima kulturne scene u Dubrovniku koji nisu prisutni na stranicama ovog svjetski poznatog pretraživača ili su sporedno obrađeni skromnim člankom, tim od pet visokoobrazovanih stručnjaka: povjesničara umjetnosti, povjesničara arhitekture, etnologa i kroatista odlučio je posvetiti pažnju objavi informacija koje bi bile javno dostupne i koje bi dodatno ponukale istraživače u njihovim daljnjim radovima.
Art radionica Lazareti – program ''Književnost u Lazaretima''
Art radionica Lazareti kao nezavisna umjetnička inicijativa djeluje od 1988. godine te se do danas razvila u stabilnu organizaciju s cjelogodišnjim umjetničkim i edukativnim programima. Jasnom definicijom programa i odlučnošću da se kritički bavi suvremenom umjetnošću i njezinom interakcijom s političkim, socijalnim, globalnim i lokalnim pitanjima, ARL je s godinama postala nezavisni kulturni centar poznat i izvan Dubrovnika. U 2020 . godini ARL je prijavila program ''Književnost u Lazaretima''. Program se sastoji od sljedećih aktivnosti: 1. Ciklus književnih gostovanja i razgovora; 2. Radionica kreativnog pisanja (kratka priča) i Radionica udruge Slagalica (Od slike do priče i natrag); 3. Izdavački program ARL. Voditeljice programa su Stanislava Nikolić Aras i Srđana Cvijetić. Ova programska aktivnost jedna je od aktivnosti programske linije ARL Participacija//Protuotrov.
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – tisak Zbornika radova sa 48. seminara Zagrebačke slavističke škole ''Emocije u hrvatskom jeziku, književnosti i kulturi''
Zagrebačka slavistička škola posebna je aktivnost Odsjeka za kroatistiku Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Središnja aktivnost Škole je seminar za strane slaviste koji svojim polaznicima nudi kroatističke sadržaje, organizira lektorate i proseminare, prevodilačke radionice, tematske cikluse predavanja, kulturna događanja. Zagrebačka slavistička škola tradicionalno objavljuje zbornike seminara u kojima se objavljuju pisane verzije predavanja održanih na prethodnom seminaru. Tako će se polaznicima 49. seminara predstaviti Zbornik 48. seminara Zagrebačka slavističke škole ''Emocije u hrvatskom jeziku, književnosti i kulturi'', s pisanim inačicama predavanja održanih u Dubrovniku od 19. do 30. kolovoza 2019. Zbornik će okupiti radove 12 autora.
Anita Ruso – izdavanje knjige ''Arhitekt i Republika: graditelji Dubrovačke Republike nakon traume Velikog potresa 1667.'' na francuskom jeziku
Anita Ruso, povjesničarka je umjetnosti, koja se u svom stručnom radu redovito bavi kustoskim radom, kao i likovnom kritikom. Doktorirala je na pariškoj Ecole Pratique des Hautes Etudes na temi iz dubrovačke povijesti arhitekture. Magistra je povijesti umjetnosti i francuskog jezika i književnosti. U 2020. godini planira realizaciju programa pod nazivom izdavanje knjige ''Arhitekt i Republika: graditelji Dubrovačke Republike nakon traume Velikog potresa 1667.'' na francuskom jeziku (L'architecte et la Republique: les batisseurs de la Republique de raguse apres le traumatisme du grand seisme de 1667.). Ovom knjigom frankofona publika dobit će detaljan pregled povijesti građenja u Dubrovniku od Velikog potresa 1667. godine do ukidanja Republike 1808. godine.
Društvo za afirmiranje i promicanje knjige i stripa ''Slagalica'' – godišnji izdavački program
Društvo za afirmiranje i promicanje knjiga i stripa ''Slagalica'' osnovano je s ciljem izdavanja književnih djela i stripova; izdavanja stručnih djela iz pedagogije, psihologije, knjižničarstva i drugih područja, izdavanje časopisa Društva, raspisivanja književnih natječaja, poticanja čitanja, populariziranja knjiga, stripa i čitanja putem predstavljanja svojih izdanja, radionica, videa i filmske djelatnosti, izložbi, skupova, predavanja, dramskih predstava, tiskanih materijala. U 2020. godini Udruga planira tiskanje pet knjiga; zbirku priča za djecu, tri slikovnice za djecu i jedan zbornik priča za djecu i mlade.
HKD Napredak Dubrovnik – godišnji program
Hrvatsko kulturno društvo Napredak intenzivno radi na razvoju kulturnog i prosvjetnog djelovanja u našem gradu, promicanju hrvatske duhovnosti, jačanju nacionalne svijesti, njegovanju izvornosti hrvatskog jezika, suradnji sa znanstvenim, kulturnim, odgojno-obrazovnim, vjerskim i gospodarskim institucijama, u cilju promicanja etičkih vrjednota hrvatskog naroda u zemlji i inozemstvu. U 2020. godini Društvo planira projekt predavanja/tribine na temu dubrovačke povijesti, istaknutog predavača dr.sc. Iva Lučića i njegovih suradnika.
Petra Jelača – kazališna kritika
Petra Jelača je rođena u Dubrovniku, diplomirala je komparativnu književnost i talijanski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a magistrirala na Sveučilištu Paul Valery u Montpellieru. Objavljivala je teatrološke i književnopovijesne radove, eseje i kazališne kritike u časopisima i na Hrvatskom radiju. Radila je kao dramaturginja te kao prevoditeljica, a surađivala je i na Dubrovačkim ljetnim igrama. U 2020. godini planira objaviti najmanje 12 kazališnih kritika u časopisu na portalu Dubrovnik net, gdje namjerava pratiti produkcije Kazališta Marina Držića, Dubrovačkih ljetnih igara, Studentskog teatra Lero te kazališne družine Kolarin.
Umjetnička organizacija GENIJATOR – tisak slikovnice
Umjetničku organizaciju GENIJATOR osnovala je akademska slikarica i prof. povijesti umjetnosti Lena Kramarić. U 2020. godini ova umjetnička organizacija planira realizirati program tiskanja slikovnice, autorskog tima Lene Kramarić i Ivane Đula. Vodeći se načelom kako je dužnost slikovnice ne ponuditi samo zabavnu priču, već i čitav vizualni komplet kojim utječemo na razvoj ukusa budućih generacija, autorice su odlučile napraviti slikovnicu koja ne podilazi ni roditeljima ni djeci. Riječ je o djelu koje će do njih doprijeti jednom novom estetikom i novim jezičnim stilom i koja će biti konkurentna svjetskim slikovnicama koje njeguju upravo navedene kvalitete. Kao nagrađivane autorice i majke, nakon više od 15 godina pedagoškog rada u području pisma i slike, osjećaju odgovornost stvoriti vrijedan umjetnički proizvod ne samo za njihovu djecu, već za brojnu malu čitalačku publiku.
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – projekt ''HDLU Dubrovnik: povijest, djelovanje, značaj''
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik od samog utemeljenja 1974. godine promiče likovnu produkciju na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj kulturnoj sceni. Kao krovna udruga likovnih umjetnika Grada, djeluje od samih početaka u Galeriji Flora. Društvo ima bogato izlagačko iskustvo te okuplja dubrovačke akademske umjetnike, zagovara njihove interese i promiče njihov rad. Za 2020. godinu Društvo prijavljuje projekt ''HDLU Dubrovnik: povijest, djelovanje, značaj''. Dosadašnja arhivska građa svjedoči o zaista bogatoj stvaralačkoj i radnoj prošlosti Društva. Istraženu i sakupljenu građu Društvo želi oblikovati u publikaciju, kako bi cjelokupan rad Društva i doprinos kulturnoj sceni tijekom vremena ostao trajno zabilježen i prezentiran javnosti.
PRILOG 1: Pregled financiranja programske djelatnosti ustanova u kulturi za 2020. godinu
|
Ustanova |
Financiranje programa ustanova iz sredstava Grada Dubrovnika |
Ukupno financiranje programske djelatnosti ustanova |
1 |
Prirodoslovni muzej |
479.000 |
509.500 |
2 |
Dubrovačke knjižnice |
716.000 |
1.353.000 |
3 |
Dubrovačke ljetne igre |
6.200.000 |
16.885.000 |
4 |
Dubrovački muzeji |
2.478.200 |
2.864.900 |
5 |
Dubrovački simfonijski orkestar |
1.735.300 |
2.937.000 |
6 |
Kazalište Marina Držića |
1.600.000 |
2.055.000 |
7 |
Kinematografi Dubrovnik |
691.800 |
1.396.800 |
8 |
Folklorni ansambl Linđo |
720.000 |
1.362.500 |
9 |
Umjetnička galerija Dubrovnik |
960.500 |
1.185.400 |
10 |
Dom Marina Držića |
690.000 |
730.000 |
11 |
Muzej domovinskog rata |
220.400 |
220.400 |
12 |
Zavod za obnovu Dubrovnika |
7.400.000 |
11.570.000 |
|
Ukupno |
28.095.300 |
48.971.900 |
PRILOG 2: Pregled financiranja programa javnih potreba u kulturi Grada Dubrovnika u 2020. godine izvan djelatnosti ustanova
PRIJEDLOG PROGRAMA JAVNIH POTREBA U KULTURI ZA 2020. GODINU |
4.000.000,00 |
|
|
GLAZBENA DJELATNOST |
1.118.550,00 |
Aria Artis - festival: Sentimento |
50.000,00 |
Alan Polzer - program: Putovima improvizacije |
17.500,00 |
Ana Rucner - festival: Ana u Gradu |
30.000,00 |
Darko Kristović – orguljaški koncert |
2.600,00 |
Dječji zbor Dubrovnik - godišnji program |
50.000,00 |
Dubrovački gudački kvartet – program: Glazbeni salon |
22.000,00 |
Dubrovački komorni zbor - godišnji program |
89.000,00 |
Le Petit Festival du Theatre 2020. |
18.900,00 |
Gradska glazba Dubrovnik |
120.000,00 |
Hrvatsko-austrijsko društvo - gostovanje projekta ''Druga strana povijesti'' u Salzburgu i koncert u povodu Feste sv. Vlaha |
10.600,00 |
Hrvatsko-rusko društvo - godišnji glazbeni program |
18.500,00 |
Hrvatska Matica iseljenika - koncert ''Amfora pjeva u Rimu'' te glazbeni program u sklopu ''Susreta Hrvata Italije i proslave sv. Leopolda'' u Padovi |
15.400,00 |
Klavirski trio – ciklus koncerata: Lopudsko ljeto 2020. |
30.000,00 |
KUU Izvor Zaton – godišnji program i obilježavanje obljetnice |
100.000,00 |
KUD Komolac - godišnji program i |
55.000,00 |
Mješoviti zbor Libertas - godišnji program |
67.500,00 |
Udruga Aklapela - festival Aklapela |
59.500,00 |
Lucija Pećar - snimanje i objavljivanje nosača zvuka OT klan |
5.500,00 |
Udruga Mala opera – Mala glazbena pričaonica ''Orašar'' |
5.000,00 |
Udruga Festa – Festa 2020. |
80.000,00 |
Ivan Violić – solistički recital i dvodnevno predavanje na temu ''Razvoj glazbe u 20. i 21. stoljeću'' |
4.500,00 |
Udruga Skontradura – godišnji koncertni program |
6.500,00 |
Camerata Ragusina d.o.o. – projekt ''Šetando kroz Park Pile'' |
30.000,00 |
Sanin Karamehmedović – snimanje novog albuma sastava ''Silente'' |
12.500,00 |
Sve ostalo je glazba - ''Renesansni vrt-interpretacija baštine'' |
28.300,00 |
Stara Dubrovačka glazba - monografija ''Juraj Kraljić'' |
12.500,00 |
Klapa Kaše - projekt snimanja nosača zvuka ''Kolendo, kolendo, veselo, veselo!'' i godišnji rad klape |
20.250,00 |
Francuska alijansa Dubrovnik – Večer francuske šansone ''Bistro Montmartre'' |
5.000,00 |
KUD Ivo Kuljevan – projekt ''Sviranje na tamburicama'' |
14.000,00 |
Ženska klapa FA Linđo – godišnji glazbeni program |
36.000,00 |
Zvuci tišine – LAUS Akademija, ciklus komornih koncerata ''Otkrića'' i Međunarodno violinističko natjecanje Ivan Mane Jarnović |
90.000,00 |
Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog – izdavanje notnog izdanja mjuzikla ''Dundo Maroje'' Đela Jusića |
12.000,00 |
DRAMSKA I PLESNA DJELATNOST |
514.100,00 |
Art radionica Lazareti - Scena Karantena |
38.700,00 |
Brilliant Events d.o.o. - Midsummer Scene 2019. |
74.700,00 |
Bošnjačka zajednica kulture Preporod – program: XIII. Međunarodna smotra folklora |
18.700,00 |
Dubrovačka art udruga bez granica - ''Tango holiday u Dubrovniku'' |
8.700,00 |
Kazališna družina Kolarin – godišnji program ''Kazališni amaterizam kroz prizmu Dubrovnika, nekad i sad'' |
23.700,00 |
Kazališni studio – ''Ljetna kazališna radionica - PLAY DRZIC!'' |
8.700,00 |
Kulturno društvo „Aster“ - Mali festival lutkarstva ''Pupica'' |
18.700,00 |
Udruga Domino - Homesick festival Dubrovnik |
9.400,00 |
Plan Pro d.o.o. – Amali na sceni 2020. |
33.700,00 |
Plesno-edukativna udruga Convivo - plesna predstava ''Great Gatsby – glam and fire'', godišnji plesni program ''5 godina sreće'' |
25.900,00 |
Plesni studio Step'n'Jazz – Dubrovnik Tap Festival 2020. i razmjena udruga |
8.700,00 |
KUD ''Sv. Juraj Osojnik'' – ''Mali festival folklora i baštine'' |
18.700,00 |
Umjetnička škola Luke Sorkočevića – Ljetna škola baleta u Dubrovniku |
24.700,00 |
Plesno rekreacijski studio Dubrovnik – međunarodni plesni festival ''International Dance Open Dubrovnik'' |
73.700,00 |
Studentski teatar Lero – godišnji kazališni program |
68.700,00 |
Udruga Mažoretkinje Grada Dubrovnika – godišnji program |
58.700,00 |
MUZEJSKO GALERIJSKA DJELATNOST, LIKOVNA UMJETNOST I ZAŠTITA KULTURNIH DOBARA |
817.600,00 |
Fehim Vukotić – samostalna izložba |
4.000,00 |
Majeutika d.o.o. – projekt: U potrazi za socijalističkom arhitekturom Dubrovnika |
23.000,00 |
Društvo dubrovačkih trombunjera – program: Očuvanje tradicije trombunjerstva |
49.000,00 |
Robert Kralj – samostalna izložba |
11.000,00 |
Ivana Pegan Baće - serija autorskih umjetničkih knjiga “Negdje” |
14.000,00 |
Sveučilište u Dubrovniku – Dubrovački krovovi: Dokumentacija i izrada glosara |
14.000,00 |
Stjepko Art Udruga likovnih i primijenjenih umjetnika – godišnji izložbeni program |
5.000,00 |
DEŠA – Izrada perli od murano stakla, Stađuni od čokolate, ''Od ričete do trpeze” |
54.000,00 |
Artur Sebastian design – redovni godišnji likovni program 2020. i Karnevalski program |
29.000,00 |
Umjetnička organizacija Genijator – program ''Lena Kramarić 2020.'' |
19.000,00 |
Najbolji u baštini / The Best in Heritage |
70.000,00 |
Dubrovačka udruga likovnih umjetnika – Izložbe likovnih radova članova Udruge |
26.800,00 |
Umjetnička udruga Sebastian art – likovni program Galerije Sebastian art za 2020. godinu |
18.000,00 |
Hrvatska matica iseljenika – projekt ''Dani baštine Bosne i Hercegovine'' |
7.500,00 |
Art Radionica Lazareti – Galerija OTOK, godišnji program 2020. |
99.000,00 |
Družba “Braća hrvatskoga zmaja” – godišnji program predstavljanja knjiga i predavanja |
6.000,00 |
Ivana Miloglav Ivanković – projekt ''Forbidden colours'' |
17.500,00 |
Jelena Tamindžija – Izložba Mare Bratoš |
19.000,00 |
Udruga za mlade Maro i Baro – projekt ''Kreativni atelje'' |
19.000,00 |
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika - rezidencijalno izložbeni program hrvatskog društva likovnih umjetnika Dubrovnik i Galerije Flora te radionica animacije za djecu |
99.000,00 |
Giovanna Kličan – Izložba slika |
4.000,00 |
BZK “Preporod” Dubrovnik - likovna radionica |
4.000,00 |
Izvor Pende – Nova serija radova |
6.000,00 |
Umjetnička škola Luke Sorkočevića - godišnji izložbeni program Galerije mladih Umjetničke škole Luke Sorkočevića |
26.700,00 |
Gimnazija Dubrovnik – Renesansno nasljeđe Dubrovnika i Firence |
29.000,00 |
Nikolina Japunčić – izložba ''Zlatnožuta'' |
14.000,00 |
Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu – studentske radionice |
32.200,00 |
Mara Bratoš – izložba ''Dubrovnik iza'' |
18.900,00 |
Dubravka Lošić – umjetnička instalacija u prostoru |
19.000,00 |
Mia Maria Škoda – izložba ''Dvomedijska fuzija'' |
8.000,00 |
Marijana Vukić Pende – samostalna izložba |
14.000,00 |
Kulturno obrazovna udruga Govorimo dubrovački - projekt ''Očuvanje dubrovačkog govora'' |
9.000,00 |
DART – Povijesni vrtovi Hrvatske i karnevalski program |
29.000,00 |
AUDIO-VIZUALNE DJELATNOSTI I NOVE MEDIJSKE KULTURE |
266.000,00 |
Marija Lučić – dokumentarni film “Slikanje je moja radost'' |
20.000,00 |
Centar za dramsku umjetnost - festival UNSEEN IV / Glasne! |
9.000,00 |
Udruga Artarea – projekt ''Krepat ma ne (tira)molat?'' |
7.000,00 |
Udruga Motion – radionica Motion i dokumentarni film “Manki |
60.000,00 |
Sve ostalo je glazba - projekt: #therestismusic 2020 |
10.000,00 |
Tina Gverović – projekt: Fantomi digitalnog |
15.000,00 |
Kulturno umjetnička udruga PROMO – ART – program ''Suvremeni zvukovi dubrovačke baštine'' |
10.000,00 |
Željko Šoletić – Izrada Droneception panorame Dubrovnika |
25.000,00 |
Škola filma Šipan – Ljetna škola filma Šipan |
70.000,00 |
Vizura Aperta – Festival Vizura aperta |
5.000,00 |
Udruga Audiovizualni Centar Dubrovnik – projekt ''Version 12 – Layers of Complexity'' |
5.000,00 |
Kulturno društvo Aster – Tišina molim 2020. |
20.000,00 |
Hrvatski domobran Dubrovnik – projekt ''Istaknuti dubrovački domobrani 20. stoljeća'' |
10.000,00 |
KNJIŽNIČNO – IZDAVAČKA DJELATNOST |
1.180.000,00 |
Hrvatsko društvo likovnih umjetnika Dubrovnik – projekt ''HDLU Dubrovnik: povijest, djelovanje, značaj'' |
18.000,00 |
Umjetnička organizacija GENIJATOR – tisak slikovnice |
13.000,00 |
Petra Jelača – kazališna kritika |
14.000,00 |
Katja Bakija - umjetnička kritika |
14.000,00 |
HKD Napredak Dubrovnik – godišnji program |
8.000,00 |
Davor Mojaš – umjetnička kritika |
14.000,00 |
Institut za povijest umjetnosti Zagreb - prijevod knjige o sv. Vlahu na engleski i tisak knjige ''Dubrovačka ladanjska arhitektura'' |
30.000,00 |
Udruga Slagalica – godišnji izdavački program |
20.000,00 |
Zagrebačka slavistička škola - tisak zbornika radova sa 48. seminara |
5.000,00 |
ART radionica Lazareti – program ''Književnost u Lazaretima'' |
28.000,00 |
Jelena Tamindžija i grupa autora – projekt ''Wikipedija Dubrovnik'' |
15.000,00 |
Umjetnička škola Luke Sorkočevića – tisak monografije o školi |
30.000,00 |
Društvo dubrovačkih pisaca – godišnji izdavački program |
95.000,00 |
Maro Jović – projekt ''Književno ljeto'' |
6.000,00 |
Anita Ruso – izdavanje knjige ''Arhitekt i Republika: graditelji Dubrovačke Republike nakon traume Velikog potresa 1667.'' na francuskom jeziku |
25.000,00 |
Artur Sebastian Design – nova edicija knjige ''Dubrovnik'' |
10.000,00 |
Glas Koncila – knjiga Jelice Gjenero ''Veronikin rubac i druge priče'' |
10.000,00 |
Zavod za povijesne znanosti HAZU Dubrovnik – godišnji izdavački program i međunarodni znanstveni skup |
150.000,00 |
Zavod za povijesne znanosti HAZU Dubrovnik – projekt ''Povijest stanovništva'' |
360.000,00 |
Matica hrvatska, Ogranak Dubrovnik – godišnji izdavački program, organizacija simpozija i Dani Matice u Križevcima |
170.000,00
|
Društvo Dubrovčana i prijatelja dubrovačke starine u Zagrebu – tisak časopisa ''Dubrovački horizonti'' |
28.000,00 |
Dubrovački izlog – izdavački program ''Oni su stvarali dubrovački turizam'' |
10.000,00 |
Društvo dubrovačkih arhitekata – izdavanje novog broja časopisa MJERA |
15.000,00 |
Udruga samostalnih umjetnika Ana Bašić – projekt ''Dubrovački spomenar – četiri godišnja doba'' i slikovnica ''Vlahove priče'' |
9.000,00 |
VERBUM – Dani kršćanske kulture |
22.000,00 |
Luko Paljetak i Društvo dubrovačkih pisaca – tisak izabranih djela Anamarije Paljetak |
25.000,00 |
Bošnjačka zajednica kulture – književne večeri |
8.000,00 |
Udruga Audiovizualni centar – tisak romana ''Prolaz na jugoistok'' |
13.000,00 |
Likarija d.o.o. – projekt monografije ''Dubrovačka Republika'' |
9.000,00 |
Tehnički muzej Nikola Tesla – tisak kataloga ''Tehnologije u biologiji: šišmiši'' |
6.000,00 |
OSTALI KULTURNI PROGRAMI - izvan natječaja |
103.750,00 |
KLASA: 612-01/19-01/167
URBROJ: 2117/01-09-20-23
Dubrovnik, 27. siječnja 2020.
Predsjednik Gradskog vijeća:
mr.sc. Marko Potrebica, v. r.
------------------------------------------------